Caballero |)ameS r Bloembollenkwekers kunnen weer normaal hun plantwerk uitvoeren Kleuren \Van dag tot dag Regeninstallaties weer opgeborgen MACHINES <~Pra.a.tótcel Onu dee brode met minder werk de mooiste glans Dankzij langgewenste regen Griekse Cyprioten uit grondwet-commissie Stakingen in Engeland Heren Pullover 32.50 Rommel herdacht Staalstaking duurt nog voort, ondanks toepassing van Taft-Hartley-Wet O/? de Zoekt U iets beters? Waddeneilanders willen avondlijk bromverbod handen DONDERDAG 22 OKTOBER 1959 KJ De Haarlemse broodoorlog, die inmid dels een vrij algemeen karakter heeft ge kregen, heeft een kwestie in het middel punt van de belangstelling geplaatst die bepaald niet van vandaag of gisteren is: het ploegenstelsel in het bakkersbedrijf en de daarmee samengaande nachtarbeid. Enige tijd geleden adviseerde de Sociaal Economische Raad namelijk een dergelijk stelsel weer in te voeren, waarbij de werknemersorganisaties zich achter de meerderheid in de S.E.R. schaarden. De werkgevers konden zich echter met het meerderheidsadvies niet verenigen en zij waren en zijn van oordeel, dat de klok niet teruggezet dient te worden en dat men de'Situatie moet laten zoals deze op het moment is. De bakkerspatroons richten hun grieven daarbij in hoofdzaak tot het grootbedrijf dat zuiver uit bedrijfseconomische over wegingen een stellige voorstander van het door het klein- en middenbedrijf zo ver afschuwde ploegenstelsel is. Stilstand is achteruitgang. Een wijs ge zegde, dat zekér op' het grootbedrijf van toepassing is. Deze grootbedrijven moe ten uitbreiden, moeten dag en nacht kun nen werken, moeten om hun omzet te ver hogen en hun produktie-apparaat volbezet te houden de klant zien te binden. In Haarlem en elders in het land ook tracht het grootbedrijf dit onder meer te doen door de uitgifte van waardezegeltjes. En de bakkerspatroons in Haarlem zijn tegen deze naar hun mening oneerlij ke concurrentie ten strijde getrokken. Aanvankelijk heeft men getracht door overleg nader tot elkaar te komen, maar toen bleek dat geen der partijen wilde wij ken zijn de bakkerspatroons, het wachten en praten moe, tot actie overgegaan door de broodprijs te verlagen. Gesteund, zoals zij zeggen, door hun collega's elders in Nederland, hebben enkele Haarlemse pa troons reeds aangekondigd met deze ver laging desnoods door te gaan tot en met het moment dat men het brood gratis zal gaan uitdelen. De gehele kwestie is dus in feite terug te voeren tot de harde strijd tussen het kleinbedrijf en het grootbedrijf. Een strijd bovendien waarin de overheid naar alle waarschijnlijkheid het laatste woord krijgt. Het is te hopen, dat deze overheid een voor alle partijen aanvaardbaar com promis kan vinden. In het belang van de bakkersbedrijven, in het belang ook van de consument, die nu weliswaar profiteert van een (tijdelijke) lage broodprijs, maar die in de toekomst meer gebaat is met de zekerheid een. goed produkt te kunnen blij ven krijgen in ruil voor een redelijke be loning. Advertentie Alleen Peli wrijfwas bevat bovendien Vlidosol tegen houtworm grote doos 58 ct reuze bus 115 ct 'n Erdal produkt, dus goed (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) De lang verwachte depressie-activiteit is dan eindelijk boven de hoofden van de bloembollenkwekers losgebroken. Het is volgens wens verlopen. Eerst hebben enkele regenbuitjes het zand voldoende vochtig gemaakt om het bij een flinke wind op de tuinen te houden. Daardoor lebben de huisvrouwen tijdens de storm niet de vensterbanken schoon behoeven te maken. De kwekers, die een regen installatie hadden aangeschaft kunnen deze wel weer opbergen. Ze zullen het overigens met plezier doen. Want er is lun een enorme zorg van de schouders genomen. Men geloofde bijna niet meer aan regen. De grootste angst was dat iet zo lang droog zou zijn gebleven, dat er meteen een winter op zou volgen. De toch al schaarse hoeveelheid bloem bollen zou dan het volgend jaar nog deiner zijn geworden. NICOSIA (UPI) Aartsbisschop Maka- rios heeft de Grieks-Cypriotische leden van de commissie, die een grondwet voor Cyprus voorbereidt, opdracht gegeven zich tot nader order niet te vertonen in de bijeenkomsten van dit lichaam. Hij heeft dr. Fazil Kutchuk, de leider van de Turks- Cypriotische minderheid van zijn beslis sing op de hoogte gesteld. De beslissing van de aartsbisschop houdt verband met de ontdekking van een Turks-Cypriotische poging om wapens en munitie naar het eiland te smokkelen. Zon- iag heeft men een aanzienlijke hoeveel- leid wapens en munitie achterhaald. Makarios heeft de smokkelpoging uitge- ogd als een teken van gebrek aan goede vil aan de zijde van de op Cyprus wo nende Turken. Hij heeft verklaard, dat het onafhankelijkheidsoverleg, dat voort vloeit uit de te Londen en Zürich geslo ten overeenkomsten vrijwel tot stilstand is gekomen. Advertentie Hoe bang men is geweest voor de oogst van het volgend jaar kan men zien aan de handel. Er worden al sinds september bloembollen gekocht tegen goede prijzen, voor levering tot 15 augustus I960! De tulpen waren nog niet eens geplant. Men is daar nu druk mee bezig. Overal in de bloembollenstreek ronken de motoren van freesmachines, die voor de plantmachines uitgaan om de grond los te maken. Dit systeem wordt overigens niet overal gevolgd, want men zoekt nog naar de beste methode. Men werkt pas enkele jaren met de machines, sommige kwekers beginnen er dit jaar voor het eerst mee. Bij al die nieuwigheden duurt het altijd jaren, voordat men precies weet hoe het moet. Als regel probeert men ver schillende methoden uit en tracht dan na te gaan, op welk stuk grond de bollen het best groeien. De ouderwetse kwekers, die eerst de kat uit de boom kijken, volgen nog steeds de zeer bewerkelijke methode met de hand. Als zij voldoende geschoold personeel kun nen krijgen tenminste. Het waterpas leg- Duizenden inwoners van Sheffield het Britse staalcentrum moesten gis teren naar hun werk lopen door de sta king van het 2.500 man sterke busperso- neel. De stakers willen niet dat de passa giers staan in de nieuwe bussen die deze maand in gebruik zijn genomen. De staking in de Londense staalfabriek die was uitgebroken omdat een pas ge trouwde arbeider van de nacht- naar de dagploeg was overgeplaatst, waardoor het premiesysteem volgens de stakers bedreigd werd, is opgeheven. Bij deze staking waren 1.500 arbeiders betrokken. In Glasgow zijn 830 lassers weer aan het werk gegaan. Zij waren in staking ge gaan na een geschil over de hantering van een lasapparaat. De bond van gemeente-arbeiders heeft maatregelen genomen tegen de wilde sta kers. De bond heeft 112 arbeiders, die be trokken zijn geweest bij de wilde staking in de Britse zuurstoffabrieken, als lid van de bond geschorst. Deze steking heeft de Britse auto-industrie vijf miljoen pond ge kost. 60.000 arbeiders hadden hun baantje verloren ten gevolge van deze staking. Tweehonderd man van een fabriek in Milford hebben het werk neergelegd om dat een kleurling was aangenomen. Een woordvoerder van de maatschappij deelde mede dat de mannen in staking gingen omdat zij menen dat geen kleurling de vóorkeur behoort te hebben boven blan ken. In de fabriek werken reeds zes kleur lingen. De stakers zouden heden ver gaderen om te besluiten of zij het werk zullen hervatten. gen van het zand is namelijk een werk, dat de mensen met een aangeboren gevoel zelfs pas na jaren in de vingers hebben. Iedere glooiing verkleint de oogst, doordat het water dan niet overal even gemakke lijk weg kan. Met de regen is de normale activiteit in de bloembollenstreek weer op gang ge komen. Men werkt tussen de buien door, legt tijdens stromende regen ergens in een schuurtje op het land een kaartje of wacht gelaten tot het zoveelste regenfront weer gepasseerd is. Dat gaat wel eens wat te snel, zodat het „hekkie" klaverjas wel eens een poosje moet wachten. Op de klei is men ook blij met de ver late regen. Te droge klei is net zo slecht als te natte. Bij die streek vergeleken werken de bloembollenarbeiders op „het zand" luxueus. Er is op het ogenblik ge noeg regen gevallen om de klei bewerk baar te maken. December nadert echter en dan moeten de bollen in de grond zitten. Wie wel eens in de gure najaarswind op dat uitgestrekte Noordhollandse kleigebied onder de duis tere, jagende wolken heeft lopen bibberen beseft pas, dat landarbeid onder dergelijke omstandigheden het uiterste van de mens vraagt. Ate de klei erg glad is, dan slaat men wel eens plankjes onder de klompen. Men versjouwt dan de gehele dag planken om de plantmachine op te kunnen laten rijden, die anders steeds afglijdt en on regelmatig plant. We hebben wel eens in die troosteloze verlatenheid een half uur varen, sommige gebieden in Noord holland zijn moeilijk bereikbaar naar dat werk staan kijken en hebben diep res pect gekregen voor de volharding van deze mensen. Ze klagen niet. Integendeel, ze zijn trots op hun klei die zulke beste broei- bollen voortbrengt. Het is al9 met alles in de natuur, men moet lijden om schoonheid te verwerven. Het is moeilijk zich voor te stellen, dat daar in de kleigebieden over zes maanden keurige rijen tulpen zullen bloeien. Maar ook dat zal weer gebeuren. Dat besef maakt, dat we moedig de winter instappen. Omstreeks half december zal men hoogst waarschijnlijk de eerste gebroeide tulpen, hyacinten en narcissenbloemen thuis in een vaas kunnen zetten. Tenminste dat hopen de deskundigen, want het jaar is abnormaal geweest. Alle kunde van de wetenschappelijke onderzoekers en kwe kers ten spijt, de natuur regelt zichzelf. We mogen alieen een handje helpen. Zuiver wol. Alle modekleuren Heren pulloverB in wol en Draion v.a. 19.75. Voor jongens, 7 j. v.a. 14.90 GROTE MARKT 1-7 HAARLEM Op de begraafplaats te Herrlingen is een plechtige herdenking gehouden in verband met het feit, dat veldmaar schalk Erwin Rommel vijftien jaar geleden is overleden. De herdenking werd. bijgewoond door familieleden van de overledene, leden van de re gering en hoge Duitse officieren. Op de voorgrond ziet men generaal Hans Speidel (eens adjudant van Rommel bij het Afrikakorps, thans opperbevel hebber bij de landstrijdkrachten van de N.A.V.O. in Centraal-Europa), ge armd met de weduwe van Rommel. De federale rechter van Pittsburgh Herbert B. Sorg, heeft de Taft-Hartley- wet van toepassing verklaard op de sta king in de Amerikaanse staalindustrie en de arbeiders bevolen het werk te hervat ten gedurende een afkoelingsperiode van tachtig dagen. Maar rechter Austin Sta- ley, die het toezicht houdt op de procedu re in deze zaak, heeft de uitvoering van het vonnis opgeschort om de vakbond van de stakers de gelegenheid te geven formeel in beroep te gaan. Dit betekent dat de sta king zal voortduren, totdat dit beroep in Philadelphia behandeld is. Rechter Sorg stelde de Taft-Hartlev-wet in werking op verzoek van president Eisen hower. Hij was met de president van oor deel dat de staking een gevaar betekent voor de Amerikaanse economie en de vei ligheid van het land. Het uitstel geldt tot het voltallige hof van beroep over het verzoek heeft kunnen oordelen. Dit beroep moet binnen een dag zijn ingediend. De rechter verklaarde voorts dat na een uitspraak van het Phi ladelphiase Hof geen verder uitstel op Sorgs bevel tot werkhervatting mogelijk zal zijn. Het hof zal zich donderdag nog over de zaak beraden. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Vooral nu de dag zo triest en de avond zo somber is ge worden, beseft men de bete kenis van de kleuren in het leven. De kleuren als velerlei gestalten van het licht, ieder voor zich van navrante karak teristiek: het vrolijke, zonnige geel, het contemplatieve rood, het lichtzinnige en soms zelfs sardonische blauw, het beza digde grijs en het altijd jonge groen. De kleuren zijn als een mensenmenigte, een groep in dividuen, verschillend van ka rakter en gedragingen, slechts een eenheid vormend in hun afkomst. En die afkomst is het licht. Het is bijzonder merkwaar dig dat de mens met behulp van kleuren uitdrukking geven kan aan zijn eigen persoonlijk heid. Niet alleen de kunstenaar met zijn verf of gebrand glas kan dat., doch ieder mens: want de omgeving neemt de kleur aan van de mens die het middelpunt ervan vormt. Deze mens kiest de nuances van het licht, waarmee hij zich om ringt: zijn woning weerspie gelt in de kleuren van haar wanden, stoffering en gemeu- belte het karakter van degene die er leeft. Het interieur ver telt over de mens die het om vat en door wie het gescha pen is. Zo vormt een woning in fei te de weerdruk van haar be woner, als de holle gedaante die achterblijft in het woes tijnzand waar een mens te ruste heeft gelegen. Als hij is heengegaan, vervaagt de lege vorm in de wind zoals een woning langzaam haar per soonlijkheidssfeer verliest, wanneer de bewoner is gestor ven. Dat is een wonderlijke ma nifestatie van de individuele geest, wiens invloed naar bui ten treedt en scheppend werkt. En aan de kleuren kan men de geaardheid van die geest kór- kennen zijn speciale, eigen instelling, zijn reactie op het leven, zijn lasten, zijn vreug den, zijn persoonlijkheid. Ge kent de kamer waar ge binnentreedt met de lichtvoe tigheid van het volle besef, welkom te zijn. De kleurscha keringen wenken u, de wissel werking van velerlei soorten licht reiken u de hand. Ge ademt de overtuiging in, dat het goed is daar een poos te zijn. Ge kent ook de vertrekken die u bestraffend aanzien met hun onderzoekende wanden, en somber vragen waarom zij gestoord worden. Ruimten waarin de steile, donkerbruine geest van afschuwelijke recht schapenheid zich genesteld heeft, die weet dat hij in alle opzichten uw meerdere en uw betere is. En zijn er niet van die kamers waarin men de sfeer van conventionele sleur als het ware snijden kan? Aan de wand hangt een levensmoe schilderij met een somber brokje dood leven erop, om knepen door een vergulde lijst. Het behang vertolkt in einde loze herhaling van geestloze figuren dat het leven niet waard is geleefd te worden, doch dat het tot fatsoen en goede toon behoort, er door heen te worstelen. De pla fonds vertonen gipsen worsten in het midden en aan de hoe ken, als symbolen van lijk bleke vreugdeloosheid. De vloer is donker van tapijterig- heid en moet meubelstukken dragen wier vormen ontspro ten lijken aan het donkerbrui ne humeur van een afgeleefde beer. Immortellen rammelen in een Chinese vaas op de zwart- marmeren schoorsteen, als botten in een knekelhok. Op het donkerpluchen tafelkleed staat het roodbruine trom meltje met de koekjes. Kan ten kleedjes, waarvan het wit alle vreugde mist, hangen lan derig te wachten op de hoof den die voorzichtig en breek baar tegen hen aan zullen zakken bij theetijd. Welbewust sluiten de vitra gegordijnen het licht buiten en welbewust gaat het licht aan het raam voorbij. Wat moet moeder licht daarbinnen beginnen, waar geen kleuren zijn die haar als kinderen vro lijk verwelkomen? In deze sfeer ziet men kans te leven Leven? Men vei-telt er aan zichzelf dat de dood reeds gekomen is, doch aar zelt om zijn prooi in te pak ken en onder de arm te ne men. Die dood zit er als een dubbende gast aan tafel, ex cuses zoekend om op te staan. En dan te denken dat ganse generaties geboren en gestor ven zijn tussen dergelijke wanden: wonder dat zij ge boren, logisch dat zij gestor ven zijn Volgens de statistieken is de gemiddelde leeftijd van de mens de laatste tientallen ja ren aanzienlijk toegenomen, terwijl de zuigelingensterfte met waarlijk verrassende cur ven naar beneden is gegaan. De factoren van deze ver schijnselen zijn velerlei. Doch ik twijfel er niet aan dat daar bij de ontdekking van de vreugde der kleuren een niet onbelangrijke rol heeft ge speeld. De huizen zijn open gebroken naar de zonnekant, de kamers hebben de armen uitgespreid voor het licht, de wanden zijn satellieten van de zon geworden. Het is de zuige ling prettiger gemaakt, op aarde te blijven het is de volwassen mens thans gegeven in de werking der kleuren zichzelf te uiten en nieuwe waarden op te doen en daardoor de dood te vergeten tot het tijdstip van diens on vermijdelijke komst. De somberheid der gemoe deren is verdreven uit de wo ningen, waar zij lange jaren huishoudster was geweest. De mensen, die snakten naar de variabele vreugden van het leven, hebben de kleuren kaart van de natuur meegeno men naar hun huizen en zich een kleine, eigen natuur ge schapen als een oase tussen transparante wanden. Het is prettiger geworden, lang te leven. De ontdekking van de kleu ren als de dochters van de zon is wellicht groter en belang rijker dan die der kernsplit sing. Een onmetelijke bevrijding heeft de mens zichzelf ge schonken, door zich los te wor- stelen uit de bruine oertijd van pluche en koperen krul len en op te gaan naar de top van zijn eigen leventje, waar hij ongestoord zichzelf kon zijn en zichzelf kon demonsreren. Een niet alleen in zijn wo ning ook in zijn kleding en ontkleding heeft de moderne mens zich aan de zwartheid van een benepen tijd ontrukt: onze stranden zijn paletten van heldere kleui-en geworden, waarbij het donkerbruin nog slechts gehandhaafd is dooi de zon zelf op de naakte huid. Steeds minder worden op straat de hoofden omgewend naar hen, die hun vrolijke aard de expressie van een bontgekleurd kledingstuk schenken. Dat is winst dat is een succesvolle revolutie. De kleui-en, onechte kinde ren van weleer, weggestopt in de duisternis, zijn geadopteerd en erkend. Zij dragen namen en hebben betrekkingen, als volwaardige persoonlijkheden. Zij hebben functies zij doen mee in het leven en vertolken de stem van een stukje eeuwigheid, zonder censuur. Want toen nog geen mens op aarde wandelde, fonkelden de kleuren reeds in de zon en de regendroppels, op de bla deren van het oerwoud en in het ronde, onderzoekende oog van een of andere olohippo- brontotaunus. Straks, als wij elkander weer ontmoeten als ge mij tegemoettreedt in de herfst zon of in de regen, met de kleuren van uw zonnige geest rondom uw gestalte, vertelt ge me op die wijze zwijgend over uw aard. En als ge me meevoert binnen de muren van uw tehuis, zal ik daar uw spiegelbeeld zien rusten in de gestalte van licht en kleuren, die met gebaren vertelt van wat u in leven houdt. Zo kan men waarlijk spre ken van functionele kleuren: zij hebben de functie herkre gen van een nieuw, mild con tact tussen de mensen, die bezig zijn opnieuw kinderen des lichts te wor den. Kou in zicht Bent u bereid na al de zoele zonnige da gen van deze zomer en herfst met mij de winter in te gaan? Zijt gij gereed om alle heerlijkheën van 't koud seizoen te genie ten? Kijk er in de eerste plaats alle vrolijke advertenties op na: Moe met de soep; Moe met de koffie; Moe met de thee vrolijke Moe, het zonnetje in huis, die al maar met wat dampends en geurigs komt opdraven. De vrolijke huishoudinkjes zijn niet van de lucht in de advertentiepagi na's. De kinders juichen en de pa's al lemaal in goedzittende pakken en met een glimlach op het gezellige gelaat wuiven Moe met haar warme potten en schalen een vrolijk welkom toe. Hollandse winter se binnenhuisjes, waar vindt gij uw gelij ken op heel de grote aarde? De thee en de sjoelbak; de koffie en de radio; de soep met de krant, het boek en de tévéjongens, wie doet ons wat? Laat het buiten maar vriezen dat het kraakt de gezélligste kachel ter wereld vult, na onze harten, de kamer met warm te. Laat het regenen dat het giet: de fraai ste ondoordringbare regenjas ligt gereed in de winkel. Zijt gij gereed voor de winter? De geurigste, sappigste worst; de knap- perendste speculaas; de rolpens en de boeren-, de zuur- en de groene kool wach ten slechts op u om meegenomen te wor den naar uw knusse keukentje. Er komen verrukkelijke films en fraaie concerten en de Saltimbanken, de vuur vreters, de jongleurs en de dierentem mers het roezige volkje dat onze toneel gezelschappen vormt staan gereed om u vertier te verschaffen, wanneer ge voor een zeldzaam, avondje uw van knus geluk vervuld huizeke verlaten wilt. Erna Wat ik u zeg: het wordt één idylle al idylle. En de congressen beginnen óók weer. Al lemaal congressen en allemaal het naam bordje op de jas. Met secretariaten en stencils en uiteenzettingen van alles door de microfoon op het sprekerskatheder. Vijfhonderd aktentassen, vijfhonderd hal ve kippen met appelmoes. Commissiever gaderingen, minderheidsrapporten, schou derklopjes en omhelzingen. Vader een paar daagjes eruit vóór hij weer kern achtig en blij-van-zin bij Moe-met-de-soep binnentreedt. Bent u gereed voor alle heerlijks van hét goede wintertij? Marsepein en boter letter, snert en kerstkrans? Ferm in 't pak gestoken gaan wij de beste tijd van 't jaar tegemoet. In drie miljoen huiskamers tikt het klok je zoals het nergens tikt. Wie zou zich niet verheugen op wat ons te wachten staat? Elias Advertentie Rook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) Op de waddenconferentie te Nes (Ame land) hebben talrijke leden aangedrongen op maatregelen, die een eind moeten ma ken aan het lawaai van bromfietsen op de eilanden. De sectie Horeca stelde zelfs voor, het berijden van bromfietsen na een bepaald uur 's avonds geheel te verbie den. Per eiland zou dan bij gemeentelijke verordening moeten worden vastgesteld op welk uur dat verbod in zal moeten gaan. Ook van politiezijde is voor een verbod gepleit, alhoewel van die zijde meer gedacht wordt aan een verbod uit sluitend voor de dorpskernen. Op Ter schelling ziet men het aantal auto's dat tijdens het seizoen naar het eiland wordt vervoerd steeds stijgen. Om het overmatig gebruik van auto's enigszins tegen te gaan gaat men de tarieven voor het ver voer van deze auto's met zestig percent verhogen. Uit preventieve overwegingen nam de wadden conferentie de beslissing zeer streng op te treden tegen jongelieden, die de rust op de eilanden willen verstoren. Gepleit werd ook tijdens de vergadering voor een betere spoorwegaansluiting tus sen het Duitse Roergebied en de Neder landse waddeneilanden. Namens de Ne derlandse Spoorwegen werd ter vergade ring medegedeeld dat inmiddels over deze waddenconferentie de beslissing zeer verbindingen contact is opgenomen met de Dutise spoorwegen. Men heeft goede hoop dat reeds volgend jaar een verbetering in deze verbinding kan worden gerealiseerd. Advertentie iiamcA.r ruw of schraal HAMEA'GELEIlTub<,95ctl

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3