FILATELIE Roomskatholieke activiteit in noordelijke provincies Hertenstand op Z.O.-Veluwe moet sterk worden uitgedund Puzzel nummer 6 B H li F $atl 1 Daim Landbouwschap bespreekt nieuwe garantieprijzen met ministers Bollenkwekers moeten landerijen kunstmatig beregenen WITTE KRUIS "Brieven aan de redactie 7 KERKELIJK LEVEN In één nacht Uw handen gaaf en zacht JnieTuvG SCHADE AAN BOSBOUW TE GROOT Bakkers over SER-advies Uitvoering betekent veler ondergang Expositie Jan van Herwijnen Ir. F. L. Ortt overleden GROTE ZELDZAAMHEID Zelfs de beste bollengronden zijn sterk uitgedroogd Interparlementaire match NederlandBelgië Annie Schmidt en Miep Diekman dingen mee naar Hans Chr. Andersenprijs mm Hagenaar ronselde meisjes i'i bKÜAG i OKTObER 19 5 9 In Drachten is onlangs een conferentie gehouden ter bezinning op de grote acti viteit, die de rooms-katholieke kerk in het noorden van ons land aan de dag legt. Op deze conferentie, belegd door de werk- commissie Rome-Reformatie der gere formeerde kerken en bedoeld voor alle belangstellende gereformeerden uit de drie noordelijke provincies, hield dr. L. Zielhuis uit Baflo een referaat over „Het rooms-katholicisme in de Noord-Neder landse diaspora". In zijn lezing stelde de spreker voorop, dat de r.-k. activiteit in het noorden een onderdeel is van een aanval, die over een zeer breed front is ingezet. Tot dit front behoren ook de Noord-Duitse laagvlakte en Scandinavië. De diasporagebieden (daaronder wor den verstaan de gebieden, waarvan min der dan twintig percent der bevolking r.-k. is) vormen in ons land een diago naal, lopend van zuidwest naar noord oost. Alleen in Groningen. Friesland en Drente ligt het percentage rooms-katho- lieken beneden de tien pex-cent; hun to tale aantal zal op het ogenblik ruw ge schat 90.000 zijn. Na de reformatie wist de rooms-katho lieke kerk zich in Friesland gedeeltelijk te handhaven in de havensteden en in de dorpen dicht bij de Zuiderzee, die door priester-missionarissen uit Haarlem wer den bearbeid. In Groningen bleven pa rochies in stand in de dorpen, die onder het beslag lagen van een r.-k. landedel man, terwijl het rooms-katholicisme daar nieuwe kansen kreeg door de opkomst van de veenkoloniën, toen zich in dit gebied een groot contingent rooms-katholieken uit Munsterland vestigde. Nog sterker was dit het geval in Drente. Sprekende over het rooms-katholieke leven in Friesland, wees dr. Zielhuis er op dat dit zich kenmerkt door grote trouw en offervaardigheid. Friesland le vert in verhouding de meeste priester studenten. De r.-k. Friezen hebben ech ter nooit een sterk missionair besef ge toond. Het directe apostolaat betekende dan ook het begin van een nieuw hoofd stuk. Op vier manieren streeft men naar de her-katholisering van Friesland. In de eerste plaats door de oecumenische ar beid. die wordt verricht door de Augustij ner Eremieten te Witmarsum, waar aan hun klooster een vormingscentrum werd verbonden. Zij voeren vele godsdienstge sprekken, zowel met theologen als met leken, waarin men iets voelt van een waarachtig zoeken van de broeder in Christus, die naast de moederkerk is ko men te staan. Zij erkennen dat zij in be paalde opzichten van hun reformatorische mede-christenen kunnen leren, maar uit eindelijk beogen zij uiteraard onderwer ping aan de rooms-katholieke kerk. Naast de oecumenische arbeid moet worden genoemd het rechtstreekse apos tolaat, dat sedert de jaren dertig wordt verricht door de in Drachten gevestigde paters Franciscanen. Zij noemen hun werkzaamheid het „apostolaat van de aanwezigheid" en streven ernaar met de Friese bevolking te vergroeien. Nauw met het directe apostolaat ver bonden is de actie van het gebed. In schoeide Carmelitessen een slotklooster, Drachten stichtten de Zusters Onge- dat als gebedscentrum dienst doet voor alle missionaire activiteit. In 1958 waren er negentien slotzusters, van wie de helft uit Friesland afkomstig was. En ten slot te moet worden genoemd het werk der barmhartigheid, onder meer in Drach ten, Bergum, Oosterwolde en Het Bildt. Ook in de „oude" parochies wordt grote activiteit ontwikkeld. Zo wil mgr. Nier man in zijn bisdom in zes jaar tijds 3.100.000 bijeenbrengen voor de bouw van zeventien kerken en pastorieën, die moeten verrijzen in de Noord-Oostpolder, Leeuwarden, Groningen, Sint Anna Pa rochie, Haren, Mussel, Beilen, Hoogeveen en Emmen. Bovendien bestaan er plan nen voor een eigen seminarie in het bis- Advertentie Tri? DE 4Chte, PIJNSTILLER Wéér die pijn?... dat, maar ook die andere plagende pij nen vaagt u snel weg WITTE KRUIS. met Tabletten, poeders of cachets! dom Groningen. Belangrijk is voorts de activiteit van geestelijke en intellectuele leken in het culturele en regionale leven, het maatschappelijk werk en het onder wijs. Voorts moet worden genoemd de vestiging van r.-k. gezinnen op het plat teland. Vooral op het Hogeland en in het Oldambt gaan bij publieke verkopingen tal van boerderijen over in handen van r.-k. boeren uit Zeeland. Tussen 1945 en 1958 kwamen zo 83 bedrijven met 2600 hectaren in Zeeuwse handen. Ten slotte komend tot de vraag hoe men, als protestant, deze activiteiten moet beoordelen, zei dr. Zielhuis, dat men er waardering voor kan hebben dat de rooms-kathoelieke kerk bekommerd is over de grote onkerkelijkheid in het noorden. Tegelijkertijd beschouwt hij de ze actie als een gevaar zowel voor de kerkelijke protestant als voor de buiten kerkelijken. omdat het nog altijd waar is wat onze belijdenisgeschriften over de mis en andere i\-k. gebruiken zeggen. Wan neer een buitenkerkelijke de geborgen heid zoekt van een kerk, die het wel voor hem in orde maakt, loopt hij de kans de enige weg ter zaligheid, die van het per soonlijk geloof in Jezus Christus, te mis sen". Dr. Zielhuis voegde daar verder nog aan toe: „Wij missen echter elk recht van spreken, als we niet zelf minstens even be kommerd zijn over het feit, dat God in uitgestrekte gebieden een onbekende schijnt te zijn geworden en als we niet lij den onder de verdeeldheid. Wij moeten zwijgen als we ons niet willen inzetten voor de evangelieverkondiging in ontkers tende milieus en ons niet willen geven aan het oecumenisch gesprek. Op dit gebied kunnen wij van Rome leren. We moeten echter niet onze kracht zoeken in wereld se middelen, niet in het opkopen van boer derijen, maar we moeten het hebben van de zuivere prediking. Als we ons dit be wust zijn, zullen we ons niet zenuwachtig laten maken door de roomse actie, maar dan zal deze leiden tot een vernieuwde overgave aan de Heer der Kerk. We moe ten niet leven uit reactie, maar uit de eni ge troost in leven en in sterven." Tijdens deze bijeenkomst in Drachten is bovendien nog een referaat gehouden door prof. dr. G. Brillenburg Wurth te Kampen over „Levensgevoel en levens stijl bij de rooms-katholieken en de gere formeerden." Op beide inleidingen is een levendige discussie gevolgd. Advertentie Advert en'ie het vertrouwde merk maand tampon» géén verband fléén gordel onmerkbare onzichtbare be«ehermlng volkomen veilige, hygienitehe methode In hel bekende blauw/witte dooije. Het past In het kleinste handtasje. Uw apotheker o( drogist heelt het Interna 10 tampons I 1.20 Interna z.k. (zonder inbrengsysteem)' 10 tampons I 1- Het bestuur van het Landbouwschap heeft de voorstellen vastgesteld voor de garantieprijzen 1959-1960. Deze voorstel len zijn donderdag voorgelegd aan de mi nister van landbouw. Inzake de melk stelt het Landbouwschap de garantieprijs op basis van de kostprijs voor. Het wenst een garantieprijs van 29.65 per 100 kg. melk met 3.7 percent vet. Hierbij is rekening gehouden met de stijging van de produktiviteit, welke in het kader van het gedifferentieerde loon- beleid voor de landbouw dient te worden behouden. Het Landbouwschap stelt voor deze Het bestuur van de Nederlandse Bak- kersbond heeft een telegram gezonden aan de staatssecretaris van Sociale Zaken, de beer B. Roolvink, en aan de staatssecre taris van Economische Zaken dr. G. J. M Veldkamp, waarin ernstige bezorgdheid wordt uitgesproken over het S.E.R.-ad- vies inzake wijziging van de bakkerijpa ragraaf. In het telegram wordt betoogd, dat deze wijziging een terugkeer naar de nachtarbeid inhoudt en het doet een be roep op de staatssecretarissen het advies niet over te nemen. Invoering van nachtarbeid, zo besluit het telegram, zou de ondergang betekenen van de kleine en middelgrote bedrijven, die een onvoldoende bezetting hebben om ploegenarbeid in te voeren. Daarbij wordt erop gewezen, dat thans 90 percent van de totale broodproduktie wordt verzorgd in deze kleine of middelgrote bedrijven, waarin 95 percent van de personeelsbe zetting in het bakkersbedrijf werkzaam is. Ook het hoofdbestuur van de Neder landse Katholieke Bakkerspatroonsbond dat te Utrecht vergadert, heeft unaniem het advies van de S.E.R. afgewezen. Het bestuur meent dat opvolging van dit ad vies wederinvoering van volledige nacht arbeid betekent en de verdwijning van duizenden gezonde middenstandsbedrij- ven tot gevolg zal hebben. Ook dit bestuur heeft zich telegrafisch gewend tot de staatssecretarissen van Sociale en Econo mische Zaken. In de verzonden telegram men heeft het zijn standpunt uiteengezet. (Speciale berichtgeving) De huidige schade aan de bosbouw naar globale schatting ongeveer 140.000 gulden maakt het noodzakelijk, dat de hertenstand op de zuidoostelijke Veluwe binnen twee jaar door drastisch afschot, in hoofdzaak van vrouwelijk wild, aanzien lijk wordt beperkt. De gewenste dicht heid van de roodwildstand is 1,5 per 100 hectaren, maar in mei van dit jaar be liep zij 2,5, ofwel in totaal 380 edelherten. De adviescommissie Hertenreservaten, op uitnodiging van de minister van Land bouw door de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, mr. H. W. Bloemers, ingesteld, heeft in een vandaag verschenen rapport een aantal conclusies over dit probleem bekendgemaakt. Het rapport is inmiddels door de minister van Landbouw, mr. V. G. M. Marijen, ter be oordeling voorgelegd aan de Jachtraad. Vastgesteld wordt, dat de vrije wildbaan van de zuidoostelijke Veluwe groot ge noeg is voor de instandhouding van een matige edelhertenstand. Het voortbe staan van dit 15.000, hectaren grote bosge bied dient zo lang mogelijk, uit een oog punt van natuurbescherming en recrea tie, te worden bevorderd. Het enorme overschot aan vrouwelijk (Verkort weergegeven Katten, honden en verkeer. Naar aan leiding van het feit dat ik, vooral tijdens mijn avondlijke scootertochtjes, vaak krachtig moet remmen voor katten en honden, merk ik het volgende op: De ongelukken welke hieruit kunnen voort vloeien, kunnen de desbetreffende dieren- eigenaren duur komen te staan. Teneinde dergelijke ongelukken te beperken, geef ik- in overweging vooral 's avonds en 's nachts uw hond, en indien mogelijk ook uw- kat, thuis te houden. P. A. HEIDWEILLER. Verkeersverbcteringen. Wij ontvingen reacties op de in ons blad gepubliceerde suggesties tot verhoging der verkeersvei ligheid, die op een jaarvergadering van het Verbond voor Veilig Verkeer werden geopperd door de heer Westerlaken. direc teur van het bureau Rijvaardigheidsbe wijzen in Den Haag. Uiteraard is er op deze suggesties heel wat aan te merken en zij zullen ook zeker niet alle door de minister worden overgenomen. Het heeft daarom weimg zin ertegen te fulmineren. De heer Westerlaken deed slechts een poging om zijn denkbeelden toe te lichten en publikatie daarvan betekent allerminst, dat de voorgestelde maatregelen zullen worden ingevoerd. Red. wild moet worden ingekrompen, aldus de commissie, totdat de natuurlijke verhou ding van 1:1 tussen de aantallen herten en hinden weer bereikt is. Ernstige klach ten over het roodwild zullen te vermijden zijn, indien verbetering van de voedselpo sitie der edelherten zal worden doorge voerd. De dieren kunnen dan zo weinig mogelijk ten koste van het bos leven. Eventueel zou men de hertenstand ver der kunnen beperken tot 1 per 100 hecta ren. Rustgebieden Het is voorts nodig, aldus het i-apport, dat de dieren bepaalde gebieden kennen, waarin zij zich ongestoord kunnen terug trekken. Deze terreinen mogen voor het publiek niet toegankelijk zijn. Hiermee is een vijfde deel van het Staatswildreser- vaat, te weten 600 hectaren, gemoeid. De commissie vraagt dan ook om enige ge schikte gedeelten van het Nationaal Park Veluwezoom" als rustgebieden aan te wijzen. Anderzijds pleit men evenwel voor een betere ontsluiting van het Staatswild- reservaat in zijn geheel. Er is namelijk een duidelijke behoefte ontstaan aan vormen van recreatie, waar bij een nauw contact bestaat met de na tuur. Wild met het edelhert als sterk tot de verbeelding sprekend element zal bij de stedeling het weldadige bewust zijn versterken, dat hij zich „in de vrije natuur" bevindt. De „Adviescommissie Hertenreserva ten" besteedt in haar rapport veel aan dacht aan de situatie van het edelhert sinds overoude tijden een inheemse vorm van het Europese edelhert in de ver schillende delen van het gebied, waaron der particulier bezit als het nationaal park „Veluwezoom" (Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten), dat met aan sluitende terreinen ongeveer 7000 hecta ren groot is, de Loenermark van de ge meente Apeldoorn (ongeveer 1200 heca- ren) en het Staatswildreservaat Hoog Buurlo - Ugchelen - Hoenderlo van 3000 hectaren. garantie te beperken tot een hoeveelheid melk van 5.24 miljoen ton. Deze beperking van de te garanderen hoeveelheid wordt in het kader van het aangekondigde alge mene beleid redelijk geacht. Evenzeer wordt het echter redelijk geacht de na- tionaal-economisch gunstig te achten stij ging van de produktiviteit van het melk vee in de garantie op te nemen. Het door de vorige minister van land bouw ingevoerde gedeelde marktrisico wordt evenals het vorige jaar afgewezen, omdat het strijdig is met de grondslagen van het garantiebeleid. Als verrekenprijs voor consumptiemelk stelt het landbouwschap 31.10 voor, over welk voorstel overeenstemming werd ver kregen met het bestuur van het produkt- schap voor zuivel. Bij het formuleren van voorstellen met betrekking tot de voor oogst 1960 in het vooruitzicht te stellen prijzen voor ak- kerbouwprodukten is het Landbouwschap, evenals bij de melk, er van uitgegaan dat de invloed van een produktiviteitsstijging welke in het verleden direct aan de consument ten goede kwam thans voor het agrarisch bedrijfsleven behouden dient te blijven. De voorstellen van het Landbouwschap behelzen enige verhoging van de garan tieprijzen voor granen en suikerbieten. Bij de bespreking met de minister bleek dat het noodzakelijk is over enkele tech nische detailpunten nog nader ovexdeg te plegen, waardoor het nog niet mogelijk was de voorstellen nauwkeurig te herlei den tot prijzen zoals deze in het kader van de prijsregelingen dienen te gelden. Op 4 november wox-dt de kunstschilder Jan van Herwijnen zeventig jaar. Ter ge legenheid daarvan, wordt in de kunstzaal „De populiex-" in Arnhem een expositie van zijn werk gehouden. Deze expositie wox-dt zaterdag 7 november geopend en duurt tot 29 november. Jan van Herwijnen werd in Delft geboren, en woont thans in Bergen. (Noordholland) In de ouderdom van 93 jaar is in Soest overleden ir F. L. Ortt. De thans overle dene was oud-ingenieur van rijkswater staat. Hij werd op 9 juni 1866 te Gronin gen geboren. Na in Haarlem de hbs door lopen te hebben studeex-de de heer Ortt te Delft, waar hij in 1887 de graad van civiel ingenieur verwierf. Ir. Ortt legde bijzon der veel belangstelling aan de dag voor de opvattingen van de spiritisten. Van 1905 tot. 1914 was hij redacteur van het tijdschrift „De vx'ije mensch" en van 1907 tot 1946 van „De vegetarische bode". Voorts was hij leider van het vegetarisch inlichtingenbureau. Wijlen ir. Ortt was ere-voorzitter van de in 1928 opgerichte Nederlandse Vereniging voor natuurlijke geneeswijze en van de Spiritistenvereni ging „Harmonia". Hij publiceerde' voorts verschillende romans, onder meer „Naar het gi'otei'e licht" (1899), „Heidekind" (1904) en „Felicia" (1905). Het stoffelijk overschot van de heer Ortt zal maandag te Westerveld worden gecremeerd. Advertentie Horizontaal: 1. wijnglas, 5. zot, 6. koor, 8. lidwoord. 9. bijb.fig., 11. muzieknoot. 13. schoenmakerswerktuig, 15. vlug. 16. be wijs, 17. voegwoord, 19. plaaggeest, 21. ontkenning (Eng.), 22. plaats in Geld.; 24. muzieknoot, 25. meisjesnaam, 27. plaats op de Veluwe, 29. strijdperk. De uitgeverij Elsevier heeft thans, na haar bekende grote Winkler Prins-atlas en de wereldatlas in encyclopedieformaat, een zakatlas het licht doen zien, die stel lig bij velen zeer welkom zal zijn. Atlas sen zijn ofwel loodzware boekwerken of een verzameling kaartjes, waarop alleer de wereldsteden staan aangegeven (zoals in allerhande zakagenda's). Deze Else vier atlas in zakformaat houdt het mid den tussen beide. De kaartjes zijn geschikt voor de moderne krantelezer, die zich over het nieuws wil oriëntex-en en voor de scholier, die zijn kennis wat wil verdie- >en. Het boekje bevat namelijk niet alleen kaarten, maar ook korte beschrijvingen van de landen, statistieken en dergelijke meer. Ook is er een enkele foto in opge nomen. Deze gegevens zijn uiteraard ge put uit de beide andex-e atlassen, die El sevier reeds uitgaf en waarvan deze zak atlas slechts een „monster" is. Want ten slotte heeft een zakatlas, evenals een zak- encyclopedie het nadeel, dat in de regel juist wat men zoekt er niet in staat. 1 2 3 4 6' 7 8 9 XO 11 12 13 LA 15 X6 17 18 19 20 71 22 25 24 25 26 27 28 29 OPLOSSING PUZZEL no. 5. Horizontaal: 1. slagwerk, 5. Ermelo, 10. aftands, 11. onvrede, 12. ganzeveder, 13. glim, 15. kanon. 16. organist, 19. onheilen, 21. spelt, 25. tien, 26. kousenband, 28. roodste, 29. aversie, 30. ijsmeer, 31. anamnese. Verticaal: 1. slaags, 2. Antonia, 3. won derolie, 4. rusten, 6. x*ève, 7. enerlei, 8. overmits, 9. vomeert, 14. Pappenheim, 17. zotternij, 18. gezogen, 20. Heeroom. 22. laatste, 23. ijsbaan, 24. U de ere, 27. asje. Prijswinnaars: mevrouw L. Wuite, Rönt- genstraat 1, IJmuiden: 7.50: M. Fieggen Ottignon, Oude Posthuisstraat 10. Heem stede: 5.J. v. d. Goes, G. v. Eekeren- straat 14 (I), Haarlem: 2,50. Verticaal: 1. Egypt. Zonnegod, 2. vreem de munt, 3. tijdperk. 4. muzieknoot, 5. troefkaart, 7. berg bij Troje, 8. boze geest, 10. kameraad, 12. zangspel, 14. japon uit de 18e eeuw, 15. reeks, 18. deel van een hoofd, 20. Eng. bier, 22. roem, 23. telwoord, 26. dierengeluid, 28. familielid. Oplossingen inzenden per briefkaart vóór donderdagochtend. Prijzen: 7.50, 5.—, 2.50. Het Nedexdands elftal voor de inter parlementaire voetbalwedstrijd Neder- land-België, die maandagmiddag 19 ok tober in Rijswijk zal worden gespeeld, is als volgt samengesteld: voor: G. A. Kieft, J. W. van Hulst, mr. M. Vrolijk, J. Ree horst en D. F. van der Mei; midden: G. M. Nederhorst, mr. H. W. van Doorn en H. Kikkert; achter: mr. W. J. Geertsema en J. M. den Uyl; doel: I. Baai't. Reserves: mr. F. J. Kx-anenburg en Gi-oen. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst. zal de aftrap doen en de heer Leo Horn, internationaal scheidsrechter, zal in deze wedstrijd. als arbiter optreden Wat nog nooit nodig is geweest, moe ten de bloembollenkwekers nu doen, hun grond beregenen met installaties. Zelfs de beste bloembollengronden zijn verdroogd. In normale jaren lijken de velden in de Bloembollenstreek slechts rulle zandmassa's. In werkelijk heid is het zand maar een paar cen timeter rul, daaronder is het al zo vochtig, dat men het met „plattander- vorken" kan opscheppen. Plant men de bloembollen, dan staan ze meteen in een vochtig milieu, dat precies op maat is; niet te vochtig en niet te droog. De bollen wortelen dan gemak kelijk. Dit alles wordt geregeld door het grondwater, dat men kan laten zakken of stijgen met het water in de vele sloten. Nu doet het grondwater niets en de droogte dringt het steeds verder naar beneden. De bollen moeten echter voor december in de grond zitten. Een week of zes geleden moest het planten van nax-cissen beginnen en vele kwekers hebben het met lood in de schoenen gedaan. De grond was te wax-m, vier tot vijf gx-aden hoger dan normaal. De parasiterende schimmels en insecten zijn bij dergelijke tempex-atux-en actief, zodat de kwekers al wisten, dat er ziekten in de bollen konden komen. Deze zijn ook inderdaad geconstateerd Men hoopte op een omslag in het weer in oktober, maar het blijft droog en warm. Het is dus geen wonder, dat men de oogst van verschillende zachte variëteiten van nax-cissen met bezox-gdheid tegemoetziet. Deze waren dit jaar al bijzonder duur ten gevolge van een hoog percentage uitval. Men weet, dat men het plantgoed niet zo goed kan conti-oleren of er blijft altijd wel een aantal aangetaste bollen in achter. Het is dus wel te begrijpen, dat vele kwe kers meer dan in andere jai-en bollen uit de grond halen om te zien of er wortels aan komen en of de ziekten doorwoekeren. Machines machteloos Binnen de kortst mogelijke tijd is een gx-oot aantal beregeningsinstallaties ver- schenen. Bij het begin van het planten van de tulpen ontdekte men al snel, dat ook de anplantmachines bijna niet op dat dx-oge zand kunnen werken. Iedere geul of voor die men trekt loopt onmiddellijk weer dicht. De bollen komen dan in het ongun stigste geval boven op het zand te liggen en in het gunstigste geval veel te ondiep. De oude methode-met-de-hand biedt ook al geen uitkomst, want al het zand valt zo van de gereedschappen af. Men kan geen bedden uitsteken, het zand niet ovei'schie- ten over het voorgaande, kortom men staat op vele tuinen machteloos. Het bere- genen is daarom wel een uitstekend hulp middel. dat van tweeledig nut kan zijn. Er is alleen enorm veel water voor nodig, want eerst moet de lucht uit de grond ver- di-even worden en dan zakt het water soms te gauw naar diepere lagen. De berege ning kan dus niet worden stopgezet. Nu heeft men in de Bloembollenstreek nog het geluk van de vele sloten naast de velden, die door het waterschap Rijnland, dat speciaal rekening houdt met de bloem bollenteelt, hoog worden opgezet. De schaarste aan water is daar soms zo groot, dat het water moet worden gedistribueerd. De bi'oeiers, die de bollen op kistjes plan ten en deze in de grond zetten, zouden de bodemtemperatuur moeten verlagen, tot ongeveer 9 graden C, om goede bloemen te krijgeii. Maar de bodemtempei-atuur is abnormaal hoog. Afwachten. Het is te begrijpen, dat de kwekers iede re weersvex'wachting met spanning af wachten en ieder nieuw hoge drukgebied terugwensen naar de Azoren. Er zullen straks in de broeikassen zeer kundige mensen moeten staan, die alle nadelen van deze zomer kunnen opvangen. Alle haast bij het forceren zal men moeten ver mijden om niet een kas vol troosteloos mislukte bloemen te krijgen. De bollenkwekers hebben het geluk, dat de bollen niet onmiddellijk totaal afhanke lijk zijn van het milieu. Ze kunnen wortels vormen en nog een poosje teren op hun re- servevoedsel. Maar waar afgaat en niet bijkomt, dat mindert snel. Men hoopt dus ook hier op regen, want een week kunst matige beregening doet niet zoveel als een halve dag echte regen. Vrijdag klonk het weex'bericht voor de land- en tuinbouw hoopvol. Het zoveelste hogedi-ukgebied trekt naar het Oosten, er is weer verhoogde depx-essie-activiteit op de Oceaan. Zou er water inzitten? Men moge dan spi'eken van een bloembollenin dustrie, men beseft nu weer. dat ook deze teelt geheel afhankelijk is van de natuur. Elke twee jaar bepaalt een internatio nale jury welke schx-ijver of schrijfster van kinderboeken in aanmei-king komt voor de Hans Christian Andersenprijs. De ze prijs wordt toegekend aan die auteur-, die volgens de jury het beste verhaal voor kinderen heeft geschreven. In alle meedin gende landen, en dat zijn er tientallen over de gehele wereld kiest een landelijke jury enkele boeken uit, die naar haar oordeel representatief zijn voor het betreffende land. Deze boeken worden dan geheel of gedeeltelijk vertaald en ingezonden. In Nederland heeft een commissie van het studiecentrum Boek en Jeugd, bestaande uit drie jeugdbibliothecax-essen, haar keu ze i-eeds gemaakt. Deze viel op de boeken „Padu is gek", van de Haagse schrijfster Miep Dieckmann en „Wiplala" het beste Nederlandse kinderboek 1958 van Annie AI. G. Schmidt. In het voorjaar 1960, de juiste datum is nog niet bekend, zal de internationale jury een beslissing nemen WEST-BERLIJN. Tweehonderd jaar geleden op 10 november 1759 werd de grote Duitse dichter Friedrich von Schiller (17591805) geboren. Ter her innering aan dit feit zal op 10 novem ber aanstaande een postzegel van 20 pf. (rood en donkerbruin) worden uitge geven. De zegel is ontworpen door Hans-Joachim Fuchs en vertoont Schillers portret naar een pastelteke ning van de Poolse schilderes Ludovïka Simanowicz. De gravure is van Rudolf Gerhardt. De oplage bedraagt vijf mil joen stuks. FINLAND. Naar aanleiding van het feit dat EU noihonna Kallio, die baan brekend werk heeft verricht voor de beoefening van gymnastiek door vrou wen, honderd jaar geleden geboren werd, zal onder meer een postzegel van 30 mk. worden uitgegeven, die op 14 no vember in een oplage van twee miljoen exemplaren zal verschijnen. Op de zegel is een gymnaste afgebeeld. TSJECHOSLOWAKIJE. De Tsjechi sche posterijen hebben een serie van wijf waarden het licht doen zien ter viering van het tienjarig bestaan van het Tatra. nationale park: 30 h. twee marmotten, 40 h. Europese bison, 60 h. lynx, 1 kr. wolf en 1,60 kr. twee edel herten. De zegels zijn uitgevoerd in twee-kleurendruk. HONGARIJE. Ter gelegenheid van de Dag van de postzegel 1959 is een post zegel van 2 forint (purper) verkrijg baar gesteld, voorzien van een aan hangsel (een zogenaamde tab). De zegel laat een oude schaapherder zien die een brief ontvangt en het aanhangsel 'reprodukties van vier postzegels, vast gehouden door een hand met een pincet. ISRAEL. Eliëzer Ben Jehoeda (1858 1922), Hebreeuws schrijver, linguïst en vader van het moderne Hebreeuws werd honderd jaar geleden geboren. Ter herinnering hieraan zal binnenkort een postzegel van 250 pruta (blauw en lichtblauw) worden uitgegeven met diens portret. Het ontwerp is van Zwy Narkiss uit Tel Aviv. ARGENTINIë. Voor Moederdag kwam een postzegel van 1 peso (zwart en rood) uit met een aardige voorstelling: een klein meisje met negerpopje en een wiegje. De zegel heeft een oplage van drie miljoen exemplaren. IVOORKUST. Drie nieuwe frankeer zegels, 10, 25 en 30 fr., zijn uitgegeven, waarop een olifant is afgebeeld. Voorts drie nieuwe luchtpostzegels: 100 fr. Place Lapahid en postkantoor te Abid jan, 200 fr. Houphouet-Boigny-brug en 500 fr. Ayame-stuwdam. De Rotterdamse zedenpolitie heeft een 40-jai-ige Hagenaar aangehouden, die wordt vei-dacht van het i'onselen van meis jes voor nachtgelegenheden in het Midden- Oosten en in Noox-d-Afrika. Voor zover het zich laat aanzien, maakt de Hagenaar deel uit van een wijdvertakte organisatie, die haar contactpunten in verscheidene lan den heeft. De meisjes zouden zijn geronseld onder het voorwendsel, dat zij als dansex-es zou den gaan werken. Het was echter niet noodzakelijk, dat zij konden dansen. De Ha genaar zei in dat geval, dat er voor een op leiding zou worden gezoi-gd. Hoeveel vrouwen hij heeft vex-handeld en naar wel ke landen die zijn gegaan, kan in dit stadi um van het onderzoek nog niet worden meegedeeld. Uiteraai'd zal het Tidei-zoek in deze af faire op internationale basis dienen te ge schieden. De verdachte is vandaag (zaterdag) voor de officier van justitie mr. H. van Buuren geleid.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7