Blikman Sartorius r GENERAAL MARSHALL WAS EEN WEINIG BELOVENDE REKRUUT Duitse centrale te elfder ure op jacht naar schuldige nazi's I Van dag tot dag Uitbreidingen bij Hoogovens u Hu 3 5aat~tan,ia <~Praatótoel 3 J arshall's inzicht Loenik III nadert de aarde Hij zverd stafchefminister en Nobelprijswinnaar I 1 C_ fi§ JKJP V y Jmi jiw) forfP r-7 ■JAGO SHAWLS Modeacademie Ph. Jansen Hèt onderwerp voor straks en... nu UW NIEUWE BONTMANTEL! ga maar kijken bij Foreign Office ontkent dat Eichman in Koeweit is Athene wil vervolging van oorlogsmisdadigers staken Waar zitten de verantwoordelijke leiders Op de Londense „Times" tegen een Europese universiteit '"Hoe is het ontstaan?^ Dit woord: DANIG ïa.LKDAU 17 OKI OBER 1959 De loopbaan van de thans overleden Amerikaanse generaal George Marshall heeft zich gekenmerkt door wel zeer uit eenlopende, belangrijke activiteiten in dienst van de ontwikkeling der Verenig de Staten tot leidende mogendheid op mi litair en politiek niveau. Zowel in de eer- sle als in de tweede wereldoorlog speelde hij een rol van betekenis als militair tussen deze twee oorlogen en na 1945 werd hij ook op het gebied van politiek en di plomatie ingeschakeld. Zo kan zijn bete kenis worden gezien als een afspiegeling van de factoren, die de rol der Verenigde Staten in de wereld sedert de doorbraak der Amerikaanse isolatie bepaalden: eco nomische kracht, militaire macht en po litiek initiatief, in wisselwerking leidend tot groot aanzien en beslissende zeggen schap in internationale vraagstukken. Ofschoon de roem van Marshall voor namelijk is vastgelegd in de plannen tot economische hulpverlening aan het uitge mergelde Europa, zou men het militaire „Marshall-plan" van 1943 om Europa van de Duitsers te bevrijden door middel van een kloeke invasie in het Westen met het oog waarop de Amerikaanse strijd krachten door hem op drastische wijze werden gereorganiseerd en uitgerust met zeker evenveel eer moeten noemen. Het ligt voor de hand, dat het economische hulpverleningsplan niet geheel als zijn per soonlijke creatie mag worden beschouwd. Dat hij het echter met veel élan en enthousiasme in 1947 verkondigde, verde digde en deed organiseren heeft hem een onvergankelijke verdienste verleend. Ongetwijfeld heeft het inzicht van Marshall in de gemengde aard van mili taire en politieke wereldproblemen en zijn begrip voor de ontoereikendheid van louter militaire krachttoeren veel gewonnen door zijn ervaringen in China, waar hij van 1924 tot 1927 en van 1945 tot 1947 ver bleef met speciale opdrachten tot bevor dering ener politieke stabilisatie in dat land. In China heeft Marshall geleerd en hij kwam er frank voor uit dat volks welvaart en economische sanering voor waarden zijn tot een politieke harmonie en dat revolutionaire stromingen, geba seerd op de nood der mensen, niet zijn te ontzenuwen met bloedbaden. De koers der Verenigde Staten ten opzichte van de Chi nese Kwo Min Tang die geleid heeft tot het bevoogden van Tsjang Kai Tsjek en de uitgesproken vijandige verhouding tus sen het grote China en de V.S. werd zeker niet op advies van Marshall ge creëerd. Hij kende de ellende der Chine se boeren en arbeiders en wist dat zij on der de corruptieve Kwo Min Tang rijpten voor het communisme. Met deze heldere kijk op de omstandig heden die communisme kunnen uitlokken, heeft hij begrepen dat Europa in de eer ste plaats een economische verdediging nodig had. De ontwikkeling van de situa tie in Europa met betrekking tot de Rus sische invloeden heeft hem in het gelijk gesteld; daarvoor past bij zijn dood onge twijfeld een diepgevoeld Europees respect. Sedert in januari 1958 de produktie be gon, heeft de oxystaalfabriek bij Hoog ovens al verschillende vergrotingen ondergaan. Naar „Samen", maandblad voor directie en personeel van Hoogovens en aangesloten bedrijven meldt, staat thans opnieuw een flinke uitbreiding voor de deur. De voorbereidingen tot de bouw van deze uitbreidingen beginnen in de tweede helft van deze maand. In de blok- walserij zijn twee nieuwe putovens in ge bruik genomen. Deze nieuwe met olie ge stookte ovens zijn aangesloten op een tij delijke stalen schoorsteen. Naast deze noodschoorsteen is men half augustus be gonnen met de bouw van een betonnen schoorsteen, die bij gunstig weer om streeks half november de grootste hoogte van 90 meter zal hebben bereikt. Na enkele maanden van voorbereidend werk is in september de eerste spade in de grond gegaan voor de grote uitbrei ding bij Breedband. Voorts zal het cen traal laboratorium worden uitgebreid doordat de werkhallen aan de westkant met dertig meter worden verlengd. Deze maand beginnen de voorbereidingen voor een uitbreiding van het kantoor voor de bedrijfsleiding en de administratie van transportwezen. Dit kantoor moet vrij aanzienlijk worden vergroot. Men hoopt deze uitbreiding omstreeks september 1960 in gebruik te kunnen nemen. Duizendste schip „Samen" meldt verder dat zaterdag middag 3 oktober in de oostelijke binnen haven het 1000ste zeeschip voor het be drijf aankwam. Voor het eerst zijn nu bin nen een jaar meer dan 1000 grote of klei ne zeeschepen en kustvaai'ders de ha vens van Hoogovens binnengekomen en te worden gelost of geladen. Het groot ste zeeschip met dc grootste lading, dat tot nog toe bij het bedrijf werd gelost, liep op vrijdag 25 september de buitenha ven binnen. Het was de „Hoegh Trader", die met een lading kolen IJmuiden aan deed. 0 MOSKOU (Reuter/'AFP) De maan- aket Loenik III bevond zich vrijdagavond 267.000 km van de aarde. De zonnebatte- rijen en de chemische apparaten voor stroomopwekking, alsmede de wetenschap pelijke instrumenten werkten normaal. De snelheid van de Loenik III bedroeg toen 1,2 km per seconde. Russische geleerden hebben uit lagere eencellige waterplanten een voedzaam poeder bereid dat als voedsel voor ruimte- reizigers kan worden gebruikt. WASHINGTON (Reuter) George Cat- lett Marshall, die in Europa voornamelijk bekend werd door zijn plan voor econo misch herstel van de door de oorlog ge troffen landen, werd in 1880 te Uniontown (Pennsylvania) geboren. In 1901 studeer de hij af aan het „Virginia Military Insti tute". Geleidelijk aan klom hij op tot de hoogste rang in het Amerikaanse leger: generaal met vijf sterren. In november 1945 werd hij als president Trumans spe ciale vertegenwoordiger naar China ge zonden. Hij werd van daar teruggeroepen om de post van minister van Buitenland se Zaken op zich te nemen. In september 1950 werd Marshall, die reeds op non-actief was gesteld, benoemd tot minister van Defensie, nadat het congres een speciale wet had goedgekeurd waardoor de benoe ming van deze beroepsmilitair tot minis ter van Defensie mogelijk werd gemaakt. Marshall was tijdens de tweede wereld oorlog stafchef van het leger, in welke functie hij alle internationale conferen ties van de hoogste politieke vertegen woordigers bijwoonde. In november 1945 werd Marshall op eigen verzoek hij was t.oen 65 jaar van zijn functie als stafchef ontheven en opgevolgd door generaal Eisenhower. Hij was van plan stil te gaan leven maar toen Truman binnen een week een beroep op hem deed om speciaal afgezant bij de na- tionalistisch-Chinese leider Tsjang-Kai Tsjek te worden, voldeed hij daaraan. Hij moest pogen een verzoening tussen natio nalistische en communistische Chinezen tot stand te brengen en negentien dagen na zijn aankomst in China werd een be stand getekend dat echter niet lang bleef bestaan. Zijn taak werd uitzichtloos en na dertien maanden ging hij in januari 1947 naar de Verenigde Staten terug. Op ver zoek van Truman accepteerde hij de post van minister van Buitenlandse Zaken. Zijn benoeming werd binnen twaalf minuten nadat zij formeel was gedaan, eenstem mig door de Senaat bekrachtigd. Hij liet de Amerikaanse ti'oepen uit China terug trekken om een verzoening in China mo gelijk te maken. Plan-Marshall Op de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken te Moskou in het voor jaar van 1947 poogde hij tevergeefs Molo- tov te bewegen tot instemming met een ontwapeningsovereenkomst der grote vier. Men zegt dat op zijn terugreis uit Mos kou de eerste gedachte aan wat zijn be roemde plan voor de heropbouw van Euro pa zou worden, geboren werd. De begin selen daarvan zette hij in de zomer van dat jaar, bij het ontvangen van een ere doctoraat op de Harvard-universiteit, in een historisch geworden rede uiteen. Tot einde 1951 is het „plan-Marshall" in wer king gebleven. De Russen verzetten zich ertegen van het begin af en hun satellie ten volgden dit voorbeeld. Het plan leidde later tot andere Amerikaanse ondernemin gen om het communisme in Europa een halt toe te roepen. Marshall wordt, teza men met Eisenhower, Dean Acheson en anderen, genoemd als ontwerper van de Truman-leer tegen communistische over heersing in Europa. De vervulling van zijn hoge functie had veel van Marshalls gezondheid gevex-gd. In januari 1949 werd hij door Dean Ache son opgevolgd. Na het uitbreken van de Koreaanse oorlog deed Truman echter op nieuw een beroep óp hem en in septem ber 1950 werd Marshall minister van De fensie. Hii maakte plannen voor een gro te uitbreiding van de strijdkrachten en in april 1951 waren deze bijna verdubbeld. Op 12 september legde Marshall om „zeer persoonlijke redenen" zijn functie neer. Nobel-vredesprjjs In de herfst van 1953 werd Marshall de Nobel-vredesprijs toegekend. Marshall zei tegen journalisten dat een van de moei lijkste dingen in zijn gehele loopbaan ge weest was zijn geduld te bewaren bij „ge heel vruchteloze onderhandelingen met de Russische regering". In de traditionele rede na het ontvan gen van de Nobelprijs zei Marshall dat 4rl<iprtpv'ir 1 I nv 7 duurzame vrede niet gebouwd kon worden op het handhaven van grote legers voor onbepaalde tijd. Goede wil en begrip tus sen de naties moest er gekweekt worden. Als nader te ontwikkelen „vredespunten" noemde hij: betere opvoeding tot vrede op de hogescholen, de rol van de Verenigde Staten bij het werk voor de vrede en de noodzaak om ten achter gebleven volke ren materieel en geestelijk te helpen. Marshall genoot zowel in eigen land als elders in de wereld algemeen gi'oot 'aan zien. Hij was lang van gestalte, lenig en kwiek, en beschikte over de hoffelijkheid en het zachte accent van de aristocrati sche „zuiderling". Men vond wel dat hij in vele opzichten meer weg had van een Brit dan van een Amerikaan. In 1897 werd hij aan het militaix-e insti tuut van Virginia geclassificeei'd als een „onhandige" weinig belovende rekruut. Hij studeerde evenwel na ternauwei-nood een bajonetsteek van een al te enthousias te medestudent wiens naam hij nimmer noemde overleefd te hebben, met de hoogste lof af. De beste officier. In 1918 noemde generaal Pex-shing, de bevelhebber van de Amerikaanse strijd krachten in Europa, openlijk „de beste of ficier van het leger der Verenigde Staten" Op 1 september 1939 bevorderde Roose velt hem, over de hoofden van vele ande ren heen, tot stafchef als opvolger van generaal Ci-aig. Hij bouwde de Ameri kaanse strijdkrachten op van een 174.000 man in 1939 tot meer dan acht miljoen met een luchtmacht van 69.000 toestellen in mei 1945. Marshall koos Eisenhower uit als opperbevelhebber van het Europese ooxiogstoneel. Het was Max-shalls plan om Duitsland te vex-slaan door een invasie in West-Eux-opa en niet, zoals Churchill voov- stelde, via een inval in de Balkan. Advertentie A dvertentie Aanv-cursus Opl. Coupeuse- Ook v. eig. gebruik. Tevens knippatr. naar maat. Aanm. Gr. Houtstr. 3, ing. Spekstr. Advertentie Hij gunt u graag dat tikkeltje luxe van ccn nieuwe bontmantel. Hij is het met u eens, dat weelderig warm, prettig chic en passend rijk, bont zo favoriet maken. Maar... let er op dat die nieuwe bontmantel een Lampc-etiket draagt. Teken van veilige garantie voor het exclusieve gebruik van vers materiaal (pelterij-nieuw!); zekerheid voor een goede 100 jaar bont-ervaring en deskundige voorlichting. En let op de prijzen,die zijn lager dan u denkt en ook voor u betaalbaar. Ook üw maat, passend als maatwerk, hebben wij voorradig. Haarlem Grote Houtstraat 101 LONDEN (UPI) Het Foreign Office heeft tegengesproken dat de gezochte oor logsmisdadiger Adolf Eichman in Koeweit zou zijn. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken, dat verantwoordelijk is voor de buitenlandse betrekkingen van het sjeikdom Koeweit, deelde mede dat er geen bewijzen zijn dat Eichman zich in Koeweit bevindt. Van Is raëlische zijde is nog geen verzoek om uit levering van Eichman gekomen. „Aange zien Eichman niet is waar men zegt dat hij is, is .de kwestie van zijn uitwijzing niet aan de orde," aldus de woordvoer der. \r1f O PJ} De nieuwe Zweedse schrijfmachine ATHENE (Reuter-AFP) De Griekse minister van Justitie heeft bij het parle ment een wetsvoorstel ingediend, dat be oogt de vervolging van Duitse oorlogsmis dadigers in Griekenland op te schorten. In een begeleidend schrijven vex-klaart de minister dat het voorstel werd ingediend om „rriisvei'standen en een mogelijke koel heid" tussen Gi-iekeniand en West-Duits- land te vooi'komen, nu er „nauwe betrek kingen van vriendschap en samenwer- king" tussen beide landen bestaan. De enige man die er x-echtstreeks van zal profiteren is de 45-jarige dr. Mei-ten ,die in maart tot 25 jaar gevangenisstraf werd veróórdeeld. ómdat' hij zich als ad viseur van de Duitse commandant van Sa- loniki aan oorlogsmisdaden schuldig zou hebben gemaakt. Hij wei'd beticht van het laten wegvoeren van 46.000 Joden naar Polen. Voor zijn veroordeling had hij al twee jaar in voorarrest gezeten. Als het wetsvoox-stel wordt aanvaard, zal de rest van zijn vonnis worden opgeschort. (Van onze correspondent in Bonn) STUTTGART, oktober. „Wij zijn ons als juristen en a!s Duitsers bewust van het feit, dat er in de afgelopen oorlog door Duitsers verschrikkelijke misdaden zijn begaan, maar wij konden eenvoudig niet eerder ingrijpen, omdat ons de gege vens volkomen ontbraken. Thans staan we er voor om vóór mei 1960, waar het ge vallen van doodslag, of vóór 1965 waar het moordgevallcn aangaat, te doen wat er gedaan moet worden: het opsporen van degenen, die tijdens de oorlog en daarvoor dc verantwoordelijkheid droe gen voor de daden van „Einsatzgruppen" in concentratiekampen, achter het front en dergelijke". Dit zei onlangs de minister van Justitie, van de deelstaat Baden-Württemberg, dr. Haussmann tegen een gezelschap buiten landse journalisten. In het stadje Lud- wigsbui-g', hebben de ministex-s van Justi tie van alle Westduitse „Landex-" een jaar geleden de „Centrale voor de vex-volging van nationaalsocialistische misdaden" ge- "IllL VRAGEN In Elsevier s Weekblad: §j „Informerende naar de hoogte van deze subsidie deelde het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen ons mee, dit niet te mo- gen mededelen." i Vragen: a) bij wie heeft het ministerie ge- informeerd? b) waarom deelde het dit. resultaat S zijner informaties aan Elsevier mede? KAMPIOEN En Utree htsch Nieuwsblad vertelt: „de Franse wielerkampioen Roger Rivière is in Veauche, een klein stadje nabij Saint Etienne, in het huwelijk getreden met mejuffrouw Huguette Logier. Rivière is we- reldkampioen achtervolging." =1 En dat heeft dan, wat Huguette be- treft, wel resultaat opgeleverd. ^Hll CURSUS In deHaagscheCourant stond een advertentie van de Nederlandse Vakschool voor Voetverzorging. Vla mingstraat 33, Den Haag, met als kop: HOOFDCURSUS VOETVERZORGING TAAL De Volkskrant heeft het over „de jonge maatschappij Delahay (deftig woord voor Den Haag)". Het is best mogelijk dat het deftig is, maar Frans is het niet. TOOG De Stem (Bi-eda) vertelt het een en ander over het Franse gehucht Poinsin; onder andere: „de pastoor leeft er in een kale pastorie en draagt één tot op de draad versleten toog". Dat-ie zo versleten is, vind ik erg; maar dat het er één is niet. Talanus .1# sticht. Deze centrale werkt dus thans één jaar en naar ons te Stuttgart bleek, be paald met succes. Dr. Haussmann legde er daarbij de nadruk op. dat het hier niet gaat om een nieuwe denazificering. Het hoofd van de centrale te Ludwigsbui-g, de officier van Justitie Schule, heeft dit om standig uiteen gezet en openhartig geant woord op alle vragen over dit onderwerp. Waarom zo laat? In het centrum van een gespi'ek over deze Westduitse vei-volging van door de nazi's gepleegde misdaden stond de vi-aag: „Waarom pas nu? Waarom niet vroeger?" Schule die is opgeti'eden als officier van Justitie in het proces te Ulm tegen de beruchte moordenaai's van Tilsit, waar van Duitse zijde hondei'den mensen zijn vermooi-d, zei onder meer: na de stich ting van de Westduitse staat in 1949 heb ben wij geen samenhang gezien tussen de nazimisdaden onderling. De kring van de „kennei-s" van deze misdaden was en is altijd, voox-, tijdens en na de oorlog klein geweest. Het proces te Neurenbei-g le- vei-de met de misdaden tegen de menselijk heid een nieuwe factor op, die, gevoegd bij het gebrek aan kennis van de Angel saksische rechtsbedeling, weinig weer klank vond. De gewone man redeneei-de: „Te Neurenberg zijn de leiders opgehan gen, het vex-leden is daarmee uitgewist". En toen kwam, aldus Schule, voor mij het Ulmer proces in 1957. Op dal ogenblik was ik net zo onex-varen inzake de nazi misdaden als iedex-e andere officier van Justitie in de Bondsi-epubliek. Pas toen zijn mij de schellen van de ogen gevallen". De gegevens De ervai'ing te Ulm opgedaan, leidde tot de oprichting van de centrale te Lud- wigsburg. Het vei-leden, zo ging Schule vei-der, was niet iets dat ons niet meer aanging. We voelden ons gedwongen iets te doen. Daarbij ging het bij ons niet om de gemiddelde Duitsers van de col lectieve schuld van alle Duitsers aan de oorlog en de ellende te betichten. Want met pi-ofessor Heuss geloven wij niet in de collectieve schuld, wel in de collectie ve schaamte. De vx-aag was toen: waar zijn de gege vens om de nazibeulen op te sporen? Die lagen in kisten in.... de Verenigde Sta ten en Israel, waarheen ze door geschied kundigen wax-en gebi-acht. Het heeft heel wat moeite gekost de historici daar, die er voor hun zuiver ge schiedkundige werk uit putten, ervan te overtuigen dat we deze gegevens niet on der tafel wilden schuiven, maar dat we ze juist nodig hadden om processen tegen de nazileiders te voeren. Het was ons ex-nst en we hadden echt geen andere ge gevensPas daarna konden wijver- dachten opsporen, aldus Schule. Velen zijn dood, velen ook verdwenen, ondergedoken, in het buitenland werkzaam. Er wordt thans aan twintig projecten gewerkt en we hebben haast want in 1960 verjaren vele misdaden en in 1965 is alles verjaard... het gaat er ons niet om „kleine" manne tjes te grijpen. Wij zoeken naar degenen die voor en tijdens de oorlog de bevelen gaven, die zich niet meer kunnen beroe pen op een „hogere" macht. En daai-bij: de centrale verzamelt slechts gegevens en geeft die door aan de officieren van Justitie. Echt uitpluizen doen we niet. Dat deden wij ook niet met de beschuldiging tegen minister Dberlander inzake de mas samoorden te Lembei'g. Geen ondergrondse Op deze wijze gaf Schule een beeld van de werkzaamheden, die zoals men zou kunnen zeggen te elfder ure van Westduitse zijde begonnen zijn om nog nazischuldigen op te spox-en. Het gebeurt in het geheim door slechts twintig man. Men hoort gegevens van Duitsers zelf, van buitenlanders of men heeft zelf bij zonderheden. Schule en de zijnen geloven niet, dat er een nazi-ondei'grondse in Duitsland bestaat. Indien dat het geval zou zijn geweest, had de centi-ale van Lud- wigsburg niet zoveel dadex-s van misda den kunnen opsporen. Dan ook had de cen trale dat bemerkt en een nader ondex-zoek ingesteld. „Neemt u ons alstublieft ern stig, wij doen dit werk zo serieus moge lijk. Het is een bijna hachelijke taak met de middelen waarover de justitie be schikt, misdaden op te sporen, waarop veertien jaar geleden een politiek kax-ak- ter was geplakt", zo verklaarde minis ter Haussmann. Hij heeft zich ook vex-zet tegen de pogingen om ter gelegenheid van het afscheid van bondspresident Heuss een algemene amnestie voor allen, die in de oorlog politieke misdaden hebben ge pleegd, af te kondigen. Breda In eengesprek, dat wij later nog met Schule hadden, kwam het onderwerp Breda ter sprake. Het was ook voor deze jurist geen onbekend onderwerp. Hij wist er „alles" van: van de in Nederland we gens zware misdaden vex-oordeelde SS'ers en S.D.'ei-s, die erin geslaagd zijn uit de Bredase gevangenis te vluchten en in West-Duitsland vrij x-ondlopen. „Komen er", aldus Schule, „klachten over hen van Nedei'landse of Duitse kant bij ons in Ludwigsburg, dan onderzoeken wij ze nauwgezet. Tenminste als dergelijke za ken nog niet zijn behandeld door de offi cier van Justitie ergens in West-Duitsland. -Waai-uit men gevoeglijk kan opmaken, dat er inzake „Breda" te Ludwigsburg weinig gedaan kan worden. Tenzij, zoals men ons duidelijk maakte, de Nederland se Justitie toch nog ccn weg naar Lud- wigsbux-g weet te vinden.... Beestje Hebt u ook zo genoten van de eindelo ze massa's zon, die nxi achter ons liggen? Hebt u ook binnen de grenzen van het fat soen wellustig liggen wentelen in gouden zand of verdord gras? Hebt u ook ieder denkbaar celletje vol vitamine gepompt en de levertraancapsules roekeloos weg geduwd in het duisterste hoekje van de medicijnkast? Hebt u zich ook zo verlus tigd in de van tevredenheid en zonnebrand blakende aangelaten van ijsjesmannen en patattenmannen? Van koude-drankjes mannen en hotelmannen, van restaurant- en terrasjesmannen? Ach, welk een zomer beleefden deze brave borsten! Maarrr u weet toch ook van die medaljes met hun akelige keer zijden? En dan weet u waarschijnlijk ook wel waar ik heen wil: naar hen die in de schaduw leven, naar hen die afschuw koesteren voor mooie zomers, naar hen die van die eeuwige zon de bitterste drui ven der gramschap plukten! De paraplumannen. De regenjasman nen. De kolen- en petroliemannen. De ka chel- en kolenkitmannen. De reinigers en stomerikken van kleren die men met mooi weer niet draagt. De fabrikanten van cho colaatjes, die in de zon tot chocolamelk, van zuurtjes die tot limonade worden. Heel een leger van ongelukkigen, die het hebben moeten van kou en regen en mist. Die de zon verafschuwen als een tegenna tuurlijk verschijnsel, en die de eerste re genbui met trompetgeschal en jubeltonen zullen begroeten. Maar ziet, als de nood op het hoogst is, enfin, u kent dat wijze woord. De reini gers zijn uit de nood! De voorzienigheid heeft ingegrepen als in een boek van Ju les Verne, en op de vleugelen van de hoop kwam daar een beestje aan. Een nietig en ietxvat grauw Beestje. Een onbekend krui pertje dat de hoop van duizenden onder zijn vlerkjes meevoerde. De T apijtke- v e r! En daar begon het! Zwavelen, gassen, spuiten, stomen, wassen en ontvlekken. Kamers dichtplakken en vol kwade dam pen pompen. Tapijten, die tot nu toe altijd zoet op de grond lagen, wreed wegsleuren en onsmakelijk maken voor het Beestje. Stoelen wegvoeren en onbexooonbaar ma ken voor het insect. Gouden verschieten openen zich, radeloze en vaak redeloze huismoeders hangen heel de dag aan de telefoon en smeken om hulp, terwijl de ke vers knagen. Maar in ieder geval is déze tak xrnn on ze nijverheid gered. En dan zeggen ze nog dat de tapijtkever schadelijk is! Hoeveel zouden er hem stiekem zegenen? Sporrtj Advertentie "Nu ben je veilig beschermd: altijd en overal Is® „O, wat hebben we vroeger toch een narigheid uitgestaan! Die omslag, dat verdriet! Dat leed is voorbijMiljoenen vrouwen genieten nu méér van het leven, dank zij O. b.- tampons, hun Onmerkbare Bescherming. Kwiek en opgewekt kunnen zij aan alles meedoen, fietsen, dansen, uitgaan, sport! Het pakje o.b. gaat in het kleinste tasje.'* de moderne hygiëne per pakje van 10 tampons, vol doende voor maandelijks gebruik: Normaal f J,-, Speciaal f 125 LONDEN (Reuter) De Londense Times betwijfelt de waarde van het plan voor de stichting van een Europese uni versiteit. Het plan is deze week door de ministers van de zes Euromarktlanden goedgekeurd. De Times voert aan dat ve le universiteiten zoals die te Genève en Parijs reeds in grote mate geïnterna tionaliseerd zijn en acht studentenuitwis selingen een betere manier om de Eux-o- pese gedachte te bevorderen, omdat „een echte universiteit altijd organisch ge groeid moet zijn en niet ineens volgroeid uit eer, ministei'svergadering kan voort- spi-uiten". Het woord danig woi-dt gebezigd in de betekenis: geducht, flink, in hoge mate. Men zegt bijvoorbeeld: ik heb mij danig vex-veeld, ik heb hem danig de waarheid gezegd, ik was danig ge schrokken. Dit woord danig is niets als een af korting van zodanig of dusdanig die beide betekenen: in die mate, zo. Het zijn samenstellingen met het voltooide deelwoord van het wex-kwooi'd doen. In het Middelnederlands luidden deze woorden dan ook: dusghedaen, soghe- daen. Deze vormen wijzigden zich in: dusdaan en: zodaan en afleidingen daarvan zijn: dusdanig en: zodanig. Ten onrechte ging men deze vormen be schouwen als bestaande uit twee woor den: z o en danig in de betekenis: zo erg. Hierdoor kreeg danig de betekenis erg, zeer, geducht die het woord nu nog ^heeft.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3