SANA- TOGEN Panda en de meesterkok Wereldnieuws Dit weekeinde: regen Aanmerkelijke verslechtering t.o.v. tweede helft van 1958 KANTOORMACHINES Ingewikkelde loonbesprekingen in bedrijfstak vervoer Loonsverhoging bij De Gruyter en Zn. ZATERDAG 24 OKTOBER 1959 2 De Nederlandse betalingsbalans A fbetalingskrediet gestegen Handelsovereenkomst Finland-Sovjet-Unie Arbeider bij Hoogovens ernstig gewond Verklaring van prof. Donner Consumptie-indexcijfers Staalstaking Besprekingen worden weer hervat Kosten van levensonder houd in V.S. gestegen Redelijke resultaten bij spinnerij Twenthe neem Bundesrat verwerpt stookoliebelasting De super schepen Cantor schijnt nu over middelen te beschikken Aantal bedrijven bereid tot verbeteringen mits doorberekening mogelijk is Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Zuidpool blijft terrein van internationale samen werking De minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer van de Staten-Generaal een nota inzake de betalingsbalans over het eerste halfjaar 1959 aangeboden. De nota is in het algemeen gebaseerd op de aan de betalingsbalansregistratie van de Neder- landsche Bank ontleende gegevens betreffende ontvangsten en uitgaven (met andere woorden de zogenaamde gegevens op kasbasis). Uit de gegevens blijkt, dat de uit gaven en ontvangsten uit hoofde van het lopende verkeer, in de eerste helft van 1959 een overschot hebben opgeleverd van 715 miljoen. Dit resultaat week slechts weinig af van het overschot in de overeenkomstige periode van 1958, er was slechts een geringe achteruitgang, namelijk met 49 miljoen. Het overschot ligt echter niet onaan zienlijk lager, namelijk 191 miljoen dan dat over de tweede helft van 1958. De in druk bestaat, dat deze daling niet uitslui tend op grond van seizoeninvloeden kan worden verklaard. Hetzelfde geldt voor het resultaat van het lopende verkeer op transactiebasis. De nota brengt in dit ver band in herinnering dat volgens een voor lopige berekening het overschot op lopende rekening op transactiebasis in de eerste helft van 1959 687 miljoen heeft bedragen tegenover respectievelijk 600 en 992 miljoen in de beide halve jaren van 1958. De staatssecretaris van Economische Zaken heeft aan de Staten-Generaal toege zonden het dertiende verslag over de ten uitvoerlegging van de wet houdende een tijdelijke regeling betreffende afbetalings overeenkomsten. Uit de bij het verslag gevoegde gegevens blijkt zich in het tweede kwartaal 1959 ten opzichte van het tweede kwartaal 1958 een vrij sterke stijging van de omzet der finan cieringsmaatschappijen namelijk met 48 percent, der postorderbedrijven met 22 percent en der gemeentelijke volkskrediet banken met 14 percent te hebben voltrok ken, terwijl een lichte teruggang met 6 percent bij de betaalzegelkassen viel waar te nemen. Advertentie WAT DEED UW OVERGROOTMOEDER? Bij kricbclhoesc en opkomende verkoud heid nam zij vlug een paar Pottercjes in de mond. Dat hielp! Nog steeds is Potter's Linia hét probate middel. Draag daarom altijd een doosje bij In bondige platte doosjes d SS cent I H r. K. TI* HtXKIl UT. MIlViaSUN In Helsinki is een nieuwe handelsover eenkomst getekend tussen Finland en de Sovjet-Unie. In deze overeenkomst wor den de handelsbetrekkingen tussen beide landen voor de periode van 1961 tot 1965 vastgelegd. De overeenkomst voorziet in een lichte uitbreiding van de wederzijd se handel. Over de detailregelingen zal elk jaar in genoemde periode nader wor den onderhandeld. De overeenkomst leek het beste te zijn wat de Finnen konden krijgen en minder dan de Russen oorspronkelijk wensten. De Sovjet-Unie krijgt waarschijnlijk niet meer dan 20 percent van de buitenlandse handel van Finland en als de economie zich blijft uitbreiden, kan dit cijfer nog iets dalen. De Russen hadden Finland ook alle ruwe olie willen leveren die dit land nodig heeft, maar westerse maatschap pijen zullen hier olie kunnen blijven ver kopen, howel waarschijnlijk minder dan de 50 percent die zij oorspronkelijk in handen hadden voor aankopen vorig jaar naar het oosten werden gelegd. De waar de van de Finse invoer uit de Sovjet-Unie in de periode 1961-'65 zal ongeveer 240 miljard Finse mark bedragen en de waarde van de uitvoer naar de Sovjet- Unie ongeveer 256 miljard Finse mark. Mikoyan over de Europese integratie Op een persconferentie na de tekening van de handelsovereenkomst heeft de Rus sische minister van Handel Mikoyan zich uitgesproken tegen het plan voor een Kleine Vrijhandelszone en tegen andere economische groepvormingen, doch hij weigerde commentaar te geven op Fin- lands positie met betrekking tot de Kleine Vrijhandelszone. Mikoyan zei, dat de Sovjet-Unie gekant is tegen blokvorming, zoals de Europese Gemeenschappelijke Markt en de Kleine Vrijhandelszone en zij beschouwt pogingen om Europa te ver delen in kleine economische belangensfe ren als overblijfselen van de periode van de koude oorlog. Mikoyan voegde hieraan toe, dat wanneer men verder zou gaan met de plannen voor een Kleine Vrijhan delszone, de Sovjet-Unie voor haar eigen belangen zou moeten waken. Hij was er zeker van, dat de Finse regering een juist besluit zou nemen wat betreft een deelne ming aan dit plan en hij nam aan, dat Finland het tevens van belang achtte zijn handel met de Sovjet-Unie te verzekeren en tot ontwikkeling te brengen. Vrijdagmiddag is de arbeider J. B. van Steen uit Assendelft bekneld geraakt tus sen een kruiwagen en een betonkolom, als gevolg waarvan hij met ernstige verwon dingen aan zijn linkeronderbeen en een breuk in het andere been in het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk moest worden op genomen. De arbeider liep met zijn kruiwagen over het ovendek van de cokesovens op het Hoogoventerrein. Op het moment dat hij een betonnen kolom van een kolentoren had bereikt, passeerde hem uit tegenover gestelde richting een vulwagen. De vulwa- gen reed hem aan en drukte hem tegen de betonkolom. Ook hier dus slechts een geringe afwijking ten opzichte van de eerste helft van 1958 namelijk een verbetering met 87 mil joen, doch een niet onbelangrijke ver laging ten opzichte van de tweede helft van 1958 met 305 miljoen. De geringe achteruitgang van het over schot op lopende rekening op kasbasis in de eerste helft van 1959 in vergelijking met de eerste helft van 1958 is de resultante van een toeneming van het betalingstekort in het goederenverkeer met 89 miljoen, een afneming van het betalingsoverschot in het dienstenverkeer met 47 miljoen en een toeneming van het overschot van de kaoitaalopbrengsten met 87 miljoen. De toeneming van het negatieve han delssaldo met 89 miljoen is een gevolg van het feit, dat de stijging van de invoer- uitgaven met 527 miljoen sterker is dan de toeneming van de uitvoei'ontvangsten met 438 miljoen. Prof. A. M. Donner, de (Nederlandse) president van het Europese Gerechtshof, heeft in Brussel verklaard dat het hof ge raadpleegd zou moeten worden als de zes regeringen de totstandkoming van de Euromarkt zouden willen bespoedigen. Prof. Donner, die op een persconferentie vragen beantwoordde, voegde hieraan toe dat de zes regeringen tot op heden het hof nog niet over deze kwestie hebben bena derd. Prof. Donner die met zijn negen rech ters in Brussel is voor een officieel bezoek, deelde voorts mede dat het hof tot op he den een honderdtal geschillen heeft be slecht. Het door het Centraal Bureau voor de Statistiek berekende indexcijfer van de totale consumptieve bestedingen der Ne derlandse bevolking bedraagt voor wat de waarde betreft voor augustus 144 tegen 163 voor juli, 144 voor juni jongstleden, 142 voor augustus 1958 en een maandge- middelde van 145 voor 1958. Het hoeveel- heidsindexcijfer van de consumptieve be stedingen, berekend per hoofd van de be volking, bedraagt voor augustus 112 tegen 131 voor juli, 115 voor juni jongstleden en 116 voor augustus 1958. Het feit, dat hoe wel de hoeveelheid der consumptieve be stedingen ten opzichte van augustus 1958 is gedaald, de waarde een stijging ver toont, is toe te schrijven aan de prijsstij ging, die zich tegenover een jaar geleden heeft voorgedaan. Het indexcijfer van de prijzen steeg van 115 in augustus 1958 tot 119 in augustus jl. Advertentie M. STRDLAND - SCHOTERWEG 5 - 7 - TELEFOON 60114 De vakbond van arbeiders in de Ameri kaanse staalindustrie heeft hervatting van de onderhandelingen met de staalon- dernemingen voorgesteld om een einde te maken aan de staking die het gehele land treft. Het initiatief was genomen ingevol ge de passage in het uitgevaardigde ge rechtelijke bevel waarin opdracht tot her vatting der besprekingen wordt gegeven. Het is niet bekend of de vakbond met nieuwe voorstellen komt. De onderhandelingen worden zaterdag middag te Pittsburg hervat. Dit besluit werd genomen nadat de werkgevers met het vakbondsvoorstel hadden ingestemd. De Amerikaanse minister van Arbeid, James Mitchell, deed vrijdagavond een beroep op werkgevers en werknemers om dag en nacht te onderhandelen tot een ak koord bereikt zal zijn. De vakbond en de staalmaatschappijen zijn dat verplicht te genover hun leden, aandeelhouders en het Amerikaanse volk, zo meende de minis ter. Het indexcijfer voor de kosten van le vensonderhoud in de Verenigde Staten is in september blijkens mededeling der Amerikaanse regering tot een nieuw hoog tepunt gestegen. Het indexcijfer van het ministerie van arbeid dat is gebaseerd op het gemiddelde voor 1947-1949 100 be draagt voor september 125,2 of drie tien de percent hoger dan in augustus. Het bestuur van de n.v. Stoomspinnerij „Twenthe" te Almelo deelt mede, dat haar fabrieken over het eerste halfjaar 1959 volledig bezet zijn geweest en ook thans nog ruim van orders zijn voorzien. De resultaten over het eerste halfjaar zijn redelijk, terwijl de vooruitzichten voor het tweede half jaar gunstiger zijn in verband met een lichte verbetering van de prijzen. Advertentie De Westduitse Bundesrat heeft het door de regering ingediende voorstel tot het heffen van een belasting op stookolie van D.M. 3 per 100 kg. verworpen. De Bundes rat heeft te kennen gegeven dat de voor gestelde belastingheffing niet het geëigen de middel is om de steenkolenindustrie te helpen, daar hierdoor de ontwikkeling in de richting van een toenemende vraag naar stookolie niet zou worden vertraagd. De Bundesrat is in dit opzicht een geheel andere mening toegedaan dan de rege ring, welke met de voorgestelde belasting een maatregel beoogt om de Westduitse steenkolenindustrie te helpen om de steen- kolenvoorraden bij de mijnen te doen da len door de concurrentie van stookolie op de brandstoffenmarkt te verminderen. Verwacht wordt, dat de regering thans een beroep zal doen op de verzoenings commissie, waarin vertegenwoordigers zijn opgenomen uit de Bundesrat en de Bundestag, voor het opstellen van een compromismaatregel. De Amerikaan H. B. Cantor heeft in New York bekendgemaakt, dat de inter nationaal bekende makelaar Ivor B. Clark zich bereid heeft verklaard de twee super passagiersschepen die hij in Hamburg wil laten bouwen, te financieren, of de West duitse regering zich nu garant stelt of niet. Maandag zullen Cantor, Clark en de Ham- burgse scheepsbouwer dr. Wilhelm Scholz samenkomen voor het uitwerken van twee financieringsschema's, één voor het geval de Westduitse regering voor zeventig per cent van de bouwkosten van 160 miljoen dollar garant wil staan, en één voor het geval dat dit niet gebeurt. Cantor wil met deze schepen 6.000 passagiers in een keer over de oceaan brengen voor 50 dollar per Behoudens goedkeuring van Rijksbe middelaars zal bij P. de Gruyter en Zoon met ingang van 1 november een loonsver hoging worden gegeven van vijf percent. Verder zullen alle werknemers en werk neemsters die op 15 oktober tenminste een half jaar onafgebroken in het bedrijf werkzaam waren bovendien een uitkering ineens ontvangen ter grootte van IV2 per cent van het huidige jaarloon. De gewij zigde C.A.O. zal van kracht blijven tot 1 januari 1961. (Van onze Haagse redacteur) Van alle door de wisselende spelregels van de gedifferentieerde loonpolitiek reeds gecompliceerde loononderhandelin gen zijn die voor de streek vervoermaat schappijen wellicht het moeilijkst. Reeds half juli hebben een aantal ver voerbedrijven samen met de werkne mersorganisaties een voorstel gedaan, dat ongeveer neerkomt op een twee-ploe- gentoeslag van zes percent van het gel dende loon. Deze vervoerbedrijven zijn daartoe bereid op voorwaarde, dat deze toeslag als kostenfactor zal worden er kend, opdat deze bij aanvragen om ta riefsverhoging in de beoordeling zal wor den betrokken. De directies der betrokken ondernemingen hebben er daarbij op ge- I.A.T.A.-vergadering De negentiende jaarvergadering van de I.A.T.A. (Internationale Vereniging voor Luchtvervoer) is gesloten. Besloten werd de eerstvolgende bijeen komst in 1960 in Kopenhagen te houden. In 1D61 komt de jaarvergadering in Sydney bijeen en voor de vergadering in 1962 denkt men aan Du blin. Aanklacht tegen General Motors De Amerikaanse regering heeft bij een Fede raal Gerechtshof een aanklacht ingediend tegen General Motors wegens overtreding van de antl- trustwet door de overname van een maatschap pij. die bulldozers fabriceert, de Euclik Road Machinery Company. Hulp voor Nigerië De E.E.G.-commissie heeft een Frans voorstel goedgekeurd om de Westafrikaanse republiek Ni gerië een bedrag van 10.706.850 gulden ter be schikking te stellen voor het uitvoeren van een onderwijsprogramma. De benodigde scholen zul len door particuliere firma's worden gebouwd. Meer vreemde valuta voor Engelse toeristen Engelse toeristen mogen voor buitenlandse rei zen voortaan 250 pond sterling aan buitenlandse valuta meenemen, aldus heeft het Britse ministe rie van Financiën meegedeeld. Wil men meer op nemen dan moet dit bij de Bank of England wor den aangevraagd. Sinds 1945 mochten Engelse toeristen slechts 100 pond opnemen, afgezien van de reiskosten. Handelsbesprekingen RuslandOostenrijk In Wenen zijn Russisch-Oostenrijkse handels besprekingen begonnen, ter formulering van een nieuwe handelsovereenkomst. Het huidige ver drag loopt eind 1960 af. Het voorzag in een goe- derenruil ter waarde van ruim 300 miljoen gul den per jaar, doch tot dusver is dit bedrag nooit bereikt. Engelse spoortarieven omhoog Met ingang van 1 november zullen de Engelse spoorwegtarieven verhoogd worden. Voor nor male reizen over afstanden tot 320 km. zal de verhoging 12,5 percent bedragen, op langere tra- jekten is zij minder. Verhoging van Belgische posttarïeven De Belgische posttarieven zullen met ingang van volgende maand aanzienlijk worden ver hoogd. Brieven voor het binnenlands postverkeer voor brieven naar Nederland geldt het bin nenlandse tarief zal men voortaan met een postzegel van Bfr. 3 moeten frankeren. Totnutoe was het tarief Bfr. 2.50. Het verzenden van brief kaarten gaat Bfr. 2 kosten inplaats van Bfr. 1.50. Naar het ministerie van Verkeerswezen mede deelt, wil men door deze tariefsverhoging tot een sluitende exploitatie van de postdienst komen. Premieregeling voor mijnwerkers In de in Heei'len gehouden vergadering heeft de mijnindustrieraad de verordening vastgesteld tot verlenging van de bijzondere premieregeling voor het ondergrondse mijnpersoneel. De regeling werd in 1957 ingevoerd. Zij houdt in dat onder grondse mijnwerkers per dienst een zogenaamde aanwezigheidspremie van 1.50 ontvangen. Carnets E.C.S. voor Noorwegen Tot de kring van landen voor welke de Kamers van Koophandel Carnets E.C.S. voor de tijdelijke in- en uitvoer van handelsmonsters en handels stalen kunnen afgeven, is thans ook Noorwegen toegetreden. Nadere inlichtingen verstrekken de Kamers van Koophandel, aldus een mededeling van de Haagse K.v.K. De „Club van Helsinki" Finland heeft de Ver. Staten. Canada, Frankrijk en Spanje voorgesteld toe te treden tot de „Club van Helsinki" - het commerciële orgaan van de elf landen die het protocol betreffende multila terale handel hebben getekend. Deze landen zijn Engeland, West-Duitsland, België, Nederland, Italië, Oostenrijk, Zwitserland, Portugal, Zweden, Noorwegen en Denemarken. Informatiekoersen gouden munten H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen voor gouden munten: tientjes 27,50—28,40 27,65 28,65), ponden 32,00—37,00 31,00—36,00), Napoleons 26,75—28,75 (onv.), vreneli 26,75 28,75 (onv.) en 20 Belgische francs 26.75— 28,75 (onv.). De goud- en zilvernoteringen ble ven ongewijzigd. Turkije en de E.E.G. De Turkse regering heelt de voorzitter van de Europese Commissie prof. Hallstein, vice-voorzit- ter Marjolin en het Belgische commissilid Rey uitgenodigd een bezoek aan Ankara te brengen. Hallstein heeft de uitnodiging aanvaard, doch aangezien Rey ziek is, zal het bezoek pas over enige weken kunnen worden afgelegd. Esso verlaagt bunkerolieprijzen Met ingang van heden hebben Esso Nederland en haar Europese zustermaatschappijen de bun- kerprijzen voor bunkerfueloil met 10 shilling per long ton verlaagd. Deze prijsverlaging geldt voor de meeste Europese havens, inclusief die in het Verenigd Koninkrijk. Franse regering bestrijdt prijsstijging De Franse regering heeft gisteren haar plannen tot beteugeling van de stijgende tendentie dei- prijzen voltooid. Naar werd vernomen zullen de nieuwe maatregelen bestaan uit verlaging dei- prijzen voor de produkten van bepaalde genatio naliseerde industrieën, vooral die van steenkolen, gas en elektriciteit, terwijl voorts de benzineprij zen en invoerrechten zullen worden verlaagd. 25. Mijnheer Moutarde," riep Panda bezorgd, „zouden we niet wachten met het eten opdienen, tot alles een beetje rustiger is geworden?" „Waarom?" vroeg de kok verwonderd. „Nee hoor, dat doen we niet!" Hij tikte de kapitein, die juist in een hevig gevecht gewikkeld was be leefd op de schouder en sprak: „Een ogenblikje! Hier is uw eten!" „Hè. schreeuwde de gezagvoerder over zijn schouder. „Zie je niet, dat ik het druk heb? Laat dat eten maar wachten!" „Maar dan wordt het koud!" riep Maitre Moutarde verontwaardigd „Komaan, no bele kapitein, ik zal u voeren. Dan kunt gij intussen voortgaan met uw. .eh. werkzaamheden. „Vooruit dan, maar mors niet op mijn uniform," gromde de kapitein. De zeelieden van het aangeval len schip zagen deze gebeurtenissen met afgunst en angst. De zeerovers werden blijkbaar uitstekend verzorgd. Zelfs in het heetst van het gevecht konden zij niexiwe krachten opdoen en het was dus te ver wachten, dat hun aanval straks in hevig heid zou toenemen. Maar groot was hun verbazing, toen de kapitein plots op af zichtelijke wijze zijn gelaat vertrok en het zwaard uit zijn handen liet vallen. „Stop..stop..stop. riep hij met ge smoorde stem Waarmee wilt u stop pen?" vroeg Panda beduusd „Met eten of met vechten. wezen, dat de loonronde van zes percent uit 1956 en enige andere verbeteringen ook al niet doorberekend mochten wor den. Twee maanden na de indiening van dit voorstel heeft er onder voorzitterschap van de minister van Economische Zaken en de staatssecretaris van Sociale Zaken een bespreking plaats gehad met de ver tegenwoordigers van de bedrijfstak Ver voer. Sinds enige tijd stellen de vakverenigin gen zich nu op het standpunt, dat, nu het overleg op gang gekomen is, de clausule over de erkenning van de twee-ploegen- toeslag als kostenfactor wel gemist kan worden. De hefboom die het gesprek op gang bracht, zo drukt men het aan die zijde uit, is nu een spaak in het wiel ge worden. Het lijdt immers geen twijfel dat een ambtelijk onderzoek naar de invloed van de voorgestelde loonsverbetering op de vervoerprijzen geruime tijd in beslag zal nemen. Wanneer men van deze beperkende be paling verlost is, kan men de „koninklijke weg" volgen welke over de looncommis- sie van de Stichting van de Arbeid naar het College van Rijksbemiddelaars voert. De directies der betrokken busbedrijven wensen de tariefclausule echter niet zon der meer los te laten, niet alleen omdat zij dan weer in onzekerheid verkeren over de bedrijfseconomische gevolgen van de loonsverbetering, maar ook omdat zij het tegenover de regering onjuist achten een voorwaarde, waaraan eerst groot gewicht is gehecht, thans zonder meer te laten val len. Werkgevers en werknemers zijn het ech ter wel eens geworden over een andere procedure om de beslissing te bespoedi gen. Daarom heeft men dezer dagen een bemiddelingspoging gedaan om te berei ken, dat de Stichting van de Arbeid in af wachting van de beslissing van de rege ring over de doorberekening alvast advies uitbrengt over de loonhoogte. Het is niet onmogelijk, dat aan die wens zal worden tegemoetgekomen. WASHINGTON (Reuter) —De interna tionale samenwerking bij het wetenschap pelijk onderzoek in het zuidpoolgebied zal worden voortgezet. De conferentie van twaalf landen in Washington over het zuidpoolgebied heeft hierover algemene overeenstemming bereikt. Eerder was men het er reeds over eens geworden dat het zuidpoolgebied slechts voor vreedza me doelen zou worden gebruikt en dat al le maatregelen van militaire aard verbo den dienden te zijn. Volgens een officieel communiqué worden de besprekingen in een geest van samenwerking gevoerd en maakt men bevredigende vorderingen. Het verluidt echter dat men nog niet veel vorderingen heeft gemaakt met de be langrijke kwestie van de territoriale aan spraken. Zeven van de deelnemende lan den hebben dergelijke aanspraken: Argen tinië, Australië, Groot-Brittannië, Chili, Frankrijk, Nieuw-Zeeland en Noorwegen. Speelholen. In de staat New York heeft de politie vrijdag een grootscheepse razzia gehouden op speelholen, die in handen van de georganiseerde onder wereld zijn. In totaal 86 van dergelijke etablissementen werden gelijktijdig overvallen, en 140 personen werden gearresteerd. Atoomwater. De officier van Justitie te Kopenhagen heeft een strafvervolging ingesteld tegen Axel Otto Hansen, die voorgeeft wonderdokter te zijn en fles sen „atoomwater" verkoopt voor 1,25 per stuk. Dat atoomwater is volgens de kwakzalver heel goed: 40.000 mensen gebruiken het volgens zijn voorschrift van een halve liter per dag. Hansen heeft daaraan ook nog een particylier godsdienstje verbonden, waar hij tot op heden volgens de justitie een kleine zesduizend gulden rijker van is ge worden. Automatisch. De eerste automatische fa briek van communistisch China zal bin nenkort te Lojang volledig in gebruik worden genomen, aldus heeft het pers bureau „Nieuw China" vrijdag gemeld. In de fabriek worden trekkers en land bouwmachines gemaakt. Sedert juli van vorig jaar wordt bij wijze van proef reeds in de fabriek gewerkt. Er zijn 630 trekkers afgeleverd. Botsing. Bij een botsing tussen een auto bus en een vrachtauto bij Beërsjeba in het zuiden van Israel zijn negen mensen omgekomen en twintig gewond, aldus is uit Jeruzalem vernomen. Oopa. Pouvaana Oopa, voormalig pre mier van FransPolynesië, is tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij en 15 anderen worden ervan beschul digd vorig jaar plannen beraamd te hebben om de stad Papeete in brand te steken. Tahiti had in september 1958 bij referendum zich uitgesproken voor de constitutie van de nieuwe vijfde re publiek in weerwil van Oopas cam pagne ertegen. Geen behoefte. Kardinaal Wyszinski, r.-k. primaat van Polen, is kortgeleden uit Warschau vertrokken. Volgens sommige waarnemers is hij uit Warschau weg gegaan, omdat hij geen onderhoud wil hebben met de hoogste leider van Po len. De Poolse regering zou met de kardinaal willen onderhandelen om te komen tot een „modus vivendi" met het Poolse episcopaat, omdat zij de steun van het hele volk wil hebben bij de uitvoering van haar soberheidspoli- tiek. Werkschema. Op 6 maart van dit jaar stak een 18-jarige jongen in Tokio een politieman dood, omdat hij diens revol ver wilde hebben. Met die revolver wil de hij dan weer de Japanse premier Nobusuke Kisji vermoorden „omdat dan het lot van de arbeiders veel lichter zou worden". Kort na de moord op de politieman werd de jongen echter ge arresteerd en dezer dagen werd hij tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Plaatsvervanger. De 61-jarige Aneurin Bevan is plaatsvervangend leider van de Britse socialistische partij gewor den. De vorige plaatsvervangende lei der was James Griffiths. Geen van de parlementsleden van Labour, die aan het begin van elke parlementaire zit ting de leider en andere functionarissen van de partij benoemen, heeft zich te gen Bevans benoeming verzet. Vrijheidsdier. Twee Nigerianen hebben vrijdag in brieven aan het blad „To- say" voorgesteld om als het land het volgend jaar onafhankelijk wordt, een muskiet op te nemen in de vlag. Want, zo redeneren de briefschrijvers, als we hier niet zoveel muskieten hadden ge had, zouden zich hier meer blanken ge vestigd hebben en zouden we de onaf hankelijkheid waarschijnlijk niet zo snel hebben gekregen. Dat niet. President Sukarno heeft het ge rucht tegengesproken, dat het de bedoe ling zou zijn om Chinese handelaren, aan wie per 1 januari 1960 het verblijf op het platteland zal worden verboden en die naar de steden worden overge bracht, aldaar te concentreren in ghet to's, zoals die in sommige delen van Europa bekend waren als woonplaat sen van de Joden. De overbrenging van de Chinezen zal een geleidelijk verloop hebben. Het stichten van dergelijke ghetto's voor Chinezen zou de goede naam van Indonesië in het buitenland schaden, aldus een officieel Indonesi sche woordvoerder. Het K.N.M.I. deelt mede: Het front, dat over de Britse eilanden Het hogedrukgebied boven West-Europa ons land nadert, werd vertraagd door de ontwikkeling van afzonderlijke storingen boven Noord-Engeland. De komende 24 uur zal het echter vergezeld van enige regen over ons land komen. In de tem peraturen komt niet veel verandering. kwam via de Oostzee tijdelijk in verbin ding met een hogedrukgebied boven Noord-Rusland. Beide nemen nu echter in betekenis af tengevolge van de uitbreiding van een depressiegebied bij IJsland in oostelijke richting. Vooral in Scandinavië komen flinke luchtdrukdalingen voor. Zachtere oceanische luchtmassa's verdrin gen de daar aanwezige koude lucht, waar in vannacht matige tot strenge vorst voorkwam. In Finland vroor het plaatse lijk 14 graden. De koude lucht is over Rusland tot aan de Zwarte Zee doorge drongen. Het terugdringen van de koude lucht ging vanmorgen in geheel Scandi navië en Oost-Duitsland met intensieve neerslag, deels in de vorm van sneeuw, gepaard. Zondag 25 oktober Zon op 7.20 uur, onder 17.27 uur. Maan op uur, onder 14.23 uur. Maandag 26 oktober Zon op 7.22 uur, onder 17.25 uur. Maan op 0.25 uur, ondei 14.54 uur. Maanstanden 24 oktober 21.22 uui laatste kwartier 31 oktober 23.41 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 24 oktober Hoog water 8.09 en 20.31 uur. Laag water 3.31 en 15.49 uur. Zondag 25 oktober Hoog water 9.08 en 21.39 uur. Laag water 4.19 en 16.42 uur. ~7f? Maandag 26 oktober Hoog water 10.23 en 23.02 uur. Laag water 5.28 en 17.58 uur. Het hoog en laag watei te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. WEERRAPPORTEN oc Maximum-temperaturen c •2 9 binnen- en buitenland. 13-; o. "w H u H Neerslag, laatste 24 uur. S o i «j o .- ECG s Den Helder geheel bew wzw 14 0 Ypenburg geheel bew. w 15 0 Vlissingen geheel bew. zw 13 0 Eelde zwaar bew. zw 14 0 De Bilt geheel bew. zzw 14 0 Twente geheel bew. zzw 14 0 Eindhoven geheel bew. zzw 13 0 Zd Limburg half bew. zzw 13 0 Helsinki onbewolkt n -3 0 Stockholm zwaar bew. o 2 0,2 Oslo regen ono 3 11 Kopenhagen regen z 9 7 Aberdeen zwaar bew wzw 13 0 Londen zwaar bew. wzw 0 Amsterdam geheel bew. wzw 14 0 Brussel zwaar bew. zzw 14 0 Luxemburg mist zw 12 0 Parijs licht bew. ozo 16 0 Bordeaux mist nno 17 0 Grenoble mist windst. 16 0 Nice licht bew. n 20 0 Berlijn regen wzw 13 4 Frankfort zwaar bew. zzw 15 0 München zwaar bew. zzw 11 0 Zürich mist ozo 13 0 Genève onbewolkt wzw 14 0 Locarno licht bew. windst. 24 0 Wenen zwaar bew wnw 13 0 Innsbruck zwaar bew windst. 15 0 Belgrado onbewolkt wzw 12 1 Athene regen nnw 14 2 Rome licht bew o 23 0 Ajaccio onbewolkt ono 22 0 Madrid onbewolkt windst. 0 Lissabon onbewolkt no 25 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2