Panda en de meester*kok iM8S»§ Aangesloten maatschappijen leden verlies van 160 miljoen dollar Wereldnieuws Weinig verandering het zo Reflexen MAANDAG 12 OKTOBER 1959 2 JAARVERGADERING I.A,T.A. Verhoging honorering medewerkers algemene ziekenfondsen Fusie tussen Duitse oliemij en mijn Het Wigny-plan voor de K.S.G.-landen Invoer in Frans West-Afrika verruimd Handelsbesprekingen tussen Japan en Benelux Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland ió .J De belastingheffing in de Euromarktlanden COMïTé BENELUX IS NIET TEVREDEN De st a al staking Commissie begint haar werk Engels walvisvaart-quotum Bijz. Raad van KSG- ministers bijeen Luns over Amerikaanse economische samenwerking EXTRA DIVIDEND AMERICAN ENKA ^7/h miWanJ PINDAKAAS Advertentie Maandag is te Tokio de jaarlijkse algemene vergadering begonnen van de I.A.T.A., de internationale organisatie der luchtvaartmaatschappijen, waarop delegaties van negentig maatschappijen aanwezig zijn. De K.L.M. is vertegen woordigd door de heer I. A. Aler, presi dent-directeur en door de directeur mr. L. H. Slotemaker. Zoals te doen gebruikelijk is heeft de directeur-generaal van de I.A.T.A. Sir William Hildred de balans over het af gelopen jaar opgemaakt, waarbij hij tot de volgende belangrijke punten kwam: 1. De activiteiten van de maatschappijen hebben geleden door de recessie van 1958 in Amerika. In vergelijking met 1957 kon slechts een geringe vooruitgang worden geboekt. 2. Het internationale verkeer is in 1958 met 14,8 percent toegenomen tegen 16,4 per cent in 1957. 3. Op de Noord-Atlantische routes is het verkeer dank zij het invoeren van de eco nomy-class met 26.8 percent toegenomen. Niet minder dan 1.292.166 passagiers wer den op de Noordatlantische lijnen ver voerd. Voor de eerste maal in de geschie denis is dit aantal hoger uitgevallen dan het vervoer via de scheepvaartmaatschap pijen over de oceaan. 4. De exploitatie van de 90 bij de I.A.T.A. aangesloten luchtvaartmaatschappijen heeft een verlies opgeleverd (nationaal en internationaal verkeer tezamen gere kend) van 160 miljoen dollar, hetgeen 3,7 percent van de omzet uitmaakt. Sir William Hildred is optimistisch ge stemd ten aanzien van de komende jaren. De vernieuwing van de vloten door het aanschaffen van straalvliegtuigen stelt de luchtvaartmaatschappijen in staat tot een gezonde exploitatie van haar luchtnetten te komen. 5. Teneinde de verdubbelde capaciteit van de luchtvloten te bezetten is het noodzake lijk lage tarieven aan te houden, teneinde verkeer aan te trekken en toch een econo misch verantwoorde exploitatie mogelijk te maken. 6. Hetzelfde geldt voor het vrachtverkeer. De capaciteit der vliegtuigen om vracht te vervoeren wordt aanzienlijk vergroot, De ziekenfondsraad heeft zijn goedkeu ring verleend aan een aantal overeenkom sten, gesloten tussen de organistaies van huisartsen, specialisten, tandartsen, apo thekers en vroedvrouwen enerzijds en de ziekenfondsorganisaties anderzijds over een verhoging van de honorering. De des betreffende besluiten worden aan de mi nister van Sociale Zaken en Volksgezond heid voorgelegd, aldus een communiqué van de ziekenfondsraad. De overeenkomsten betreffen de hono rering van genoemde medewerkers voor hulp aan ziekenfondsverzekerden voor het jaar 1960. De thans goedgekeurde verho gingen vinden haar grond in de stijgingen van het kostenpeil, die sinds de totstand koming van de op 31 december 1959 expi rerende overeenkomsten zijn opgetreden. Hierbij is voor zover mogelijk te vens in aanmerking genomen de invloed van de te verwachten loonronde van 2V2 percent in 1960 onder andere als gevolg van de huurverhoging. Alle honoreringsverhogingen tezamen betekenen voor de algemene ziekenfond sen een hogere uitgave van totaal circa 17 miljoen gulden, waarvan ruim 13 mil joen voor de wettelijke verzekering (ver plichte en bejaardenverzekering tezamen) en bijna 4 miljoen voor de vrijwillige ver zekering. Advertentie Er was eens een meisje in Laren, Die was voor haar uitzet aan 't sparen. Ook TIP sloeg ze in *r 51 Een goed begin, Om later de vree te bewaren! Inz. Hr. H.V., Maastricht ontv. 1 fl. TIP Lfl. Bootz' Oude Genever Nwe. limericks inz. aan H. Bootz - A'dam (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse industriële wereld is het dezer dagen tot een zeer merkwaardi ge fusie gekomen: aandeelhouders van de goed renderende mijnonderneming Rhein- preussen a.g. kunnen hun stukken in de verhouding 5 oude tegen vier nieuwe om wisselen tegen aandelen van de Westduit se oliemaatschappij „Deutsche Erdöl a.g." te Hamburg. Daarmee kwam een soort industrieel huwelijk tussen kolen en olie tot stand, dat in krasse tegenstelling staat tot de mijnwerkersbetogingen en de scherpe concurrentie tussen olie en kolen op de Duitse energiemarkt. De Rheinpreussen a.g. gaat het bepaald niet slecht: zij gaat door voor een der mo dernste en meest efficiënt werkende mij nen in de bondsrepubliek. Zij produceerde in 1958 vijf miljoen ton kolen en heeft op tijd rationaliseringsmaatregelen genomen om al te erge gevolgen van de kolencrisis op te vangen De D.E.A., waarmee nu ge fuseerd wordt, is een grote Hamburgse onderneming, die wat de benzine-afzet aangaat circa 7 percent van het totaal aan tal verbruikte liters benzine in West-Duits- land aan de man weet te brengen. Huwelijken tussen olie- en kolenprodu- centen zijn hier niet zo vreemd. De groot ste Westduitse mijnonderneming, de Gel- senkirchener Bergwerks-A.G., produceer de in eigen raffinaderijen in 1958 reeds 2,6 miljoen ton olie en verwacht een vergro ting hiervan, dankzij relaties in Libië. De staatsmijn Hibernia kan twee miljoen ton ruwe olie verwerken. Benzine en stookolie staan dus in de Bondsrepubliek in nauw contact met de kolen: de beste Duitse mij nen achten het zelfs noodzakelijk aan het fusieverschijnsel mee te doen! ook al omdat verscheidene conventionale toestellen voor de vracht vrij komen door het in dienst stellen van de straalvliegtui gen. 7. Technisch stelt het straaltijdperk ook zijn' problemen. Herinnerd wordt aan het feit, dat de hogere luchtlagen tot nu toe ge reserveerd waren voor het militaire ver keer, waardoor de straalvliegtuigen ge dwongen zijn op hoogten te vliegen, die economisch niet verantwoord zijn. „Euro control", een instantie die geschapen is door verscheidene Europese landen, kan er voor zorg dragen dat de controle op het civiele en militaire verkeer zodanig zal ge schieden, dat aan de eisen en wensen van alle betrokken partijen kan worden vol daan. 8. Air Union en ook de contacten tussen andere luchtvaartmaatschappijen zijn ontstaan uit een behoefte om uit econo misch oogpunt samen te werken. De mo gelijkheden inzake verdere samenwerking zijn zeker nog niet uitgeput. De nota waarin de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Wigny, zijn zienswijze uiteenzet over de middelen om de Europese eenwording te bespoedigen, bevat in de eerste plaats een reeks aan bevelingen voor de Europese instellin gen. De minister stelt voor een „uitvoe rend comité" op te richten, dat de drie gemeenschappen overkoepelt en belast zal zijn met de coördinatie van de politiek der verschillende landen op gebieden zoals dat van de energie. Hij vraagt bovendien dat spoedig wordt overgegaan tot de aanwij zing van één zetel voor de instellingen. Wigny meent voorts dat de etappen voor de integratie moeten bekort worden. Hij acht het zeer goed mogelijk dat alle tolmuren tegen 1 december 1965 zijn af geschaft. Alleen de landbouwprodukten zou den eventueel van een bijzonder stelsel moeten profiteren. Ook het stelsel van de minimumprijzen zou een tijd kunnen wor den gehandhaafd. De nota bevat verder voorstellen in verband met de éénmaking van de munt. Er is onder meer sprake van het gebruik van één rekeneenheid en van de oprichting van een gemeenschap pelijke geldmarkt, die de aanwending van de kredietmogelijkheden in de gemeen schap gemakkelijker zou maken. Op het gebied van de buitenlandse politiek, ver zoekt de minister om regelmatige bijeen komsten. Hij stelt voor dat de bevoegde ministers elkaar periodiek ontmoeten aan de vooravond van de vergadering der mi nisters van de Gemeenschappen. Het do cument maakt tevens gewag van het be lang van de éénwording op het culturele vlak. Het bevat ten slotte talrijke aanbe velingen over de vorm van het beleid van de gemeenschap op het gebied van de hul- aan de minder ontwikkelde landen. Reëel rendement 5,4% Koers ca f 825,- per participatiebewijs. Uitvoerige inlichtingen verkrijgbaar bij uw effectenhandelaar of bij de Beheerders Beleggingsfonds van buitenlandse obligaties Labouchere Co. n.v.,Theodoor Gillssen, Amsterdam. In de Franse staatscourant wordt aan importeurs in Westafrikaanse gemeen schap meegedeeld, dat de kwantitatieve beperking op de invoer van een aantal produkten uit de landen van de OEES en hun overzeese gebiedsdelen is opgeheven. Genoemd worden landbouwprodukten zoals bonen, dierlijke en plantaardige oliën, natuurrubber en mout; produkten van de chemische industrie zoals zout zuur, zwavelzuur, salpeterzuur, alcohol, kunstmest, rolfilms en glaswaren; pro dukten van de metaalindustrie zoals ijzer en staal in balken, staven en platen. Voorts fabrieksprodukten als landbouw werktuigen, lieren, lokomobielen en naai machines. Uitsluitend afkomstig uit de OEES-landen zelf zijn vrijgegeven onder delen voor motoren, stoommachines en pompen. Het Japanse persbureau Kyodo bericht dat Japan binnenkort te 's-Gravenhage handelsbesprekingen zal voeren met Bel gië, Nederland en Luxemburg. De delega tie van Japan zal worden geleid door de ambassadeur van Japan te 's-Gravenhage, de heer Akira Miyazaki. In kringen van het ministerie van Bui tenlandse Zaken van Japan is men niet erg optimistisch over het resultaat van deze besprekingen die zullen worden ge houden op een onlangs door de Benelux- landen tot Japan gericht verzoek. Men meent in Japan dat dit verzoek is gedaan omdat de Benelux gelijke tred wil hou den met de andered rie landen waarmede Benelux de E.E.G. heeft gevormd. Cursus over zakenleven De voorzitter van de Kamer van Koophandel van Parijs Jean Marcou heelt vrijdag in het Pa leis van Fontainebdeau het Europese Instituut voor Bedrijfsleiding geopend, waar afgestudeer den uit de zes landen van de Europese Gemeen schap een opleiding kunnen ontvangen over de aspecten van het zakenleven in de gemeenschap van de zes. De cursussen duren een jaar. Voor de eerste zijn 62 studenten ingeschreven. - rtonr* sioza li ZOALS bekend, vinden tal van lichame lijke verrichtingen plaats door middel van reflexen. Houden we een hond een lekker hapje voor, dan gaat het dier kwijlen, d.w.z. de speekselklieren reageren op de door de hond waargenomen lekkernij door het afscheiden van speeksel. Deze reactie is een eenvoudige onvoorwaardelijke re flex. De fysiologen hebben op het eind van de vorige eeuw echter ook de voor waardelijke reflexen leren kennen, voor namelijk door toedoen van de befaamde Russische onderzoe ker Pawlow. Diens onderzoe kingen bewogen zich aanvan kelijk op het terrein van de spijsvertering, waarbij hij de prikkels bestudeerde die de speekselreflex in werking de den treden. Daarbij bleek, dat het zien, ruiken, proeven en kauwen van voedsel deze onvoorwaardelijke reflex op wekten. Werd echter gelijktijdig een prik kel van geheel andere aard toegediend, dan blijkt deze vreemde prikkel op den duur geassocieerd te kunnen worden met het begrip voedsel en treedt dezelfde re flex eveneens op. Pawlow constateerde dit door de hond telkens in de poot te knijpen voor hij het voedsel kreeg toegediend. Doordat het knijpen in de poot steeds vooraf ging aan het begrip voedsel, wer den vlak na elkaar twee centra, t.w. het pijncentrum en het smaakcentrum in ac tie gebracht, wat tot gevolg had dat er een nieuw verband gelegd werd tussen het pijncentrum en het begrip voedsel. Ten slotte behoefde men de hond alleen maar in de poot te knijpen om de speeksel klieren in werking te brengen. Waarschijnlijk hebben vele van onze lezers wel eens soortgelijke ervaringen met huisdieren opgedaan. Voor een hond die altijd een koekje uit een bepaald trom meltje krijgt, is het rammelen van het trommeltje bijv. al voldoende om hem aan het kwijlen te brengen. Het knisteren van een papieren zak, waaruit altijd honden- of kattenbrood wordt gegeven, kan tot de zelfde resultaten leiden enz. Deze reacties behoren tot de voorwaardelijke reflexen, d.w.z. er moet tussen verschillende centra in de hersenschors een nieuw verband gelegd worden, waar door de reflex die oorspron kelijk na het ontvangen van bepaalde prikkels in werking trad, thans gaat reageren na het ontvangen van prikkels van een geheel andere aard. Pawlow was een materialist (en past als zodanig uitnemend in de denkwijze van een belangrijk deel van de Amerikaanse zakenwereld) en meende het hele zielen leven door zijn reflexen op mechanische wijze te kunnen verklaren. Hoewel hij een verklaarde tegenstander van het Sovjet regiem was, stelden de Russische autori teiten hem desondanks op onbekrompen wijze in de gelegenheid zijn onderzoekin gen voort te zetten omdat zijn mechanis tische opvattingen volledig in hun mate rialistische denkwereld paste. Tussen leren of dresseren via reflexen en het eigenlijke leerproces bestaat echter een zo groot verschil, als tussen een ma chine en een levend wezen. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) H. Pétillon Bij Ae. E. Kluwer te Deventer verscheen „De belastingheffing in de Euromarktlan den" door P. den Boer, inspecteur van 's rijks belastingen en mr. J. van Hoorn, directeur van het Internationaal Belasting Documentatie-Bureau te Amsterdam. Nu de Europese eenwording zich via de Euro- markt, Euratoom en K.S.G. voelbaar aan het voltrekken is, komt iedere ondernemer direct of zijdelings in contact met de vijf E.E.G.-partners. Kennis van het belasting systeem, de hoogte van de heffingen en de verschillen en overeenkomsten tussen de belastingstelsels in de zes landen kan bij zonder nuttig zijn, vooral wanneer men samenwerking met buitenlandse bedrijven nastreeft of elders een dochteronderneming wil vestigen. Het boekje maakt de indruk vrij volledig te zijn en is zeker geschikt voor een eerste oriëntatie. Voor speciale gevallen zal men echt de wetboeken en de tarieflijsten van het betrokken land er bij moeten nemen. Een handzaam gidsje voor de geïnteresseerde. De algemene drielandenraad van het Comité-Benelux, is te Brussel bijeen ge weest onder voorzitterschap van professor F. Collin. De raad heeft de volgende re solutie goedgekeurd: „Overwegend dat het verdrag tot instelling van de economische unie tussen België, Nederland en Luxem burg anderhalf jaar na de ondertekening nog niet is goedgekeurd, stelt vast dat deze traagheid reeds ongunstige gevolgen heeft gehad zowel in het onderlinge verkeer der drie landen als in hun verkeer met het buitenland, dringt er bij de regeringen en de parlementen op aan, dat op korte ter mijn het noodzakelijke zal worden gedaan om deze ongewenste toestand te doen ein digen door het krachtig bevorderen van een spoedige ratificatie van het verdrag van de Economische Unie. Het Benelux-comité hóudt op dinsdag 20 oktober in de Redoutezaal van de stads schouwburg te Maastricht een lunchbijeen komst over de stand der Benelux-samen- werking. De federale commissie die een onder zoek instelt naar de staking in de Ame rikaanse staalindustrie is van oordeel, dat het conflict door onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers moet wórden opgelost. De commissie zal geen onderzoek instel len naar de vraag of de reeds 89 dagen oude staking een gevaar vormt voor de na tionale economie of de volksgezondheid. Hierover dient de rechtbank te beslissen die zich eventueel over het in werking tre den van de Taft-Hartley Wet beraadt. De commissie die door president Eisen hower werd opgericht om een onderzoek in de staalindustrie in te stellen, wil pro beren het daarheen te leiden dat de me- taalbewerkersbond en de werkgevers een vrijwillige overeenkomst bereiken via on derhandelingen. Dit is bekend gemaakt door George W. Taylor, voorzitter van de driemans-commissie. Gezien de diepte van de impasse in de onderhandelingen, geloven vele regerings functionarissen en vakbondsleiders echter dat de staking hervat zal worden na het verstrijken van de in de arbeidswet van Taft en Hartley genoemde „afkoelings periode" van 80 dagen. Topfunctionarissen van de vakbond van metaalarbeiders in Amerika hebben hun strategie uitgestippeld om Eisenhowers poging 500.000 weer naar het werk te stu ren, te bestrijden. Het quotum voor de drie Engelse wal visvaartexpedities is dit jaar vastgesteld op 2.500 eenheden blauwe walvissen, 200 eenheden minder dan hetgeen Engeland aanvankelijk voorstelde, aldus is van Noorse zijde vernomen. Gezien de vang sten van de afgelopen jaren in 1956/57 2.307 eenheden, in 1957/58 2.155 eenheden en in 1958/59 1.862 eenheden acht men dit quotum rijkelijk hoog. Toen Maitre Moutarde het kasteel de rug had toegekeerd, kwam zijn optimis me weer langzamerhand terug. „Ha, ik ben blij, dat ik weg ben uit die duffe omgeving van die verachtelijke gra vin," riep hij uit. „Hier in de frisse bui tenlucht voel ik mij weer opknappen." „Zou de gravin intussen ook al weer op geknapt zijn?" vroeg Panda tivijfelend. „Ach., bah., de gravin!" schreeuwde de kok. „Zij heeft geen gevoel voor het scho ne en grootse. Maar zo is de adel! Be- I dompte geesten, voleh dinges stof en., eh.. spinraggen! Maar een groot kunstenaar laat zich daardoor niet rem men. De wereld zal weten, waartoe ik Maitre Moutarde in staat ben. Ik zal niet rusten, voor de ganse wereld ver stomd staat van mijne overweldigende kookkunst!" „Hoe wilt u dat doen?" vroeg Panda nieuwsgierig. „Hier in deze stad heb ik betere kansen dan bij de vermolmde adel," riep Maitre Moutarde. „Hier in dit keurige hotel zal men waarderen mijne nieuwe ideeën!" En statig beklom hij de marmeren trap pen van het hotel.. Heel wat minder statig verliet hij het na enige tijd door het raam. „En., hoe vonden ze uw nieuwe ideeën?" vroeg Panda vol belangstelling. Maitre Moutarde wreef kreunend over zijn zitvlak en siste: „Het gehele hotelbe- drijf is in handen van beschimmelde schaapskoppen. Hun ouderwetse geest zit vol met., eh.. dinges!" Stof en spinraggen," veronderstelde Pan da. De Bijzondere Raad van EGKS-ministers zal heden te Luxemburg bijeenkomen on der voorzitterschap van Paul Elvinger, Luxemburgs minister van Economische Za ken. Bjj die gelegenheid zal Piero Malves- tit, voorzitter van het Hoog Gezagsorgaan, de ministers van de zes EGKS-landen een belangrijke mededeling doen betreffende de plannen en voorstellen van genoemd lichaam op het gebied van de coördinatie van de energiepolitiek. De Bijzondere Raad van EGKS-ministers zal beraadslagen over de toestand in de steenkolenindustrie van de EGKS. Hij zal meer in het bijzonder de vraagstukken be handelen betreffende de bedrijf somschake ling als gevolg van de sluiting der mar ginale mijnen, welke vraagstukken in de eerste plaats België aangaan. De raad moet voorts het Hoog Gezagslichaam machtigen voor de maand oktober aan de door gedeel telijke werkloosheid getroffen Belgische mijnarbeiders een werkloosheidsvergoe ding uit te betalen, die 20 percent van hun normale loon bedraagt, toe te voegen aan de vergoeding die door de Belgische rege ring aan de werklozen wordt betaald. Ten slotte zal de Raad advies uitbrengen over een eventuele uitbreiding van artikel 58 van het EGKS-verdrag met het doel het Hoge Gezagslichaam in staat te stellen buiten de overgangsperiode bij te dragen in de financiering van de herscholing der mijnarbeiders die ontslagen zijn als gevolg van de rationalisering der produktie in de kolen- en staalbedrijven. De overgangs periode voor de gemeenschappelijke markt van kolen en staal, welke aanvankelijk op 5 jaar vastgesteld en vervolgens met twee jaar verlengd werd, loopt 10 februari 1960 definitief ten einde. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. Luns, heeft zaterdag in de Mexicaanse hoofdstad Mexico City verklaard dat de Europese staten het be zoek van de Mexicaanse president Lopez Mateos aan Canada en de Verenigde staten als de eerste stap beschouwen in de rich ting van vorming van een Mexicaans- Amerikaans-Canadees economisch blok. Een dergelijke blokvorming stuit op geen enkel bezwaar van de zijde van de Euro pese gemeenschappelijke markt, verklaarde minister Luns: de beide Jandenassociaties kunnen eikaars werkingisfeer nooit nade lig beïnvloeden.. Het bestuur van de American Enka Cor poration heeft, behalve het regelmatige kwartaaldividend van 35 dollarcent, een extra dividend voor het einde van het jaar gedeclareerd van 75 dollarcent per aandeel. Deze beide dividenden zijn betaalbaar per 18 december aan aandeelhouders die op 4 december ingeschreven zijn. Door de be schikbaarstelling van het extra dividend zal het totale bedrag over het gehele jaar 1,80 dollar per aandeel bedragen, tegen over 25 dollarcent over 1958. Deze maat schappij heeft onlangs bekend gemaakt, dat het netto inkomen in de eerste 36 we ken van dit jaar 3,99 dollar per aandeel be droeg, tegenover 11 dollarcent per aandeel over dezelfde periode van het vorige jaar. Advertentie Neutralist. Oswald Pirow, de officier van Justitie in het „hoogverraad-proces" te Johannesburg, is zondag in Pretoria overleden, 68 jaar oud. Pirow, die in Duitsland had gestudeerd en van 1933- 1939 minister van Defensie was, bracht in 1938 een bezoek aan Hitier, op insti gatie van de premiers Chamberlain en Smuts. Pirow was een der grootste voorstanders van de Zuidafrikaanse neutraliteit in de Tweede Wereldoorlog. Sneeuw. De eerste sneeuw van dit najaar in het Alpengebied is zondag gevallen. De grote Sint Bernardpas tussen Zwit serland en Italië werd geblokkeerd. Verkeer over de kleine Sint Bernard was alleen met sneeuwkettingen moge lijk. Ontploffing. Vijf mijnwerkers zijn zater dag bij een ondergrondse ontploffing in de Bickershaw-mijn te Leigh in het En gelse graafschap Lancashire om het le ven gekomen. De arbeiders waren be zig een gedeelte van een gang, waarin de temperatuur ongewoon hoog was op gelopen, dicht te metselen. Bende. Een bende van ongeveer honderd bandieten heeft zaterdag in het depar tement Caldas van de Zuidamerikaan- se staat Columbia een vrachtauto met arbeiders, die op weg waren naar hun werk, beschoten. Achttien arbeiders werden gedood en twintig gewond. Vuurwerk. Te San Nicola di Crissa nabij Catanzaro in Zuid-Italië zijn zaterdag vijf mensen om het leven gekomen door een voortijdige ontploffing van vuur werk tijdens het feest van de Madonna van de rozenkrans. Vijfendertig toe schouwers werden gewond, van wie tien zeer ernstig. Naar verluidt is de aan houding bevolen van de burgemeester. De organisator van het vuurwerk is voortvluchtig. Boze geest. Een menigte bijgelovige ne gers heeft zaterdag te Matadi in Bel gisch Kongo, een Europeaan zwaar ge wond, die aangewezen werd als de bo ze geest uit een sage, stammend uit de tijd toen de eerste blanken in Centraal- Afrika kwamen. Excuus. Veldmaarschalk Montgomery, heeft zondag zijn verontschuldigingen aangeboden voor zijn opmerking van de vorige week op een vergadering in Alton dat ieder die in de Britse ver kiezingen Labour zou stemmen rijp was voor een krankzinnigengesticht. Montgomery verklaarde het als een grap bedoeld te hebben en het te be treuren dat men het niet als zodanig had opgevat. „Als ik iemand gekwetst heb, vraag ik excuus", zo zei hij. Derde macht? Het congres van arbeiders in de Amerikaanse auto-industrie heeft zondag te Atlantic City 'n voorstel van de minderheid verworpen, dat inhield dat de vakbeweging een derde partij naast de Democraten en Republikeinen zou moeten gaan vormen. Daarentegen werd besloten te ijveren voor een hergroepering van de politieke krachten binnen het stelsel van twee partijen. Vredesbeweging. De Belgische Nobel prijswinnaar pater Pire heeft besloten 'n nieuwe vredesbeweging op te rich ten: „Le monde du Coeur", de wereld - yan het hart. De officiële oprichtings- plechtigheid geschiedt woensdag in het stadhuis van Oslo. Pater Pire heeft laten doorschemeren advies te hebben ge kregen van dr. Albert Schweitzer, die hij onlangs in West-Duitsland heeft ont moet. Verschil. Te Wilmington in de Ameri kaanse staat North Carolina zijn twee negentienjarige blanken schuldig be vonden aan molestatie van een vijftien jarig negermeisje, hoewel de officier van justitie hen beschuldigd had van aanran ding. De rechter zei bij het uitspreken van de maximumstraf voor eenvoudige mishandeling (twee jaar) dat zij „er goed van afkwamen". Broodautomaat. In Engeland is een nieu we stap gezet op de weg naar mecha nisering: in een bakkerswinkel van Wimbledon in het graafschap Surrey is een automaat geplaatst die 24 uur per dag, zeven dagen per week, 68 gesne den en verpakte broden levert. Onlangs werden automaten geïnstalleerd die op alle uren van de dag verse melk leve ren. Pokergezicht. De politie van Kansas City heeft een pokerspeler gearresteerd die door middel van een ingenieus systeem precies wist wat zijn tegenstanders in hun hand hadden. De pokertafel stond onder een ultraviolet licht dat met 'n voetbeweging kon worden in- en uit geschakeld. Bij het aangaan van het on zichtbare licht kwamen aan de achter zijde der kaarten chemische merktekens te voorschijn. Het K.N.M.I. deelt mede: Een storing, die zaterdagochtend bij de westelijke in gang van het Kanaal lag, trok naar Mid- den-Engeland en vulde daar zondag snel op. Haar koufront trok via Noord-Frank rijk en België naar ons land, waar het al leen in de Zuidelijke provincies regen van enige betekenis veroorzaakte. Plaatselijk viel daar vier tot zes millimeter. Achter het koufront begon de barometer flink te stijgen. Er is nu een rug van hogedruk ontstaan, die zich uitstrekt van het zeege bied tussen Groenland en Noorwegen via onze omgeving tot in Spanje. Een tweede front heeft het Zuidwesten van Engeland bereikt en zowel daar als in Normandië en Bretagne regen gebracht. Het front be weegt in oostelijke richting, maar ver oorzaakt bijna geen luchtdrukdalingen en neemt in betekenis af. Waarschijnlijk zal het daarom bij ons morgen op de mees te plaatsen droog blijven. In het temperatuurverloop komt veel verandering. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. I'S 5G Dinsdag 13 oktober Zon op 6.59 uur, onder 17.53 uur. Maan op 16.39 en 3.17 uur. Maanstanden 16 oktober 16.58 uur volle maan 24 oktober 21.22 uur laatste kwartier 31 oktober 23.41 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 12 oktober Hoog water 0.05 en 12.44 uur. Laag water 8.09 en 20.28 uur. Dinsdag 13 oktober Hoog water 1.09 en 13.41 uur. Laag water 9.16 en 21.30 uur. Het hoog en laag watei te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Lissabon geheel bew z geheel bew. zzw zwaar bew. zw onbewolkt ozo geheel bew. z onbewolkt zo geheel bew. zw zwaar bew. zzw d 2 16 16 17 17 15 20 16 17 geheel bew. licht bew. mist onbewolkt regen half bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt mist zwaar bew. regen mist onbewolkt licht bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. half bew. onbewolkt half bew. onbewolkt n 6 nw 11 windst. 12 windst. 14 zo zo z zw w ozo zzw 16 15 15 16 14 18 19 windst. 12 nnw 19 o 15 windst. 18 wzw 14 windst. 13 windst. 13 windst. 16 nw 12 windst. 16 zzw windst. ono 20 ono 20 windst. 18 nnw 22 niet si O) Za o o 0 0 0 0 4 1 0 0 0 0 0,2 0 0 0,4 1 0 0 21 0 0 0 0 10 2 0.1 0 2 0.6 2 0 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2