ENSTEN m 31 BH Havenberichten IJmond-agenda Haarden en kachels 7 Haarlemmer zou zeven ton hebben verduisterd Officier eist vijf jaar met aftrek Kinderdiensten LOENDERSLOOT Weinig belangstelling voor tegeltjes-expositie Kampioenschap bridgen weer begonnen Koffers en Weekendtassen G. VAN TELGEN Schepen, rederijen en werven Voor de première Donker Parijs Weer heffing voor doorgedraaide haring L. Nieuwstraat 503 Klassiek Wilde Westen Dagboek van Anne Frank Bejaarde bromfietser £af geen voorrang Dr. J. Schouten sprak voor A.R.-partij Velsen Creatief en praktisch denken Burgerliike Stand van Velsen ~HTüTelevisie HET ADRES Fa. D E VI L D E R Elektronische installatie Ir. Krijgerschool deugt niet ZATERDAG 24 OKTOBER 1959 Zondag 25 oktober IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. G. van Doorn; 19 uur: ds. D. Broers, jeugddie1i5t.De Rank, 10 uur: P. Ver schoor, jongerendienst. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 en 19 uur: ds. J. van den Berg; Jeugdkapel, 10 uur: W. Huyser. Gerei'. Kerk, Ichthuskerk, 10 uur: ds. J. A. Tiemens; 17 uur: ds. W. Diepersloot. Petrakerk, 10 uur: ds. W. Diepersloot; 17 uur: ds. R. Zijlstra. Geref. Kerk, Rambonnetlaan, 9.30 en 17 uur: ds. P. Lok. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur: ds. M. Vlietstra. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, geen dienst. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: vroegmis; 10 uur: hoogmis; 19 uur: vespers. Woens dag (heilige apostelen .Simon en Judas), 9 uur: heilige mis; 19.30 uur: vespers. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst; 19.15 uur: openluchtsamenkomst Kenne- merlaan; 20 uur: openbare samenkomst. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 uur: de heer Jac. Schouten; 11.15 uur: zondagsschool. Volle Evangelie Gemeente, bovenzaal Bellevue, 10 uur: G. R. Mik. Dinsdag 20 uur, Cultureel Centrum: A. van Polen. Geref. Gemeente, Cultureel Centrum, 10 en 17 uur: leesdienst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cultureel Centrum, 17 uur: dienst. Jehovah's Getuigen, Cultureel Centrum, 19 uur: wachttorenstudie over: Bied er weerstand aan door de belangen van deze wereld verstrikt te worden. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 De officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend 'n gevan genisstraf van vijf jaar met aftrek geëist tegen een 64-jarige Haarlemse boekhou der-kassier, die ervan verdacht wordt sedert 1946 een bedrag van bijna 700.000 te hebben verduisterd ten nadele van zijn werkgever, een Amsterdamse hout handel. De Haarlemmer bekende deze verduis teringen te hebben gepleegd door het val selijk boeken van geldbedragen in het ver- koopboek van de n.v. Door de combinatie van de functie van boekhouder en kassier kon hij later gemakkelijk over het geld beschikken. Verdachte ging als volgt te werk: als er bij voorbeeld een partij Zweeds hout voor 18.939 gulden was ver kocht, liet hij het eerste cijfer van dit be drag vervallen en boekte in het verkoop- boek een bedrag van 8939. Zo kreeg hij de beschikking over tien mille. De officier van Justitie merkte in Zijn requisitoir op," dat uit de controle was gebleken dat ver dachte in de loop van de laatste twee jaren twee ton per jaar heeft verduisterd. Op 19 november van het vorig jaar werd de fraude van de boekhouder-kassier ont dekt toen deze een klein postje (van (167) foutief had geboekt. Twee rijksaccountants zijn toen twee maanden bezig geweest om de totale fraude over de jaren 1946 tot en met 1952 te becijferen. Zij kwamen uit op een bedrag van rond een ton. In latere jaren stegen de verduisterde bedragen zeer snel. In de periode van '53 tot en met '58 was volgens de dagvaarding een be drag van f 587.244,80 uit de kas van de n.v. verdwenen. Duizend fraudes De president mr. H. Winkel merkte op dat deze zaak veel leek op die van het „Goede heertje", ondermeer door de ook hier evidente gebrekkige boekhoudkundige controle, die der accountants inbegrepen. Naar schatting heeft verdachte ongeveer duizend maal gefraudeerd. Hij boekte te lagen bedragen in het verkoopboek. Deze foutieve bedragen vermeldde hij dan in het debiteurenboek, waarna hij ook het kasboek met deze gegevens in overeen stemming bracht. D president zei dat het systeem om in een bedrijf de functie van boekhouder en kassier in één persoon te verenigen fout is. Verdachte controleerde zelf ookzijn assistent las de bedra gen uit het ene boek op, terwijl hij zelf de posten in de andere boeken afhaakte. ,.Op die manier kon hij zelf nog eens zijn fraude controleren", merkte de presi dent op. Ter illustratie van de fraude waren in de dagvaarding enkele voorbeelden van valse boekingen opgenomen. Zo zou ver dachte in juli en september van het vorig jaar respectievelijk de "erkopen van Rus sisch hout voor bedragen van ruim veer tien en dertienduizend gulden in het ver- koopboek hebben geboekt voor vier- en drieduizend gulden. Later, nadat de boe ken de accountantscontrole waren gepas seerd, vulde hij het cijfer 1 vóór deze be dragen in om geen argwaan te wekken bij de controle der verkoopfacturen. De rijksaccountant, die als getuige ge hoord werd, vond het verbijsterend dat de accountants, die geregeld de boeken con troleerden, deze manipulaties niet had den opgemerkt. Het bedrijf heeft een jaar lijkse omzet van ongeveer 20 miljoen gul den. In de boeken was een verdacht groot aantal correcties aangebracht. Eén keer zelfs had verdachte vergeten de foutieve boeking na afloop te herstellen. De als getuige gehoorde procuratiehouder van de houthandel vertelde dat de ene boekhoud kundige controle steunt op de andere en dat. daardoor omissies zijn begaan. Verdachte, een kleine tengere man. be kende met zachte, welbespraakte stem zijn schuld Hij had geweldige sommen gelds uitgegeven voor zijn huishouding, zijn familieleden en kennissen, die hij her haaldelijk uit financiële moeilijkheden ge holpen had. Zelf leidde hij een terugge trokken en triest leven, zo bleek uit de rap porten Bij zijn werkgever ging hij door voor een nietig, timide, voorzichtig man. ietwat ouderwets in zijn opvattingen, maar „iemand aan wie men zijn laatste cent zou toevertrouwen" Hij was in 1934 bii de Amsterdamse bonthandel gekomen In de oorlog had hij echter van nabij mee gemaakt hoe er enorme bedragen werden verdiend Na de oorlog was er weliswaar een andere directie gekomen, maar zijn rancunes waren blijven bestaan. uur: ds. J. Dickhout; 19 uur: ds. S. de Roest. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. R. Zijlstra; 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: ds. G. Nijenhuis. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare- niusstraat, 10 uur. Joh. van Oostveen; 19.30 uur: ds. A. Zijlstra; 11.45 uur: kin dersamenkomst. Woensdag 19.45 uur: bij belbespreking. Zaterdag 16 uur: J. A. Visser. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld, 9.45 uur: ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink; 19 uur: ds. G. Schup- pen. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. S. de Roest; 19 uur: ds. H. P. Huisman. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal Van Diepenstraat, 10 uur: Jb. Klein Haneveld. BEVERWIJK: Maranatha, 10 uur: J. Sevensma. Evang. Luth. Gem., 11 uur: ds. J. A. Ros kam. Vrije Evangelische Gemeente, Koning straat 117, 9 uur: ds. A. A. Leenhouts. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 en 19.15 uur: ds. G. W. IJzerman. Irene- kapel, 10 uur: ds. G. van Schuppen. De Opgang", 10 uur: ds. W. Oorthuys. Ooster- wijk, 10 uur: ds. F. P. Salverda. Jeugd kapel De Opgang, 10 uur: H. Olivierse. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. A. G. van Wijk. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 uur: ds. C. Meyer; 17 uur: ds. Joh. Knol. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: kindersamenkomst; 20 uur: verlossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 uur: ds. M. Wendte; 19.15 uur: ds. J. Peters van Den Haag. Geref. Morgensterkerk, Constantijn Huy- gensstraat, 9.30 uur: ds. Joh. Knol; 17 uur: ds. C. Meyer. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 uur: ds. G. H. van Willenswaard; 19 uur: ds. J. C. Remijn. Musis Sacrum, 10.15 uur: ds. J. C. Re- mijn. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. M. J. W. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, ds. W. van der Lin den; 16 uur: ds. J. J. Rebel. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.15 uur: ds. E. L. Oosterhof; 15 uur: ds. P. Lok. IJmuiden-West: Ned. Herv. Kinderdiensten Insingerschool 10 uur; Comitéschool 10 uur. Ned. Herv. zondagsschool, Bethle- hemschool 10 uur. Ger. zondagsschool „De Zaaier", Ichthusburcht 12.15 uur. Chr. Ger. zondagsschool „Philippus", consistorie 11.45 uur. Leger des Heils zondagsschool, gebouw Edisonstraat, 12 uur. Oud-Katholieke zondagsschool, O.K. Veren.gebouw, 10 uur. Ger. Evang. zon dagsschool, Groen van Prinstererschool, 11.45 uur. IJmuiden-Oost: Ned. Herv. zondags school, Julianaschool, 10 uur. Kinderkerk, Emmaschool 10 uur, Theo Thijssenschool 10 uur. Ger. zondagsschool, gebouw De Lariks, 11 uur. Ger. Evang. zondags school, Ossendorpschool, 10.30 uur Doopsgezinden, West-Hilldienst voor kinderen van 6—8 jaar. Abelenstraat 1, 10.30 uur. Driehuis-Velsen Dorp: Ned. Herv. zondags school, Marie Boreelschool, 10 uur; Wijk- gebouw Torenstraat, 12 uur. Doopsge zinden, West-Hilldienst. 46 jaar, De Savornin Lohmanlaan 21, 10.30 uur; Doopsgezinde zondagsschool, 812 jaar, Kriemhilde, 10.30 uur. Santpoort: Ned. Herv. zondagsschool, Jeugdhuis 5—12 jaar, 10 uur. Kinderkerk. kerk 11.30 uur. Velsen-Noord: Ned. Herv. zondagsschool, school aan de Banjaartstraat, 12.15 uur: school aan de Langeveldstraat 12 uur. Ger. Evang. zondagsschool, Da Costa- school, 11.30 uur. Advertentie Alle bekende merken - Vakkundige plaatsing Eigen crediet-service. Lange Nieuwstraat 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden De tentoonstelling „De schoonheid van oude tegels" in Beverwijk, die nog tot en met zondagavond, 1 november is geopend, blijkt de belangstellende bezoekers veel schoonheidsgenot te geven. Het aantal be zoekers in de afgelopen week is echter te gering geweest voor zo'n kostbare kunst- tentoonstellinglf De besturen der organiserende vereni gingen spreken het vertrouwen uit, dat komende week nog velen hun belanstelling zullen tonen in deze specifiek Hollandse kleinkunst, teneinde de tentoonstelling te doen beantwoorden aan haar bedoeling, ons nader te brengen tot een Hollandse uiting van kunst, welke om schoonheids- en technische redenen zonder bijzondere voorstudie genoegen verschaft. De heer Lunsingh Scheurleer heeft met deze collectie getoond een juiste keuze uit het Rijksbezit te hebben gemaakt. Deze tentoonstelling is ondergebracht in de houten hulplokalen tegenover de Julia naschool in het Villapark en is geopend: alle werkdagen van 19.30 tot 21.30, uitge zonderd dinsdag en zaterdag. Op zater dag van 15 tot 17 uur en op zondag van 12 tot 17 uur en van 19.30 tot 21.30 uur. De IJmuider bridgeclub „De Jump" is weer begonnen met de traditionele wed strijden om het kampioenschap van Groot- Velsen voor paren. De belangstelling voor deze interessante wedstrijden was dit jaar wat minder dan in voorgaande jaren Bij de hoofdklassers was het aantal inschrijvers zo klein, dat men moest besluiten geen kampioenschap pen voor hoofdklassers te verspelen. De eerste- en tweedeklassers hebben echter weer verwoed strijd geleverd. De uitslag van de eerste ronde was: Eerste klasse: 1. dames Ouwerkerk en Seydel 63.01%, 2. heren SmitSchaper 57.391/2, 3. echtpaar De Groot 56.63%, 4. heren ZeegersWeyers 52.29%. Tweede klasse: 1. dames Koningstein Berkhout 60.42%, 2. echtpaar Van der Steen 55.56%, 3. echtpaar Hoeting 55.56%, 4. mevrouw Lamande heer Veen 50.00%. Advertentie LUm en plak alles met van Ceta-Bever Advertentie TROMPSTRAAT 2 - 4 en 10 - TEL. 4078 De Machinefabriek en Scheepswerf fa. A. van Bennekum te Sliedrecht, die in IJmuiden bekendheid geniet door de bouw van de sleepboten Simson, Stentor en Assi stent voor Bureau Wijsmuller, heeft thans enige kotters in aanbouw, waarvan één, bestemd voor het binnenland, reeds te water is gelaten. Dit schip heeft een leng te van 21 m., breedte van 5,40 m. en een holte van 2.55 m. Als hoofdmotor wordt een 190 pk. Kromhout motor geïnstalleerd. De kiel werd gelegd voor een vissersvaar tuig, speciaal bestemd voor het vissen op kreeft en bestemd voor Franse opdracht gevers. De afmetingen van dit schip zijn: lengte 33 m., breedte 7,60 m. en holte 3.90 m. De voortstuwing zal geschieden door een Kromhout motor van 500 pk. De werf ontving voorts opdracht voor de bouw van een viskotter voor IJslandse rekening. De afmetingen van deze kotter zullen bedra gen: lengte 26 m., breedte 6,20 m. en hol te 3,05 m. De aandrijving geschiedt door een Kromhout motor van 500 pk. Deze week is er weer een nieuwe kotter in de haven van IJmuiden verschenen, de Karla Ellen KW. 106, welk vaartuig ge bouwd is bij de Gebr. van den Beidt te Oudewetering, voor rekening van de heer N. Kuijt te Katwijk aan Zee. Het schip meet 89 reg. ton bruto bij een lengte van 23,20, breedte van 6,02 en een holte van 2,70 m. Als hoofdmotor is het uitgerust met een 150 pk. diesel, fabrikaat Thomas sen. Woensdag is het Noorse motorschip „Norfrost" in de IJmuider Vissershaven aangekomen met een lading bevroren vis filet en velen is het opgevallen dat het schip een bijzondere lijn heeft. Dit is ver klaarbaar: het is oorspronkelijk een wal visjager geweest. Onder de naam Terje 7 werd het schip in 1957 gekocht door de re derij Jens Holst te Oslo van de Hector Whaling Ltd. te Londen. Gebouwd in 1936 bij Seebeck in Bremerhaven, had het schip als walvis jager een bruto inhoud van 335 reg. ton bij een lengte van 41,45 me ter. Na aankoop heeft het vaartuig een grote verbouwing ondergaan. De stoom machine en ketel werden vervangen door een 6 cil M. A. N. Dieselmotor en na een verlenging van bijna 9 meter werd het schip voor de vrachtvaart ingericht en voorzien van nieuwe dekhuizen. Als Nor frost meet het thans 467 reg. ton bruto bij een lengte van 50,29 meter. (Thalia, IJmuiden). Ma- rika Rökk was tijdens de oor log een van de geliefdste Duitse filmsterren. Maar haar roem is nog vrijwel niet ge taand, en in „De nacht voor de première toont zij dat zij nog steeds een voortreffelijke revuester is. Zij heeft trou wens goede steun, want nie mand minder dan Louis Arm strong speelt een belangrijke rol. Als men dan verder nog weet, dat Theo Lingen een hoofdrol speelt en Helmut Zacharias zijn toverviool be speelt, is commentaar over bodig. Zondagmiddag „Circuspa rade", van maandag af „Ge zocht wegens moord". (Rex, IJmuiden). Als Fransen een po litiefilm gaan maken, wordt het meestal wel wat bijzonders. Dat is ook bij „Don ker Parijs" het geval. Mare Allegret heeft een film gemaakt, waar de vonken bij voortduring van afspringen. Hij laat een meisje van de tuchtschool met een inspec teur van politie trouwen, maar ze zit nog vast aan haar jeugdbendecollega's en komt zodoende zelfs in de strikken van een gevaarlijke schurk terecht. De ver wikkelingen stapelen zich op, maar de re gisseur weet in een perfect ritme en met goede filmische vondsten het verhaaltje boeiend te presenteren. Maar hij doet nog meer. Hij laat al zijn acteurs en actrices het net even te bont maken. De situaties zijn steeds net iets té bizar, en zo is het geheel een prachtige persiflage. Maar omdat het er altijd maar een beetje wordt opgelegd, neemt men Het bestuur van het Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft gisteren beslo ten, met ingang van maandag a.s. weer een heffing, groot 0,009 cent per kilogram op te leggen voor overbrugging van door gedraaide verse haring-noord. Over de uit te keren toeslagen zal de commissie van beheer van het Produktschap nog nader overleg plegen. Deze heffing was sinds mei 1958 opgeschort, omdat het Opvang- fonds voldoende reserve had gekweekt. Tussen mei en augustus 1959 zijn er 14.000 kisten verse haring doorgedraaid en in september zelfs 22.000. Bij de behandeling van de begroting pro testeerde de heer Krab namens de groot handel tegen het feit, dat er na ander half jaar wachten nog geen rapport van de efficiency-expert is. „Wij kunnen nu niet beoordelen of het uitgeven van an derhalf miljoen gulden verantwoord is". Drs. D. J. van Dijk, voorzitter, verzeker de dat het Produktschap steeds de uiter ste efficiency betracht. De aanwijzingen, die de expert reeds heeft gegeven, zijn op gevolgd. Er zijn machines aangeschaft en het aantal personeelsleden loopt gestadig terug: 119 in december 1956 en thans 99. De begroting werd aangenomen. De eind cijfers voor de gewone dienst zijn: inkom sten 2.514.931.53. uitgaven 1.463.780. OPSTELLING WIJK AAN ZEE De badplaatsbewoners komen in de thuiswedstrijd tegen ADO '20 uit Heems kerk in de volgende opstelling uit: v. d. Meij: Schellevis en Aardenburg; Burger. Snijders en v. d. Plas; Seysener, Schol ten, Warmenhoven, De Winter en v. d. Welen. Advertentie Een scène uit „De nacht voor de première" met Marika Rökk en Louis Armstrong. HEEMSKERK BRIDGETE TEGEN VELSEN De Heemskerkse bridgeclub heeft de clubcompetitie onderbroken voor het spe len van een wedstrijd tegen de zusterver eniging UTD i.it IJmuiden. Deze ontmoe ting vormde een onderdeel van de compe titie die de twee genoemde clubs spelen samen met de politievereniging te Velsen en de bridgeclub Driehuis. Deze wedstrijd eindigde met 104 in het voordeel van de Heemskerkers. het verhaal toch ook nog serieus, waar door het met aan twee kanten snijdt. De innemende Mylene Demongeot en Henri Vidal spelen de hoofdrollen voortreffelijk en de muziek van Jean Wiener draagt bij aan de stemming. Zondagmiddag „Bloedige zonsonder gang", woensdag en donderdag „Vrou wengevangenis". (K e n n e m e r Theater) Hier is de gehele week een western te zien. „Rio Bravo" is de titel van deze kleurenfilm, waarin de stoere John Wayne, de nerveu ze Dean Martin (helaas is deze talentvol le acteur overleden) en de jeugdige Ricky Nelson de hoofdrollen spelen. De Amerikanen kunnen kennelijk met moeite afstand doen van het klassieke verhaal van het Wilde Westen. Volgens hen immers blijft dit westen wild, er wordt nog altijd gemoord. Daarom hebben deze films weinig of geen opvoedingswaarde. Maar men moet na het zien van „Rio Bravo" wel voelen, dat men zich heeft ontspannen. En dat is het nut van deze pretentieloze film, waarvan de intrige er minder toe doet dan het handgemeen in plaatselijke kroegen. Ook in „Rio Bravo" wordt een sheriff het vuur na aan de schenen gelegd door een bende terroris ten. Het verhaal draait eigenlijk om een moordenaar, die in de muffe gevangenis van de sheriff verblijft en daar bepaald niet berouwvol zit te zuchten. Zijn kameraadjes beramen namelijk zijn bevrijding, die inderdaad komt. Het recht zegeviert ook hier, zij 't na een formi dabele schietpartij, waarbij een kreupele oude man zich verdienstelijk maakt door staven dynamiet naar beneden te gooien. Een oude die tevens zorgt voor de onmis bare humor na een spanningsvol moment. Een film, die men juist om de ontspanning wel moet gaan zien. (Luxor). De film naar het be roemd geworden dagboek is met vee! res pect en piëteit gemaakt en een ontroerend document geworden dat op de eerste plaats moet noden tot lezing van het Dagboek- zelf, maar op zichzelf zeker bestaansrecht heeft verworven. In W.B. kan men zich vandaag nog bezighouden met „Reden der wraak". In Velsen-noord is op de Schulpweg vrij dagmiddag een 63-jarige bromfietser uit Beverwijk tegen een motor met zijspan gereden De bejaarde bromfietser had na melijk geen voorrang verleend. Hij liep een scheurwond boven het linkeroog op. Dr. J. Schouten heeft vrijdagavond voor een groot aantal Anti-Revolutionaire par tijgenoten uit de gemeente Velsen en ver scheidene leden van de Christelijk Histo rische Unie in de Petrazaal te IJmuiden een uiteenzetting gegeven over „De poli tieke toestand en de taak van de A.R.- partij". Hij zag het doel van de huidige Nederlandse regering als het streven naar een grotere vrijheid, op persoonlijk en maatschappelijk terrein. Dat laatste on der andere door een vrijere loonvorming. De overgang tot die vrijere loonvorming zou moeilijk zijn, zo meende dr. Schouten, omdat Nederland vanaf 1945 tot het tegen woordige kabinet zonder socialisten een geleide loonpolitiek kende. Een zekere mate van overheidsbemoeie nis is volgens de heer Schouten niet te vermijden. Hij noemde in dit verband als voorbeeld de IJmond. Moet dit één ge meente worden of in drie afzonderlijke gemeenten verdeeld blijven. De staat zal hierover uiteindelijk moeten beslissen, daar een onderlinge regeling niet moge lijk schijnt. Dr. Schouten weigerde op christelijke gronden staat en maatschap pij afzonderlijk te zien. De derde moeilijkheid waarvoor deze regering staat bij de vrije loonvorming noemde hij de overspannen arbeidsmarkt. Hij vroeg van de leden van de A.R.- partij zich in hun vrije tijd meer met de geschiedenis, werk en politiek van de par tij bezig te houden. Vooral van de zijde van de jeugd wenste hij meer activiteit. Hij wilde niet aandringen op een samen gaan van de Anti Revolutionairen en de Christelijk Historischen maar wel op een steeds hechtere samenwerking. Een een wording zou waarschijnlijk juist versplin tering betekenen omdat velen het daar niet mee eens zijn en zich dan zouden af scheiden. Hoe meer goede ideeën, hoe meer belo ningen aan inzenders. Dit is het A.B.C. van elke ideeënbus. Bij Hoogovens IJmuiden telt bovendien elk goed idee mee als lot in de maandelijkse verloting van het zogenaamde Columbus-mandje. Dit is een versierd mandje met 36 eieren, dat van maand tot maand aanleiding is om een ogenblik wat extra aandacht te be steden aan de creatieve gedachten van de bedrijfsgenoten. Columbus van de maand was de heer R. Zijlstra te Beverwijk, hulpbankwerker bij de Kwaliteitsafdeling. Hij won de mand met een idee tot het maken van een han dig klemapparaat voor het slijpen van in bakeliet ingebakken preparaten. (Premie 15). Dr. J. PI. van der Veen, hoofd van de Kwaliteitsafdeling, verzocht de heer Zijlstra dit symbolisch mandje te willen zien als blijk van waardering voor hem zelf en voor alle inzenders van goede ideeën. Het beste idee van Columbus vond de heer Van der Veen echter, dat deze koene zeevaarder, verder dan wie ook in die da gen, naar het westen voer en aldus Ame rika ontdekte. „Zonder deze ontdekking zouden wij immers nu hier de Breedband- walserij niet hebben", zei hij. Spreker merkte op, dat het inzenden van ideeën bijzonder op prijs werd gesteld omdat de ze niet slechts belangrijke besparingen op leveren, maar ook een bewijs zijn dat de ideeëngevers met toewijding en belang stelling hun werk verrichten. JEUGD- EN MUZIEKLEDEN BELUISTEREN SPIRITUALS. In het veilinggeouw „Het Centrum" te Beverwijk, heeft de heer J. J. Schuyf voor de leden van „Jeugd en Muziek" een uit eenzetting gegeven over het ontstaan van de negro-sprituals. De heer Schuyf deed dit aan de hand van de geschiedenis. In 't begin van de zeventiende eeuw namelijk werden uit alle landen door gewetenloze lieden, mensen geronseld en als slaven naar Amerika gevoerd. Door middel van een groot aantal grammofoonplaten was de spreker in staat de jongelui ook kennis te laten nemen van deze religieuze neger- muziek. Voor deze jeugd een zeer leer zame avond. BEVALLEN: G. Vissei'-Uneken, d., Ge- leenstraat 12, IJmuiden; J. Lameris-de Niet, z., Lange Nieuwstraat 480, IJmuiden; H. J. van Riel-Nijhof, d., Orionweg 110, IJmuiden; M. van Sikkelerus-Vriend, z.. Kanaalstraat 208 rd.. IJmuiden; S. A. van Hellemond-Hoop, d„ Scheldestraat 54. IJmuiden: M. J. de Ruijter-van de Keer. z., Diezestraat 1, IJmuiden: J. M. Broeke- ma-de Waal, d., Jagtlustlaan 24, Sant poort: G. van Leeuwen-Verdikt, d.. Eiken straat 5, IJmuiden-O.; G. C. Vermeer- Kuiper, z., Cost. Huijgensstraat 14, Haar lem: T. Ursem-Blokker, z.. Wester Parel- lelstraat 3, Velsen-N.: E. M. M. van Soest- Sipman, z„ Mermedestraat 96, IJmuiden; Th. P. Steenken-Kleijn, d., Maraisstraat 5, Haarlem. ONDERTROUWD: W. Roselaar, Een- hornstraat 32, IJmuiden en B. Smaal. Noor- derwijkweg 9c, Beverwijk, t.a. Eenhoorn straat 32, IJmuiden: W. Krimpen, Brielse- laan 190 A, Rotterdam en H. Bakker, Pau- lus Potterstraat 8, IJmuiden-O., t.a. Paulus Potterstraat 8, IJmuiden-O.; G. E. Doorn- berg, Edmonton (Canada) en M. van Scha- gen. Vinkenbaan 50, Santpoort; H. F. van Praag, Kennemerlaan 102, IJmuiden en F. van Stipriaan, President Steijnstraat 64, IJmuiden. t.a. Plein 1945 no 59, IJmuiden; A. M. Vervoort. Koningin Wilhelminalaan 2, Castricum en R. Leijenaar, Huijgens straat 67 rd., IJmuiden, t.a. Koningin Ju- lianastraat 41. Castricum. GETROUWD: J. H. Koek en A. E. L. van de Kerkhof. Velsen-N., Ladderbeek straat 61; J. H. M. Plant en N. L. Visser, IJmuiden-O., Cederstraat 6: Chr. A. Lin- denberg en L. J Verwer, IJmuiden. De la Reijstraat 3; J. Chr. de Groot en W. P Uijtendaal, Utrecht, J. van Andelstraat 28 bis: B. L. Sintenie en A. C. M. van der Maat, Uithoorn, Boterdijk 48 a Post „de Kwakel"; L. Th. Böhm en J. Kaandorp, IJmuiden, Rijnstraat 6; A. G. W. Kaptein en B. Analbers, Alkmaar, Snaarmans- laan 119; C. G. Schoo en N. Hagen, IJmui den, Oranjestraat 35; J. Visser en J. A. Plug, IJmuiden. Kompasstraat 54: K. Sto ker en A. M. H. Grootenboer, Driehuis, Hofdijklaan 47: W. van Rooij en M. E. Schaap. IJmuiden-O.. Van Nieuwkoop straat 11. OVERLEDEN C Demmers. 84 jr., we duwe van J Eggermont. Van Speiikstraat 49, IJmuiden-O.: C. H. de Jonge, 61 jr.. echtgenoot v. B. Bouma. M K. Hofstede- straat 48. IJmuiden: J van den Broek 84 jr., weduwnaar van M. van den Boo gaard, J. P. Coenstraat 137, IJmuiden. Advertentie Philips Erres Siemens VELSERDUINWEG 173 Telefoon 4402 - 8073 Gedipl. radio- en T.V.-monteurs Erkend service-dealer Het adres met de kwaliteits-antenne en storingvrije aansluiting. Uit een door het P.E.N. ingesteld onder zoek naar de oorzaak van de regelmatig optredende storingen in het lichtnet van de o.l. Ir. Krijgerschool te Velsen-Noord is gebleken, dat de electrische installatie niet meer aan de geldende voorschriften voldoet. Vernieuwing van de afgekeurde electrische leidingen en bedrading is dan ook noodzakelijk. De hieraan verbonden kosten worden geraamd op 2600,-. Bovendien is de bestaande kunstverlich ting in een zestal leslokalen te gering. Ter voorkoming van oogklachten is het daar om gewenst de lichtsterkte aanmerkelijk op te voeren. Zulks kan worden bereikt door het aanbrengen van T.L.-arnaturen. De hieraan verbonden kosten worden ge raamd op 1525,-. B. en W. stellen de raad voor, voor het treffen van bovenvermelde voorzieningen een krediet te verlenen van ƒ4125,-. Daar de geconstateerde gebreken grote gevaren kunnen opleveren, hebben B. en W. reeds opdracht moeten geven tot het vernieuwen van de electrische leidingen en bedrading. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Con Brio van Mantyluoto; Geestdam, Rochester, laden IJ muiden; Lingestroom, Londen; Egret, Liverpool; Siljan, Duinkerken, laden IJmuiden: Vectos Isle, Londen, laden IJmuiden; Lisbeth, Rouaan; Hen- riette B, Londen; Eenhoorn, Bremen, waismate- riaal laden Hoogovens; Achilles, Rotterdam; Car tes, Antwerpen, laden IJmuiden; Monte Galera, gent; Beilatnx, Kingslyn, laden Hoogovens; Stad Amsterdam, Pepel, erts Hoogovens. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Rigel van Rotterdam: Hofnung, Rotterdam, bijlegger IJ muiden; Barken, Calais, zout laden IJmuiden; Olympia, Gefle. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Martha Ahrens naar Hamburg; Balticborg, Rotterdam; Harrogate, Hull; Mario, Piraeus; Servic, Colches ter, kunstmest geladen IJmuiden; Niagara, Bres- kens; Nanna, Rouaan, bijlegger IJmuiden; Lucas Bols 1, Rotterdam; Auriga G, Rotterdam: Kuut- salo, Antwerpen; Tanny Gooie, veevoeder, Wor- merveer; Nieuwe Haven, Rotterdam; W. Alton Jones, Gothenburg; Hunze, Bremen; Elbe, Ham burg; Bencomo, Londen; Groote Beer, Las Pal- mas; Jacob Teekman, Antwerpen; Bolt, Aiiren- dahl; Frieda Peters, Aarhuus; Eenhoorn, Ant werpen, waismateriaal geladen IJmuiden; Mor- mac Guide, Hamburg: Tuareg, Aruba: Commerz, La Guaira; Sunoak, Swansea; Galeon, Gothen burg walsmat. IJmuiden; Carpatia, Antwerpen. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Leonidas naar Aarhuus; Egret, Liverpool; Looiersgracht, Kotka. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan- duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). VELSEN-IJMU1DEN ZATERDAG 24 OKTOBER Rex, 20 uur: „Donker Parijs". Thalia, 19 en 21.15 uur: „De nacht voor de première". Heidestraat 45, 16 uur: Opening tentoon stelling Bob Buys. Hervormd Jeugdgebouw, 20 u.: Advendo „Spel met een droom". Patronaatsgebouw, 20 u.: Kunst zij ons streven met „George en Margaret". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, 1416.30 uur. ZONDAG 25 OKTOBER Rex, 20 uur: „Donker Parijs"; 15 uur: „Bloedige zonsondergang". Thalia, 15 uur: „Circusparade"; 20 uur: „De nacht voor de première". Patronaatsgebouw, 20 uur: Kunst zij ons streven met „George en Margaret". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, 1416.30 uur. MAANDAG 26 OKTOBER Thalia, 20 uur: „Gezocht wegens moord". Rex, 20 uur: „Donker Parijs". Patronaatsgebouw, 19.30 uur: Uitvoering r.-k. sportvereniging Velsen, afdeling turnen. Royal, 20 uur: Bridgekampioenschap. Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: De Plankeniers met „Zo begon het". Raadhuis. 1012 uur: spreekuur burge meester; 1517 uur spreekuur wethou der van onderwijs. Pieter Vermeulenmuseum, 1416.30 uur. SANTPOORT ZONDAG 25 OKTOBER Zomerlust, 14 en 19.30 uur: Uitvoering r.k. sportvereniging Velsen, afdeling tur nen. BEVERWIJK ZATERDAG 24 OKTOBER Kennemer Theater, 18.45 en 21.15 uur: „Rio Bravo". Luxor Theater, 10.30 uur: „Het dagboek van Anne Frank". Kennemer Theater, 20 uur: Concert Beverwijkse Accordeon Vereniging Plan Meeresteijn, 15 uur: Eerste steen legging 122 woningen „Goed Wonen". ZONDAG 25 OKTOBER Kennemer Theater, 14.30 uur: „De schat gravers van Doodskoneiland"; 18.45 en 21.15 uur: „Rio Bravo". Luxor Theater, 14.30 en 19.30 uur: „Het dagboek van Anne Frank". W.B.-Theater. 14.30 uur: „Te vuur en te zwaard"; 16.30 en 20 uur: „Kluchtig en Luchtig". Statenhuis, Velserweg, 10.30 uur: Huma nistisch Verbond. MAANDAG 26 OKTOBER Kennemer Theater, 18.45 en 21.15 uur: „Rio Bravo". Luxor Theater, 19.30 uur: „Het dagboek van Anne Frank". Hotel Parkzicht". 20 uur: Ontspannings avond Kennemer Motor- en Autoclub. HEEMSKERK ZATERDAG 24 OKTOBER Marquettetheate-- 20 uur: „Gij iult niet begeren". ZONDAG 25 OKTOBER Marquettetheater, 14.30: „Je bent looit te jong"; 20 uur: „Gij zult niet begeren".

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7