Tankvaart is ..wilde vaart" Griekenland een prachtig vakantieland bij uitstek Stijlvol te kat komen Havenberichten verlovingsringen Juwelier R. DE BOER Wasmachines - Centrifuges LANGS SLUIZEN EN HAVENS Radio DISCO Examens BOUWSTENEN KRIJGER Aanvaring op Waterweg: geen straf gevorderd Nieuwe gezagvoerder op de Willem Ruys Engelse reddingboten hadden het druk OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE •A VOORNAAM EN AANGENAAM Jubilaris bij VGZ C. Rozemeijer koninklijk onderscheiden Ninotchkavoor leden Kath. Vrouwengilde LOENDERSLOOT Vlieger-schrijver W. van Veenendaal boeide leden ,,'t Nut" BELASTINGEN VOOR ONGEHUWDEN Geen budgetonderzoek, geen tariefonderscheid De droogte-schade Kredietregeling en gelden a fonds perdu nodig Vier doden in het verkeer Haarlems scooterrijder bij Sassenheim omgekomen Pompbediende neergeslagen en geldkist ontvreemd WOENSDAG 21 OKTOBER 1959 GEEN WEEK gaat er voorbij, of we zien tankschepen de IJmuidense sluizen passeren. Maar we zien deze schepen ook de Nieuwe Waterweg opvaren; we treffen ze aan in vrijwel elke haven van betekenis, deze zeegaande tankschepen. De grote vloot van tankers, die de binnenwateren bevaren en in de havens dienst doen, laten we hier buiten beschouwing. Het olietransport is onontbeerlijk geworden voor het moderne leven. Ongeveer de helft van alle ladingen die hun weg over de zeven zeeën vinden, wordt met tankschepen vervoerd en ook thans is de ontwikkeling van dit vervoer nog zodanig, dat ieder jaar weer het olie- transport over zee met sprongen toe neemt. Sinds de jaren vóór de oorlog is het aantal tankers belangrijk gestegen en als men bedenkt dat de grootste tankers nu een draagvermogen hebben van 50.000 ton, vergeleken bij 12.000 ton voor de jong ste wereldoorlog, dan wordt men gewaar hoe aanzienlijk groter het zeetransport van olie in korte tijd is geworden. De wereldtankervloot telde in 1958 4023 schepen. Schepen, kleiner dan 100 reg. ton bruto zijn buiten beschouwing gelaten. Motortankschepen voeren de boventoon, want daarvan zijn er 2444. Van het over gebleven gedeelte zijn er 373 die door zuigerstoommachines worden voortbe wogen en 1206 die een stoomtubine als voortstuwingsmiddel hebben. Ne zegt het aantal van 4023 schepen ons niet alles, want alle tonnematen zijn hier in verenigd. Het grootste aantal tankers heeft een bruto-inhoud- van 10.000 tot 15.000 reg. ton, namelijk 1384 stuks, ter wijl er 11 zijn, die met hun inhoud boven de 30.000 bruto reg. ton komen. Van die ruim 1300 schepen hebben we er één gekozen ter illustratie. Het is een Britse tanker van 12.323 reg. ton bruto, behorende aan de British Empire Steam Mavigation Co Ltd, welke maatschappij onder directie staat van de Houlder Brothers Co. Ltd te Londen. De naam van dit schip luidt „Clutha River" en het was 1952 toen Hawthorn Leslie Co te Newcastle het schip opleverde. De lengte over alles bedraagt 169,79 m, de lengte tussen de loodlijnen 163,49 m, de breedte 21,43 m en de diepgang 9,34 m. De voort stuwing geschiedt door een 6 cil. Doxford- motor van 7600 pk voor een vaart van 15 mijl. Het silhouet van een tanker onder scheidt zich reeds dadelijk van dat van een passagiersschip of een vrachtvaarder, door de plaatsing van de opbouw. In de midscheeps verheft zich de brug; onder en achter bevinden zich verblijven van de officieren. Bij de oudere schepen zijn hier Advertentie ONDERDELEN PLEIN 1945 No! 4 TELEFOON <561 STEREO-APPARATUUR Amsterdam. Gem. Univ. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschriXt getiteld „Wezen en bevoegdheid van het bestuur van de vereniging en de naamloze vennootschap" F. J. W. Löwensteyn, geboren te Haarlem. Kan didaatsexamen aardrijkskunde: M. J. Jansma, A. L. J. A. Wehrensen J. A. Koetzier, Amsterdam. Kandidaatsexamen economie: Th. L. M. van Phi lips, J. Laan en S J. Barkmeyer, Amsterdam. Kandidaatsexamen politieke en sociale weten schappen: J. A. J. de Vries, Utrecht. Kandidaats examen opvoedkunde: mej. R. H. Hartstra en H. van Mierlo, Amsterdam. Kandidaatsexamen theo logie: mej. J. C. Londo, Amsterdam. Leiden. Voor het examen M.O. staatsinrichting zijn geslaagd: M. de Jonge, 's Heer Arendskerke en K. Kakebeeke, Zoetermeer. Utrecht. Kandidaatsexamen Duitse taal- en let terkunde: G. van Steijn, Utrecht; J. Venhuizen, Amersfoort. Doctoraalexamen rechtsgeleerdheid (vrije studierichting): K. J. van der Zande, Utrecht. Doctoraalexamen Franse taal- en letter kunde: P. Heymering, Utrecht. Semi-artsexamen mevr. M. Broers-Van Roon. Hoog-Blokland; A. A. H J. de Kroon, Breda. Artsexamen: J. Borst. Utrecht; C. H. M. Brunia, Brunssum. Examen M.O. staatshuishoudkunde en statistiek (KX): G. Brand, Amsterdam; H. Brand, Weesp; C. Ver steeg, Arnhem; A. H. Brandsma, Amsterdam. Leiden. Doctoraalexamen Nederlands recht: G B. J. van der Holst, Den Haag; J. R. Carp, Aer- Uenhout. Kandidaatsexamen klassieke taal- en letterkunde: mevr. L. Sijpestein-Van Eek, Arn hem; mej. A. G. Klint de Bruyn, Den Haag. Wagenlngen. Landbouwhogeschool. Propaedeu- tisch examen: W. R. Abbink, Enschede; mej. E. A. E. Albarda, Wassenaar; J. G. Boonman, Oud- Vossemeer; G J. M. Bos, Wehe: J. J. Bos. Zeist; E H. M. Bouvy, Naarden; L. A. Bouwman, Zwol le: J. G. Brewer van Vrijenes Slupick, Baarn. H. M. A. Broers, Wageningen; J. H. S. Bruin, Huizen (N.H.); J. A. M. Cans, Weert; J. Dekker, Steenwijkerwold; mej. A. M. W. Dijkstra, Haar lem; L. A. A. J. Eppink, Ulft; A. van Es, Wage ningen: J. C. M. van Es. Maarssen; W. A. Essen- burg, Oosterbeek; W. J. B. Faber, Stadskanaal; H G. van de Flier, Velp; G. J. Geerling, Hel mond; W. B. M. Genet, Amsterdam; J. M. van Gessel, Vaals; L. J. M. Groenewegen, Zoeter meer; G. H. Harbers, Eibergen; D. Hoogerkamp, Wildervank; P. A. M. Hopmans, Fijnaart; E. H. Huizing, Uden: mej. M. J. C. M. Jansen, Voor burg; J. J. Kalb, Eindhoven; C. Kingma. Ede; C. Kuut, Wieringen; B. Langendoen, Oud-Beijerland: A. J. Latijnhouwers, Best (N.B.); mej. A. A. M. I iefkens, Den Bosch; J. van der Maarl, Nieuw- Vonnep; F. W. Meyboom, Rotterdam; mej. E. J. Mijs, Sommelsdijk; Th. C. Nakken, Arnhem: C. H. Nederlof, Velsen; mej. M. van Nielen, Stip hout; J. L. Oosterkamp, Eindhoven; J. H. M Oudejans, HUlegom; R. G. Rens, Amsterdam; J. W. van Roessel, Voorburg; mej. J. M. Samson, Den Haag; A. van der Schaal', Beetgum; P. A. Schipper, Spanbroek; H. R. F. Schotanus, Amster dam; J. W. Sellink, Aalten; mej. M. J. Slijpei, Rotterdam; mej. W. A. Tap, Andelst: J. P. Tulp. Apeldoorn; F. W. van Tuyll van Serooskerken Amersfoort; P. de Visser, Aagtekerke; A. Vogel zang, Sneek; P. Walstra, Tjerkgaast: A. G. Wien- tjes, Zandvoort; P. J. J. Willems, Kessel; P. L. M. Willems, Beers; mej. C. M. van Wingerden, Made; O H. Wissink, Aalten: A. C. M. van Zundert, Zundert, N. van der Zijpp, Workum. Kandi daatsexamen akker- en weidebouw: A. P. A. Ca Ion, Hoofdplaat; W. L. Vermue, Standdaarbuiten. Tropische landbouwplantenteelt: R. L. P. Wolfl Schoemaker, Breda. Veeteelt: J. H. Gommans, Helden Zuivelbereiding: Th. J. Geurts, Ven- ray; L. P. M. Langeveld, Lisse. Bosbouw: B. C. Kijlstra, Hengelo. Landhuishoudkunde: G Vaandrager, Rotterdam. - Tropische landhuis houdkunde: H. M. van Binsbergen, Bussum: H. Timmer, Waalre. Cultuurtechniek: D. Pette, Bcnnekom; M. J. M. Romkens, Brunssum (met lof). Tropische cultuurtechniek: W. A. Sege- ren, Geertruidenberg. Tuin- en landschaps architectuur: H. H. de Haan. Haren (Gr.). Flantenziektenkunde: C. P. Dalebout. Zierikzee: A. J. Vijverberg. Naaldwijk. Bodemkunde en bemestingsleer: F. A. M. de Haan, Asten; A. van der Struik, Sleen. Landbouwwerkluigkunde. R K. Elema, Zandeweer. Agrarische sociologie. A. J. Hoefmans, Alphen (N.B.). Tuinbouw- 'antenteelt: D. Bokhorst, Naarden; Land- invhuishoudwetenschappen: mej. A. L. Borst, Beekbergen. Ingenieursexamens: Akker- en weidebouw. t P. Holtman, Thesinge; J. H. Muntinga, Appin- 'edam. Tropische landbouwplantenteelt: Th. m der Feyst. Den Haag; L. J. Kortenhorst, aalre; R. H. Messemaeckers van de Graff, Den ang. - Veeteelt: C. G. van Dongen, Geertrui 'liberg; K. Nijenhuis, Steenwijk. Tuinbouw nntenteelt: J. P. van Eijk, Nootdorp; A. VaVga. ageningen. Bosbouw: F. J. Breteler, Hengelo O.) (met lof); R. W. den Outer, Baarn. Land- ■uishoudkunde: W. H. Douma, Wageningen (mei of): W. Dijkstra. Drachten: M. Draaisma, Wa peningen; L. J. Houben. Geulle. - Cultuurtech :ek: R. van Aart, Roermond; M. E. F. Kool, Bilt hoven; E. de Jong, Ried: F. C. Prillevitz. Rotter dam. Plantenziektenkunde: L. Bradcr. Assen. Landbouwhuishoudwetenschappen: mej. G. Benedictus, Leek. de gezagvoerder en de dekofficieren ge huisvest, terwijl achteruit dus vlak bij de machinekamer, het technisch personeel zijn verblijven vindt. De lading van een tanker wordt ver voerd in een aantal tanks, die worden ge vormd door de romp, na aftrek van de bedieningsruimten, in de lengte en de breedte in schotten te verdelen. Ieder compartiment, heeft een stalen luikhoofd, dat door middel van een deksel gasdicht gesloten kan worden. Voor het laden en lossen zijn er lei dingen naar iedere tank, welke leidingen met de pompkamer verbonden zijn. De grote moderne tankers hebben veelal twee pompkamers, waarin doorgaans stoom- duplexpompen zijn opgesteld, elk met een capaciteit van circa 250 ton per uur. Van de pompkamers gaan de leidingen direct naar het dek, waardoor de lading aan beide zijden van het schip of over de achtersteven gelost of ingenomen kan worden. De verbinding met de wal of met an dere schepen wordt gevormd door buig bare slangen, die met behulp van het laad- gerei aan boord gehesen worden. Door hun pomp- en leidingensysteem kunnen tankers veel sneller laden en lossen dan welk ander scheepstype ook. Zonder olie kan de moderne samen leving niet bestaan. Varen is dus ook hier noodzakelijk en dit varen strekt zich uit over alle zeeën ter wereld. Tankervaart is „wilde vaart". Arie van der Veer Advertentie UW DEALER MARKTPLEIN GROENEWEG 51 De Raad voor de Scheepvaart heeft de aanvaring van de Liberiaanse tanker „Spyros Niarchos" en het Italiaanse liber- tyschip „Punta Alice" behandeld. De schepen kwamen op 18 februari in een bocht bij Poortershaven op de Nieuwe Waterweg met elkaar in botsing. De hoofdinspecteur van de scheepvaart, de heer J. Metz, zei dat dit een van de vele aanvaringen daar is geweest, in de zeer mistige februarimaand. Hij merkte op dat uit dit ongeluk, waarbij de „Punta Alice" aan bakboordzijde werd geraakt en vrij grote schade opliep, lering getrokken kan worden voor het varen op de Waterweg bij mist. Hij stelde geen straffen voor. Uit verklaringen van loodsen en van een ra darwaarnemer bleek, dat er enige verwar ring was ontstaan over de vraag welke van beide schepen 't eerst de bocht moest doorvaren. Aan boord van beide schepen meende men door te kunnen varen. De schepen ontmoetten elkaar dan ook in de bocht, waarna de „Spyros Niarchos" de „Punta Alice" aan bakboordzijde raakte. De lering waarop de hoofdinspecteur doelde, hield in dat men zich in zulke ge vallen er terdege van moet vergewissen wie het eerste opstoomt. Griekenland, land met een groots verleden, met een prachtig uiterlijk en een indrukwekkende bevolking, is een dankbaar onderwerp voor degene die graag vreemde landen bezoekt en er daarna over praten wil. En als men over goede dia's en een goede film beschikt en vlot kan praten is het succes verzekerd. Dat was dan ook gisteren het geval in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost, waar Simon de Waard over Hellas sprak. De spreker heeft op boeiende wijze het voor de meesten onbekende Griekenland laten leven. Steeds, wordt men er aan het verleden herinnerd. Een roemrijke historie tot drie eeuwen na Christus, en daarna een lange periode van onderdrukking, waar men nog niet lang onderuit is. Veel aandacht heeft Simon de Waard besteed aan de alledaagse dingen. Zo is de voeding er heel anders dan hier. Het geliefkoosde brood is kransvormig en be dekt met sesamzaadjes. Bij alles wat men bestelt wordt water geserveerd. De boter wordt met honing bedekt. Inktvis wordt met graagte gegeten, schapen- en geitenvlees zijn er zeer in trek. En wat te zeggen van tuinbonen met schil en al en gekookte augurken? In de wijn doet men harssap. Ze blijft daardoor langer houdbaar, maar smaakt naar ter pentijn. Griekenland is goedkoop, ideaal voor de vakantieganger. „Griekenland is een mannenland", ver telde Simon de" Waard. „In cafés zie je alleen mannen, die praten, terwijl de vrouwen werken en soms kilometers weg water halen. In de kloosters worden geen vrouwen toegelaten, in de meeste wordt dit zo consequent toegepast, dat zelfs kippen niet over de drempel komen. Op het strand komen ook bijna alleen mannen. De vrouwen zouden hun huid be derven in de zon. En ze worden toch al zo vroeg oud door al dat harde werken". Sergeant: 300 dollar Hoe vindt een meisje er een echtgenoot? Dat hangt van haar bruidsschat af, want in feite moet een Griekse vrouw een man kopen. In garnizoensplaatsen, waar be roepsmilitairen erg in trek zijn, heeft men zelfs tarieven: een gewoon soldaat 100 dol lar, een korporaal 200 dollar, een sergeant 300 dollar en een luitenant 500 dollar. Opvallend is, dat bijna alle mannen een speelketting hebben, waarvan ze de kralen door hun vingers laten glijden, als ze niets te doen hebben. Op café-terrasjes ziet men EVANGELISATIEDAG De Vrije Evangelisatie Emanuël te Vel- sen-Noord organiseert op zondag 25 okto ber een Evangelisatiedag in het Gemeen telijk Ontspanningslokaal aan de Wijker- straatweg. De algehele leiding berust bij Jb. Klein Haneveld uit Bodegraven. De eerste samenkomst begint om 10 uur en de tweede om 16 uur. Het onderwerp is „Het is later dan u denkt". O.K.O.F. VERGADERT De afdeling IJmuiden van de Vereniging „Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds" opent vrijdagavond het seizoen met een eerste bijeenkomst in het Oud-Katholiek Verenigingsgebouw. In deze vergadering wordt verslag uitgebracht, van de in Alk maar gehouden Algemene Vergadering. Daarna zal kapelaan A. J. Rinkel een in leiding houden over „Wondergenezingen". zoals men die kent in Lourdes en van de Amerikaans prediker Osborn. bijna elke man met zo'n ketting spelen. Ze hebben toch niets anders te doen. Simon de Waard heeft ook tal van be kende historische plaatsen laten zien: de Olympos, Delphi, Istaka, Kerkera, Ther mopylae, Marathon, Mykene en het amfi theater van Epidaurus, waar de akoestiek zo goed is, dat men op het „schellinkje" een acteur een lucifer hoort afstrijken. Simon de V/aard zei ook, nog nooit zo'n drukke stad te hebben gezien als Athene, waar 's middags siesta wordt gehouden, maar 's avonds ieder op straat komt. En zo vertelde hij een gehele middag door de ene bijzonderheid na de andere, waarbij hij ook niet vergat tal van Griekse sagen te doen herleven. Advertentie De moderne HDZ- en CONSTANT- in breed, bewerkt of gladde uitvoering KENNEMERLAAN 60 - 62 Graveren zonder bijbetaling en klaar terwijl u wacht. Kapitein F. de Jonge, die met de „Wil lem Ruys" zijn vierde reis om de wereld begonnen is, zal tijdens deze reis zijn veertigjarig zeemansjubileum vieren. Bij terugkomst in Nederland gaat hij met pensioen. Kapitein D. Blok uit Den Haag, die lange tijd op de „Waterman" het com mando heeft gevoerd en hem zou opvol gen, heeft om gezondheidsredenen bedankt, voor deze functie. Thans zal kapitein De Jonge worden opgevolgd door kapitein C. G. F. Hoek uit Den Haag, die zijn loop baan als gezagvoerder bij de Rotterdamse Lloyd begon in 1952 op de „Kota Inten". Hij maakt de huidige reis mee als staf kapitein. De droge zomer van 1959 is in Engeland toch de drukste uit de geschiedenis geweest voor de reddingboten. Aldus meldt „Fish ing News". Tussen 1 april en 30 september moesten 30 reddingboten in totaal 547 maal uitva ren. Het vorige record werd in 1956 gevestigd, toen de reddingboten 495 keer moesten uit varen. Zelfs in 1940. het jaar van de slag om Engeland, hoefcfen de reddingboten in de genoemde periode maar 419 maal uit te varen. Advertentie VSSX Wie zei dat het chic staat om een beetje later te komen? Een misverstand! Maar als U, natuurlijk buiten Uw schuld, toch te laat in schouwburg of theater zoudt komen, doe het dan in stijl! Passeer die rij mensen met het gezicht naar hen toe. (U bent zelfs in staat om in het donker veront schuldigend te kijken.) Ontzie de kostbare avondschoentjes en fluister een woordje van dank. Gelukkig. U zit. Nu was U de laatste. Maar in de pauze bent U de éérste. De eerste die aan Uw gezelschap een sigaret presenteert. Gladstone natuurlijk. Want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING a 20 STUKS F t.- Voor de heer C. Rozemeyer en de zijnen is het dinsdag wegens de viering van zijn veertigjarig arbeidsjubileum bij de Ko ninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zo nen n.v. een prettige dag geworden. De feestelijke dag begon met een bezoek aan het Velsense raadhuis, waarbij de bedrijfs directeur, de heer J. H. Smidt van Gelder jr. mede aanwezig was bij de ontvangst door burgemeester mr. M. M. Kwint. Deze deelde de jubilaris mede, dat hem wegens zijn langdurige trouw en verdiensten ook voor de gemeenschap, de koninklijke on derscheiding met de bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau was toegekend, waarna hij de versierselen bij de jubilaris opspelde. Bij de huldiging op het directiekantoor waren aanwezig de heren ir. G. A. Schoon- kind, hoofd van de technische dienst en P. J. J. Elmers, chef van de bouwafdeling, waarin de jubilaris ?1 vele jaren voorwer ker-timmerman is. De heer Rozemeyer is ook bij de be drijfsbrandweer geweest- Voor de verdiensten was de bedrijfs directeur de heer Rozemeyer zeer erkente lijk en hij liet zijn felicitatie vergezeld gaan van het huldeblijk der directie, een enve loppe met inhoud en de draagmedaille van het pas verworven eremetaal. De lang durige trouw werd beloond met het ver erend getuigschrift en de grote zilveren legpenning van de Maatschappij voor Han del en Nijverheid. Mevrouw Rozemeyer ontving een foto in lijst van haar man in zijn werk. In gebouw „Concordia" schetste de heer Elmers in aanwezigheid van vele „bou wers", evenzeer de speciale vakkwaliteiten van de jubilaris, maar bovendien als een man, die altijd wat voor anderen over heeft. In het teamwerk van de bedrijfs- en ge meentebrandweren, die hij zolang heeft ge diend en waarvan de heer Elmers als com mandant met plezier kon getuigen, is de evenwichtigheid van de jubilaris in deze brandweergemeenschappen altijd kenmer kend geweest. Namens de jubileumcommissie liet de heer A. Boon het licht schijnen over de sportieve gemeenschapsmens Rozemeyer, die in Velsen-Noord mede de sport gesti muleerd heeft en jarenlang een ambitieus en actief speler vanaf de oprichting van de v.v. Kinheim is geweest- De gelukwensen gingen vergezeld van een enveloppe met inhoud. Mevr. Rozemeyer kreeg bloemen. Ten slotte sprak nog de oudste collega uit de werkplaats, de heer F. den Adel. De afdeling Castricum van het Katholie ke vrouwengilde heeft dinsdagavond in hotel Roozendaal het winterseizoen ge opend met een toneelavond. Voor het be stuur en de leden trad het „Vrije Toneel" uit Alkmaar voor het voetlicht met het blijspel in drie bedrijven „Ninotchka". Dit door Melchior Lengyel geschreven stuk verhaalt over een drietal Russen die naar Parijs gezonden worden om een schilderij, een oude Rembrandt, die naar hun zeggen aan Rusland toebehoord, terug te halen. Inspecteur Ninotchka wordt als gemachtigde heen gestuurd om zich van het verloop der zaak op de hoogte te stel len. Rond deze inspecteur speelt zich een liefdesaffaire af. Het wordt dan een stuk met komische verwikkelingen. De presidente van de afdeling mevr. Smeets-Koot had voor de aanvang het woord gevoerd tot de leden en daarin on der meer de volgende avond van het win- terprogramma besproken en de districts middag van de bond. op 22 okt. in „Het Gulden Vlies" te Alkmaar onder de aan dacht gebracht. Zij deelde vervolgens me de dat de oud-pastoor van Castricum de heer G. Goes bediend was. Advertentie Mielc - AEG - Edy - Bico - Ruton e.a Eigen crediet-service LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden In het Kennemer Theater te Beverwijk was dinsdagavond een groot aantal leden van de „Maatschappij tot Nut van het Algemeen" aanwezig om te luisteren naai de vlieger-schrijver W. van Veenendaal, doch deze had plotseling bericht van ver hindering gezonden. Het bestuur van ,,'t Nut" was er echter in geslaagd een ver vanger te vinden in de persoon van Leo Uittenbogaard, hoofdredacteur van de „Wereldkroniek," die als onderwerp had gekozen: „De wereld, een verbijsterend avontuur," dezelfde titel als die van zijn boek. De heer Uittenbogaard is een pri ma verteller, die op pakkende wijze de bijzonderheden van een land overgeeft. Op 6 maart van dit jaar heeft de heer Uitten bogaard tijdens de Boekenweek dezelfde lezing gehouden, waarvan wij een uitvoe rig verslag publiceerden. Ter gelegenheid van het 175-jarig be staan van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen worden in het land veertig avonden belegd waar de dansparodiste Cilli Wang zal optreden. De voorzitter, de heer J. Frerichs, deelde mede, dat op 12 januari van het volgend jaar in Haarlem zulk een avond wordt gegeven en dat voor de afdeling Beverwijk veertig kaarten be schikbaar zijn voor liefhebbers. Bij loting zullen deze plaatsen worden toegewezen. PEEN LIEP IN PRIJS OP Hoewel de aanvoer dinsdag geringer was op de speciale peenveiling van de Coöp. Tuinbouwver. „Ons Belang" te Castricum, waren de prijzen beter dan in de afgelo pen week. De bospeen bracht nu weer ruim 0.30 per kg op, hetgeen de hoogste notering is sedert eind augustus de export veilingen zijn begonnen. Zelfs de C-peen kwam hoog in prijs en ook de peen O. die voor het binnenland bestemd is. Hiervoor werden prijzen van 20.en hoger ge noteerd. De aanvoer bedroeg 69 ton. De prijzen van de diverse kwaliteiten waren als volgt: peen B 19.4030.50; peen C 21.5023.60; peen ZD 21.00; peen O 8.00—21.00. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Reggeborg van Colchester laden Hoogovens; Vedette, Stet tin; Bellatrix. Kingslyn, laden Hoogovens; Esso Canterbury, Fawley; Commerz, Antwerpen; Dag- hild, Malmö; Conrad Abö; Stad Alkmaar, Lulea; Steady. Mantyluoto; Edwin Reith, Le Havre; Wexford, Boston, ledig naar Zaandam; Adrmeda. Rocester. laden Hoogovens; Galeon, Porsgrunn; Bambi, Vastervik; Groote Beer Rotterdam; Eli sabeth, Onega, hout voor Zaandam. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Zaan- stroom van Londen: Elbe. Norwich; Herman, Sauber. Archangel: Nesshorn. Gothenburg: Mar tha Ahrens. Hamburg: Leonidas, Delfzijl: Nord- frost, Bergen, bevroren vis voor IJmuiden. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Aaltje naar Erith, kunstmest; Wim 2, Bremen; Delfsborg, walsmateriaal Odense: Duburg, Bremen, ledig Hoogovens; Metropole, Westhartlepool, walsma teriaal van Hoogovens; Succes, Colchester, kunst mest van Hoogovens; Minna Schupp, Odda; Ri- gel, Rotterdeam, ledig Velsen; Calvenn, Domsjö. zout van IJmuiden; Waalborg Portsmouth, kunst mest van IJmuiden; Bodoro. Rotterdam, ledig Hoogovens; Mode. Londen; Liberty, Goole: Bra- ge. Antwerpen; Heriot, Leith: Gerd, Londen: At- tillero. Las Palnias: Osiris. Hamburg: Ciudad de Neiva. Rotterdeam; Lijnbaansgracht. Londen. Oran eborg, Bergen; Roelof. Shoreham; Spaarne- stroom, Huil; Vasil Levskl. Varna: Bellatrix, Kingslyn, kunstmest van Hoogovens; Borre, Rot terdam. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Egret naar Rotterdam: Herroc, Rotterdam; Sleipner 1. Ran- ders; Rijnstroom, Londen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Verschenen Is de Memorie van Ant woord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer inzake het wetsvoorstel tot verlaging van het tarief van de in komsten- en de loonbelasting voor onge- huwden. De minister en de staatssecretaris van Financiën merken in deze Memorie onder meer op niet de zienswijze te kunnen de len, dat een budgetonderzoek wenselijk ware geweest teneinde een betere funde ring te geven aan de juiste verhouding tussen de belastingdruk op gehuwden en ongehuwden. Naar het oordeel van de be windslieden zou zulk een onderzoek van de tarieven slechts de verwachting geven van een wetenschappelijk gelegitimeerde bepaaldheid, welke in wezen niet bestaat. De bewindslièden zien dan ook geen vol doende aanleiding tot het doen instellen van een onderzoek naar de levensomstan digheden en het uitgavenpeil van de onge huwden. Over he'. door verschillende leden gesug gereerde tariefsonderscheid naar leef tijdsgroepen bij ongehuwden, bestaan vol gens de bewindslieden sterk uiteenlopen de inzichten, die in het voorlopig verslag tot uiting komen. Naar het oordeel van de bewindslieden verzet het beginsel van de gelijkheid in de belastingheffing zich hier tegen discriminatie binnen eenzelfde groep van belastingplichtigen. Bovendien zou een differentiatie op verschillende praktische moeilijkheden stuiten. De Bondsraad van de C.B.T.B. heeft in zijn zaterdag gehouden vergadering onder meer een uitvoerige bespreking gewijd aan de droogte en de vaak rampzalige ge volgen, die deze in verscheidene gebieden gehad heeft. Met dankbaarheid werd ken nisgenomen van de spontane acties, die door de landbouworganisaties op touw zijn gezet. Niettemin was men van mening, dat hiermee slechts in zeer beperkte mate kan worden geholpen en dat het dringend noodzakelijk is deze acties niet alleen voort te zetten, maar ook verder uit te breiden. Met name acht de bondsraad van be lang dat een gunstige kredietregeling wordt getroffen, waardoor in voorkomen de liquiditeitsmoeilijkheden kan worden geholpen. Gelet op de grote nood, die er is ontstaan, zal dit evenwel niet voldoende zijn, maar zullen ook gelden a fonds perdu beschikbaar moeten komen. Over de wijze, waarop de landbouw zelf hierin bij kan dragen, zal overleg gepleegd moeten wor den tussen de drie centrale landbouworga nisaties. Ten aanzien van de veevoederpositie was de bondsraad van oordeel, dat er geen reden aanwezig is om in paniekstemming te geraken. Juist een dergelijke stemming is vaak een belangrijke oorzaak tot grote prijsstijgingen en men was daarom van oordeel, dat er geen reden was om onbe raden aankopen tegen veelal te hoge prij zen te doen Het overleg met het ministerie heeft uitgewezen, dat men zeer wel oog heeft voor de ernst van de toestand in het alge meen en dat men bereid is maatregelen te treffen, waardoor een regelmatige voor ziening van veevoeder tegen redelijke prij zen mogelijk zal zijn. Maandagmorgen om vqf uur trof een automobilist uit Den Haag, bij het Klinken bergerviaduct, te Sassenheim, een onbe heerde scooter aan. Hij zag even later het ontzielde lichaam van een jongeman langs de kant van de weg liggen. Het bleek de 25-jarige J. H. N. Verbeek uit Haarlem te zijn. Deze is in volle vaart tegen een bord van de A.N.W.B. gereden en is vermoede lijk op slag omgekomen. Zonder bij kennis te zijn gekomen, is in de nacht van maandag op dinsdag te Hilversum de 31-jarige J. van Boggelen uit Utrecht overleden. Hij werd zondag morgen levensgevaarlijk gewond bij een verkeersongeval op de Utrechtseweg te Hilversum. Hij zat op de duo van een door een andere Utrechtenaar bestuurde motor fiets. Deze raakte de macht over het stuur kwijt toen zijn vóór hem op een motor rij dende 36-jarige broer slipte en viel. Van B. maakte een halve salto en kreeg de mo torfiets van P. K. tegen hoofd en lichaam. Hij had een schedelbasisfractuur. In Ureterp in Friesland is de 41-jarige J. Pijpstra uit de Wilp bij een botsing met een personenauto dodelijk verongelukt. De heer P. stak een kruispunt over, waarbij hij geen voorrang verleende. De auto werd ernstig beschadigd. De 59-jarige mijnwerker M. van de Win kel uit Merkelbeek in Limburg is maan dagmorgen in Heerlen dodelijk veronge lukt, toen hij, gezeten op de aanhangwagen van een tractor, bij het nemen van een bocht kwam te vallen. De man smakte met het hoofd tegen het wegdek en was op slag dood. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. Maandagavond omstreeks kwart vooi tien werd te Rijswijk de pompbediende Th. A. W. aan het gasstation van de fa. Buitelaar aan de Jan Thijssenweg, juist toen hij de zaak wilde sluiten, overvallen door vermoedelijk twee tot vier mannen Met een steen werd de pompbediende op het hoofd geslagen en buiten gevecht ge steld, waarna zij hem een geldkist, in houdende ongeveer f 300.—, ontrukten. Toen W. weer tot bewustzijn kwam, wa ren de overvallers verdwenen. Hij belde onmiddellijk de politie op, die een on derzoek instelde. Tot nu toe heeft men geen spoor van de daders gevonden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5