Verbindt bouwkassen aan de woningbouwverenigingen' Poolse schilderkunst van nu Dagboek van een afperser MISTER Clayton en Gillespie in Amsterdam HENS E N Agenda voor Haarlem Professor Doka en Robotto In West-Duitsland zijn reeds meer dan 2,5 miljoen spaarders 9 11 SUGGESTIE VAN AMSTERDAMMER: Kwestie Van der Zee voor VARA afgedaan De radio geeft woensdag T elevisieprogramma „Zie Gods Schepping" op Rotterdamse Floriade Kust van „Veluwemeer" moet recreatiegebied worden Twee exposities in Schiedams museum Onderzoek A merikaanse quiz-schandalen Landbouwkundig onderzoek ter hand genomen Prins Bernhard terug Kerkelijk Nieuws Warme schotels ƒ2.- Oud en nieuwin de jazzmuziek Boerderij uitgebrand DOOR PIERRE NORD Steeds hoger mm*, MONTY-COATS ZEEDUFFEL 35. HEREN-PARKA'S RI3-C0RD ƒ59 75 nat*vu*Hih PAARLAARSTEEG DINSDAG 13 OKTOBER 1959 (Van onze Amsterdamse redacteur) De woningbouwverenigingen hebben in de afgelopen vijftig jaar veel goed werk verricht. Maar omdat zij steeds bouwden met van de overheid geleend geld, zijn zij in hoge mate afhankelijk. Meestal zijn hun bezittingen niet veel groter dan hun schulden. De woningbouwverenigingen kunnen echter nog meer nuttig werk doen als zij tevens als bouwkassen fungeren en hun leden in staat stellen een eigen huis te krijgen. Deze stelling is van de heer G. C. J. Drijfhout te Amsterdam, die reeds dertig jaar penningmeester van de hoofd stedelijke woningbouwvereniging „Eigen Haard" is, die ruim tienduizend leden telt. De heer Drijfhout hoopt, dat zijn bouw- kas-idee ingang zal vinden bij zijn eigen vereniging, maar ook bij de andere, die met dezelfde moeilijkheden kampen als „Eigen Haard". Die moeilijkheden zijn, dat het geld voor de verenigingsbouw geheel door de overheid moet worden voorgeschoten. Men moet dus aankloppen voor een le ning. Zo'n lening wordt niet altijd ver leend. In de jaren, waarin particuliere bouwers grote aantallen huizen laten ver rijzen, vissen de verenigingen achter het net. Dat was zo in de „goedkope jaren" vóór de oorlog. In ongunstige perioden, wanneer de particuliere ondernemers wei nig of geen nieuwe objecten ter hand ne men, is de tijd gunstig voor de woning bouwverenigingen. Dan is de overheid, die de bouw wil stimuleren, graag bereid le ningen te verstrekken. De woningen ko men er, maar zij zijn meestal duur, om dat zij in een ongunstige tijd worden ge bouwd. „Eigen Haard" dat dezer dagen het vijftigjarig bestaan vierde, heeft voor 47 miljoen huizen in Amsterdam ge- Het bestuur van de V.A.R.A. heeft in een communiqué medegedeeld dat de V.A.R.A. de kwesties rond het A.V.R.O.- televisiesectiehoofd Siebe van der Zee en de door deze gemaakte opmerkingen als afgedaan beschouwt. In het communiqué wordt herinnerd aan de dezer dagen dooi de A.V.R.O. gedane bekendmaking, aan de schriftelijke verontschuldiging, die de V.A.R.A. van de A.V.R.O. ontving en aan de brief, die de heer S. van der Zee aan het V.A.R.A.-bestuur heeft gezonden. In deze brief deelde Siebe van der Zee mee, dat het nimmer in zijn bedoeling heeft ge legen in het openbaar andermans gevoe lens te kwetsen en dat, voor zover dit wat de V.A.R.A. betreft toch het geval zou zijn, hij zulks wel heel diep betreurt. Aangezien de heer Van der Zee daar bij de hoop uitsprak, aldus het V.A.R.A.- communiqué, in de toekomst te mogen be wijzen, dat zijn houding tegenover de V.A.R.A., vooral wat betreft de samen werking, als volkomen collegiaal en loyaal kan worden bestempeld en ook het A.V.R.O.-bestuur nog heeft medegedeeld, ervan overtuigd te zijn dat die hoop zal worden verwezenlijkt, beschouwt de V.A.R.A. deze zaak als afgedaan. Advertentie x deelt elke dag in de Grote Houtstraat waardebonnen uit HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 Alarm!., mijn aangespoeld, hoersp. 12.10 Musette-muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 .Jeugdork. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, causerie. 13.20 Operafragm. 14.00 Gram. 15.25 Accordeonmuziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Interscholair jeugdtoernooi. 17.40 Beursber. 17.45 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven, causerieën. 18.00 Leger des Heilskwartier. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: Mo gelijkheden cn toekomstmogelijkheden voor de hartchlrurgie, door dr. C. L. C. van Nieuwenhui- zen. Eerste lezing. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Heinrich Schüzfeest. 21.00 Het gesprek van de patiënt met zijn dokter, caus. 21.20 Metropole orkest. 21.55 Quebec: eindstation Europa, klankb. 22.15 Pianorecital. 22.30 Nieuws. 22.40 Zaalsport- uitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platennieuws. 23.53—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevar. Progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouvv- meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws en tentoonst.agenda. 13.20 Hammond orgelspel. 13.45 Radioportret. 14.00 Jeugdconcert. 14.45 Volksliedjes en dansen. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Koorzang. 17.15 Gram. 17.30 Hammondorgel spel. 17.50 Regeringsuitzend.: Rijksdelen overzee: Jeugduitz. De brievenbus gaat open. Corresp.club o-' v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en comm. Daar na: Act. 18.30 Lichte muz. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Moet een Katholiek socialist worden?, caus. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Dansmuz. 20.40 Dit is uw leven. 21.35 Gram. 21.50 Sportpraatje. 22.00 Jazzmuz. 22.20 Keuren en kiezen, pol. caus. 22.30 Nieuws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.15 Muz.causerie. 23.55 - 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gevar. muz. (12.30 Weerber.). 13.00 Nieuws. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Schoolradio. 14.45 Orkest- conc. 16.00 Koersen. 16.02 Engelse les. 16.17 Gevar. muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Klarinetrecital. (17.20 Vocaal intermezzo). 17.50 Boekbespr. 18.00 Lichte muziek. 18.10 Caus. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 ,niellws- 19-40 Polyfonische lied. 20.00 Operafragm. 120.45 Pianorecital). 21.45 Kamermuz. 22.00 Nieuws. 22.15 Caus. 22.40 Ork.concert. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG AVRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.30—17.40 i"1' Jeugdjourn. 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: '0-20 Filmnieuws. 20.50 Documentair progr. 21.20 varieté-progr. Daarna: Epiloog. bouwd. Er is echter slechts 3 miljoen af gelost. „In West-Duitsland hebben de woning bouwverenigingen het bouwkassysteem ingevoerd, dat het mogelijk maakt wonin gen te bouwen, wanneer men zelf wil. Men bouwt namelijk huizen met het spaargeld van de leden en met hypotheken. Er is een enorme belangstelling voor. Bij de bouwkassen zijn reeds meer dan twee en een half miljoen mensen ingeschreven," aldus de heer Drijfhout, die meent, dat het ernstige overweging verdient dit sys- steem in ons land na te volgen. Over het algemeen bestaat het lidmaat schap van een woningbouwvereniging uit een storting ineens van een gering bedrag, bijvoorbeeld 25. Daarvan kan men geen huizen bouwen. De leden scheppen echter de gelegenheid voor zichzelf om tezijner- tijd een huurwoning van de vereniging te krijgen. De verenigingskas wordt van de huren niet veel wijzer. Dit geld is net genoeg om rente, aflossing, onderhoud en administratie te financieren. De heer Drijfhout ziet in een bouwkas, die een onderdeel vormt van een woning bouwvereniging, grote voordelen. De ge gadigden zullen uiteraard offers moeten brengen, die overigens in hun eigen voor deel zijn. In plaats van eenmaal 25 zal bijvoorbeeld enige jaren achtereen 25 per maand moeten worden gestort. In Duitsland blijkt het te kunnen en de heer Drijfhout meent, dat het ook in Neder land kan. Hij hoopt dat besturen van wo ningbouwverenigingen zich eens over de ze zaak gaan beraden. Op de internationale tuinbouwtentoon stelling Floriade, die volgend jaar in Rot terdam wordt gehouden zal onder auspi ciën van het Convent der Kerken, waarin de Protestantse Kerken, de roomskatho- lieke Kerk, de Joodse Gemeente en het Leger des Heils samenwerken, een inter nationale fototentoonstelling worden ge organiseerd. De foto's, die in een daartoe te bouwen paviljoen zullen worden tentoongesteld, zullen worden verkregen door middel van een internationale wedstrijd welke voor amateur- en vakfotograaf open staat. Ge vraagd wordt daarbij het thema „Zie Gods Schepping" uit te beelden in al zijn facet ten. Een internationale jury zal de best ge slaagde inzendingen bekronen. In Gelderland bestaan plannen voor de oprichting van een recreatiestichting „Het Veluwemeer". Gedeputeerde Staten heb ben daartoe een voorstel gedaan. Het is van zeer veel belang, zo zeggen zij in het pre-advies, dat de betrokken regeringsin stanties met veel spoed van reële Gelder se plannen kennis krijgen en weten, dat de recreatieve voorzieningen, welke voor ogen staan, reeds in het begin van 1960 door een daartoe speciaal in het leven ge roepen rechtspersoon kunnen wor den geëntameerd. Alleen namelijk in dat geval kan met kans op succes een beroep op rijksmiddelen worden gedaan, midde len, die voor de verwezenlijking van een aanvaardbaar complex van maatregelen ten enenmale onmisbaar zijn. De werkzaamheid van de overheid ten behoeve van de recreatie in dit gebied zal zich in de eerste plaats moeten richten op de openbare voorzieningen, zoals het aan leggen van ontsluitingswegen en rijwiel paden met daarbij behorende picnic- en pleisterplaatsen, voorts het in eigendom verkrijgen van de oeverstrook teneinde de ze geschikt te maken voor het beoefenen van sport om en op het water. Ook zul len maatregelen moeten worden genomen om het aanwezige natuurschoon te behou den, aldus Gedeputeerde Staten. In het Stedelijk museum in Schiedam worden in de komende maand twee expo sities gehouden, getiteld „Nederlandse kunst na 1900" en „Lucebert". De wethou der van Culturele zaken van Schiedam, mr. M. J. M. van Kinderen zal beide ten toonstellingen op vrijdagavond 16 oktober openen. Voor de expositie „Nederlandse kunst na 1900" heeft het museum Boymans-Van Beuningen in Rotterdam een reeks wer ken ter beschikking gesteld. Deze tentoon stelling duurt enige maanden. Van de dichter en schilder Lucebert zul len tot 16 november schilderijen, gouaches en tekeningen te zien zijn. Lucebert zal bij de opening aanwezig zijn en „elektronisch verzen lezen", tevens zal hij muziek van zijn keuze laten horen. Oren Harris, voorzitter van de sub commissie uit het Huis van Afgevaardig den welke een onderzoek instelt naar de Amerikaanse quiz-schandalen, heeft be kend gemaakt dat aan Charles van Doren, die indertijd honderd negenentwintig dui zend dollar heeft gewonnen in de t.v.-quiz „21" per dagvaarding gelast is voor de commissie te verschijnen om een verkla ring af te leggen. De dagvaarding is vrij dag uitgegeven, en tot dusverre heeft Van Doren er niet op gereageerd, zei Harris. De subcommissie heeft thans haar open bare „hearings" verdaagd tot 2 november. De subcommissie verwacht dat Van Do ren dan beschikbaar zal zijn om verhoord te worden. Een lid van de subcommissie, Walter Rogers, heeft felle kritiek geleverd op de nalatigheid van overheidsinstanties om op te treden tegen het knoeien met quiz-programma's van de televisie. Ro gers' kritiek gold zowel de Federal Com munications Commission (F.C.C.) als de Federal Trade Commission (F.T.C.). (Van onze Haagse redacteur) De minister van Landbouw heeft onder voorzitterschap van prof. dr. V. J. Ko ningsberger een commissie ingesteld wel ke belast is met het doen van aanbeve lingen ter verdere ontplooiing van het zui vere wetenschappelijk landbouwkundig on derzoek. De minister heeft overwogen, dat het natuurwetenschappelijk onderzoek dat is verricht door natuur- en scheikundigen en biologen, een zeer snelle ontwikkeling doormaakt waaruit voor het fundamen teel onderzoek, in het bijzonder voor de landbouwhogeschool, consequenties dienen te worden getrokken om aan de eisen des tijds te voldoen. Maandagavond om vijf over half negen is prins Bernhard met de regeringsdako- ta op Soesterberg geland. Hij was 's mid dags na een verblijf van een dag in Rome, uit deze stad naar ons land vertrokken. Koningin Juliana en prinses Margriet waren ter begroeting op het vliegveld aan wezig. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ouddorp (Z.H.) J. van Vliet te Zetten-Andelst; te Poortvliet J. Smit te Groot-Ammers. Bedankt voor Boven- Hardinxveld J. Vroegindewey te Barne- veld. Toegelaten tot de Evangeliebediening de heren H. Lindeboom, Fabritiusstraat 11, Delft en E. M. Top. Dorpsstraat 65. Wemel- dinge. Beroepbaarstelling: De heer W. van der Wolk, vicaris, 1ste Dorpsstraat 19. Zeist, is beroepbaar. Advertentie LUNCHROOM Grote Houtstraat Tel. 18598 105 „Ik geloof, dat. het nogal meevalt!", zei professor Doka. „We zullen je wel even op knappen, baasje!" De prof ging aan het werk met een schroevendraaier en ander gereedschap. En ja, na een half uurtje werken had hij de breuk hersteld. Och ja, bij een mens gaat dat lang zamer, die geneest niet zo een-twee-drie. Toen was Robotto weer helemaal in orde. Hij stapte weer rond en bewoog armen en benen zonder mankeren. Zo kwam het, dat professor Doka, al was het dan met wat vertraging, eindelijk aan tafel kon gaan en zijn honger stillen 6061 Tot 2 november is in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam Poolse schilder kunst van nu te zien. Ik kan niet zeggen dat deze expositie veel aan onze ervarin gen toevoegt. We zagen genoeg in dezelf de geest en van gelijke of soms ook gro tere kwaliteit. Of dit. nu „de" Poolse kunst van nu is zal wel een vraag blijven. Com missies voor tentoonstellingen buiten de grenzen van het eigen land zoeken mees- al naar waardenf?), die te vergelijken zijn met wat er leeft in het land, waar zo'n expositie gehouden moet worden. Zo heeft men enige kans op publiciteit, kans op herkenning en mogelijke erkenning. Het is te begrijpen. Als de kans bij voor beeld bestaat dat er in Sao Paolo geen hond naar een goede aquarel van Verwey kijkt, dan besparen we ons de teleurstel ling door een groot doek van Appel te stu ren. Hetgeen overigens niets tegen Appel wil zeggen. Deze expositie had men mis schien als een Deense kunnen annonce ren, zonder dat we daar over zouden val len. Tenzij in Denemarken beter geschil derd wordt. Als er niet anders wordt ge schilderd, is het betere een motief voor exposities van vreemdelingen. Interes sant blijft dan van deze tentoonstelling dat blijkt dat achter het ijzeren gordijn nog een richting kiezen in de kunst moge lijk is, terwijl dat in Rusland niet zo bijs ier mogelijk blijkt te zijn. Dat klopt dan met ander nieuws uit Polen. De jazzmuziek verandert voortdurend van karakter. Wie dat nog niet wist, kon het zondagavond in het Amsterdamse Concert gebouw nog eens horen. Daarbij moet men dan nog bedenken, dat de muziek van „The Buck Clayton all Stars" en van „Dizzie Gillespie and his Quintet", al weer „verouderd" is. Dat men er toch met ge noegen naar kan luisteren bewijst, dat er zoals b\j alle goede muziek ook in de jazz hoogtepunten zjjn, die niet aan een bepaalde periode gebonden zijn, doch die altijd waardering zullen vinden. Buck Clayton, met Roy Elridge en Char ley Shavers de voornaamste trompettist van de nieuwere school van de jaren der tig, bekend om zijn zangerige, bijna ethe rische toon en zijn soli op gestopte trom pet, bewees gisteravond niet van zijn kwa liteiten te hebben verloren. Zonder enig effectbejag, eenvoudig en eerlijk, blaast hij altijd melodieus zijn chorussen. Dit geldt trouwens voor de gehele bezet ting, die grotendeels bij Count Basie ge werkt heeft. Tenorsaxofonist Buddy Tate wist aan zijn spel, dat veel met Hawkins gemeen heeft, een eigen karakter te geven. Trombonist Wells gaf een prachtige solo in „Night Train" en Gene Ramey bleek een bassist met veel humor te zijn. Gaaf en tchnisch verzorgd, maar geen briljant spel, luidt ons eindoordeel over 't gehele orkest. De begeleiding bij de oude blues-zanger Jimmy Rushing was heel vaak te hard. zodat men weinig kans had te genieten van zijn grote kwaliteiten. Dat deze qua dictie, gevoeligheid en voordracht beter zijn dan die van Armstrong kon men beluisteren in „I want a little girl" met een uitstekende begeleiding van Clayton op gestópte trom pet. Uiterst briljant is het spel van Dizzie Gillespie de grondlegger van de bop die na de pauze optrad met zijn quintet. Dizzie, virtuoos op zijn „45 graden trom pet-beker", is een intellectueel in de jazz muziek. Zijn spel, geraffineerd en verfijnd, maar tegelijk zeer gevoelig, ondanks de „koele" indruk, die men verkrijgt door het veelvuldig gebruik van de verminderde quinten, door de razendsnelle loopjes, waarbij hij gebruik maakt van zestienden en tweeëndertigsten en door de schrille, hoge uitschieters, is een ware lust voor het oor. Gillespie is een veelzijdig man: cere braal spel in „Night in Tunesia" staat te genover een „There is no greater love" ge bracht met de gevoeligheid en de „stern- intonatie" van Billy Holiday. Als crooner bracht Dizzy een persiflage op alle over drijvingen van de zo aanbeden vocalisten, die van een goed gevoel voor humor ge tuigde. Van zijn quintet moet altsaxofonist fluitist Leo N. Wright genoemd worden, een veelbelovend talent, dat zeker niet onder doet voor dat van de Belg Bobby Jaspar. Pianist Julius Mance gaf een prach tige solo in ..Blues after Dark". De eerste schilder is zeker niet de minste. T. Makowski toont een landschap van vroegkubistische vormgeving. Bij an der werk denkt men even aan de Franse schilder Gromaire, bij wie de zaak wel steviger in elkaar zit. Later werk van deze Pool kan iets poëtisch hebben. Het werk van J. Cybis mag impressionistisch ge noemd worden. Het is stevig geschilderd en plezierig van kleur. In een enkel werk toont W. Taranczewski dat hij wel om Miro kan geven. De noodzaak voor zijn grote formaten kan ik niet zo inzien. Een zekere oppervlakkigheid valt nu des te sterker op. In zijn „Voortdurende queue wachtende mensen vertelt A. Wró- blewski wel iets. Wat slap is zijn verdere werk. Er is abstract werk van onder meer W. Strzeminsky met reliëf randjes en H. Stazewski, die op voor mij volko men duistere wijze in een enkele werk aan techniek wilde denken. Banaal, heel banaal zijn de glimlichteffecten in werk van J. Nowosielski. Bij M. Wlodarski's werk denkt men even aan onze Corneille die zoveel mooier werkt, en vraagt men zich dus weer af waarom dit nu weer hier naar toe gebracht moest worden. Mis schien dat J. Lebenztejn met zijn kamer schermachtige schilderijen dan wel iets toevoegt aan onze ervaringen. Het aan trekkelijkste doek van P. Potwownsoki is voor mij diens „Netten". Het heeft het meest met de natuur te maken. Dat be hoeft nog niets tegen abstracte schil derkunst te zeggen. Het betekent wel dat zovelen de natuur als bron van inspiratie nog maar moeilijk kunnen ontberen. Meer voegt aan onze ervaringen toe de tentoonstelling van de Poolse bedelaar- zondagsschilder Nikifor, die tot 26 okto ber in hetzelfde museum gehouden wordt Dat men aan deze expositie een zaal toe voegde met werk van andere zondags schilders is een vermoedelijk onbedoeld compliment aan de zuiverheid en vanzelf sprekende smaak van Nikifor. Men denkt bij diens werk aan een echte volkskunst men geniet de ritmes van deze meestal volle compositietjes, men wordt ontroerd door de eenvoud van Nikifors verbeeldin gen. Daarna botst men op de benauwde kleinburgerlijkheid van de meeste ande ren. Bob Buys Maandagavond tegen half negen is brand uitgebroken in de kapitale boerderij van de heer P. Kempers in Eerste Exloërmond. De brand is ontstaan, toen men bezig was een tractor te starten. Plotseling schoot er een steekvlam uit de motor omhoog die onmiddellijk het in de schuur opgeslagen graan in brand zette. In een oogwenk stond de gehele boerde rij in lichterlaaie. De graanoogst, op brengst van veertien hectare, ging geheel verloren, evenals de landbouwwerktuigen en het meubilair. De brandweer van Exloërmond kon te gen de vuurzee weinig uitrichten. Het bedrijf was tegen brand verzekerd. De schade bedraagt naar schatting f 60.000. 17. De uitdrukking van wantrouwen, afkeer en wrok waarmee Duchemin naar het bundeltje papieren staarde, deed de rechter in lachen uitbarsten. De indruk die ik er van krijg is die van een nest ad ders, zei Duchemin. Maar als jij in staat bent van dergelijke zonderlinge verschijnselen een duidelijke verklaring te geven licht me dan nog eens een raadsel toe, dat jij blijkbaar niet eens ziet. Dat die bandiet, die nu tevens slachtoffer is, de lei ding van het onderzoek vast in handen lijkt te hebben. Ik heb het gevoel, dat hij ons ieder bij een arm heeft ge nomen en dat wij ons door hem laten leiden, stap voor stap, en wel een doolhof binnen waar wij niets kunnen zien dan datgene, wat hij ons wil laten zien. Lheureux kon zijn plezier nauwelijks op. Een zo ver rukkelijke aanval van beroepsnaijver heb ik zelden mee gemaakt, schaterde hij. En dat op een niet meer levend slachtoffer! Duchemin toch! Daarna werd hij weer ernstig. Ik heb je nog nooit zo besluiteloos gezien. Je ge draagt je ten opzichte van dat weekblad als een bijge lovige middeleeuwer ten overstaan van een manifesta tie van de boze, terwijl je zelf hebt aangedrongen op een nader onderzoek van het doen en laten van deze lieden. Wat zit je in dit alles eigenlijk dwars? Wist ik dat maar! zei Duchemin met een zucht. Laten wij alles nog eens nagaan. Heb je al on juistheden of onwaarschijnlijkheden in deze teksten ont dekt? Allerminst. Tot dusver lijkt alles te kloppen. Met inbegrip van de hoofdzaak laten we dat geen ogenblik vergeten dat hij vermoord is. Waarom gaat het dan? Ben je bang dat hij ons op een dwaal spoor tracht te brengen? Dat zou ik niet oosters meer kunnen noemen, dat zou eenvoudig... ik kan er geen woord voor vinden. Dat zou inhouden, dat hij zijn moor denaar al bij voorbaat vergiffenis had geschonken en dat hij om deze te sparen de schuld op een ander zou hebben geschoven, die hij om ons onbekende redenen nog gruwelijker haatte dan de man die hem het leven heeft genomen. Dat alles heb ik al overwogen, zei Duchemin moei lijk. Maar ik kan het niet helpen, de zaak lijkt mij veel ingewikkelder te zijn dan wij nu kunnen voorzien. En ik kan de indruk niet van mij afzetten dat dat week blad in dit alles een overheersende rol speelt. Een knap verborgen gehouden rol, anders zouden wij de waar heid al weten. Daarom wil ik deze teksten in tegen woordigheid van de belanghebbenden juist nog eens doen voorlezen. Mogelijk dat een van hen daarbij een leugen die ons temidden van alle juiste bekentenissen ont gaat, zal aanwijzen. Het kan een kleinigheid zijn, die op zichzelf van geen enkele waarde is, maar die is ingelast om ons op een dwaalspoor te brengen één van die tegenstrijdigheden, waaraan wij houvast zullen heb ben om de waarheid te onthullen. Zoek je niet wat al te ingewikkelde achtergron den voor een banale moord? vroeg de rechter. Hij keek zijn vriend nadenkend aan. Ik geloof het niet. Vindon had hersens. Goed, zei Lheureux, niet al te zeer overtuigd. Wij beginnen dus met Pierre Delforge? Ik zal de grif fier laten komen. Liever zonder griffier ditmaal, als je je daarmee kunt verenigen. Wij zijn meer gebaat met een open hartig gesprek zonder een ambtelijk karakter. Wie weet krijgen wij hem dan tot een bekentenis... Ik vind het uitstekend. Maar vertel mij eerst nog eens, wat wij van Delforge afweten. Delforge zei Duchemin, is niet de eerste de beste. Wij doen er goed aan de merkwaardige situatie nauw lettend onder ogen te zien. Het slachtoffer was name lijk een verwerpelijk individu en de moordenaar is een behoorlijk mens, zoals al zijn medeplichtigen behoorlij ke mensen zijn. Pierre Delforge is achtentwintig. Hij komt uit een familie van gewetensvolle academici, plat telandsartsen en infanterie-officieren. Een Franse fami lie van de beste soort In 1943 heeft Pierre Delforge zich op achttienjarige leeftijd bij de Vrije Franse Strijd krachten gevoegd na een verblijf in Spaanse gevange nissen. Hij heeft de invasie in Provence meegemaakt en de veldtocht Rijn-Donau. Dit zijn ten slotte geen din gen die je zo maar eens voor de grap doet. Zijn bevel hebber op die tocht was reserve-kolonel Charles Lorrain die wel wat in hem zag en hem na afloop van de oorlog algemeen secretaris maakte van het weekblad la Ligne Frangaise dat hij toen oprichtte. Delforge bleek een eerste klas journalist te zijn. Zes maanden later was hij verloofd met een lief, knap meisje, Chantal Rivièra, dochter van een Bretonse moeder en een Al gerijnse vader, een koloniaal administrateur, die zijn vermogen in Indo-China heeft verdiend. De familie Ri- vière heeft daar haar enige andere kind, een zoon. ver loren. Hij lijkt als een soort held te zijn gestorven. Zeg eens, dat er op die mensen iets aan te merken valt! Even onverwacht als een donderslag uit een heldere hemel begon Duchemin te vloeken. Deze man die zich nooit leek op te winden, verried onverwacht een grote gevoeligheid. Nadat hij uitgeraasd was, zei hij: Kortom, in alle opzichten zijn het mensen, die het in openbare functies tot iets gebracht hebben. Het soort burgers dat dit kwetsbare land al eeuwen op de been heeft gehouden. En wij, die tot dezelfde natie behoren, volgen slaafs en blindelings de orders van een zekere Vindon om een van onze eigen jongens, en zeker niet een van de slechtsten, de das om te doen. Het is om te huilen! Het is pijnlijk zei Lheureux. Elke advocaat maakt dergelijke dingen in zijn beroep mee en mijn beroep veroorlooft mij zelfs niet onze vriend, die dit blijkbaar niet ziet de raad te geven van advocaat te veranderen. In dit instituut kan men de heersende op vattingen geen geweld aandoen, Prud'homme heeft het niet tevergeefs, zij het in al zijn poverheid, een tempel van het recht genoemd. Maar ik vraag me af of jij die ten slotte in de gelegenheid bent om mett3Del- forge en zijn aanhang openlijk te spreken, niet een op merking kunt maken, die hen zal doen begrijpen dat de keuze van hun advocaat, Mr. Beuvry, een uiterst ongustige is. Door Beuvry als verdediger te kiezen, heeft Del forge het hele Paleis van Justitie met stomheid gesla gen. Men heeft de oude raadsman eigenlijk in geen jaren meer gezien. Hij staat bekend als de rijkste, maar ook onhandigste, zij het de meest goedhartige advo caat van de Parijse balie. Hij heeft zich indertijd terug getrokken na een pijnlijk bezettingsproces, dat men overigens niet al te ernstig heeft opgevat en dat met een sisser is afgelopen. Een van de aanwezigen heeft de president van het Hof toen bij wijze van grap toege voegd: (Wordt vervolgd) Het huis van de familie M. de Jong aan de Vissersbuurt te Papendrecht is maandag geheel volgens plan weer 38 centimeter omhoog gevijzeld. Jongstleden donderdag heeft men het huis reeds 38 centimeter om hoog gebracht en aanstaande woensdag zal het huis nog eens 24 centimeter hemel waarts gaan. Deze verhoging totaal precies een me ter is noodzakelijk voor de verkrijging van een vergunning voor verbouwing. De Provinciale Waterstaat wilde deze ver gunning niet afgeven, omdat het huis, na de komende ophoging van de dijk te laag zou komen te liggen. De heer De Jong nam daarom een aannemer in den arm om zijn huis op hoger niveau te brengen. Dit werk gebeurt met 48 grote bouten, die langzaam aangedraaid worden. Hierdoor werd het huis omhoog gedrukt, nadat het van zijn fundamenten losgemaakt was. Er bestaat in Papendrecht grote belangstelling voor dit karwei. Advertentie 100% wol waterafstotend winddicht kleurecht voor longens en Meisjes Dames en Heren Leeftijd 7 |aar waterafstotend teddy voering Voor Sportkleding Stadsschouwburg: Vandaag en woens dag 20 uur: De Haagse Comedie met „De dag van Talavera". Minerva Theater: Woensdag 14 uur: Bert Brugman's marionettentheater met „Buffalo Bill" en om 20.15 u. met „Faust". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „Een getuige moet verdwij nen". 18 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „08-15", 18 jaar. Iedere ochtend. 9.30, 10.30 en 11.30 uur: „Bezoek van Prinses Beatrix aan de Verenigde Staten". Frans Ilalstheater: Vandaag tot en met donderdag 14 en 20 uur: „Zolang er men sen zijn". 14 uur. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Hoe vertel ik het mijn dochter", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14 en 20 uur: „Geen medailles voor spion nen", 18 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „De barbaar en de geisha", 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „De gebroeders Karamazow", 18 jaar. Donderdag 20.15 uur: „De 41ste", 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: „Fred dy, die Gitarre und das Meer", alle leef tijden. Rnxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30. 19 en 21.15 uur: „Deserteur van het legioen". 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.15. 19 en 21.15 uur: „The cap tain's table". 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag woensdag 20 uur: ..Immensee". alle leef tijden. Donderdag 20 uur: „Een grote liefde, een grote hartstocht", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Bloomendaal): Tot 25 oktober dagelijks van 10 tot 17 uur, zon dags 14 tot 17 uur: Exnositie van schilde rijen. aouarellen en tekeningen van G. van Duffelen. „In 't Goede Uur" 'Korte Houtstraat 1): Tot 1 novpirhpr da«®1)iks 'ook zondags) van 10 tot 22 uur- Expositie tekeningen van Frans Verooorten. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 9 oktober).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9