Ex-krijgsgevangene 15 jaar latei- gast op de „Zwaardvis" Havenberichten Scheveninger kocht kotter, maar het schip is onzeewaardig Amerikaanse vliegtuiginstructeur voor Haarlemse politierechter Hogere prijs voor export-prei Nederlandse onderzeeboot torpedeerde in 1944 zijn schip in de Javazee Probeer voor 1 of 2 keer DAVO-haarden Watervliet verslaat een sterk Olympia Veroordeeld tot f3000.- boete wegens rijden „onder invloed Fa. DE VILDER Scholieren maken kennis met tal van volksliedjes Fraude bij spaarbank in Sneek Administrateur verduister de in vijf jaar 45.000,- Duiven vlogen van Roosendaal af Fa. DE VILDER LOENDERSLOOT Zwaar bevochten zege van D.K.V. Haarlemse Watervrienden derde in Amsterdam Betaling abonnementsgeld per giro Kunst na arbeid met „Plantage Tamarinde" Ook andere groenten weer duurder DINSDAG 6 OKTOBER 1959 .0 In de Ion groom van de Nederlandse onderzeeboot „Zwaardvis" zat enkele dlgen geleden een Duitse marine officier. Het was tijdens bet eerste na oorlogse niet-officiële bezoek van het smaldeel V aan Hamburg. Hij zat op dezelfde plaats waar hij bijna vijftien jaar geleden ook had gezeten, maar toen als krijgsgevangene. Fregatten-kapitan Hellmut Pich, commandant van de Duitse onderzeeboot U 168, had toen het was 16 oktober 1944 in de Javazee, ten noorden van Semarang, zijn schip verloren. De Nederlandse onderzeeboot „Zwaardvis", commandant de toenmalige luitenant ter zee der eerste klasse H. A. W. Goossens, had de U 168, die aan de oppervlakte voer, de pas afgesneden en met een torpedo de diepte ingejaagd. Er waren zes over levenden, bij wie commandant Hellmut Pich. De Duitser, thans toegevoegd aan de staf van de Bundesmarine, zag in Ham burg de „Zwaardvis" liggen. Hij herken de schip en naam. Hij zocht op een recep tie contact met de huidige commandant, luitenant ter zee 2de klasse A. F. de Brui ne en het gevolg was dat deze de gewe zen krijgsgevangene en diens echtgenote voor een bezoek aan boord nodigde. De vijand van weleer kwam nu als bondge noot in de NAVO aan boord van het schip, dat vijftien jaar geleden zijn schip had vernietigd. Smaldeel V was na de NAVO-oefening opgestoomd naar Hamburg. Er waren re cepties en zo kwam, zoals gezegd de com- Advertentie WASMACHINES - CENTRIFUGES VERKOOP - INRUIL De grootste keuze en de beste service. Het aloude en bekende adres VELSERDUINWEG 173 - TELEFOON 4402 Koopt by de vakman! In het Kennemer theater te Beverwijk hebben ongeveer achthonderd middelba re scholieren genoten van de volksliedjes en pianomuziek respectievelijk gezongen en gespeeld door de bas-bariton Leo Rom- merts en Willem Hielkema. Het waren volksliedjes uit vele landen; leerzame, droefgeestige, maar ook humoristische. Hoe de beide toonkunstenaars elkaar ge vonden hebben, weten we niet, maar wel staat ons inziens vast, dat beiden een goe de combinatie vormen. Hielkema is behal ve een goed pianist, tevens een prima on derwijzer en nog wel een van de oude klasse, die met een strenge blik, geheven vinger en vertoornde stem zijn jongetjes onder de duim weet te houden. Rommerts is een zanger met een mooie stem, hij speelt bovendien gitaar, waarmee hij zijn zang begeleidt. De pedagogische kwaliteiten van Wil lem Hielkema bleken maandagmiddag in het theater. Als er bijvoorbeeld enige kna pen rumoerig werden, hield de verteller op en bleef de rebel lange tijd strak aan kijken en hield hem voor, dat wanneer hij nog eens een keer zou storen hij naar de voorste rij zou verhuizen. De honderden kinderen kwamen dan onder de indruk en het was muisstil in de zaal. Hielkema's uitleg van de inhoud der volksliedjes was helder en en passant gaf hij zijn aandachtig luisterende jeugdige publiek ook inzicht in de muziek in het algemeen. Een volksliedje moet eenvou dig worden gezongen, dan is het op zijn mooist. Onmuzikaal is hij, die een eenvou dig volks-melodietje wil verfraaien door lange uithalen en dergelijke. Rommerts zong en speelde onder ande re ,Komt vrienden in den ronde", het Vlaamse „De weverkens", een Gronings volksliedje „Des winters als het regent en het Engels-Schotse liedje „What shall we do with the drunken sailor". Hielkema speelde voortreffelijk de „danse rituelle du feu" van Manuel de Fal- la. Het was voor de leerlingen der mid delbare scholen in Beverwijk een leerza me middag. Deze was georganiseerd dooi de commissie Cultureel Beverwijk, die hiermee voorbeeldig werk doet. Dezelfde commissie organiseert op 18 januari 1960 voor scholieren een concert door het Ncordhollands Philharmonisch Orkest. Vrouwen van de P.v.d.A. bespreken plannen De Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid te Beverwijk was maandagavond voor het eerst in dit seizoen bijeen in „Het Centrum". De leiding van deze avond berustte bij de secretaresse, me vrouw Visser, die meedeelde, dat de voor zitster heeft moeten bedanken wegens zeer drukke werkzaamheden. Mevrouw Schmohl is inmiddels weer bereid gevon den haar plaats in te nemen. Mevrouw Visser deelde mee dat men voortaan ééns per maand een cursusavond zou be leggen met sprekers over politieke on derwerpen. Men moet ook uitzien naar een andere vergaderinggelegenheid. Mevrouw Malestein stelde haar woonka mer beschikbaar voor huiskamerbijeen komsten. Dames die avondbijeenkomsten niet kunnen bijwonen, .krijgen de gele genheid ten huize van mevrouw Diederik om onderwerpen te bespreken. Verder denkt het bestuur aan een kienavond ten bate van de een of andere plaatselijke in stelling, en enkele excursies. Bij dit laat ste bleek, dat de dames het betreuren dat de directie van de oudste industrie ter plaatse, de Koninklijke Handtapijtknope- rij „Kinheim", geen gelegenheid meer geeft voor excursies. De kerstbijeenkomst zal met de ande re afdelingen in de IJmond worden ge vierd. De heer C. van Wijngaarden vertelde tot besluit van de avond het een en ander over zijn reizen door Duitsland, Oosten rijk en Zwitserland, die hij met dia's illustreerde. mandant van de „Zwaardvis" in contact met fregatten-kapitan Pich. Uiteraard was de huidige jonge commandant van de „Zwaardvis" op de hoogte van de oorlogs geschiedenis van zijn schip. Maar tijdens het gesprek met de voormalige Duitse krijgsgevangene kwamen nog enkele de tails naar voren. Toen fregatten-kapitan Pich in de longroom zat, was het hem aan te zien dat de herinnering aan de gebeur tenissen van vijftien jaar geleden hem meer beroerde dan hij misschien wel wil de doen blijken. Hij heeft aan de officie ren van de „Zwaardvis" het verhaal nog eens verteld van de vele successen van deze onderzeeboot, die in Engeland tijdens de oorlog gebouwd, aan de Koninklijke Marine was overgedragen en naar Austra lië was gezonden om van daaruit te ope reren. Getorpedeerd Op 16 oktober 1944 lag de „Zwaardvis" in de Javazee ten noorden van Semarang. Men wist uit een verminkt Japans code bericht dat een Duitse onderzeeboot op weg was van Priok naar Soerabaja. Op die morgen omstreeks 8 uur kreeg de „Zwaardvis" de boven water varende on derzeeboot in zicht. Zij kon ongemerkt de U 168 naderen en vier torpedo's lanceren. Eén ervan raakte de Duitse onderzeeboot in de boegbuiskamer. Men nam door de periscoop van de „Zwaardvis" de zware ontploffing waar en zag ook dat de man nen, die op de toren stonden direct naar beneden gingen en het luik sloten. De U 168 zonk echter snel voorover, stond al spoedig rechtstandig in de zee en schoot toen naar beneden, waar de boot op 45 meter diepte de neus in de modder boorde. Twaalf opvarenden zagen kans uit de boot te ontsnappen. Slechts zes kwamen levend aan de oppervlakte: de comman dant, drie officieren, de dokter en een ma troos. Zij werden door de „Zwaardvis" op gepikt en krijgsgevangen gemaakt. Zij schikten zich in het onvermijdelijke. Het kwam zover, dat de officieren mee gin gen wachtlopen al werden zij natuurlijk ver van alles gehouden als de „Zwaard vis" weer eens ten aanval trok. De Duit se matroos Hannes, hielp zijn Nederland se collega's bij hun werk en bleek zo'n goede kameraad te zijn dat de matrozen bij aankomst in Fremantle, drie weken la ter, een verzoek indienden om Hannes aan boord te mogen houden. Daar kwam „na tuurlijk niets van in. De zes Duitsers wer den naar een krijgsgevangenenkamp over gebracht om daar het eind van de oorlog af te wachten. In het gastenboek van de „Zwaardvis" staat een dankbetuiging van de toenmalige Korvetten-kapitan Pich, geschreven vóór hij in Fremantle geblind doekt aan wal werd gebracht. Thans, vijftien jaar later schreef hij in Hamburg in het gastenboek: „Vijftien jaar later, voor de tweede maal als gast op de „Zwaardvis", nu niet in de Indische Oceaan maar in de haven van Hamburg. Het huidige bezoek was wederom een be levenis. De herinnering aan de „Zwaard vis" zal ons altijd bijblijven. Hartelijk dank voor de gastvrijheid." Ook de echtgenote van Fregatten-kapi tan Pich, die zeer tot haar verwondering een uitnodiging had gekregen bij de Duitse marine is een vrouw aan boord iets ondenkbaars heeft in het gastenboek geschreven dat zij het bezoek aan het schip, dat haar echtgenoot redde, zich al tijd zal blijven herinneren. BRIDGECLUB „DE ORANJEBOOM" In de selectiewedstrijden van de bridge club „De Oranjeboom" te Heemskerk wer den de volgende resultaten behaald. Groep I: heer en mevr. Spijker 46%; 2. De VriesHoogeboom 43%; 3. heer en mevr. Koopman 37%; 4. heer en mevr. Bleyendaal 36%; 5. TabakDe Kruif 35%. Groep II: 1. HusslageZonneveld 37%; 2. BellemanScheerman 35%; 3. mej. Bleyendaalv. Gooi 33; 4. mevr. Modoo Hollewas 32; 5. Muyen Jr.v. d. Bosch 30%. Bij de spaarbank „St. Jozef" te Sneek is fraude geconstateei'd. De penningmees ter-administrateur van de bank, de 60-ja- rige C. P. de J. is gearresteerd. Hij is eigenaar van een textielzaak. Hij had financiële moeilijkheden in zijn zaak en zuiverde de tekorten aan met geld van de bank. Zo incasseerde hij onder andere spaargelden van bejaarden en schreef de ze wel bij in de boekjes van de spaarders, maar slechts gedeeltelijk in de boeken van de bank. Ook aan hem afgedragen hy- potheekgelden werden niet volledig ver antwoord. De aangehoudene heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. De fraude strekt zich uit over een periode van vijf jaar. De bank is niet tegen fraude verze kerd, doch het tekort, dat ongeveer 45.000 bedraagt, kan uit reserves worden aange zuiverd. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Wiebolt Böhmer van Kopenhagen; Rigel. Gothenburg; Martha Ahrens, Hamburg; Nanusa, Hamburg: Bolt. Drammen; Stad Maassluis. Pepel; Dotterel, Liverpool; Ciudad de Bucaramanga, Bremen; Barken. Mariestad; Elsa, Skuttskar; Juno, Frede- rikshamn: Grebbestroom, Liverpool: Arzamas, Memel; Kirov, Zwarte Zee: Titus, Isle of Grain; Atlantic. Zeebrugge; Vasaland, Rotterdam; Leon Dens. Rotterdam; Pergo, Haparanda. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Port Talbot van Zwartsluis; Leonidas, Delfzijl; Baleares, Noordzee (machineschade); Margaretha Nibbe, Gefle; Abel Tasman, Bollsta; Acadia, Bremen. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Kostroma naar Odessa; Ador, Rotterdam; Elsa Essberger Karipito; Hoogvliet, Rotterdam; Eemsborg, Kot- ka, zout van IJmuiden; Vesta, Rouen; Westa, Odense; Greenfinch, Harlingen; Mercur, Trond- heim: Cora, Duinkerken; Wim 1, Hamina; Minna Schupp. Odda. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Astra naar Hamburg; Beleares, Christobal: Swallow, Lon den: Netherland Coast, Rotterdam; Arzamas, Klaipeda ;St. Michael, Bremen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Ter afsluiting van het seizoen hebben de Be- verwijkse postduivenhoudersverenigingen De Reisduif en Ons Genoegen. De Atoom uit Velsen (N.) en De Vredesduif uit Heemskerk een ge zamenlijke vlucht gehouden van Roosendaal af. In concours vlogen 165 duiven. De lossing ge schiedde om 9 uur en de eerste duif werd om 10.50 uur geklokt, de laatste prijsduif deed er zes minuten langer over. De uitslagen waren: Ph. Martinus 1; D. v. d. Linde 2; H. Zillig 3 en 13; G. Grapendaal 4 en 32; A. Durge 5; G. Grapen- daal 6: R. Westrate 7: P. v. d. Outenaar 8: C- Castricum 9; D. Stiemer 10 en 15: G. Visser 11 en 19; W. Tuyn 12; A. F. de Roos 14: S. v. d. Kolk Id en 27: P. Dekker 17: A. Cassee 18; G. v. d. Winden 20 en 26: W. A. Schouten 21; H. Beentjes 22; A. Six 23; P. Lotterman 24 en 29: C. Westrate 25; P. v. Vuuren 28; J. Penning 30; Ch. Bey 31; K. Timmer 33. MARTIN DEN DULK is dertig jaar. Hij komt uit een Scheveningse vissersfamilie. Jarenlang heeft hij als machinist op de grote en kleine handelsvaart gevaren. Toen wilde hij eens wat anders. Hij hoorde van iemand die zijn kotter kwijt wilde. Voor tweeduizend gulden kwam hij in het bezit van de veertig ton metende „Adri Johan". „Hij is voor een jaar goedgekeurd door de scheepvaartinspectie", zou de oude eigenaar gezegd hebben. Maar op het ogenblik van de overname was het bewijs nergens te vinden. „Ik nam de boot toch", vertelt Martin den Duik. Op zeventien juni van dit jaar tuft de „Adri Johan" uit de oude haven van één der Waddeneilanden op weg naar Scheve- ningen. Aan boord zijn Martin den Duik en zijn verloofde. Vroeg in de morgen steekt een sterke zuidwestelijke wind op. Daar kan het twintig p.k.-motortje niet tegen op. De kotter vordert bijna niet. Mal tin, gekweld door gebrek aan slaap, be sluit IJmuiden aan te doen. Nauwelijks ligt het scheepje tussen de pieren of de motor hapert. Een steekvlam, een knal, het gesputter stokt. De drijfstang van de zuigerpen is geknapt op zijn zwakste plek. De rollager komt in het carter en wordt daar opgevangen door de krukas. De boel ligt in puin. Na twaalf uur. Met een zaklamp seint de schipper naar de vuurtorenwachter. Die loodst een boot van de loodsdienst naar de machteloze kotter. „Voor vijfentwintig gulden wilden ze mij naar binnen slepen", zegt Martin. „Maar toen het op betalen aankwam (ik wilde de jongens een tientje extra geven), vroe gen zij of ik gek was. Tegelijkertijd kreeg ik weer vijftien piek in mijn handen ge stopt. Dat was mijn eerste ervaring in IJmuiden. Een bijzonder prettige. Er ston den meer tranen in dan achter mijn ogen". Op het droge De „Adri. Johan" komt in de Haring haven tegenover Mulder en Rijke te lig gen. Martin sloopt de kapotte motor er uit. Hij koopt een andere, demonteert die en zet hem in de kotter weer in elkaar. Dat kost hem een maand. De motor wordt aangetrapt. Acht en een half uur draait hij achtereen. Dat zit wel goed, denkt Mar- Advertentie geheel vrijblijvend bij u thuis, de beroemde HOOVER-CENTRIFUGE SPINARINSE die droogt, spoelt en pompt. Geen wringer meer nodig! Stuur bericht 1 dag vóór uw wasdag en wij brengen de Hoover-Spinarinse bij u thuis- VELSERDUINWEG 173 - TELEF. 4402 Advertentie ALLE MODELLEN CENTRUM GALERIJ Lange Nieuwstraat 433 - 435 Het eerste twaalftal van de korfbalver- eniging „Watervliet" heeft in Bussum, dank zij uitstekend spel in de tweede helft, een verdienstelijke overwinning behaald op Olympia I. De thuisclub speelde een stevige partij korfbal. De gasten begonnen de strijd met een licht overwicht en behoudens enige vlugge afstandschoten kreeg de Olympia-aanval geen doelrijpe kansen. De eerste Water- vliet-aanval combineerde goed met aardi ge schietkansen, waaruit G. v.d. Brink na tien minuten van afstand succes had (0-1). Een doorbraak van dezelfde speler bracht de bal naar D. v. Ladesteijn die de stand op 0-2 bracht. De vakwisseling bracht voor de Olympianen een licht overwicht, hoe wel de Watervlieters in de aanval menige kans kregen, die echter wegens onzuiver schieten geen succes had. Een doelpunt van afstand liet de ploegen met 1-2 draai en. Ook na de hervatting ontstonden voor de gasten kansen, maar toen er geen doel punten kwamen scoorde een Bussumse aanvaller over de handen en van onder de paal na vijf minuten de gelijkmaker (2-2). Toen nam Watervliet, dat een mogelijke kans op winst aanvoelde, de leiding weer over. Het tempo werd opgejaagd, om elke bal werd door de Velsenaren hard gewerkt en Olympia werd volkomen overrompeld. F. Vos bracht met twee prima afstand schoten de stand op 2-4. In de beginopstel ling zette Watervliet door en de Olympia- aanval werd lamgelegd. Het Bussumse middenvak gaf weinig tegenstand en het De Haarlemse politierechter, mr. H. J. Ferwerda heeft vanmorgen een 56-jarige Amerikaanse vliegtuiginstructeur veroor deeld tot drieduizend gulden boete subsi diair twee maanden hechtenis wegens het berijden van een auto onder invloed van sterkedrank. De officier van Justitie mr. J. van den Oever had tegen verdachte, die eind september uit de Verenigde Staten was overgekomen om de KLM-piloten in het vliegen van de nieuwste Lockheed Constellations „Electra" te instrueren, drie weken hechtenis met aftrek van voorarrest gevorderd. Nog geen 48 uur na zijn aankomst in Nederland zat de Amerikaan, die majoor vlieger bij de Amerikaanse luchtmacht is, op 1 oktober j.l. in de arrestantencel van het politiebureau in Hoofddorp. Hij was in verzekerde bewaring gesteld nadat een chauffeur van een vrachtauto die achter verdachte had gereden de politie had ge waarschuwd dat de Amerikaan slingerend over de Kruisweg in de Haarlemmermeer koerste. Volgens het proces-verbaal rook de Amerikaan bij zijn aanhouding naar sterkedrank en was hij onvast ter been. Zelf verklaarde de verdachte dat hij te voren over een tijdsverloop van tien uren acht a negen glazen whisky had gedron ken. Maar hij achtte zich niettemin be kwaam om zijn auto te besturen. Verdach te had zich niet aan een bloedproef willen onderwerpen omdat hij niet wist wat dat was. „In Amerika nemen ze alleen een 99 ademproef", verduidelijkte verdachte bij monde van de tolk. Verder zei de Amerikaan dat hij nog nimmer voor het rijden onder invloed was geverbaliseerd. „Zolang je geen brokken maakt volstaan ze bij ons met het geven van een waarschuwing. Het onvast ter been zijn bij zijn aanhouding verklaarde verdachte uit de omstandigheid dat hij drie dagen niet of zeer weinig had geslapen door drukke werkzaamheden. Zijn raadsman, mr. J. W. van Iddekinge uit Amsterdam, legde de politierechter een brief van de directie der KLM over waar in deze meedeelde dat de aanwezigheid van de Amerikaanse instructeur dringend ge wenst was met het oog op de opleiding van piloten voor de nieuwste machines, de Lockheed „Electra". Deze opleiding zou tot 3 november a.s. duren. De Amerikaan was dus onmisbaar. Mr. Van Iddekinge zei dat zijn cliënt geestelijk gebroken was door zijn aanhouding en opsluiting. Een gevan genisstraf zou voor de carrière van zijn cliënt ruïneus zijn. „Toont u dat mijn cliënt kan zeggen dat er in Nederland nog rechters met clementie bestaan", aldus de raadsman. Na het requisitoir van de officier van Justitie wilde de politierechter met alle omstandigheden rekening houden en de Amerikaan niet tot een hechtenisstraf ver oordelen. Bovendien beval hij de onmiddel lijke invrijheidstelling van de verdachte. Als van een zware last bevrijd verliet deze de verdachtenbank. moest dus alleen van de verdediging ko men. Dit redde Olympia helaas niet. Twee maal schoot G. v.d. Brink van afstand op nieuw raak (2-6), waarna Olympia einde lijk uit een doorbraak succes had (3-6), wat de Watervliet-zege niet meer in de weg kon staan. Na een half uur echter viel Ida Waagmeester, die wegens een schouderblessure werd vervangen door de evenzeer prima spelende Corrie Zandber gen. In de stand kwam geen verandering. De competitiewedstrijd tussen Water vliet 4 en 5 is voor de „vieren" een walk over geworden. De stand met de rust was reeds 7-0. Daarna werd voor het vijfde de eer gered (7-1), waarna nog eenmaal het vierde scoorde (8-1). DKV-teams in het veld Het eerste twaalftal van de christelijke korfbalvereniging DKV heeft het zaterdag niet gemakkelijk gehad tegen het sterke Rapid. De wedstrijd was spannend, het spelpeil stond niet hoog; soms waren er harde de duels, waarmee de invaller-scheids rechter kennelijk niet goed raad wist. Nadat Rapid de score had geopend (1-0), liepen de IJmuidenaren door mejuf frouw Zorgdrager en v. Wonderen (2x) uit tot 1-3. Maar voordat de pauze inging, wist Rapid nog eenmaal de korf te vinden (2-3). Na de pauze was DKV het eerst aan bod door mejuffrouw Zwaan (2-4). De spanning bereikte haar hoogtepunt toen Rapid door twee fraaie doelpunten de stand weer in evenwicht bracht (4-4). Tien minuten voor het einde kwam een misver stand in de DKV-verdediging, waarvan Rapid dankbaar gebruik maakte de stand op 5-4 te brengen. De IJmuidenaren dach ten hier echter anders over want drie minuten later was het. door Van Wonderen weer gelijk (5-5) en in de laatste opstel ling schoot mejuffrouw Zwaan even voor tijd haar team naar de volle winst (5-6). Teleurstellend was het gelijke spel waar mee het tweede twaalftal tegen Rooswijk genoegen moest nemen. Nadat Rooswijk de leiding had genomen, zorgde mejuf frouw Pul voor de gelijkmaker (1-1). On danks het grote veldoverwicht kwamen de IJmuidenaren echter niet verder dan vier afgekeurde doelpunten. Het derde twaalftal heeft ondervonden dat het in de derde klasse toch niet zo ge makkelijk gaat. Hoewel het door Jaspers en mejuffrouw Nuijen bij de rust een 2-1- voorsprong had tegen SDO II werd het na de pauze overspeeld. Het werd tenslotte een 7-2 nederlaag. Het junioren A-team moest in Nieuw Vennep met 6-0 in KIOS junioren A zijn meerdere erkennen. De Haarlemse Watervrienden hebben zondag deelgenomen aan internationale zwemwedstrij den, welke georganiseerd waren door de Amster damse Watervrienden. Een zwemvereniging uit Antwerpen, de Watervrienden uit IJmuiden, Zaandam, Utrecht, Haarlem, Amsterdam en En schede leverden felle strijd. De uitslagen waren 1. Amsterdam; 2. Antwerpen; 3. Haarlem; 4 Utrecht; 5. IJmuiden; 6. Zaandam: 7. Enschede De belangrijkste uitslagen waren: 100 meter rugslag dames: 1. Vera v. Roon 1.35.- 100 meter rugslag heren: 1. Jan Boks 1.36.2; 2 Bob Krom 1.42.8. 200 m. schoolslag heren: 1. Bert Schaaf 3.17.3. 100 m. vrije slag heren: 1. Bob Krom 1.21.5; 2 Andre de Gunst 1.30.-. 100 m. vrije slag dames: 1. Adrie van Dijk 1.16.3; 2. Hennie Scholten 1.34.-; 3. Loes Scheffer 1.44.3 4x50 m schoolslag estafette dames: Anneke Cohen, Els Stuut, Vera v. Roon, Hennv Scholten Totaaltijd 3.17.8. 100 m. schoolslag dames: 1, Anneke Cohen 1.52.-: 2. Vera v. Roon 1.57.4; 3. Els Stuut 1.43.5: 4. H. Winkler 1.50.1. 4x25 m. wisselslag persoonlijk heren: 1. Bob Krom 1.33.4: 2. Andro de Gunst 1.33.5. 4x50 m. wisselslag estafette dames: Vera van Roon rug, Els Stuut. school, Adri van Dijk vlin der, Thea Kcdde crawl; totaaltijd 3.01.8. 5x50 vrije estafette heren: Haarlem, totaaltijd 3.00.3. tin. Dan ontdekt hij dat er water in de bun staat en even later loopt het water ook de machinekamer in. Hij tracht de lekken te dichten. In zinkende toestand wordt de kotter naar de zuidoostkant van de Ha ringhaven gesleept om daar te worden doorggezet. Zonder materiaal lukt dat na tuurlijk niet. Op aanraden van een IJmui- denaar legt Martin een plankenvloer. Over rollen heen trekt hij de „Adri. Johan" op het droge. Eikenhout is zwaar. Het scheep je vordert twintig centimeter per dag. Na drie weken ligt het op de kant. Nog meer pech Intussen raakt het geld op. Martin den Duik gaat in de nachtdienst bij de Neco werken om overdag verder te kunnen gaan met het repareren van zijn boot. Daar komt door slaapgebrek niet veel van. Op een dag krijgt hij bezoek van de po litie. Die deelt hem mee dat zijn vader in Amsterdam op sterven ligt. Later loopt Martin den Duik een steek van een ma kreel in zijn hand op. Bloedvergiftiging en een maand in de ziektewet lopen is het gevolg. Werken kan hij niet meer. De IJmuidense straatjeugd sloopt zijn motor, een oude Puch. Zijn dure horloge, een hor loge met geschiedenis waaraan hij zeer was gehecht, werd uit het vooronder ge stolen. „De vent die dat heeft gedaan moet volkomen gewetenloos zijn", zegt Martin. Onzeewaardig Het trieste verhaal gaat voort. Donder dag is een expert bij de kotter geweest. „Het ding is volkomen rot," was zijn me ning, „hoogstens geschikt voor woon schuit, maar niet om mee de zee op te gaan. Dan valt hij uit elkaar." „Dat was dan vader, boot, horloge, geld en motor kwijt," is Martin's commentaar. De IJmuidenaren, die hem hadden aange raden de kotter in brand te steken kre gen gelijk. De plannen zelf te gaan vis sen waren in de grond geboord. Het net door een oom van Martin gemaakt, voor niets. De neef, die met raad en daad zou bijstaan, kan thuisblijven. „Maar wie koopt dan ook zo'n rotschuit," zegt Mar tin den Duik zelf. „Ik ben veel te goed van vertrouwen geweest. Het is alles mijn eigen schuld. Eén ding was erg dom. Mijn verloofde was ook aan boord. Ik kan uit stekend zwemmen en we voeren dicht on der de kust, maar zij. Hij huivert.De hele fout ligt bij mijzelf. Ik ben machinist en heb te weinig kijk op boten. In die hoek bij voorbeeld lag een anker. Het reserve anker, werd mij gezegd. Ik keek er dan ook verder niet naar om. Nu blijkt dat het een rotte plek in de scheepswand onzicht baar maakte. Hulp Drieëneenhalve maand leeft Martin den Duik nu aan boord van de „Adri Johan Hij slaapt op een luchtbed, dat de harde planken van zijn kooi bedekt. „Ik blijf hier alleen om het stelen te verhinderen zegt hij, „ze hebben al voor een waarde van honderdvijfenvijftig gulden gepikt" Verder is hij zeer te spreken over IJmui den. Men leent hem staaldraad, katrol len, geld en materiaal zonder over terug geven te preten. Iedere dag brengt een ge pensioneerde spoorwegman hem een war me maaltijd. Bij de man thuis wordt Mar tin beschouwd als een lid van het gezin Zo iets heeft hij in alle landen waar hij is geweest nog niet meegemaakt. Nu is het wachten op een koper voor de „Adri.Johan". Martin den Duik moet op zijn beurt het schip weer kwijt, al was het ook met tachtig of negentig percent ver X5COCCCOOOOOOOOOOOOG«"Of>rvw rrrr. v rrrx rxxXXXMOOOOOOOCOOO U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van De IJmuider Courant O bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7,65 post- abonnees 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres Wij bèfioeven dan geen kwitanties uit te zenden Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de girorekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE XXXXX>^OOOCJOOCOOOOOOOCXyorOGCOOOOC' lies. Wat hij gaat doen als alles achter de rug is? „Als de bliksem weer varen. Ik ben ten slotte zeeman". Twee schepen zijn dicht bij elkaar op roemloze wijze aan hun eind gekomen: het Belgische binnenvaartschip „Fres- quita", dat begin juni met een lading on gebluste kalk in de Haringhaven zonk (het schip ligt er nog steeds) en de „Adri.Jo han", reddeloos op het droge. In 1956 werd Hans Keuls' toneelspel „Plantage Tamarinde" bekroond in een prijsvraag, uitgeschreven door de Neder landse Vereniging van Toneelschrijvers en de Bond van Nederlandse Toneeluitgevers. De prijsvraag was bedoeld om het schrij ven van goede stukken voor het amateur toneel te stimuleren. Voor deze auteur was dit een verheugend succes, temeer omdat „Plantage Tamarinde" het vorig seizoen ook werd opgenomen in het reper toire van de toneelgroep „Theater". De toneelvereniging „Kunst Na Arbeid" te Beverwijk is nu de eerste geweest om dit toneelspel in de IJmond op de planken te brengen en wel in het Kennemer thea ter, met welke voorstelling zij tevens haar nieuwe winterseizoen heeft ingezet. Deze opvoering leverde het bewijs, dat het stuk voor amateurs een alles behalve gemak kelijke opgave betekent. De handeling speelt zich namelijk af op Curapao, het geen voor de lokale sfeer het optreden van enige inheemse figuren noodzakelijk maakt. Om deze enigszins aannemelijk gestalte te geven, wordt van dilettanten meestal meer typeringsvermogen ver eist, dan in feite aanwezig kan zijn. Bo vendien beperkte Hans Keuls zich niet tot enige onbèlangrijke bediendenrolletjes, maar gaf hij de inheemsen een voornaam aandeel in de handeling. De intrige heeft betrekking op de stugge houding van Sjon Jan ten opzichte van het huwelijk van zijn dochter Maria, waarbij hij maar niet kan verkroppen dat zijn aanstaande schoon zoon een halfbloed is, al heeft deze zich dan ook tot een bekwaam arts opgewerkt. Dezelfde halsstarrigheid kenmerkt Sjon Jan bij het streven de plantage als enig eigenaar in zijn bezit te houden, zodat hij deze liever aan het verval prijsgeeft, dan in te gaan op het aanbod van proefborin gen door een oliemaatschappij. De vele beslommeringen die hiervan het gevolg zijn bezorgen hem een gevaarlijke hart aanval, welke ziekte echter als een rij pingsproces werkt, zodat hij aan het slot tot geheel andere inzichten komt. „Kunst Na Arbeid" heeft onder regie van mevrouw Ruth Snel aan dit moeilijke toneelspel waarlijk verheugende zorgen besteed; niet alleen wat het décor en de kostuums betreft, maar ook in het door de spelers gedemonstreerde enthousiasme. Het was hoogst opmerkelijk, dat de di verse kleurlingen zo behoorlijk werden ge typeerd. Dit geldt vooral Gré Boer en Piet van der Lee, die als Ja-Ja en Saulus tot zeer verdienstelijke prestaties kwamen. Thijs Wiands verkeerde als de halfbloed Philip enigszins in het nadeel dat men in zijn grime teveel de nadruk op zijn zwarte huidskleur had gelegd, zodat zijn verschij ning de logische gang van het verhaal niet bevorderde. Sjon Jan kreeg van Piet Bak ker de vereiste stoere uitbeelding, die in de vele boeiende speelscènes steeds het juiste tempo vond. Jo Ketting was zijn lieftallige dochter, die zo nodig over vol doende wilskracht beschikte om haar des potische vader te weerstreven. Verder za gen wij van Jan de Dood een waardige pastoor, van Henk Buis de opstandig-licht- zinnige zoon, van Alois Vanacker een Ho- landse ingenieur en van Bep Wester de toegewijde echtgenote. Jan van Dani PALVU speelt „Bakersprookje" De arbeiderstoneelvereniging „PAL VU" te IJmuiden geeft dinsdag 13 en woensdag 14 oktober in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan haar eer ste toneelvoorstellingen van dit seizoen. Opgevoerd wordt „Bakersprookje", blij spel in drie bedrijven door Ronald Jeans; in de Nederlandse vertaling van Alfred Pleiter. De regie is in handen van Chris Sluyters. Maandag werd te Beverwijk de eerste speciale veiling gehouden van prei die voor export bestemd is. Zoals was te ver wachten, lag de prijs hoger dan de vorige week, er werd nu tot 27 cent per kilo be taald. Op deze veiling gingen nog meer produkten snel van de hand: sla ging on danks het koelere weer tot bijna 20 cent per krop; tomaten liepen in prijs op tot 87 cent per kilo; bospeen ging tot 40 cent per bos terwijl voor een kilo spinazie nog tot 65 cent werd betaald. De noteringen waren: aardbeien 83145, andijvie 7—13, sla 5—20, bloemkool 21—70, spinazie 33—65, postelein 18—25, sperzie bonen 48—92, pronkbonen 27—65, bospeen 17—40, waspeen 10—25. prei 11—28, knol len 12—27. Castricum Op de eerste veilingdag van de week boor de groenteveiling te Castricum weel een rustig beeld. Er was een flinke aan voer en hiervan draaiden de sperziebonen rond de 0,60 per kilo. Tomaten kwamen ook nu boven de halve gulden en aard beien bleven in trek. Snijbonen, die slechts in zeer kleine partijtjes onder de klok kwa men, noteerden geen hoge prijzen meer; evenmin de andijvie, die maar tot 10 cent per kilo opbracht. Alleen bloemkool gaf een goede notering te zien. De prijzen van maandag waren: aard beien 100132. tomaten 63, sperziebonen 49—76, pronkbonen 37, sla 4, snijbonen 26, andijvie 9—10, bloemkool 4548.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5