R A Dl O Bonn verwacht topgesprek nog voor Kerstmis VIER JUWELIERSZAKEN IN LONDEN BEROOFD SIEMENS De natuur is niet te verbeteren UNO-ASSEMBLEE ZAL KWESTIE TIBET ZELF BESPREKEN \Van dag tot dag J Buit van kwart miljoen pond sterling zou het land reeds hebben verlaten Geen vertragingstactiek meer raatóto&l Kernsamenwerking tussen Sovjet-Unie en Amerika 3 Vernieuwing Directeur verduisterde gelden van veiling Sleutels aanwezig Pools-Turks UNO-duel na 13 stemmingen nog onbeslist Gift voor slachtoffers van Japanse wervelstorm Onopgeloste gevallen Twee satellieten van V.S. verbranden in dampkring de natuurzuivere Maleis-Ierse resolutie met 43 tegen 11 stemmen goedgekeurd Einde van de recordzomer is thans in zicht Droogte is catastrofaal geweest in Duitsland Cairo retourneert Chinese nota om beledigend woord Nobelprijzen voor 1959 Prins Rainier en prinses Gracia te gast bij president De Gaulie D J N b L) A G 13 OKTOBER 1959 In enkele jaren tijds is Nederland eer tijds een oase van bezadigd, ordelijk le venstempo gewend geraakt aan een reeks sensaties in het maatschappelijke leven die in het buitenland hun oorsprong vonden en niet voor onze kalme samenle ving bestemd leken: verkeerschaos, toe risteninvasie, onderwereldmoorden, no zems, sprookjesachtige geldprijzen in pools, veelkleurige sporthemden, eigen speelfilms, overzeese expedities, geheim zinnige kraters in de grond, torenflats, vrouwelijke ministers, autofrabricage, zelfbedieningswinkels en kernenergieke reactoren. Dit alles en nog veel meer heeft zich in een tamelijk haastig tempo over onze Ne derlandse huishouding uitgestort en men kan wel zeggen dat de na-oorlogse Neder lander daar ook mentaal ingrijpende in vloeden van heeft ondergaan. Het lijkt een dwaze en ongerijmde opsomming van willekeurige verschijnselen, doch het ver band tussen hen is niet ver te zoeken: dit wordt namelijk gevormd door het over heersende symptoom van een drastisch opengebroken internationaal contact, waardoor zonder schifting of keuze de eigenaardigheden van andere samenlevin gen zich in de onze binnenworstelden. De eigen aard van een volk wordt in deze jaren van snel toenemende gelijk schakeling in vele details geweld aange daan, waardoor een bepaalde vernieuwing zich onvermijdelijk zal voltrekken. Wie de ze vernieuwing wil bespeuren, behoeft slechts opvattingen en zeden van de tegen woordige gemiddelde mens te vergelijken met die van een kwarteeuw of zelfs nog korter geleden. Het is een volkomen logisch verschijn sel, dat in een dergelijke gang van zaken vreemde gewoonten en hoedanigheden worden overgenomen en tot algemeen goed verklaard. Doch of daarbij slechte ge woonten en onbehagelijke hoedanigheden eveneens insluipen en worden geaccep teerd, wordt voor een groot deel bepaald door de karakteristiek van de mens, die de vreemde invloeden ontvangt. Hij zelf zal moeten selecteren en kiezen enaf wijzen als het nodig is. Een massa nieuwigheden werken bevrij dend op oude beperkingen en betekenen vaak bovendien een aanpassing aan inter nationale niveaus van economische, ethi sche of communicatieve aard. De uitwas sen echter herkenbaar aan hun louter prikkelend of vervlakkend karakter be hoeven daarbij niet klakkeloos te worden overgenomen. Met name het creëren van een wekelijks geldsprookje door middel van de gokmethode die „toto" heet doch in feite niets anders is dan een gebundel de massazucht naar fabelachtige rijkdom, kan niet anders dan een nadelige invloed uitoefenen op het volkskaraktei\ Hetzelf de kan worden gezegd van bepaalde tele visiestunts, beeldromans in familiebladen sensatiejournalistiek; er zouden vele voor beelden te noemen zijn van factoren in on ze hedendaagse samenleving waarvan fu neste gevolgen reeds'merkbaar zijn in da gelijkse narigheden. Het zou te ver voe ren, diepgaande analyses te geven van directe en indirecte oorzaken der calami teiten, die men dagelijks als gemengd nieuws in de kranten lezen kan. Doch de vraag dringt zich op, of wij Nederlanders, die zo plotseling door de internationale wol worden geverfd, niet wat meer bezon nen zullen moeten reageren op de stroom van on-Nederlandse hebbelijkheden, die zich over ons uitstort en ons eigen karak ter wat meer tot gelding moeten laten ko men. Een eigen karakter, dat toch niet zo inferieur is aan het Amerikaanse, Duit se, Engelse of Franse dat wij beschaamd en gedwee alles moeten leren doen wat over de grenzen reeds jarenlang gedaan wordt. Het is namelijk nooit ouderwets, zich zelf te zijn. Advertentie s Wegens verduistering van 13.000 heeft voor de Bredase rechtbank terechtgestaan de voormalige directeur van de Coöpera tieve veilingvereniging te Roosendaal die in de jaren van 1954 tot 1958 meermalen bedragen zou hebben overgeschreven op zijn eigen girorekening, waarna hij de nummers op de afschrijvingsstrookjes veranderde. De posten werden dan geboekt op naam van schuldeisers van de veiling. Hij had dit alles gedaan, verklaarde hij, omdat zijn salaris laag was en hij ve le overuren die hij moest maken niet be taald kreeg. Hij had het geld voor zijn ge zin besteed. De officier eiste een jaar en zes maan den gevangenisstraf. De verdediger zag in de schriele hou ding van het veilingbestuur de voornaam- •te oorzaak van de misstappen van de ver dachten, die door hard werken de omzet "an de veiling had weten op te voeren van •'460.000 per jaar tot l'/j miljoen gulden Uitspraak over 14 dagen. (Van onze correspondent in Londen) Een bende van zes man is met ongeloof lijke brutaliteit en vakmanschap in de nacht van zondag op maandag zonder van buitenaf iets te verbreken doorgedrongen tot vier juwclicrszaken in het hart van Londen. Uit de safes stalen zy juwelen, goud en diamanten, waarvan de waarde voorlopig op een kwart miljoen pond ster ling wordt geschat. Drie van de vier win kels behoren tot de vereniging van goud en zilversmeden. De vierde is hiermede verbonden. Het is de grootste roof, welke ooit in het Londense West End is gepleegd. De politie op het vasteland van Europa en in andere landen is gewaarschuwd. De bende bestond uit kenners van juwelen, want zij lieten de minder dure artikelen (goedkoper dan honderd gulden) liggen. Ook bankbiljetten behoren tot de buit. De eerste zaak, welke zij binnendron gen, bevindt zich op de hoek van Picca dilly en Dover Street. De volgende was een filiaal in de nabijgelegen Burlington galerij, welke 's nachts door een hoog ijze ren hek is afgesloten. De bende kwam de tweede zaak met sleutels binnen, waar zij de sleutels aan troffen van twee andere filialen, op Ox ford Circus en Victoria Street. Scotland Yard is er van overtuigd dat de bende op de hoogte moet zijn geweest van het in wendige veiligheidssysteem van dit juwe- liersbedrijf. Tot acht uur zondagavond waren werk lieden bezig de rolluiken van de winkel in Piccadilly te repareren, welke als gevolg van een aanrijding waren beschadigd. De indringers hadden het door hen verwijder de hangslot aan de buitenkant door een tweede schijnbaar afgesloten, slot ver vangen. De bende heeft zich beperkt tot kleine artikelen, zoals ringen, horloges, oorbellen en dergelijke. Grotere en meer waardevolle artikelen zouden zij hebben laten liggen. Tot het gestolene behoren ook beleende artikelen en juwelen, die op zicht of ter reparatie waren ontvangen. De leiding van deze uiterst deskundig uitgevoerde overval moet hebben berust bij een figuur, die de situatie in de vier zaken maandenlang heeft bestudeerd. Hij wist beslag te leggen op de sleutel van de eerste winkel en het moet hem bekend ge weest zijn dat in elke zaak de duplicaat sleutel van een van de andere zaken aan wezig was. Volgens een andere lezing, zou de man in het bezit zijn geweest van 21 sleutels, die pasten op deuren en brandkas ten van de vier zaken. Gezien de grondigheid, waarmede de bende te werk is gegaan, gelooft de po litie dat de buit het land reeds heeft ver laten. Ook is zij er van overtuigd dat de man, die het plan heeft opgesteld, zelf geen deel heeft genomen aan de overval len, maar gezorgd heeft voor een alibi. Men gelooft met dezelfde persoon te doen te hebben als degene;'die iri 1954 twee kis ten met meer dan 40.000 pond sterling liet roven van een bestelauto van de K.L.M. in Grays Inn Road. Ook de overval op een postauto zou voor zijn rekening zijn geko men. In 1948 zou hij de roof hebben ge leid van 300.000 pond aan ongemunt goud en zilver uit de kluizen van de Londense luchthaven Beond. Toen sloeg iemand door. De buit werd gevonden en driekwart van de toenmalige bende kon worden ge arresteerd. De laatste roof bewijst weer, dat er te weinig politie op straat patrouilleert. Het geboefte heeft vrij spel om kalm zijn slag te slaan. De tegenwoordige Londense po litiemacht is niet groter dan die van vijf tig jaar geleden. Het is moeilijk rekruten te ki-ijgen wegens de onvoldoende beta ling en de algemene voorwaarden, welke te wensen over laten. Een ander punt van steeds weer terugkerende critiek is dat een groot deel van de politie voor andere taken wordt gebruikt dan voorkoming van de misdaad. Een vijftienjarig meisje werd gisteren in een Londense straat door drie bandie ten opgepakt en in een bestelauto wegge moffeld. Zij was met 150 pond sterling van NEW YORK (Reuter) De UNO-As- semblee heeft maandag nieuwe, niet per manente leden van de Veiligheidsi-aad ge kozen. In de plaats van Canada is Ceylon geko zen en in de plaats van Panama Ecuador. Voor de derde vakante zetel ging het tus sen Polen en Turkije. Nadat dertien stemmingen geen resul taat hadden opgeleverd, ging de Algeme ne Vergadering over tot het volgende punt op de agenda. De laatste stemverhou ding was Polen 46 stemmen en Turkije 34 stemmen. De vereiste tweederde meer derheid bedroeg 54 stemmen. Vandaag zal getracht worden tot een be slissing te komen. De zetel waar het om gaat, wordt tot het einde van het jaar door Japan bezet. LONDEN (Reuter-AFP) Het onafhan kelijke Britse blad „The Times" schrijft, dat het huidige aantal niet-permanente le den van de Veiligheidsraad niet overeen komt met de toeneming van het aantal UNO-leden, van 51 tot 82. The Times betreurt het, dat niet zowel Polen als Turkije kunnen worden toegela ten. Nu de internationale spanning wat is verminderd acht het blad overigens meer te zeggen voor het kiezen van Polen als het onafhankelijkst gezinde land in Oost-Euro pa. De Nederlandse regering heeft anderhalf miljoen yen ter beschikking van de Japan se regering gesteld ter leniging van de nood ontstaan door de wervelstorm in Ja pan. Volgens officiële cijfers heeft de storm aan 4.341 mensen het leven gekost. Er worden nog 753 personen vermist; 17.693 personen werden gewond en 1.548.794 werden dakloos. de modezaak waar zij werkt op weg naar een bank. De mannen roofden het geld en lieten het meisje ergens buiten Londen achter. De vorige grootste in Londen gepleeg de roof geschiedde in mei 1953, toen in een dwarsstraat van Oxford Street 's morgens vroeg een postauto werd overvallen en postzakken met bankbiljetten voor een waarde van 238.000 pond sterling werden buitgemaakt. De daders werden nooit ge vonden. In juli 1956 werd voor 75.000 pond aan diamanten weggekaapt uit een Rolls Royce in de City. In maart van dit jaar werd in Southampton voor een waarde van 150.000 pond sterling aan juwelen, behorende tot Lady Docker, ontvreemd uit een auto. Bont en juwelen ter waarde van tienduizend pond stei-ling werden ge stolen uit de woning van Sir Winston Chur chill in Hyde Park Gate, eveneens in maart. Juwelen ter waarde van 53.000 pond sterling, eigendom van de hertogin van Sutherland, werden ontvreemd uit haar huis in Guildfort, in november 1950. In september 1953 werd voor 4.208 pond sterling aan contanten en 29.912 pond ster ling aan juwelen gestolen uit het winkel bedrijf van Maple's in Londen. Dezer dagen zullen twee Amerikaanse kunstmanen aan hun eind komen, aldus deskundigen van een Parijs observatorium. Het betreft de Discovei'er VI (afgeschoten op 19 augustus van dit jaar) en de Explorer IV (van 26 juli 1958). Dan cirkelen nog zes satellieten, waarvan één Amerikaanse, rond de aarde. Advertentie Wat U ook bewondert: de eindeloze zee, de wind door de toppen der bomen, de zon aan de hemel, de sterren in de nacht, de bloemen in talloze vormen en kleuren: alles in de natuur is goed, zoals het is. Ook in King-pepermunt spreekt de natuur. Aan het echte natuurprodukt ontleent King-pepermunt haar opwekkende en verkwikkende eigenschappen. De heerlijke smaak en geur zijn voor u een bewijs van de originele samenstelling. Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking De scheikundige analyseert; het publiek proeft de bijzondere kwaliteit van King-pepermunt. NEW YORK (ReuterAFP) De UNO- Assemblee heeft met 43 tegen 11 stemmen, bij 25 onthoudingen, besloten het voorstel van Ierland en Malakka tot een debat over de toestand in Tibet op haar agenda te plaatsen. De kwestie zal vermoedelijk volgende week in plenaire vergaderin gen worden behandeld en niet naar een commissie worden verwezen. India nam niet aan de stemming deel. Frankrijk ont hield zich van stemmen. De leidei- van de Indonesische delegatie, dr. Sastvoamidjojo, gaf in het debat te ken nen, dat de Assemblee niet het recht heeft over Tibet te spreken, zolang de Chinese volksrepubliek niet aanwezig is. De Rus Koeznetsov sprak over „de krokodilletra- nen van de voorvechters van slavernij" Volgens hem verdedigden de voorstandei's van de behandeling van deze kwestie „de achterlijkste, akeligste en wreedste sociale orde in de moderne wereld". Na de stemming verklaarde de Ameri kaan Cabot Lodge, die premier Kroesjtsjev op zijn reis door de Verenigde Staten heeft, vergezeld, te hopen dat Koeznetsovs rede een „pei-soonlijke dwaling" was. Vrede en vrijheid De Dalai Lama heeft een beroep op de UNO gedaan voor Tibet „een toe komst van vrede en lichtvaardigheid" te helpen verzekeren. Hij zegt in een verkla ring aan de UNO-afgevaai'digden met be zorgdheid te hebben vernomen dat som mige afgevaai-digden van mening zijn dat overweging van het verzoek om de kwes- LONDEN (UPI) De mooiste zomer die West-Europa sinds vijftig jaar heeft ge kend loopt ten einde. Van de Atlantische Oceaan dringt vochtige lucht het conti nent binnen. In Scandinavië en Oosten rijk houdt de droogte nog aan. In Groot- Brittannië zijn de afgelopen dagen enkele buien gevallen, die weliswaar de uitwer king van vele weken droogte niet hebben te niet gedaan, maar de landbouwers weer hoop hebben gegeven. In Schotland daar entegen hebben enkele whiskyfabrikanten de produktie bij gebrek aan water moeten staken. Maandag koelde het in Londen af tot 16 graden. Eenzelfde temperatuur werd gemeten in Parijs. Ook hier vielen in het weekeinde de eerste buien sinds maanden. De wegen leverden slipgevaar op en het dodental was hoger dan andere weken, namelijk 26, ondanks een vermindering van het weekeinde-verkeer met acht per cent. De droogte in Duitsland, thans in zijn elfde week, heeft een catastrofale omvang aangenomen, aldus de Duitse landbouw- federatie. Veevoeder is vrijwel opgeraakt en wat nog beschikbaar is is te duur voor de meeste kleine veehouders. In Beieren alleen kwamen in september vijfhonderd branden voor. In Nooi'd-Duitsland hebben honderden plaatsen gebi-ek aan drinkwater en is men op rantsoenering ovei-gegaan. De scheepvaart op de anders zo druk bevaren Rijn is tot de helft van haar nor male volume gedaald wegens het lage waterpeil. Kleinere rivieren in Noord- Duitsland zijn droog gevallen, waardoor de scheepvaart daar geheel is stilgelegd. Tal lozen stromen zijn opgedroogd waardoor duizenden vissen om het leven kwamen. De landbouwfederatie acht het nodig dat de invoer van veevoer wordt vei-groot in dien men het slachten op grote schaal wenst te vermijden. De invoerrechten daai-op dienen tijdelijk te worden opge heven. Vele veefokkers in Noord-Duits- land en in Neder-Saksen hebben de helft van hun veestapel verkocht. De federale minister van Landbouw, Werner Schwarz, heeft voor heden een spoedzitting belegd van alle ministers van Landbouw in de Bondsrepubliek. tie-Tibet, in de Uno te behandelen zou kun nen. leiden tot toeneming van de interna tionale spanning. Het Tibetaanse volk wil slechts in vrede en vrijheid leven, overeenkomstig de leer van Boeddha, die een man van volmaakte vrede was. Alleen als de UNO nota neemt van de schending van de menselijke i-ech- ten kan er een duurzame vi-ede in de we reld komen, aldus de Dalai Lama. Gyalo Thondoep, een broer van de Da lai Lama heeft in een vraaggespi-ek met de New York Times verklaard, dat de geestelijke leider van Tibet en hij teleur gesteld zijn over de Aziatische tegenzin om hen te helpen. Hij schrijft deze houding van de Aziatische landen toe aan vrees en gebrek aan begrip. Thondoep noemde de behandeling van de kwestie-Tibet door de UNO een kwestie van leven of dood voor zijn volk. CAIRO (UPI) De V.A.R. heeft ge weigerd een nota van communistisch China te accepteren, omdat er een bele digend woord in staat, zo wordt uit welin gelichte bron vernomen. Van die zijde werd over de inhoud van de nota niets ont huld en het ministei-ie van de V.A.R. bleek niet bereid commentaar te verlenen. De geweigerde nota, die maandag naar de Chinese ambassade in Cairo werd te ruggestuurd, was bijna identiek aan de no ta, die uit Peking is overgebracht door de zaakgelastigde van de V.A.R., Riyad El Kilany. De zaakgelastigde is verleden week in Cairo geai-riveerd, na in Peking de viering van de tiende verjaardag van de Chinese revolutie te hebben bijgewoond. In beide nota's is het standpunt van Pe king inzake het recente „Bagdasj'Mncident neergelegd, dat grote wrijving tussen Cai ro en Peking heeft veroorzaakt. Het bele digend woord in de via de Chinese ambas sade gestuurde nota, stond nog niet in de nota welke door de zaakgelastigde is mee gebracht. (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad ziet men een topconferentie tussen Eisenhower, Kroesjtsjev, Macmillan en De Gaulle snel naderen. Men verwacht om ver schillende redenen dat een dergelijk over- ieg nog voor Kerstmis, mogelijkerwijze in de eerste weken van december, zal worden gehouden en wel opnieuw te Ge- nève. Van Westduitse kant werd de laatste dagen nog wel eens geklaagd, dat bonds kanselier Adenauer nog altijd achter De Gaulle stond, waar het een zeker uitstel van de topconferentie geldt en dat een dergelijke vertragingstactiek uit den boze was. De Duitse zaak, in het bijzonder de kwestie-Berlijn, zou er niet mee gediend worden indien de topconferentie, zoals de Fransen wensen, verschoven wordt naar het voorjaar van 1960. Integendeel, zo zegt men, daardoor zou Bonns positie in het westelijke koor verslechterd worden en zou de Westduitse invloed op te nemen beslissingen verkleind worden. Afgezien van het verweer van De Gaulle, in wiens kielzog Adenauer uit een soort „vriend schapsoverwegingen" of „Europese" soli dariteit meevoer, wijst men er op dat zo wel Eisenhower als Macmillan thans ze ker haast heeft. De Amerikaanse pi-esident heeft in ja nuari en februari geen tijd om zich voor te bereiden op een topconfei-entie omdat hij dan gebonden is door de binnenlandse politiek regeringvoorstellen aan het Congres). Macmillan is verplicht aan zijn kiezei-s, die hem verleden week de zege in de schoot wierpen, om beloften na te komen. Dienstregeling Hier gelooft men dat de Westduitse re gering langzaam maar beslist afstand zal nemen van de Fi-anse neiging om zich steeds weer te verzetten tegen het spoe dig houden van een topconferentie en dat ook de Fi-ansen zullen moeten inbinden. Men stelt zich de volgende „politieke diensti-egeling" voor in de komende tien weken 1) Een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de grote vier in november te Genève. 2) Overleg tussen De Gaulle en Aden auer te Bonn vlak voor of na deze con ferentie. 3) Overleg tussen Macmillan en Aden auer te Londen in begin december. 4) Een bijeenkomst van Eisenhower met De Gaulie en Macmillan te Washing ton als vooi-bespreking van de topconfe rentie. 5) Een topconferentie met Kroesjtsjev te Genève voor Kerstmis. Men neemt te Bonn ten slotte aan, dat het Westen erop zal staan dat bij alle komende besprekingen met de Russen, zowel de kwestie-Berlijn als het algeme ne Duitse probleem en de ontwapening ter tafel moeten komen. Uit alles blijkt overigens, dat er in deze weken zoveel mogelijk achter de diplomatieke scher men zal worden gehandeld en dat men weinig zal willen laten uitlekken alvorens vaststaat wanneer het ministeiriële overleg en de topconferentie precies zullen plaats hebben. In Bonn, waar de regering nogal te lijden heeft gehad onder allerlei „lek ken" inzake de slechte Brits-Westduitse vei-houding van de laatste maanden, juicht men deze vorm van geheime di plomatie ten zeerste toe. Eerste doel LONDEN (UPI) Premier Macmillan heeft maandag in een kabinetszitting mee gedeeld dat zijn eerste doel een topcon ferentie is. De confei-entie zou in novem ber of december moeten plaatshebben als de eerste van „een serie topconfei-enties" naar Macmillans inzichten. Volgens Brit se persberichten uit Washington zal ook president De Gaulle een uitnodiging ont vangen om naar de Vei-enigde Staten te komen. Fet is echter nog de vi-aag of De Gaulle zich zo'n reis op het ogenblik kan veroorloven, gezien de binnenlandse poli tieke toestand van Frankrijk en de Alge rijnse kwestie. Vrede en vriendschap MOSKOU (UPI) De Moskouse televi- sietoestelbezittei-s hebben gisteren op nieuw een verfilmd verslag gezien van premier Kroesjtsjevs bezoek aan de Ver enigde Staten onder de titel „De macht van vrede en vriendschap". Volgens Tass bewezen vele scènes het hartelijk wel kom dat de Russische leider van de zij de van het gewone volk in Amerika was ten deel gevallen. Enkele fragmenten wa ren afkomstig van de Amerikaanse tele visiemaatschappij N.B.C. STOCKHOLM (UPI) In de komende veertien dagen zullen de winnaars van vier van de vijf Nobelpi-ijzen worden aange wezen. De beslissingen over deze vier prijzen zullen worden genomen door Zweedse instellingen, terwijl de winnaar van de vijfde, de vredesprijs, zal worden aangewezen door het Noorse parlement. Het eerste zal de winnaar van de prijs voor medicijnen en fysiologie worden be kendgemaakt. Deze zal donderdag wor den aangewezen door de professox-ale staf van het medisch-chii-urgisch instituut Ca- roline. De Zweedse academie voor letterkunde zal de litteratuurprijs op 22 oktober toe wijzen en de Zweedse academie van we tenschappen de prijzen voor natuurkunde en chemie op 26 oktober* de Het weder Het weder stemt tot zorgvolle gedach ten. De kou.de avonden, nachten en och tenden doen veel schade aan de prille bloe sem der appelbomen, terwijl de omvang van de tweede aardbeienoogst dreigt te gen te vallen. Weliswaar staan de bessen- bloesems er nog tamelijk gunstig voor, doch de sla van de koude grond gaat een donkere tijd tegemoet. Eveneens veel schade valt te verwach ten in de vogelstand. Talrijke trekvogels zijn reeds teruggekeerd uit warmere lan den, doch men wordt tot medelijden be wogen als men de arme kleumers des morgens in hun nesten ziet zitten. Vele ge vederde zangers worden door de kille nachten weerhouden van eieren leggen, zodat men moet vrezen dat de vogelstand tegen Kerstmis aanmerkelijk zal zijn uit gedund. Crocusjes ziet men nog nagenoeg geen. Niet, dat overdag deze prille boden van de zon onvoldoende warmte krijgen om hun kelkjes open te vouwen, doch de avon den zijn zo abnormaal koel en de nachten zo onfatsoenlijk fris dat deze tere bloemp jes het niet wagen, de kopjes boven de aarde te steken. En met het toerisme wil het ook niet vlotten. Weliswaar is de tvyeede oogst Duitsers reeds aarzelend binnengekomen en hoort men hier en daar om zich heen weer de vertrouwde sisklanken, doch van een invasie is nauwelijks sprake en het lijkt er veel op dat onze deviezenpot dit jaargetijde zware schade zal lijden. Als het zo doorgaat en het niet spoe dig echt zomer wordt, ziet het er voor on ze Nederlandse inkomstenbronnen duis ter uit. Om nog niet te spreken van de stijging der levenskosten, nu we nog steeds moeten bijverwarmen in de avonduren om geen kippevel te krijgen. R. Agteran MOSKOU (UPI) De voorzitter van de Amerikaanse Commissie voor kernener gie, John McCone, heeft op een perscon- fei-entie in Moskou verklaard dat zijn reis door de Sovjet-Unie reeds op sommige terreinen tot nauwere Amerikaans-Russi sche samenwerking heeft geleid. Een con creet plan voor samenwerking zal worden opgesteld na het bezoek van McCone's ambtgenoot Vasily S. Emeljanov aan de Verenigde Staten, begin november. Als basis voor samenwerking wordt ge nomen het onderzoek naar het „temmen" van de waterstofbom. Vorig jaar septem ber besloten de Sovjet-Unie, de Verenig de Staten en Groot-Brittannië alle gege vens over dit project vrij te geven. Sa menwerking op dit punt is waarschijnlijk eenvoudiger dan bij andere kernenergie projecten, omdat het temmen van de H- bom geen directe militaire betekenis heeft. McCone heeft een proefvaart op de kernijsbi-eker „Lenin" gemaakt en kern installaties in de nabijheid van Lenin grad bezocht. Hij toonde zich enthousiast over de verrichtingen van het schip. De Lening doet zijn werk op de proef vaarten in de Baltische Zee „bevredi gend", zo meldt het Russische persagent schap Tass. Zowel de turbines als de elek trische installaties functioneren normaal. Advertentie (Van onze correspondent in Parijs) Een dichte mensenmenigte stond gister middag in Parijs voor het Elysée, het ambtspaleis van president De Gaulie, te wachten op de komst van de prins van Mo naco en prinses Gracia, die gedurende drie dagen de officiële gasten van het Franse staatshoofd zijn. De prinses had het blon de haar volgens de laatste mode „nou velle vague" laten kappen. De prins was, ofschoon hij de rang van kolonel in het Franse leger voert, in burger gekleed, evenals De Gaulie. Het prinselijk paar heeft gisteren in het Elysée twee maal aan een officiële maal tijd aangezeten, waarbij een honderdtal andere gasten was genodigd. Gisteravond werd er een grandioze ontvangst gehou den, waarbij naast bewindslieden en di plomaten ook vele prominente figui*en uit het Franse film- en theaterwezen, de voor malige collega's dus van Grace Kelly, aan wezig waren. Des middags bezochten de prinses en mevrouw De Gaulie een kliniek voor polio-patiëntjes, terwijl prins Rainier de traditionele krans deponeerde bij het gi-af van de onbekende soldaat. Het is vier jaren geleden, dat de prins, die toen nog vrijgezel was, als hoofd van het Monegaskische dwergstaatje Parijs bezocht. Ofschoon er geen enkele bijzon- dex-e aanwijzing over politieke moeilijkhe den tussen beide staten bestaat, hebben De Gaulie en prins Rainier zich gistei-en nog geruime tijd onder vier ogen met el kander onderhouden waarbij, zo verze- kerde men uitsluitend staatszaken ter sprake zijn gekomen. Ook de twee kinde- ren van het prinselijke echtpaar zijn mee gekomen. Zij werden onder het kwasi-on- verschillige oog van een detective door een. nurse in het Pare du Luxembourg gelucht, toen hun ouders des middags in het Elysée aan de feestelijke dis zaten.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3