Weercommissieleden leggen allen hun functie neer Conferentie zee-onderzoek In de vishal en op zee In en om de stad Weercommissie" Amsterdamse Beurs 5 L Laat ze voortaan maar naar KNMI gaan" Vijftigste naoorlogse schip aan KNSM afgeleverd Bloemen lijden van storm Reclame-aanbieding Handbalprogramma Full Speed Vaak: niet varen! Schepen naar zee voor RIJLES is „SUCCES" Logger „Arendje" in moeilijkheden Vrachtschip „Neder Waal" overgedragen U itgevaren visserij vaartuigen Scheepvaart ZATERDAG 24 OKTOBER 1959 99 De IJmuider Weercommissie, ingesteld ingevolge de CAO van de grote trawlvisserij, bestaat niet meer. Alle leden van deze commissie hebben besloten hun werkzaamheden verder niet meer te verrichten. Dit naar aanleiding van de „Haarlem"-affaire en met name de behandeling daarvan door het Gerechtshof in Amsterdam. De leden van de commissie zijn van mening, dat de Weercommissie verder geen zin meer heeft, nu zij bij de behandeling van de zaak tegen de bemanningsleden van de „Haarlem", die weigerden uit te varen, niet is gehoord. Dit in tegenstelling tot een expert van het K.N.M.I., die zich tijdens de zitting niet bepaald overtuigd toonde van de weerkundige capaciteiten van de com missieleden. De gevolgde vrijspraak is voor de commissieleden aanleiding te veronderstellen, dat men voortaan bij geschillen het K.N.M.I. zal gaan raad plegen. En hoewel men van mening is, dat de belangen van de werknemers en werkgevers door deze gang van zaken worden geschaad ziet men nu geen andere mogelijkheid meer dan zelf af te treden. In volle zee heeft vrijdagmiddag ir. J. Rotgans, directeur van de scheepswerf Gebrs. Pot te Bolnes, aan ir. W. H. Kruyff, directeur van de K.N.S.M., het 7140 ton metende motorvrachtschip „Achilles" overgedragen, dat daarna zijn proefvaart op de Noordzee maakte. Daarmede heeft deze Amsterdamse Stoombootmaatschappij haar oorlogsver lies van 48 schepen ruim ingehaald, want de „Achilles" is het 50ste schip dat zij sinds de bevrijding aan haar vloot toe voegt. De nieuwe aanwinst is de tweede van een serie van zeven zusterschepen, die al le namen zullen krijgen ontleend aan de mythologie of de oudheid. Het eerste, de „Ares", is inmiddels in de vaart. De ove rige vijf zullen heten: „Pericles" en „Ar chimedes", besteld bij de Gebrs. Pot, die thans de Achilles hebben afgeleverd, de .Ceres" en „Diogenes", besteld bij C. van der Giessen en Zonen's Scheepswerven n.v. te Krimpen aan de IJssel en de „So crates", die evenals de „Ares" zal wor den afgeleverd door de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij. De „Achilles" is uitgerust met een Stork dieselmotor van 4900 p.k., die het schip een snelheid geeft van ruim 30 km. per uur. Het heeft een lengte van ruim 128V2, een breedte van 171 /a en een diep gang van 7V2 meter. Het schip, dat even als de zes zusterschepen bestemd is voor De storm heeft niet nagelaten zijn sporen na te laten op de bloemen. Dit kon men in Beverwijk in veilinggebouw „Het Cen trum" deze week wel constateren. Het ge volg was, dat voor een goede bos bloemen de kopers een behoorlijke prijs betaalden. De tros-chrysanten varieerden in prijs van 0,30 tot f 1,10 per bos. De geplozen chrysanten brachten van 0,05 tot 0,25 per stuk op. De overige buitenbloemen, zoals dahlia's en asters worden in mindere mate aangevoerd. Voor een redelijke prijs gingen deze week de cyclamen weg. Voor nerinen betaalde men van 0,06 tot 0,45 per stuk. Voor de fresia's noteerde men 1,- per bosje. Tot de potplanten zijn in de afgelopen week ook de cyclamen gaan behoren, waarvoor een behoorlijke prijs werd betaald. HINDERWETVERGUNNING Burgemeester en wethouders van Velsen hebben een hinderwetvergunning verleend aan de firma H. J. Smit, Oosterduinplein 19 te IJmuiden-Oost, tot het oprichten van een scheepstimmerwerkplaats aan de Trawlerkade 8 te IJmuiden. de Zuid-Pacificdienst, biedt accommoda tie aan twaalf passagiers in zeer geriefe lijke hutten. De vloot van de K.N.S.M. bestaat thans uit 79 zeeschepen met een totaal draag vermogen van 273797 ton, 40 rijnmotor schepen en 10 rijnsleepschepen, die sa men een totaal draagvex-mogen hebben van 32.041 ton. In aanbouw of bestelling zijn nog 16 schepen van tezamen 70.800 ton. Onlangs heeft de Internationale Raad voor het Onderzoek van de Zee te Kopenhagen zijn 47ste jaarlijkse conferentie gehouden. Vertegenwoordigers van de zestien aangesloten landen, evenals waarnemers van andere belanghebbende internationale lichamen, en genodigden uit een aantal andere landen en instel lingen woonden de vergadering van de Raad bij en namen deel aan de discussies van de deskundigen. De Fransman dr. Jean Fumestin werd als voorzitter her kozen, de Nederlander ir. G. j. Lienesch (directeur der Visserijen) werd een van de vice-voorzitters. Aan de vergadering ging een speciale zitting vooraf waarin een overzicht werd gegeven van de hydrografische en biologische resultaten van onderzoekingen welke gedurende het Internationale Geofysische Jaar werden ondernomen. Bijna vijftig wetenschappelijke verhandelingen werden gehouden en besloten werd een selectie daarvan in een speciale uitgave te publiceren. De vijf heren die de „Weex-commissie" te IJmuiden vormen hebben gistermiddag aangekondigd dat zij hun ontslag zullen indienen; zij verklaarden elk voor zich dit besluit te hebben genomen na het arrest van het Gerechtshof te Amsterdam, ge nomen op 14 oktober jongsleden tegen twaalf IJmuider vissers, die ondanks een uitspraak van de „Weercommissie" had den geweigerd om uit te varen en die door het Gerechtshof werden vrijgesproken. El ders in dit blad kan men het verslag le zen van een onderhoud dat wij gistermid dag hebben gehad met de leden van ge noemde commissie. Wie zijn deze vijf heren? De heer E. J. Visser is commissax'is van het Loodswezen te IJmuiden. Het zijn er varen mannen die dag en nacht schepen van vrijwel elk type en elke nationaliteit binnen- en naar buiten loodsen. Hij woont veertien jaar in IJmuiden. Vijftien jaar heeft hij als stuurman gevaren; hij is in het bezit van het diploma eerste stuur man grote handelsvaart. Het zijn ook zijn mannen die het K.N.M.I. meteorologische gegevens verstrekken uit dit district. De heer Visser zit onder andere in de exa mencommissie voor loodsen. Sedert de oprichting (in 1947) zit hij in de „Weer commissie". Tien jaar maakt hij deel uit van de Redding-commissie. „Meteorolo gie" is, zo verklaart hij, altijd zijn lieve lingsvak geweest. De heer E. J. Verwaayen is sedert 1929 directeur van de Gemeentelijke Visserij- school te IJmuiden. Hij heeft vele jaren gevaren op vier- en vijfmast-zeilschepen en meent in die tijd wel iets te hebben op gestoken over windkrachten. Ook hij is eerste stuurman op de grote handelsvaart geweest. Als schipper heeft hij, na de tweede wereldoorlog, een kotter veilig naar Israel gebracht. De jongelieden die in de laatste dertig jaar aan zijn school werden opgeleid en die vandaag de dag zich op alle wereldzeeën bevinden, van matroos tot gezagvoerder, zouden met el kaar geen onaanzienlijk „korps" vormen. De heer J. B. Dijkhuizen woont 5Vz jaar in IJmuiden. Bij elkaar heeft hij twintig jaar gevax-en op de grote handelsvaart, de laatste vier jaren als gezagvoerder. Hij zit in diverse examencommissies. Hij is expert bij de Scheepvaartinspectie. De heer I. Kuyper woont een kwart .eeuw in IJmuiden. Hij heeft 15 jaar gevaren als stuurman. Toen Urk nog een eiland was en de Zuiderzee nog bestond, was hij waarne mer van het K.N.M.I. Meer dan twintig jaar is hij bij het reddingwezen. Hij is ha venmeester van het Rijksvissershavenbe- drijf te IJmuiden. De heer J. Stam heeft het stuurmans- en schippersdiploma. Hij heeft twintig jaar gevaren, acht jaar als schipper. Van 1923 af woont hij in IJmuiden. Hij is leraar aan de gemeentelijke visserijschool te IJmui den en zit in de examencommissie voor stuuxdieden ter visserijvaart. De vijf heren vex-klaarden gistermiddag elk afzonderlijk dat zij „vandaag de dag, onder dezelfde omstandigheden als toen de vraag werd gesteld of 't vaarbaar weer was voor de „Haarlem" (het vissersschip waarvan de bemanning weigerde om uit te varen) „ja" zouden antwoorden. Velen vragen zich nog af, wat zou zijn gebeurd, als de „Haarlem" zou zijn uit gevaren. Het antwoord van de vijf man nen is: „De „Haarlem" zou later een koi"- te stormstoot hebben opgevangen." Het wordt wel héél moeilijk deze vijf mannen zonder meer als „amateurs" te zien, die wel heel lichtvaardig met men senlevens zouden hebben willen spelen. Het klopt niet met hetgeen zij zo in hun eigen leven hebben gedaan en evenmin met de verantwoordelijkheid die zij zove le jaren buiten de „Weercommissie" droe gen en nu nog dragen. Mag men deze vijf mannen geloven, dan zijn het de reders geweest die meestal te leurgesteld werden door het advies van de „Weei'commissie". In elk geval mag wor den aangenomen, dat door het „neen" van de „Weercommissie", dat zo dikwijls ge klonken heeft in de twaalf jaar van haar bestaan, vele mensenlevens gespaax'd zijn gebleven. De belangrijke vraag: „Wat nu?" is moeilijk te beantwoorden. Varen houdt altijd gevaren in. Renda bel varen, zeker. Moge er spoedig een oplossing wox-den gevonden die x'echtvaardig is voor de be manningen én voor de reders. Advertentie 1e klas electr. koffiemolens ƒ14.75 Fa. DE VILDER VELSERDUINWEG 173 Het eex-ste damesteam van de handbal vereniging Full Speed speelt om half drie op Schoonenberg te Velsen tegen de dames van Rapiditas. De Full-Speed-dames, die op eigen veld nog niet zijn verslagen, krij gen in Rapiditas een lastige tegenstander. Maar toch hebben de dames van Full- Speed een goede kans op een gelijk spel als zij met dezelfde geestdrift spelen als de afgelopen weken. Het tweede dames team gaat naar Heemskerk en speelt daar om half 1 tegen ADO II. Hier is ADO de sterkste ploeg en de winst zal dan ook wel in Heemskerk blijven. De ju niorendames gaan op bezoek bij Zand- vooi'tmeeuwen. De Full-Speed-junioren staan bovenaan de ranglijst met 10 punten uit 5 wedstrijden, gevolgd door ZVM met 8 uit 4. Dit wordt dus een belangrijke wed- stx-ijd. De junioren zullen moeten winnen willen zij de leiding behouden. Verdere wedstrijden: aspiranten: Full- Speed aTYBB 14 uur op Schoonenberg en Full-Speed bIJmond c 14.30 uur even eens op Schoonenberg. ADO 2Full-Speed Opstellingen: dames I: C. v. Beek. B. Aggenbach, G. Apeldoorn, F. v. Nieuwen- dijk, L. Apeldoorn, W. de Boex\ N. Bakker, J. Orsel, A. Gx-ootveld, N. Apeldoorn, L. Spanjaard. Dames II: S. Schuurman, T. Thomas, T. de Water, A. v. Gerven, A. Kröger, R. Ver meer, A. Bijl, T. Uylenbx-oek, G. Rong, E. Otte, R. v. Veen. „U moet het goed begrijpen", aldus deelde de voorzitter van de commissie, de heer E. J. Visser, ons vrijdagmiddag mede: „Wij vinden het persoonlijk heus niet erg, dat men ons als „amateurs" af schildert en als „Enkhuizer Almanak-le zers". Maar we hebben onze functies. De heer P. J. Verwayen, de directeur van de visserijschool, en de heer J. B. Dijkhuizen, nautisch expert bij de scheepvaartinspec tie zijn gezaghebbende figuren, en dat geldt ook voor ondergetekende, commis saris van het loodswezen, en de plaatsver vangende leden, havenmeester Kuyper en de leraar aan de Gemeentelijke Visserij school te IJmuiden, de heer Stam, die ja renlang trawlerschipper is geweest. Dit gezag is ondergraven en dan heeft het ver der geen zin meer. Maar het ergste vin den v/ij, dat er tijdens de terechtzitting dingen zijn gezegd, die niet overeenkom stig de feiten zijn". De Weercommissie werd in 1947 inge steld na een conflict op een trawler, waar van de bemanning weigerde uit te varen. De drang tot instelling van een weercom missie ging uit van de vakbonden. Aan vankelijk hadden er de heren Tuntler, Visser, Verwayen en stuurman Van der Steen zitting in. De taak van de commissie bestond hierin, dat men beoordeelde of een bepaald schip uit kon varen. „We hebben al die jai'en tot tevreden- heid van de bemanningen gewerkt" vertel de de heer Verwayen. „Ik kan wel zeggen, dat we meer last met de reders dan met de bemanningen hebben gehad, maar ook moet toch worden gezegd, dat de Reders vereniging altijd loyaal is geweest. We hebben vaak moeten zeggen dat er niet kon worden gevaren, en dit dan ook naar eer en geweten gedaan, en het is dus wel duidelijk, dat de commissie een stuk soci ale verworvenheid voor de vissers bete kende. Bij de koopvaai'dij kent men een dergelijke instelling niet. Daar beslist de kapitein van het schip". De Weercommissie geeft alleen advie zen aan de schipper van het uitvarende schip. Dat is ook in het geval van de traw ler „Haarlem" gebeurd. Op vragen van rederij en bemanning werd geen antwoord gegeven, en pas toen schipper Blok belde, gaf men na beraad het advies: „v ven". „Omdat wij een Weercommissie vor men, luisteren wij naar het K.N.M.I., kij ken wij elke dag zelf op de barometer, we bestuderen de wind en houden rekening met allerlei omstandigheden, zodat we een gefundeei'd advies kunnen geven, indien dat nodig is. De Bilt baseert zich op gege vens van de kust, maar wij zitten aan die kust, die wij menen te kennen" aldus de heer Verwayen. „Heel belangrijk is, dat het veel kan uitmaken, welk schip het be treft. En juist dat kan men bij het K.N.M.I. beslist niet beoordelen". „Het was zo", vertelt de heer Verwayen „woensdag 5 februari werden wij om elf uur gebeld door walschipper Korbee Van de VEM, die vroeg of het „vaarbaar" weer was. We konden hem geen advies ge ven, maar toen later schipper Blok belde konden wij dit wél. De heer Dijkhuyzen en ik achtten het weer zodanig, dat de „Haar lem" kon uitvaren. Het K.N.M.I. riep om één uur een weerbericht om, dat stox'm met windkracht 9 tot 10 aankondigde in district Noord. Wij hadden gezien, dat de wind was geruimd van Zuidwest naar Nooi-dwest, dat de bewolking minder was geworden, en dat de zon er weer door kwam. Daaruit en uit andere waarnemin gen trokken we de conclusie, dat als er in derdaad een Noordwesterstorm zou ko men, deze véél later dan voorspeld zou ko men en bovendien slechts van korte duur zou zijn. Dat is later ook juist gebleken. De „Haarlem" zou, indien het schip vol gens schema was uitgevaren niet al te veel last van deze korte storm hebben ge had. Het schip zou een korte stormstoot hebben opgevangen". Aldus de heer Verwayen, die daarna memoreerde, hoe hij van het Loodswezen vernam, dat er van halfdrie af weer werd beloodst. Verschillende5 schepen gingen weer naar binnen en naar zee. Schipper Blok was het toen geheel met de leden van de Weercommissie eens, dat het vaarbaar weer was. De „KW 78", een kotter, ging tweemaal voor proefvaarten de zee op in de periode tussen halfdrie en kwart over vier, de „VL 131", een logger, en de „TX 51", een kotter, voe ren uit. „Daarom is het geheel onjuist, als er bij het Gerechtshof is verklaard, dat er geen schepen in en uit zijn gegaan. Als men de boeken van de havenmeesters had opgevraagd, had men het tegendeel kun nen zien", zegt de heer Verwayen. „Ex- heerste, toen ons advies werd ge vraagd, slechts een windkracht 6. Later werd het 10, maar de „Haarlem" zou het centrum pas hebben bereikt, als de storm al weg was. Maar bovendien gaat het daar bij ons niet om. Ons advies heeft louter betrek king op het uitvaren. Wat er later op zee gebeurt is een heel andere zaak. Wij zou den heus die lege Liberiaan die bij de Hoogovens lag en die zo heel graag weg wilde, niet hebben laten vertrekken. Het schip zou geregeld de schroef boven wa ter hebben gehad. Maar de „Haarlem", volgeladen met kolen, zou geen gevaar hebben gelopen. Je hebt soms locale storingen, die het K.N.M.I. niet kan voorspellen, wat ik ze daar in De Bilt helemaal niet kwalijk neem. Maar deze kunnen heel gevaarlijk zijn voor een uitvarend schip, en daarom was het zo goed, dat in de Weercommissie mensen zaten, die niet alleen door hun ervaring het weer kunnen beoordelen, maar die ook vei-stand hebben van de IJmuider omstandigheden". Dat zegt de heer Verwayen. „Er is nog iets frappants" voegt de heer Visser er aan toe. „De rechtbank in Am sterdam heeft zelf een commissie inge steld om de zaak te onderzoeken. Gezag hebbende mensen op het gebied van de scheepvaai-t. Zij waren het volkomen met ons advies eens. Maar bij de zitting van het Gerechtshof werd de Weercommissie in het geheel niet gehoord. Men vroeg al leen dingen aan een man van het K.N.M.I." Daar zijn de leden van de Weercommis sie eigenlijk het meest boos om. Dat men hen in de kou heeft laten staan en in feite heeft veroordeeld, zonder dat zij kans heb ben gehad zich te verdedigen. „Als ze bij ons nog eens om advies ko men, sturen we ze naar De Bilt", zeggen de leden unaniem. Voor de visserman is deze ontwikkeling vanzelfsprekend allesbehalve gunstig. Want met een beroep op het K.N.M.I. kan men misschien wel vrijspraak krijgen, maar een mogelijk ontslag kan men er niet mee tegenhouden. Want de civiele zaak is in eerste aanleg verloren. Ten slot te staat er een weercommissie in de CAO en geen K.N.M.I. Maar daar deze civiele zaak de vissers willen geldelijke ver goeding nog in hoger beroep dient, moet de ontwikkeling verder worden afgewacht. In alle kampen zal men zich wel ernstig moeten beraden over de nu ontstane si tuatie. Want er is geen weercommissie meer. Aanvoer van vrydag Totale aanvoer 1850 kisten, waax-van 422 tong en tarbot, 685 schol, 20 schar, 10 ha ring, 15 makreel, 325 schelvis, 185 wijting, 100 kabeljauw en gul, 12 haai, 60 poon, 1 kool'vis', 15 divex-sen. Prijzen van vrijdag Per kilo: grote tong 4.604.10, gfoot- middel tong 3.903.50, kleinmiddel tong 3.803.50, kleine tong I 3.60 3.30, kleine tong II 2.70—2.40, tarbot I 3.002.20. Per 50 kilo: kleine schol I 5145, kleine schol II 5022, schar 2826, verse haring 2314, makreel 2718, grote schelvis 7455, grootmiddel schelvis 7654, kleinmiddel schelvis 7054, kleine schelvis I 7950, klei ne schelvis II 5219, wijting 28 9.50. grote gul 6046, middel gul 5033, kleine gul 30f 22, kleine haai 2717, poontjes f 188, kleine koolvis zwart 33, kleine rode poon II 22—15. Per 125 kilo: grote kabeljauw 200 134. Besommingen van vrijdag KW 76 9420, KW 69 f 9300, KW 124 6870, KW 52 9800, KW 89 f 6330, IJM 30 1515, IJM 14 5010. KW 36 2350. KW 63 1830, KW 142 2230, IJM 11 760, IJM 29 910, I.JM 59 f 1410, IJM 78 1075, IJM 65 f 1050, IJM 73 2510, HD 125 f 6250, WR 7 2580. Aanvoer van zaterdag Vijf loggers en vijftien kotters verzorg den zaterdag de aanvoer die beperkt bleef tot 1800 kisten, namelijk 110 schelvis, 50 lichte braad, 20 wijting, 20 gul en kabel jauw, 1220 haring, 40 makreel, 100 schol, 115 varia, 50 stuks stijve kabeljauw, 6000 kilo tong. HD 87 Pietertje (13 oktober) 20 wijting, 10 schelvis, 50 braad, 20 gul en kabeljauw, 40 makreel, 5 varia, 50 stijve kabeljauwen, KW 9 320 haring, KW 95 120 haring, KW 73 400 haring, KW 147 60 haring, KW 7 120 haring. Prijzen van zaterdag Export: grote regels kabeljauw f 130, kleine x-egels kabeljauw f 75f 80, kisten grote kabeljauw f 106, kisten kleine kabel jauw f 150, grote-, middel-, zetschol en schol 1 f 56f 67, grootmiddel tong f 3.90 f4.20, kleine tong f3.90f4. tong 1 f3.60 —f3.70. slips f2.70—f2.90. Binnenland: grote gul f62f65. mid del gul f46—f49. torren f35. witte kool- vis f120. grote schelvis f49f50. groot middel schelvis f41—f40. kleinmiddel schelvis f52—f35. pennen f43—f34. braad f 40f 42, wijting f 29, schol 2 f 49f 56. schol 3 f32—f42. grote tong f5.10—f5.40. makreel f 24. haring f 22f 34. Besommingen van zaterdag KW 95 3130, KW 73 13.350, KW 9 f 7500, KW 7 11.100, KW 147 2150. HD 87 10.710. KW 160 t 3650. KW 118 f 3700, KW 72 3140, KW 96 f 4281. KW 31 3810, KW 98 f 2300, RO 2 4830. IJM 60 3830. Op zee Het was overal op zee slecht weer met windkrachten van 7 tot 8. Toch hebben de trawlers nog gevist, waarbij zij dagvang sten boekten van 120 tot 200 manden ma kreel, schelvis en haring. De Job Gouda ving in twee trekken 80 manden makreel en haring. De Toronto in een trek dertig manden hoops. De Jacoba Geziena in een trek 50 manden haring en makreel. De Haarlem in twee trekken 70 manden hoops. De visserij aan de westkust blijft slecht. Er wordt niets gevangen. De loggers en kotters op de kust hadden ook slecht weer. De vangsten waren 100 tot 150 kilo tong en 8 tot 15 manden schol per etmaal. Haringvangsten KW 2—20, KW 5—80. KW 23 weinig vangst, KW 25—5, IJM 75—25, IJM 283— De resultaten van de internationale haringmerkproeven, welke werden uitge voerd onder auspiciën van de Raad op de Blddengronden in 1957 en 1958 werden tot in details besproken, en besloten werd een verslag van de resultaten voor publikatie gereed te maken, uit welke resultaten was gebleken dat per jaar ongeveer 14 percent van de visstand op deze gronden werd 17, KW 47—70, KW 57—5, KW 140—30, KW 168—11, KW 170—30 thuisstomend, KW 78—10, KW 123—20, KW 15—15, KW 43—3, KW 44—10 thuisstomend. KW 85—30 thuisstomend, KW 97—40, KW 110—25, KW 12730 thuisstomend. KW 1753 thuissto mend, KW 18 nog niet gevist. KW 3810 thuisstomend. KW 48—12, KW 67—34, KW 80 weinig vangst, KW 141—12, KW 130—35 thuisstomend, KW 151 weinig vangst, KW 163—10. Gemiddeld 23 kantjes. Voor maandag Voor maandag worden verwacht de VL 110 met 1200 kisten, meest makreel, en de HD 108, KW 121 en IJM 9 met onbekende vangsten. De oudste schepen zijn nu: 12 oktober: KW 87, KW 99. KW 135, HD 108, VL 110. VL 121: 13 oktober: KW 176, KW 75, VL 7; 14 oktober: IJM 10. IJM 18, KW 121. KW 117; 15 oktober: IJM 9, IJM 34, IJM 36, SCH 153. Goed resultaat De KW 74 Hette Margarctha heeft een goede vangst geboekt. Het. schip meldde zaterdagmorgen een vangst van 320 kantjes en 300 kisten en ging op weg naar huis. Advertentie 'T BESTE ADRES LUXE VERHUUR RIJBEWIJS VERNIEUWEN Lange Nieuwstr. 178 - Telef. 4333 Op de Noordzee is in de afgelopen nacht de Scheveningse motorlogger „Arendje", de SCH 275 van de Rederij voorheen Frank Vrolijk, in moeilijkheden gekomen. Het schip was vrijdag ondex-weg van Scheve- ningen naar de haringvisgronden onder de Engelse wal, toen zich op 35 mijl ten west noordwesten van Scheveningen motor- schade voordeeld. Er stond windkracht zeven, zodat de logger drift begon te ma ken in oost-noordoostelijke richting. Men slaagde er aan boord van de logger niet in de schade te verhelpen. Uit IJmuiden ver trok vannacht de bergingssleepboot „Sim- son" van n.v. Bureau Wijsmuller. De „Sim- son" kwam omstreeks kwart voor acht vanmorgen langzij en heeft de „Arendje" vastgemaakt. De logger is naar IJmuiden gesleept. Het door C. van der Giessen en Zonen's scheepswerven n.v. te Krimpen aan den IJsel gebouwde motorvrachtschip Neder Waal, is vrijdag aan de Parkkade te Rot- terdam door de directeur van de werf, J. P. van der Giessen, overgedragen aan mr. J. A. G. Jonckheer, een der directeuren van de n.v. Stoomvaart Maatschappij Ne- derland. Het is het derde van een serie van vier schepen, besteld bij Nederland- se werven. De Neder Waal, die ruim 163 meter lang is, heeft een draagvermogen van 12.600 ton. De snelheid bedraagt 17'/s mijl. Er is accommodatie voor twaalf passagiers. De negencilinder tweetactdieselmotor heeft een vermogen van 10.500 apk. Van de drie laadbomen, die respectievelijk 120, 80 en 50 ton kunnen verwerken, zijn twee in com binatie in staat, vx-achten van 120 ton te behandelen. Vex-der heeft de Neder Waal de meest moderne navigatiemiddelen. Het schip werd op 19 juni jl. te water gelaten. weggevangen. Uit deze resultaten blijkt dat de invloed van de bevissing op deze stand geringer is dan algemeen wordt ge vreesd. Een werkgroep betreffende de kabel jauwstand in de Barends Zee legde een verslag over van de voorlopige resultaten van de onderzoekingen. Men kwam over een dat men in het komende voorjaar op nieuw bijeen zou komen om de invloed van de bevissing van dit bestand nader te kunnen bepalen. De voorlopige resultaten wijzen er op dat het waarschijnlijk is dat een maaswijdte groter dan het thans gel dende minimum van 110 mm uiteindelijk in een vergroting van de opbrengst van deze visserij zou resulteren. Voorbereidingen werden getroffen voor een door tien onderzoekschepen uit te voeren internationaal programma voor het onderzoeken van de overbezetting van de Iceland-Faroe Ridge, en een subcommissie welke werd ingesteld om het programma te organiseren, zal in het vroege voorjaar bijeenkomen. De aandacht werd gevestigd op de nood zaak van onderzoekingen in het Oöstzee- gebied speciaal wat de zalm betreft. De Raad heeft de. uitnodiging van de regering van de U.S.S.R. aangenomen om zijn volgende vergadering in oktober 1960 in Moskou te houden. Maandag 12 oktober: m.t. Albatros KW 37, Ma- na Theresia KW 99. Emma Wilbelmina KW 135, Michiel HD 108. Van Vlaardingen: m.t. Michiel Jan VL 110. Willem VL 121. Dinsdag 13 oktober: m.l. Kees IJM 43, Doggers- bank KW 75. Gezina Geertrui KW 176; ra k. Pie tertje HD 87. Van Vlaardingen: m.t. Ada VL 7. Woensdag 14 oktober: m.t. Maria van Hattem IJM 10. Ariadne IJM 18„ Brittenburg KW 121: m.k. Mare Liberum KW 117. Donderdag 15 oktober: s.t. Haarlem IJM 9; m.t. Allan Water IJM 34, Jacoba Gesina IJM 36, Petronella VL 131; m.l. Onderneming IV SCH 153. Vrijdag 16 oktober: m.t. Medan IJM 57, Deining KW 8; m.l. Willem Robert RO 27. Zaterdag 17 oktober: m.t. Johannes Polderman IJM 20. Golfstroom KW 4. Stadt Enckhuysen KW 82. Onderneming I SCH 262. Maandag 19 oktober: m.t. Emma IJM 15, Toron to IJM 97. Wiron IV IJM 209, Albertha Hendrika KW 81. Cornelis Vrolijk Fzn SCH 171; m.l. Adeo- datus IJM 30 (23 okt binnen), Wiron III IJM 221, Adrianus KW 10, Arie Nico KW 17. Cornelis KW 24. Concordia KW 26, De Verwachting KW 28, Elizabeth KW 64. Henk KW 66, Molva KW 91, Jacoba KW 107, Geertje KW 108. Avontuur KW 114. Astra KW 115, Petronella KW 125, Willy KW 154, Gijsbert Rastiaan KW 161, Gebroeders KW 166. Aleida KW 169, Onderneming III SCH 117. Dolfijn RO 2, Anna Suzanna WR 88; m.k. Dage raad IJM 4. Zuiderkruis IJM 7, Maartje IJM 8, Poolster IJM 11. De Hoop I IJM 45, Klaas Junior IJM 60. K.P. IJM 61, Jaap IJM 62. Michiel IJM 63, Ronnv IJM 64 (23 okt. binnen), Paul IJM 66. Hans IJM 67. De Hoop III IJM 73 (eerste reis, 23 okt. binnen), Wiron V IJM 208, Wiron I IJM 210. Neel- tje IJM 240, Magda IJM 272, Leendert Jacoba KW 12. Anne Marie KW 27, Petronella KW 31, Liman- da KW 33, Tiny KW 34, Stern KW 36 (23 okt. bin nen), Prinses Margriet KW 51, Cornelia Adriana KW 58, Alice KW 62, Margriet Jozien KW 63, Arend Cornelis KW 68, Nico KW 72, Zeearend KW 79. Neeltje Johanna KW 84, Jeanette KW 93. Arendje KW 98. Nico KW 96. Cornelis KW 118. Flamingo KW 120 (23 okt. binnen), Agatha Arie KW 126, Koningin Juliana KW 133. Dirk Taat KW 134. Willy Alida KW 155 (eerste reis). De Vrouw Alida KW 160. Pieter Jacob KW 178, Jana KW 210, Marvanne WR 7. Okko Bosker WR 25, Petra WR 32, Tiny Dieuw WR 33. Jan Willem WR 34, Inter nos WR 49. Flevo WR 50. Stella Maris WR 51, Spes Nostra WR 56, Sijtie WR 58. Coen Bot UK 3. Dinsdag 20 oktober: m.t Job Gouda IJM 79, Protinus IJM 154, Wiron II IJM 211. Dirkje RO 53. Sakina Martine KW 32: m.l. Verwachting IJM 204. De Vrouw Dirkje KW 104, De Vier Gezusters KW 162; m.k. Bettie IJM 29. Emisel IJM 31, Jan- r.ie IJM 38. De Hoop II IJM 59, Corrie IJM 78, Arendje Jacoba KW 21 Rein KW 30. Gijsbertha KW 61. Marianne KW 71. Twee Gez.usters KW 77 (23 okt. binnen), Adriana Catharina KW 92, Wil lem KW 94, Vier Gebroeders TX 14. Woensdag 21 oktober: m.t. Amsterdam IJM 28. Post Boy IJM 35. Claesje RO 46, Arie Ouwehand KW 122, Jan Senior VL 84. Maria SCH 125: m.l. Nestor KW 101: m.k. Frederika Maria IJM 52. Donderdag 22 oktober: m.t. Elie Chenevière IJM 32, Beatrice IJM 72, Antje KW 49. Jan Maria KW 171. Haringdrijfnetvisserlj Maandag 28 september: m.l. Rijnmond III KW 44, Zeemeeuw KW 170. Dinsdag 29 september: m.l. Toenadering KW 95, Nederland VII KW 130, Onderneming KW 175. Donderdag 1 oktober: m.l. Voorwaarts KW 140. Maandag 5 oktober: m.l. Martenshoek IJM 283, Vertrouwen KW 6. Noordster KW 67, Nelly Maria KW 70. Vooruit KW 151. Dinsdag 6 oktober: m.l. Grietje KW 20, Huiber- dina Gijsbertha KW 85, Borneo KW 127. Woensdag 7 oktober: m.l. Everard Christina KW ,40. Wilhelmina III KW 138, Wilhelmina III KW 147. Maandag 12 oktober: m.l. Mr. Dirk Donker Cur- tius KW 2, Rijnmond IV KW 15, Rijnmond II KW 43. Dinsdag 13 oktober: m.l. Gorredijk IJM 75, Fierman Eduard KW 5, De Arend KW 7. Buber- tha Gerarda KW 9, Dirk KW 19. Aafke Jacoba KW 41, Noordzee KW 47, Cornelis Marinus KW 18. Hette Margaretha ICW 74. Excelsior II KW 78, Sumatra KW 86. Robert William KW 123. Woensdag 14 oktober, m.l. Annie KW 54, Ella Christina KW 97, Willy KW 141. Maandag 19 oktober: m.l. Maria Jacoba KW 73. Rijnmond V KW 110. Eendracht KW 168. Dinsdag 20 oktober: m.l. Janna KW 163: m.k. Dinemarie KW 57. Woensdag 21 oktober: m.l. Hollandia KW 18. Vrijdag 23 oktober: m.l. Wilhelmina I KW 25. Aalsdijk 23 v. Penang n. Trincomalee. Abbedijk 23 680 m. o. Kp. Race n. Antwerpen. Achilles 23'v. Rotterdam te Amsterdam. Adonis 24 te Paramaribo. Albireo 23 175 m. n.o. Montevideo n. Santos. Alblasserdijk 24 te Le Havre. Alkes 23 350 m. z.w. Dakar n. Las Palmas. Amerskerk 23 in Suezkanaal n. Port Said. Ammon 24 te Nassau. Andijk 23 110 m. n.w. Flores n. Houston. Appingedijk 24 te Los Angeles. Arendsdijk 23 205 m. van Finisterre n Havana. Arendskerk 23 430 m. z. K. Palmas n. L. Palmas. Ares 24 te Manta. Argos 23 70 m. n.n.o. Oran n. Antwerpen. Asmidiske 24 te Rotterdam verwacht. Arnedijk 23 v. Havana n. New Orleans. Asterope 23 480 m. n.w. Finisterre n. Amsterdam. Averdijk 23 v. New York n. Boston. Balticborg 24 v. Rotterdam n. Kotka. Bantam 24 te Biak. Batu pass. 23 Fayal n. New York. Bengalen 23 v. Assab n. Suez. Bonita 23 v. New York n. Laceiba. Boskoop 23 550 m. n.o. Flores n. Point Fortin. Caltex Arnhem 23 te Rotterdam. Caltex Delfzijl 24 te Rotterdam. Caltex Eindhoven 24 te Port Said verwacht. Caltex Gorinchem 23 te Norresundby. Caltex Nederland 23 v. Manchester n. Pt. Arthur. Caltex Pernis 23 te Suez verwacht. Caltex Rotterdam 23 162 m. o. Malta n. Pernis. Caltex The Hague 23 90 m. n.w. Kp. Comorin n. Bahrein. Camphuys 24 te Singapore verwacht. Carrillo 23 v. Havana n. Cristobal. Casamance 23 73 m. n.n.w. Kp. Blanc n. Brest. Castor pass. 23 Cyprus n. Iskenderun. Congokust 23 75 m. w.n.w. Agadir n. Dakar. Cradle of Lib. pass. 23 Aden n. Mena Al Ahmadi. Diemerdijk 23 v. Antwerpen n. Rotterdam. Dinteldijk 24 v. Londen n. Antwerpen. Eemland 24 te Rio Grande. Eenhoorn 23 v. IJmuiden n. Antwerpen. Esso Rotterdam 23 48 m. z.z.w. Lissabon n. Wil helmshaven. Fravizo pass. 23 Lofoten n. Rotterdam. Friesland KRL 23 te Port Elisabeth. Friesland SSM 24 te Immingham. Gaasterland 23 te Bremen. Groote Beer 23 v. Amsterdam n. Kaapstad. Groote Kerk 23 v. Singapore n. Manilla. Guineekust 23 te Le Havre verw. v. Freetown. Hatjior 23 v. Saloniki n. Gibraltar. Heemskerk 23 te Aden. Helena 24 te Antwerpen. Hoogkerk 23 te Tunis verwacht. Houtman 24 te Beira. Ivoorkust 23 v. Takoradi n. Grand Bassa. Jason 24 te Amsterdam. Kaap Hoorn 23 240 m. z. Ascension n. Durban. Kabylia 23 te Rotterdam. Kalydon 23 v. Bachaquero n. Curagao. Kamperdijk 23 850 m. w.z.w. Scillys n. N. York. Karsik 23 100 m. z.w. Oranjerivier n. Walvisbay. Keizerswaard 23 270 m. n.o. Rio de Jan. n. B. Aires. Kellia 24 te Gibraltar n. Thameshaven. Kennemerland 23 V. Bahia n. Rio de Janeiro. Kinderdijk 23 215 m. w.z.w. Ouess. n. Vera Cruz. Koratia 23 300 m. z. Cocos eil. n. Mena. Korendijk 23 te Hamburg verwacht. Korovina 23 v. Fernado Poo n. Eastham. Laertes 23 v. Hamburg n. Glasgow. Langkoeas 23 104 m. w.n.w. Kreta n. Beyrouth. Lelykerk 23 te Abadan verwacht. Lemsterkerk 23 95 m. n.n.o. Port Sudan n. Suez. Leuvekerk 23 70 m. w.n.w. Cuxhaven n. Marseille. Liberty Bell 23 250 m. z.w. Flores n. Port Said. Limburg 24 te Tandjong Mani. Lissekerk 23 300 m. o.n.o. Aden n. Dubai. Loppersum 23 v. Hamilton n. Houston. Louis Lantz 23 te Monrovia v. Emden. Lutterkerk pass. 23 Perim n. Suez. Maashaven 23 310 m. z.z.w. L. Palm. n. Rio dc Jan. Maaslloyd 24 te Houston. Maetsuycker pass. 23 Muntok n. Singapore. Marnelloyd 23 te Abadan.. Medon 23 v. New York n. La Guaira. Meerdrecht 23 170 m. z.w. Scillys n. Golf v. Mex. Meliskerk 23 70 m. o.n.o. Algiers n. Le Havre. Memnon 23 285 m. z.o. Azoren n. Trinidad. Merwelloyd 24 te Penang verwacht. Mississippillo.vd 23 v. Calcutta n. Chittagong. Mitra 23 dw. Aruba n. New Orleans. Munttoren 24 te Miri verwacht. Naess Comm. 23 85 m. w.z.w. Gavdo n. Fawley. Naess Tiger pass. 23 Ras Madraka n. Suez. N. Amsterdam 23 v. New York n. Pt. Au Prince. N ij kerk 23 v. Bangkok n. Hongkong. Oranje 24 te Penang verwacht. Overijsel 24 te Beira verwacht. Pendrecht 2 3te Istanbul. Philine 2 3v. Port Said n. Thameshaven. Philippia 23 85 m. o.n.o. Algiers n. Rotterdam. I'olydorus 23 v. Singapore n. Bangkok. Polyphemus 23 te Philadelphia. Prins der Nederl. 23 305 m. n.w. Aruba n. Aruba. Prins Fred. Willem 23 dw. Startpoint n. Glasgow. Prins Joh. Willem Friso 24 te Genua v. Lissabon. Prins Willem George Frederik 23 925 m. w. Scil lys naar Montreal. Pr. Willem V 23 710 m. w. Valentia n. Le Havre. Purmerend 24 v. Suez n. Port Sudan. Radja 23 v. Surabaja n. Semarang. Riouw 24 te Aden. Roggeveen 25 te Auckland verwacht. Rossum 23 17 m. n.w. Guernsey n. Rotterdam. Saloum 23 v. Kenitra n. Dakar. Sambas 22 v. Bassein n. Penang. Sarpedon 23 v. Georgetown n. Baltimore. Schelpwijk 24 te Buenos Aires verwacht. Schie pass. 23 Kp. Finisterre n. Antwerpen. Schiedijk 24 v. Rotterdam n. Antwerpen. Senegalkust 24 te Abidjan verwacht. Stad Amsterdam 23 te IJMuiden. Stad Arnhem 23 te Melilla verwacht. Stad Maassluis 23 85 m. z.w. Dakar n. IJmuiden. Stanv. Sumba 23 v. Sungeigerong n. P. Swett.enh. Statue of Lib. 23 v. Mena Al Ahm. n. Philadelphia. Straat Bali 24 te Port Elisabeth verwacht. Straat Cook 23 v. Adelaide n. Melbourne. Straat Lombok 23 v. Lourenco Marques n. Beira. Straat Malakka 22 v. Pt. Swettenham n. Mahe. Straat Singapore 23 300 m. z. Madagascar naar Melbourne. Tahama pass. 23 Finisterre n. Isle of Grain. Tamo pass. 23 Canarische eil. n. Antwerpen. Taria pass. 23 Str. Ormoesz n. Abadan. Tawali 24 v. Bremen n. Duinkerken. Tjibodas 24 te Nagoya verwacht. Tjiluwah 24 te Surabaja. Togokust 24 te Lagos verwacht. Tomocyclus 24 te Portland Maine. Tomori 23 500 m. z.z.o. Suez n. Suez. Towa 23 te Bremen. Tweelingen 23 v. Rotterdam n. Vigo. Van Spilbergen 23 te Port Harcourt verwacht. Vasum 23 315 m. z.z.o. Suez n. Mena. Vivipara 24 te Mena Al Ahmadi. Vlist 23 480 m. o.z.o. Kp. Race n. Emden Waal 2 3v. Izmir n. Algiers. Waingapoe 23 v. Mogadiscio n. Mukalla. Waiwerang 25 te Rangoon verwacht. Wieldrecht 23 54 m. z.w. Dover n. Puerto La Cruz. Willemstad 23 v. Plymouth n. Amsterdam. Woensdrecht 23 dw. Masira n. Abadan. Woltersum 23 te Bremerhaven v. Amsterdam. IJssel 23 v. Valetta n. Piraeus. Zaankerk 24 te Kobe. Zaanland 25 te Buenos Aires. Zeeland 23 v. Halifax n. Boston. Zonnekerk 23 35 m. o.z.o. Albany n. Adelaide. Slotkoers vrijdag 3-3V2°/o Nederl. '47 90% 3 °/o Nedl. 1962/64 99"/.6 Woningbouw 6 109% Pr. A'dam '56 i.. 82% Pr. A'dam '56 II. 92% Pr. A'dam '56 III 92% Pr. R'dam '52 I.. 89% Pr. R'dam '52 II.. 88% Pr. R'dam '57.... IOIV2 A.K.U 378 Calvé Delft 681 Van Gelder Zonen 248 K. N. Hoogovens.. 623 Nederl. Ford 323 N. Kabelfabriek. 403 gew.Philips Gloeil. 643V2 Pref.PhilipsGloeil. 239 Unilever 680% Wilton Fyenoord. 202 159% Dordtsche Petrol. 694% Kon. Petroleum.. 153,20 330 A'dam Rubber 111% K.L.M f 124,- Holl. Amer. Liin. I6IV2 K.N S.M 166 N. Scheepv. Unie 142% v. Nievelt Goudr. 142 Phs. v. Ommeren 248 H.V.A 145% Delimaatschappij f 170,10 Amsterd. Bank 212 Nat. Handelsbank 156 Ned. Handel Mij 226 Rotterd. Bank 273 Twentsche Bank 248 Anaconda Copper 59% Bethlehem Steel 54% U.S. Steel 96% General Motors.. 53% 73 23%

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5