75 c r Macmillan poogt Parijs milder te stemmen f^r Ruimer standpunt zal bij loonbeleid nodig zijn Haarlemse bloemenmeisjes bij opening van Nederlandse Week ^Van dag tot dag Selwyn Lloyd op verzoeningsmissie raatótoel 3 J Parldmsonadle Studenten richtten antiek kanon op huis van ir. Staf STICHTING VAN DE ARBEID Vijf kinderen gewond bij botsing in Haarlem-Noord Ruzie in café eindigde met doodslag Kerkelijk Nieuws FIFTY FIFTY Ge moderne Amerikaan die u van y twee kanten pl laat genieten: van de prijs en van de kwaliteit 20 stuks 0p de Vrouwenorganisatie voor vrede en vrijheid bijeen „Komst van commissie werkte rustgevend" VANDAAG FEEST IN STUTTGART Verbod Kort nieuws MAANDAG 19 OKTOBER 1959 Het aantal ambtenaren stijgt gemiddeld per jaar met 2,2%. Experts op het ge bied van de bureaucratie hebben dit met vereende krachten te Edenkoben vast gesteld. Daar het Nederlands groeiper centage ongeveer gelijk is aan het West- duitse kan men de schuld niet zo gemakke lijk bij een bepaalde politieke richting zoeken. Er zijn andere oorzaken aan het werk, die het aantal regeringsambtena ren hier te lande tussen 1890 en 1957 van 20.000 tot 170.000 hebben doen toenemen. Daarbij komen dan nog 50.000 zogenaam de arbeidscontractanten en nog eens zo'n 140.000 gemeente- en provinciale ambte naren. De wet van Parkinson kan veel verkla ren. Er komt meer werk, naarmate de er voor beschikbare tijd ruimer wordt, zegt hij. In de ambtenarij werken nu twee krachten: een ambtenaar wenst een voort durend groter aantal ondergeschikten, want daardoor lijkt hij belangrijker en heeft hij betere promotiekansen; ten twee de scheppen ambtenaren werk voor el kaar. Wat de een heeft nagekeken wordt door de ander nog eens gecontroleerd en gedeeltelijk veranderd. Daarna gaat het ter parafering naar nummer drie, die het beter geschikt acht voor nummer vier, die juist met vakantie gaat, waar door het bij nummer vijf terecht komt, die meent dat alles opnieuw op andere formu lieren had moeten worden ingevuld, enz. De werktijd die beschikbaar komt door het aanstellen van extra krachten wordt vol ledig opgevuld en er raken mensen over spannen. Om hen wat te ontlasten worden dan weer nieuwe krachten aangenomen, enzovoortAldus Parkinson, de boe man der bureaucraten. Bureaucratie is niet alleen een overheids- verschijnsel, ook de particuliere sector lijdt er wel aan. Iedere grote organisatie wordt een bureaucratie. Zo houdt het personeel op een afdeling van een bekend groot Ne derlands concern zich middagenlang bezig met het spelen van schaak, of met het be leggen van zogenaamde „conferenties", waarbij altijd vijf man aanwezig moeten zijn, want dan zorgt het bedrijf voor gratis koffie en sigaretten. Zo gek is de overheid nog niet. Maar bij haar liggen dan weer de meeste mogelijkheden voor het voort durend uitbreiden van haar personeel. De overheid kan voortdurend werkgelegen heid creëren, ja, moet dat zelfs doen, want ambtenaren zijn nodig omdat de maatschappij tegenwoordig zo ingewik keld is. En omdat de bevolking maar steeds toeneemt, waardoor er ook weer meer ambtenaren nodig zijn. En méér ambtenaren maken op hun beurt de maat schappij nog weer ingewikkelder Hoe stopt men de ambtelijke inflatie? Het lijkt erop, dat men er net zo min iets aan kan doen, als aan de monetaire in flatie, die toevalligerwijs of niet toe vallig volgens een minister van Finan ciën ook met 2% per jaar toeneemt. Be staat hier een verband? Zo ja, dan zou men beide kwaden gelijktijdig kunnen be strijden. Maar dat moet dan weer door de overheid dus door méér ambtenaren gebeuren Zes studenten van de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam hebben zaterdag nacht voor het museum in Park Bronbeek in Arnhem een antiek kanon weggesleept en naar de stadswijk de Hoogkamp ver voerd, waar zij het „stuk" opstelden in de tuin voor de woning van de oud-minister van Oorlog ir. C. Staf en er allerlei schijn bewegingen mee uitvoerden. Zowel de wacht van een militaire opslagplaats aan de overkant als de oud-minister zelf telefo neerde de politie, die de zingende en ze venklappers ontstekende studenten op pakte. De oud-minister heeft dit artillerie offensief olijk opgevat, mogelijk ook om dat zijn belagers vrijwel geheel kaal wa ren. Zondag hebben de studenten het ka non naar Bronbeek teruggebracht. Ed van der Elskens „Jazz", uitgegeven door De Bezige Bij, is een fotoboek, waar uit men geen zuivere en volle indruk krijgt van zijn fotografisch talent. Er zijn buitengewoon fraaie opnamen bij, maai de gemiddelde foto stelt toch teleur, veel techniek en wat een vakman is Van der Elsken maar niet zo heel veel in spiratie. Toch, voor de getrouwe bezoe ker van jazzconcerten is dit boek een waardevolle herinnering aan avonden vol spanning en geladenheid, vol vrolijkheid en dodelijke ernst. Stemmingen, die op de foto's van musici en van publiek tot uit drukking komen. Fotoboeken komen meer en meer in de mode en de jazzmuzikant blijkt een dankbaar onderwerp, mede om dat het publiek de vaak hinderlijke foto grafen kennelijk op de koop toe neemt. Het boek is voorzien van teksten van ■Tan Vrijman, die wat gechargeerd over de betekenis van jazz voor de moderne ieugd schrijft; van Simon Carmiggelt over Sarah Vaughan en een vervelend en onjuist stukje van Friso Endt over de be ruchte concerten van Lionel Hampton. Michiel de Ruyter geeft nog eens een chronologische opsomming van alle jazz musici. die ons land bezochten en lever de daarmee een goede compensatie op de foto-story. Het gedicht van Hugo Claus „April in Parijs", staat er wat vreemd tussen. Het heeft alleen de titel met een bekend Cole-Porter-liedje gemeen en moet verder kennelijk „sfeertyperend" wer ken. We hopen dat dit lukt. De Stichting van de Arbeid heeft de dato 16 oktober aan de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de volgende brief gezonden: Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft in zijn heden gehouden vergadering kennis genomen van de „nadere verduidelijking" de dato 5 oktober 1959 op enkele punten van de aanwijzing aan het College van Rüksbemiddelaars betreffende meer differentiatie in de arbeidsvoorwaarden. Naar aanleiding hiervan heeft het bestuur zich beraden over het te volgen beleid bij de toetsing van ingediende wijzigingsvoorstellen in het kader van de meer gedifferentieerde loonpolitiek. Het bestuur stelt het op prijs het resul taat van dit beraad aan u mede te delen. Het bestuur nam kennis van uw ver klaring dat de „nadex-e verduidelijking" geen wijziging heeft gebracht in de al gemene aanwijzing van 31 juli 1959. Bij het huidige loonbeleid zal uiteraard bij de beoordeling van loonvoorstellen nauwkeurig moeten worden nagegaan hoe deze zich verhouden tot de ontwikkeling van de produktiviteit in de desbetreffende bedrijfstak of onderneming. Het resultaat hiervan zal evenwel niet zonder meer de inhoud van de door de Stichting van de Arbeid uit te brengen adviezen kunnen bepalen. Ook beleidsoverwegingen zullen daarbij steeds een rol dienen te spelen. Ditvooropstellende heeft ons bestuur in het bijzonder aandacht geschonken aan de volgende punten. De meerderheid van ons bestuur is tot de volgende conclusies gekomen: 1. Het uitgangspunt 1 oktober 1958 (punt 1 van de „nadere verduidelijking"). Dit uitgangspunt aanvaardende, wenst het bestuur niettemin in voorkomende geval len op grond van beleidsoverwegingen, een ruimer standpunt in te nemen. In die ge vallen, waarbij kan worden teruggegaan tot 1 juli 1958, zou het bestuur zich willen laten leiden door de gedragslijn, uiteen gezet door de minister van Economische Zaken in de bespreking op 24 augustus en de daarbij genoemde criteria. 2. Looniijn en produktiviteitslijn (punt 2 van de „nadere verduidelijking"). Het bestuur is van oordeel, dat aan de in punt 2 van de „nadere verduidelijking" gegeven begrenzing niet steeds strikt de hand zal kunnen worden gehouden. Aan de eis van niet-overschi-ijding „op geen Vijf kinderen zijn zaterdagmiddag om vier uur gewond, toen de personenauto, waarin zij zaten, op de hoek van de Ver- gierdeweg en de Roemer Visscherstraat in Haarlem-Noord in botsing kwam met een bestelauto. Alle kinderen werden naar het Grote Gasthuis vervoerd, waar een hunner, een zevenjarig zoontje van de bestuurder van de personenauto, met een gebroken rechterarm moest worden opgenomen. De anderen konden na be handeld te zijn, naar huis gaan. De personenauto, waarin behalve de bestuurder, een 34-jarige fraiser uit Hil versum, acht a negen kinderen zaten, reed in de Roemer Visscherstraat in oos telijke richting, de bestelauto, bestuurd door een 35-jarige monteur uit Amster dam op de Vergierdeweg in noordelijke richting. Waarschijnlijk doordat de Am- ste. dammer geen voorrang verleende, botsten de wagens tegen elkaar. De per sonenauto draaide een kwartslag naar rechts, kantelde en kwam liggend op het dak verderop in de Roemer Visscherstraat tot stilstand. Van de kinderen in de personenauto wer den er vijf gewond, te weten de drie kin deren van de bestuurder en twee kinderen uit Haarlem. Het zevenjarige zoontje van de Hilversummer brak de rechterarm, een negenjarig dochtertje ki-eeg een hoofdwond en een vierjarig zoontje een wond aan de rechterpols. De Haai-lemse kinderen, een jongetje van drie jaar en een meisje van vijf jaar liepen respectie velijk een hoofdwond en een snijwond aan het rechteroog, alsmede een snijwond aan het hoofd op. De bestuurder van de bestelauto raakte zo overstuur dat ook hij naar het Grote Gasthuis werd gebracht. Na hier wat op zijn verhaal te zijn gekomen kon hij zijn tocht voortzetten. De bestuurder van de personenauto kreeg geen letsel. De personenauto werd zwaar bescha digd en moest worden weggesleept. De politie legde er beslag op om haar aan een onderzoek te onderwerpen. enkel tijdstip" zal namelijk naar het oor deel van ons bestuur niet in alle gevallen kunnen worden voldaan. 3. Uitkering ineens en dergelijke (als bedoeld aan het slot van de punten 3 en 4 van de „nadere verduidelijking"). Het be stuur is van oordeel, dat van de hier ge geven strikte begrenzing, op grond van beleidsoverwegingen en rekening hou dende met hetgeen partijen terzake over eenkomen, dient te kunnen worden af geweken. Het N.V.V. kan zich met deze brief niet verenigen en zal zich afzonderlijk met een eigen standpunt tot de regering wenden. Gelet op het feit, dat de algemene aan wijzing en de „nadere verduidelijking" zijn gepubliceex-d, heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid vrijheid gevon den, ter spoedige informatie aan het be drijfsleven, deze brief vrij te geven voor publikatie. (Speciale berichtgeving) Nadat zaterdagavond in een café aan de Benthuizerstraat te Rotterdam twee man nen 'n hoogoplopende ruzie hadden is korte tijd later één van hen, een 57-jarige ge- meentewei-kman uit de Zaagmolenstraat te Rotterdam dood in de buurt van dit café gevonden. De man had een ernstige hoofdwonde, welke later door vuistslagen bleek te zijn toegebracht. Als verdachte is gearres teerd een 21-jarige voeger te Rotterdam. Zij hadden in het café een hevige woorden wisseling gekregen, die ontaardde in een vechtpartij. Medebezoekers scheidden het tweetal, waarna de gemeentewerkman het advies kreeg zich zo snel mogelijk te verwijderen, daar de tegenpartij bijzon der agressief was. De gemeentewerkman volgde het advies op en verliet het café. De voeger wilde achter hem aan maar men hield hem met grote moeite tegen. Na enige tijd heeft men hem laten gaan. Kort daarop keerde de voeger terug. Hij schreeuwde zoiets van „ik neem dat niet, ik heb met hem afgerekend". Toen vertrok hij wéér. Men nam het in het café niet zo ernstig op. Dat de voeger echt niet had overdreven, bleek wel, want de bewoners van de Benthuizerstraat hadden de politie gewaarschuwd, dat er een man op straat lag. Het bleek de gemeente-werkman te zijn. Hij was dood. Direct werd de jacht op de dader, die men had zien weglopen ingezet. Een poli tieagent, die aanvankelijk niets van de zaak afwist meldde bij' het vernemen, dat hij op het Nooi'dplein niet ver van de Benthuizerstraat een dronken jongeman met een witte shawl had zien lopen. De voe ger had inderdaad een witte shawl om. Een speurhond Castor werd meegenomen en zondagmorgen was het net rond de da der zo dicht gehaald, dat tot zijn arresta tie kon worden overgegaan. Deze zei zich niets te kunnen herinneren. Bij zijn aan houding verkeerde hij nog onder de in vloed van alcohol. Volgens verklaringen van anderen echter zou hij het slachtof fer twee harde vuistslagen op het hoofd hebben toegediend. B. zei niet te kunnen geloven, dat hij de man had gedood. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Luttelgeest (Noordoostpol der) E. Klimpenaar te Nieuwleusen. Aangenomen naar Wassenaar (vac.-dr. H. J. Honders) dr. Th. C. Frederikse te Meppel. Bedankt voor Winterswijk H. Hadders te Eindhoven voor Nederhemert C. den Boer te Veen (Noordbrabant). Geref. Kerken Aangenomen naar Maasdijk K. Snoey te Dinteloord. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Maassluis B. Bijleveld te Noordeloos. Advertentie (Van onze correspondent in Londen) De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, zal op 11 en 12 no vember een bezoek brengen aan Parijs, waar hij besprekingen zal voeren met zijn collega Couve de Murville. Premier Mac millan wil kennelijk al het mogelijke doen om zijn initiatieven om tot een vergelijk met de Sovjet-Unie te komen kracht bij te zetten. Allereerst moet daartoe een ein de komen aan het onderlinge geharrewar tussen de westelijke bondgenoten. Selwyn Lloyd gaat naar Parijs om te trachten be paalde geprikkeldheden tegenover Londen weg te nemen. Gehoopt wordt dat Ade nauer na de Brits-Franse gedachtenwisse- ling naar Londen zal komen. Dat zal hem zeker gemakkelijker vallen nu er geen reden meer is voor zijn vrees dat de La- bourregering roet in het eten zal gooien. Toch blijft er bij de bondskanselier nog een zeker wantrouwen bestaan over Mac- millans bedoelingen ten opzichte van de Russen. Voor Selwyn Lloyds vertrek naar Pa rijs komt Spaak, de secretaris-genei-aal van de NAVO naar Londen. De Italiaan se premier Segni en de Italiaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Pella worden in de tweede helft van november in Lon den verwacht. Van Londen uit gezien lijkt het of een topconferentie thans zeer snel nadert. Behalve deze kwestie zal Selwynn Lloyd ook het vraagstuk van de Europese vrij handel ter sprake brengen, hoewel daar over niet foi'meel zal worden onderhan- deld. Het wachten is immers op de vol tooiing van de overeenkomst tussen de ze ven volgende maand in Stockholm. De Britse regering heeft voorlopig de hoop opgegeven op een allesomvattend Euro pees vrijhandelsgebied, doch zij zal trach ten een brug te slaan tussen de zes en ze ven, teneinde te voorkomen, dat de twee handelsblokken elkaar zullen benadelen. Topgesprek Selwyn Lloyd zal waarschijnlijk ook zijn lievelingsgedachte naar voren brengen om de divei-se Europese instellingen te her groeperen en te centraliseren. Zijn moei lijkste taak is echter president De Gaulle te vermurwen in zake diens wens een ein de te maken aan de zogenaamde Brits- Amerikaanse overheersing van de NAVO. Groot-Brittannië voelt niets voor een drie- mogendheden NAVO-directoraat, maar Sel wyn Lloyd zal De Gaulle met beloften overladen dat Frankrijk door middel van alle bestaande diplomatieke kanalen bij elk overleg nauw zal worden betrokken. Van De Gaulle's reactie zal het afhangen of hij zijn zegen geeft aan een topgesprek maar Londen begrijpt dat De Gaulle te gen overhaasting is, vooral wegens zijn vrees dat zulks in het nadeel van het Wes ten zal uitvallen. Hij geeft daarom de voorkeur aan een topontmoeting in de len te. De Franse regering heeft officieel ont kend, dat zij met een topgesprek wil wach ten tot de Franse kernproeven achter de rug zullen zijn. Macmillan stelt dat door te lang dralen waarschijnlijk een goede kans voorbij gaat, maar hij zal echter ook ongetwijfeld onder Amerikaanse druk staan om niet te hard van stapel te lopen. De Amerikanen remmen met als argu ment dat zij hun ontwapeningsplannen nog niet voldoende hebben uitgedacht. De speciale door president Eisenhower be noemde commissie zal haar advies niet voor 1 januari gereed hebben. Weerbericht Er bestaan verschillende opinies over de in theorie voorbije zomer. Men heeft het toegeschreven aan het geravot met kern-explosieven, aan het in het geheim stoeien met waterstofbommen en ook aan uitbarstingen op de zon; de laatste waar schijnlijk onder het mom van: ik-wil-óók- wat-doen! Ik geloof daar niet in. Ik zie dat anders. Het ligt gewoon aan mijn parapluie en mijn zonnebril. Ruim twee jaar geleden, op een prachtige warme, zonnige voor jaarsdag, de enige van het heie seizoen, dacht ik zo bij mezelf: weet je wat k doe? Ik koop me een zonnebril. Maar nou es een góéie. Nou niet op een paar gulden kijken, maar echt zo één als die jongens van Hollywood op d'rlui dure neuzen heb ben. Ik kocht het ding op een namiddag, na dat ik van m'n werk kwam, dus was er geen reden het op mijn neus te zetten. Ik legde het op mijn tafel met de aperte be doeling de volgende morgen er trots mee tussen mijn collegae te verschijnen en natuurlijk ook wel een beetje om mijn kostbaarste bezit, mijn ogen, tegen de al te felle zonnestralen te beschermen. Wat gebeurde er? U hebt het, intelligent als ge natuurlijk zijt, reeds geraden: het werd een egaal grijze lucht en het bleef zo, de lente, de zomer en de herfst, waarbij mijn zonnebril nutteloos, maar toch wel bij-de-hand, in een la van mijn bureau verbleef. Het jaar daarop... van hetzelf de laken een pak. Maar, wat geschiedde er nu, dit jaar? Op vaders verjaardag komt me daar doch ter Annemarie mét zoon-van-zeven en mét een juweel van een parapluie als ge schenk; zo'n Anthony Eden-geval, met een bamboewortel-haak. Die dag speelde de kleinzoon natuurlijk met de zonnebril, hij verloor er een glas uit en nam het ding die middag mee om er in Den Helder doktertje mee te spelen. Ik wil maar zeg gen: wég zonnebril. Maar ik had nu een parapluie, een regenscherm! Van die dag af begon de zon te prikken, te stralen, te branden. De parapluie kreeg een plaats aan de kapstoktót... eer gisteren, toen mijn vrouw haar naar boven bracht en ergens op de vliering wegborg. En nu? Bij mijn ontwaken gisterochtend was de lucht egaal grijs en kort daarna vielen de eerste regendruppels. Ik weer naar boven om de parapluie naar beneden te halen. „Néé" waarschuwt m'n vrouw „laat 'em nou boven, dan gaat het misschien goed regenen!" Nou wil ik maar tot het volgende conclu deren: m'n zonnebril kan geen kwaad meer, ik bedoel die kan geen invloed meer uit oefenen. Alleen die parapluie. Nu de lang verbeide malse regen is gekomen, weet u dat mijn parapluie onvindbaar ergens op de vliering staat. Komt tóch de zon weer terug, dan heeft mijn vrouw, dan wel de werkster, haar naar beneden gehaald en hangt ze weer, als een uitdaging, bij mij in de gang aan de kapstok. Jan van Ees De afdeling Noordholland van de sectie Nederland van de internationale vrouwen organisatie voor vrede en vrijheid houdt op donderdag 22 oktober in Krasnapolsky in Amsterdam een vergadering waarbij 't woord gevoerd zal worden door mevrouw ds. E. FrankenLiefrinck en mr. H. van Wijk, welke laatste een film over zwer vende Algerijnse vluchtelingen zal toe lichten. Prof. Scholten terug van N.-Guinea (Van onze Amsterdamse redacteur) „De rustbrengende werking, die van de komst van de onderzoekscommissie inza ke de postcensuur in Nieuw-Guinea is uit gegaan, was frappant". Dat zei ons zon dagmiddag het via Tokio en de noordpool uit Nieuw-Guinea op Schiphol terugge keerde commissielid prof. mr. dr. L. W. G. Scholten, buitengewoon hoogleraar in de parlementaire geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Leiden. „Over het onderzoek naar de censuur mag ik u niets zeggen. Dat is de taak van de voorzitter van onze commissie. Wel wil ik opmerken dat wij nog niet klaar zijn en dat het nog wel enige tijd zal du ren eer wij het eindrapport kunnen uit brengen. In Nieuw-Guinea hebben wij hard gewerkt. Wij vergaderden iedere dag van 's morgens acht tot 's middags twee uur met slechts een koffiepauze van tien minuten. Op deze manier hebben wij tientallen personen kunnen horen. Wij hoorden degenen, die ons iets belangrijks konden vertellen, maar verder kon iedei-- een die met ons wilde praten bij ons aan kloppen". Prof. Scholten was het enige commissie lid dat voor de terugreis voor de pool- route had geboekt. De overige leden zou den een kwartier later via de normale route naar Nederland vliegen. Dit vlieg tuig heeft echter 30 uux' vertraging en wordt pas maandagnacht op Schiphol verwacht. Prof. Scholten, die onder meer voorzitter is van de radioraad, heeft uit hoofde hiervan ook kennis genomen van de ont wikkeling van het radiowezen in Nieuw- Guinea. „De Indonesische zender Am- bon is er vaak beter te ontvangen dan radio-Biak. Versteiiring van de Biak-zen- der is echter zo kostbaar dat men thans is overgegaan tot het oprichten van een zevental regionale zenders. Die van Hol- landia heb ik beluisterd en dat was een uitstekend programma. Enkele uren per dag wordt er voor de Papoea's uitgezon den. De Papoea is zeer hongerig naar ken nis en middels de radio kan aan de volks ontwikkeling veel worden gedaan. De plannen om ieder Papoedorp van een „volksontvanger" te voorzien, opdat de bevolking de uitzendingen kan horen wor den inmiddels uitgevoerd. Ofschoon prof. Scholten diepgaand over de ze plannen had gesproken kon hij niet zeggen of deze ontvangers al dan niet zo beperkt zijn ge construeerd, dat zij de Indonesische en Russische uitzendingen voor Indonesië niet kunnen ontvangen. „Op de Schouten-eilanden heb ik met belangstelling kennis genomen van de verkiezingen", aldus prof. Scholten. „Mannen zowel als vrouwen hadden een aantal kiesmannen gekozen en hieruit werden weer enkelen uitverkoren om zit- (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse president dr. Heinrich Lübke heeft in een brief zijn beste wensen voor een succesvol verloop van de vandaag te Stuttgart beginnende Nederlandse week uitgesproken. Lübke heeft samen met Prins Bernhard het beschermheerschap over deze manifestatie, die tot en met zaterdag zal duren, op zich genomen. Officieel wordt de Nederlandse week te Stuttgart, die gehouden wordt onder het motto „Holland besucht Stuttgart" pas morgen geopend door de Nederlandse ambassadeur te Bonn, jhr. mr. H. F. L. K. van Vreedenburch. Maar reeds vandaag hebben de eerste manifestaties plaats. Het beroemde Nederlandse draaiorgel de Arabier gaf heden morgen een concert op het Stuttgarter marktplein, de Haarlemse bloemenmeisjes posteerden zich in de drukste delen van de stad en gaven de Stuttgarters behalve charmante glimlachjes ook nog bloemen. In de Württembergische Landsbibliotheek werden vanmorgen de tentoonstellingen „Het internationale Nederlandse boek" en „Schrijvers uit en over Nederland" geopend. Vanmiddag wordt in de Württem bergische Staatsgallerij de tentoonstelling moderne Nederlandse beeldhouwkunst geopend en vanavond zal het Nederlandse Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel een concert geven in de Stuttgarter Liederhalle. Het officiële gedeelte van deze Neder landse week beperkt zich tot slechts en kele gebeurtenissen. Er wordt daaren tegen alles gedaan om de gewone Stutt garter vertrouwd te maken met Neder landse produkten en met de Nederlandse cultuur. Het hoogtepunt wordt ongetwij feld gevormd door een concert van het Concertgebouworkest onder leiding van Raphael Kubelik op woensdagavond in de Liederhalle, daarnaast zal iedere dag de Arabier concerten geven op drukke punten De hoofdcommissaris van de Parijse politie is er de oorzaak van geweest dat de interland-volleybalwedstrijd Frank rijkOost-Duitsland, die zaterdag in Parijs zou worden gespeeld in het sta dion Pierre de Coubertin, niet is door gegaan. De „prefectuur" had verboden, dat vóór de ivedstrijd het Oostduitse volkslied zou worden gespeeld en bo vendien, dat in het stadion de Oost duitse vlag zou wapperen. Dit namen de Oostdxiitsers, die zich beledigd acht ten, niet en zij trokken zich terug. Alle pogingen, die de bestuursleden van de Franse Volleybalbond aanwendden om de partijen de politie-autoriteiten en de leiders van het Oostduitse volley bal van hun standpunt af te brengen, leden schipbreuk. ting te nemen in bestuurlichamen. Die verkiezingen worden met interesse ge volgd en verlopen tot grote tevredenheid van de bevolking. De democratie is hier in wording op een terrein waarop men dat enige jaren geleden niet verwachtte". in de stad en zullen al evenzeer in tegenstelling tot de atmosfeer die het concertgebouw nu eenmaal meebrengt de Dixieland Pipers onder leiding van Eric Krans enige malen optreden. Veel belooft ook het optreden van de konink lijke militaire kapel, die niet minder dan vier concerten zal geven en met een mars door de stad ongetwijfeld veel opzien zal baren. Met het gratis uitdelen van Nederlandse kaas, soep en wat niet al, met filmvoor stellingen en tentoonstellingen, met een etalagewedstrijd en met een reeks andere gebeurtenissen hoopt men een week lang de 600.000 inwoners van de hoofdstad van de Westduitse deelstaat Baden Württem- berg voor ons land in beweging te krijgen. Dat daarbij vooral een economisch doel voorzit, maar dat men desondanks zeer veel nadruk legt op het culturele deel. zal bij de Stuttgarters, die uitstekende handelsverbindingen zowel met Amster dam als met Rotterdam hebben, ongetwij feld waardering vinden. Skipper. Zaterdag heeft de heer Rein Vogels, chef van de public relations van de K.L.M. de dirigent van het Residentie Orkest, de heer Willem van Otterloo, ge ïnstalleerd als „Skipper of the Flying Dutchman". De K.L.M. heeft deze onder scheiding toegekend naar aanleiding van het voortreffelijk concert te gelegenheid van haar veertigjarig bestaan. De tweede reden was, dat de K.L.M. het Residentie Orkest een zeer grote attractie voor ons land vindt, dat door talloze vreemdelingen met grote waardering wordt beluisterd.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3