OP EN OM HET BINNENHOF FILATELIE Gebeden van kinderen rieven aan de redactie Politieke wapenschouw van de K.V.P. Regering behoeft niet bevreesd te zijn voor stakingen PUZZEL NUMMER ZEVEN ZATERDAG 24 OKTOBER 1959 11 KERKELIJK LEVEN In één nacht Uw handen gaaf en zacht Officier van Justitie in beroep in zaak tegen acteur-regisseur v.a. f 74.50 [L^iW Drie doden in het verkeer N.V.V.-secretaris over loonbeleid Eredoctoraat voor prof. dr. J. Tinbergen Russen maken speciale studie van Abel Tasman In het interkerkelijke Amerikaanse weekblad „The Christian Century" ver telt een predikant, William S. Hill, die ge durende twintig jaar meisjes en jongens voor de aanneming en de bevestiging tot gemeenteleden heeft opgeleid, dat hij daarbij altijd van elk van hen verlangd heeft een door hen zelf opgeschreven ge bed in te leveren. „Zoals men mag verwachten, zo schrijft hij, verschilden de gebeden enorm in ge voeligheid, verbeeldingskracht en literaire bedrevenheid. Maar zij hebben dit ge meen: ze verschaffen een venster, dat uit ziet op de ziel van een twaalfjarig kind. Wanneer men door dit venster kijkt, kan men heel duidelijk de volgende trekken onderscheiden. Afhankelijkheid Het is niet verrassend dat een kind van een gelukkig, veilig huis zijn dank aan God uit voor zijn moeder en vader. Maar het is treffend te ontdekken dat ook kin deren uit ongelukkige of zelfs gebroken gezinnen hun dank uiten voor hun ouders. Schuldgevoel „Ik heb al mijn best gedaan", aldus deze predikant, „om het aanwakkeren van schuldgevoelens bij jongens en meisjes te vermijden. Ik heb altijd meer de nadruk gelegd op de goddelijke vergeving dan op de zondigheid van de mensen. Het is daarom een jaarlijks terugkerende oor zaak van verbazing voor mij geweest, dat een sterke toon van berouw en persoon lijke wroeging doorklinkt in de door deze kinderen geschreven gebeden. Vermoedelijk zijn ze in het proces van hun opgroeiing zo vaak terechtgewezen en gestraft en hebben zo vele en verschil lende mensen hen op hun fouten gewezen, dat zij achtervolgd worden door gevoelens van eigen ontoereikendheid. Hoe het ook zij, hun verlangen naar vergeving en naai de mogelijkheid van een nieuw begin is sterk. Herhaaldelijk hebben kinderen mij duidelijk gemaakt, dat de aanneming en bevestiging voor hen vooral betekenden, dat hun zonden werden vergeven. Dat dit ritueel van de belijdenis de volledige toe lating betekende tot de gemeenschap dei- volwassenen in de kerk was in dergelijke gevallen slechts een bijkomstige overwe ging. Hulpbetoon Van de eerste „Confirmation Class", die ik heb geleid tot de tegenwoordige hebben de meisjes en jongens in hun gebeden hun bekommernis uitgesproken voor de ar men, de zieken en de gehandicapten. Wat de zorg voor de medemens bij de jongelui van vandaag onderscheidt van de kinde ren uit de vroegere jaren is het gevoel voor één wereld. In hun gebeden voor de vertrapten is het niet ongewoon, dat ver wijzingen naar de hongerende massa's van Azië of naar de mensen in de kam pen voor ontheemden voorkomen. Velen van deze generatie hebben vaders of ooms, die in Europa of in het Verre Oos ten gestationeerd waren als soldaten in de Tweede Wereldoorlog, zodat de wereld buiten hun grenzen hun persoonlijk iets zegt; en deze wereldwijze blik komt in hun gebeden aan het licht. Angst Dit is een element dat nog maar sedert kort te voorschijn is gekomen in de ge beden van de jongens en meisjes in mijn lessen. Tijdens de oorlog en het daarop volgend conflict in Korea, baden de kin deren voor de leden van de strijdkrachten. Maar de oorlogsgevaren leken ver weg te zijn; de kinderen zelf voelden zich niet bedreigd. Nu is het anders. De gebeden die zij nu schrijven, bevatten dringende verzoeken om bescherming in geval van oorlog, een aanval met kernwapens of een andere crisis. Verlangen om zichzelf te geven Het vaak aangehaalde „idealisme van de jeugd" is ongetwijfeld aanwezig in de gebeden, die door de jongens en meisjes Advertentie z wak- zijn opgeschreven. Het veriar heid te overwinnen, kracht c aam heid te verkrijgen en voort te gaan met het leveren van een positieve bijdrage aan de wereld, wordt op verscheidene manieren tot uitdrukking gebracht, maar het verlangen zelf is altijd aanwezig. Enkele kinderen bidden om goed te zijn; anderen om goed voor iets te zijn; weer anderen om een beroep te krijgen als dok ter, onderwijzer, leraar enzovoort. Dit al les is een aanwijzing voor de sterke be hoefte om zichzelf te ontdekken, zijn be stemming en eigen plaats te vinden en tegelijkertijd in sociaal opzicht van nut te worden. Jongens en meisjes hebben een diepgeworteld verlangen om zich uit te sloven en op te offeren op een wijze die de een of andere werkelijke weldaad voor de mensheid tot resultaat heeft. Een voortreffelijk arts heeft over kin deren geschreven, dat hij evenveel van meisjes en jongens afwist als elke vol wassene waar ook ter wereld hetgeen, voegde hij eraan toe, volstrekt niets is. Dit was zijn manier om te zeggen, dat het hart van een kind in een mysterie verhuld is, hetgeen natuurlijk waar is, al dus William Hill. Maar deze predikant be sluit dan met te zeggen: „Als echter de gebeden geschreven door twaalfjarigen uit mijn klassen een aanwijzing zijn, dan hei-bergt de ziel van elk kind zowpl de hoogstgestemde hoop en verwachtingen van de mensheid als ook haar diepste vrezen Advertentie Naar wij vernemen is de officier van Justitie bij de rechtbank te Haarlem, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, bij het gerechtshof in Amsterdam in hoger be roep gegaan in de zaak tegen de acteur regisseur uit Wassenaar, die enkele weken geleden terechtstond omdat hij onder in vloed van alcoholhoudende drank een auto bestuurd zou hebben. Met deze auto was hij bij Aalsmeer in botsing gekomen met een vrouw, die aan de gevolgen van dit ongeluk onmiddellijk overleed. Na de behandeling van de zaak eiste de officier van Justitie een gevangenisstx-af voor de tijd van drie jaar en vijf jaar in trekking van het rijbewijs. De rechtbank verooi-deelde de acteur-regisseur tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en di'ie jaar ontzegging van de bevoegdheid om motorvoertuigen te be sturen. Van dit vonnis is mr. Van der Valk Bouman thans in hoger beroep gegaan. Advertentie Dit Is één manier om In slaap te komen. Maar eenvoudiger en veel aangenamer is: ga slapen op een EPEDA matra3. Wagemans van Tuinen NV, fabrikante van Artifort meubelen en Epada matrassen De 57-jarige mevrouw P. M. Derksen Wouters is vrij dagmorgen om 11 uur op het kruispunt Mr. De Boerlaan-Kazerne- straat te Deventer van haar rijwiel geval len en tussen een vrachtauto met aan hanger uit Bodegraven geraakt. Het slacht offer, moeder van vier kinderen, was op slag dood. Donderdagavond was, eveneens te De- ventex-, een wielrijdster, de 45-jax-ige me vrouw E. van de BrinkWillems, moeder van vijf kinderen, op de Houtmarkt aange reden door een autobus. Ook zij was op slag dood. Zowel de bus als de wielrijdster kwamen uit de Kazernestraat en sloegen x-echts af de Houtmarkt in. Doch direct daarop wendde mevrouw Van de Brink naar links. Haar voorwiel werd toen door de bus gegx-epen. In de Stationsstraat te Weert is de 33- jai-ige bromfietser G. Moris, ongehuwd en afkomstig uit Weert vrijdagmiddag bij het rechts passeren van een auto aange reden en zo zwaar gewond, dat hij op weg naar een ziekenhuis is overleden. (Verkort weergegeven) Broodoorlog. Wij stellen het op prijs een uiteenzetting te geven van de beweegre denen die hebben geleid tot de nu uitge broken broodoorlog te Haarlem en omge ving. De zegelactie, die de n.v. Vei-maat enke le maanden geleden heeft ingezet, zou voor de bakkerijen in de toekomst gx-ote nade lige gevolgen hebben. Om dit te illustreren noemen wij de vol gende punten: 1. Een algemene vakantieregeling van de bakkerijen is in de toekomst niet meer mo gelijk. Wij kunnen nooit toestaan, dat de spaarzegels worden uitgereikt aan onze klanten in de vakantieperiode, waarin wij onze klanten tijdelijk moeten „loslaten". 2. Tijdens de vakantiepex-iode geeft het grootbedrijf van Vermaat natuurlijk veel extra zegels. Het gevolg hiervan is: een bewuste klantenbinding van degene, die de ze zegels uitreikt en een onbewuste binding Aan het slot van een op de hoofdbestu- renvergadering van het N.V.V. uitgespro ken rede heeft de verbondssecretaris, de heer W. F. van Tilburg, gezegd dat „Wij het met onze bezwaren tegen de gediffe rentieerde loonpolitiek bij het rechte eind hadden. Het risico van de huidige zaken is dat wij naar een situatie van vrije loon politiek zullen afglijden." Eerder in zijn rede had de heer Van Tilburg opgemerkt „dat de regering in haar haast om de lijn van de oude loonpo litiek om te buigen zich onvoldoende re kenschap heeft gegeven van de gevolgen. Zij zal hebben te kiezen en als het haar ernst is met de verzekering, dat er aller eerst een welvaartsverruiming voor de werknemers moet komen, dan zal zij de in voering van de algemene maatregelen als Advertentie huurverhoging en melkprijsverhoging zon der meer naar een later tijdstip moeten verschuiven." Voorts heeft de vex-bondssecx-etaris „kij kend naar de praktijk" geconstateerd „dat de regering is die met haar zoge- „dat het de x-egering is die met haar zoge naamde „nadere verduidelijking" van de spelregels voor de gedifferentieerde loon politiek) onrust en sociale spanningen op roept". Spreker deed daar onmiddellijk opvolgen: „De regering behoeft echter voox-lopig nog niet bevx-eesd te wox-den dat deze sociale spanningen zich in stakingen of wat dies meer zij zullen ontladen". In zijn rede heeft spreker nog opgemerkt dat het N.V.V. „overwegend bezwaar heeft tegen het feit, dat voor het bedrijfs leven nu andere maatstaven zouden moe ten gelden dan die. welke voor de metaal industrie en het gx-afisch bedrijf konden worden gehanteerd. Dit is in strijd met elke rechtvaardigheid. Hij was er zeker van, dat indien de loonvoorstell.en in de ze beide takken aan de zogenaamde „na dere verduidelijking" zouden zijn getoetst, zij nimmer de goedkeuring hadden kun nen vei-krijgen". De senaat van de Univex-siteit van Straatsburg heeft besloten aan de Neder landse hoogleraar dx\ J. Tinbergen een ei-edoctoraat te verlenen. Prof. Tinbei-gen doceert aan de Economische Hogeschool te Rotterdam wiskundige economie. van hen. die de zegels ontvang m. 3. Na de vakantieperiode zal het voor ieder bedi'ijf een vraag zijn, wat de cliënt gaat doen: terugkeren naar de eigen bak ker of verder gaan met zegels spax-en van het grootbedx-ijf. Tien tegen een dat de cliënt besluit, het zegelboekje vol te spa ren. 4. De bakkerijen zijn verplicht, willen zij tenminste niet weggevaagd worden, ook te beginnen met het itgeven van spaar zegels en wel over geheel Nederland. 5. Van deze bonnenrompslomp komen de bakkers daarna nooit meer af. 6. De bedrijven gaan daarna tegen elkaar opbieden. De financiële gevolgen hiexwan zullen voor vele bedrijven veel te zwaar blijken, zodat zij tot ondergang zijn ge doemd. De dividend-actie van voor de ooxdog zal, hierbij vergeleken, slechts kin derspel zijn geweest. 7. De kleinex-e bakkerijen, die niet met de zegelactie mee kunnen doen, zullen geen weerstand meer kunnen bieden, zodat zij verpletterd zullen worden. 8. Voor de bezorgex-s, die al in tijdnood hun werk moeten verrichten, wordt de ze gelactie een zeer tijdi-ovend werk. 9. Wanneer alle bakkerijen ovex-gaan tot het geven van spaarzegels, is het voordeel, dat hieruit ontstaat nihil. Alleen blijven ze zitten met een grote en veelal ondraaglij ke financiei-ingspost. 10. De voox-stelling van het grootbedrijf, dat deze actie niet gei'icht zou zijn tegen de bakkerijen maar tegen de kruideniers, is onjuist. Het doel van deze actie is naar ohze mening zonder meer: vernietiging van alle bakkei'ijen en stichting van een monopoliepositie van het grootbedrijf. Om al deze redenen zijn de bakkerijen verplicht, de strijd aan te binden. Het gaat nu om hun naakte bestaan. Zouden zij de zegelactie zonder meer accepteren, dan zouder^ binnen enkele jaren nog vele bakkerijen zijn vernietigd en onder de voet gelopen. Reeds zijn de laatste jaren meer dan veertig bakkerijen in Haai'lem ge dwongen geweest hun bedrijf op te heffen. De Haai-lemse bakkerijen zijn vastbeslo ten, de strijd tot het uiterste voort te zet ten. Zij zullen vechten tot de zegelactie stop gezet wordt. Zo nodig zullen zij overgaan tot een nog drastischer prijsvei-- laging. H. MANSCHOT LENINGRAD (Tass) De Russische geogx-aaf Vladimir Newski, die een studie maakt van het leven van de Nederlandse ontdekkingsreiziger Abel Tasman, heeft ontdekt, dat aan Tasman wetenschappe lijke conclusies zijn toegeschreven, die deze nooit heeft gekoestei-d. De voornaam ste hiervan is wel, dat Tasman het in 1642 door hem ontdekte Van Diemensland (Tasmanië) zou hebben beschouwd als een deel van Austi-alië. Ter jongste bijeenkomst van de Partij raad van de Katholieke Volkspartij heeft professor Romme een soort politieke wa penschouw gehouden. Hij begon met een balletje op te werpen met betx-ekking tot de mogelijkheid en wel licht, zo gaf hij te verstaan, wenselijkheid van een gemeenschappelijk optrekken bij verkiezingen van de K.V.P. en de beide protestants-Christelijke partijen, die van de Anti-x-evolutionairen en die van de Christelijk Historischen. Intussen, men moest hem goed begrijpen, een aanbod deed hij op dit ogenblik niet. Zijn bedoe ling was alleen, op te wekken tot bezin ning over de vraag of een gemeenschap pelijk verkiezingsprogx-amma geen aan beveling zou vei'dienen. Als het over een paar jaar tot Europese verkiezingen komt dan hebben de kiezers immers met een soortgelijke groepering te maken, name lijk die van de Europese christen-demo- kratische partij. Heb ik het wel, dan viel er op deze bijeenkomst van de partijraad weinig te bespeui'en van geestdrift voor zulk een denkbeeld. Eer kon men iets be- luistei'en van een vexdangen om voor de toekomst toch voox-al niet de hexdeving van samenwerking met de Partij van de Arbeid in de regering als mogelijkheid te gaan belemmex-en. Toen wij het verslag van een zeer diepzinnig-wetenschappelijke bijeenkomst lazen, viel ons in een aantal achtereenvol gende passages iets heel merkwaardigs op. Wij geven hiex-onder deze passages, in de hoop dat onze puzzelaars er eveneens achterkomen wat erin verborgen zit. Ter oplossing van deze puzzel moet men drie vragen beantwoorden, namelijk: 1. Hoeveel? 2. Welke? 3. Wat is hun ovex*eenkomst? De passages luiden: IR. M. AVERANO RAADDE METEEN WAT ER NA HET ONDERDEEL LYRIEK AAN DE BEURT KWAM; MAGIE NAME LIJK. VOLGENS HEM HAD LENIN AL TIJD EEN DORADO ORGANISCH NA GESTREEFD, AL DACHT ZIJN ADVI SEUR BRONOMY RADIKALER. „M.I. ENTERT INEGEB ABSOLUUT RIXLI ESWEILER, MET THEATRALE NADRUK OP DE ZEER ITARISCHE JANSALIE- OPVATTINGEN", ALDUS SPR. Als men lang genoeg op deze zinnen studeert, zal men een grappige ontdekking doen. Veel succes! Oplossingen" inzenden voor donderdagochtend op een briefkaart (3 vx-agen beantwoox-den!) Prijzen: 7.50, 5,en 2,50. OPLOSSING PUZZEL 110. 6. Horizontaal: 1. romer, 5. nar, 6. rei, 8. de, 9. eva, 11. do, 13. els, 15. rap, 16. alibi, 17. ook, 19. sax-, 21. no, 22. Ede, 24. la, 15. Rie, 27. Epe, 29. arena. Verticaal: 1. ra, 2. ore, 3. era, 4. re, 5. nel, 7. ida, 8. demon, 10. vrind, 12. opera, 14. sak, 15. ris, 18. oor, 20. ale, 22. eei', 23. een, 26. ia, 28. pa. PRIJSWINNAARS: 7.50: Mevi\ Kleefman, Tesselschade- stxvaat 69, Haarlem. 5.G. H. Nieuwenbui-g, Eikenstraat 30, Haarlem. 2.50: Mej. M. J. Holtzer, Bildex'dijk- straat 44, Haarlem. Opvallend was zeker, dat de heer Rom me er bepaald prijs op bleek te stellen te 'onderstx-epen, hoezeer hij steeds een gi-oot voorstander van samenwerking met de P.v.d.A. was geweest en hoe ook bijkans de gehele Tweede Kamergroep met hem had beti'eui'd, dat bij de jongste kabinets formatie die samenwerking niet kon wor den hersteld. Volgens hem. doordat de so cialisten te veeleisend waren geweest. Mex-kwaardig was vei'der 's heren Rom- me's bezox-gdheid voor een minder geluk kig optreden van de P.v.d.A. als oppositie. Die partij moest het daarbij niet te bont maken en vermijden, dat het tot een te diepe kloof tussen haar en de K.V.P. zou komen. Dan toch zou hét veel moeilijker worden een volgend keer wederom samen met de K.V.P. het regeringskasteel te be- ti-ekken. Het was duidelijk: de aanvoerder van de Tweede Kamerfractie der K.V.P. was er veel aan gelegen de deur voor een dergelijke mogelijkheid geheel open te houden. Vaststaat, dat er tussen de door prof. Romme en de in de ki-ingen van de P.v.d.A. gekoesterde opvattingen om trent de wijze van kabinetsfoi'matie vrij aanmerkelijke overeenstemming bestaat. Immers, evenmin als de socialisten voelt prof. Romme voor de vorming van een bewind zonder voorafgaand overleg met de Kamergroepen. Kaïnerlid-burgemeester Op 28 dezer hoopt ir. Witte zijn blijde inti'ee als burgemeester in Eindhoven te doen. Voor die gemeente zal dat zeker een heuglijk feit zijn. Alles wijst er immers op, dat zij in deze figuur een uitstekende burgervader zal krijgen. Ir. Witte zal stel lig in de Philips-stad niet alleen goed op zijn plaats zijn in verband met hetgeen daar komt kijken op huisvestings-, in dustrieel en ander terrein, maar boven dien moet hel voor de Eindhovense Tech nische Hogeschool als een voordeel gel den, dat iemand als ir. Witte het burge meestersambt gaat bekleden. Intussen, de winst voor Eindhoven be tekent tegelijkertijd verlies voor het Bin nenhof. Grondwet en wet mogen de com binatie burgemeester-Kamerlid toelaten, in de praktijk pleegt deze toch, zeker wat burgemeesters van enigszins grotere ge meenten aangaat, als een bezwaar te gel den. Op Binnenlandse Zaken ziet men al sinds jaar en dag ongaarne, dat een bui' gemeester van een plaats van enige om vang en betekenis naast zijn bux-gemees- terschap ook nog de taak van Tweede Ka merlid op zich neemt of blijft vervullen. Het was danook allerminst een veiTassing dat ix\ Witte's benoeming te Eindhoven met zich mee zou brengen dat hij de Tweede Kamer vaarwel zei. Zelf heeft hij mede om die reden aanvankelijk nogal geaar zeld of hij de hem reeds geruime tijd ge leden aangeboden post in het zuiden op zich zou nemen. En dit te meer, aange zien er in zijn fractie wax-en, die vonden dat men hem in die groep vooi'shands moeilijk kon missen. Kamcrlid-oud-ministcr. Aan dat gevoelen zou in het bijzonder de overweging ten grondslag hebben gele gen, dat de fi-actie in de heer Witte een extra-welkome aanvulling had gekregen doordat dank zij hem 't aantal oud-minis ters, die deel uitmaken van de K.V.P.- fractie van drie (Romme, Weiter en, als enige na-oox-logse oud-minister, Van Thiel) op vier kwam. Dit achtte men daai'om van betekenis, omdat de oppositionele groep van de P.v.d.A. er naast Burger, die in de Londense tijd minister was geweest, thans vier kersvei'se en knappe oud-minis ters bij kreeg, namelijk de heren Suurhoff, Samkalden, Hofstra en Vondeling. Na ter loops te hebben aangestipt, dat de Kamer nog één andei'e oud-minister in haar mid den heeft, nl. Oud (ook alweer van eén der voor-ooxdogse lichtingen) wijs ik er op, dat het in menig opzicht voor een lid van de volksvertegenwoordiging een groot voordeel kan zijn als hij te voren minis- ters-ervaring heeft opgedaan. Vreemd interpellatie-verschijnsel. Donderdag jl. viel ongetwijfeld waar te nemen, hoezeer het voor een Kamei'lid nut kan opleveren, wanneeer hij een aantal jaren het ministersambt bekleed heeft en aldus in bijzondei'e mate thuis is gei'aakt in stof, waarmee hij zich vervolgens als lid der Slaten-Genei'aal heeft bezig te hou den. Dit bleek namelijk uit de door oud minister Suurhoff over het loonbeleid tot I de tegenwoordige minister van Sociale Za- I ken gerichte interpellatie. Hoe men ook over bepaalde bij deze gelegenheid door de intex-pellant verkondigde opvattingen moge denken, in elk geval zal men moeten toegeven, dat hij zijn gehoor een degelijk stuk werk presenteei-de. En minister Van Rooy? Wel, die gaf er de voorkeur aan om, zoals hij dat zelf uit drukte, „door de mond van de staatssecre taris te spreken". Zacht gezegd was dit een vi-eemd verschijnsel. De interpellatie was tot de minister gericht. Formeel kon het misschien door de beugel, dat in feite de staatssecretaris de beantwoording op zich nam, in wezen was dit echter wel heel triest. Het merkwaardige is, dat men in de wandelgangen uitermate scherpe kri tiek op deze gang van zaken kon horen met name bij partijgenoten van de minis ter en bij vei'schillende liberalen viel ern stig misnoegen waar te nemen! maar dat er in het openbaar een volslagen stil zwijgen over is bewaard. Het loonbeleid vormt een der belangrijkste punten, waar mee het kabinet-De Quay zich heeft bezig te houden. Daai'om ware er aan Sociale Zaken een minister op zijn plaats geweest, die althans iets meer zou afweten van de vraagstukken, waarom het hier gaat, dan thans het geval schijnt te zijn. Dat de staatssecretaris het technische gedeelte van de interpellatie voor zijn rekening zou nemen daartegen kon niemand enig red- lijk bezwaar maken. Maar het minste dat men toch van „zijn" minister had mogen verwachten en vexdangen, Ware geweest dat hij zich met bijstand o.m. van de staatssecxe- taris voldoende zou hebben voorbereid om gedurende een twintigtal minuten de grote lijnen van het beleid inzake de loon politiek bij beantwooi'ding van de inter- pellant uiteen te zetten. Niets van dit alles echter. Minister Van Rooy, zo hoorde ik opmerken, bootste en dan nog op zeer povere wijze de rol van... „de grote Zwijger" na. Het was een boosaardige opmerking. In alle ernst moet ik er aan toevoegen, dat het publiekelijk zwijgen van de Kamer over de verontwaardiging, die binnen haar geledei-en terdege bestond, allerminst wil zeggen dat minister Van Rooy zich nog maals straffeloos de weelde zou kunnen veroorloven om in een debat, waaraan hij bepaald hoort deel te nemen, de al te be scheiden rol van stille getuige te vervul len. Dr. E. van Raalte SURINAME. De Surinaamse post administratie heeft vier aanvullings waarden op de koerserende serie Ko ninginnezegels het licht doen zien. De zegels in de waarden 1 gulden (lila- rood), 1,50 gulden (lichtbruin), 2,50 gul den (rood) en 5 gulden (blauw), hebben een nieuw modern ontwerp, ge maakt door Sem Hartz. Ze zijn ge drukt bij Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. De Nederlandse PTT heeft bekendgemaakt, dat de zegels voorlopig niet aan de filatelistenloketten ver krijgbaar zijn en dat er geen zekerheid bestaat of dit later wel het geval zal zijn. FRANKRIJK. Ter herinnering aan het feit, dat driehonderd jaar geleden het Verdrag der Pyreneeën werd ge sloten (dat een einde maakte aan de oorlog tussen Frankrijk en Spanje) is een postzegel van 50 fr. (blauw, lila en oranjebruin) uitgegeven. De zegel ver toont in elkaar geslagen handen met links Franse lelies en rechts het wapen van Spanje uit die tijd. VERENIGDE ARABISCHE REP. Op 24 oktober, de Dag der Verenigde Na ties, is een serie van twee postzegels, 10 5 mills (steenrood) en 35 10 mills (donkerblauw), in omloop ge- Ma: bracht. Beide waarden dragen dezelfde voorstelling. Ze zijn gewijd aan de UNICEF en de Internationale kinder dag. Ze hebben elk een oplage van 600.000 exemplaren. KERSTZEGEL. De Koninklijke Ne derlandse centrale vereniging tot be strijding der tuberculose heeft haar jaarlijkse kerstzegel ten bate van de tuberculosebestrijding uitgegeven. De zegels zijn verkrijgbaar bij de plaatse lijke bureaus van deze vereniging tegen de prijs van vijf cent per stuk. Het ontwerp is van Piet Wetselaar uit Haarlem, die onder meer verschillende Nederlandse postzegels heeft ontwor pen. De kerstzegel is geen postzegel en heeft geen enkle frankeerwaarde. Even als sluitzegels kunnen de zegels op brieven worden geplakt, maar dit mag van de PTT niet naast de postzegels gebeuren om. verwisseling met fran keerzegels door de postbeambten te voorkomen. VEILING. Van maandag 26 tot en met donderdag 29 oktober zal in Den Haag beurtelings in de dierentuin en in het kantoor aan de Anna Paulowna- straat door de fa. Van Dieten een post zegelveiling worden gehouden, waarop belangrijke stukken onder de hamer zullen komen. Hieronder zijn een blok- stuk van 4 exemplaren van de eerste Nederlandse vijf-centzegels uit 1852 (geschatte waarde 1500 gulden), fout- drukken uit 1908 van het voormalige Ned. Indie in de waarde 22Vz cent (blok van vier, cataloguswaarde 2200 gulden) en een blok van de 25 ct opdruk dienst (kopstaand), cataloguswaarde 1600 gul den. Van Curasao is er een brief uit 1808 met een zeer zeldzaam stempel uit de Engelse bezettingstijd. Verder is er een groot aantal verzamelingen. De veiling is de belangrijkste in Neder land na de oorlog gehouden. ISRAEL. Vijftig jaar geleden werden de nederzettingen Deganya en Mer- havya en vijfenzeventig jaar geleden de nederzetting Yesud Ha-Maala door joodse kolonisten uit Oost-Europa ge sticht. Ter herinnering hieraan zal binnenkort een serie van drie post zegels verschijnen. De zegels geven kijkjes op deze vestigingen: 60 pr. (groen en geel), Merhavya, 120 pr. (rood en oker), Yesud Ha-Maala en 180 pr. (blauw en groen), Deganya. POLEN. Voor het veertigjarig be staan van het Poolse Rode Kruis zijn drie postzegels uitgekomen. De 40 gr en 60 gr. laten elk een andere ver pleegster zien, terwijl op de 2,50 zl. het portret van de stichter ïian het inter nationale Rode Kruis, Henry Dunant. is afgebeeld.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11