In de vishal en op zee Driekwart der vrijwilligers heeft de B.B. verlaten Problemen bij de ontwikkeling van Noordhollands Noorderkwartier CETAFLEX IJmond-agenda Oktober in Noordhollands Duinreservaat Weinig bessen, geen paddestoel te zien Brits vlootbezoek aan Amsterdam Amsterdamse Beurs Hervormde Toneelgroep met „Betje regeert" Baptisten in IJmuiden worden zelfstandig Lichaam opvarende KW 85 nog niet gevonden Levensweg van een krab Nieuwe opbouw is noodzakelijk De beurs van gisteren DINSDAG 6 OKTOBER 19 5 9 Wie op het ogenblik een wandeling in de PWN-terreinen maakt en de bomen en struiken op een afstand ziet, die denkt dat de herfstkleuren zich beginnen te vertonen, doch bij een nadere beschouwing zal men gewaar worden dat het geel en bruin worden der bladeren te wijten is aan het aanhoudende droge weer (tot heden is de neerslag ongeveer 200 mm minder dan normaal het geval is. Dat wil zeggen: een tekort van 200 liter water op een vierkante meter). Dit tekort aan neerslag vindt zijn terugslag in de plantengroei. In oktober, anders de maand van de paddestoelen, zal, als het weer niet spoedig verandert, nu geen paddestoel te zien zijn. Dit is ook de reden dat de jaarlijkse tentoonstelling van paddestoelen en herfstvruchten onder het motto „Herfsttooi" die dit jaar voor liet eerst in Zaandam zou hebben plaats gevonden helaas niet kan doorgaan. Besvruchten die in vorige jaren in ruime mate aanwezig waren, zijn dit jaar zeer schaars. Vruchten van lijsterbes, prunus soorten en duindoorn zijn zo goed als niet aanwezig, terwijl slechts enkele soorten als berberis en rozen een weinig bessen en bottels dragen. Dit .laar werd het plukken van bramen dan ook zeer beperkt toegestaan om de enkele bramen nu ten goede te doen ko men aan de vogels die door de slechte bessenvoorraad van dit jaar toch al sterk gehandicapt waren. Zoals men wellicht weet, heeft elke plant een eigen manier voor het verspreiden van zijn zaad. Iedereen kent wel de leuke plui- zenparachutes van de paardebloem die bij een licht blazen de lucht ingaan. Zo heeft ook de moerasandijvie, die in ontzettend grote hoeveelheden voorkomt in de nieuwe Zuiderzeepolder Oostelijk Flevoland, para- chutevormige zaadjes die vooral in de tweede helft van juni bij een aanhoudende zuid-oostenwind in westelijke richting kwamen drijven. Zaterdag 20 en zondag 21 juni waren hiervoor zeer gunstige dagen èn overal in het land kwamen deze gepluis de zaden aanwaaien. Miljoenen van deze zaden zullen verloren zijn gegaan maar in het infillratiegebied vonden deze zaadjes een prachtige en gunstige voedingsbodem zodat vele zaden zijn ontkiemd en er nu honderden of wellicht duizenden van deze planten in het infiltratiegebied voorkomen. Nieuwe vogelsoorten Was dit dus een nieuweling op het gebeid van de plantengroei, wat de vogels betreft zijn hier nu ook twee nieuwe soorten ver schenen, namelijk de wespendief en de vis arend. Zowel in het terrein Castricum als in Bakkum worden nu dagelijks vier wespen- dieven gesignaleerd. De wespendief is een zeldzame broedvogel in Nederland die ech ter op de trek hier dikwijls een lange tijd blijft hangen. Wanneer men hem op de vleugels ziet, springt onmiddelijk de over eenkomst tussen zijn vliegtrant en die van de buizerd in het oog terwijl de wes pendief ook bijna even groot is als laatst genoemde muizenjager. Bovendien lijken de beide vogelsoorten ook overigens veel op elkaar; de Engelsen noemen hem dan ook „honey-buzzard". Als de wespendief op zoek naar zijn prooi op de begane grond rondloopt, zit er in zijn habitus wel wat van de zwarte kraai. De wespendief is ran ker dan de buizerd en hij heeft een langere staart. Bij de wespendief doet zich het ver wonderende verschijnsel voor dat het verenkleed bij verschillende exemplaren gtote afwijkingen vertoont. Hoewel deze vogels, ook wel eens wes penarend genoemd, soms ook wormen, rep tielen of vogels en kleine zoogdieren nutti gen, bestaat hun hoofdvoedsel uit wespen en bijen, die zij zich zowel in het voor- als in het najaar steeds goed laten smaken. Van augustus tot. in oktober vliegen zij hun overwinteringsgebied tegemoet. Dit is in Afrika gelegen soms zelf tot in het zuiden van dit werelddeel. De tweede nieuweling is de visarend die de laatste tijd veel wordt waargenomen boven het infiltratieterrein. Daar hier al vrij veel vis in voorkomt, vindt deze vogel hier zijn tafel gedekt, vooral wanneer de waterstand laag is. Men heeft gezien dat hij een keer een karper sloeg van ongeveer 4 pond. „Sloeg" omdat hij het water in duikt met een grote snelheid en hij zijn prooi vastslaat met zijn klauwen. De on derzijde van de vogel is witachtig terwijl de kropstreek bruin gevlekt is. U merkt wel, dat er ook in de herfst nog wel wat in de natuur te beleven valt. Bo vendien blijft de kans bestaan dat er nog paddestoelen te voorschijn komen doch dan zal er eerst een regenperiode moeten komen en vorst voorlopig nog moeten uit blijven. Duinwandelingen Tenslotte nog een tip. De vakantiedag tocht „Duinwandeling Castricum" heeft zo'n succes gehad, dat besloten is deze tocht als enige van de vakantiedagtochten ook gedurende het winterhalfjaar mogelijk te maken en het volgende jaar weer in het dagtochtenprogramma op te nemen. Advertentie HJm koud alle hout met van Ceta-Bever VELSEN DINSDAG 6 OKTOBER Thalia, „Noodkreet", 20 uur. Christelijk Gereformeerde Kerk, beves tiging ds. M. Vlietstra, 20 uur. WOENSDAG 7 OKTOBER Rex, „Du bist Musik" 20 uur. Thalia, „Noodkre.et", 20 uur. Hervormd jeugdgebouw, film Christelij ke Cefa, 20 uur. Royal, 20 uur, afscheid pater J. Bessem. Christelijk Gereformeerde kerk. intrede ds. M. Vlietstra, 20 uur. Raadhuis, 1012 uur, spreekuur wethou der sociale zaken. BEVERWIJK DINSDAG 6 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Op het spoor der verdwenen vrouwen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Hercu les en de koningin van Lybië". Terpsichore, 20 uur: De districtsbestuur der van de Algemene Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektrotech nische Industrie, de heer C. Ockeloen spreekt voor de afdeling Beverwijk over de loonregeling. WOENSDAG 7 OKTOBER Bioscopen: als dinsdag. Veilinggebouw ,,'t Centrum", toneeluit voering „In Heidepyk". Een bezoek aan de permanente natuur historische tentoonstelling nabij het thee huis „Johanna's Iiof' is altijd zeer de moeite waard. Hoewel deze tentoonstelling in het winterseizoen eigenlijk gesloten zou zijn, is besloten op werkdagen van maan dag tot en met vrijdag des middags van 13 tot 16 uur gelegenheid tot bezoek te geven. Het is nu al weer vele jaren gelden dat Henk Bakker zijn blijspel „Betje x-e- geert" heeft geschreven. Zaterdag en maandag heeft de Hervormde Toneel groep uit IJmuiden-Oost ons in het Her vormd Jeugdhuis weer eens aan het be staan van deze komedie herinnerd en het bleek daarbij, dat het stuk nog niets van zijn aantrekkelijkheid voor het publiek heeft verloren. „Betje regeert" werd on tegenzeggelijk met grote kennis van za ken over de wensen van het uitgaangd pu bliek geschreven en met een niet minder handige flair in elkaar gezet. Eigenaar dig, dat ik dit stuk tot dusver in de IJmond nog nimmer gespeeld heb gezien, daar een groot lachsucces toch stellig altijd is verzekerd. Bovendien behoeft geen enke le vereniging zich voor een opvoering te generen, want Henk Bakker heeft het ver haal een zekere logica meegegeven en de toepassing van goedkope kluchtspelnon- sens gelukkig vermeden. Het amusante verhaal betreft de weder waardigheden van de dienstbode in ruste Betje Kerrebijn, die haar oude positie bij de familie Van Gelder weer komt innemen, wanneer zij ontdekt dat de financiën hier sedert haar vertrek danig zijn ontwricht. Doordat ook haar spaarduitjes hiermee zijn gemoeid, is zij in de eerste plaats belanghebbende geworden en de kwieke Betje wil dit weten ook! Zij neemt ter stond op een uiterst voortvarende manier de regering in het gezin over en begint ox-de op de zaken te stellen. Hierbij ont ziet Betje mevrouw evenmin als de lichte lijk corrupte huisknecht. Zelfs toont zij zich de meerdere van een keiharde bank directeur, die eveneens met veel bravour door haar in de luren wordt: gelegd. Geen wonder dat met een dergelijk uitgekookte dame de balans weer spoedig in even wicht is gebracht, waarvan aan het slot een dankbare familie rijkelijk mag profi teren. Regisseur A. Holtslag en de spelers van de Hervormde Tohèèl'groèp zijn in Staat geweest dit plezierige s.tuk _de nodige vaart te geven, zodat dë opvoeringen op een volledig succes zijn uitgelopen, b Mede dank zij mevrouw Gerda Jansen- Verbaan, die zich als de voortvarende Betje kranig heeft geweerd, waardoor zij dit pinnige dametje met veel gevoel voor humor en de nodige brio wist uit te beel den. A. Bosman bevond zich opnieuw in de voorste gelederen als de door zorgen gekwelde fabrikant, hoewel H. Jansen en de dames L. Strijker-Verbaan en J. de Zeeuw zich als zijn gezinsleden eveneens zeer verdienstelijke komediespelers toon den. Ondanks zijn belachelijke pruik ty peerde A. Jongejan verder een komisch- hautaine huisknecht. De bankdirecteur verkreeg van P. Kalkhoven te weinig voor name allure en de actrice Mia van Laar zou van mevrouw G. Jansen-van der Wal ook in haar kleding meer de onde finieerbare sfeer van het theater hebben verdragen. Maar het publiek reageerde de gehele avond gul en hartelijk, zodat de Hervormde Toneelgroep dit vrolijke stuk geheel aan zijn bedoelingen liet be antwoorden. Jan van Dam De leden van de Baptisten-evangelisatie „IJmond", die tot nu toe lid zijn van de Baptisten-gemeente te Haarlem, hebben maandag besloten om op 1 'januari over te gaan tot instituering van een zelfstandige' gemeente. Men is van plan de heer Schou ten uit Leiden te beroepen als lerend ouderling. Het lichaam van de maandagmiddag verdronken matroos van de KW 85 ,Hui- berdina Gijsbertha" is nog steeds niet ge vonden. Dc negentienjarige D. Nijg is door tot nog toe onbekende oorzaak van het achterschip van de logger gevallen. Zoals we reeds meldden is onmiddellijk na het seinen om hulp de reddingsboot van de Noord-Zuid-Hollandse Reddingmaatschap pij. de „Neeltje Jacoba" uitgevaren en be gonnen op de plaats waar de matroos in het water was gevallen, te di'eggen. Tot nogtoe zonder het slachtoffer te vinden. SAINT NAZAIRE (Reuter) Vissers hebben in de vorige week een krab ge vangen, die in de laatste dertig jaar een afstand van 100 kilometer over de zeebo dem heeft afgelegd, aldus wordt uit St. Nazaire gemeld. Op het dier, dat nabij Brest werd gevan gen, waren de woorden „Job le Roux" ge krast. De visser Joseph le Roux, die Job wordt genoemd, deelde mee dat hij de krab der tig jaar geleden had gevangen op een af stand van 100 kilometer van de plaats, waar de krab thans gevangen werd. Hij had zijn naam erin gekrast en het dier daarna weer in zee geworpen. Nog geen wethouder. De gemeente raad van De Lier kwam gisteravond op nieuw bijeen om een tweede wethouder te kiezen. Bij de vierde stemming in de ver gadering van vorige week woensdag wer den alle stemmen blanco uitgebracht. Ook gisteravond werden acht stemmen blanco uitgebracht, zodat de wethoudersvacature blijft bestaan. Zaterdag zal een eskader van zes Britse oorlogsschepen de Noordersluis in IJmui den passeren, op weg naar Amsterdam, waaraan van 10 tot 16 oktober een bezoek wordt gebracht. Aan boord van het vlagge- schip van het eskader, h.m.s. Tyne met als commandant captain J. S. Stevens, d.s.o., d.s.c., is de opperbevelhebber in het ooste lijk gedeelte van de Atlantische Oceaan, admiraal Sir Wiliam Davis, opperbevel hebber van de Britse thuisvloot. Andere schepen van de vloot die Amster dam zullen bezoeken zijn de torpedojagers h.m.s. Trafalgar (captain C. D. Madden, M.V.O., D.S.C.), h.m.s. Jutland (comman der T. W. Stocker), h.m.s. Dunkirk (com mander J. Nash, D. S. C.), de onderzeeboot h.m.s. Talent (It. commander A. N. Der rick) en het bevoorradingsschip R. F. A. Tideflow (captain A. E. Curtain, O.B.E., R.D.). De eerste vijf schepen arriveren om zes uur bij de noordersluis, het laatste schip komt om 7 uur aan. Om negen uur 's mor gens komt het eerste deel van het eskader aan in Amsterdam. Het bezoek zal admi raal Davis in staat stellen besprekingen te voeren met hooggeplaatste officieren van de Nederlandse Marine over de kwesties betrekking hebbende op de gemeenschap pelijke NAVO-verdediging. 1-Iij zal op maandag 12 oktober een be zoek brengen aan Den Haag. Alle in Am sterdam liggende schepen staan open voor het publiek in de middaguren van zater- d aff en 7 ei-, da" WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Driekwart van de vrijwilligers, die deel uitmaakten van de dienst Bescherming Bevolking in de kring Velsen-Beverwijk, heeft de B.B. verlaten, nadat de tucht maatregelen waren ingevoerd. Dit geschiedde, nadat de verplichte noodwachters hun intrede hadden gedaan. Dezen werden aan een tucht onderworpen, die van dat ogenblik af ook gold voor de vrijwilligers. Een kwartkon zich hiermee ver enigen, driekwart gaf er de voorkeur aan onder de gewijzigde omstandigheden de B.B. te verlaten. Hierbij waren echter veel „papieren leden", die al lang geen blijken van belangstelling meer hadden gegeven. De Bescherming Bevolking Velsen- Beverwijk staat nu in een overgangs periode. Door de uittocht van de meeste vrijwilligers moet men aan een nieuwe opbouw beginnen. Grote oefeningen zijn er dan ook de laatste tijd niet meer ge houden en tot het volgend voorjaar staan ze ook niet meer op het programma. Op het ogenblik is men druk doende de noodwachtplichtigen een gedegen oplei ding te geven. Het kringhoofd is zeer te vreden over de gemaakte vorderingen. Er zijn meer veranderingen op til. De geor ganiseerde zelfbescherming zal namelijk hoogstwaarschijnlijk door de minister van Binnenlandse Zaken op andere leest wor den geschoeid. Van de kleine blokploegen zal het accent meer worden gelegd op ge concentreerde wijkploegen. Bij de B.B. Velsen-Beverwijk besteedt men .er nu de volle aandacht aan het werk in klein ver band, in blokken en wijken, volledig te beheersen. Eerst moet de basis goed zijn, dan kan men pas gaan denken aan oefe ningen in groter verband. Men kan verwachten dat de strengere In de volkshogeschool te Bergen (N.H.) is een bijeenkomst gehouden van leiding gevende figuren uit de provincie ter be spreking van de problematiek der ontwik keling van Noordhollands Noorderkwar tier. De eerste inleider dr. M. A. Visser, hoofd van de afdeling streekonderzoek van het Landbouw-Economisch Instituut in Den Haag, sprak over de economische structuur en de demografische opbouw van het Noorderkwartier. Hij zei, dat om voor de mannelijke beroepsbevolking, die in de komende 20 jaren met 80 percent of 92.000 personen zal toenemen, werk te verschaf fen de werkgelegenheid met 4 percent vermeerderd zal moeten worden, rekening houdend met het feit dat de agrarische werkgelegenheid met 1percent zal dalen. De tuinbouw zal zich pas volledig kunnen ontwikkelen als een te grote sprei ding wordt voorkomen. In dit opzicht be pleitte dr. Visser ruilverkaveling van Geestmerambacht en Grootslag. Wat de industrievestiging betreft maakte naar zijn mening alleen de lichte industrie 'enige kans. Deze zoir dan moeten komeri in de industriekernen en marktcentra zo als Alkmaar. Hoorn. Enkhuizen. Medem- blik. Schagen en Purmerend. In de eerste olaats dient het Noorderkwartier woon gebied te worden. Industrialisatie achtte hij van secundair belang, omdat de grote werkgebieden rond het Noordzeekanaal voldoende bereikbaar zijn te maken. En kele toeleveringsbedrijven ten behoeve van het comnlex-Noordzeekanaal zouden zonder bezwaar in het Noorderkwartier gevestigd kunnen worden. Voorts bepleitte hij het uitbuiten van de recreatiemogelijk heden in het gebied, verdere uitbouw van het onderwijs en van het culturele appa raat. Voorts zal 'men grote aandacht die nen te besteden aan de versterking van de dorpssamenleving. Drs. W. J. Kusters besprak de sociale en ruimtelijke „planning" en ging daarbij uit van een dubbele taak voor dit agrarisch gebied de natuurlijke bevolkingsaanwas voor een deel voor te bereiden op een func tie in de traditionele beroepsfeer en voor een ander belangrijk deel op een functie in een nieuw beroep. Hem leek de decen tralisatie van het wonen tegenover een zekere concentratie van het werken het meest logisch. Hij kwam tot de slotcon clusie, dat, aangezien door de industriële ontsluiting van een plattelandsgebied in zekere zin een proces van individualisering optreedt, het maatschappelijk en cultureel vormingswerk in 't. bijzonder gericht dient te worden op persoonlijkheidsvorming. Vooral is het noodzakelijk dat alle krach ten (kerk, particulier initiatief, burgerlijke overheid en bedrijfsleven) die beïnvloe dend en vormend op de mens werken, het bepleitte een nauwe onderlinge samenwer- Ook prof. dr. H. D. de Vries Reilingh epleitte een nauwe onderlinge samenwer king van kerken, particulier initiatief, burgerlijke overheid en bedrijfsleven die tot een „community organisation" moeten komen. Misschien moeten in de bestuur lijke sector de gemeenten worden vervan gen door zo iets als de Duitse ..Kreis". tucht een grote invloed ten goede zal uit oefenen. De B.B. beschikt nu over een enthousiaste kern. Bij de oefeningen be staat niet meer het probleem: „Zullen de mensen wel komen?" Schuilkelders Veel van het werk der dienst Bescher ming Bevolking blijkt momenteel niet naar buiten. Begrijpelijk, gezien het bo venstaande. Men heeft echter wel kunnen constateren, hoe aan de Kennemerlaan 'n schuilkelder is gebouwd. Het is de eerste van een grote serie. Zo staan er drie op het programma in de Lange Nieuwstraat. Een is er geprojecteerd onder het centraal kantorengebouw, dat aan het Marktplein zal worden gebouwd. Het is vrijwel zeker dat daar inderdaad een schuilkelder tot stand zal komen. Veel minder zeker is dat voor de eveneens geprojecteerde kel ders in de leesbibliotheek naast het Cul tureel Centrum en onder het Raadhuis. Het Raadhuis staat er voorlopig nog niet en de leesbibliotheek is zelfs geheel van de lijst* van ontworpen gebouwen afge voerd, nu men op Plein 1945 een aanvaard bare oplossing heeft gevonden. Hoe men het nu zal doen aan de Lange Nieuwstraat is nog niet zeker. Men wil er volgens het schuilkelderplan 1953, dat goedgekeurd is door het Rijk, wel enige vestigen. Want het is de bedoeling, dat de B.B.-schuil kelders juist daar komen, waar men veel mensen bij elkaar heeft die bij een onver wachte aanval niet hun huis de natuur lijke schuilgelegenheid in kunnen vluchten. Daarom is de Lange Nieuwstraat een aangewezen plaats voor schuilkelders en daarom staat ook de Kennemerlaan op de lijst. Men wil er daar. behalve de reeds gebouwde, enkele maken onder bestaande grote winkels. Ook voor Beverwijk staan er enkele op het programma en wel in de Breestraat. Men was van plan ze daar in de vent- wegen in te bouwen. Maar tot dusverre gaf dat veel moeilijkheden. De Breestraat was de enige verbindingsweg noord-zuid en bovendien Rijksgrond. Wanneer in 1960 of 1961 de Breestraat aan de gemeente komt en bovendien de verbindingsproble men in Beverwijk dan voor een deel zijn opgelost, zal dit het bouwen van schuil kelders on de georojecteerde plaatsen zeer vergemakkelijken.. Natuurlijk kan een schuilkelderplan niet tot Velsen en Beverwijk beperkt blijven, indien er straks toch uitvoering zou wor den gegeven aan het zogenaamde cityplan, al ziet het er voorlopig niet naar uit, dat dit zal worden verwezenlijkt.. Want dan zullen ook daar grote concentraties van mensen komen, die op schuilkelders zijn qancfpwp'en in geval van nood. Dit z'iin orobiemen. die nauw'samen hangen root de T.Tmond-oroblematiek. Zo ophoort HaemskorV nog niet tot 'de kring Vel sen - B o vorwii k Daar deze gemeente ofhtor stppfk dichter tegen Beverwük aan groait.. zit het er toch wel in. dat Heems kerk in de toekomst nog eens om aanslui ting aan de kring Velsen-Beverwijk zal vragen. Nn is Heemskerk nog aangesloten bii de nrovinoiale NH 4-kring met als cen trum Alkmaar. Hier liggen dus nog problemen, die niet in een handomdraai zijn op te lossen. Maar daar maken de B.B.-ers in Velsen zich nog niet druk over. Zy oefenen hard om een goede paraatheid te krijgen, en daar gaat het bij de B.B. om. Het is dus helemaal niet vreemd, als men ondanks de uittocht van zovele vrijwilligers toch op het hoofdkwartier hoort: „Wy zyn te vreden". Aanvoer van maandag Totale aanvoer 9290 kisten, waarvan 831 tong en tarbot, 1 heilbot, 1574 schol, 65 schar, 2375 haring, 1910 makreel, 830 schel vis, 770 wijting, 610 kabeljauw en gul, 10 leng, 20 haai, 4 ham, 130 poon, 130 koolvis, 30 diversen. Pryzen van maandag Per kilo: heilbot 3.403.grote tong 4.604.grootmiddel tong 3.70—3.10, kleinmiddel tong 3.30— 3.kleine tong I 3.102.60, kleine long II 2.40— 2.00, tarbot I 2.70— 2.20, zalm 7.—. Per 50 kilo: tarbot II 124116, tarbot IV 8549, grote schol 5546, groot middel schol f 5445, kleinmiddel schol 5546, grootmiddel schol 5445, kleinmiddel schol 4740, kleine schol I 4946, kleine schol II 4121, schar 3422, verse haring 2212, ma kreel 34f 14.80, grote schelvis 48 36, grootmiddel schelvis 4426, klein middel schelvis 4126, kleine schelvis I 4226, kleine schelvis II 3816, wijting 22f 8, grote gul 4533, middel gul 3728, kleine gul 27— 16.50, kleine haai 2516, ham 82, poontjes 189, kleine koolvis zwart 3225, kleine koolvis wit 3633, kleine rode poon II 198. Per 125 kilo: grote kabeljauw 19296, grote koolvis zwart f 8671, grote kool vis wit 10477, grote leng 8572. Besommingen van maandag IJM 28 Amsterdam 25.400, IJM 14 2950, IJM 204 253Ó, RO 46 Claesje 24.200, RO II 3640, KW 28 4230. KW 46 4720, KW 34 6120, KW 171 19.000, KW 32 22.200, KW 125 f 2650. KW 64 2930, KW 24 f 3640, KW 51 2440. KW 107 2450, KW 126 3240, KW 108 2610, KW 166 3030, KW 169 2960, KW 10 3430, KW 26 2800, KW 69 2660, KW 161 f 3500, KW 59 2940. KW 79 f 2880, KW 57 f 3900, KW 134 3600, KW 98 2690, KW 118 3450. KW 36 2760, KW 92 2020, KW 58 4180, KW 142 3410, KW 66 2960. KW 133 2860, KW 27 2520, KW 96 2850, KW 115 f 3150, KW 12 2430, KW 210 3000, KW 165 2950, KW 72 3460, IJM 65 4410, IJM 210 5940, IJM 67 3940, IJM 52 I 2750, IJM 30 2490, IJM 11 f 3250, IJM 7 4510, IJM 43 I 3070, IJM 45 2990, IJM 63 2910, IJM 64 3310. IJM 62 f 2730, IJM 208 f 3020, I.JM 61 I 2520. WR 58 5870. V/R 49 4770, WR 50 5860, WR 32 3940, WR 7 f 2030, WR 7 2030, WR 34 3660. WR 88 2900. WR 33 3200, UK 3 3650, TX 14 2780. Aanvoer van dinsdag Vijf trawlers, zeven loggers en twee kotters zorgden dinsdag voor een aanvoer van 6850 kisten, waarvan 910 schelvis. 427 wijting, 152 gul en kabeljauw, 110 koolvis, 2560 haring, 2285 makreel, 50 schol, 354 varia, 600 stuks stijve kabel jauw en 140 kleine kistjes haring. Verder werd nog aangevoerd 650 kilo tong. KW 80 Dirk Marie (17 september) 50 wijting, 70 schelvis, 60 haring. 300 ma kreel, 20 varia en 70 stuks stijve kabel jauw. VL 131 Petronella (21 september) 730 haring, 5 makreel, 80 varia. VL 84 Jan Senior (23 september) 60 wijting, 60 schelvis, 650 haring en 10 divei'sen. IJM 15 Emma (26 september) 140 kleine kisten haring. 35 wijting, 110 schelvis, 100 gul en kabeljauw, 60 koolvis, 20 haring. 825 grove makreel, 60 varia, 35 stuks stijve kabel jauw. KW 122 Arie Ouwehand (23 sep tember) 80 wijting. 60 schelvis, 10 gul en kabeljauw, 10 koolvis, 370 haring. 370 ma kreel, 120 stuks stijve kabeljauw. SCH 117 Onderneming 3 (26 september) 60 wijting 30 schelvis, 170 haring, 510 makreel. 50 varia. IJM 211 Wiron 2 (26 september) 90 wijting, 80 schelvis. 40 koolvis, 220 ha ring, 60 makreel. IJM 154 Protinus (23 sep tember) 20 wijting, 50 schelvis. 50 haring. 210 makreel, 40 varia, 125 stuks stijve kabeljauw. IJM 66 Paul (28 september) 15 schelvis, 25 wijting, 20 schelvis, 25 gul en kabeljauw, 15 varia. 200 stuks stijve kabeljauw. IJM 209 Wiron 4 (29 septem ber) 10 wijting, 275 schelvis, 15 gul en kabeljauw, 15 stuks stijve kabeljauw. KW 38 Bertha 155 schelvis, 40 haring, 5 makreel, 50 varia, 40 stuks stijve kabel jauw. KW 40 Everard Christina 250 ha ring. De kleine vaart was er met zes scheepjes. Pryzen van dinsdag Export: grote regels kabeljauw 88 tot 130, kleine regels kabeljauw 38 tot 57. kisten grote kabeljauw 124 tot 135, kisten kleine kabeljauw 98 tot 122, jumbo's 58. grote schelvis 29 tot 40, grootmiddel schel vis 28 tot 38. gi'ote ham 108. kleine ham 86. grootmiddei tong 3,40 tot 3.50, klein middel tong 3,30 tot 3.40, tong I 3.30 tot 3.40, slips 2,20. witte koolvis 85 tot 88. witte koolvis I 38. Binnenland: grote gul 28 tot 41. middel gul 27 tot 32. torren 17 tot 20, zwarte kool vis 75 tot 77, koolvis I 31. koolvis II 27. lengen 60 tot 66, kleinmiddel schelvis 28 tot 32. pennen 27 tot 32, knappe braad 27 tot 34, kleine braad 14 tot 19, wijting 15 tot 18. schol III 34 tot 40. schol II 48 tot 52, haaien 17 tot 22. gi-ote tong 4,20. haring 14 tot 19. makreel 17 tot 20. bonken 20 tot 25. Besommingen van dinsdag IJM 15 Emma f 30.100. VL 131 Petro nella f 15.100, VL 84 f 9.903. KW 40 f 2.300, IJM 66 f 4.500. IJM 154 f 6.450. IJM 209 5.600. Op zee Het was slecht weer om de Nooi-d en de visserij was weer slechter dan in de voor gaande dagen. Er werden 120 tot 180 man den makreel, schelvis en haring per et maal gevangen. De Jacoba Geziena deed een trek van twee pakjes. De haringvisserij op het Zandt, was ook niet zo best, ook al door het slechte weer met windkracht. 6. De vangsten vax-ieerden van 40 tot 170 kantjes. De Oceaan 9 boekte een dagvangst van zeven last, de Onderneming 4 een dag vangst van acht last. De Dirkje deed een trek van vier pakjes. De IJM 97 Toronto, de KW 153 Fran- cina. de RO 46 Claesje en de IJM 20 Jo hannes Polderman zijn weer naar zee ver trokken. Haringvangsten De IJmuidense loggers IJM 283 Mar- tenshoek en IJM 75 Gorredijk, nu weer met de vleet aan boord, zijn uit IJmuiden naar de visgronden vertrokken. De Gorre dijk deed nog geen pogingen haring te verschalken, de Martenshoek waagde ex- wel een schot aan. Men had echter geen succes, want zoals bij zovele schepen klonk ook hier het „geen vangst". KW 2 met 17 kantjes. KW 5 met 15, KW 7 bet 4. KW 138 met 15. KW 54 met 28. KW 140 met 2. KW 168 met 35. KW 170 met. 2. KW 41 met 60. KW 78 met 15. KW 43 met 15, KW 22 met 11. KW 175 met 9. KW 18 met 7, KW 130 met 25, KW 163 met 4. Geen vangst: IJM 283. KW 6. KW 9, KW 23. KW 25. KW 16, KW 47, KW 70. KW 15. KW 44. KW 97. KW 110. KW 48. KW 86. KW 95, KW 151. Trekkers: KW 4 met 55, KW 74 met 30, KW 141 met 25. Gemiddelde vangst: 8 kantjes. Voor woensdag Al binnen zijn vier trawlers. IJM 72 Beatrice 350 haring, 550 makreel, 20 wij ting, 100 diversen. IJM 79 Job Gouda 60 schelvis, 590 haring, 250 makreel, 140 wij ting, 50 gul en kabeljauw, 40 koolvis. 125 stijve kabeljauwen. IJM 35 Postboy 40 schelvis. 370 haring. 500 makreel. 130 wij ting. 50 gul en kabeljauw. 10 varia, 115 stuks stijve kabeljauw. 200 kleine kisten hai-ing. IJM 32 Elie Chenevière 110 schel vis, 170 haring. 400 makx-eel, 50 wijting, 140 gul en kabeljauw, 40 koolvis, 15 di vei'sen, 70 stuks stijve kabeljauw en 60 kisten kleine haring. De Hoop naar zee Het hospitaalkerkschip „De Hoop" ver- tx-ekt vandaag uit Vlaai-dingen weer naar de Noordzee. Men gaat naar de Engelse wal tussen de 54 en 55 gi-aden noorder- bi-eedte, zodat de radio-uitzendingen van de kex-kdiensten op de 129 meterband van de wal af veel duidelijker zijn te beluis teren. Als predikant gaat deze reis mee de bekende Nederlands hervormde do minee Lugtigheid uit Den Haag, die vroe ger stuurman bij de koopvaardij is ge weest. De geneesheer is opnieuw dokter Rodemond. Voor verpleger Kieft is het de laatste reis. AMSTERDAM Dix-ect bij de opening van de markt ont stond er een flinke handel in de hoek van aandelen Amsterdam Rubber, die de eerste beursdag van de nieuwe week inzetten met een vaste stemming op 109V2 pet. De slotkoers van vrijdag, toen de aandelen een koerswinst van ca. vijf punten boek ten, was 105%. Nu de activiteiten van de maatschappij algemeen bekend zijn, wor den deze blijkbaar gunstig geïnterpreteerd met als gevolg, dat het publiek met koop- ordex-s in de markt kwam. Men zag dan ook in deze hoek enige grootbanken die de stukken uit de markt namen. Verder was de beroepshandel vrij actief. In het verdere beursverloop daalde de activiteit en bleef de koers hangen op IO8V2. Vrijdag behaalde Amsterdam Rubber op één na de grootste omzet met nominaal 140.000,—. Ook maandag was er voor de aandelen vrijwel de grootste belangstelling. In tegenstelling tot de hoogste koersen ge durende de niet-officiële ochtendhandel vielen de noteringen van de internationale waarden in de officiële beux-s tegen. Er viel in alle hoeken merendeels enig aan bod te verwerken, waartegenover niet voldoende vraag aanwezig was. Men durfde niet erg vanwege de vele onzeker heden. Hiermede werd onder andere be doeld: de Loenik III, de Amerikaanse' staal- en havenstaking plus de verkiezin gen in Engeland. AKU mist de steun van Duitsland en was op 367 ca. vier punten lager, vergeleken bij de vorige slptprijs. 's Morgens werd nog voor de aandelen 373 betaald. De Westduitse beurzen gaven een koersdaling te zien van zeven tot tien pun ten. Dit was mede van invloed voor de koersvorming van de aandelen op het Damrak. Philips en Unilever waren op resoectievelijk 636V» en 647VS een paar punten hoger. Kon. Olie kwam op 153.90 ca. een halve gulden lager en beneden pariteit New York. Scheepvaax-ten zetten de week in met minimale omzetten bij een prijshoudende stemming. Staatsfondsen ondergingen wei nig verandex-ing. Met grote belangstelling wex-d de eerste notering tegemoet gezien voor de 4pet. obligaitelening 1959 Am sterdam en Rotterdam. De koex-s werd vastgesteld op 98, tegenover de uitgifte- koers van 99 pet. De hogere rente in de Verenigde Staten werkt nu niet bepaald een daling van de rentevoet in Nederland in de hand. aldus de beurs. In de lokale sector werden aandelen Stokvis iets hoger geadviseerd op de gepubliceerde tussen tijdse mededeling over de gang van zaken. Grootbanken, die verleden week een dalende richting te zien gaven, waren wederom een paar nunten lager. Prolon gatie 3 percent. (ANP) NEW YORK De afnemende hoop op oplossing van het conflict in de staalindustrie hield de aandelenmarkt op haar kant, maar in dustriële waarden wisten over het al gemeen een kleine winst te behalen. Nu de metaalbewerkers het aanbod van de werkgevers hebben afgewezen is de hoop op een oplossing voordat de lijdslimiet 8 oktober van Eisenhower afloopt, ver minderd. Zelfs Du Pont en General Mo tors eindigden beneden hun hoogtepunten. Du Pont sloot op 2% na een stijging van meer dan 4, en G.M. eindigde op 1%. Deze twee vielen op door de gerechtelijke uitspraak van vrijdag dat Du Pont haar aandelen in G.M. niet behoeft te verkopen. Winsten in de twee waarden en van meer dan een dollar in Union Carbide hielp het industx-iële gemiddelde in de plus kolom te handhaven. General Motors werd ook het meest vei'handeld, waarna Jex-sey Standard. Studebaker-Packard. American Motors en Electric and Musical volgden. Olies vielen op ongunstige industrie-sta tistieken. Gulf ging meer dan 2 dollar om laag en Texaco meer dan een dollar. In de camex-a's daalde Polaroid meer dan 3 en Bell and Howell 1%. American Motors kwam achteraan in haar afdeling met een daling van Wi. Ford Studebaker was flauw. Chrysler vast. De totale omzet was 2.100.0000 aandelen Van 1191 verhandelde fondsen waren 565 lager en 403 hoger. Het industriegemid delde kwam van 636.57 op 637.01. dat van spoorwegen van 158.87 op 157,82 en dat van openbare nutsbedrijven van 88,86 op 38.24. (UPI). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3'/5% Nederl. '47 925/ifi 3 °/n Nedl. 1962/64 9814 Woningbouw 6 °/o 1091^ Pr. A'dam '56 I.. 81)4 Pr. A'dam '56 II. 92H Pr. A'dam '56 III 923/j? Pr R'dam 'Z2 I.. 9014 Pr R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57.... 101 A.K.U 367 14 363 Calvé Delft 650Vs Van Gelder Zonen 241 y, K. N Hoogovens 57814 Nederl. Ford 312 N. Kabelfabriek 381 gew Philips Gloeil 637 627 K Pref PhilipsGloëil 23814 Unilever 648-K 638 Wilton Fyenoord 205 Werf Gusto 156 Dordtsche Petrol 693 ex-' Kon. Petroleum f 153.90 f 152.- Billiton 323 A'dam Rubber. IO8V2 K.L.M 122,50 Holl Amer Lijn 159 !,C K.N.S M 15634 N. Scheeov. Unie 138 K v. Nievelt Goudr. 137)4 Phs. v. Ommeren 240 a H.V.A 146)4 Deli maatschappij f 172,40 Amsterd. Bank. 310% Nat. Handelsbank 154 Ned Handel Mij 232% Rotterd. Bank.. 280 Twentsche Bank 258 Anaconda Copper 61"/ib Bethlehem Steel. 56 U.S. Steel 100 General Motors.. 56% Shell Union 73*A 23

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7