„GENEZINGSBOMEN" WONDERBAARLIJKE Zomeropvoeringen zijn zeer populair in Amerika Planten en bomen onthnüen ontstaan van bodemschatten Recente medische ontdekkingen in circustenten TELEFOONNUMMER VOOR WANHOPICEN ZATERDAG 24 OKTOBER 1959 Erbij PAGINA VIJF BIJ HET ZOMERTONEEL een bloeiend onderdeel van het Ame rikaanse culturele leven heeft de „circustent" de laatste jaren een be langrijke plaats ingenomen. Binnen kort viert deze jonge loot van het toneel zijn elfjarig bestaan en de groei ervan, die de laatste jaren bijna storm achtig kan worden genoemd, is nog steeds niet tot staan gekomen. In het afgelopen jaar is het aantal van derge lijke theatertenten weer met vier toe genomen, zodat in het gehele land in de zomermaanden meer dan vijfen twintig gezelschappen in de ware zin van het woord hun tenten onder de blote hemel opslaan. In het afgelopen seizoen, dat doorgaans van eind juni tot half september duurt, hebben naar schatting vier miljoen mensen zich voor de kleurrijke tenten verdrongen om de daarin gegeven opvoeringen bij te wonen. Dit indrukwekkende getal geeft echter nog niet een verklaring van het feit waarom de zomeropvoe ringen onder het linnen dak zo popu lair geworden zijn. Wat geeft een mu sical, opgevoerd in een zeildoeken tent zo'n bijzondere bekoring? Wan neer wij nuchter redeneren dan is het moeilijk een antwoord te geven op deze vraag, want eigenlijk is het niets bijzonders. De tent was al in de Oud heid bekend en het circus kennen we reeds enkele eeuwen. Arena's, dus theaters waarin evenals in de schouw burgtenten de toeschouwers rondom het toneel met de spelers zitten, waren al 2.500 jaar geleden bij de Grieken in gebruik. MEER DAN EEN KWART eeuw gele den maakte het Amerikaanse publiek ken nis met de „arena" zo passend het to- neel-in-het-rond genoemd en een aantal van deze intieme gelegenheden (door gaans voor niet meer dan een paar hon derd mensen plaats biedend) waren al met succes in gebruik voordat in de zomer van 1949 het eerste Music Circus" door de jeugdige en ondernemende St. John Terrell boven op een heuvel in de staat New Jersey werd opgericht. Velen werden ongetwijfeld ook aangetrokken door de vrolijke .groen-met-oranje tent, waarin op de openingsavond „The Merry Widow" werd gegeven en ontelbaren zullen te ge legener tijd een voorstelling hebben bijge woond van een van de honderden meest kleinere gezelschappen die met hun tent het land doortrekken. TWEE GEOLOGEN die in een klein vliegtuig over een woestijnachtig gebied vlogen bekeken met geoefend oog de groei en uiterlijk en gedaante van heesters en struikgewas. Nadat ze een uur kris-kras hadden gevlogen, maakte een der geleerden een aantekening: „Proefboringen op aanwezig heid van kopererts". En geleerden, die in een ander vliegtuig over een bergachtig terrein vlogen, zonden per radio een boodschap naar een opsporingsploeg die op de grond opereerde. „Mogelijke aanwezigheid van goudader". Vier anderen, die door een glooiend heuvellandschap zwier ven, rapporteerden: „Terrein uit palaeozoïsche periode. Lood en zink vermoedelijk aanwezig". Vanuit een hefschroefvliegtuig dat boven een woest heuvelland zweefde werd per radio slechts één woord uitgezonden: „Uranium". Deze naar ertsafzettingen speurende geleerden hadden nor male ogen als ieder ander mensze bezaten geen magische krachten waarmee ze door het aardoppervlak heen konden zien. Zij brachten slechts een van de nieuwste methoden voor het opsporen van minerale afzettingen in praktijk een methode, waarbij bomen, struiken en andere bodembedekkers als aanwijzing dienen dat onder de grond, waarop deze planten groeien, bepaalde soorten mineralen aanwezig kunnen zijn.. DEZE ALLERNIEUWSTE methode voor het opsporen van mine ralen is gebaseerd op het feit, dat deze mineralen door de planten worden opgenomen en dat bepaalde soorten planten op een bodem, waarin be paalde mineralen voorkomen,, bijzonder goed gedijen. In de wortels, stammen, appels en naalden van de douglasspar, de dwerg-jeneverstruik, de grove den en de gele den, die in Brits Columbia tot op een hoogte van 1.800 meter groeien, werd een geringe hoeveelheid goud aangetoond. Er werd ter plaatse een grondboring uitgevoerd en het resultaat was: een goudader. Wanneer men dus elders deze combinatie van bomen aantreft, dan is de waarschijnlijkheid groot, dat er zich goud in de bodem bevindt. In New Mexico werden uitgestrekte gebieden in kaart gebracht waar bepaalde planten voorkomen, die de voorkeur geven aan zwavelhoudende grond en andere planten, die overvloedig gedijen op grond, waarin sele nium voorkomt. Geleerden weten uit ervaring ook dat waar zich uranium in de bodem bevindt, zwavel en selenium rijkelijk aanwezig zijn. Wan neer dus in planten een meer dan normaal gehalte aan zwavel en selenium wordt aangetoond dan is het geenszins gewaagd, hieruit op te maken dat ook uranium in de bodem aanwezig is. Wanneer op een bepaald terrein de helder-oranje Californiase klaprozen in overvloed voorkomen dan wijst dit op koper in de grond en hierbij kan het gebied zelfs scherp be grensd worden. Ofschoon de nieuwe methode nog voor verbetering vat baar is, is het wel zeker dat aan liet geologisch onderzoek van de bodem een waardevolle methode is toegevoegd. HET OPWINDENDE MENGSEL van deze verschillende ingrediënten: de tent, het circus en het toneel-in-het-rond hebben uiteindelijk geleid tot een vorm van to neel, die verrassend van nieuwheid was. Blijkbaar was het „schouwburgpubliek" in het geheel niet voorbereid op de sfeer in de tent en het in het midden gelegen to neel. Alle twijfel en onverschilligheid maakte spoedig plaats voor grote geest drift en het was duidelijk dat dit nieuwe bij het publiek had ingeslagen. De toneel mensen profiteerden van dè gunstige re actie van het publiek. De exploitanten van de gebruikelijke zomerschouwburgen richtten tenten op en verscheidene spellei ders van Broadway besloten tijdens de zo mermaanden eveneens hun activiteit op het geven van tentvoorstellingen te rich ten. En het is een feit dat overal waar de ze tenten verrezen het publiek er in grote drommen heenging. TOT DE BEKORING van een uitvoering in een tent dragen een aantal faktoren bij: de intieme sfeer, de carnavalstem ming, de landelijke montering van het ge heel onder de sterren en de gelegenheid de spelers van dichtbij te kunnen zien. Wij mogen daarbij niet voorbijzien dat in deze tenten goede uitvoeringen worden gege ven tegen een matige entreeprijs. En om dat voor menigeen de tent het eerste con tact legt met het levende toneel, zijn de spelleiders van oordeel dat deze uitvoe ringen onder canvas een belangrijke bij drage leveren tot het Amerikaanse toneel. Ook voor de uitvoerenden is de combina tie tent en toneel een zegen geweest. Elke zomer vinden meer dan duizend beroeps tonelisten werk, aangezien bij elke tent op een vast gezelschap moet worden gere kend van achttien vocalisten en dansers, acht musici en verscheidene acteurs. Bo vendien komen daarbij dan nog de spel leiders, de dirigenten, de choreografen, de toneelknechten en de ontwerpers van de cors en costuums. HET IS NIET te verwonderen dat de ar beidsomstandigheden in een tent minder gunstig zijn dan in een vast gebouw. Zo zijn de kleedkamers buiten de tent gelegen en dat betekent dat voor iedere costuum- wisseling de speler in draf het gangpad de enige uitweg van het ronde toneel moet aflopen naar de kleedkamer en na een gehaaste verwisseling van de kledij weer even hard over dat gangpad naar het toneel moet teruglopen. Het zich bewegen op het ronde toneel stelt de spelers vaak voor grote problemen, omdat zij gewend zijn het publiek maar aan één zijde van het toneel te zien. Letterlijk omringd door al die op hen gerichte gezichten zijn ze ge noodzaakt een speeltechniek te ontwikke len waardoor zij zich telkens tot een ander De Haagse telefoondienst „S.O.S. hulp in nood" (18.22.66) heeft sinds 15 augustus al meer dan tweehonderd mensen, die niet meer tegen de moeilijkheden op konden, de helpende hand kunnen bieden. Ds. P. C. van Leeuwen, de initiatiefnemer, zegt: „We doen gezegend werk. In anderhalve maand kregen we honderd veer tig inko mende gesprekken, waarvan sommige uren duurden en zeventig persoonlijke be zoeken. Ook 's nachts kwamen er mensen aan de lijn, die, op het punt een wanhoops daad te plegen, zich eerst tot een mede mens richtten, aan wie zij alles konden vertellen zonder hun naam te hoeven noe men". De dienst is dag en nacht bereikbaar, ook voor persoonlijke bezoeken. Niemand hoeft ook maar zijn naam te noemen. Men helpt alleen om het helpen. De dienst is ge vestigd op de hoek van het Oranjeplein en de Duynstraat te Den Haag. OP HET GERUCHT dat het kind van de arbeider op zo'n wonderbaarlijke wijze genezen was, kwam ook een vader uit Zuidlaren voor zijn kind. Ook deze spruit vond genezing. Meer en meer werd nu in Drente, ja zelfs in het hele land bekend dat in Yde een wilgenboom stond met een wonderlijke genees kracht. Overal vandaan kwamen de mensen genezing zoeken voor de breuken. Tientallen jaren lang kwamen de zieken naar Yde en Yde werd bekender dan welk ander dorp in Drente ook. De wilgenboom moest het zelfs begeven onder de zware spijkerlast. Dit was niet erg, want twee populieren waren de opvolgers en deze populieren werden weer opgevolgd door de tegenwoordige lindebomen. Willem Jans Nijenhuis verwisselde het tijdelijke met het eeuwige, doch zijn zoon nam de taak over om draadnagels voor de bezoekers te slaan en toen ook hij niet meer in staat was de bomen te bewerken, was het zijn dochter die de taak overerfde. Zij heeft nog de bezoekers ont vangen zolang zij er woonde. De laatste kwam in 1940 NU WONEN ER mensen die geen spijkers meer in de boom slaan en komen er geen bezoekers meer. Yde heeft de bekend heid verloren, want de tijd is nu al lang voorbij dat de boeren van over de Duitse grens op het paard naar Yde kwamen.... Reclame voor de wonderbomen werd nimmer gemaakt. Toch gingen de zaken zo goed dat Willem Jans Nijenhuis er eigenlijk een filiaal op nahield in Groningen. Elke vrijdag ging hij naar de Jeliskelder aan de Groote Markt en hield daar dan spreek uur. Daar verkocht hij zijn draadnagels voor tien stuiver per stukHet werd de cliënten dus wel gemakkelijk gemaakt! De eer van de genezing werd echter noch door de smid, noch door diens kleindochter de weduwe Albert Wold-Nijenhuis op geëist. Alle bijgeloof werd door hen afgewezen met de woorden: „God alleen kan hulp en genezing geven". Het ceremonieel was er echter niet minder om. De lijder of het familielid van de zieke kreeg drie latspijkers, die door de smid bijna horizontaal in de boom geslagen moesten worden. Hij deed dit op plechtige wijze. De hoed werd afgezet, daarna boog hij zich eerbiedig voor de boom, verdraaide zijn gezicht tot het er plechtstatig uitzag, sprak daarna een abracadabra uit en ging vervolgens aan het timmeren. Dat het zo toeging weten we, daar een oog getuige, Maarten Douwes Teenstra, het beschreven heeft. DEZE TEENSTRA stond nogal sceptisch tegenover het wonder van YDE. Bekenden van hem uit Ulrum en Zoutkamp, allemaal breuklijders, waren ook naar Nijenhuis geweest. Ze hadden tien uren moeten lopen om naar Yde te komen en tien uren weer terug en tien stuivers per stuk voor de spijkers moeten betalen. Doch ondanks alle plechtigheid hadden de spijkers niet geholpenHier staat echter tegenover het verhaal van een gewezen schipper, die telkens wanneer hij langs Yde kwam nog een geldelijk bewijs van dankbaarheid kwam brengen. Willem Jans Nijenhuis' toverkunst in Yde mag dan voor noordelijk Nederland iets nieuws geweest zijn en grote verbazing hebben gewekt, in wezen beoefende de familie Nijenhuis een oud to verstaalt je. Bij de Romeinen was de spijkerboom namelijk reeds bekend. Livius verhaalt dat de Romeinen spijkers sloegen in de tempel van Minerva. Het was een belangrijke plechtigheid op 13 september en het hoofd van de" staat moest dan het timmerwerk verrichten. Ook werden pest-epidemieën bezworen door het slaan van spijkers in de tempel van Jupiter. Overal in het oosten, in Iran en Egypte, in Griekenland en Turkije hadden de spijkers „grote genees kracht". IN DUITSLAND was het volksgeloof in spijkerb'omen al gemeen verbreid, zodat het geen wonder is dat de dokter-werk gever van Willem Jans Nijenhuis hier ook in geloofde. Bij Tongeren in België stond een oude linde die dienst deed als spijkerboom. Daar konden lijders aan tandzeer heengaan en biddend om de boom lopen en er dan vluchtig een spijker in slaan. Hard weglopen en niet omkijken hoorde ook bij dit ritueelDe kwaal ging op deze wijze over op de boom, die dus tand- en kiespijn kreeg! In Yde hebben we echter geen spijkers meer in de linde bomen kunnen vinden. Blijkbaar gaan de Ydenaren en de bezoekers van het dorpje tegenwoordig liever naar een zieken huis om zich te laten opereren, dan voor hun breuk genezing te zoeken in een paar draadnagels Vleer (Van onze medische medewerker) deel van het publiek kunnen „richten". Dit is vooral voor de dansers een zeer moeilijke opgave, zodat een ballet-in-het- rond vaak herinneringen oproept aan een jong hondje dat zijn staart achterna zit. Niet alle muziekuitvoeringen gaan er dooi de uitvoering in een tent op vooruit. Vele behouden evenwel niet alleen hun oor spronkelijke charme, maar winnen vaak door een originele behandeling van het ge geven aan werking. Norman Smith Bij de foto's: Boven (links): Er wordt gespeeld op een theatre en rond" in het midden van de tent. Dit is een scène uit de onsterfe lijke favoriet „Naughty Marietta", in een opvoering door het South Shore Musical Circus. OMDAT KANKER naast hart- en vaatziekten de grootste utidaging is aan de medische weten schap hebben de rustige en vertrouwenwekkende me dedelingen op de jaarver gadering van het Ameri kaanse Kankergenootschap grote belangstelling ge wekt. Het waren ditmaal niet de geneesmiddelen, die de aandacht vroegen er zijn nu wel een twintigtal betrouwbare middelen, die de uitbreiding van kwaad aardige gezwellen een tij delijk halt toeroep maar het was meer het feit van delijk halt kunnen toe roepen maar het was meer het feit van de gewaagde nieuwe toe passingen. Eén daarvan is de injectie van genees middelen in de bloedbaan van patiënten, teneinde de verspreiding van de zieke cellen tijdens de operatie te voorkomen. De meest ra dicale behandeling, waar van tijdens de vergadering gewag werd gemaakt, was de wanhopige strijd om bij een vierjarig meisje leu- caemie (bloedkanker) tot staan te brengen door de kankercellen door middel van een grote stralingsdosis in het bloed van het kind te vernietigen. De behan deling vond drie maanden geleden plaats en momen teel vertoont het meisje geen symptomen van leu- caemie of nadelige gevol gen van de bestraling. ONGEVEER OP HET ZELFDE tijdstip dat het Amerikaanse Kankerge nootschap haar vergadering in de staat Missouri hield, werd door de Universiteit van Wisconsin bekend ge maakt dat een daar werk zame internist dr. James Price er in geslaagd was een met succes bekroonde behandeling toe te passen van een weinig voorkomen de ziekte acloscerosis. Dertig maanden geleden had hij een jonge vrouw bij wie de huid aan armen, borst, gezicht en hals het voor deze ziekte kenmer kende rode, harde en leder achtige uiterlijk had aan genomen en wier handen stijf en gezwollen waren, het middel toegediend. Na tien dagen was ze weer in staat haar voorhoofd te rimpelen, alleen is er een zekere gevoeligheid in de polsen overgebleven. In die week werden er nog een aantal andere berichten op medisch gebied gepubli ceerd die van groot alge meen belang zijn. UIT LOS ANGELES kwam het bericht, dat, onder het gebruikelijk voorbehoud van weten schappelijke zijde, een doel treffend vaccin tegen ma zelen mogelijk is, vervaar digd uit een levend afge zwakt virus, dat in kippen eieren wordt gekweekt. Een farmaceutische fabriek heeft naar verluidt een ul trasnelwerkend anaestheti- cum (verdovingsmiddel) ontwikkeld, methohexital genaamd, dat het voordeel zou hebben, geen onaange name nevenwerkingen te hebben en waarmee een snelle terugkeer van het bewustzijn mogelijk is. Vol gens mededeling van twee geleerden is een middel ontwikkeld, dat het. optre den van lichamelijke ver moeidheid voorkomt, door dat het de verwijdering van de giftige stofwisselingspro- dukten uit het lichaam be spoedigt. UIT DEZE BERICHTEN van diverse fronten van de medische wereld geduren de één enkele week blijkt op welk een enorme schaal het onderzoek door Ameri kaanse geleerden wordt verricht. Op het gebied van de gezondheidszorg is in de Verenigde Staten reeds veel bereikt. Zo is het sterfte cijfer tengevolge van de acht belangrijkste besmet telijke ziekten in tien jaar met 56 percent verminderd; aan de levensduur van de Amerikaanse burger is sinds 1940 ongeveer zeven jaar toegevoegd en boven dien zijn de uitgaven, die voor een geneeskundige be handeling gedaan moeten worden gemiddeld gedaald doordat meer en meer de mogelijkheid wordt gescha pen, een snelle behandeling buiten het ziekenhuis te krijgen. NAAST HET onderzoek, dat ten behoeve van de volksgezondheid in alle delen van de Verenigde Staten wordt verricht, dient vermeld te worden de sa menwerking in en deelne ming aan internationale programma's, onder andere dat van de Wereldgezond heidsorganisatie en van de Malariabestrijding, dat on der de UNO ressorteert. Evenmin mag het werk voorbij worden gezien dat door stichtingen wordt ver richt op het gebied van in ternationale medische re search of het werk van de talloze doktoren en geleer den, die zich in vele delen van de wereld aan het men selijk welzijn wijden. (Rechts): Het instituut der toneeltenten verschaft op het ogenblik werk aan een duizendtal toneelspelers, zangers en dansers tijdens het „stille seizoen" op Broadway. De kleedkamers zijn land- bouwschuren of vrachtwagens. Daaronder: Er is grote belangstelling voor de uitvoeringen in de schouwburg- tenten zoals deze foto van het Oakdale Tlieatre in Wallingford (Connecticut) bewijst. Een fanfare-orkest speelt bij de ingang pittige marsmuziek. EVEN TEN ZUIDEN van het vliegveld Eelde ligt het Drentse dorpje Yde. Aan het dorp is niets bijzonders te zien. Het is er als in alle dorpen en de mensen die er wonen vallen evenmin op. In een zijstraat op een hoek is een dorsbedrijf gevestigd. Voor het huis staan twee lindebomen, misschien twintig tot dertig jaar oud. Hoewel dat alles gewoon lijkt, is het toch een historische plek: meer dan honderd jaar lang kwamen de mensen van heinde en verre naar de bomen voor het tegen woordige dorsbedrijf, om genezing waar een dokter niet helpen kon. Genezing door een draadnagel! Nog geen twintig jaar geleden, in 1940 kwam iemand naar Yde om een draadnagel in de lindeboom te slaan en op deze wijze te genezen van een breuk IN DE DERTIGER JAREN van de vorige eeuw ging Willem Jans Nijenhuis naar Duitsland voor werk. Hij trad in dienst bij een dokter en deed daar wat medische kennis op. Ver scheidene „belangrijke zaken" schreef hij op in een zakboekje. Na verloop van tijd beviel het hem in het „Hannoverse" niet langer en keerde de Drentenaar terug naar zijn woonplaats. Willem werd smid in Yde en stond daar bekend als Willem Jans Smid, vandaar dat we hem meer onder deze naam vermeld vinden dan onder zijn eigen geslachtsnaam. De smederij leverde voor Willem geen al te beste bestaansmogelijkheid op, want het Yde van die dagen was daarvoor te klein. Dus probeerde Willem er wat bij te verdienen door bij de boeren uit werken te gaan. Op zekere dag was Nijenhuis met iemand aan het baggeren, die hem vertelde dat zijn kind een breuk had en hij er geen raad meer mee wist. Willem Jans Nijenhuis herinnerde zich zijn zakboekje en wist dat daarin iets over het genezen van een breuk door hem was opgetekend. Thuis gekomen raadpleegde hij het bewuste boekje en las: „Eerst naam en leeftijd opgeven, dan een spreuk ter bezwering uitspreken, dan drie spijkers in de boom slaan. Wanneer de bast over de spijkers gegroeid is zal de breuk genezen zijn". WILLEM VERTELDE dit aan de vader van het kind en die kwam naar de smederij. Onder de wilgeboom werd eerst de naam en leeftijd plechtig opgegeven en door Nijenhuis in geschreven. Daarna sprak deze wat brabbeltaal en werden er drie spijkers in de wilg geslagen. De ceremonie had plaats gevonden en Nijenhuis, de vader van het kind en het kind moesten wachten totdat de bast de spijkers bedekteHet kind werd steeds gezonder en was geheel genezen toen de bast over de spijkers gegroeid was!

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 17