Velsen's begroting voor 1960 sluit, maar positie gemeente is moeilijk De Herfst Achtergebleven projecten vormen een probleem mm Openbare veiligheid, een belangrijk hoofdstuk Havenberiehten Dienst voor Sociale Zaken Stad is nog lang niet klaar PRISMA HORLOGES Beschikbare gelden voor cultuur 4 AMBACHT HOBBY «Uil GEREEDSCHAP Verdeling van de koek VVV en marktmeester in een kantoor HORLOGERIE L. ME 13ER Gulden per inwoner voor B.B. Ruim half miljoen voor plantsoenbedrijf heeft eindelijk zijn intrede gedaan. Ook U verlangt weer iets nieuws voor het komende winterseizoen PLEIN 1945 - TEL. 7541 Betekenis van kernenergie voor land- en tuinmbouw Volledig programma voor IJmond-handbal PRISMA DONDERDAG 22 OKTOBER 1959 B. en W. van Velsen hebben de gemeenteraad een sluitende begroting voor 1960 aan kunnen bieden. Men heeft dit resultaat kunnen bereiken zonder de reserves aan te spreken, hetgeen maar bij weinig Nederlandse gemeenten mo gelijk is. De financiële situatie van de gemeente Velsen is dan ook bepaald niet ongunstig. Al moet men hierbij niet uit het oog verliezen, dat de gemeente na verkregen vergunning nog tal van achtergebleven projecten moet financieren, waarvoor dan'de reserve zal moeten worden gebruikt. Het afdelingsonderzoek van de Velsense gemeentebegroting zal op 10 en 11 no vember geschieden, de begrotingsbehan deling in de raad begint op 14 december. „De begroting sluit, al is het niet zo gemakkelijk geweest dit te bereiken", ver telde woensdagmiddag een tevreden wet houder A. de Jong bij gelegenheid van de aanbieding der begroting. „We zaten met de moeilijkheid dat er een nieuwe regeling voor de verhouding tussen rijk en ge meenten in de maak is. Eerst hadden we de begroting opgezet volgens het schema belastinguitkering plus naheffing, maar later moest dit worden veranderd. Al gemene uitkeringen en belastinguit keringen werden verhoogd, beide met vier punten, maar er komt geen naheffing. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de post onvoor zien met 42.605 kon worden verhoogd". Geen verbétering „Of de nieuwe regeling tussen ry'k en gemeenten voor Velsen een verbetering zal betekenen, betwijfel ik ten zeerste. Ik geloof, dat de autonomie van de ge meenten sterk zal worden geschaad, zodra de nieuwe regeling wet wordt. Natuurlijk erkennen wij onze verantwoordelijkheid. Er moet een samenspel zijn tussen ge meente en rijk. maar het moet toch niet zó zijn, dat we volledig afhankelijk zijn, en het rijk steeds maar het rode potlood kan hanteren", aldus de heer De Jong. Een van de moeilijkheden bij het stre ven, een sluitende begroting te maken, was wel, dat men niet meer mocht rekenen op een-buitengewone bijdrage voor de po litie. En men had ook voor 1960 geen slui tende begroting kunnen krijgen zonder eenzelfde maatregel betreffende de rente van de reserve te nemen als voor 1959 ge schiedde. Doordat het kasgeldpercentage geen 4 percent maar 2V* percent is, ver minderde men de renteraming van de re serve met \V\ percent, hetgeen 266.000 uitmaakt Met dit bedrag werd de gewone dienst ontlast. De reserve stijgt dit jaar nog met het overblijvende rentepercentage van 214 percent. Daarmee was men er echter nog niet. Er moest een of andere gemeentelijke belas ting worden verhoogd, en het werd ten slotte de straatbelasting. Deze werd ver- hoofd van 6 percent tot 8 percent. Dit is van de kadasterhuurwaarde, zodat de ver andering voor de betrokkenen niet ingrij pend zal zijn, terwijl er bovendien vele huurverhogingen zijn geweest. Sinds 1920 was geen verhoging van de kadasterhuur waarde voorgekomen. Dank zij deze middelen, heeft men dus de begroting sluitend gekregen. „Zonder iets van onze verworvenheden op onder wijs-, cultuur- en sportgebied prijs te geven", zei de wethouder. Moeilijke positie „Men moet er echter rekening mee hou den, dat de positie van Velsen toch zeer moeilijk is. Er zijn enkele centrale dingen, die gelijk met de uitbreiding van de stad hadden moeten lopen, maar toen niet kon den worden verwezenlijkt. Ik denk hier aan het centraal kantoorgebouw, het raad huis, het slachthuis, de begraafplaats, een Advertentie en Woensdag kwamen in IJmniden aan: Zaan- stroom van Londen; Elbe, Norwich; Herman Sau- ber, Archangel; Nesshorn, Gothenburg; Martha Arends, Hamburg; Leonidas, Delfzijl; Norfrost, Bergen, visfilets voor IJmuiden; Twenthe, Swan sea, tinplaten voor Zaandam; Mooremacguide, Rotterdam; Koningin Juliana, Paramaribo; Totila, Marmagao; Peregrine, Londen; Anna Elisabeth, Londen; Westfjord, Halstavik; Scheldestroom, Shoreham; Nanna Gruve, bijlegger IJmuiden; Berend N, Shoreham; Lindesingel, Fowey; Kuut- saldo, Pietrsawi. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Hinde van Londen; Jagersfontein, Antwerpen; Frans Böhmer, Rotterdam. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Rijnstroom naar Londen; Reggeborg, Newhaven, kunstmest van IJmuiden; Habicht, Rotterdam; Nanusa, Ant werpen; Gayarre, Antwerpen, ledig Hoogovens; Annenkerk, Bremen; Nieuwehaven, Rotterdam; Svealand, Curagao; Joost, Karskar, zout van IJ muiden; Lizard, Londen; Teunika, Hamburg, vee koeken van Wormerveer; Bawean, Hamburg: Ciudad de Cucuta, Bremen; Gerolda, Perzische Golf; Plato, Rotterdam: Tri to. Rotterdam; Dell- dijk, Sleeswijk, veevoeder van Utrecht; Libertas, Rotterdam. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Richmond naar Goole; Amstelstroom, Antwerpen; Amyntas, Rotterdam; Milross, Londen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). huis voor chronische zieken, twee sport hallen. Die gaan straks op de exploitatie drukken. Nu willen we de reserve gaan gebruiken voor afschrijvingen ineens, hetgeen de lasten enigermate zal verminderen, maar de lastenverzwaring kan daardoor toch niet volledig worden opgevangen. We zul len dan ook steeds moeten blijven streven naar een doelmatiger beheer bij diensten en bedrijven. De bedroefseconoom heeft in de periode, dat hij hier is. al voor treffelijk werk gedaan". De wethouder merkte ook nog op, dat de kapitaalsinvesteringen ongeveer 100 miljoen gulden belopen; 82J/2 percent hier van is rendabel. Betreffende de kapitaals uitgaven zal aan de raad in het begin van 1960 een afzonderlijk voorstel worden ge daan. Dan zullen B. en W. een overzicht samenstellen van de werken en aanschaf fingen, die niet kunnen worden uitgesteld en de daarvoor nodige geldleningen aan vragen. Deze geldverstrekking zal ook nu moeten plaatshebben door de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten, hetgeen door de minister van Binnenlandse Zaken werd medegedeeld in de circulaire van 19 juni 1959. Winst voor bedrijven Rekening houdende met een door Hoog ovens als waarschijnlijk opgegeven kolen- prijs van 69 per ton, hebben B. en W. de winst over 1960 van het gasbedrijf ge raamd op 6.935. De begroting voor het waterbedrijf geeft voor 1960 een winst aan van 3.007. De kosten van de brand- De begroting 1960 van de gemeente Velsen sluit op een bedrag van f 17.015.000. De inkomsten bedragen dus f 17.015.000, de uitgaven eveneens. Er is in de begroting overigens maar één hoofdstuk met een batig slot: dek kingsmiddelen van algemene aard, saldo 9.277.000. De inkomsten ztfn als volgt verdeeld: Uitkeringen gemeentefonds 43.97% Rijksuitkeringen 31.17% Teruggaaf of verhaal uitgaven 12.40% Belastingen en heffingen 7.10% Overige inkomsten 3.40% Bijdrage kapitaaldienst 1.96% De uitgaven: Algemeen beheer 7.46% Openbare veiligheid 10.89% Volksgezondheid 3.1 Volkshuisvesting 11.66% Openbare werken 10.37% Niet openbare eigendommen 0.55% Onderwijs, kunsten, wetensch. 31.78% Maatschappelijke steun, voorzorg 15.80% Economische zaken 0.32% Belastingen, uitkeringen 0.25% Kasvoorzieningen 6.76% Andere uitgaven, onvoorzien 0.99% weer zijn in 1960 geraamd op 274.163, waarvan ten laste van de gemeente blijft 220.750, hetgeen iets hoger is dan over 1959. Het ligt in het voornemen van B. en W. van Velsen te komen tot stichting van een kantoor voor de marktmeester op het Marktplein. Men wil bij de stichting reke ning houden met onderbrenging van een bureau voor vreemdelingenverkeer. De groei van de taak der verenigingen als gevolg van het omvangrijker vreemde lingenverkeer, de toenemende belangrijk heid van IJmuiden als badplaats, de ont wikkeling van het strandplan enzovoorts hebben volgens burgemeester en wethou ders tot gevolg, dat de verenigingen tot bevordering van vreemdelingenverkeer niet blijvend op belangeloos verrichte hulp kunnen steunen. Zij zullen genoopt zijn in samenwerking over te gaan tot aanstel ling van gesalarieerde krachten en de daaruit voortvloeiende lasten voor huis vesting en personeel zullen zij zelf niet kunnen dragen. Gelet op de grote belan gen, die bij het vreemdelingenverkeer be trokken zijn, ligt het voor de hand, aldus het college, dat de gemeente evenals vele andere gemeenten in die kosten bijdraagt volgens nader vast te stellen normen, gekoppeld aan de particuliere bijdragen. Voorlopig worden de kosten ter zake voor de gemeente pro memorie geraamd, met dien verstande, dat de vereniging „IJmuidens Bloei" een hoger subsidie no dig zal hebben, dat aan de hand van de door die vereniging ingediende begroting voor 1960 op f 3300 wordt geraamd. De overige subsidies luiden: Bond voor Vreemdelingenverkeer Zuid-Kennemer- land 550,- commissie voor Noordzeebad plaatsen (lidmaatschap) 75,-, stichting provinciale vereniging voor vreemdelin genverkeer „Noordholland" 50,-. Advertentie bij ons verkrijgbaar Lange Nieuwstraat 8 - Telefoon 7034 De bijdrage aan de A-kring Velsen-Be- verwijk van de Bescherming Bevolking is geraamd op een gulden per inwoner. Bij de vorige begrotingsbehandeling werd een motie, waarvan de heer Van Hameien (P.v.d.A.) de initiatiefnemer was, inge diend, waarin B. en W. werden uitgeno digd er bij de regering op aan te dringen de bijdrage zodanig te verhogen, dat de maximumkosten per inwoner niet boven de gulden zouden komen. Besprekingen, die men op het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft gehouden, wettigen de ver wachting, dat dit kan worden verwezen lijkt. Vandaar de raming door B. en W. De bijdrage van de gemeente is aldus op f 64.000 geraamd, tegen 85.000 in 1959. Voor zijn plantsoenenbedrijf denkt Vel sen volgend jaar 514.000 gulden nodig te hebben. Dit is bijna een ton meer dan de raming voor dit jaar en houdt verband met de gestadige uitbreiding van deze ge meente. De kosten voor het onderhoud van de gemeenschappelijke tuinen, die voor de helft voor rekening van de gemeente ko men, nemen snel toe. Door de uitzonderlijke droogte in dit jaar is de toestand in parken, plantsoenen en tuinen niet al te best; dat grote schade is aangericht, is zeker, maar hoe groot die schade is, zal eerst volgend jaar blijken. Bovendien werd de aanleg van nieuwe tuinen en plantsoenen door de droogte ern stig belemmerd. Honderden houders van ezeltjes heb- I van het stadsbestuur om belasting op ben voor het stadhuis in New Delhi I ezeltjes te heffen. geprotesteerd tegen de maatregelen Voor het dienstjaar 1960 is de totale raming van de uitgaven voor de dienst Sociale Zaken ten laste van de gemeente Velsen f 1.677.624, tegen f 1.561.262 voor het jaar 1959. De meerdere uitgaven komen in hoofdzaak ten laste van Maatschappe lijke steun en voorzorg. In vergelijking met het dienstjaar 1959 steeg onder dit hoofdstuk het nadelig saldo met f 109.465. Geesteszieken en bejaarden Op deze belangrijke stijging der kosten zou moeten worden gerekend na de mede deling van het provinciaal bestuur, dat met ingang van 1 januari 1960 geen pro vinciale bijdrage meer zal worden ver leend in de verplegingskosten voor be hoeftige geesteszieken in de provinciale en contractgestichten. Voor 96 patiënten moest derhalve rond 122.000 gulden meer worden geraamd. Voorts zijn daar de ho gere kosten, verbonden aan de verpleging van behoeftige geesteszieken in andere dan de provinciale- en contractgestichten, de gestegen kosten voor verpleging in zie kenhuizen, rusthuizen, verpleeginrichtin gen voor chronische zieken en gebrekkige bejaarden. Hoewel bij de opstelling van de begro ting voor het jaar 1960, enerzijds rekening moest worden gehouden met een regel matig toenemend aantal ondersteunde be jaarden, de meerdere kosten verbonden aan de verstrekking van brandstoffen, kleding en dekking, de huisverzorging van Het handhaven van de openbare veiligheid kost veel geld. Dat blijkt wel duidelijk uit de begroting van Velsen, waar het nadelig slot van dit hoofdstuk 673.822 bedraagt. Niet alleen moeten politiemannen en brandweerlieden hun salarissen uitbetaald krijgen, maar ook het materiaal moet in goede staat zijn. De gemeente heeft nu in eigendom drie lagedruk-automobielbrandspuiten, een nevelspuit en aanhanger, een oude auto mobielbrandspuit, die als reserve brand spuit dienst doet, en een motorspuit op aanhangwagen. Voorts beschikt de ge meente over twee autodraailadders en een commandowagen, en bovendien is nog in eigendom een auto, die als manschappen- wagen en trekker dienst doet. Dit alles is ondergebracht in de garage en op het terrein van het gasbedrijf te Velsen en in de kazerne te Velsen. Het onderhoud en het schoonhouden van dit brandweermateriaal kost 3.000, on derhoud en aanschaffing van kleding en uitrusting vergen zelfs 6.000. De brand weer moet ook worden gealarmeerd en om de brandwekkernetten te bekostigen is ook weer f 4.200 nodig. Het stallen en het ver zekeren van het brandweermateriaal vergt ook nog eens 1.400. Politiemannen moeten voor hun taak berekend zijn. Ze gaan dus naar scholen en cursussen. Dat gaat in 1960 9.000 kosten. Hun kleding en uitrusting kosten in 1960 f 76.779. En meen niet, dat de huisvesting zo goedkoop is. Voor de kosten van wacht- gebouwen en bureaus, en licht en brand stoffen voor die lokalen is liefst f 55.325 geraamd. De alarmeringskosten van de politie gaan in 1960 ongeveer 17.000 belopen. Gearresteerden kosten de politie niet zo veel. Voor de bewaring van gearresteer den is maar 2.500 geraamd. Voor dit bedrag krijgen de „bezoekers" onder meer hun eten. De openbare veiligheid houdt niet alleen in, dat de politie dieven oppakt en dat de brandweer branden blust. Men moet er ook voor zorgen, dat er niemand ver drinkt. Daarom is dit jaar weer een flinke uitbreiding voorgesteld van de reddings middelen. Er komt een zuurstofkoffer bij. maar ook reddingkastjes en reddings boeien zijn nodig. In totaal is daar f 1.500 mee gemoeid, terwijl er ook nog 500 is geraamd voor de aanschaffing van nieuwe brandblusmiddelen. Het onderhoud van brandblus- en reddingsmiddelen gaat 97.410 kosten. Het verkeer moet ook worden geregeld, en daarbij zijn verkeersborden nodig. Kosten in 1960 20.250. Voor de Bescherming Bevolking is in 1960 66.000 geraamd. Hoe veelomvattend de openbare veilig heid is, blijkt tenslotte nog uit de vol gende posten: contributie Noord- en Zuid- Hollandse Redding-Maatschappij 100, contributie ANWB 50, contributie hospi taalkerkschip „De Hoop" 20, subsidie Wijk aan Zeeër Reddingbrigade 100, contributie Nederlandse Vereniging Be scherming Voetgangers 40. chronische zieken en bejaarden, en derge lijke tot een hoger bedrag van f 41.300, kon anderzijds rekening gehouden worden met een besparing van f 125.000 op de post ondersteuning in geld als gevolg van de invoering per 1 januari 1960 van de Alge mene Weduwen- en Wezenwet. Dienten gevolge bedraagt de verminderde raming op de post ondersteuning in geld f 83.700. Bij het samenstellen van de begroting voor het jaar 1960 is nog geen rekening gehouden met eventuele huurverhoging van 20 percent en een melkprijs-ver hoging. Het bovengenoemde bedi-ag van f 122.000 is in de gemeentebegroting niet overgeno men. Het is twijfelachtig of deze verhoging van de verpleegprijzen van behoeftige geesteszieken voortgang zal vinden, omdat deze verhoging geen verruiming van in komsten voor de provincie zal hebben. In de memorie van toelichting tot het ont werp Financiële Verhoudingswet 1959 wordt opgemerkt, dat de ministers van Financiën en van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie het niet vanzelfsprekend en zelfs zeer ongewenst zouden achten, indien de provincies de bijdrage welke zij thans in deze kosten geven zouden ver minderen of zelfs geheel afschaffen, om dat bij de instelling van het Provincie fonds met die lasten is rekening gehouden. Afschaffing van de provinciale bijdragen zou derhalve een gelijke vermindering van de bijdrage uit het Provinciefonds aan de provincies ten gevolge hebben. Onderwijs, kunsten en wetenschappen is altijd een boeiend onderdeel van de Velser gemeentebegroting omdat hier tot uiting komt wat er voor het cultureel leven in de gemeente wordt gedaan. Duidelijke taal spreekt bij voorbeeld de post voor het Pie- ter Vermeulenmuseum. In 1958 werd 7500 uitgegeven, maar voor 1959 werd maar f 1000 geraamd; de gemeente voelde er niet zo veel meer voor. Maar de publieke opinie wilde anders. In de raad gingen stemmen op, die het museum wilden behouden, en het gevolg is in deze begroting duidelijk te zien: 7500 voor het komende jaar. Voor natuurbescherming is 2500 uitge trokken, voor schouwburgen of muziek korpsen 9500. Voor volksfeesten is de ra ming veel hoger dan vorig jaar, namelijk 19.820. De subsidies aan sportverenigingen en overige kosten van lichamelijke opvoeding bedragen niet minder dan ƒ112.278, voor school- en speeltuinen 21.045. Ten behoeve van de leeszalen mag f 182.712 worden uitgegeven, voor „de be vordering van het cultureel werk in de ge meente" 127.807. Die laatste post is als volgt gesplitst: bij dragen en garanties voor cultureel werk 5000, bijdragen Velser Gemeenschap 5000, steun aan culutrele verenigingen 34.000, viering Koninginnedag 5000, bij drage Velser Kunstkring ƒ7000 culturele vorming schooljeugd 12.000, bijdrage Volksmuziekschool 12.500, opdrachten aanschaffen kunstvoorwerpen 10.000, subsidie Amateur Toneel Unie 800, sub sidie Stichting Toneelfonds 1.800. Voo(r de vrijetijdsbesteding van de jeugd is ƒ65.240 geraamd, voor jeugduitwisselin gen ƒ4.000. Advertentie In DAMESPYAMA'S hebben wij een enorme collectie, in prachtige dessins, vlotte modellen, in alle maten voorradig. Kwaliteiten: zwanendons, satin-feutre, cloquéflanel enz. Prijzen vanaf 8.50 24.75 Idem in NACHTHEMDEN vanaf8.95 19.50 Vele PYAMA'S met bijpassende DUSTERS PYAMAJASJES 7.25 CAMISOLES en DIRECTOIRES in draion, wol en halfwol. CAMISOLES, zuivere wol, vanaf 4.95 wit en zwart halfwol, vanaf4.95 wit draion, vanaf 4.40 wit en in kleuren IDEM DIRECTOIRES in prijzen resp. vanaf 4.95, 4.85, 4.20 ONDERBLOUSES wol zonder mouw4.65 wol korte mouw 5.85 wol lange mouw9.20 draion zonder mouw6.50 P-S. Ons Inconéboekje betekent Extra Voordeel voor ul B. en W. van Velsen ramen voor het Fonds Uitvoering Werken van Algemene Stadsaanleg voor 1960 een bedrag van 160.735 te kunnen inbrengen. De raad heeft dit fonds op 1 januari 1954 ingesteld. De volgende werken zullen er uit worden gefinancierd: 1. De weg langs het Noordzeekanaal, van de Zuidersluis tot de Parkweg. 2. Het nieuwe pontplein bij de Velser- spoorbrug met verkeersplein en aan sluiting op de De Noostraat. 3. De volgende kunstwerken: viaduct bij het pontplein en viaduct onder de spoorweg Velsen-IJmuiden. 4. De aansluiting van de weg nummer 1 op de Willebrordstraat. 5. De verkeersweg met groenstroken en rijwielpaden van het nieuwe pontplein tot aan de Van den Vondellaan in Drie- huis. 6. De nieuwe spoorwegovergang Zeeweg. 7. De verbetering van de Zeeweg tot aan de'gereformeerde kerk. 8. De recreatieweg met groenstroken, rij wielpaden enzovoorts van de Zeeweg tot het industrieterrein zuidzijde. 9. De groenstrook tussen „Duinwijk" en het Staatsvissershavenbedrijf. 10. De afrit aan het einde van de Linnaeus- straat. 11. De verkeersweg van de Van den Von- dellaan-Hagelingerweg tot de Broek- bergenlaan. inclusief verbreding van de Hagelingerweg. 12. Het viaduct Van den Vondellaan. 13. De rondweg om Santpoort, van de Wij- noldy Danielslaan tot de aan de rijks weg nummer 9 Haarlem-Velsen, met toeleidingsweg naar het station Duin en Kruidberg. 14. De verbetering van de spoorwegover gang Wüstelaan en de Van Dalenlaan. 15. De verkeersweg langs de Jan Gijzen- vaart. Advertentie LUm en plak alles met van Ceta-Bever Een interessant en actueel onderwerp is behandeld voor de leden van de Bever- wykse afdeling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen en die van de Tuinbouwstudieclub. Het onderwerp was „Welvaart en geluk door kernenergie". De lezing met vertoning van zeer interessante films werd verzorgd door het Reactor Centrum Nederland. De heer M. A. de Wijs, specialist op het gebied der kernfysica, verklaarde dat het woord atoom niet van do laatste jaren is, maar ciat reeds 500 jaar voor Christus een Grieks geleerde al wees op het atoom. De Engelse scheikundige Dalton nam twaalf honderd proeven inzake de atoomenergie. Op populaire wijze maakte de heer De Wijs zijn gehoor vertrouwd met het proces van de kernsplitsing. In aansluiting hierop werd een kleurenfilm vertoond, waarin duidelijk de betekenis van kernenergie voor de mensheid tot uiting kwam. Ook zag men de bouw van een Amerikaanse kernreactor. Landbouw, tuinbouw en de geneeskun de plukken reeds de vruchten van de kernenergie. Het is bijvoorbeeld mogelijk om doormiddel van bestraling met Gam ma-stralen, aardappelen jaren achtereen te conserveren, zonder dat deze gaan spruiten of krimpen. Het proces komt neer op verbranding van de kiem met behoud van de voedingswaarde van de aardappel. In Amerika wordt op deze wijze ook vlees bewaard. De spreker was van mening, dat hierdoor een grote ommekeer op het gebied van de conserveringsmiddelen, voor de deur staat. Er werd tot slot ook nog een film ver toond, waarin het nut van de kernenergie voor de geneskunde werd belicht. KANDIDAATSEXAMEN GENEESKUNDE Mej. M. G. Verwoerd te Velsen-Noord slaagde dezer dagen aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam voor het kan didaatsexamen geneeskunde. De haven te Velsen-Zuid. De uitbreiding van de rioolwaterzui vering, de persleidingen, het pomp station-industrieterrein zuidzijde. Er is dus nog heel wat te doen in de komende jaren, waarbij dan nog het Cen traal kantorengebouw, het Raadhuis en dergelijke projecten komen, die op een andere manier moeten worden gefinan cierd. Voor de handbalvereniging „IJmond" is met uitzondering van het eerste herenelf tal voor zondag een volledig competitie programma af te werken. De heren van IJmond I gaan echter za terdagavond naar de vëilinghal „Bloemen- lust" in Aalsmeer, waar zij als sparring partners een zevenhandbal-wedstrijd spe len tegen het sterke Aalsmeer-team. De Aalsmeerders gaan namelijk op 7 novem ber naar een toernooi in Münster, waarna zij gaan deelnemen aan een wedstrijd om de Europa-handbalcup. De dames van IJmond I bezoeken HBC I en zij zullen aan de stand op de ranglijst verplicht zijn om als ongeslagen deelneem sters na vier wedstrijden in de eerste klas se hun fraaie positie te handhaven. Hoewel HBC een lastige, onberekenbare ploeg is, kunnen de Velsense dames opnieuw onge slagen blijven. Voor de IJmond 2-dames wordt de ontvangst van De Blinkert 2 moeilijker, doch ook hier ligt er voor de thuisclub een winstkans. Niet minder moeite krijgen de dames van IJmond 3 het tegen TYBB 2 in Haar lem, dat de beste papieren heeft. Voor de IJmond 2-heren zal de thuiswedstrijd tegen het Alkmaarse AVA 1 wel eens een ne derlaag kunnen worden, mits er vanaf het begin vlot en in een hoog tempo wordt gespeeld. Dan is een verrassing niet uit gesloten. Voor de strijd tussen de heren van De Blinkert 2 en IJmond 3 liggen de beste kansen bij de thuisclub. Het jeugdprogramma vermeldt: Meisjesjunioren: IJmond 1-De Blinkert 2; Jongensjunioren: IJmond 1Rapiditas 1. Meisjesaspiranten: ADO 1IJmond 1; IEV 1IJmond 2; Full Speed 2IJmond 3; IJmond 4De Blinkert 5; IJmond 5 IEV 2; IJmond 6—Rapiditas 1. Jongensaspiranten: De Blinkert 1—IJ mond 2; IJmond 3IJmond 4; THB 2 IJmond 5. De opstellingen zijn: Dames IJmond 1: W. Schoorl; L. Blom en J. Siebers; D. Bonekamp, R. Uitentuis en W. Honig; D. Marckelbach, G. Slatman, H. Boom, W. v. d. Kuil en T. Schuit. Heren IJmond 2: R. v. d. Pol; P. Siebers en J. Boom; K. Schik, L. Tjepkema en E. Tabak; L. Hagenaar, L. Wassenaar, H. Dijkstra, J. Burghoorn en C. de Vries. Advertentie het goede anker-horloge (iet op het rode driehoekje]

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 4