Silverpit-garnalen nog mysterie maar Simon Lont vangt er nog genoeg C0R0LY LEDEREN KLEDING C0R0LY ETALAGE LACAVE IJMOND DUBBEL 8 Nieuwe wegen in oude visserij IJmond-agenda LAAT VOGELS EN KAT MET RIJST Duizend voor carillon Havenberichten Persoonlijke smaak PRISMA HORLOGES Rijksinstituut voor Visserij onderzoek te IJmuiden roblemen Pufpi T oekomstmuziek DUO HALF-ZWARE SHAG Economische politierechter Tweeduizend gulden boete voor bloembollenhandel Hendrik Piersonschool over drie weken klaar 99 99 Examens HORLOGERIE L. MEP ER PRISMA Prei-export brengt veel geld op Afscheid van pater J. Bessem DONDERDAG 8 OKTOBER 1959 „Ik heb op de Doggersbank met een makreelnet een halve mand garnalen opgevist". Deze melding van de Nieuwedieper Giel Slot heeft een onderzoek in beweging gebracht, dat misschien belangrijke resultaten zal afwerpen voor de Nederlandse garnalenvisserij. De nieuwe garnalenbioloog aan het visserij- te IT laboratorium IJmuiden, de heer R. Boddeke, heeft er tenminste snel gereageerd. Hij is met het onderzoekingsvaartuig Willem Beukelsz Doggersbank geweest, en hij kwam inderdaad met garnalen thuis. Al op naar de waren het er in totaal maar 21 „We hoorden de mededelingen van de visser uit Den Helder eind augustus, en we besloten er toen maar eens op af te gaan", vertelt de heer Boddeke. „We vis ten met de kor op de droge plekken, maar we vonden niet één garnaal. Heremiet kreeften, scharretjes, pitvis, het kwam allemaal wel naar boven, maar garnaal was er niet bij. We gingen naar North Eields en op de terugweg ging het weer zo. Enkele trekken met de kor op twintig meter bleven zonder resultaat. Tien dagen was het werk vruchteloos gebleven, en we gaven de moed eigenlijk op. Ik ben ten minste 's nachts naar bed gegaan met het gevoel, dat alles voor niets was geweest. En toen kwam midden in de nacht op eens Piet van Leeuwen binnenstormen. „Kom eens kijken", riep hij, „ik heb gar nalen, haha, in het torpedonet". Slaap dronken klom ik naar boven, zonder me er nu veel van voor te stellen. Maar daar waren ze inderdaad, 21 garnalen. „Niet veel, en in elk geval niet genoeg voor een lonende besomming", lacht de heer Bod deke, „maar toch een teken, dat er gar naal zit". De garnaal was met het torpedonet ge vangen. Een soort stofzuiger in de vorm van een torpedo, waarbinnen een gazen planktonnet zit. Zo nu en dan haalt men de torpedo omhoog en dan leegt men de „stofzuigerzak". Men vangt er haring larven mee, maar nu had men er ook gar nalen mee buitgemaakt. De 21 gevangen garnalen bestonden nog uit drie soorten. Er waren veertien exem plaren van Crangon allmanni, die veel lijkt op de Crangon Crangon, bekend van de Waddenzee, maar iets groter kan wor den. Drie exemplaren waren van de gro tere en onbekendere Processa Canalicu- lata, die 70 millimeter lang kan worden. En vier exemplaren werden gevangen van een zeer kleine soort, die voor de visserij dus niet interessant is. „Je kunt zeggen, dat we met een nylon kous op snoek hebben gevist", zegt de heer Boddeke, „maar we hebben nog wat gevangen ook. En nu zal de praktijk moe ten uitwijzen, in hoeverre er toekomst in zit. In eik geval gaan we, hierdoor ge sterkt, doorzoeken. Behalve deze Silver pit-garnalen kunnen er wel op meer plaat sen in de Noordzee garnalen te vinden zijn". Dat de mogelijkheid er in zit blijkt wel duidelijk uit de ervaringen van de WR 6 Advertentie heeft nog JASSEN JEKKERS VESTEN LAARZEN enz. enz. tegen oude, nog niet verhoogde prijzen, maar wacht niet te lang! BREESTRAAT 108 - BEVERWIJK Telefoon 4627 VELSEN DONDERDAG 8 OKTOBER Rex, 20 uur: „Du bist Musik". Thalia, 20 uur: „Peyton Place, het dorp der zonde". Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: Am sterdams Studentencabaret voor Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling. Raadhuis, 9.3012 uur: Spreekuur wet houder van openbare werken. Zaal Abelenstraat: Van 20 uur af spreek uur Alcoholics Anonymous. VRIJDAG 9 OKTOBER Rex, 20 uur: „Het complot der 39 stappen". Thalia, 20 uur: „Dodende liefde". Raadhuis, 11—12 uur: Spreekuur wet houder van financiën. SANTPOORT DONDERDAG 8 OKTOBER Gereformeerd Jeugdhuis, Schipbroeken- weg, 6.20 uur: C.M.B.-filmavond „Lud- wig van Beethoven". BEVERWIJK DONDERDAG 8 OKTOBER Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De witte non". Kennemer Theater, 20 uur: Huldiging Hoogovenjubilarissen. VRIJDAG 9 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De spion met twee gezichten". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De In dische graftempel". W.B. Theater, 20 uur: „Caravaan". Deken Waarestr. 50a, 20 u.: „Alcoholics Anonymous". Kennemer Theater, 20 uur: Jong Kunst en Vriendschap, Operetteavond. van de Wieringer Simon Lont, die drie schepen heeft, die elkaar per radio naar de plaats, waar de garnaal zit, kunnen roepen. De WR 6 heeft Simon Lont van een koelruim voorzien, en dat blijkt een beste greep te zijn geweest, want de resul taten spraken boekdelen. Ze zijn zelfs zo overtuigend, dat nu al ettelijke garnalen- schepen met koelruimen worden uitgerust. Hij vangt honderden kilo's per trek! Wat is het grote voordeel? Tot nu toe beperkte men zich tot de bekende vangst- plaatsen. Maar de WR 6 heeft op verder afgelegen plekken prachtige grote gar nalen gevonden. Vijftien kilometer uit de kust, bij Schiermonnikoog en Ameland, be haalde de WR 6 zijn successen. Het schip kan dank zij de koelruimen een week weg blijven en daar zit de sleutel van het resultaat. Andere garnalenkotters moeten soms drie uur varen, en ook weer drie uur terug. Dan blijft er voor vissen weinig tijd over. Met de koelruimen is dat anders geworden. Men moet nu eenmaal de garnalen visserij over een andere boeg gaan gooien. Want op de Waddenzee zelf met de be kende plaatsen als de Texelstroom, het Friesegat en de Ballastplaat is het mis door de overbevissing. Het te sterk be vissen heeft niet geleid tot een vermin dering van het aantal. Maar de grote exemplaren worden weggevist. De klein tjes krijgen daardoor meer voedsel, nemen snel in aantal toe, maar krijgen niet de kans groot te worden. Daar heeft men de kwestie van de puf. die in zulke grote hoeveelheden wordt aangevoerd, omdat er geen grote garnalen meer zijn. Veel zal er veranderen, nu de mogelijkheid weer bestaat om grote exem plaren te vangen. Als men op het visserijlaboratorium de grafieken ziet, wordt het duidelijk, dat op de genoemde plaatsen de grote exemplaren in de vangsten niet meer voorkomen. In het Huibertgat boven Schiermonnikoog blijkt dit echter heel anders te zijn. De garnalen worden er flink groot, en de vangsten daardoor aantrekkelijk. Om over de exportmogelijkheden voor de Neder landse garnalenvissers nog maar niet te spreken. Op de WR 6 heeft men een andere nieuwe vinding toegepast, die duidelijk aantoont, dat Simon Lont begrip heeft voor zijn vak. Onder de zeven is een spuit aangebracht. De gevangen garnaal komt op de zeef, de puf valt er door en wordt meteen over boord gespoten. Levend en wel. Dit betekent, dat Simon Lont een mogelijkheid heeft gevonden aan de puf- vissery een einde te maken. Al zal er in de Waddenzee zelf wel niet aan te ontkomen zijn, omdat er nu een maal geen grote garnalen meer zijn. Ten zij men het voorbeeld van Simon Lont volgt en de garnalen buiten de Waddenzee opzoekt. Daardoor zou de garnaal in de Waddenzee zelf weer kansen krijgen om op te groeien. Als dus de verwachtingen niet be driegen, staat er een omwenteling voor de deur in het garnalenbedrijf. Een van de genen, die daar ten sterkste bij zal zijn ge ïnteresseerd, is moeder de vrouw. Het maakt een heel verschil, of de man een dag of een week weg is. Bij Texel vist een garnalen visser, die heel tevreden is. „Mijn vrouw kan me zien vissen", zegt hij, „en ik vind het wel goed zo". Maar dan denkt men wel even aan die mannen, die vroeger de korren langs het strand door het water trokken. Ze zijn verdwenenEn zo zal de garnalenvisserij op den duur toch nieuwe wegen moeten vinden. Het ziet er naar uit, dat de WR 6 hier een wegberijder is geweest. Als de proeven op de Noordzee lukken komen er nog meer mogelijkheden voor de garnalenvisserij. Hopelijk zal er straks niet alleen een bloeiend bedrijf ontstaan buiten de Waddeneilanden en misschien de Noordzee, maar zal de garnalenstand in de Waddenzee kans zien zich te hersteilen. De nieuwe methode om puf weg te spui ten is zeer belangrijk. Want als men de zaak breed ziet, is op den duur iedereen er mee gebaat als de garnaal de kans krijgt om groot te worden. Vraag ze trouwens in België maar eens, wat ze van de pufvissery denken Advertentie vindt: De Haarlemse economische poHHerech ter mr. J. D. Vink heeft woensdag een Haarlemse bloembollen- en zaac!.V.inde veroordeeld tot een boete van f 2000,— wegens het uitvoeren van gladiolenknollen tegen een lagere prijs dan het Produkt- schap voor Siergewassen had vastgesteld Het prijsverschil op de partij van ruim een miljoen knollen bedroeg ongeveer f 28.000.De gladiolenknollen waren be stemd voor Cuba. De directeur van de n.v verweerde zich met te verklaren dat de markt in 1956 in Cuba zo slecht was en dat hij met eer grote voorraad zat. Een partij dahliaknol len had hij echter tegen een hogere prijs uitgevoerd dan het Produktschap had vastgesteld. Hij meende dat het een met het ander was gecompenseerd. De officier van Justitie mr. J. Wiarda wilde rekening houden met de omstandig heid dat het feit al enkele jaren geleden was gepleegd. „Als het dit jaar of vorig jaar was gebeurd had ik voorlopige stil legging van het bedrijf of intrekking van de exportvergunning gevorderd", zei hij Thans eiste hij f 5000.boete, waarvan de helft voorwaardelijk. De politierechter legde de n.v. een boete van f 2000,— op. „Restant" Een tweetal winkeliers uit Haarlem- Noord kregen een boete van f 50 omdat zv respectievelijk in juni en begin juli in hun etalages door kaarten met „Spoed- verkoop". „Restant" en verlaagde priizer de indruk hadden gewekt dat he* mer een uitverkoop betrof, althans een vooruit lopen op de :tverkoop die nas op 15 juli had mogen beginnen. Te „hoge" boore Een grond- en bosbezitter uit Vogelen zang werd conform de eis beboet met f 1F omdat hij in gebreke was gebleven om be paalde terreinkaarten aan het bosschao in te sturen. „Ik had betere kaarten dan die welke werden gevraagd, maar ze werden niet ge accepteerd". klaagde de gedaagde. T-7i- vond de boete die de officier vorderde we' aan de hoge kant. „Dat wandelpark waar het om gaat brengt me trouwens niets op Ik mag er niet eens hakken" Maar de politierechter vond dat verdachte gelegen heid genoeg had gekregen om de verlang de kaarten op te sturen en was het mei de eis van de officier geheel '"•ons KORT VOETBALNIEUWS In de thuiswedstrijd tegen Alcmaria Victrix, komen de Heemskerkers in de vol gende opstelling uit: Burger: v. d. Kolk en v. Tunen: Bruins. Sinnige en Weihoren: Reenties. G. v. Tunen, Groot, De Wit en N. v. Tunen. Over ongeveer drie weken zal in IJmui den aan de Cepheüsstraat de nieuwe school voor moeilijk lerende kinderen in gebruik worden genomen. Werklieden zijn thans bezig het interieur van dit MAVEM- typegebouw te schilderen in frisse tinten. De naam van de nieuwe school is Hen drik Piersonschool. Er zal B.L.O.-onder- wys worden gegeven aan kinderen uit christelijk milieu. Steeds volgden kinderen uit Velsen en omgeving dit bijzondere onderwijs in Haarlem, maar omdat de Haarlemse school overbevolkt raakte, ging de Stichting voor Chr. B.L.O. voor Velsen en omgeving, uit zien naar een nieuwe school in Velsen. Omdat het gebouw nog niet gereed is, wordt thans les gegeven op de zolder van de Emmaschool aan de Beukenstraat. Er zijn zevenendertig leerlingen ingeschre ven. Het hoofd van de Hendrik Pierson school is de heer B. Wieringa, die sedert kort in Velsen woont. Hij is afkomstig uit Groningen, waar hij ongeveer twintig jaar een school voor moeilijk lerende kinderen leidde. Aan de Piersonschool zijn verder ver bonden de heer F. J. Lambooy en mejuf frouw T. Scholtens. Leerlingen kunnen worden opgegeven bij de heer Wieringa, tijdelijk verblijf houdende aan de Kievit laan 16. Advertentie Ons depot te Amsterdam, Hout mankade 44, tel. 62313 - 62314 - 62315, zal u desgewenst gaarne het adres van een Esso haardolie- handelaar geven. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Cornelia R. A., d. van D. Grootjen en G. Tames te Beverwijk: Si mon C. M., z. van M. S. Bakker en C. A Bos te Castricum; Catharina C. M., d. van J. W. Bleeker en C. C. Jukes; Stephen C, z. van C. Wallast en I. W. Dunster; Jan A.. z. van D. J. Pletting en C. Mooy te Bever wijk; René, z. van N. Jongejans en N. Bret- houwer te Beverwijk; Johannes P., z. van E. Zonneveld en G. M. Sinnige; Johannr M. M., d. van C. S. Duin en J. C. Koper: Mathilde E., d. van H. Bilderbeek en M. C. W. Fey; René F. M., z. van G. J. Koper en H. M. Baltus; Cornelia A. M., d. van S .H. Welp en M. C. Peekei; Esther J. M.. d. van J. G. Grapendaal en M. Kleyne te Beverwijk. „IJmond dubbel 8" is de uiteraard niet betekent, dat Velsenaren zijn, terecht, trots op de fraaie, moderne winkels rond Plein 1945. Vooral 's avonds, bij de royale verlichting, is het een waar genoegen de smaakvol ingerichte etalages daar te bekijken. Hetgeen natuurlijk niet wil zeggen dat er over dag „niets-aan" zou zijn, daar aan het Plein '45. Men heeft er zelfs veel meer aan, want dan kun je meteen ook ko pen wat je aardig of nuttig om te hebben vindt. Het publiek stelt hoe lan ger hoe hogere eisen en het is alleen maar verstandig van de winkeliers dat zij ge bruik maken van etaleurs die hun vak verstaan en „bij zijn" op het gebied van deze kunst. Van klakkeloos overnemen van Amerikaanse methodes houden onze winkeliers (ge lukkig) niet, zo iets zou bij het Veisens publiek trouwens niet altijd in de smaak val len. Zo zullen we, vertrou wen we, hier nooit een echte juffrouw in een echt bed in een etalage te zien krijgen. En wat een dezer dagen te bekijken viel in een van de Plein '45-etalages was dan ook, zo vernemen we uit doorgaans betrouwbare bron, bepaald niet bedoeld als „Amerikaanse reclamestunt". Het was warm, maar de etaleur ging zó in zijn werk op, dat hij vergat het ar- beidstempo ernaar te rege len. Hij genoot bij zijn werk zaamheden de assistentie van een lang niet onaantrekke lijke jongedame, welke laat ste aan speldjes geprikte prijskaartjes aanreikte. Uiteraard kon de etaleur niet al te veel aandacht schenken aan dit prozaïsche gedeelte van een etalage ver antwoord inrichten. Auto matisch, zonder z'n ogen af te wenden van zijn kunst schepping strekte hij, telkens als hij een onderdeel voltooid had, de arm om van de as sistente een prijskaartje met speld in de hand gedrukt te krijgen. Twee keer ging dit goed. Want de juffrouw keek wél naar haar werk. De derde keer ging het mis: wie zal het 't jonge ding kwalijk nemen, dat ze niet ■langer het- groeiend groepje mannen (de kantoren waren juist uitgegaan en Sinter klaas en Kerstmis staan, om zo te zeggen, voor de deur) negeerde? Hoe mis het ging, was voor de etalagekijkers goed te zien en goed te horen ook: de etaleurshand greep mis; met een nijdige hoofdbeweging in de richting van zijn assisten te eiste hij z'n prijskaartje op; het welgevormde en goed verzorgde handje reageerde, met een ietwat te hoog ge richte beweging; touché! de etaleur stond midden in de rechterwang geprijsd naast een stuk of wat ju weeltjes van televisietoestel len (te koop voor zachte zo- merprijsjes). Wat er verder gezegd werd daar in die etalage, kon bui ten moeilijk worden ver staan, maar het had veel van een geduchte televisiestoring, waarvoor de NTS zeker uit voerige excuses had rondge stuurd. De juffrouw, zo hebben we gehoord, heeft gedaan ge kregen van haar werkgever. Niet „wegens het in een droomtoestand verkeren on der het werk, ten gevolge waarvan een onjuiste prijs aanduiding is ontstaan", maar omdat zij zich van vele andere haar opgedragen werkzaamheden niet naar behoren zou hebben gekwe ten. De arbeidsinspectie (van wie, naar we uit doorgaans betrouwbare bron vernemen, geen der ambtenaren oogge tuige is geweest van de nooit als zodanig bedoelde televi sie-etalage-show) wil nu pre cies weten hoe het dan wel precies zat met alle de jonge dame opgedragen karweitjes en de wijze waarop die (niet of wel) werden gerealiseerd. naam van een pas opgerichte vereniging van amateur cineasten in de IJmond. De belangstelling voor de cine matografie in het algemeen is in ons land groot, vooral jeugdige personen kunnen er warm voor lopen. Het is dan ook wel de moeite waard, het zelf vervaardigen van 'n film is een fascinerende be zigheid. Op den duur, wan neer alle leden het zijn er nu ongeveer twintig de techniek van het filmen on der de knie hebben, zal „IJmond dubbel 8" zelf films gaan produceren, hetgeen hun deze in de plaatselijke theaters zullen worden ver toond. Er worden eerst cursussen voor beginners gehouden. Doorknede amateur-filmers zullen de beginnelingen in wijden in de geheimen van de filmkunst. Voorlopig zul len de clubavonden worden gehouden in de Da Costa- school te Velsen-Noord. Als er mensen zijn, die wat meer van deze filmclub willen weten, kunnen zij zich ver voegen bij de heer. A. Dub- bis, Duinvlietstraat 104 in Velsen-Noord. In Beverwijk hebben ruim honderd jongeren een socië teit opgericht, die, afschoon zij al een jaar bestaat, eerst enkele maanden geleden een naam heeft gekregen: „LA CAVE". De meeste leden zijn middelbare scholieren, die zowel in Beverwijk als Velsen woonachtig zijn. Hun belangstelling gaat hoofd zakelijk uit naar de jazzmu ziek, zodat men tijdens hun clubavonden, die veelal wor den gehouden in een kelder „Mijnheer", schrijft een lezer, nog onder de indruk van wat op Dierendag wel en niet gebeurd is, „wat zoudt u er van zeggen, als plotseling alle koeien, var kens, kippen en konijnen zich tot één groot leger ver enigden Ze zouden een ramp kunnen veroorzaken, en tal van mensen om het leven kunnen brengen. Er zijn mensen die menen dat het in het geheel niet zo vreemd zou zijn als het ge beurde. Daphne du Maurier heeft in het verhaal „De vogels" beschreven hoe het mensdom ten onder gaat aan een vogel-agnv.al. Het. is fantasie, want in de praktijk gebeurt het niet. Dieren ver enigen zich niet beredeneerd om het mensdom te vernie tigen, al zouden ze het kun nen. Dergelijke methoden zijn voorbehouden aan de mens, die al talrijke dier soorten heeft vernietigd, en weinig verheffend handelt bij robbenjachten en tegen woordig ook bij de jacht op wilde mustangs, die met vliegtuigen bij elkaar wor den gedrongen en dan ge mitrailleerd. Toch mag het mensdom blij zijn, dat de katten nu niet aan een geor ganiseerde aanval zijn be gonnen. Er was alle reden voor. Een meneer heeft in Beverwijk bij een vergade ring, die over vogeltjes in kooitjes ging, een geniaal voorstel gedaan. „Die arme vogeltjes", zei die meneer, „worden vaak opgegeten door boze katten". Een vol komen juiste conclusie van deze scherpe opmerker, die echter vergeet, dat een vogel liever buiten leeft en het risico loopt tenslotte te wor den opgegeten, dan in een kooitje dag in dag uit door mensen te worden gecontro leerd, of,,hij zijn plasje wel op tijd doet en of hij de hoge C in zijn waterslag wel goed intoneert. De meneer wist echter een verbluffend mid del om de arme vogels te beschermen. „Schiet na zonsondergang alle katten dood. die buiten rondlopen", luidde zijn voorstel. Het werd niet aanvaard, en dat is maar goed ook. Er is totaal geen behoefte aan inquisiteurs voor de dieren wereld. Dat knappen de die ren zelf wel op. Zolang de mens zich er niet mee be moeit!" onder een etagewoning aan de Dennestraat, tevergeefs in de stapel grammofoon platen zal zoeken naar een exemplaar van „O, Johnny". Ook komen de leden soms in een grotere zaal bijeen, waar dan een echt orkest optreedt. Zo zal aanstaande zaterdag 10 oktober in „Het Centrum" aan de Koningstraat het trio van de Haarlemmer Boude- wijn Leeuwenberg musi ceren. Het bestuur van „LA CAVE" wil graag een eigen soosruimte hebben, waar de leden naar eigen smaak het interieur kunnen aankleden. Naast dit verlangen om zich geheel en op eigen wijze te ontspannen in deze span ningsvolle tijd leeft ook de wens, zich aan te sluiten bij de Beverwijkse Jeugd raad, het overkoepelend or gaan voor alle in Beverwijk bestaande jeugdverenigin gen. Het voordeel van aan sluiting is, dat de sociëteit dan wordt erkend, hetgeen weer impliceert, dat er een deel van de gemeentelijke subsidie in de „LACAVE"- kas zal vloeien. En geld heeft de sociëteit hard nodig, zo vernemen we. „Ter gelegenheid van de ingebruikneming van haar nieuwe bedrijfsgebouw aan de Wijkerstraatweg te Vel.- sen-Noord heeft de n.v. Melkinrichting „Velsen" aan de gemeente een bedrag van duizend gulden geschonken als bijdrage in de kosten van aanschaffing van een caril lon voor het te zijner tijd te bouwen. Wij stellen u voor deze bijdrage onder dank zegging te aanvaarden en daartoe te nemen het be sluit, dat in ontwerp bij de stukken is ingevoegd", aldus burgemeester en wethouders van Velsen aan de raad, die hiertegen zeker geen bezwa ren zal hebben. Nieuwe Heemskerkers begroet In zaal Nijman zijn woensdagavond vele nieuwe bewoners van Heemskerk begroet door de heer J. D. Vosselman Bosch, na mens het Initiatiefcomité-Heemskerk. Burgemeester H. Nielen betoogde dat deze begroetingsavonden niet ten doel heb ben nieuwe verenigingen te stichten, maar willen heipen om de oude en nieuwe be woners naar .elkaar toe te laten groeien. Het gemeentebestuur spant zich in om de gestelde ontwikkeling zo spoedig mogelijk te verwezenlijken en indien de nieuwe be woners belangstelling tonen, dan zal dit de taak van het gemeentebestuur aanmer kelijk verlichten. Drs. H. Preenen uit Haarlem sprak hier na over de geschiedenis van deze streek. Na de pauze sprak nog de ambtenaar voor culturele zaken mr. Tonino. Aan de Da Costakweekschool in Bloe- mendaal zijn voor het examen derde leer- kring geslaagd: de dames L. J. Lem, H. Rusbach, W. van Ruller te Haarlem, G. L. Drijver, W. J. J. Versteeg te Velsen, A. A. Vromans, A. A. Wigman te Bloe- mendaal, W. H. Kiewiet te Zandvoort en P. M. Hofman te Heemstede. Twee kan didaten moeten een herexamen afleggen. De examens zijn geëindigd. Twee kandi daten werden afgewezen. LEIDEN. Geslaagd voor het semi- artsexamen: mejuffrouw S. Barto (Den Haag), J. J. Bierman (Haarlem) en H. P. Zwennes (Den Haag). Geslaagd voor het artsexamen: mejuffrouw I. van Gent (Lei den), B. H. A. Dezentje (Den Haag en J. M. Werre (Santpoort). Geslaagd voor het doc toraalexamen geschiedenis: mejuffrouw E. Kamp (Bloemendaal). BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Margriet, d. van A. B. Kos- sen en M. G. Koeman; Marcinellus Leo- nardus Maria, z. van P. Beentjes en M. A. Komen; Mirjam Ankla, d. van W. F. Uhl en C. T. Denijs. ONDERTROUWD: B. J. van Waard en M. C. Lute. GETROUWD: B. M. van den Berg en A. M. Hurkmans; J. G. J. Ostheimer en M. J. Sijm. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Advertentie bij ons verkrijgbaar Lange Nieuwstraat 8 Telefoon 7034 Woensdag kwamen In IJmuiden aan: Peregrine van Felixstowe; Hudojuik van Kranov, Maer- mansk; Camrou 3, Londen, ledig Binnenhaven Hoogovens; Bemd Gunda, Halden; Sylt, Port Ca- rence; Daloa, Le Havre; Athel Duchess, Alexan- drië; Borre, Oslo; Constantia, Borga, lossen Pa pierfabriek Velsen; Josef Frehring. Pepel, erts voor Hoogovens; Lucas Bols 1, Pateniemi; Argo, Londen; Otto, Hamburg; Togokust, Hamburg; Berend N, Shoreham; Odin, Pepel; Scheldelloyd, Par; Hinde, Londen; Egret, Rotterdam; Wexford, Boston; Manto, Vigo. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Riouw van Antwerpen; Loke, Antwerpen: Tarn, Ant werpen; IJssel, Bremen; Krusau, Rotterdam; Obe- ron, West-Indië; Senatro, Havelstein, Bremen. Woensdag vertrokken uit. IJmuiden: Mai Bente naar Rotterdam; Elsa, Delfzijl; Port Talbot, Ips wich, kunstmest; Kitty, Dagenham, kunstmest van IJmuiden; Ranja, Perzische Golf; Peregrine, 1-Iarlingen; Abel Tasman, Delfzijl; Johan van 01- denbarnevelt, Southampton; Vijgendam, Zwijn- drecht; Anna Elisabeth, Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Flensau, Antwerpen; Eumaeus L, Bremen; Patria, Rotterdam; Atlantic, Hampton Roads; Dixy, Gefle; Labotas. Rotterdam; Lizard, Londen; Martha Arends, Hamburg; Peperkust, Rotterdam; W. Z. Bohmer, Genua; Trito, Rotter dam; Philetas. Rotterdam: Vliestroom, Plymouth; Giessenkerk, Rotterdam; Memnon, Hamburg. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Khudohnik v. Krainov naar Spitsbergen; Attis, Curasao. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie IjPM* BB lililpw Dagelijks worden er van Beverwijk uit grote kwantums prei verzonden naar Duitsland en België. De prijzen voor de exportprei lagen op de woensdag gehouden speciale preiveiling weer hoger, er werd nu 30 cent per kilo betaald. De aanvoer begint nu ook toe te nemen, er was 2500 kilo. De prei wordt in kratten van 12 kilo verzonden. Ook voor de tomaten bestond meer ani mo dan er alreeds was; voor B-tomaten werd 98 cent per kilo betaald. De noteringen waren: aardbeien 84—143, andijvie 7—17, sla 4—20, bloemkool 18—54, spinazie 12—68, postelein 16—33, bospeen 12—27, waspeen 10—18, tomaten 20—98. prei 12—31, knollen 14—26. Castricum De veiling van Ons Belang te Castricum had woensdagmorgen weinig te betekenen. Wel komen er thans reeds meer spruiten onder de klok, maar de keus uit andere produkten was zeer gering. Er werden nog wat snij-, sperzie- en pronkbonen aangevoerd, terwijl ook nog enkele partijtjes sla aan de markt kwamen De noteringen waren: sperziebonen 70— 80, snijbonen 85, prokbonen 50—60, sprui ten 4555, sla 510. Pater J. Bessem van de Witte Paters heeft donderdagavond afscheid genomen van de St. Gregoriusparochie in IJmuiden. Velen waren daartoe bijeen in „Royal" aan de Kennemerlaan. Pastoor W. Ch. Wester hoven verklaarde verheugd te zijn dat pater Bessem nu eindelijk het werk zal gaan verrichten waar hij zolang naar heeft verlangd. Hij zal vertrekken niet als naam loze maar als lid van een parochie die een grote liefde voor het missiewerk heeft. Hoopvol voor de missie noemde pastoor Westerhoven het gebied Tanganjika in Afrika, waarheen pater Bessem binnen kort zal vertrekken. Ook pater Bessem zei blij te zijn af scheid te kunnen nemen. Hij heeft einde lijk zijn doel, uit de theorie van het les geven aan een seminarie te gaan, naar de praktijk van het missiewerk, bereikt. Hij riep vooral de jonge katholieken in IJmuiden op hem te volgen. Aan de hand van lantaarnplaatjes ver telde pater Bessem iets over zijn werk en studie in Rome en Schotland. Pater Hen- sen liet de aanwezigen het een en ander zien en horen van en over pater Bessem's toekomstige missiegebied.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3