Regering-Debré dreigt vast te lopen met haar prijspolitiek Verbolgen t.v.-sectiehoofd biedt zijn ontslag aan Enorm televisieschandaal in Amerika ontdekt Ruimtestation na draai om de maan op terugweg HET WEER Minimum uurloon moet 2,5 percent omhoog in november De kwestie-Siebe van der Zee AVRO-bestuur heden in spoedvergadering bijeen Quiz-deelnemers kregen tevoren de antwoorden op alle vragen Jodrell Batik betwijfelt of maan over volle breedte gepasseerd is Parijse groentehandelaren staakten uit protest Dr. Banki teruggekeerd in Roermond Rustig weer In de krant van héden: 'eforeijou Suijf H.H. WERKGEVERS DuitslandNederland op het scherm? Bieten voor de koe Het woord is aan WOENSDAG 7 OKTOBER 1959 44e JAARGANG NUMMER 283 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8.15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Prins Bertil van Zweden heeft dinsdag een bezoek gebracht aan Philips en aan de DAF-autofabriek in Eindhoven. Bij Philips toonde de prins veel be langstelling voor enkele nieuwe technische snufjes. (Van onze correspondent in Parijs) Gisteren waren er te Parijs geen groente en fruit te koop, behalve dan in sommige eenheidsprijzen, die via be paalde producenten-coöperaties worden bevoorraad. Hun voorraad was echter een druppel op een gloeiende plaat. Verder lagen de straten, waar de dage lijkse markten worden gehouden vrijwel stil en deden alleen de kruideniers, die groente in blik en spaghetti of maca roni verkochten goede zaken. De sta king van de kleinhandelaren zal niet langer dan een dag duren, vandaag zouden zij weer als vanouds geopend zijn. Oorzaak van de staking was de omstandigheid dat de regering van Vanavond zal in een spoedvergade ring het AVRO-bestuur bepalen of het televisie-sectiehoofd, de heer Siebe van der Zee, normaal zijn functie zal kunnen voortzetten of niet. Zoals men weet, was aan de heer Van der Zee bij zijn optreden naar buiten, te weten het deelnemen aan besprekingen met de t.v.-secties der andere omroepver enigingen, beperking opgelegd. Zo was ook bepaald dat hij niet naar Londen zou gaan om van daar uit het verloop der Engelse verkiezingen te commentariëren. In de plaats daarvan zou hij hiertoe is maandag j.l. besloten de reportage verzorgen van de uitreiking van de t.v.- prijs van het Prins Bernhardfonds. Gisteren heeft een functionaris van de N.T.S. contact opgenomen met de directeur van de A.V.R.O., waarbij eerstgenoemde naar voren bracht, het raadzamer te achten, niet Siebe van der Zee deze uit zending van commentaar te laten voor zien. Zowel de directeur als de voorzitter van de A.V.R.O., die telefonisch was geraad pleegd, meende op de suggestie van de N.T.S.-functionaris te moeten ingaan. De heer Van der Zee, die over een en ander hoogst verbolgen is, heeft daarop gerea geerd met het aanbieden van zijn ontslag. Dit heeft geleid tot een bijeenroepen De Roermondse zenuwarts, dr. Banki en zijn secretaresse, mej. M. Heinen, zijn gisteravond in Roermond teruggekeerd. Zij zijn teruggekomen op hun aanvanke lijk besluit om in de oostzone van Ber lijn te blijven. Na een bezoek dat mevrouw Banki, in gezelschap van de Maastricht se zenuwarts dr. P. Meskcr in Fiirsten- walde hebben afgelegd, is dr. Banki gis termiddag mee teruggegaan naar West- Berlijn, vanwaar het gezelschap naar Roermond is gegaan. Toen dr. Mesker en mevrouw Banki in West-Berlijn aankwamen stelden zij zich in verbinding met de Oostberlijnse poli- tie-autoriteiten, die onmiddellijk de nodi ge papieren in orde maakten. Na een uur kon de reis naar Fürsten- walde worden voortgezet. Daar troffen zij dr. Banki en mejuffrouw Heinen, die zeer verheugd waren hen te zien. Dr. Banki, die in enigszins overspannen toestand naar Oost-Berlijn was gereisd, zei inmiddels tot het inzicht gekomen te zijn, dat hij over ijld had gehandeld. Hij was dan ook bij zonder verheugd dat hij de gelegenheid kreeg zich met zijn vrouw te verzoenen. De uitreispapieren werden door de Oost berlijnse autoriteiten vlot verstrekt, zo dat het gezelschap zonder moeilijkheden de reis naar Nederland kon beginnen. Verwachting tot morgenavond: Voornamelijk in het noordoosten van het land plaatselijk nacht vorst. Droog weer met in het zuidwesten tijdelijk bewolking. Dezelfde of iets lagere tempe raturen. Zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. van de A.V.R.O.-bestuursleden in een ver gadering, die vanavond in de A.V.R.O.- studio zal worden gehouden. Voorzitter Roëll op de wip? Als de heer Van der Zee daarbij naar zijn oordeel geen voldoende ge noegdoening zal krijgen, impliceert zulks dat hij zijn ontslagaanvrage zal handhaven. Anderzijds is de moge lijkheid niet uitgesloten, dat de A.V.R.O.-voorzitter jhr. Th. Roëll zijn functie ter beschikking zal stellen. oordeel was, dat de winst van de klein handel te groot is en dat daardoor de prijzen buiten verhouding zijn gestegen. Zij heeft toen zelf winstmarges vast gesteld en daartegen hebben de hande laren geprotesteerd omdat zij ze te laag vonden en omdat zij het bovendien on billijk oordeelden dat de winstmarges van producenten en groothandel niet officieel waren vastgesteld. Met de staking van gisteren is het pro bleem de wereld niet uit. De vakgroep kruideniers heeft weliswaar een bemidde ling voorgesteld, bestaande in een voor stel tot verlaging van bepaalde omzetbe lastingen, doch daarop is de regering niet ingegaan. In ieder geval is thans het pro bleem van de voortdurende stijging van de Franse prijzen weer in het middelpunt van de belangstelling gekomen. Het wordt door de regering met zorg gadegeslagen. Drie factoren zijn de laatste weken van invloed geweest op het stijgen van de prijzen van levensmiddelen en van in dustriële produkten: a) de verhoging van bepaalde salarissen, hetzij door stijging van het uurloon, hetzij door toeneming van het aantal werkuren, b) de gevolgen van de grote droogte van de afgelopen zomer en c) de verhoging van de prijzen van sommige grondstoffen, die zich naar alle waarschijnlijkheid nog zal voortzet ten tot in het laatste kwartaal van dit jaar en het eerste van 1960. Dit geldt in het bijzonder voor leder, ijzer, zink, non- ferro-metalen en al hun produkten. Reeds hebben de consumenten vele prijs stijgingen te verwerken gekregen. Schoe nen zijn bij voorbeeld tegen de dertig per cent in prijs gestegen. De stijging van de wolprijzen heeft prijsverhoging van tex- tielprodukten ten gevolge of doet deze binnenkort verwachten enzovoort. De regering-Debré zou, daarin voorge gaan door Pinay, de minister van Finan ciën. zo lang mogelijk een liberale prijzen politiek willen volgen omdat zij meent dat deze voorlopig nog de enig mogelijke is. Tegelijkertijd echter volgt zij zorgvul dig de ontwikkeling van het prijspeil en telkens wanneer er in een sector, naar haar mening, te grote prijsstijgingen zijn, stelt zij prijzen vast zoals dat thans bij groente en fruit het geval is en zoals zij dat reeds heeft gedaan met mineraalwa ter, melk en boter. Er hangen haar echter nog andere ver hogingen boven het hoofd. Binnen afzien bare tijd zullen de transporttarieven om hoog worden gebracht, de honoraria voor de dokters, de hotelprijzen, de tarieven van de wasserijen enzovoort. Om de prijs verhoging in de landbouwsector zoveel mogelijk te beperken heeft men reeds be langrijke importen moeten toestaan en de grenzen wijd moeten openen voor buiten landse produkten teneinde op die manier een prijsdaling te veroorzaken. Deze laat ste is overigens tot nu toe gering geweest. Fatale spiraal Deze onzekerheid op het gebied van het prijspeil is op het ogenblik van ongunsti ge invloed op de sociale rust en het feit dat het minimumuurloon, het zogenaam de S.M.I.G., volgende maand met twee- eneenhalf percent verhoogd zal worden, draagt ook al niet tot stabilisatie bij, om dat het gevolg zal zijn, dat een aantal in dustriële produkten weer in prijs zal stij gen. Al met al zal de Franse regering zeer binnenkort met effectieve maatre gelen ter beheersing van het prijspeil die nen op te trden wil zij niet voor de zo veelste keer in de fatale spiraal terecht komen. Record voor wijn (UPI) Alleen voor de wijn is 1959 een goed jaar. Een recordjaar, als men de wijnbouwers mag geloven. Zelfs de wij nen van 1947 en 1929 zullen door de wijn van 1959 worden overtroffen, omdat, de zon harder dan in vele jaren heeft gewerkt aan de vervolmaking van de wijndruif. Als er nu tijdens de pluk maar geen re gen of guur weer komt de pluk is in enkele districten al begonnen kan niets de droom van de liefhebbers nog versto ren. 1959 wordt het wijnjaar van deze eeuw, zeggen zij. pag. Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Van Dag tot Dag3 Oost-Duitsland 10 jaar staat3 Agenda 5 Uit stad en omgeving 5, 7 Nieuwe staatssecretaris 9 Feuilleton 11 Radio en Televisie 11 Kunst11, 13 Beurs 12 Werkloosheidscijfers 13 Britse verkiezingen 13 Sport 15 DIT NUMMER BESTAAT Uil ZESTIEN PAGINA'S. Deze vergadering der mannen-op-jaren past prachtig in het herfstelijk decor, dat zij voor hun bijeenkomst hebben verkozen. Een heeft zich ontfermd over zijn kleinkind en vervult de belang wekkende rol van oppas met harts tocht en toewijding. Hij is met de kinderwagen op sjouw gegaan, maar kan aan de verleiding van het gesprek- centrum niet ontkomen. Het is beter dan binnen zitten, voor baby en opa. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AHSTE,RDAM TEL. 223596 EXCLUSIEVE WINTERMANTELS Advertentie met lunchpakketten van Cafetaria SCHAGEN is uw personeel meer dan tevreden. BIK EN ARNOLDKADE 43-44 - TEL. 6564 Het schijnt thans vrij zeker te zijn, dat de Duitse televisie de voetbalwedstrijd Duitsland-Nederland op 21 oktober zal uit zenden. Bij de NTS heeft men hiervan echter nog geen bericht gekregen en men verwacht dit voorshands nog niet. Indien de Duitse televisie inderdaad tot uitzending zou overgaan, zal de NTS deze uitzending gaarne overnemen, zo deelde men ons hedenmorgen mede. Advertentie MORGEN OP DE TELEVISIE JOURNAAL. LUIPAARD OP SCHOOT, TONEELSTUK, VERKIEZINGEN IN EN GELAND. BEKIJK HET VORSTELIJK MET T-V- VAN KEIZER, PLEIN 1945 NO. 54, TE LEFOON 4516. WASHINGTON (UPI). Een subcommissie van onderzoek uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is dinsdag begonnen met haar on derzoek naar beweerde schandalen bij de Amerikaanse televisiequizpro- gramma's. En het was al direkt raak. De eerste getuige, een 32-jarige acade micus, vertelde dat hij voor de tv-quiz „Twenty One" het zweethokje bin nenging met de antwoorden in zijn hoofd. Tegelijk met de vragen die men hem zou stellen, aldus Herbert Stempels, had hij vóór de uitzending de juiste antwoorden gekregen. Stempels kwam op 28 november 1956 in een quizprogramma van een half uur uit tegen professor Van Doren, die dankzij zijn prestaties in de tv-quizes groter faam gekregen had dan hij ooit door zijn colleges in Engelse taal en letterkunde mocht vergaren. Aan het eind van dat programma stonden hij en Van Doren allebei op 21 punten. Stempels had ook dat van tevoren geweten. Van Doren heeft inmiddels voor een „grand jury" verklaard, dat hem niets bekend was van het prepareren van de antwoorden en de voorzitter van de sub commissie gelooft niet dat men iets tegen deze verklaring kan inbrengen. Op 5 december van hetzelfde jaar kwam Stempels opnieuw tegen Van Doren uit. Hij verloor, maar had bij elkaar 49.500 dollar gewonnen. Bestudeerde wanhoop Stempels vertelde dat hij met een der t.v.-regisseurs tevoren de gebaren had in gestudeerd die hij in zijn kleine glazen hokje moest maken bij het beantwoorden van de vragen. Hij had getranspireerd, jazeker, maar dat kwam omdat men de ventilatie in zijn celletje niet had inge schakeld. Zogenaamd omdat dit storend lawaai maakte. De tweede ontmoeting, in december dus, had hij verloren omdat de produ cer van Twenty One hem had gezegd twee vragen, waarop hij nota bene de antwoorden zelf wel wist, onjuist te beantwoorden. Maar daarvoor mocht hij dan in een andere show uitkomen, en Barry en Enright, de beide produ cers van „21", zouden hem een tv- baantje bezorgen. Vier dagen zal het onderzoek van de sub commissie duren. De resultaten van de eerste dag doen vermoeden dat er nog meer fraais uit de bus komt. De quizprogramma's hebben het overi gens niet overleefd. Toen 21 op de fles ging omdat er over vals spel gepraat en geschreven werd, zijn „De 64.000 dollar vraag" en haar zusterprogramma, „de 64.000 dollar uitdaging" eveneens met gro te spoed uit de ether verdwenen. Een andere getuige. James Snodgrass, kwam met een ongeveer gelijkluidende verklaring. Ook hij had voor zijn verschij nen in het glazen celletje van de tv-quiz een net lijstje vragen, en een net lijstje antwoorden in handen gekregen. Hij zei dat wat Stempels had gezegd ook op hem Dag in dag uit brengen thans ongeveer tachtig militaire vrachtauto's bieten koppen en loof naar de gebieden in ons land, waar als gevolg van de droogte groot gebrek aan veevoer bestaat. De hongerige koeien kunnen niet wachten totdat de wagens zijn afgeladen, zij vallen meteen op het zo lang ontbeerde voedsel aan. La Rochefoucauld: De liefde van vrouwen bestaat voor het grootste deel uit eerbied; die van man nen voor het grootste deel uit dank baarheid daarvoor. MOSKOU, (Reuler/AFP). De zondag gelanceerde Russische waar nemingskoepel zal, naar in de bedoe ling ligt, hedenmiddag, tussen drie en vier uur gegevens uitzenden betref fende de achterkant van de maan, die hij dinsdag is gepasseerd. Tass, meldde dinsdagavond, dat het „ruimtestation" het dichtst bij de maan gelegen punt van zijn baan 7.000 km van de maan had bereikt om 15.16 uur. Verwacht wordt, dat het object voor het eerst de mens ge gevens zal verschaffen over de zijde van de maan die van de aarde af nooit zichtbaar is. Russische geleerden hebben toegezegd, dat zij de gegevens na een zorgvuldige analyse aan hun buitenlandse collega's ter beschikking zullen stellen. Volgens Tass zal het apparaat na een lus om de maan te hebben beschreven in het gebied van de aarde terugkeren en wellicht voor onbepaalde tijd om dit he mellichaam blijven draaien. Het zal een zeer lang gerekte baan worden, waarvan de kortste afstand tot de aarde 2.000 km. en de langste afstand 400.000 km. zal be dragen. Tass meldde dinsdagavond, dat de baan van de waarnemingskoepel pre cies gelijk was aan de beoogde en dat al le instrumenten normaal functioneerden. De radiotelescoop van Jodrell Bank in Engeland heeft gemeld, dat de signalen in de periode dat het ruimtestation de maan aan de achterzijde passeren zou, ge durende vier minuten niet doorkwamen. Het werd mogelijk geacht, dat het object toen de maan passeerde. Een medewer ker van het waarnemingsstation, dr. Da- vies, verklaarde echter, dat men minstens gedurende een uur de signalen niet zou hebben kunnen opvangen als de Russische satelliet over het breedste stuk achter de maan langs zou zijn gegaan. Intussen hebben de Russen bekendge maakt, dat zij speciale methoden hebben gevonden om de koers van ruimtevoertui gen te berekenen en te controleren. In de toekomst zouden zij wellicht dergelijke ruimtestations om Mars en Venus zenden. Met behulp van deze stations zou men de zogenaamde kanalen op Mars kunnen on derzoeken en nagaan of er plantenleven op deze planeet voorkomt. Wat Venus be treft zou men de wolkenbanken kunnen on derzoeken, die het oppervlak van dit he mellichaam aan het gezicht onttrekken. „Misschien niet volledig" (UPI) M. S. Jarawoi, hoofd van de raket-afdeling van het astronomisch Sternberg-instituut in Moskou, heeft dins dagavond verklaard, dat de waarnemings koepel kort voor middernacht het verste punt van zijn baan bereikt had en, als alles goed ging, op dat moment weer te rugkeerde in de richting van de aarde. Ja rawoi zeide voorts dat het object mis- van toepassing was: „alle tv-shows waarin hij verscheen waren „theater", de uitslag stond al van tevoren vast en de „slacht offers" waren zorgvuldig opgeleid in ex pressieve wanhoopsgebaren en vreugde uitingen. Snodgrass heeft kort voor zijn optreden als slachtoffer van de tv-quiz Twenty One zichzelf een brief geschreven waarin hij de vragen, die men hem zou stellen, had geciteerd. Twee dagen voor hij „de lucht in" ging had hij die brief naar zijn eigen huis gezonden. Tijdens de zitting van dins dag opende hij het couvert, na de com missieleden het twee jaar en vier maan den oude datumstempel te hebben ge toond. Want Snodgrass had direkt al ge dacht dat er iets niet in orde was en zijn voorzorgen getroffen schien niet een volledige draai om de maan zou maken tijdens de vlucht aan de achterzijde van de maan, omdat ver wacht werd, dat de maan zich inmiddels zelf verder van de baan van het ruimte station zou hebben verwijderd. Functionarissen van het planetarium van Moskou zeiden, dat de snelheid bij het passeren van het dichtste punt tot de maan 1,3 km. per seconde moet zijn ge weest. De snelheid varieirde voortdurend al naar gelang de invloed van de aantrek kingskracht van de aarde en van de maan aldus Vitali Bronsten, lector van het pla netarium. Bronsten zei, dat op een bepaald punt op weg naar de omgeving van de maan de snelheid verminderde tot iets minder dan 1 kilometer per seconde. De snelheid bij de lancering bedroeg ongeveer 11,1 km per seconde, aldus Bronsten, en wanneer het object is terug gekeerd tot het dichtste punt tot de aarde ongeveer 2.000 km zal de snelheid ongeveer 10 km per seconde bedragen. Het is nog niet opgehelderd of de waar nemingskoepel camera-materiaal aan boord had om die zijde van de maan te fotograferen. Tass was dinsdag niet be reid de vraag te beantwoorden. Zondag, kort na de lancering, heeft een corres pondent van Tass gemeld, dat de raket zulke fotografische uitrusting aan boord had, maar dinsdag bleek het persbureau niet bereid dit bericht te bevestigen. Verdere baan (AFP) Wat de baan betreft, die het ruimtestation naar verwachting om de aarde zal gaan beschrijven is in uiteen zettingen door geleerden nog opgemerkt, dat deze van tijd tot tijd ook rond de maan zal kunnen voeren. Over de aard van de door de Russen toegepaste methoden om de baan van een ruimteraket te corrigeren is niets naders bekend geworden. In kringen van geleer den te Moskou werd de mogelijkheid ge opperd, dat hiertoe van remraketten of misschien van patronen met samenge perste lucht die langs elektronische weg van de aarde af bedienbaar zijn, gebruik wordt gemaakt. Volgens voorlopig ontcijferde gegevens van het object was de temperatuur in het inwendige van de maanverspieder 25 a 30 graden Celcius. Het veertigjarig bestaan van de K.L.M. trekt ook in het buitenland veel aan dacht: in een grote revue in Tokio (iedere dag 9000 toeschouwers) is een scène ingelast waarin de „Drie Kana ries" een drietal bekende Japanse actrices als K.L.M. stewardessen optreden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1