Niet-verlenging van tijdelijke belastingmaatregelen zou te weinig effect hebben „Wat betekent Kamer van Koophandel voor zelfstandige ondernemers?" de natuurzuivere raatótoel NAAIMACHINES Grote belangstelling voor de reis van Eisenhower Pijpleiding Europoort- Pernis thans gelegd Disney gaat film over Beethoven maken Memorie van antwoord op voorlopig verslag Glorie der zee Russische chirurg gaat een beentransplantatie verrichten Amsterdams huisarts neemt verklaring van B. en W. niet Kerkelijk Nieuws Op de Mr. A. G. de Blécourt hield een inleiding voor Haarlemse Middenstandscentrale DINSDAG 20 OKTOBER 1959 Twaalf jaar lang heeft Caryl Chessman, in 1948 ter dood veroordeeld wegens een serie misdaden die als gevolg van de Cali- fornische „Lindberghwet" de doodstraf mogelijk maken, doorgebracht in de do dencel. Thans nadert de dag vrijdag waarop het vonnis eindelijk ten uitvoer zal worden gebracht. De zaak-Chessman heeft enorme beroe ring verwekt in de Verenigde Staten en daarbuiten en heftige discussies doen ont branden tussen voor- en tegenstanders van de doodstraf. De buitengewoon intelligen te misdadiger Chessman heeft deze mas sale belangstelling op unieke wijze weten uit te buiten en zijn leven étappe-gewijs gerekt, onder meer door het publiceren van een aantal best-sellers, waarvan „Do dencel 2455" het meeste succes oogstte. Het geval Chessman draait niet om de vraag van schuld of onschuld. Wanneer hij vrijdag zal worden terechtgesteld en dat wordt steeds waarschijnlijker zal hij de door de Californische wet op zijn misdrijven gestelde straf ontvangen na een volkomen integere juridische pro cedure. Er rijzen echter, tengevolge van de bijzonder merkwaardige loop van za ken in deze kwestie, enkele vragen die be langrijk mogen worden geacht. Ten eerste: is de opgelegde straf niet in ontstellende mate verzwaard door het herhaalde uitstel van de executie en heeft Chessman eigenlijk niet reeds een hon derdvoudige doodstraf ondergaan, door telkens geconfronteerd te worden met de dreigende voltrekking ervan? Want het lijden, dat een ter dood veroordeelde wordt opgelegd, bestaat niet hoofdzakelijk uit zijn terechtstelling, doch voornamelijk uit het wachten daarop in de zekerheid, dat de dood nadert. Wanneer acties ontketend worden, die de bedoeling hebben Chessman definitief van de dood te redden, dan zouden die slechts op dit argument kunnen rusten. Elk ander argument waaronder bijvoor beeld de overweging dat Chessman de belangstelling van de gehele wereld heeft weten te winnen en zich als geniaal schrij ver heeft ontpopt doet niets ter zake. Want deze omstandigheden zouden hem slechts een onverdiend privilege verlenen boven andere misdadigers, die niet zo in telligent waren en niet zo geniaal profijt van die intelligentie konden trekken, en dus zonder meer de gaskamer zijn bin nengevoerd. Een onverdiend privilege en zelfs zou men kunnen betogen dat zijn intelligentie zijn schuld aan de door hem volvoerde misdaden nog groter maakt. Intelligentie is geen persoonlijke verdienste het is slechts een gave die grotere verantwoor delijkheid oplegt. En aangezien het genie van Chessman volgens de psychiaters uit sluitend op de misdaad is gericht, terwijl zijn cynisme en koelbloedigheid voortko men uit een minachting voor maatschap pelijke orde en humaniteit, zou men moe ten overwegen dat Chessman zijn straf, nog méér dan primitieve misdadigers, ten volle heeft verdiend. Ter bepaling van een standpunt in deze aangelegenheid zou men dus tegen elkan der moeten afwegen dat hij zijn straf reeds honderdvoudig heeft ontvangen èn dat hij haar heeft verdiend. Wie zal dat gewichtsverschil uitmaken? Men kan zich immers daarbij ook nog af vragen of de arrogante en zelfbewuste houding van Chessman wellicht wijst op een ontoegankelijkheid voor het lijden, dat een ter dood veroordeelde ondergaat als hij zijn dood ziet naderen. Door dit alles wordt het bijzonder moei lijk, een beslist standpunt te aanvaarden in de strijdvraag, die rondom dit unieke gerechtelijke geval is ontstaan. Wanneer men tegenstander van de doodstraf is, is het geval Chessman een aangelegenheid die in niets verschilt van andere dood- strafgevallen. Wanneer men voorstander van de doodstraf is, wordt men gecon fronteerd met een complicatie die men wellicht nooit eerder onder ogen heeft ge zien. Doch een volkomen overtuigend ar gument vóór of tégen de voltrekking van het Californische vonnis is onmogelijk te vinden buiten het algemene aspect van de ze vraag, of het in welke omstandigheden dan ook aanvaardbaar is dat rechtspre kende mensen beslissen over leven en dood van een medemens. En dat algemene aspect is met het ge val Chessman in geen enkel opzicht ver anderd. NEW ORLEANS (Reuter/AFP) De perschef van het Witte Huis, James Ha- gerty, heeft op een banket van leiders van radio- en televisienieuwsdiensten te New Orleans verklaard, dat pers, radio en televisie zich er over moeten beraden, hoe men misstanden, zoals zich tijdens het be zoek van Kroesjtsjev hebben voorgedaan, kan voorkomen. Hagerty zei dat het Witte Huis al aanmeldingen van vijfhonderd mensen heeft ontvangen, die de reis van president Eisenhower naar de Sovjet-Unie willen verslaan. Vele radio-en televisie mensen nemen, aldus de perschef hun vrouwen mee, die zij dan als „tekstschrijf sters" aandienen. Gezien het feit dat er waarschijnlijk in de toekomst meer we derzijdse bezoeken van staatshoofden zul len zijn, acht Hagerty maatregelen van de zijde van hen, die daarbij de nieuwsvoor ziening verzorgen, onmisbaar omdat er anders een chaos zal ontstaan. ROTTERDAM. De storm van zondag is oorzaak geworden, dat de bundel pijpen, die de Shellraffinaderij te Pernis met het bedrijf op Europoort zou verbinden, zon dagmorgen niet op zijn plaats kon worden gebracht. Maandagmorgen om kwart over acht is men echter met man en macht be gonnen de 350 meter lange en 330 ton we gende bundel om te zwenken en boven de sleuf te brengen. In drie uur tijds was het hele karwei gebeurd, zodat de verbinding nu een feit is geworden. Zoals bericht is zijn in overleg met de autoriteiten in deze bundel pijpen niet al leen de drie leidingen voor het Shellbedrijf zelf, maar ook een viertal leidingen voor de gemeente Rotterdam, één voor de nieu we Matex n.v. en één voor de Caltex op genomen. WENEN (UPI) In maart volgend jaar zal Walt Disney enkele camerateams naar Wenen zenden, waar zij gaan werken aan een film over Ludwig van Beethoven. De hoofdrol van de in Bonn geboren compo- nst, die als jongeman naar Wenen kwam, zal gespeeld worden door een Duitse ac teur die Disney in West-Berlijn ontmoet heeft. „Ik wil de film zo authentiek maken als maar enigszins mogelijk is en daarom wil ik zoveel mogelijk van de scènes in We nen laten opnemen", heeft Disney ver klaard. Hij zal de werkzaamheden aan de film combineren met de opnamen voor twee televisieprogramma's van een uur. Het staat nog niet vast wat in details de vorm van de film over Beethoven wordt. Advertentie VERKWIKKEND De minister en de staatssecretaris van Financiën hebben bij de Tweede Kamer de memorie van antwoord ingediend op het voorlopig verslag inzake de verlenging van tijdelijke belastingmaatregelen en maatregelen in verband met fusies van vennootschappen op aandelen. Over de verlenging van de tijdelijke belastingmaatregelen geven de minister en de staatssecretaris (naar aanleiding van desbetreffende opmerkingen in het voorlopig verslag) als hun mening te ken nen, dat zij in het algemeen geen voor stander zijn van veranderingen op termijn in de belastingen, tenzij daarvoor gewich tige redenen zijn aan te voeren. Daar de regering zich over de hoogte en de verde ling van de totale belastingdruk voor 1961 en volgende jaren nog geen gefundeerd oordeel kan vormen en het thans gaat om het continueren gedurende één jaar van belastingmaatregelen, die van de aanvang af tijdelijk en aan een termijn gebonden zijn geweest, ligt het volgens de bewinds lieden voor de hand bij deze verlenging de gebondenheid aan een termijn te hand haven. Dat de gronden voor de voorgestel de verlenging van de belastingverhogingen zwak zouden zijn, kunnen de bewindslie den niet inzien. Zij geven toe, dat bij niet verlenging van de tijdelijke belasting maatregelen enige verruiming van de ka pitaalmarkt zou kunnen optreden. Deze verruiming van de kapitaalmarkt zal ech ter mede omdat men bij niet verlen ging ook op verhoging van consumptie moet rekenen beslist onvoldoende zijn ter vervanging van de door de overheid gederfde belastingmiddelen. De bewindslieden erkennen de juistheid van de opmerking dat de voorgestelde verlengingen, speciaal wat betreft de ven nootschapsbelasting en de vermogensbe lasting, betekenis hebben voor de begro ting voor 1961. „Echter dient opgemerkt te worden, dat het conjuncturele effect van de verhoging van de vennootschapsbelas ting grotendeels in 1960 valt, doordat het hogere tarief wordt toegepast op de voor lopige aanslagen vennootschapsbelasting De „Rotterdam" en de „Nieuw-Am sterdam" hebben elkaar ontmoet in de haven van New York. Het ene schip moest plaats maken voor hel andere om aan de pier te Hoboken af te kun nen meren. De schepen zijn in grootte het vijfde en zesde zeeschip ter wereld. 1960. Aangezien de verhoging van de ver mogensbelasting destijds een jaar later is ingegaan, dient om het evenwicht in het complex van maatregelen te handha ven deze verhoging ook een jaar later te worden beëindigd. Met betrekking tot de maatregelen in verband met fusies van vennootschappen op aandelen zeggen de minister en de staatssecretaris het voor de hand liggend te achten, dat de principiële bezwaren, die verschillende leden tegen de regeling van het aanmerkelijk belang hebben, niet door het wetsvoorstel worden opgeheven. De voorgestelde aanvulling op het besluit op de inkomstenbelasting 1941 beoogt slechts binnen het kader van de huidige wetgeving een urgente voorziening te tref fen teneinde een fiscaal knelpunt weg te nemen. De bewindslieden achten de voorgestelde voorziening urgent omdat thans met het oog op de nader komende verwezenlijking van de Euromarkt niet langer kan wor den berust in het ongewijzigd voortbestaan van een aanmerkelijk-belangregime, waaronder bedrijfsconcentraties niet kun nen tot stand worden gebracht dan door veelal ingewikkelde en gekunstelde con structies, waarmede overigens in ver schillende opzichten de gestelde doeleinden niet volledig worden bereikt. De fusies, welke het Nederlandse bedrijfsleven tot stand zou willen brengen, moeten op een zo eenvoudig mogelijke wijze en zonder juridische omwegen kunnen worden ver wezenlijkt. LONDEN (UPI) De Russische chi rurg Vladimir Demitsjov is van plan, een been van een pas gestorven vrouw over te planten op een twintigjarig meisje, dat kort geleden bij een treinongeluk haar rechterbeen verloren heeft. Ongeveer zes maanden lang zal het been gevoelloos blij ven, tot de zenuwen en bloedvaten zijn aangegroeid. Daarna zou het meisje het been normaal kunnen gebruiken, zo ver klaart de chirurg, die bekend is geworden door een hond twee koppen te geven. Het Londense socialistische dagblad Daily Herald pleit ervoor, dat de Russen als ze een dergelijke wetenschappelijke ontdekking doen, de rest van de mensheid erin laten meedelen. Als het waar is, dat Demitsjov ledematen kan overplanten dan heeft hij een voorsprong van wel een eeuw op biologisch terrein, zo verklaart een be kende Britse chirurg in dezelfde krant. (Van onze Amsterdamse redacteur) Met het communiqué van B. en W. van Amsterdam, waarin woi-dt gezegd, dat de Amsterdamse G.G.D. geen verwijten treft in het geval van de inmiddels overle den tweejarige nierpatiënte Joke Sta ring in Amsterdam-Noord, die verleden week ruim vijf uur vergeefs op de zie kenauto heeft gewacht, blijkt deze kwestie allerminst afgedaan. De huisarts van de familie Staring is het niet eens met de uitlating van B. en W. in het communiqué als zou hij de ernst van het ziektegeval niet hebben onderkend. Hij merkt op, dat hij de toestand van het kind uiteraard niet kon beoordelen eer hij haar had ge zien. Nadat hij haar had onderzocht heeft hij telefonisch aangedrongen om opname en op het spoedig zenden van een zieken auto. De arts acht het onjuist, dat B. en W. een communiqué hebben uitgegeven eer hij het toegezegde schriftelijk rapport over het geval had ingezonden. Voorts had hij bezwaar tegen de zinsnede in het communiqué, dat de particulier behande lende arts heeft verklaard dat de G.G.D. aan de betreurde afloop van het geval geen schuld treft. Hij acht dit misleidend. De waarnemer van de huisarts is op zijn beurt verbaasd over het feit dat het communiqué verzwijgt, dat hij vier uur na de eerste melding eveneens om een spoe dige komst van de ziekenauto heeft ge vraagd. Het V.V.D.-raadslid J. A. de Jong heeft B. en W. enige vragen gesteld over de late komst van de ziekenauto. Hij vraagt B. en W. onder meer of zij de in het officiële communiqué vervatte medede ling namelijk, dat de controlerende ge meente-arts zomin als de huisarts de grote spoed van het geval heeft onderkend niet in flagrante strijd acht met de opvatting, van welke B. en W. blijk gaven in hun antwoord op een op 16 september gehou den interpellatie (eveneens over een te late komst van een ziekenauto) te weten „dat deze persoon er recht op heeft, dat hij niet in het openbaar wordt beschul digd, zonder dat de zaak onderzocht is op de wijze, die daarvoor naar Nederlands recht is voorgeschreven." Het raadslid mevr. E. van der Sluis- Fintelman (P.v.d.A.), die destijds in een soortgelijk geval, waarbij een kraam vrouw is overleden, vragen heeft gesteld, woont zelf in noord. Het is haar gebleken dat de ongerustheid onder de bevolking van het noordelijk stadsdeel over de lan ge rijtijden van ziekenauto's opnieuw is teruggekeerd, een verschijnsel dat zij ten zeerste betreurt. Zij wacht nog steeds op de door haar gevraagde cijfers over de rijtijden van ziekenauto's bij spoedgeval len. De wethouder heeft deze tot dusver niet verstrekt. „En hij kan dat ook niet, want mij is achteraf gebleken, dat de G.G.D. wel tijdschema's bijhoudt in de gevallen, waarin voor ongevallen wordt uitgerukt, maar niet bij spoedgevallen", aldus dit raadslid. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Breskens L. Spaans te Vrou wenparochie te Werkendam G. Kaastra te Oosthem. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Ermelo J. C. van Raven- swaaij te Scheveningen. Bedankt voor Barendrecht M. Baan te Dordrecht. Beroepen te Murmerwoude J. P. Geels te Haarlem-Centrum. Evang. Luth. Kerk Benoemd tot geestelijk verzorger van wijk Noord te Amsterdam J. W. Gunning, prop. te Muiderberg. Geref. Kerken Aangenomen naar Papendrecht K. Veg- ter te Noord-Scharwoude. Geref. Gemeenten Beroepen te Veen Chr. van Dam te Rot terdam-Zuid. Dr. J. Bouman naar West-Afrika De Raad voor de Zending der Neder lands Hervormde Kerk heeft een beroep gedaan op professor dr. J. Bouman, die verbonden is aan de theologische faculteit te Brussel, om zich beschikbaar te stellen om als zendingspredikant der Nederlandse Hervormde Kerk uit te gaan naar West- Afrika om daar te kerken en zendingen te helpen .in de ontmoeting met de Islam. Prof. Bouman, die verleden week aan de theologische faculteit van Utrecht promo veerde met een dissertatie over een specia listisch onderwerp met betrekking tot de Islam, zal wanneer hij uitgaat een collega zijn van dr. W. A. Bijlefeld in de nieuwe missionaire verantwoordelijkheid, die de hervormde zending in West-Afrika op zich nam. Eurodroom Vannacht droomde ik, dat ik wakker werd in een vreemde wereld weliswaar in Nederland, maar in een toekomstig Ne derland, dat deel uitmaakte van een Ver enigd Europa. Ik denk dat die droom zo omstreeks 1999 speelde. In mijn droom bevond ik mij in iets, dat wij nu hotel zouden noemen, maar dat in het toekomstige Nederland „Eurotel" heette, misschien omdat ons land in het nieuwe Europa ook op horeca-gebied ein delijk hoopt mee te tellen. In de lobby was een krantenkiosk, waar bladen als „Het Europarool" en „De Eurotterdammer" te koop waren voor hen die iets over „Euro- politiek" wilden lezen. Daarnaast stond een sigarettenautomaat met het opschrift „Eurokertjes". Ik wandelde naar buiten en stond toen in een straat, die duidelijk toonde hoezeer het hele gemeenschapsleven doortrokken was van de ware Europese geest. Onver getelijk waren bijvoorbeeld de lichrecla- mes van de winkels: een boekhandel an nonceerde „Euromans"een slager „Eurosbief', een meubelzaak Eurococo- stoelen," een bloemist „Eurododen- drons," en zelfs een bescheiden ijsventer deed mee door luidkeels zijn „Euroomijs" aan te prijzen. Het was hartverkwikkend. De etalage van die boekwinkel bekeek ik eens nader. Met vreugde ontdekte ik, dat Erasmus nog altijd werd gelezen, al was zijn naam dan in Eurasmus veran derd, zoals Euripides trouwens in Europi- des was omgedoopt. Het deed mij goed, onder de schrijvers der geëtaleerde wer ken ook Euroland Holst en Eurodenko te vinden, maar ik vond het een beetje mis plaatst dat de titel van het bekende boek van Jan en Annie Euromein gewijzigd was in „Euroflaters van onze beschaving". Ik liep dus maar door, en kwam weldra bij de Europera, waar een voorstelling van „Orpheus en Eurodice" werd gegeven; in de concertzaal daarnaast zag ik Beetho ven's „Euroica" aangekondigd. Het be gon mij te duizelen en om tot bedaren te komen ging ik een rond restaurant bin nen, dat het zal u niet verbazen „Eurotonde" heette. De schotel van de dag was „eurolpens met eurode kool", maar daar ik meer trek had in vis, be stelde ik hoopvol „eurobot". Helaas bleek die „eurobot" geen bot te zijn, maar een robot, een mechanische kellner die mij, ongevraagd, eerst een eurommelet en toen een schotel eurollade met euradijs en eurolijven serveerde. Toen hij me daar na, ondanks mijn protesten, ook nog een euroomsoes voorzette, werd ik gillend wakker. Maar toen ik even later het ochtendblad opnam, schrok ik hevig. Want, hoewel ik dus dacht ontwaakt te zijn, las ik in de krant toch maar weer steeds van Euro- markt, Europoort, Euromast, Euroklok, Eurovisie, Eurofondsen, Euroionen Bevend belde ik een zenuwarts op, die zei dat ik maar gauw bij hem moest ko men. Misschien heb ik hem niet goed ver staan, maar ik méén dat ik hem hoorde zeggen: „Typisch symptoom van een eurose". Martin van der Helst Advertentie Warme schotels ƒ2— LUNCHROOM Grote Houtstraat Tel. 18598 105 De secretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, mr. A. G. de Blécourt, heeft de Haarlemse middenstand bereidwillig de hand toegestoken. In het Middenstands- huis aan de Wilhelminastraat hield hij maandagavond voor de Middenstandscen trale voor Haarlem en omliggende ge meenten een inleiding over „Wat betekent de Kamer van Koophandel voor de zelf standige ondernemers?" Hoewel na deze inleiding een der aanwezigen zei het be lang van de Kamer van Koophandel nog niet te kunnen inzien, overheerste toch aan beide zijden van de tafel het verlangen naar een goed contact en beter begrip tus sen Kamer van Koophandel en het geor ganiseerde bedrijfsleven. „Als er iets ge haperd heeft, laat het contact dan nu goed worden. Daar varen beide partijen wel bij", aldus mr. De Blécourt. Tevoren sprak de voorzitter van de Mid denstandscentrale, de heer L. Lam, een welkomstwoord, waarin hij speciaal de nieuwe erevoorzitter de heer B. W. Las- schuit noemde. Mr. De Blécourt begon te zeggen dat sinds 1921 de Kamer van Koophandel op de bres heeft gestaan voor de middenstand. Hij erkende dat het huidige verkiezings stelsel verre van ideaal is. Noch de Sta- ten-Generaal noch de vertegenwoordigen de bedrijfsorganisaties hebben er evenwel een betere oplossing voor kunnen vinden. Vervolgens vertelde spreker vele bijzon derheden over de werkwijze en de taken van de Kamer ten opzichte van de midden stand. Haar advies betreffende de wet op de vestiging kleinbedrijf is op belangrijke punten opgevolgd. De borgstellingsfondsen zijn „kinderen van de Kamer van Koop handel". Verder heeft zij bemoeienis met financieringsinstituten en met streekplan nen, zoals voor IJmond en Zuid-Kenne- merland. De Kamer adviseert op het ge bied van de wetten op de winkelsluiting, opruiming en afbetaling. Veel werk wordt in commissies gedaan. Zo is er bij voor beeld een commissie middenstand. Bij de Kamer van Koophandel berust het Handelsregister „de burgerlijke stand van de zaken", zoals spreker het noem de. Nog niet overal is het doorgedrongen dat de Kamer ook inlichtingen kan geven over im- en export, douanetarieven en handelsadressen. In het ressort Haarlem bestaan plannen om deze voorlichtings dienst te reorga'niseren. Binnenkort zal de Kamer hierover een enquête onder de middenstanders houden. Bedrijfspanden De Kamer van Koophandel heeft verder grote bemoeienis met de toepassing van de woonruimtewet. Zij heeft vérgaande be voegdheid gekregen voor het aanwijzen van bedrijfspanden. Uiteraard geschiedt dit in diepgaand overleg met het gemeen tebestuur. Ook op 't gebied van de winkelsluitings wet heeft de Kamer sinds de jongste wij ziging van de wet vérgaande bevoegdheid gekregen. De Kamer moet advies uitbren gen, maar natuurlijk heeft de gemeente raad het laatste woord. Na de inleiding van mr. De Blécourt kon den de aanwezigen vragen stellen. Hierbij kreeg de inleider de gelegenheid nog eens te wijzen op het grote belang van nauw contact tussen Kamer en be drijfsleven. De Kamer houdt enquêten over onderwerpen als winkelsluitingswet, va- kantiex-egeling en koopavonden. Op de vraag van een der aanwezigen of er gelegenheid bestaat bij de Kamer in lichtingen in te winnen over de krediet waardigheid en liquiditeit van een be paalde zaak, antwoordde mr. De Blé court dat dit strikt verboden is. Een uit zondering vormen natuurlijk naamloze vennootschappen en coöpex-atieve vereni gingen, waarbij men door de balans te le zen een indruk kan krijgen van de finan ciële positie. Op de vraag van een andei'e aanwezige antwooi-dde de secretaris van de Kamer dat de jaai-lijkse aanslagen worden vast gesteld aan de hand van het geïnvesteer de kapitaal. Er zijn elf tariefklassen. Soms is het uit billijkheidsoverwegingen ge wenst een middenstander in een hogere klasse aan te slaan, maar dit geschiedt altijd na overleg met de betrokkene. Ook de winkelsluiting kwam nog even ter sprake. Mr. De Blécourt stelde met nadruk dat de Kamer van Koophandel niet om de haar toegewezen grotere bevoegd heid heeft gevraagd. De Kamer bereidt een uitvoerige enquête over dit onderwerp voor. Het advies van de Kamer over het verzoek van de Haarlemse Middenstands centrale over ontheffingen van de middag sluiting in de feestdagen is reeds lang de deur uit. Mr. De Blécourt verwachtte dat dit onderwerp dezer dagen in de gemeen teraad zal worden behandeld. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3