HAARLEM VOCR EZUS Eerste Nederlandse kerncentrale zou f 100 miljoen kosten Australische Nederlanders lachten zich tranen Nederlandse astronomen deden ontdekking in Melkwegstelsel Schijfje van neutrale waterstof „Leven en werk van Jacobus van Looy" De energievoorziening door P.G,E.M. Mijndirecties in actie tegen de oliestook Militairen laten sonde in gat bij Woriner zakken Twaalfjarige sloeg op slagpin van granaat Wespen-perikelen in Noordwijk OM MAX TAILLEUR Zuid-Holland weerbaar bij eventuele rampen K ortingsper cent ages voor bloembollen Vliegveld in het zuidpool gebied voor de luchtvaart 2 GROTE EVANGELISATIE BIJEENKOMSTEN Twaalf miljoen voor aanleg fietspaden in Zuid-Holland SS-kolonel Eichman zou in Koeweit zijn gesignaleerd Verantwoordelijk voor de dood van 5 miljoen Joden Bonden zullen na „80 dagen" weer beginnen DINSDAG 13 OKTOBER 1959 Naar Gedeputeerde Staten van Gelderland naar aanleiding van het jaarverslag van de n.v. Provinciale Geldersche Electriciteitsmaatschappij opmerken, is dooi de n.v. Samenwerkende Electriciteitsproductiebedrijven besloten een nieuwe commissie in het leven te roepen, die tot taak heeft middelen en wegen te zoeken om de bouwkosten van de eerste Nederlandse kernenergiecentrale, alsmede de met deze bouw verbonden risico's zodanig te verminderen dat het resulterende offer voor de elektriciteitsvoorziening binnen aanvaardbare grenzen zal blijven. Op grond van de thans ontvangen en oeëvalueerde offertes zouden deze offers op een contante waarde van rond f 100.000.000 moeten worden geschat. On geveer 10% van dit bedrag zou voor reke ning van de vennootschap komen. Boven dien zijn verschillende punten, zoals de regeling van de wettelijke aansprakelijk heid, de aanschaf van splijtstof en de ver koop van het bijprodukt plutonium nog niet geregeld. Het behoort tot de taak van de commissie om te trachten het vermelde bedrag aanzienlijk te reduceren zowel dooi de verlaging van bouwkosten als vermin dering van de netto splijtstofkosten en te trachten op de overige punten meer zeker heid te verkrijgen. Gedeputeerde Staten merken voorts op, dat in de Nederlandse rivieren in het alge meen het verval zo klein is, dat de bouw van waterkrachtcentrales voor een ver mogen van enige betekenis niet mogelijk is. Slechts daar waar door bijzondere om standigheden een gunstige situatie ont staat, kan over de bouw van een water krachtcentrale worden gedacht. Deze gun stige situatie is onder meer voorhanden in het stroomgebied van de Maas in Limburg, waar de rijkswaterstaat uit anderen hoofde twee stuwen zal bouwen. De bouwkosten van deze stuwen be- Geen gratis kolen meer voor „afvallig" mijnpersoneel De stookolie vindt ook in de Limburgse mijnstreek steeds meer aanhangers. B. en W. van Kerkrade hebben zich zelfs ge noopt gezien, zich per circulaire tot de schoolbesturen te richten met het verzoek bij nieuwbouw, verbetering of aanleg van verwarmingsinstallaties de voorkeur te geven aan kolenstook boven olie. Kerkra de is de bakermat van de Limburgse mijn industrie. In Eijgelshoven, dat op zijn ge beid twee mijnen heeft de n.v. Laura en De Vereniging speelt zich achter de schermen een verwoede strijd af tussen de mijndirecties en een schoolbestuur, dat ook voornemens is olie te gaan stoken. De mijnonderneming vindt dit ongepast in een gemeente die van de kolen leeft. Zij geeft jaarlijks tonnen uit om het vereni gingsleven te stimuleren en het openbare leven en het onderwijs te dienen. Ook in de nieuwste Heerlense katholie ke meisjesschool aan het Bekkerveld, een der modernste en grootste lagere scho len in de mijnstrèek, heeft men oliestook toegepast. Dit heeft de verbittering opge wekt van de meeste ouders. De overgro te meerderheid van de gezinnen, wier kin deren naar deze school gaan, leeft via vader van de mijn. De raad van commissarissen van het Heerlense ziekenhuis (bijna 900 bedden) heeft bij de ingebruikneming van twee nieuwe flats van respectievelijk 7 en 13 verdiepingen een verklaring afgelegd over het „waarom" van de kolenstook. Het zie kenhuis heeft een moderne, geheel nieuwe verwarmingsinstallatie gekregena Wij zitten practisch op de kolen" heet het in die verklaring „en de meeste mensen die hier verpleegd worden leven van de ko len". Om deze redenen heeft ook het nieu- we ziekenhuis te Brunssum, dat 1 okto ber j.l. is gestart, een kolen verwarmings installatie gekozen. De mijnondernemingen hebben intus sen maatregelen genomen tegen mijnwer kers en mijnbeambten, die tot oliestook overgingen. Zij krijgen geen zogenaamde deputaatkolen meer, dat zijn gratis kolen, welke het mijnpersoneel tot een bepaalde omvang elk jaar van de mijnonderne ming ontvangt. Voor de betrokkenen be tekent dit uiteraard een flinke financiële strop. Hedenmorgen is een nieuwe poging ge daan de identiteit vast te stellen van het ding, dat het gat in het Wormer weiland heeft veroorzaakt. De commandant van de Explosieven Opruimingsdienst-School te Culemborg, kapitein J. J. Blommaart, onder wiens leiding dit nieuwe onderzoek zal worden ingesteld, zei maandag van mening te zijn, dat het voorwerp met een enorme snelheid in het weiland is inge slagen en precies zit onder de invalsope- ning. De eerste opdracht is na te gaan hoe diep het zit. Pas daarna zal men zich erover kunnen beraden op welke wijze de graafwerkzaamheden zullen geschieden. Het onderzoek en de financiering wor den verricht door het ministerie van De fensie, daar er rekening mee wordt ge houden, dat in de bodem iets verborgen zit dat van werkelijk militair belang is. Aan de verdikking van de sonde waar mee hedenochtend de werkzaamheden zijn hervat, bevindt zich een elektrische mi crofoon, die verbonden wordt aan een kop telefoon, zodat men kan horen wanneer de sonde contact maakt met metaal. Ook heeft men de beschikking over een opspo ringsapparaat, waarmee tot op 17 meter diepte ferrometalen kunnen worden opge spoord. Kapitein Blommaart, die bij een voor lopig onderzoek verklaarde geen last te hebben van het water in de put, hoopte hedenmiddag de .diepte van het voorwerp te hebben bepaald. ZVwdagmiddag is een 12-jarige jongen Kortsteekterweg, te Alphen aan de n. ernstig aan zijn rechterhand gewond. 'en bij met een spijker op de slagpin van een handgranaat sloeg. Het slagpijpje ex plodeerde. De jongen had twee slagpijpjes gevonden in een spijkerbak achter zijn ouderlijke woning. Hij wilde een geweer met de pijpjes laden. Do jongen werd overgebracht naar het academisch zieken huis te Leiden. hoeven dus niet op de exploitatiekosten van de waterkrachtcentrales te drukken en daardoor is het mogelijk op aanvaard bare voorwaarden twee waterkrachtcen trales tot een gezamenlijk vermogen van circa 14.000 kw te bouwen. Men rekent op een produktiemogelijkheid van rond 100.000.000 kwh per jaar. Tegen,de achter grond van de Nederlandse elektriciteits- produktie, die in 1958 nagenoeg 14 miljard kwh bedroeg, waarvan circa 11 miljard door de openbare bedrijven werd geprodu ceerd, betekent deze hoeveelheid van 100.000.000 kwh nog niet 1%. Zij merken nog op, dat de minister van Verkeer en Waterstaat er in heeft toe gestemd, dat de elektriciteitsvoorziening van de nieuwe polder Oostelijk Flevoland door de n.v. PGEM zal geschieden. (Speciale berichtgeving) De familie Van Beelen aan de De la Bassecour-Caanstraat in Noordwijk be leefde dezer dagen een stekelig avontuur. In een der slaapkamers van de woning hoorde men de laatste tijd een intens ge zoem en toen er gaandeweg ook een geie- plek op het plafond verscheen, wilde een der huisgenoten toch wel eens weten wat er eigenlijk aan de hand was. Een lichte druk deed de plafondsubstantie plotseling verpulveren en toen gebeurde het: honder den, ja duizenden wespen, waaronder kan jers, zwermden de kamer binnen, die in allerijl werd ontruimd. In leer gehuld, trachtte een der bewo ners, steeds D.D.T. stuivend, voet voor voet het verloren terrein op de wespen te herwinnen, maar hun reserves schenen onuitputtelijk. Bij massa's vielen ze be dwelmd neer, doch nieuwe golven kwaad aardig zoemende insecten kwamen steeds weer uit het gat tevoorschijn. Ten einde raad werd besloten de hulp van de politie in te roepen. Deze liet een stuk plafond verwijderen. Een volledig wespennest tuimelde nu naar beneden, waar het keurig op een laken werd op gevangen en in een teil met water gede- poneei'd. Waarschijnlijk heeft de kolonie zich door een gaatje bij de dakgoot toegang tot de ruimte boven het plafond verschaft. Begin oktober keerde Max Tailleur na een tournee van tien weken door het Verre Oosten, Nieuw-Guinea en Australië in Amsterdam terug. De in Australië wonende Nederlanders genoten volop van zijn humor en plengden nooit zoveel tranen.... van het lachen! VIER weken vertoefde Max Tailleur de Am sterdamse humorist in het Australische Gemene best. Minstens tienduizend mensen van Nederlandse afkomst kwamen naar hem luisteren. Er waren er, die een autotocht maakten van vele honderden kilometers om weer eens een avond te genieten van de Amster damse sfeer en humor. „Zeg maar gein, vader", zei een thans in Australië wo nende Amsterdammer. Maar de mensen, die grote afstanden aflegden om Max te horen, waren niet de enigen, die tijdens zijn verblijf in Australië op trek gingen. Max zat zelf namelijk ook allesbehalve stil. Hij gaf voorstellingen in de hoofdsteden van alle staten en daarenboven in een aantal kleinere plaat sen. In totaal 23 voorstel lingen. U moet daarbij nog optellen een stuk of wat vertoningen voor de radio en de televisie. Waarlijk, Max had het druk, heel druk in Australië: Dat vond hij zelf ook en hij is toch heus niet voor een kleintje vervaard. Naar de mensen toe NATUURLIJK vond Max Tailleur het prettig, dat er zoveel mensen naar hem kwamen luisteren. Maar hij wilde ook naar zijn pu bliek luisteren en het „thuis" zien. Als hij maar even de kans schoon zag, praatte hij met de mensen en ging hij bij hen op be zoek. En waar hij kwam, maakte hij natuurlijk grap jes. Dat is nu eenmaal zijn tweede natuur! Tevens toonde hij echter warme belangsteliing voor het wel en wee van zijn landge noten en ex-landgenoten. Wat hij van Australië vond? „Australië (zei hij) heeft alle kenmerken van een land, dat snel op weg is, een grote natie te worden. Het Australische volk is op de goede weg en daar de bevolking groter wordt, worden ook de kansen gro ter voor hen, die met het land meegroeien en wel varend worden." In Sydney bezocht Max „Civil and Civic Contrac tors", een dochtermaat schappij van de Neder landse firma „Brederode's Bouwbedrijf". In tien jaar tijds ontplooide die dochter maatschappij zich van een kleine firma tot een mil joenenbedrijf. Met een der leiders, de heer Dusseldorp (van huis uit Nederlander), had Max een lang gesprek. Ernstig, ja, zeker, maar toch ook doorspekt met grappen. Albury de plaats, waar de Uiver in 1934 tijdens de Melbourne Race letterlijk en figuurlijk in de modder belandde en toen zo flink werd geholpen door de be volking stond op het program van de tournee. De voorstelling werd een groot succes. Dit geldt ook van de bezoeken, die Max er bracht. Hij nam een hele dag om er Nederlandse im migranten thuis op te zoe ken. Hij dronk koffie bij de familie de Kruyff, af komstig uit Ede. Jan- Frans de Kruyff drijft in Albury een ijzerconstruc- tiewerkplaats. Hij vertrok in 1952 uit Nederland naar Australië. Zijn broer Gerrit volgde hem in 1958 en is thans zijn rechterhand. Max ging ook op bezoek bij de heer en mevrouw Aalbers. geboren Rotter dammers. Zij hebben in Albury een bakkerij annex koekjeswinkel. In 1952 kwamen zij met hun zeven kinderen in Australië aan. Het viel niet mee zei vader Aalbers tegen Max om al die rakkers te eten te geven en tegelijk een eigen zaak op te bouwen. Nu is alles veel gemakke lijker. Een paar van de kinderen zijn al groot en verdienen geld. De eerste Aalbers, die Max ontmoet te. was de zoon van bak ker Jan. Wim, zo heet hij, is kelner in het „New Al bury Hotel", waar Max logeerde. Ja, dat hotel.' WIM AALBERS is niet de enige Nederlandse kel ner in het „New Albury Hotel". Daar werkt name lijk ook de heer Bernard Veen, die zijn woonplaats Culemborg in 1949 verliet om naar Australië te gaan. Hij is getrouwd met een Australische, Betty Hamil ton geheten. Zij hebben drie kinderen en adopteer den er onlangs nog twee. „Mijn vrouw", zei de heer Veen, „heeft het mogelijk gemaakt, dat ik ons huis bijna geheel heb kunnen afbetalen. Zij is erg zuinig met geld en een uitstekende huisvrouw!" Max Tailleur was tevre den in zijn hotel in Albury. Maar, zei hij, hij had één bezwaar, één ernstige klacht. Wat dan? Vroeg men hem. „Ik kan in dit hele Australische hotel geen enkele Australiër ontdek ken!", antwoordde hij. En toen hij eindelijk dacht, er een gevonden te hebben in de persoon van de vrouw, die aan tafel bediende, bleek zij een Australische te zijn, die met een Neder lander Boot geheten getrouwd is. Hoogtepunt HET hoogtepunt van Max' bezoeken in Albury was zijn treffen met de heer Jan Petrus Nicolaas Groot. De heer Groot is af komstig uit Utrecht. Hij heeft in Albury een winkel in tweedehandsgoederen. Een echte Waterloo-Plein- zaak, die men in Australië niet zou zoeken. Toen Max er was, scheelde het maar een haar of hij had be sloten om zich metterwoon in Australië te vestigen. Hij deed het niet, maar ver kocht binnen vijf minuten tijds een oliekachel aan een kiant en wilde de hele dag in de winkel blijven. Max bezocht ook het Im migranten Centrum Bone- gilla. Daar kwam hij in contact met pas uit Neder land gearriveerde mensen. Hij sprak er met mevrouw Margaretha Ficheroux uit Rotterdam. Hij ontmoette er ook de heer Reivers, die met zijn vrouw en vijftien kinderen naar Australië was getrokken. Het gezin Reivers nam twee tafels in de eetzaal in beslag. Daar, in de eetzaal, had Max een lang gesprek met de heer en mevrouw Reivers, door spekt met goede grappen. Zo ging het door. Tien tallen, ja honderden Neder landers ontmoette Max in het verre Australië. Hoe hij Australië vond? Prettig? Vroeg men hem kort vóór zijn vertrek. Max ant woordde: „Ik ben in de Verenigde Staten, in Cana da en in veel andere landen geweest. In één opzicht vind ik Australië „anders". In andere landen kwam men naar mij toe en zei „Max, ik ken een Neder landeren dan kwam er een verhaal. In Austra lië kwam men naar mij toe en zei „Max, een vriend van mij, 't is een Neder lander „Kijk", zei Max, „dat vind ik nu zo aardig in Australië!" NIVANO (Nadruk verboden) Een deel van het gehoor tijdens de eerste voorstelling van Max Tailleur te Miranda (Sydney). Derde en vierde op voorste rij zijn mevrouw en dr. Bergma, Neder lands consid-generaal. Twee plaatsen verder naar links zit Wim Kalf (uit Alkmaar) te genieten van de grappen. In het verslag over 1958 van het provin ciaal bestuur van Zuid-HoTand wordt in het algemene gedeelte onder de titel „Vijf jaar na de ramp" de watersnood van 1953 behandeld. In de daaraan gewijde be schouwingen is vastgelegd, wat het pro vinciaal bestuur en de provinciale instan ties bij dit bijzondere gebeuren hebben ge daan. Hoewel er sindsdien vijf jaren zijn ver lopen kon, naar de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, mr. Klaasesz, tijdens een maandagmiddag ge houden perconferentie in een toelichting op het jaarverslag mededeelde, toch van een actueel vraagstuk worden gesproken, omdat men nog altijd bezig is met het ne men van maatregelen, die er toe kunnen leiden, dat een dergelijke ramp voorko men kan worden of dat daaraan zo goed mogelijk het hoofd kan worden geboden. In dit verband stelde de Commissaris mede, dat de rampenorganisatie buitenge woon nuttig werk doet. Enkele weken ge leden is dat in het klein gebleken, toen het eiland Tiengemeten zonder water zat, als gevolg waarvan vele koeien stierven. „Als dat vijf jaar geleden gebeurd was, zou het heel wat voeten in de aarde hebben gehad, voordat maatregelen getroffen hadden kunnen worden. Nu behoefde, na de mel ding, een kleine sector van de rampen organisatie maar even in actie te komen. Anderhalf uur later werden beslissingen genomen en was, praktisch besproken, de eerste boot met vijftig ton drinkwater onderweg", aldus mr. Klaassesz, die er verder de aandacht op vestigde dat o.m. draadloze verbindingen met vaste en roe rende posten in de provincie tot stand zijn gebracht en dat een ingenieus systeem is uitgedacht, hetwelk het, in samenwer king met de meteorologische instituten en de rijkswaterstaat mogelijk maakt, bij een eventuele ramp onmiddellijk klaar te staan en daaraan het hoofd te kunnen bie den. Hoewel elke ramp onverwachte facet ten heeft, kan toch gesteld worden, dat Zuid-Holland ingeval van rampen een weerbare provincie is, aldus de Commis saris der Koningin. De stichting bloembollensurplusfonds heeft maandagmiddag besloten de kor tingspercentages voor bloembollen vast te stellen op vijf percent voor hyacinten, een percent voor vroege tulpen, twee percent voor late tulpen, twee percent voor nar cissen. Hiervan is respectievelijk drie, een, een en een percent bestemd voor de reser ves. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse marine heeft plannen ontworpen voor de bouw van een burgervliegveld in het zuidpoolgebied dat onder alle weers omstandigheden' gebruikt zal kunnen wor den, aldus is van gezaghebbende zijde te Washington vernomen. Het vliegveld dat zou worden uitgerust met startbanen van tenminste 1.500 meter, zou ongeveer vier honderd miljoen gulden moeten kosten. Advertentie Enige tijd geleden hebben radio-astro nomen in Dwingeloo in het centrale ge deelte van het Melkwegstelsel een schijf je van neutrale waterstof ontdekt. Dit schijfje ligt binnen 1500 lichtjaren van het centrum van het Melkwegstelsel, hetgeen een geringe afstand is vergeleken bij die van de zon, welke er 25.000 lichtjaren van verwijderd is. Het schijfje roteert met zeer grote snelheid en geeft daarmee eni ge aanwijzigingen over het krachtveld in het centrum van het Melkwegstelsel. Naar aanleiding van deze ontdekking vernam het ANP van prof. dr. J. H. Oort, hoogleraar in de astronomie aan de rijks universiteit te Leiden en directeur van de Sterrewacht aldaar, dat de Nederlandse radio-astronomen zich de laatste twee jaar intensief hebben bezig gehouden met het centrale gedeelte van het Melkwegstelsel. Daarbij werden in Dwingeloo merkwaar dige en onverwachte verschijnselen ont dekt. waarover prof. Oort verleden jaar een referaat heeft gehouden voor de Ko ninklijke Nederlandse Akademie van We tenschappen te Amsterdam. Zo nam men onder andere waar, dat het grootste deel van het interstellaire gas in het centrale gedeelte van het Melkwegstelsel met gro te snelheid 200 kilometer per seconde Advertentie in het CONCERTGEBOUW. HAARLEM op WOENSDAGAVOND Sprekers: Ds. A. A. LEENHOUTS, Amsterdam Evang. G. ERNSTE, Ben. Leeuwen SAMENZANG - MUZIEK - SOLOZANG Aanvang 8 uur - Zangdienst 7.45 uur - Zaal open 7.30 uur. Met zieken zal worden gebeden. Deze avonden worden voorbereid door de gezamenlijke Pinkstergemeenten en het Interkerkelijk Evangelisatie Comité. De jubileumtentoonteiling in het museum „„Het Huis Van Looy", die donderdag avond om 8 uur wordt geopend, zal wat de opzet betreft aanmerkelijk verschillen van de tentoonstellingen die tot dusver jaarlijks door de „Stichting Het Huis Van Looy" zijn georganiseerd. De stichting, die dit jaar haar tienjarig bestaan viert, wil deze keer niet, zoals ge woonlijk bij haar tentoonstellingen, voor namelijk aandacht vragen voor Jacobus van Looy als schilder en tekenaar, maar ook voor Van Looy als schrijver, als Sha- kespeare-vertaler en, in het algemeen, als Haarlemse persoonlijkheid. De expositie zal danook, naast een keuze uit Van Looy's schilderijen, tekeningen en pastels, een be langwekkende verzameling brieven, boe ken, manuscripten, foto's en curiosa om vatten. Verreweg de meeste daarvan zijn nooit eerder tentoongesteld. Op de openingsavond zullen Godfried Bomans en prof. Otto B. de Kat causerieën houden over de schrijver en de beeldende kunstenaar Jacobus van Looy. Van vrijdag 16 oktober af zal de tentoonstelling dage lijks voor het publiek geopend zijn. Toeristische ontsluiting van polder- en plassengebied (Van onze Haagse redacteur Het provinciaal bestuur van Zuid-Hol land is dit jaar begonnen met de uitvoe ring van een tienjarenplan voor de aanleg van toeritische fietspaden, dat voorziet in de aanleg van 215 kilometer fietspad. De kosten van grondaankoop en aanleg wor den op twaalf miljoen gulden geraamd. Wanneer het plan geheel is uitgevoerd zul len de jaarlijkse lasten van rente, aflos- ling en onderhoud 250.000 bedragen, zijn. zullen picknick- en speelruimten wor- pad van de bollenstreek naar zee tussen Noordwijk en Zandvoort als onderdeel van dit project gereed. Voor de eerstkomende vijf jaren wordt de aanleg van 110 kilometer urgent ge acht, waarmee zes miljoen gemoeid is. Tot dit plan behoort onder meer een fiets pad van Schiedam naar Kijkduin, dat de inwoners van Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen een nieuwe en aantrekkelij ke route naar zee verschaft en het mooie polderlandschap van midden-Delfland ont sluit. Ook komen er paden om de Rotteme- ren, langs de Braassem en op Voorne en door de Krimpenerwaard. De bedoeling zit daarbij voor niet alleen nieuwe toeristische verbindingen te schep pen, maar ook tezamen met de bestaande landwegen het fietsen van grotere en klei nere „ommetjes" mogelijk te maken, het geen van belang is voor bijvoorbeeld de zaterdagmiddag- of avondontspanning. Daar waar de fietspaden op kaden liggen en droge bermen of overhoeken aanwezig zijn, zullen picnic- en speelruimten wor den aangelegd. De paden van het provinciaal rijwiel padenplan zullen ook worden open gesteld voor bromfietsen, behalve in dien om bijzondere redenen een grote rust in het omringende gebied wordt ge wenst. De paden worden in het algemeen drie meter breed. Daar waar de paden op de snelverkeerswegen uitmonden, wordt gestreefd naar de aanleg van parkeer plaatsen, zodat de paden tevens dienst kunnen doen als wandelroute voor automo bilisten en scooterberijders. Het fietspadenplan ontsluit niet alleen het polder- en plassengebied van Zuid- Holland, maar verschaft de plaatselijke bevolking tevens een kortere route naar het werk, het dorp en de landerijen. naar buiten stroomt. Tot nu toe heeft men de oorzaak daarvan nog niet kunnen ont dekken en evenmin de wijze, waarop het naar buiten stromende gas wordt aange vuld. Sprekende over het bovengenoemde schijfje van neutrale waterstof, zei de hoogleraar, dat dit nog nergens anders ge zien is, of als zodanig werd herkend. Het kerngedeelte van dit schijfje is ingewik kelder dan de buitenste lagen en bestaat niet louter uit neutrale waterstof. In dit kerngedeelte wordt de temperatuur tot 10.000 graden opgevoerd, waarschijnlijk doordat in het aanvankelijk koude schijfje een aantal sterren van vermoedelijk zeer hoge temperatuur is gevormd. De kern van dit hete gas in het centrale gedeelte van het Melkwegstelsel heeft de naam ge kregen van „radiobron Sagittarius A". Naar de Amerikaanse astronoom Frank Drake onlangs heeft ontdekt, bestaat de ze kern uit minstens vier bronnen. Het he te gas straalt over verschillende radio golflengten uit, maar niet over die van 21 centimeter: dat doet alleen het koude gas in het schijfje. In de afgelopen zes jaar hebben vele radioastronomen het hete gas waargenomen. Prof. Oort naar V.S. In november zal de hoogleraar over dit schijfje een voordracht gaan houden voor de National Academy of Sciences in Ame rika. Tevens bereidt hij er tezamen met de heer G. W. Rougoor wetenschappelijke publikaties over voor. TEL AVIV (UPI) De voormalige S.S.- kolonel Adolf Eichman, die vlak na de oorlog uit Duitsland ontsnapte, blijkt zich in Koeweit te bevinden, aldus een West- duitse officier van justitie van Hessen. Men verwacht nu dat Israel zijn uitleve ring zal vragen via de internationale po litieorganisatie Interpol. Eichman zou als een employé van een oliemaatschappij in Koeweit werken. Vol gens radio Tel Aviv is Eichman „persoon lijk verantwoordelijk voor de moord op vijf miljoen Joden". Joodse organisaties hebben een grote beloning op zijn hoofd gezet. Eichman is in Palestina geboren en ging later naar Oostenrijk en Duitsland. In 1932 kwam hij bij de S.S. Hij wordt door Joodse leiders de „bloeddorstigste" van alle nazileiders genoemd. Hitier stelde hem aan het hoofd van de Duitsers die verantwoordelijk zijn voor de uitroeiing van de Joodse bevolking van Duitsland en de bezette gebieden. Het hoofdkwartier van Interpol te Pa rijs heeft nog geen commentaar geleverd. De staalstaking De door president Eisenhower benoem de commissie die een onderzoek naar de situatie in de Amerikaanse staalindustrie moet instellen, is haar „hearings" begon nen. David J. McDonald, voorzitter van de metaalbewerkersbond, vertelde aan de commissie dat zijn leden het werk zullen hervatten, als hun dat door de rechtbank bevolen wordt krachtens de arbeidswet van Taft en Hartley. Maar hij liet door schemeren dat de staking hervat zal wor den, als de termijn die de rechtbank kan bepalen verstreken is. De wet mag dan een bestand vaststellen, maar er zal geen per manente vrede zijn, aldus McDonald, die zo dus te kennen gaf dat de staking hervat zal worden na de in de wet genoemde „af koelingsperiode" van 80 dagen. McDonald beschuldigde de werkgevers er van on voorwaardelijke overgave te hebben ge- eist in de onderhandelingen over een nieuwe C.A.O. Morgen zullen de staal- maatschappijen hun standpunt aan de commissie kenbaar te maken. David J. McDonald, de voorzitter van de bond van arbeiders in de Amerikaanse staalindustrie, heeft zich tegenover twee hoge functionarissen van Ford en Genera) Motors laten ontvallen dat de Ameri kaanse automobielindustrie' de staking ir de staalindustrie kan beëindigen, indier de werkgevers door „Detroit" onder druk worden gezet. De automakers zijn de groot ste afnemers en zouden, naar McDonalc meent, de staalindustrie kunnen dwingen tot het aanvaarden van de voorstellen die de vakbond gedaan heeft.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7