SANA- TOGEN Panda en de meesterkok KANTOORMACHINES Angst voor overneming bij Hagemeyer Weeromslag nu te wachten Bonn gaat gegevens over kartels verzamelen Wie sfeer wil scheppen Boekhandel DE ERVEN LOOSJES N.V. Wereldnieuws 2 Alle partijen zijn het eens over de bestrijding van concentraties In september: Invoer geheel gedekt door uitvoer Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Spaaroverschot Neder landse Spaarbankbond Russische olieproduktie gestegen Toewijzingen leningen Tilburg en Den Bosch Statutenwijziging zal bestuur grote macht geven IDA-statuut wordt opgesteld Meer luxe voor de Russen Lusteloos? neem De Walvisvaart Quota nog steeds onbekend Iets lagere winst voor Bervoets Amerikanen participeren in Duitse wapenproduktie Gunstige gang van zaken bij Metaverpa Du Croo en Brauns had minder goed jaar Dividend onveranderd Griekenland, Tunesië en de EEG Super Terlenka Pantalons YOUR-STYLE ZATERDAG 17 OKTOBER 1959 (Van onze correspondent in Bonn Zes uur lang heeft de Bondsdag te Bonn gediscussieerd over de zogenaamde ongewenste economische concentratie waarmee grote delen van het bedrijfsleven door slechts enkele ondernemingen of personen worden gecontroleerd. Minister van Economische Zaken prof. Erhard beloofde alles te zullen doen om een overdadige concentratie te verhinderen maar zo verzekerde hq, niet iedere economische concen tratie is ongewenst! Zowel de vertegenwoordigers van de beide regeringspartijen, de C.D.U. en de Deutsche Partei, als die van de oppositie, de S.P.D. en de liberale F.D.P., kantten zich tegen de ongewenste concentratie. Alle vier ook waren ter tafel gekomen met interpellaties over dit onderwerp, maar men kwam tenslotte niet verder dan een eis aan de regering om voor eind maart 1960 een wetsontwerp gereed te hebben nopens een statistisch onderzoek aangaande de graad der economische con centratie in de Bondsrepubliek. Een goed overzicht van het concentratieverschijn sel bezit men in de Bondsrepubliek niet, vandaar dat de regering beloofde een en quête in te stellen, waaruit een analyse zou kunnen worden opgemaakt, betreffen de de oorzaken en de omvang van de con centratie in de Westduitse economie. Pas daarna kan men indien gewenst van par- lementszijde iets ondernemen. Op de achtergrond van dit debat staat een algehele structuurverschijnsel van de Bondsrepubliek. Na de oorlog heeft men van regeringszijde alles gedaan om de in dustriële ontwikkeling de as waarom 's lands welvaart draaide te bevorde ren, in het bijzonder waar het de kapitaal vorming aanging. Het resultaat volledi ge werkgelegenheid en het snelle opnemen van tien miljoen vluchtelingen toonde de juistheid van deze politiek van Erhard. Thans wordt in de C.D.U., vooral van werknemerszijde, de vraag gesteld of er niet genoeg voor de ondernemers gedaan is, of men de onvermijdelijke concentratie van ondernemingen, daar waar misbruiks- verschijnselen terzake van concurrentie kunnen optreden, niet moet afremmen. Deze C.D.U.-kringen vragen thans dan ook aandacht voor de persoonlijke eigen domsvorming onder de werknemers zon der dat er daarbij sprake behoeft te zijn van socialiserende maatregelen, die de be staande eigendom aantasten. Zij kregen daarbij nu de steun van middenstands- groepen, die in de Bondsdag een konse- kwente gelijkheid voor concurrentie voor Advertentie in zijn huis vindt bij LOOSJES een selecte sortering goede kunst reproducties tegen lage prijs. Grote Houtstraat 100 - Tel. 17472 Filiaal: Rijksstraatweg 125 Tel. 54815 Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in september 1959 1.307 mil joen (vorige maand 1.107 miljoen), ter wijl voor een waarde van 1.305 miljoen (vorige maand 1.003 miljoen) werd uit gevoerd. De invoer werd dus voor 100 percent door de uitvoer gedekt (91). Zowel de in- als uitvoer lagen in september 1959 aan merkelijk boven die van september van de voorafgaande jaren. Ten opzichte van september 1958 bedroeg de vermeerdering bij de invoer 139 miljoen of 12 percent en bij de uitvoer 153 miljoen of 13 per cent. Het dekkingspercentage van sep tember lag dit jaar 1 punt hoger dan in 1958. dat van het maandgemiddelde over de periode januari-september 2 punten. Het invoersaldo bedroeg sedert het begin van het jaar 1.136 miljoen (januari- september 1958 1.185 miljoen). Informatiekoersen gouden munten H. Drijfhout en Zoon s Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen voor gouden munten: tientjes 27,6528.65 27,50 1 28,50) en ponden 31,00— 36,00 32,00-/ 36,75). Napoleons, vreneli en 20 Belgische francs noteren alle onveranderd 26,7528,75. Ook de goud- en zilvernoteringen zijn ongewijzigd gebleven. Italiaans-Russische handel Volgens Italiaanse kringen te Moskou zullen Rusland en Italië 9 november handelsbesprekin gen beginnen. Italië wil materiaal voor chemi sche fabrieken, machinerieën en werktuigen le veren in ruil voor grondstoffen, waaronder olie en hout. Handelsakkoord BeneluxBulgarije De sinds 14 september gevoerde handelsbespre kingen te Sofia tussen een Beneluxdelegatie ener zijds en een Bulgaarse delegatie anderzijds heb ben op 13 oktober geleid tot parafering van een Benelux handels- en betalingsakkoord voor de jaarperiode 1960. Alvorens in werking te kunnen treden zullen de akkoorden de goedkeuring der betrokken regeringen behoeven. Tweede staking in Italiaanse mijnen De 45.000 Italiaanse mijnwerkers van alle poli tieke richtingen zullen van 19 tot 23 dezer voor vijf dagen in staking gaan om de mijndirecties er toe te bewegen de besprekingen over het af sluiten van een nieuwe gemeenschappelijke ar beidsovereenkomst te hervatten. Om dezelfde reden is deze maand reeds drie dagen, namelijk op 12, 13 en 14 oktober, gestaakt. Handelsbesprekingen Benelux-Japan In 's-Gravenhage zijn preliminaire besprekin gen begonnen een delegatie der Beneluxlanden enerzijds en een Japanse delegatie anderzijds. Het doel van de besprekingen is het vaststellen van uitgangspunten voor te zijner tijd tussen de Beneluxlanden en Japan te voeren onderhande lingen over het sluiten van een handels- en be- talmgsovereenkomst. H.B.U. heeft plan voor Patagonië De president van de Hollandse Bank Unie P. W. Rost Onnes heeft in gezelschap van de commer ciële attaché van de Nederlandse ambassade te Buenos Aires een plan voorgelegd voor de uit breiding van de belangen van de H.B.U. ,in hoofd zaak betrekking hebbend op Patagonië. de kleine en middelgrote bedrijven eisten, een eis die kennelijk gericht is tegen de grote geconcentreerde ondernemingen, die naar marktbeheersing streven. In september 1959 is het inleggerstegoed bij de gezamenlijke plaatselijke spaarban ken zoals elk jaar minder sterk gestegen dan in de naar gewoonte bijzonder gunsti ge maand augustus, het spaaroverschot be draagt namelijk 9 miljoen, tegen augus tus 28,2 miljoen. In 1958 beliepen de over schotten 11 miljoen (september) en 21,9 miljoen (augustus). In totaal bedraagt het spaaroverschot over de eerste negen maanden van 1959 218 miljoen, waarmede zelfs de resulta ten van het recordjaar 1955, die over twaalf maanden 214 miljoen beliepen, worden overtroffen. Het gezamenlijke inleggerste goed bij de spaarbanken die onder toezicht staan van de Nederlandse spaarbankbond bedraagt thans 2415 miljoen. Advertentie Het Sovjetrussische persbureau Tass heeft gemeld, dat de Sovjet-Unie in de eerste negen maanden van dit jaar 95.300.000 ton ruwe olie heeft geprodu ceerd. Dit is 11.900.000 ton meer dan in de overeenkomstige periode van het vorig jaar en bijna even veel als de produktie van Venezuela, de op een na grootste olie producent in de wereld. De Russische pro duktie van aardgas is in de eerste negen maanden van dit jaar met bijna 25 per cent toegenomen tot ongeveer 26,1 mil jard kubieke meter. Emittenten van de 4 1/4 percent 30-jarige lening 1959 ten laste der gemeente Tilburg, alsmede van de 4 1/4 percent 30-jarige le ning ten laste der gemeente 's-Hertogen- bosch, delen mede dat de inschrijvingen op genoemde leningen de dato 15 dezer ten volle zullen worden toegewezen. Het restant der leningen isinmiddels geheel geplaatst. Advertentie M. STRIJLAND - SCHOTERWEG 5 - 7 - TELEFOON 60114 De buitengewone vergadering van Hagemeyer en Co's Handel Maatschappij heeft geen besluiten kunnen nemen ten aanzien van de voorgestelde statutenwijziging, omdat het quorum niet aanwezig was. De voorzitter betoogde, dat deze bepaald niet voortspruit uit een overmaat aan machtszucht bij directie en commissarissen, doch dat men het eventuele buitenstaanders slechts moeilijk heeft willen maken in de vennootschap een machtspositie te verkrijgen. Hij memoreerde, dat een wijziging van het maatschappelijk kapitaal gewenst was en wel omdat het geplaatste kapitaal dicht de grens hiervan was genaderd en ook gezien het bestaande voornemen tot emissie van 1,5 miljoen aandelen a 105 percent. Door dit laatste zal de vennootschap wat ruimer in haar luiquiditeiten komen te zitten, hetgeen, gezien de hele financiële positie van de n.v., niet ongewenst is. Het bestuur is bereid enkele amendementen op de voorgestelde statenwijziging aan te brengen, waarvan de voornaamste is dat het aantal commissarissen in de vennoot schap zo zal worden bepaald, dat er ten minste altijd één commissaris meer zal zijn dan het aantal directieleden. De di rectie zal dus nimmer een meerderheid kunnen bekleden in de vergadering van het bestuur. Wat de gewijzigde doelstelling aangaat verklaarde de voorzitter, dat deze niet op een principiële koersverandering wijst. Men wil echter over de mogelijkheid be schikken in bepaalde omstandigheden alle De Wereldbank heeft aandacht gewijd aan de voorbereiding van de statuten van de „internationale ontwikkelings associa tie", de nieuwe organisatie voor hulpver lening aan economisch achtergebleven landen, waarvan de oprichting enkele we ken geleden door de gouverneurs van de wereldbank werd goedgekeurd. De I.O.A. zal later de beschikking krij gen over fondsen tot een bedrag van 1 mil jard dollar. De Verenigde Staten zullen hierin 317 miljoen dollar bijdragen, Groot- Brittannië 130 miljoen dollar, West-Duits- land en Frankrijk elk 52 miljoen dollar, enzovoort. De betaling zal waarschijnlijk in vier jaarlijkse termijnen geschieden. Welingelichte kringen voorzien overi gens dat het verscheidene maanden zal duren om de doelstelling van het nieuwe orgaan op schrift te zetten. Men verwacht dan ook dat de overeenkomst niet voor het eind van de zomer 1960 zal zijn gera tificeerd en in werking getreden. kanten uit te kunnen, die men wenselijk acht. De emissiekoers van 105 percent .noemde de voorzitter gerechtvaardigd. De mij. heeft namelijk fiscaal een aanzienlijk verlies geleden, dat tenminste gedurende zes jaren compensabel zal zijn. Wat het doen vervallen van de bij boeking van 5 percent rente bij het reservefonds aangaat, merkte de voor zitter op, dat men hier niet zoveel meer voor voelde, gezien de in het verleden gevoerde royale reserveringspolitiek. Er zijn in de na-oorlogse jaren belangrijke stille reserves gevormd, doch dit moet ook worden gezien in het licht van de grote risico's, waarvoor de directie zich zag ge plaatst. Van aandeelhouderszijde werd nog betoogd, dat men vóór een bepaalde continuïteit in de vennootschap was, doch het moet niet zó zijn, dat de gehele macht in enkele handen komt te berusten. Volgens het Russische persagentschap Tass komen er meer consumptiegoederen voor het Rusische volk beschikbaar. De produktie van ijskasten, televisietoestel len, wasmachines, naaimachines en kinder fietsen zal dit jaar worden opgevoerd. De produktie van televisietoestellen zal bij voorbeeld van 979.300 in dit jaar op 1.926.000 in 1961 worden gebracht. Dit be sluit is door het Centrale Comité van de Communistische Partij genomen. Advertentie Op 5 november vertrekken zes Japanse walvisvloten naar de zuidelijke IJszeeën, voor het eerst sinds jaren zonder dat het vangstquotum is vastgesteld. Zoals bekend hebben Nederland en Noorwegen zich teruggetrokken uit de internationale wal visvaartconventie, die tot op vorig jaar de quota bepaalde. In Tokio verwacht men echter dat Nederland zijn vangst zal be perken tot 1.200 blauwe walvissen (vorig jaar 969) en Noorwegen tot 5.800 (5.824). Hoeveel de drie overige landen Japan, Engeland en de Sovjet-Unie zullen van gen is niet bekend. Over het Engelse voor stel, de Japanse expedities 5.000 en de Engelse expedities 2.500 walvissen te laten vangen werd geen overeenstemming be reikt. Het aantal walvissen dat de Sovjet- Unie volgens Engeland zou mogen vangen is niet bekend. Vorig jaar was de Engelse vangst 1.869 en de Japanse 5.038. De conjuncturele omstandigheden heb ben niet nagelaten invloed uit te oefenen op de gasng van zaken bjj de dochtermaat schappijen van de n.v. Gebroeders Ber voets' Kleedingbedrijven te Rotterdam. Dit vond zowel zijn weerslag in de om zetten van de detailbedrijven als in de produktie van de confectie-ateliers. Hoe wel de achteruitgang binnen aanvaard bare grenzen bleef, kon, ondanks een da ling vafn de kosten, niet voorkomen wor den dat de bedrijfsresultaten nog enigszins bij die van het vorige jaar ten achter bleven. Aan dividend op deelnemingen werd ontvangen f 145.000 (f 153.000). Het saldo exploitatieregeningen daalde van f 721.142 tot f 660.509. De afschrijvingen waren iets hoger dan in het vorige jaar. De toevoeging aan de reserve voor ver leende pensioenen was belangrijk hoger (f 132.625 tegen f 71.300). De nettowinst over het boekjaar 1958/59 is f 160.037 (171.588). Voorgesteld wordt hieraan toe te voegen uit de dividend reserve f 12.403, zodat het totaal beschik baar is f 172.440. Op alle geplaatste aan delen kan hieruit 6 percent (onveranderd) dividend worden uitgekeerd. Uit de con cernbalans blijkt, dat de bankschuld, die per eind 1957 f 1.042.855 bedroeg, per eind 1958 geheel verdwenen is. Het tegoed bij de bank eind 1958 was f 190.000. De goe derenvoorraden daalden met ruim f 1 mil joen en beliepen in totaal f 3,8 miljoen. De gang van zaken in de eerste helft van het nieuwe boekjaar was niet onbe vredigend. De omzetten in de detailbedrij ven vertoonden een stijgende tendentie. De produktie der confectie-ateliers ont wikkelde zich bevredigend. De directie meent, dat de vooruitzichten zich thans gunstiger laten aanzien dan een jaar ge leden, en dat de verdere ontwikkeling met een zeker vertrouwen kan worden tege moet gezien. Verscheidene Amerikaanse maatschap pijen hebben openbare verklaringen af gelegd over deelneming aan de Westduitse wapenprodukte, aldus hebben ambtenaren van het Amerikaanse ministerïë Van De fensie gezegd. De Lockheed-fabriek en de General Dynamics-maatschappij zullen een belangrijke rol gaan vervullen bij de produktie van F-104-jagers in de Duitse Bondsrepubliek. De ambtenaren zeiden dat er geen wet ten bestaan die Amerikaanse deelneming aan de Duitse wapenproduktie verbieden. Er is alleen het verdrag van Brussel waar bij de Bondsrepubliek wordt verboden be paalde typen wapens te maken. Voorts zeiden de ambtenaren dat zij eraan twij felen of de Bondsrepubliek ooit een be langrijke wapenproducent zal worden om dat de regering te Bonn dat schijnt te willen voorkomen. De ambtenaren zeiden dit desgevraagd naar aanleiding van een bericht in de New York Times van woensdag waarin wordt gezegd dat Amerikaanse wapen fabrikanten zijn begonnen grote kapitalen en een grote technische ervaring in te brengen in de herlevende wapenindustrie in de Bondsrepubliek. Deelde de directie van Metaverpa n.v. te Maartensdijk in haar verslag over 1958 reeds mede, dat de behaalde omzetten in de eerste vier maanden van 1959 circa 20 percent hoger lagen dan over dezelfde periode in 1958, thans kan worden bericht, dat per 30 september de omzetten gelijk waren aan die van geheel 1958. Alle af delingen hebben aan deze omzetstijging medegewerkt en zijn ook thans nog ruim van opdrachten voorzien. Ondanks ma teriaalprijsstijging en loonsverhoging, is door verdere rationalisatie het winstcijfer iets gestegen. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, verwacht de directie, dat 1959 een gunstig jaar voor de onderneming zal worden. 19. Het eerste, dat Maxtre Moutarde deed, was koffie zetten en Panda mocht die naar de kapitein brengen. Toen hij bo ven kwam, ontdekte hij, dat het schip zee had gekozen. Er heerste een grote bedrij vigheid aan dek en het bleek daarbij wel duidelijk, dat er van de kapitein een be zielende kracht uitging. Voetstoots en zon der morren namen de zeerovers zijn be velen aan. Toen hij Panda zag naderen, knikte hij tevreden. „Wel, wel", sprak hij. „Daar is de koffie al". En met schallen de stem vervolgde hij: „Koffie! Breng al les in gereedheid! Hier is koffie voor de kapitein!" Onmiddellijk lieten de zeelui hun werk in de steek en van alle kanten kwamen zij aansnellen. Eén zette een armstoel voor de kapitein gereed en een tweede kwam aandragen met een parasol. „Tjonge", dacht Panda, „de kapitein maakt van dat koffiedrinken een gezellig feestje". Toen hij echter de andere be manningsleden zag naderen, moest hij zijn mening wel wijzigen. Hun gezichten stonden somber en gespannen en zij tors ten batterijen met reageerbuisjes, flesssen met vreemde vloeistoffen en ingewikkelde apparaten. Nee, dit leek niet op de voor bereiding tot een feestje. Het had meer weg van een vergadering van scheikundi gen, maar dan van bijzonder zwartgalli ge scheikundigen. Advertentie 'ROOKT U VEEL? N«em din bij rokerihoeie, e»n droge keel. een vervelende smaak een paar Pottertjes in de mond. Ze verdrijven onmiddellijk de narigheid en geven U «en frisse ador laf. Tt* In handiga platte doosjes S5 cent l V I U M Voor dc n.v. Machinefabriek Du Croo en Brauns te Amsterdam heeft het per 30 juni beëindigde boekjaar 1958/59 in het teken van de bestedingsbeperking gestaan. Blij kens het verslag bleef de bedrijfsbezetting praktisch het gehele jaar onder de capa citeit. Scherpe concurrentie drukte de mar ges tot een niveau waarop veelal de af schrijvingen nauwelijks werden verdiend. Eerst in het lopende boekjaar kwam een kentering ten goede. De orderportefeuille is wederom bevredigend. De minder gunstige gang van zaken vond zijn weerspiegeling in de cijfers van de winst- en verliesrekening. Het saldo ex ploitatierekening daalde van 730.010 tot 526.909, mede door het feit dat een aantal orders niet tot verrekening kwam, zodat de stille reserve verscholen in de conser vatie waardering van het onderhanden werk, wat deze orders betreft, niet vrij kwam. Voorts werd het resultaat gedrukt door een in het saldo verwerkte afschrij ving op aanloopkosten voor het rupsket- tingen-produktieprogramma. Bij elimina tie van deze beide factoren zou het re sultaat weinig lager zijn geweest dan over 1957/58. Uit de voorziening voor latente belastingverplichting kwam 63.000 vrij (vorig jaar werd 74.000 gereserveerd). Voorts werd aan de creditzijde van de winst- en verliesrekening opgenomen een bedrag van 100.000, dat onttrokken is aan de voorziening tegen prijsverschillen en incourant. Het restant van deze voorzie ning wordt ruim voldoende geacht om alle denkbare risico's op de voorradenpositie op te vangen. Na afschrijvingen ad 497.741 605.536) en interest ad 59.068 49.748) resteert een voordelig saldo van 133.100 142.726). Voorgesteld wordt een onver anderd dividend van 7 percent. Voor het lopende boekjaar verwacht de directie, on danks de voorgenomen loonsverhogingen in de branche, een aanzienlijk gunstiger bedrijfsresultaat, terwijl zij ook de ver dere toekomst niet zonder vertrouwen te gemoet ziet. In 1958/59 werd 550.000 ge- investeeerd, waarvan 400.000 voor uit breiding van de smederij. Na langdurige'besprekingen tussen drie leden van de Europese commissie van de EEG en leden van het Griekse kabinet is een communiqué uitgegeven waarin wordt gezegd dat de EEG er in principe mee akkoord gaat dat Griekenland zo spoedig mogelijk geassocieerd wordt met de EEG in de vorm van een douane-unie. Men is overeengekomen, aldus het com muniqué dat de associatie dient te strek ken tot hulpverlening aan Griekenland bij het oplossen van zijn problemen, in het bijzonder bij het bevorderen van de uit voer en het bespoedigen van de economi sche ontwikkeling. Tunesië en de EEG De uitvoerende commissie van de Euro pese Markt zal naar verwachting binnen kort een afvaardiging naar Tunesië zen den voor besprekingen met de Tunesische regering over de mogelijke associatie van dat land met de EEG, aldus is vrijdag van officiële zijde te Brussel medegedeeld. Advertentie 39.75 2.per week) Kleine Houtstr. 2A - le zaak v.a. Anegang Verder voor alle Heren-confectie crediet-service Rechten van het kind. De commissie voor sociale, humanitaire en culturele zaken van de UNO-Assemblee heeft met al gemene stemmen een ontwerp voor de verklaring van de rechten van het kind goedgekeurd. Volgens de aanvaarde tekst „zal het kind tegen elke vorm van verwaarlozing, wreedheid en exploita tie worden beschermd. Voorkomen. Door snel ingrijpen van vier brandweerkorpsen is men er met veel moeite in geslaagd een grote bos brand te voorkomen. Bij Rhenen, ach ter de „plantage Willem III", waren de boeren bezig met het verbranden van aardappelloof. Het vuur sloeg over op het aangrenzende bos, dat meteen vlam vatte De onmiddellijk gealar meerde brandweerkorpsen van Rhe nen, Eist, Achterberg en Veenendaal hebben na ongeveer drie uur de brand gedwongen. De schade bleef hierdoor beperkt tot twee hectaren. Kwaadwilligheid? Tijdens een vergade ring van branddeskundigen van een groot aantal Oostenrijkse verzekerings maatschappijen, waar middelen voor preventie en brandbestrijding alsme de methoden van brandstichters wer den besproken, is brand ontstaan in het restaurant van het hotel te Kaiser- brunn waar gediscussieerd werd. De deskundigen moesten gezwind het ge bouw verlaten en konden van de eerste rang de brandweer aan het werk zien. De politie onderzoekt of hier sprake is van een ongeluk, of van een kwaadwil lige demonstratie. Loopje. Vandaag lopen de Grenadier Guards voor het eerst binnen in plaats van buiten de hekken voor Bucking ham Palace te Londen heen en weer. De wachten zullen voortaan ongeveer vijftig meter achter het hek hun loop je nemen, zodat de toeristen geen loop je meer met hen kunnen nemen. Gedenkteken. Radio-Bagdad meldt dat er een groot plein zal worden aangelegd op de plaats waar onlangs een aanslag op premier Kassem is gepleegd. De met kogels doorzeefde auto, waarin hij reed zal als gedenkteken op het plein worden geplaatst. De gezondheidstoestand van de premier is volgens een bulletin zeer goed. Te koop. Advertentie in de Londense „Times" van vrijdag, onder rubriek „Te koop": Een Indische python, lang 1.97 m., tam, fascinerend en vriende lijk". Lelijk. Het gemeentekantoor te Mobile in de Amerikaanse staat Alabama, heeft de eerste vergunningen om op schoenen met naaldhakken te lopen uitgegeven. Er is een verbod uitgevaardigd om schoenen te dragen waarvan de hielen kleiner zijn dan een inch in diameter en meer dan anderhalf inch hoog, tenzij men er een vergunning voor heeft. De ge meente wil voorkomen dat zij aanspra kelijk wordt gesteld voor de schade in dien iemand een lelijke val maakt. Geen vendetta. De 29-jarige Umberto Sbri- ghi, een broer van de tien jaar jongere Alba die twee maanden geleden een jon geman met een mes-dodelijk heeft ver wond toen deze tezamen met anderen haar poogde aan te randen, blijkt zelf moord te hebben gepleegd. Tegen. In de Italiaanse grote steden heb ben dé leerlingen van de hoogste klas sen van middelbare scholen vrijdag pro testdemonstraties gehouden tegen een verhoging van de eisen voor het eind examen. De actie ging met stakingen gepaard. Koerier. Het Oostenrijkse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft bekendge maakt, dat men in het gebouw van de Roemeense handelsmissie te Wenen het stoffelijk overschot had gevonden van een man, die kennelijk zelfmoord had gepleegd. Naar in Roemeense kringen verluidde was de man een Roemeense koerier die zich voor een kort verblijf in de Oostenrijkse hoofdstad bevond. Clandestien. Er wordt in België per jaar bijna tien en een half miljoen gulden aan radio- en televisie-belasting ontdoken. Het aantal niet aangegeven radiotoe stellen wordt op een half miljoen geschat, het aantal clandestiene televisietoestel len op ongeveer zeventigduizend. De re gering bestudeert een wetsontwerp dat een betere controle op de verkoop van radio- en televisietoestellen mogelijk maakt. Bezitters van zowel een radio als een televisietoestel zal volgens het ontwerp voortaan een belastingver mindering van tien percent op het to taal van de beide belastingen worden toegestaan. Het K.N.M.I. deelt mede: In twee da gen tijd is een depressie de oceaan over gestoken met een gemiddelde snelheid van 100 km. per uur. Vrijdagmiddag passeer de hij de Azoren op een afstand van 500 km. en zaterdagochtend bereikte hij de Golf van Biscaje. De luchtdruk in de kern is gedaald tot 985 mb. De depressie gaat vergezeld van een intensieve regenzone, die voornamelijk over de Britse eilanden trekt. De depressie zal het weer ook bij ons gedurende het weekeinde in belangrij ke mate gaan beïnvloeden. Verwacht wordt namelijk dat de depressie omzwenkt naar het noordoosten en zich gaat ver plaatsen naar de Ierse zee. Daardoor wak kert bij ons de wind tot hard en aan de kust mogelijk tot stormachtig aan uit zui delijke richtingen. Voorts nadert uit het zuidwesten een front, dat plaatselijk eni ge regen kan veroorzaken, vooral in de kuststrook. Hiermede komt er een weersomslag, maar het is niet zeker of dit een einde van de droogte betekent. De temperaturen zullen overdag lagere waarden bereiken dan vandaag. WEERRAPPORTEN Zondag 18 oktober Zon op 7.08 uur, onder 17.42 uur. Maan op 18.48 uur, onder 8.47 uur. Maandag 19 oktober Zon op 7.10 uur, onder 17.40 uur. Maan op 19.20 uur, onder 9.48 uur. Maanstanden 24 oktober 21.22 uur laatste kwartier 31 oktober 23.41 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 1/ oktober Hoog water 3.58 en 16.16 uur. Laag water 12.02 en uur. Zondag 18 oktober Hoog water 4.32 en 16.49 uur. Laag water 0.19 en 12.34 uur. Maandag 19 oktober Hoog water 5.06 en 17.22 uur. Laag water 0.56 en 13.06 uur. Het hoog en laag water te Zand voort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum -temperaturen 00 S te Q binnen- en buitenland. d 2 1 Neerslag, laaiste 2A uur. So Sü S S 0) 13 Den Helder licht bew. z 17 0 Ypenburg licht bew. zo 18 0 Vlissingen half bew. zzo 18 0 Eelde onbewolkt zo 19 0 De Bilt licht bew. zo 20 0 Twente licht bew. zo 19 0 Eindhoven licht bew. zo 20 0 Zd Limburg onbewolkt zzo 21 0 Helsinki mist w 14 0 Stockholm zwaar bew. zw 8 0 Oslo geheel bew nw 7 0 Kopenhagen licht bew. ozo 12 0 Aberdeen regen zzo 14 0,1 Londen zwaar bew zzo 21 0 Amsterdam onbewolkt zo 19 0 Brussel licht bew. zzo 21 0 Parijs zwaar bew zzo 22 0 Bordeaux licht bew. ozo 22 0 Grenoble mist windst. 18 0 Nice zwaar bew n 19 0 Berlijn onbewolkt zo 15 0 Frankfort onbewolkt ono 18 0 München onbewolkt zzw 15 0 Wenen onbewolkt ozo 14 0 Innsbruck onbewolkt wzw 18 0 Athene onbewolkt no Rome half bew. zo 21 0 Ajaccio zwaar bew ono 22 0 Madrid geheel bew windst. 16 0 Mallórca zwaar bew. windst. 24 0 Lissabon motregen zw 21 0,1

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2