In Ohmstede vegeteren 374 Letten in een geestelijk isolement Onzichtbare scheidsmuren sluiten de kolonie van de omgeving af Ft kruis JAGO SHAWLS 3aaC~ta*ia Heeremans Van Leuven N.V. <=Praatótoel ZATERDAG 24 OKTOBER 1959 3 AFBRAAK WITTE SN DRANKZUCHT BRANDMERK VOORBEELDIG HARTEWENS Algerijnse terroristen over de Belgische grens ontkomen Inzameling voor de vluchtelingen Prins Bernhardt reis door Brazilië Griekse en Joodse protesten tegen Mertens vrijlating Dit jaar reeds 2900 h.a. bos en heide afgebrand Ruimtevaartbureau van V.S. blij met Von Braun Nu komt er vaart in Satur nils-project öp de Vliegtuigwrakken van „Karei Doorman" Twee straaljagers vermist in West-Duitsland rHoe is het ontstaan Dit woord: KNAAP (Van een onzer redacteuren) Geen prikkeldraad, geen muur en geen schutting scheidt het kamp Ohmstede van het omringende Oldenburg. Een rijweg voert.tussen hoge hagen naar de ingang, die niet afgesloten worcft door een slagboom of hek. Men heeft geen pas of papieren nodig om de grens van het Letse kamp te passeren. Ongehinderd kan men aan alle zijden in- en uitlopen en toch begint, waar de asfaltweg ophoudt en overgaat in een modderige kampweg een gans andere wereld, die door onzichtbare scheidsmuren van de Duitse omgeving is afgesloten. De enclave van Letse vluchtelingen leeft in een geestelijk isolement en verstoken van mense lijke betrekkingen met de buitenwereld, doeltreffender dan door prikkeldraad, muren of schuttingen. De Letse kolonie beschouwt het omrin gende Duitse land als vreemd gebied, dat het eigene bedreigt en waartegenover zij een afwerende houding moet aannemen. Dat geldt in het bijzonder voor de bejaar den, die zich niet kunnen losmaken van het verleden, toen zij iets betekenden in de Letse maatschappij. De hogere amb tenaar, de winkelier en de boer zijn zich hun vroegere waardigheid nog zeer be wust, verlangen erkenning van die positie en krijgen die alleen in hun eigen kring. In de Duitse omgeving betekenen zij niets. Zij blijven in het veilige kamp, ook al omdat zij hun armoede en uitgestoten heid in de nabijgelegen stad Oldenburg schrijnender voelen: zij bezitten immers niets. Ze hebben niets aan te bieden en kunnen niets kopen. Voor hen zijn alle uitwegen geblokkeerd. Ze zijn te oud om te emigreren en te oud om te werken. Ze teren op hun herinnerin gen, leven in een schijnwereld, proberende realiteit te ontvluchten en hopen, tegen beter weten in, maar daarom niet minder sterk, op een terugkeer naar hun vader land en herstel in hun vroegere waardig heid. Die oude garde vormt met haar jongere lotgenoten en kinderen het stationaire overblijfsel van de oorspronkelijke kamp bevolking van 1500 vluchtelingen uit de Baltische staten, die in 1918 onafhankelijk werden, in 1939 door de Russen werden bezet, in 1941 door de Duitsers „bevrijd" en in 1944 opnieuw door de Russen inge nomen, die deze landen bij de Sovjet-Unie inlijfden. Degenen die iets te verliezen hadden en gespaard waren gebleven voor de deportaties naar Siberië in de jaren 1939/1941 namen de wijk in westelijke rich ting. Sommigen, onder wie de dirigent van de staatsopera van Libau, leven al van 1945 in Ohmstede, anderen onder wie generaal Bangerskis, de vroegere minister van Oor log van Letland, de eerste leider van het kamp. werden op het nabijgelegen kerk hof begraven. In die aanvankelijk grote gemeenschap waren meer mogelijkheden tot zelfhand having. Het kamp werd geschikt gemaakt als een tijdelijke verblijfplaats, langs de wegen werden rhododendrons geplant, er kwamen een kerk en een kapel in ba rakken en onder leiding van de dirigent Kunkis werd een operakoor gevormd. Deze ontwikkeling werd evenwel tegen gewerkt door de toenemende emigratie. De sterksten hebben die kans met beide handen aangegrepen en de ouderen, die deze uittocht met lede ogen hebben aan- Advertentie DE £CJkte PIJNSTILLER Een maand gaat vlug! Stop dat opzien naar nare dagen met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! gezien konden de afbraak van hun Letse samenleving niet tegenhouden. Zij kunnen zich niet verzoenen met de gedachte op te gaan in een andere bevolking, en speciaal de Duitse, waarbij zij zich niet kunnen aansluiten uit vrees dat hun nationaliteit zal verdwijnen. Het overgeschoten deel bestaat uit lou ter zielige gevallen. Er zijn twee meisjes die hadden kunnen emigreren, maar hun vader niet in de steek wilden laten. En toen de oude man, die meende de toe komst van zijn kinderen in de weg te staan zich het leven benam, weigerden de meis jes uit wroeging de plaats van het graf te verlaten. Er zijn gezinnen waarvan vader, moeder of kinderen tuberculose hebben gehad (dertig percent van de huidige kampbewoners is door deze ziekte aange tast geweest) en daarom niet voor emi gratie in aanmerking komen. Er is .een groepje drankzuchtigen, .jon ge 'kerels,' die op' »zévëhtienjArigè' 'leeftijd in het Letse Legioen aan Duitse zijde ge vochten hebben tegen de erfvijand Rus land, zich evenmin als de Finnen bekom merend om de politieke gezindheid van de bondgenoot. Deze mannen, die nu on geveer 35 jaar zijn, hebben nimmer de ge legenheid gekregen een geregeld leven te leiden of te trouwen. Toen zij uit krijgs gevangenschap werden ontslagen kwa men zij in het kamp, waar acht maal zo veel mannen zijn als huwbare meisjes. Duitse vrouwen met wie zij in contact ko men, zijn geen gewenste levensgezellin nen. Onder hen bevindt zich een afgestu deerde gymnasiast, die als gevolg van een ernstige hoofdwond voor honderd percent oorlogsinvalide is verklaard en door de drank in een toestand verkeert, waarin hij nauwelijks als mens valt te herkennen. Deze oorlogsinvaliden zoeken elkaar op en besteden hun uitkeringen aan bokking en drank. Het gebruik van maaltijden heb ben zij opgegeven. Een ontwenningskuur van zes maanden heeft geen verbetering gebracht. Er zit niets anders op deze men sen uit de gemeenschap te verwijderen. Pastor Paulis Urdze, de 38-jarige lei der van deze overwegend protestantse ge meenschap, heeft geen hoop dat de ouden van dagen zich voetstoots bij de werke lijkheid zullen neerleggen. Hij verwacht dat de middengroep zich, tegen wil en dank, naar de omstandigheden zal schik ken en dat alleen de kinderen zich eniger mate zullen redden. Zelfs de allerjongsten zullen zich evenwel niet helemaal aan de kampsfeer kunnen ontworstelen zodat hij meent dat de moeilijkheden pas in de vier de generatie zullen zijn overwonnen. Het kampleven heeft deze mensen ge brandmerkt als buitenstaanders. Hun sol licitaties zijn waardeloos met het kamp adres en hun sociale contacten lijden schipbreuk omdat zij de Duitse partner iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii WENK CLIMAX E In Revue der Reclame heeft E. de Vries het over „een paar behartenswaardige stro- Ei fen". Een behartigenswaardige wenk voor E. de Vries: Nederlands leren. MAMA En Utrechtsch Nieuwsblad S deelt mede: „Verbetering hoeft niet kostbaar te zijn, wanneer men een plan i maakt, dat in de loop der tijd verwezenlijkt kan worden." Ik zie Moedertje Tijd al lopen met 5 haar zandloper. KARWEITJE Deze stond in De Gooi- en Eemlander: Bijverdienste: Wie wil ons huis afbranden en 1 X grondverven. 5 Materiaal aanwezig. Tesselschade- laan 16, Bussum. De Volkskrant schrijft: „een luistervolle climax van de jubileumherdenkingen ivas gister avond het galaconcert". De concertzaal moge dan al vol luisteraars hebben gezeten, luister rijk is dit Nederlands niet; Het is bepaald geen leesvolle climax die De Volkskrant mij met dit zinnetje biedt. PAAL De Nieuwe Tilburgse Cou rant schrijft: „Men mocht met recht wel eens even stilstaan bij deze 40-jarige mijlpaal." Voor een paal vind ik veertig jaar niet oud genoeg om er (met of zonder recht) bij te blijven stilstaan. Zeker éérst grondverven? ^Hll! Talarius .1# niet op voet van gelijkheid kunnen ontmoe ten. De kinderen die de Duitse lagere en middelbare school bezoeken, meestal met grote financiële offers van de zijde der ouders voelen zich minderwaardig en staan op school alleen. Zij schamen zich voor hun ouderlijk thuis, schuwen daarom uitnodigingen van Duitse jongeren en voe len zich van twee kanten in het nauw ge dreven. Enerzijds spreken hun ouders al gauw van verraad aan Letse zaak, ander zijds mijdt de Duitse schooljeugd het kampmilieu waar een vreemde taal wordt gesproken en andere gebruiken heersen. Een Let studeert met een beurs geodesie, maar twee gediplomeerde gymnasiasten durven de universitaire studie niet aan, omdat zij vrezen het scherpe toezicht dat op buitenlandse bursalen wordt uitge oefend, niet te kunnen doorstaan. Het doorbreken van die afzondering kan slechts geleidelijk geschieden en moet be ginnen bij de jeugd, ondanks de spannin gen die dit assimilatie-proces tussen ouders en kinderen zal veroorzaken. Een hulpmiddel voor de ouderen is werk. Het grote doel van pastor Urdze is een eigen kleine industrie op te bouwen, die arbeids intensief moet zijn. Er is al een begin van huisindustrie voor een Duitse firma, maar die wordt bijzonder slecht betaald. Het is zeer eenvoudige arbeid, die geest dodend is voor de intellectueel, maar er is nu eenmaal niets beters voorhanden in deze industrie-arme streek. Zwaar werk is voor deze mensen uitgesloten, hetgeen de mogelijkheden nog meer beperkt. Toe gang tot de ambtenarij is niet mogelijk, omdat men daartoe Duits staatsburger moet zijn. Het gedrag van de Letse jeugd is, in tegenstelling tot wat men zou kunnen ver wachten, voorbeeldig. De kampbevolking is bij voorbaat van iedere verdenking ont heven als er in de buurt diefstallen of vernielingen zijn gepleegd. „Halbstarken" vindt men er niet en evenmin komt er jeugdmisdadigheid voor. „Ze kunnen zich de luxe van het nozemdom niet ver oorloven", zegt pastor Urdze. De kinde ren hebben geen tijd of geld voor buitenis sigheden, omdat de invalide vader of moeder hun hulp te zeer behoeven. Gisteren heeft een meisje in dit kamp voor het eerst van haar leven een echt verjaardagscadeau gekregen. Voor haar zal die elfde verjaardag van vrijdag 20 oktober 1959 onvergetelijk zijn. Haar va der is werkloos, een herstellende tbc-pa- tiënt, haar moeder is zenuwziek en ze heeft vier broertjes en zusjes met wie ze een slaapvertrek deelt waarin net vijf ledikanten kunnen staan. Haar harte- wens, een nieuwe fiets, zou wel nooit in !vervul 11 hgpgaarr. Toch is dat begeerde rij wiel er gekomen. In een stortregen is ze dolgelukkig van de winkel naar huis ge fietst', hóëytfêi zij en haar vader met de auto waren meegenomen en het geschenk best later gehaald had kunnen worden. Dertig Nederlandse journalisten, van wie er enkele toevallig dit gezin bezochten, „lapten" ieder vijf mark, de Duitse rij wielhandelaar liet 34 mark van de prijs vallen en gaf een lamp en een dynamo op de koop toe. Van de overblijvende vijf mark werd vlees gekocht voor een feest maal. Dat vonden wij goed besteed, maar met een fiets is alleen dat kind blijgemaakt niet dat gezin en niet die 77 andere gezin nen en niet die 145 alleenstaanden gehol pen, in totaal 374 zielen. Dat kamp van die 52 houten barakken moet verdwijnen. Twee zijn er al gesloopt om plaats te ma ken voor de fundamenten van negen flat woningen, waarin deze Letse gemeen schap een betere toekomst tegemoet kan gaan. De helft van het geld voor die 129 woningen merendeels tweekamerwo ningen met keuken, kelder en wasgelegen heid wordt uit Nederland verwacht, via het Hoge Commissariaat van de Vluchte lingen van de UNO in Genève. U draagt toch bij als volgende week de collectanten met lijsten aan uw deur komen en als van daag over een week de collectebussen rammelen? Verkiest u een andere weg? Het gironummer is 1959-60 van de stich ting Nederlands Comité Vluchtelingen- jar 1959-1960. Advertentie Zie advertentie op pagina 10 Dealer voor Haarlem. Bloemendaal. Santpoort, Velsen, IJmuiden. Beverwijk en Heemskerk AUTOMOBIELBEDRIJF Off. Dealer General Motors Vauxhall - Pontiac - Bedford NIEUWE GRACHT 78 - HAARLEM Tel. 17588 (4 lijnen) (Van onze correspondent in Bonn) De twee Algerijnen, die donderdagavond nabij het Keulse hoofdstation het vuur openden op drie landgenoten, zijn naar alle waarschijnlijkheid diezelfde avond bij Aken over de Belgische grens ontkomen. Bij de schietpartij werd een Algerijn ge dood, een tweede zwaar gewond en de der de heeft de politie verzocht hem toch voor- lopig in een cel te houden, want hij vreest voor zijn leven. In politieke kringen te Bonn neemt de verontwaardiging over deze en andere po litieke aanslagen op Westduits grondge bied toe. Men eist, dat het uit zal zijn met dergelijke schietpartijen, waarbij in dit ge val de beruchte Franse terroristen-organi satie „De rode Hand" waarschijnlijk niet zou zijn betrokken. De politie te Keulen gelooft dat twee rivaliserende Algerijnse ondergrondse organisaties, het F.L.N. en het M.N.A. elkaar in West-Duitsland ver volgen. Pastor Paulis TJrdze, die de Letse kolonie in Ohmstede leidt. Deze ener gieke predikant is onlangs ontvangen door Koningin Juliana. In de week van 26 tot en met 31 oktober zullen in de gemeenten Haarlem, Benne- broek, Bloemendaal, Heemstede en Zand- voort, in het kader van de landelijke ac tie voor de vluchtelingen lijstcollecten ge houden worden, gevolgd door een straat collecte op 31 oktober 1959. onder auspi ciën van de Stichting Vluchtelingenhulp Zuid-Kennemerland; deze actie is voor wat de gemeente Velsen betreft ingezet op 19 oktober 1959. Van de opbrengst van deze collecten zal in West-Duitsland een aantal huizen wor den gebouwd voor de thans nog aldaar in kampen verblijvende niet-Duitse vluchte lingen, namelijk de Esten, Letten, Balten en Polen. Onder deze vluchtelingen bevindt zich een groot aantal ouden van dagen en kin deren, van wie velen al meer dan veer tien jaren een uitzichtloos bestaan leiden in woonverblijven waarin toestanden heer sen, die wel zeer in strijd zijn met de men selijke waardigheid en waarde. Bijdragen zijn welkom niet alleen via de collectelijsten en collectebussen, doch evenzeer door middel van stortingen en overschrijvingen op gironummer 4000 ten name van De Twentsche Bank N.V. te Haarlem ten gunste van de Stichting Vluchtelingenhulp Zuid-Kennemerland of gironr. 195960 t.n.v. het Nederlands Comi té Vluchtelingenjaar 1959/1960. Het comi té is als volgt samengesteld: dr. J. E. Ba ron de Vos van Steenwijk, voorzitter, mr. O. P. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, secretaris, D. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, burgemeester van Bennebroek, lid, dr. D. H. Peereboom Voller, burgemeester van Bloemendaal, lid, mr. A. G. A. ridder van Rappard, burgemeester van Heem stede, lid, mr. M. M. Kwint, burgemees ter van Velsen, lid, mr. H. M. van Fene- ma, burgemeester van Zandvoort, lid, H. Ledeboer, directeur van De Twentsche Bank te Haarlem, penningmeester. RIO DE JANEIRO (UPI) Prins Bern- hard, momenteel op staatsiebezoek aan Brazilië, brengt vandaag, zaterdag, een bezoek aan de Nederlandse model-neder zetting Naometoque, in het kustgebied van de Rio Grande. Er gaan geruchten dat de Prins tijdens zijn bezoek aan het kustge bied rapporten zal ontvangen die verband houden met de aanleg, door Nederlanders, van een kanaal tussen Porto Alegre en de zee, doch meer dan geruchten zijn dit mo menteel niet. De Prins zal het weekeind doorbrengen in het Argentijns-Braziliaanse grensge bied en maandag naar Rio de Janeiro te rugkeren voor een onderhoud met presi dent Kubitschek. Naometoque is een der meest opvallend ste werkstukken van Nederlandse deskun digen, die van „het vermoeide land", zoals de streek heet, een welvarend landbouw gebied hebben gemaakt. ATHENE (Reuter-UPI) Een commis sie van het Griekse parlement heeft met 56 tegen 20 stemmen een regeringsvoor stel goedgekeurd dat beoogt de vervol ging van nazi-oorlogsmisdadigers te sta ken en de oorlogsmisdadigers die nog ge vangen zitten in vrijheid te stellen. De twintig afgevaardigden die tegen stemden behoren tot de oppositie. Zij betoogden dat voor alles overeenstemming moet wor den bereikt over schadevergoeding aan slachtoffers van de Duitsers. De minister van Buitenlandse Zaken Evangelos Ave- roff zei dat de wet de betrekkingen met West-Duitsland ten goede zal komen. Hij ontkende dat de regering het ontwerp on der Westduitse druk had ingediend. Als het parlement het voorstel aan vaardt zal de gevangenisstraf van 25 jaar waartoe de Berlijnse advocaat Merten is vei'oordeeld, worden opgeschort. Merten is schuldig bevonden aan ooxdogsmisdaden, waaronder deportatie van 46.000 Joden uit Saloniki naar Polen. De Joodse gemeenschap van Athene heeft de rechtbank verzocht Merten gevangen te houden in afwachting van de uitspraak in enkele civiele procedures en de beta ling van een boete ten bate van de Joodse slachtoffers. Vrijdagavond heeft de Nederlandse bos- bouwvereniging in Bei-gen op Zoom haar najaai'sbijeenkomst gehouden. De voorzit ter, profe&or dr. ir. J. H. Becking, zei in zijn openingsrede dat ondanks alle voor zorgsmaatregelen en ae efficiënte organi satie van de bosbrandweer dit jaar door de droogte zeer veel bos en heidebranden voorgekomen zijn. De verbrande oppex-vlakte bedroeg tot 1 oktober reeds 2900 ha., 300 ha. meer dan in het als rampjaar bekend staande jaar 1954 is verbrand. In 1957 bedroeg de ver brande oppervlakte 868 ha. en in het zeer natte jaar 1958 slechts 240 ha. Ook nu is het gevaar voor nieuwe bosbranden nog geenszins geweken. Van de tot 1 oktober geregistreerde 694 bos- en heidebranden was 34 percent aan onvoorzichtigheid en ruim een percent aan kwaadwilligheid te wijten. Van de rest kon de oorzaak niet met zekerheid wor den vastgesteld. De droogte heeft ook grote schade aan gericht aan de nieuwe aanplant en de jon ge, tot twintigjarige, opstanden. Hoe groot de schade" is, is thans nog niet te beoor delen. De oudere opstanden hebben uiter lijk mirfder van de droogte geleden, al zal de aanwas, mét uitzondering van de po pulier, wel veel geringer zijn dan in meer normale jaren. Bijzonder goed heeft de eik de lange droogte doorstaan. De voorzitter zei, dat, voorzover kon worden nagegaan, de in het vorig jaar op getreden depressie op de inlandse hout markt zich niet verder heeft verdiept. Pro fessor Becking verwachtte, dat door de inmiddels weer wat gestegen bouwactivi teit de prijzen van het bouwhout iets zul len stijgen. Echter kan van enige verbe tering van de mijnhoutprijzen het voor de Nederlandse bosbouw belangrijkste sor timent geen sprake zijn door de nog steeds voortdurende crisis in de kolenin- dustrie. Het zoeken naar nieuwe afzetmo gelijkheden voor dunne houtsortimenten heeft derhalve nog niets aan actualiteit in geboet. De voorzitter memox-eerde, dat de com- missie-Bloemers zich in een rapport aan de minister heeft uitgesproken voor de in standhouding van het 15.000 ha. grote her- leni'eservaat Zuid-oost-Veluwe. Met het oog op de schade aan de bosbouw, welke vooral in het zuidelijk deel in het reser vaat een onaanvaax-dbare omvang heeft aangenomen, acht zij het noodzakelijk de hertenstand thans drastisch te verminde ren en wel binnen drie jaar van 2.5 hert per 100 ha. tot 1.5 en zo nodig tot 1 hert per honderd ha. Ook zullen maatregelen moeten worden genomen om de voedsel- verzorging van het roodwild in het bos te verbeteren. WASHINGTON (UPI) Een van de di recteuren van het burgerlijk nationaal bu- ï'eau voor lucht- en ruimtevaart in Ameri ka, Richard E. Horncr, heeft vrijdag op een persconferentie meegedeeld, dat het program voor het onderzoek van de ruim te aanzienlijk versneld zal worden. Het is bijna voor de hand liggend, aldus Horner, dat wij overwegen aanvullende kredieten te vragen. Met het overgaan van dr. Wern- her von Bx-aun en zijn staf van het leger naar het burgerlijk ruimtevaartbureau (een overplaatsing die als een jaar gele den had moeten plaatshebben volgens Horner, maar het leger verzette er zich tegen) komt ook de ontwikkeling van Ame- rika's machtigste raket, de Saturnus, te ressorteren onder het burgerlijk bureau. Deze raket is bedoeld voor verder gevor derde bemande ruimtevluchten. Volgens Von Braun zal de Saturnus in staat zijn dertig ton in een baan om de aarde op een afstand van 500 kilometer te brengen en een expeditie om de maan te zenden. Be gin volgend jaar beginnen de proeven op de grond, ongeveer een jaar later zal de eerste proefvlucht plaatshebben. Von Braun zal behalve met de ontwikkeling van de Saturnus ook belast worden met de ontwikkeling van een nog krachtiger raket, de Nova. Von Braun heeft nu 4.218 employés en tien laboratox-ia onder zich. In totaal wer- ken er bij Redstone 23.000 mensen, van wie 6.000 tot dusver voor het Amex-ikaanse leger. Von Braun wordt bijgestaan door een staf van voormalige Duitse geleerden, met wie hij tijdens de oorlog reeds samen werkte op het Duitse raketcentrum te Peenemünde. Zekerheidshalve De Prins is weer in Zuid-Amerika. Op „goodwill-reis"! En laat u dat maar aan hem over. Als alle zakenlieden net zoveel „flair" en al onze diplomatieke vertegen woordigers zo'n opvatting van hun plich ten hadden, als hij, nu dan rooiden we het reel op de wereldmarkten. Maar goed, daarover niet. Er schiet mij iets anders te binnen, van de voorgaande reizen. De Prins was toen in Mexico. Nu zijn de journalisten van Mexico bepaald geen lieve jongens. Een tikje-boel brutaal en o-zo-bijdehand. Een beetje Noordamerikaans, zoals we dat al tijd zien op Amerikaanse films. In Mexico-City gaf de Prins een pers conferentie. Een uur lang. Alle vragen schenen aan het slot tot tevredenheid be antwoord en de Prins maakte aanstalten om op te stappen. Daar kwam plotseling een Mexicaanse journalist binnengehold; te laat, zoals u begrijpt. Maar hij wilde nog privé zijn „weetje" hebben en nog met de hoed op het hoofd en een sigaret in de mond stelde hij vlug een vraag. De Prins keek hem even aan, lachte toen breed en zei: „Als u even wacht, dan zal ik óók mijn hoed even opzetten en een sigaretje aansteken, dan kan ik hem be antwoorden Die journalist moet later gezegd heb ben: „Ik heb niet veel uit hem gekregen, maar ik heb toch wel wat geleerd. Een ander grappig incident gebeurde in Columbia. Daar was de Prins aangeko men in de havenstad Cartagena. Dat was iets bijzonders. De plaatselijke krant rapporteerde: Dit is de eerste Prins, die ooit in Cartagena is geweest. En fijntjes daaronder stond: Niet de eerste Neder lander, want in zestienhonderd-zoveel zijn Hollandse piraten in Cartagena aan land gestapt en hebben de kerk geplunderd. Des avonds was er een groot banket van de burgemeester en daar ontspon zich tus sen de prins en de stedelijke magistraat het volgende gesprek: „Ik heb gezien, dat ik de eerste Prins ben, die hier in Cartagena is neergestre kenniet de eerste Nederlander...!" De burgemeester knikte. „Vertelt u me eens, burgemeester, bent u eigenlijk niet bang, dat mijn gezelschap van een man of twaalf, weer niet op die kerk afgaatom het offerblok te lich ten, of zoiets „Neen, Koninklijke Hoogheid. Bang niet! Maar zekerheidshalve hebben we de kerk vandaag toch maar op slot ge daan Kijk, dat er in zo'n atmosfeer landen dichter tot elkaar komen, hoeft geen ver wondering te wekken. Pinokkio Advertentie In de Noordzee liggen drie vliegtuig- wrakken, afkomstig van hr. ms. vlieg kampschip Karei Doorman, vlak bij el- kaar. Ze liggen op ongeveer 18 mijl ten westen van Wijk aan Zee, Callantsoog en Kamperduin. De posities zijn x-espectievelijk 52 gra den 31 minuten en 40 seconden noord en vier graden, 5 minuten. 45 seconden oost; 52 graden, 49 minuten, 30 seconden noord en 4 graden, 11 minuten, 30 seconden oost; 52 graden, 46 minuten, 6 seconden noord, en 4 graden, 8 minuten 54 seconden oost. De visserij wordt gewaarschuwd uit te kijken. Sedert donderdagmorgen zijn twee Westduitse straaljagers van het type F 84-F spoox'loos verdwenen. Men ver moedt, dat zij hetzij in Tsjechoslowakije hetzij in Oost-Duitsland terecht zijn geko men, maar het is ook mogelijk dat de toe stellen in de Alpen vex-ongelukt zijn. De laatste keer, dat de piloten hun posi tie bekend maakten, was op het ogen blik, waarop zij 35 kilometer van de Oost- duitse grens verwijderd waren. Tsjechische en Oostduitse instanties hebben tot dusver ontkend dat op hun grondgebied de jagers zouden zijn geland of neergestort. Wel is in de Oostduitse pers melding gemaakt van het verdwijnen der toestellen. Knaap betekent zowel: jongen als: klerenhanger. Het is aan geen twijfel onderhevig dat wij met hetzelfde woord te maken hebben. De eigenlijke beteke nis is dan: kort stuk hout en er is fa milieverwantschap met knoest en kne vel. Men heeft daarna het woord ook gebruikt voor: jongen; punt van verge lijking was het begrip: kort, klein. Dit mag nu wat vreemd klinken, maar wij zien precies hetzelfde in woorden als bengel en vlegel. Bengel, dat ver want is met het Engelse to bang: slaan, betekent eigenlijk: knuppel. En een vlegel is een voorwerp waarmee men dorst. bestaande uit een stok waaraan een kort stuk hout beweeglijk is ver bonden. Beide woorden worden nu ge- ^bruikt voor: jonge deugniet.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3