Kroesjtsjev naar Parijs, wellicht nog dit jaar Plan van 43 dagbladen voor reclametelevisie HET WEER COIFFURES DE VRIES Adenauer wil tijd winnen en voorlopig thuis blijven OPROEP Uitzicht op een andere wereld Gerard van Praag „TER CLEEFF Overleg over status weercommissie Moskou dringt aan op spoedige topconferentie zakdoeken Vragen over militaire oefening bij ziekenhuis Benelux is thans een arbeidsmarkt stó'MORRIS "üeforeyou êuy! Enige regen ZENDVERGUNNING AANGEVRAAGD De Gaulle gelast onderzoek in de affaire-Mitterand Robert Pesquet dient een tegeneis in Geen invitatie aan Kroesjtsjev in overweging In de krant van heden: Het woord is aan MONTY-COATS ZATERDAG 24 OKTOBER 1959 44e JAARGANG NUMMhu - Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. p g fl "IF "H -Tltii ■9^3 iff m "Tj0t Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. B i ÊjËèam li li ÊT j| i T| El H Jl Hl g Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. A inifm JL JL 1L franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. redacüe 5389, na kantoOTUien 5080. DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U ID E N, SANTrPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMCEVING Gtawekening IJmuider Courant no 129288. Haarlem: nootdrea. en alle ara, iel er. lozao. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur» Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Advertentie VOOR BETER S C H I l 0 E R W E R K Kleverlaan 52 - Tel. 60985 - Haarlem Naar aanleiding van het arrest, dat het Gerechtshof te Amsterdam heeft gewezen in de strafzaak tegen twaalf IJmuidense vissers, die ondanks de uitspraak van de te IJmuiden bij C.A.O. bestaande zoge naamde Weercommissie weigerde uit 'te varen bij het heersen van een zware noord westerstorm, zullen de Centrale van Zee varenden (N.V.V.) en de Vereniging van Reders van Vissersvaartuigen te IJmui den op korte termijn overleg plegen over een status van deze Weercommissie. Vol gens de C.A.O. voor de trawlvisserij te IJmuiden is de commissie van drie perso nen ingesteld om als onpartijdig orgaan te oordelen over al of niet „vaarbaar" weer wanneer hierover tussen vissers, be manning en rederij verschil van inzicht bestaat. De besprekingen tussen de er kende vakbonden en de Redersvereniging zijn thans noodzakelijk, omdat het bestaan van de commissie door de vrijspraak op losse schroeven is komen te staan. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat alle leden van de Weercommissie vrijdag middag hebben verklaard, dat zij hun ont slag zouden indienen. Dit besluit was on herroepelijk, zeiden zij. Een van de Letse vluchtelingen in het kamp Ohmstede in Oldenburg (West- Duitsland) die een uitzondering vormt in deze kleine gemeenschap, welke met bewonderenswaardige levensmoed al veertien jaar hetkampleven verdraagt. Deze alleenstaande man, die nog geen 35 jaar oud is, heeft de moed opge geven en zoekt vergetelheid in de drank. Een van onze redacteuren heeft bij een bezoek aan het kamp deze man en zijn drankzuchtige vrienden be zocht. Er was met deze mensen, die permanent in dronkenschap verkeren, geen gesprek te voeren, maar de leider van de Letse kolonie, pastor TJrdze heeft iets verteld over het verleden van deze en andere vluchtelingen, waarover u elders in dit blad een re portage aantreft. Advertentie Om nooit te vergeten Het Tweede Kamerlid de heer N. van der Veen (P.S.P.) heeft aan de minister van Defensie de volgende vragen gesteld. „Is het de minister bekend, dat in de nacht, van 19 op 20 oktober en de daarop volgende morgen van 20 oktober ten min ste van 12 uur 's nachts tot 10 uur 's mor gens te Hoogeveen rondom de brug over de Hoogeveense vaart in de onmiddelijke nabijheid van het gereformeerde zieken huis „Bethesda" militaire oefeningen zijn gehouden? Weet de minister, dat daarbij met mitrailleurs en geweren is geschoten, ter wijl boven het ziekenhuis duikvluchten werden uitgevoerd, hetgeen de rust van de patiënten ernstig verstoorde en het perso neel voor grote moeilijkheden plaatste? Is de minister van mening, dat het voor de defensie noodzakelijk was, dat een der gelijke oefening op die plaats werd gehou den? Kan de minister mededelen of er ten aanzien van het betreffende ziekenhuis richtlijnen waren gegeven voor deze oefe ning en of deze zijn gevolgd? Kan de minister mededelen of er in het algemeen voorschriften bestaan om al thans ziekenhuizen, sanatoria, rusthuizen en dergelijke bij militaire oefeningen te ontzien en, zo ja, of de gemelde feiten niet aanleiding zijn om deze voorschriften te verscherpen?" De secretaris-generaal van de Neder lands-Belgisch-Luxemburgse douane-unie dr. C. D. A. baron van Lynden, heeft te Brussel medegedeeld, dat met ingang van deze maand de gemeenschappelijke ar beidsmarkt voor Benelux in werking is ge treden. Nederlandse werknemers, die tot nu toe alleen gerechtigd waren om in de Belgische grensprovincies werk te zoeken zijn thans vrij om in geheel België een betrekking te aanvaarden. Omgekeerd geldt hetzelfde recht ook voor Belgen. De arbeidsbureaus in de drie Beneluxlanden verlenen aan werknemers uit Nederland, België en Luxemburg dezelfde faciliteiten, kijken voor deze wrakken. (Van onze correspondent in Parijs) Het bericht, op welks bevestiging men al enige dagen wachtte, is gisteravond gelijktijdig te Parijs en Moskou dan ein delijk officieel bekendgemaakt: premier Kroesjtsjev heeft de uitnodiging van pre sident De Gaulle aanvaard om een be zoek aan Frankrijk te brengen. De datum van de ontmoeting en de agendapunten, die besproken moeten worden, zullen, zo wordt in beide communiqués verklaard, via de diplomatieke kanalen nog nader worden vastgesteld. Men mag aannemen dat het bezoek van de Russische leider aan Parijs waarschijnlijk nog wel dit jaar zal plaatshebben. Ook Moskou heeft zich nu uitgesproken voor een topconferentie van vier op de kortst mogelijke termijn, zodat veronder steld kan worden dat het Kremlin even eens pressie op Parijs zal uitoefenen om de ontmoeting der vier grote mogendhe den niet meer te vertragen. Na april, maart en februari wordt nu over een mo gelijk compromis in januari gesproken. Het Franse kabinet zal zijn standpunt ten aanzien van een topconferentie binnenkort in een regeringsverklaring uiteenzetten. De voorbereidende samenkomst der drie of vier grote westelijke mogendheden de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en waarschijnlijk ook West- Duitsland die Eisenhower zo spoedig mogelijk verlangt, zou dan voor medio december in Parijs tegemoet kunnen wor den gezien, vóór de jaarlijkse NATO-con- ferentie. Urgente problemen van bilaterale aard zijn er voor het ogenblik tussen de Sovjet- Unie en Frankrijk eigenlijk nauwelijks te Advertentie MORGEN OP DE TELEVISIE: Wereldkamp. rolschaatsen, A tot Z, Sport in beeld. Bekijk het vorstelijk met T.V. van KEIZER, Plein 1945 No. 54, telefoon 4516. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESJRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 MOHAIR DAMESVESTEN ƒ39.75 Advertentie Lange Nieuwstraat 497 Tel 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen veel bewol king met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde wind tussen zuid en west. Weinig verande ring in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. EEN GROEP DAGBLADEN heeft, na de regeringsuitspraak over het toelaten van reclame in de televisie, te bevoegder plaatse een zendmachtiging aangevraagd voor de exploitatie van de reclame in de televisie. Bij dit initiatief hebben zich in een vrijdag te Amsterdam gehouden bijeenkomst drieënveertig dagbladondernemingen definitief aangesloten. In een communiqué over deze bijeenkomst delen de dagbladen mee, dat de oprichters zich op het standpunt stellen dat de exploitatie van reclame in de televisie een zakelijk karakter moet dragen, teneinde een verantwoord, doel matig beheer te verzekeren en teneinde te bereiken dat die exploitatie geschiedt op dezelfde grondslag en onder dezelfde omstandigheden als die, waarvoor de onder nemers van andere reclame-media zich gesteld zien. De exploitatie zal onderworpen moeten zijn aan de beperkingen, voortvloeiend uit de rol van de televisie in het maatschappelijke en culturele leven. De oprichters menen dat de dagbladpers blijk heeft gegeven bij de commerciële exploitatie van de dagbladen het juiste evenwicht tussen de ook op haar in dit opzicht rustende taak en haar taak als vrije ondernemer te kennen. Bij de exploitatie van reclame in de televisie zal dit van wezenlijk belang zijn. Ten aanzien van de meest wenselijke regeling der uitzendingen nemen de op richters het standpunt in dat dit een on derwerp is voor gemeenschappelijk over leg tussen de regering, de NTS en de op te richten exploitatie-maatschappij, waar bij advies kan worden gevraagd aan ter zake bevoegden uit het bedrijfsleven en de reclame-consulenten. Het wordt van be lang geacht dat de dagbladpers op het ge bied van de onmisbare ordening van liet advertentiewezen reeds lang met de meest representatieve organisaties op dit gebied samenwerkt. Het ligt niet in de bedoeling ook programmaverzorging na te streven. Wel zal voor de effectieve plaatsing der re clameboodschappen een intensieve samen werking met de verschillende omroeporga nisaties nodig zijn. De dagbladen menen voor zulk een samenwerking een essen tiële bijdrage te kunnen leveren. Het standpunt van det regering met be trekking tot de concessieaanvrage is de betrokken dagbladen niet bekend, even min als het standpunt, dat de regering in neemt ten opzichte van de aanvragen wel ke van andere zijde zijn ingediend, zo be sluit het communiqué. Bij het initiatief van de drieënveertig bladen zijn niet betrokken de vijf bladen (Nieuwe Rotterdamse Courant, Handelsblad, Parool, Volkskrant en Telegraaf, die des tijds medeoprichters zijn geweest van de OTEM, de Onafhankelijke Televisie-Ex ploitatie Maatschappij. Een zegsman van de OTEM verklaarde dat „deze nieuwe complicatie" de kwestie van de commer ciële televisie niet eenvoudiger maakt voor staatssecretaris Scholten, die in over leg met zijn ambtgenoot van Economische Zaken bezig is zijn standpunt te bepalen. In Den Haag verwacht men, dat de rege ring in november met een nota over de reclametelevisie aan de Tweede Kamer zal komen. Overigens hoopt de OTEM. dat er mogelijk een vorm van samenwerking tus sen haar en de drieënveertig bladen mo gelijk is. De heer W. J. Rcngelink, programma- commissaris van de Nederlandse Televisie stichting verklaarde het ANP desgevraagd zich te kunnen voorstellen, dat de dag bladen op dit gebied mede een stem wil den hebben. Hij noemde de voorstellen van de betrokken dagbladen een wellicht goede oplossing, die inderdaad gaat in de richting van wat de NTS zich, als reclame in de televisie wordt toegestaan, als juist voorstelt. De heer Rengelink voegde daar aan toe, dat het nooit de bedoeling van de NTS is geweest zelf als exploitante van reclametelevisie op te treden. De NTS en de omroepen zijn er uitslui tend ten bate van de programmaverzor ging. De NTS heeft begrip voor de wensen van de dagbladen en staat voor overleg met de drieënveertig bladen over de ge dane voorstellen open, aldus de pro grammacommissaris van de Nederlandse Televisiestichting. noemen. Van groot indirect belang zou het voor Parijs niettemin zijn indien de Rus sen wat meer begrip voor de Franse moei lijkheden in Algerije zouden kunnen op brengen en De Gaulle zal aan deze kwes tie dan ook wel de nodige aandacht beste den. Officieel is het hoofddoel van de ont moeting echter het verlangen van De Gaulle zich,na Macmillen en Eisenhower, eveneens een eigen mening te kunnen vor men over de uitzonderlijke persoonlijk heid van Nikita Kroesjtsjev, waarvan een juiste appreciatie voor een blijvende ver betering van de internationale sfeer en de overgang van koude oorlog naar ontspan ning van beslissende betekenis zal zijn. PARIJS (UPI) Op de eis tot schade loosstelling wegens smaad welke de Fran se oud-minister Frangois Mitterand we gens zijn onthullingen tegen hem heeft in gediend heeft Robert Pesquet, voormalig ultrarechts lid van de Franse Assemblee en „metteur en scène" van de moordaan slag op Mitterand, geantwoord met een tegeneis. Zijn raadslieden hebben tevens opheffing geëist van Mitterands parlemen taire onschendbaarheid, omdat ze zolang die bestaat geen processen kunnen begin nen. Edmond Michelet, de Franse minister van Justitie, beeft van president De Gaulle opdracht gekregen met spoed een zeer diepgaand onderzoek in te stellen naar de „affaire Mitterand". Te oordelen naar de ruimte die in de ko- (Van onze correspondent in Bonn) Gisteren bleek op een persconferentie te Bonn, dat de regering-Adenauer de kwestie van de datum van het aanstaan de topoverleg nog altijd open acht en eer der geneigd is tot tijd winnen dan tot het aanmanen tot haast. Met nadruk werd voorts vastgesteld, dat hier niets bekend is over een ontmoeting tussen Adenauer en De Gaulle of tussen Adenauer en Kroesjtsjev. Belangrijker dan de datum van het aanstaande topoverleg, zo zegt men van officiële zijde te Bonn, is, dat het Westen eensgezind blijft. Daarmee werd versluierd gezegd, dat bondskan selier Adenauer geen haast heeft en ook ten aanzien van het tijdstip van de top conferentie achter De Gaulle staat, die alle mogelijke moeite doet om het Ameri kaans-Britse diplomatieke tempo af te remmen. Hier is overigens ook sprake van een eigen Westduitse tactiek en niet alleen van het navolgen van de Franse bondgenoot, zo zegt men. Adenauer zou tijd willen win nen. Het Hamburgse blad „Die Welt" heeft opgemerkt: „Adenauer wil verhin deren dat iemand hem in de komende twee jaar de vulpen in de hand zal drukken, waarmee de handtekening gezet moet worden onder iets dat het Duitse volk niet zal willen erkennen. Aan de andere kant moet Adenauer zijn vrienden laten weten, dat de tijden voorbij zijn waarin buiten landse politieke vruchten geplukt konden worden". De Westduitse positie kan men als wei nig aanlokkelijk voorstellen. Op een top- gesprek zal het een en ander over de Oder-Neisselijn en Berlijn te berde kun nen komen, dat niet plezierig voor Bonn zou zijn, temeer daar in 1961 Bondsdag verkiezingen worden gehouden, waarbij een negatief resultaat inzake de buiten landse politiek gevaarlijk voor de grote C.D.U.-meerderheid in de Bondsdag zou kunnen worden. Voor Adenauer wegen dergelijke zuiver binnenlandse politieke overwegingen bijzonder zwaar. Daarom slaat men hier ondanks alle vriendelijke worden over De Gaulle, de Franse houding met betrekking tot Oost- pag. Kroesjtsjev naar Parijs1 Weerrapporten 1, 2 Wereldvluchtelingen jaar 1, 3 Status Weercommissie 1, 5 Economisch nieuws2 Op de Praatstoel 3 Taai-land 3 Horen en Zien4 Nieuw cabaret 4 Feuilleton 4 Agenda van Haarlem4 Beurs 5 Uit stad en omgeving 5, 6, 7 Kerkdiensten 7 Film 7 IJmondagenda 7 Sport -9 Filatelie H Op en Om het Binnenhof11 Kerkelijk Leven11 PuzzelU Erbij 13 tot IS DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. WAARIN OPGENOMEN „ERBIJ". Europa met argwaan gade. Is Parijs, zo vraagt men zich hier af, er op uit via Moskou, Warschau en Praag een soort be middelaarsrol te spelen tussen Oost en West? Heeft de Franse minister-presi dent Debré om de Oosteuropese staten te sussen onlangs nog eens gezegd, dat aan de Oder-Neisselijn niets veranderd kan worden? Dit toont aan in welke moeilijke positie Bonn op het ogenblik verkeert. Men is huiverig voor een snelle topconferentie wegens de mogelijkheid van voor de Duit sers ongunstige beslissingen en de terug slag daarvan op de Bondsdagverkiezin gen. Men kijkt argwanend naar vriend De Gaulle wiens van de NAVO en Wash ington afwijkende houding gevaarlijk kan worden voor de westelijke alliantie. Inmidde's lijkt niets erop te duiden dat Adenauer een eigen Moskou-politiek a la De Gaulle na streeeft. Een gesprek met Kroesjtsjev wordt nutteloos geacht, zo is openlijk gezegd. Wat kan Kroesjtsjev Adenauer nog te vertellen hebben nu men allang weet hoe de Russische leider denkt over Berlijn en de Duitse eenheid, waar over zijn standpunt niet gewijzigd is? Zes jaren lang raasde de oorlogsstorm door de wereld. Als dode bladeren dwarrelden tienduizenden mensen als gij en ik door Europa en elders, schulde loos door het domme toeval van de oorlogsfurie her en derwaarts verstrooid. Wat na afloop van de storm nog in leven was werd netjes bijeengeharkt en in vergaarbakken, oftewel vluchtelingenkampen gedeponeerd. Daar leven zij nu bijna vijftien jaar. Sommigen stierven er, vele anderen werden er geboren. Hun bestaan is vreugdeloos, uitzichtloos, een aanklacht tegen een zich christe lijk noemende wereld. Dit jaar is het vluchteling en jaar. De zich diep schamende wereld slaat de handen ineen om aan deze toestand een einde te maken en aan elke kamp bewoner althans een tehuis te schenken. Nederland heeft een deel van deze taak toegewezen gekregen. Laten allen, die zelf een dak boven hun hoofd hebben zich bewust worden van hun zedelijke plicht om door een eenmalige gift te tonen, dat zij niet als Kaïn zeggen: ben ik mijn broeders hoeder? Stuur Uw eenmalige gift aan de Stichting Vluchtelingenhulp Zuid-Kennemer- land bij de Twensche Bank te Haarlem, postrekening 4000, of gironr. 195960 t.n.v. het Nederlands Comité Vluchtelingen jaar 1959/1960. Dr. J. E. BARON DE VOS VAN STEENWIJK, voorzitter Stichting Vluchtelingenhulp Zuid-Kennemerland. Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501 Jean Jaurès: Echte moed is: het leven te beminnen. Advertentie lommen van de Franse kranten aan de af faire besteed wordt zijn de aanslag op Mitterand, en de ontnuchterende verkla ringen van Pesquet een welkome afwisse ling. De oud-minister zogoed als het voor malige lid van de Assemblee hebben hun verklaringen heen en weer met zoveel verve afgelegd dat men haast zou gaan vragen wie nu gelijk heeft: de heer Mit terand die een met kogelgaten doorzeefde auto aanvoert als het bewijs dat een klein plannetje in andere handen een moord aanslag werd, of Robert Pesquet, die heeft gezworen dat het zijn werk is, verricht in opdracht van Mitterand. De winter nadert. Reeds zijn in de Dolomieten op last van de autoriteiten de borden weer geplaatst, die wijzen op het gevaar van lawines. Stilte, waarschuwen zij, maak hier geen ge bruik van uw claxon. ENORME SORTERING voor jongens en meisjes 8 jaar 22.50 (met kl. stijging per maat) Advertentie MENU v. d. DAG - maandag 26 oktober 1959 van 12 tot 20 uur: Soep - zuurkool stamppot - worst - spek 2.p. p. SCHAGEN'S CAFETARIA Bik en Arnoldkade 43-44, IJmuiden, Tel. 6564

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1