„LES COUSINS" van Chabrol een knappe filmbegoocheling Havenberichten DAVO-haarden DINSDAG 20 OKTOBER 1959 4 Haarlemse politierechter Maand cel voor inbraak in consumptietent Ir. G. van Dijk gaat naar Rusland Fa. DE VILDER W. de Jong zegevierde over concurrent J. Bus SVIJNieuw-Vennep 1-0 Tafeltennis in Veisen Fraaie zege van VTC op Rapidity 2 Iedere GRIT BRIL Full-Speed verslaat HOC Harriët Freezer sprak voor Santpoortse huisvrouwen LOENDERSLOOT Lekke kotter wordt verbrand Bouwwerken door de eeuwen heen Leerzame en prettige avond van KAJ Dure groenten bij „Ons Belang" brieven aan de redactie AllBAU Jfe» PLASTIC Hg' BOUWDOZEN ideaal solide speelgoed BREESTR.40-42 BEVERWIJK Sportief-reserves dwingen het sterke HDC 3 gelijkspel af Vijftig-jarig huwelijk aan de Koningsweg MET DE VERSCHIJNING van de film „Les cousins" is een tweede tijdsbeeld van Franse origine toegevoegd aan de waarde bepaling der jongere generatie. „Les tri- cheurs", in het Nederlands getiteld „Zon daars in spijkerbroeken" vormde het ope ningsstuk. Zo spectaculair als deze film is „Les Cousins" zeker niet. Ze kiest haar milieu veel gespecialiseerder: de studen tenwereld. Ze zoekt daarin het exces op, de afwijking, de nihilistische levenshou ding. Die schijnt, als men op regisseur en scenarioschrijver Claude Chabrol af moet gaan, tekenend voor die wereld, waarin de jeugd al evenmin geneigd is zich aan waarden te storen als de wat stoere en driftige spijkerbroekendragers dat doen. Maar wat bij die laatste groep een nog te verhelpen defect lijkt, wordt bij de intelli gentsia een verziekt levensbeeld. De geest ontspoort. Nihilisme en sadisme zijn er de kwaadaardige uitwassen van. "Wanneer Claude Chabrol dat heeft wil len vaststellen, dan is hij daarin geslaagd. Maar het lijkt wel of de ijver, waarmee hij zich aan die opgave wijdt, zelf voortkomt uit een geïnteresseerdheid, die niet veel anders achter zich heeft dan een perfect uitgebalanceerd sfeergevoel. Ik kan voor mijzelf geen andere verklaring vinden waarom ik op de keper beschouwd zijn film niet eens belangwekkend vind. Ze is in haar ontwikkeling lange tijd intrigerend tot het ogenblik komt dat ze niet eerlijk meer is. Voor een goed begrip dient de lezer dan te weten, dat ze ons het huis binnenvoert van een rijkeluiszoon, een Overeenkomstig de eis van de officier van Justitie heeft de Haarlemse politie rechter mr. H. J. Ferwerda maandag een 18-jarige timmerman uit Heemstede veroordeeld tot een maand gevangenis straf wegens diefstal van limonade en snoepgoed uit een consumptietent op het RCH-terrein. Verdachte had de inbraak in juli van dit jaar samen met een 16-jarige vriend gepleegd. „De politie in Heemstede heeft van u en uw kornuiten niets dan last. U maakt met uw bromfietsen de Indische buurt onveilig. Men beschouwt u als het opperhoofd van de nozems daar", zo merk te de politierechter op. Verdachte haalde onverschillig zijn schouders op. Een 19-jarige lasser uit Noordwijker- hout, die medeplichtigheid aan de diefstal c.q. heling ten laste was gelegd, ontkende hardnekkig er maar iets mee te maken te hebben gehad. „Ze willen iets in mijn schoenen schuiven wat ik niet heb ge daan", zei hij. De officier van Justitie achtte heling bewezen en vorderde tegen de lasser dertig gulden boete» De politie rechter achtte het wettig en overtuigend bewijs echter niet geleverd en sprak de lasser vrij. Scooter omvergereden Honderd gulden boete kreeg een 63- jarige directeur van een n.v. uit Haarlem omdat hij op 7 juli j.l. op het Floraplein, na met zijn auto een aldaar geparkeerd staande scooter omver te hebben gereden, was weggereden zonder zijn identiteit be kend te maken. De scooter behoorde aan een Haarlemse postambtenaar die op dat moment in het Diaconessenhuis op zieken bezoek was. Voorbijgangers vertelden hem bij zijn terugkomst dat de automobilist was uitgestapt, de omgevallen scooter weer overeind had gezet en daarna was weg gereden. Zij hadden het autonummer ge noteerd. De schade aan de scooter bedroeg ongeveer honderd gulden. Verdachte gaf toe dat hij bij het weg rijden de scooter had geraakt. Volgens hem had hij geen beschadigingen opge merkt. „Misschien zaten die er al op," op perde hij. De officier achtte het tenlaste gelegde feit echter bewezen en vorderde 150 boete. De politirechter deed er vijf tig gulden af. Zwitserse gast Vervolgens stond terecht een Zandvoort- se hotelexploitant die ervan beschuldigd werd in augustus van dit jaar een van zijn gasten een uit Zwitserland afkomstige journalist in het gezicht te hebben ge slagen. Het v/as om half vijf in de ochtend gebeurd nadat de verdachte een paneel uit de kamerdeur van zijn gast had getrapt om te kunnen binnenkomen. Het waarom van deze geweldpleging bleef in het duister gehuld. Verdachte zei alleen dat hij veel last van de Zwitser had gehad en dat hij hem niet meer onder zijn dak wilde heb ben. Wel bleek een Duitse mannequin de aanleiding tot het handgemeen te zijn ge weest. De politierechter hoopte dat een als getuige opgeroepen Zandvoortse politie man wat klaarheid in de zaak zou kunnen brengen, maar deze verklaarde dat de dame in kwestie niet door de politie was gehoord omdat zij niet bij de mishandeling aanwezig was geweest. De officier van Justitie wees op het strafblad van de ver dachte en vorderde honderd gulden boete en twee weken gevangenisstraf voorwaar delijk met twee jaar proeftijd. Mr. Fer werda maakte er alleen een boete van 150 van. Scène uit de film- „Les cousins" student, die een neef uit de provincie onderdak verleent. De neef is een aardige jongen. Hij wil hard werken en hij aan vaardt de extravagante situaties, die er in huis voorkomen, als een bewijs, dat hij zelf er nu eenmaal betere leefgewoonten op nahoudt dan anderen. Die anderen zijn dan de studenten en hun meisjes, die met drank en erotiek het huis van de neef vullen. Tot de jongeman een meisje ont moet, dat hij bijzonder aardig vindt. Het heeft er alles van dat zijn verliefdheid weerklank vindt: een hartsaangelegenheid, die men ook een zielsaangelegenheid kan noemen. De elementen voor werkelijke liefde schijnen aanwezig. Het meisje wordt evenwel door de andere neef omgepraat. Ze ontwijkt de erotische prikkel van zijn toenadering niet en geeft zich graag aan hem om vervolgens met hem, samen te gaan wonen. Dat gebeurt zonder dat de als maar blokkende oprechte minnaar er zich tegen verzet. Hij blijft bij hen wonen en accepteert laconiek de situatie als een normale. Het meisje verdwijnt weer, de neven gaan gewoon verder, de nietsnut slaagt voor zijn examen, de blokker sjeest. Dat laatste verwondert hem bijzonder (ons niet). In de nacht thuiskomend laadt hij een kamer van de revolver, waarmee zijn neef altijd spelenderwijze schiet, en doet het ding afgaan bij de slapende jongeman. De slaper heeft geluk. De kogel zat niet voor de loop. Maar de volgende morgen treft de provinciaal het slechter. Neef ziet de revolver, richt en een schot klinkt. Dodelijk getroffen stort de provincie-stu dent neer. Verdwaasd staat de toevallige moordenaar bij het lijk. MEN KAN NIET beweren dat de neven geen interessante verschijningen zijn en hun contrasten geen stof leveren voor een conflict dat nog eens verscherpt wordt, door de mentaliteitsbenadering van een aantal „modern levende" jongelieden. De Parijse neef gedraagt zich als een super wezen met volslagen gebrek aan moraal, sadist bij tijd en wijle en toch ook weer niet de kwaadste tegenover zijn neef-uit- de-provincie, voor wie hij als beschermer optreedt. De neef-uit-de-provincie heeft geen lol in de lol van zijn neef, maar hij bemoeit zich niet met zijn privé-zaken. Hij leidt zijn eigen leven, waarin hij barrières erkent als feiten om te overwinnen, maar het strookt niet met deze opzet van karak ter, dat hij, wanneer hij voor zo'n bar rière komt te staan, er rustig langs heen loopt. De film „Les cousins" geeft dan ook een vals beeld vanaf het ogenblik, dat het meisje in het spel komt, met de Parijse neef gaat samenwonen en onze provin ciaal dat slikt. Een jongen van zijn kaliber was het huis uitgelopen, had ergens anders kamers gehuurd of was desnoods terug gegaan naar de provincie. Dat hij ondanks al zijn blokken sjeest is begrijpelijk. Geen mens verdraagt zo'n situatie. Dat hij zijn neef de revolver op de slaap zet is ronduit belachelijk. Dat hij door die revolver zelf sterft is drakerig. Het heeft allemaal wel sfeer. Natuurlijk. Hel wordt allemaal voor treffelijk gespeeld. Natuurlijk. Maar het is niet echt. De fictie moet de helpende hand bieden als Chabrol het probleem niet ver der uitwerkt. De dramatische spanning wordt geïncorpereerd in de sfeer. De noodzaak wordt ingeruild voor het lot. De ondergang is geen bestemming, maar een vondst. Een knappe begoocheling, maar een begoocheling! P. W. Franse HUWELIJKSMOEILIJKHEDEN Op donderdag 29 oktober spreekt de arts mevrouw H. F. Fortuin—Blitz (tekstschrijf ster van de film „Kringloop") voor de Ne derlandse Vereniging voor Sexuele Her vorming over het onderwerp „Huwelijks moeilijkheden". De lezing, welke om 20 uur aanvangt, wordt gehouden in Hotel Royal, Kennemerlaan te IJmuiden. Wereldkampioenschap dammen Door het winnen van de Challenge Mon dial (het kandidatentoernooi) dit jaar in juli in Monaco gespeeld, heeft de winnaar ir. G. van Dijk uit Bennekom het recht veroverd de huidige wereldkampioen, de Rus ir. I. Koeperman uit te dagen. Deze strijd om de wereldtitel zal in Rusland worden gespeeld en wel tussen 14 novem ber en 13 december a.s. De match zal be staan uit 20 partijen. Er wordt in vijf grote plaatsen in Rusland gespeeld. Deze wed strijd is de eerste officiële ontmoeting welke de Russische dambond sinds zijn toetreden in 1955 tot de Internationale dambond organiseert. De heer Van Dijk, de Nederlandse dam- kampioen 1958. zal worden vergezeld door een verzorger van de Nederlandse Ko ninklijke Dambond en 'n lid van de Fédé- ration Mondial du Jeu de Dames. Advertentie WASMACHINES CENTRIFUGES VERKOOP - INRUIL De grootste keuze en de beste service. Het aloude en bekende adres VELSERDUINWEG 173 - TELEFOON 4402 Koopt bij de vakman! Damtitel Noordholland In de twaalfde ronde van het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Noordholland concentreerde de belangstel ling zich op de partij J. Bus tegen W. de Jong, die met een gelijk aantal punten de eerste en tweede plaats op de ranglijst deelden. W. de Jong speelde als altijd sterk aanvallend, terwijl J. Bus op zijn beurt de moeilijkheden niet uit de weg ging. Toen J. Bus in het middenspel niet wenste in te gaan op een hem geboden kans voor vereenvoudiging, zette De Jong een scher pe aanval in op de centrumstelling van zijn tegenstander. Na taai verzet moest Bus zich tenslotte gewonnen geven. Een blik op de ranglijst toont aan dat et deze uitslag de spanning in de kop groep nog is toegenomen. J. Metz heeft zich namelijk weer opgewerkt naar de tweede plaats. Hij won fraai van H. Smit en speel de remise met H. Veenstra. Ook P. v. Heer- de, de tot nu toe nog enig ongeslagen deel nemer van dit toernooi, heeft een prachtige kans. In een uitstekende partij dwong Van Heerde remise af van W. de Jong, terwijl hij in de daarop volgende ronde op werke lijk sublieme wijze winst behaalde tegen T. Tielrooy. De overige partijen resulteerden in: 11de ronde: N. Riebeek—J. Mekken 2—0; J. Be- lien—R. Berk 1—1; T. Tielrooy—J. Bus 1—1; E. Holstvoogd—A. Grooteman 11 en H. Smit—M. Krijgsman 1—1; l'2dé rónde:' R. BerkA. Grooteman 11; C. Wester- veld—M. Krijgsman 2—0; J. Mekken—E. Holstvoogd 1—1 en N. Riebeek—J. Belien 1—1. Bij het ingaan van de 13de ronde luidt de stand: 1. W. de Jong 17 uit 11, 2. J. Metz 17 uit 12, 3. P. van Heerde 16 uit 11, 4. J. Bus 15 uit 11, 5. C. Westerveld 13 uit 11, 6 en 7. A. Grooteman en H. Smit elk 12 uit 11. 8. T. Tielrooy 11 uit 11. 9, 10 en 11. R. Berk, E. Holstvoogd en J. Mekken elk 10 uit 11. 12. J. Belien 8 uit 12. 13. N. Riebeek 7 uit 10. 14. H. Veenstra 5 uit 11 en 15. M. Krijgsman 3 uit 11. Zondag 25 oktober aanstaande wordt de voorlaatste ronde van dit toernooi gespeeld in „Die Raeckse", Haarlem. Het dan te verwerken programma zal vermoedelijk tot de zo lang verwachte beslissing leiden. In de strijd om de eersteklasse-titel be gint ook enige tekening te komen. De Haarlemmer J. ter Haak speelde remise met P. Brandenburg. IC. Scholtus verbeter de zijn reeds goede positie door een over winning op E. Graanstra. De stand luidt nu: 1. K. Scholtus 5 uit 3; 2. P. Branden burg 4 uit 3; 3. J. ter Haak 3 uit 3 en 4. E. Graanstra 0 uit 3. SVIJ heeft het in de thuiswedstrijd tegen Nieuw-Vennep lang niet makkelijk gehad, want de IJmuidenaren hebben hard moeten werken om een kleine over winning te behalen. Vooral voor de rust voetbalde SVIJ beter en van de aftrap af, had zij een overwicht. De kanthalfs namen het mid denveld in bezit en stuwden de voorhoede voortdurend, maar al gauw bleek, dat deze linie het schot thuis had gelaten, zodat er voor rust niet gescoord werd. Ook na de rust behielden de „whites" een technisch overwicht en na een kwar tier kon Spanjaard eindelijk een hard schot lossen waarop de Nieuw-Vennep- doelman zich verkeek (10). Na dit doel punt werd de wedstrijd harder, en de IJmuidense defensie moest nog alle zeilen bijzetten om de gelijkmaker te voorkomen. Verandering in de stand kwam er echter niet meer, zodat SVIJ twee kostbare pun ten veroverde. Het eerste team van de Velser Tafelten nis Club heeft in de uitwedstrijd tegen Rapidity 2, ondanks het falen van v. d. Pol, een zege kunnen behalen. Deze is hoofd zakelijk te danken aan het sterke spel van v. Weelderen, die zijn drie partijen met goede cijfers in winst omzette. Oort bracht twee overwinningen op zijn naam, maar moest in zijn partij tegen Eyking in drie games het onderspit delven, v. d. Pol moest al zijn partijen in twee games ver loren laten gaan, zodat de stand voor het dubbelspel begonnen was, 54 in het voor deel van de VTC-ers was. Rapidity lever de zware strijd, daar zij in ieder geval een gelijkspel in de wacht wilde slepen. De eerste game viel dan ook ten gunste vai& Rapidity met 2115 uit, maar het dubbel Oortv. Weelderen herstelde zich prima en kon de twee resterende games met 2112 en 2119 op naam van VTC bren gen, zodat deze ontmoeting eindigde in 64 voor VTC. VTC 2 heeft zijn eerste nederlaag van dit seizoen van het zeer sterk spelend TOG 3 moeten incasseren. Snelders zowel als Bos konden niet tot winst, komen ter wijl Noorman, die zijn partijen zeer tac tisch speelde, drie overwinningen op zijn naam bracht en tevens samen met Bos het dubbelspel in winst omzette. Einduitslag: vier-zes. VTC 3 was op bezoek bij DSB 2 en heeft een zware 82 nederlaag te verwerken gekregen. Een totaal uit vorm spelende Dekker kon niet tot winst komen en moest zijn drie partijen met grote verschillen verloren laten gaan. Hes, die voor De Waal ingevallen was, deed het in dit milieu niet slecht en bracht één overwinning op naam van VTC. VTC 4 moest van Rapidity 7 een 46 nederlaag accepteren. Voogt boekte twee maal winst. Banis en invaller v. Schade wijk scoorden één maal. VTC 5 heeft met de in haar gelederen weer teruggekeerde Dijkhuizen een mooie 82 overwinning op Bloemendaal 2 be haald. Hes en Dijkhuizen brachten alle partijen op hun naam. Kok scoorde één maal, maar moest zijn partijen tegen Jong bloed en Wieldraayer verloren laten gaan.. VTC 6 heeft door drie mooie overwin ningen van v. Schadewijk een gelijkspel tegen Shot 5 kunnen bereiken. Invalster mevrouw Koster scoorde éénmaal en v. Veen moest drie maal zijn tegenstanders met de overwinning feliciteren. Het dub belspel viel ten gunste van VTC uit, zodat de 55 stand bereikt werd. Het juniorenteam bestaande uit Klip huis, Mendrik en Lansen heeft wel een zeer zware nederlaag tegen TYBB 1 ge leden. Er werd niet één game gescoord: 0—10. Het eerste damesteam was op bezoek bij TOG 1 en het heeft met veel moeite een gelijkspel kunnen bewerkstelligen. De dames v. Keulen en Dijkhuizen scoorden beiden twee maal, mevrouw Koster kon één punt binnenhalen en daar het dubbel spel ten gunste van TOG uitviel, eindigde de stand gelijk: 55. De dames van VTC 2 konden het tegen Winfried 1 niet bolwerken en hebben met 28 klop gehad. De dames Jonkman en Warners konden niet tot winst komen en slechts mevrouw Goossens kon de eer redden door twee van haar drie partijen in winst om te zetten. Advertentie EEN CREATIE VOL GRATIE KENNEMERLAAN 92 - TELEF. 5072 Op het hoofdveld van Schoonenberg werd de strijd aangebonden tussen de da mes van Full-Speed en HOC. Beide par tijen begonnen iets onwennig op dit grote veld, maar eenmaal ingespeeld, kwamen er van beide kanten goede aanvallen. Toch duurde het nog 15 minuten voordat L. Spanjaard voor Full-Speed het eerste doelpunt scoorde. Daarna ging de rust in met 10. Na rust zette HOC prima in en maakte gelijk, 11. Full-Speed zette toen alles op alles en werd iets sterker, hetgeen resul teerde in twee doelpunten van N. Apel doorn en J. Orsel 31. HOC maakte er 3—2 van en direct na het nemen van de middenbal scoorde L. Spanjaard 4—2. Twee minuten voor het einde maakte HOC nog 4—3 en hiermede kwam er een einde aan een spannende en sportieve wedstrijd. Alle adspirantenwedstrijden werden af gelast. „Mannen willen worden voorgelicht, zij willen iets beetpakken en mee naar huis nemen, zo zijn wij vrouwen niet", zo ver ontschuldigde Harriët Freezer zich maan dagmiddag voor het van de hak op de tak springen bij haar praatje voor de Sant poortse afdeling van de Vereniging van Huisvrouwen in het Jeugdhuis aan de Schipbroekenweg in Santpoort. „Vrouwen gaan langs een omweggetje op hun doel af". Het doel van mevrouw Freezer was maandagmiddag het behandelen van het onderwerp „Mannen, vrouwen en mensen" Zij hield zich bezig met het volgens haar „onverkwikkelijke machtsvraagje": wie is de baas, de man of de vrouw. Harriët Freezer kwam tot de conclusie dat ieder voor zich dit gevoel heeft. Beide helften van een echtpaar nemen tegenover elkaar een houding van „ach die lieve sufferd" aan. Voor de pauze moesten de mannen het ontgelden, na de pauze echter zette mevrouw Freezer de vrouwen figuurlijk gesproken in hun hemd. De vele aanwe zige dames vonden dat niet erg getuige menige lach en giechelbui. Harriët Freezer zag wel wat in de redenatie van Simone de Beauvoir, die be weerde dat man en vrouw niet van karak ter verschillen, maar mannen- of vrou wencomplexen hebben. Complexen die hen van de geboorte af aan door opvoeders zijn opgedrongen. Advertentie ALLE MODELLEN CENTRUM GALERIJ Lange Nieuwstraat 433 - 435 Martin den Duik heeft eindelijk lief hebbers voor zijn lekke kotter gevonden. Twee handelaren in oudijzer uit IJmuiden. Vierhonderd gulden heeft het scheepje hen gekost. Toch nog een meevaller voor Mar tin den Duik. Hij had op minder gerekend. De slopers halen alle ijzeren onderdelen uit de kotter. De lege houten hul wordt dan stukje bij beetje verbrand. Martin den Duik heeft IJmuiden inmiddels verlaten. Zeven maanden varen, dan heeft hij de financiële schade weer ingehaald. Er zijn „duizenden" mensen bij het schip op de kant van de IJmuidense Ha ringhaven geweest, vertellen de slopers, niemand kwam echter met „dat". Daarbij maken zij het bekend gebaartje met duim en wijsvinger. De motor van de kotter is nog wel een negenhonderd gulden waard. Veel Urkers hebben motoren van het zelfde type in hun boten staan. De Poolse vissers zullen met het ver branden van de kotter niet erg gelukkig zijn. Hun trawlers liggen bij de thans heersende winden net in de „rooklijn". VOETBALTOTO VOOR OF TEGEN? De kiesvereniging Beverwijk van de Christelijk Historische Unie belegt op donderdag 22 oktober in de Duinwijk- school een ledenvergadering. Als spreker zal optreden ds. D. ter Steege uit Over- veen met als onderwerp „De voetbaltoto. voor of tegen?" NOTERINGEN AAN DE BEVERWIJKSE GROENTEVEILINGEN De noteringen aan de Beverwijkse veilingen waren gisteren: aardbeien 76—157, andiivie 10— 20. spinazie 32—73. sla 5—23, sperziebonen 83-170, pronkbonen 3690, tomalen 20—90, komkommers 11—31, bospeen 16—41, waspeen 12—31, prei 1430. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Vliestroom van Plymouth: Svealand, Almena; Stanislas. Le ningrad: Hove, Skoghall; Niagara, Norrköping, hout Zaandam: Arzamas, Klaipeda: Jacob Teek man, Mantyluoto; Tanny, Rotterdam; Schippers- gracht, Walkom, hout. Zaandam: Egret, Liverpool; Liberty, Rotterdam; Neder-Elbe, Marseille; Bolt, I-lalden; Habicht, Kotka; Frieda Peters, Swansea; Grebbestroom, Liverpool. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Lucas Bols 1, Karlsvik; Herroe, Kotka; Borre, Halden; Trito, Dieppe; Auriga, Köping; Ciudad de Cucuta, Ant werpen. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Heino naar Stockholm, bijlegger: Maria, Dagenham, ijzer Ne- bam: Henriette, Londen, walsmateriaal; Lotus, Stavusham, kunstmest; Swallow, Hull; Birming ham, Harlingen; Aralizz, Nordenham, ledig Hoog ovens: Maria, Chattam, stijfsel Wormerveer; Ileidsberg, Bremen;t Poortvliet, Rotterdam; Ne therlands Coast, Rotterdam. Dinsdag vertokken uit IJmuiden: Manto naar Gdynia: Arzamas, Klaipeda; Magas, Stettin; Bull finch, Harlingen: Maaskerk, Bremen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterda m is gegaan). Beverwijk In het Statenhuis aan de Velserweg te Beverwijk heeft de heer F. W. van Gulik, hoofdredacteur van „Cobouw", voor de leden van „De Gieteling" een lezing met vertoning van lichtbeelden gehouden over bouw van kerken en „burgerlijke" bouw „onder de titel „Bouwwerken door de eeuwen heen" De omvangrijkheid van het onderwerp noopt tot het houden van meerdere avon den. Deze avond diende men te beschou wen als een inleiding. De heer Van Gulik sprak deze avond alleen over de bouw van kerken en bur- gerbouw in ons land. Deze bouw heeft volgens spreker enige omvang gekregen na het jaar 1000. Toen was gebleken, dat van „Het duizend-jarig rijk" niets positiefs over bleef, heeft men vele gebouwen neer gezet, die de stormen der tijden ruim schoots hebben doorstaan en die men heden ten dage al of niet gerestaureerd nog kan bewonderen. Spreker wees er op, dat men deze eeuwen kon rangschikken in ver schillende perioden. De eerste, is de Ro maanse tijd, waarin alles zwaar, gemoede lijk en horizontaal werd gebouwd. Na ongeveer 250 jaar werd het type kerken hoger, sierlijker van vorm, en deed de Gothische stijl zijn intrede. Deze moest weer plaats maken voor de Renaissance, waarin men teruggreep naar de oude Griekse stijl. Deze stijl moest later weer plaats maken voor de Barokstijl. Na de pauze werd de burgerlijke bouw besproken en werden lantaarnplaatjes vertoond. Heemskerk Zaterdagavond heeft K.A.J. te Heems kerk in samenwerking met de plaatselijke afdeling van de V.K.A.J. de eerste bijeen komst in dit seizoen gehouden. Een zeer groot aantal jongeren was in zaal Dam bijeengekomen. Voor de pauze was het de oud-kapelaan van Heemskerk, de heer A. J. Huyboom, die een inleiding hield. De heer Huyboom is thans nationaal aalmoezenier van de K.A.J. en V.K.A.J. Hij heeft een reis ge maakt naar Afrika in verband met de actie van deze organisaties. De bedoeling van deze acties was jonge arbeiders aan te trekken om Afrikaanse kerken en zieken huizen te helpen bouwen. Op boeiende wijze heeft aalmoezenier Huyboom verteld van zijn ervaringen en wekte de aanwezigen op om deze arbeid daadwerkelijk te gaan steunen. Met grote aandacht werd het betoog van de heer Huyboom gevolgd. Na de pauze volgde ontspanning. Castricum Er werd maandag op de Castricumse veiling „Ons Belang" nog spinazie aange voerd. De belangstelling hiervoor was goed te noemen, getuige de prijs van 0,22 per kg, die ervoor werd betaald. Sperzie bonen zijn thans duur, want voor de goede kwaliteit werd tot 1,48 per kg betaald. Ook de spruiten, die thans in de aanvoer een grote plaats innemen, noteer den maandag flinke prijzen, tot f 0,72 per kg. Bloemkool zowel als tomaten, brachten eveneens veel geld op. De prijzen van maandag waren: pronk bonen 0,380,72; sperziebonen 1,02— 1,48; spinazie 0,22; bloemkool 0,32— 0,52; spruiten 0,60f 0,72; grove soort 0,31—0,38; andijvie 0,08—0,11; waspeen 0,16V2aardbeien 0,53; to maten 0,63. fVerkort weergegeven) Jacobus van Looy. Nu het 10-jarig ju- bilé van de jaarlijkse Tentoonstelling van het schilder- en schrijfwerk van Jacobus van Looy in het Huis van Looy wordt ge vierd, meent ondergetekende er op te moe ten wijzen, dat men toch eens zal moeten ophouden met deze langzamerhand tot sleur vervallende gewoonte. Hoe vernuftig de organisatoren ook tot op heden getracht hebben, door in combinatie met andere kunstenaars-tijdgenoten de eentonigheid der steeds terugkerende tentoonstellingen te breken, op den duur wordt ook dit mid del uitgeput. En waartoe? Het doel is toch zeker door deze jaar lijkse tentoonstellingen aan Van Looy eer te bewijzen, maar in deze stupide regeling ligt alleen maar besloten een volledig om gekeerd resultaat. De verplichtende bepa ling leidt tot een steeds pijnlijker situatie! Laat men nu eens tot. een redelijk vergelijk komen voor men aan een debacle toekomt, dat tenslotte onvermijdelijk is. KEES VERWEY (Naar aanleiding van bovenstaande brief hebben wij het bestuur van de Stichting Het Huis Van Looy gevraagd hoe het over deze kwestie dacht. Van de secretaris der Stichting, de heer D. J. Korf Sr., ontvingen wij het volgende antwoord: „Het is een misverstand, te menen dat onze statuten een verplichtende bepaling tot het houden van een jaarlijkse tentoon stelling zouden bevatten. Er is geen enkele verplichting van dien aard. Wij hebben tot dusver niettemin elk jaar een tentoonstel ling van Jacobus van Looy's werk geor ganiseerd omdat dit, gezien de publiek" belangstelling ervoor, verantwoord kon worden geacht. Zolang die belangstelling bestaat en ze is zelfs groeiende be hoeft er geen debacle te worden gevreo-d Als de belangstelling onverhoopt te eniger tijd zou verminderen, zou het Stichting- bestuur een voortzetting van de t'-adi'1- der laatste tien jaar zeker niet trachten te forceren.") Advertentie TEGEL Na een gelijk spel tegen Sint Bavo en een zege op VKD II is het de Sportief- reserves uit IJmuiden gelukt het sterke HDC III een gelijk spel, 1010, af te dwin gen. HDC III mocht zich gelukkig prijzen dat Chr. Leenaarts in een vrijwel ver loren stand tegen J. J. Wesselius, door een grove blunder van laatstgenoemde, tóch zijn partij nog wist te winnen. Al met al is het toch een goed resultaat voor de IJmui denaren. De in goede vorm zijnde P. Wes- terwal wist zijn club al spoedig de leiding te geven door een overwinning op M. Lo- dewijk, doch kort hierna moest G. Mooi zijn meerdere erkennen in J. J. Koren. Toen ook J. H. v. d. Wel verloor van N. Schuiten en J. Zwartveld won van G. Val- kema, was de stand weer gelijk 44. Aan de overige borden werd daarna fel gestre den om de punten. J. Hiemstra won van Zwertbroek met 64, twee remise-partijen tussen H. Claudius en A. v. d. Geest, H. HolsR. J. Kroes; J. de Ruiter kon het niet bolwerken tegen J. Otter en toen J. J. Wesselius blunderde was de stand 810. Doch N. Michel wist tegen C. B. de Laat in een sterk gespeelde partij de stand op 1010 te brengen. De persoonlijke resultaten zijn: Sportief 11—HDC III (10—10). 1. G. Mooi—J. J. Koren 0—2; 2. N. Michel—C. B. de Laat 20; 3. J. H. v. d. WelN. Schuiten 02; 4. H. Claudius—A. v. d. Geest 11; 5. H. Holt—R. J. Kroes 1—1; 6. J. Zwartveld— G. Valkema 2—0; 7. J. de Ruiter—J. Otter 02; J. J. WesseliusChr. Leenaarts 02; 9. P. Westerwal—M. Lodewijk 20; 10. J. HiemstraJ. Zwertbroek 20. De stand in de 2e klasse is nu: 1. Sportief II 4 12 14 41—39 2. HDC III 2 1 1 0 3 25—15 3 Sint Bavo 2 1 1 0 3 21—19 4. Zandvoort I 5. VKD II 2 0 0 2 0 13—27 Voor de onderlinge competitie in groep A is Jan Visser op het pad der overwinning. Hij wist van J. Groen Sr., die niet makke lijk te verslaan is, te winnen. Henk Visser volgt broer Jan op de voet. C. Lodder werd het zwarte schaap. J. Slager won zijn eer ste partij voor de onderlinge competitie van W. Post. De partij J. M. JanssenH. v Nieuwenhuizen werd afgebroken. In groep B werden in verband met de wedstrijd Sportief—HDC III slechts een paar partijen gespeeld. P. Kronenburg— H. A. Mijnsbergen 0—2 en G. Huigen bracht J. Groen Jr. de eerste nederlaag toe. In een huisje aan de Grote Hout- of Koningsweg in Velsen-Noord hangen kleu- dige, papieren slingers. Die hangen daar boven de hoofden van twee ruim zeventig jarige mensen, die op 28 oktober vijftig jaar getrouwd zullen zijn. Het is het echt paar Keesmaat. De heer M. Keesmaat werd op 12 sep tember 1885 in Alblasserdam geboren, evenals zijn vrouw, die daar op 23 juni het levenslicht aanschouwde. Toen hij dertien jaar was, ging de aanstaande jubilaris naar de fabriek. Hij werd ketelmaker en bleef dat tot zijn achtentwintigste jaar. Het echtpaar vestigde zich later in Haar lem, waar de heer Keesmaat werkzaam was in de fabriek van Gonnerman, in de crisisjaren dertig overgenomen door Stork. Ruim twintig jaar was hij hier werkzaam: hij klom op tot voorman en later tot werkbaas. Sedert 1941 wonen beide echte lieden in Velsen-Nóord, waar de heer Keesmaat werkzaam was bij de n.v. „De Plaatwellerij". Sedert 1951 geniet de jubi laris van zijn pensioen. Het echtpaar heeft acht kinderen en een endertig kleinkinderen, waarvan een ge trouwd is.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 4