Resten van Romeinse water leiding blootgelegd Dagboek van een afperser WYBERT Steeds meer vragen rijzen rond de affaire Mitterand Agenda voor Haarlem DEFMkM Professor Doka en Robotto Kort en bondigy 11 Genesisvan zeven componisten De radio geeft woensdag elevisieprogramma UNIEKE VONDST IN NIJMEGEN Engeland-Zweden woensdag op t.v. Reclametelevisie in Engeland „Gelukkig eindelijk eeris met een mouwtje!" ma Vier bejaarden omgekomen door gasverstikking Kerkelijk Nieuws Aanklacht tegen Pesquet ontvankelijk verklaard Stoffelijk overschot van Rembrandt in massagraf? DOOR PIERRE NORD De negen muzen DINSDAG 27 OKTOBER 1959 In de radio-matinee, op maandagmiddag uitgezonden door de AVRO, heeft men kunnen luisteren naar een merkwaardige compositie: het bijbels oratorium „Gene sis", uitgevoerd door koor en orkest van Los Angeles onder leiding van Werner Janssen. Het werk dankt zijn ontstaan aan het initiatief van de Amerikaanse maeca- nas Nathaniel Shilkret die aan zes compo nisten opdracht gaf een hoofdstuk uit het eerste boek van de bijbel te verklanken. Het betrof musici die door de nood dei- omstandigheden uit Europa naar de Ver enigde Staten geëmigreerd waren; ook Bêla Bartok die sinds kort in Amerika woonde, ontving een uitnodiging om mede te werken, doch moest de opdracht terug geven in verband met de reeds vererge rende toestand van zijn gezondheid. Shil kret, de initiatiefnemer, nam ook zelf als componist aan het collectieve werkstuk deel en aldus ontstond een soort muzikale lappendeken van zeven fragmenten voor koor en orkest, waarbij het bindende ele ment gevormd werd door het bijbelwoord, voorgedragen door een recitant. Een homo geen geheel kon natuurlijk onmogelijk verwacht worden, maar ook kwalitatief zijn de zeven onderdelen wel bijzonder ongelijk uitgevallen. Met kop en schouder steekt de eerste bijdrage, van hand van Arnold Schönberg, boven het overige uit. Nu had hij ongetwijfeld, in tegenstelling tot zijn collega's het voordeel van een minimum aan tekst; de proloog immers behoefde vrijwel alleen met muzikale middelen een evocatie te geven van de aarde vóór de scheppingsdag en aldus kon de componist aan zijn fragment een per soonlijke gestalte geven, waarbinnen de muziek haar eigen rechten behield. Eigen lijk is dit dan ook het enige van de zeven onderdelen waar een werkelijke kracht van uitgaat; trouwens, psychologisch was het zeer goed gezien om juist Schönberg de opdracht te verlenen om aan het ge geven „en de aarde was woest en ledig" klank te geven, want in de eigenaardig heid van zijn scheppingsvermogen lagen de kiemen besloten tot het welslagen van een dergelijke schildering. Minder juist was het wellicht, en in ieder geval niet van veel bescheidenheid getuigend, dat Shil kret behalve als financier ook als compo nist aan het project wilde meewerken. Zijn bijdrage („de Schepping") is wel een zeer povere hoorspel-achtige achtergrond ge worden voor de genesis van het heelal en al wat daarin leeft. Doch ook wat Alexan der Tansman in „Adam en Eva", Darius Milhaud in „Kaïn en Abel" en Mario Castelnuovo-Tedesco in „de Ark van Noach" laten horen, is nauwelijks beter dan een effectvolle, van gevoel voor sfeer en instrumentale kleur getuigende bege leiding van de tekst. (Het is trouwens de vraag of uit een samengaan van in feite ongelijksoortige elementen als gesproken woord en muziek ooit een gelukkige syn these kan ontstaan.) De eigen persoon lijkheid van een Stravinsky verloochent zich uitteraard niet, zoals blijkt uit het zesde fragment: „Babel"e terwijl Ernst Toch voor een nogal zwaarmoedig-pathe- tische afsluiting zorgde met het laatste deel: „het Verbond". Het geheel is minder dan de som der delen, zou de moraal van deze bespreking kunnen luiden. Een der gelijke monster-show van muzikaal crea tief talent laat nog minder indruk achter dan de eveneens met veel dollars en grote sterren geproduceerde stukken van wijlen Cecil B. de Mille. Vermeld zij nog dat van „Genesis" de première ging te Los Angeles in 1946 en dat de opname die men maandagmiddag liet horen van deze uitvoering ge maakt is. Golfbreker HII.VERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV 7.00 Nieuws en S.O.S.ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor fie vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Dekblad eerste soort, hoorspel. 12.05 Cello en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gewijde muz. 12.37 Kerkdienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, causerie. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 Koorzang. 15.30 Gram. 15.40 Kamer muziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Interscholair jeugdtoernooi. 17.40 Beursber. 17.45 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven, caus. 18.00 Leger des Heilskwartier. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: Naar een wetenschap van de vrede, door dr. E. H. F. van der Lely. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Piano recital. 19.30 Radiokrant. 19.50 Populaire muziek. 20.15 Kamerork. en sol. 21.00 De weg der zending: Doodlopende weg?, caus. 21.20 Gram. 21.30 Me- tropole-orkest en solist. 22.00 Kinderkoren. 22.30 Nieuws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platennieuws. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Caus. voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: Rondom de Spaanse romance, door Dolf Verspoor. 11.30 Gevar. progr. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda. 13.20 Gevar. muz. 13.45 Radioportret. 14.00 Jeugdconc. 14.50 Volksmuziek. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Kamerkoor. 17.20 Or gelspel en zang. 17.50 Regeringsuitz.: Er zit mu ziek in, klankb. over sparen door Hans Oosterl hof. Deze maand staat het zilvervlootprogramma in het teken van de wereldspaardag op 30 okto ber. 18.00 Nieuws en comment. Daarna: act. 18.30 Dansmuz. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 De Chris ten in de veranderende samenleving, toespraak. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Prom.orkest en soliste. 2U.35 Juffrouw Mabel, hoorsp. 22.05 Jazzmuz. 22.20 Keuren en kiezen, pol. caus. 22.30 Nieuws. 22.40 Gevar. muziek. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.15 Muz.discussie. 23.55—24.00 Nieuws. RRUSSEL. 324 m. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gevar. muz. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Populair concert. 14.00 Schoolradio. 14.45 Pianorecital. 15.00 Ork.conc. 15.50 Pianorecital. 16.00 Koersen. 16.02 Engelse les. 16.17 Lichte muz. 16.30 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Ork.concert. 18.10 Lekenmoraal en -filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Muziek van blaasinstr. 20.00 Hoorsp. 21.15 Lichte muziek. 21.30 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Pedagogische caus. 22.25 Ital. volkslied. 22.45 Franse clavecimbelmuz. 22.50 -23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG VARA: 17.00 Voorde kinderen. NTS: 17.30-17.40 Intern, jeugdtoernooi. 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Documentaire film. 20.30 Kunstrubr. 20.55 Act. 21.05 Documentair progr. 21.25 Nieuwe gram. en interviews. 21.50 Dagsluiting. Bij opgravingen op het terrein van de voormalige Romeinse legerplaats te Nij megen heeft prof. dr. H. Bunsting een zeer belangrijke ontdekking gedaan. De hoog leraar is er in geslaagd de waterleiding bloot te leggen van het kamp, waar, van 70 na Christus af, drie en dertig jaar lang het tiende Romeinse legioen gelegerd is geweest. Dit legioen, het enige dat ooit in Nederland gelegerd was, kwam naar Nij megen om Claudius, of liever Julius Civilis te verslaan. De opgravingen begonnen 25 mei onder auspiciën van de Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek. Zij werden voor een deel gefinancierd door het Ne derlands Genootschap voor anthropologic en de stad Nijmegen beijverde zich om prof. Brunsting en de zijnen op alle mo gelijke manieren behulpzaam te zijn. De resten van de voormalige Romeinse legerplaats werden indertijd ontdekt door de oud-archivaris van Nijmegen, de heer Daniels. Sinds deze zijn vondst bekend had gemaakt, stelde o.a. dr. Holwerda in 1920 een eerste onderzoek in, dat zich be perkte tot het vaststellen van de omtrek der legerplaats, kenbaar aan de met puin gevulde gracht. Gehandicapt door geld gebrek en andere omstandigheden, moest Holwerda daarna zijn onderzoek staken. Na de bevrijding en ook onlangs kwam er weer wat geld beschikbaar om de naspo ringen voort te zetten. Dubbele vestingmuur In een onderhoud met het ANP vertelde prof. Brunsting die hoogleraar in de al gemene archeologie aan de Vrije Universi teit te Amsterdam en conservator van het Rijksmuseum van oudheden te Leiden is dat hij bij het recente onderzoek de begrenzing van de legerplaats had kunnen vaststellen. Deze bleek veel westelijker te liggen dan men vermoed had en ze werd gemarkeerd door een zware, door torens versterkte vestingmuur met steunberen aan de binnenkant. Dit is, aldus de hoog leraar, een uiterst zeldzaam, zo niet een uniek verschijnsel. Hoewel de muur niet op de heuvelrand stond, ontbrak elk spoor van een gracht. Ongeveer parallel aan de ze stenen wand bevond zich een tweede zware muur, waarachter men sporen van soldatenbarakken aantrof, die een voort zetting waren van de in 1951 gevonden mi litaire verblijven. Tussen de beide muren werd namelijk een grote, met puin en aarde gevulde kuil aangetroffen, die bleek uit te lopen in een met zware blokken tufsteen omrande wa terput. Deze put. heeft een diepte van on geveer twintig meter, maar de financiële middelen laten het niet toe, hem uit te graven. In het bovenste gedeelte van de put vond men een stuk van een grafzerk met de naam van een soldaat van het tiende legioen. Zijn afkomst werd aange duid met de letters AMP, dat zowel de afkorting van een volksstam als van een stad kan zijn. De put was overdekt met een gebouwtje, waarvan de vloer van Romeins beton was vervaardigd. Naast dit bron huis stond op het hoqgste punt van de le gerplaats een vierkant gebouwtje met een' nog zwaardere Romeins betonnen vloer De voetbalwedstrijd EngelandZwe den, die woensdagmiddag in Londen za1 worden gespeeld, zal gedeeltelijk op het Nederlandse televisiescherm te zien zijn De NTS zal de tweede helft van deze ont moeting rechtstreeks uitzenden. Deze uit zending begint om 16.20 uur en duurt tot 17.20 uur. Het commentaar zal verzorgd worden door ir. A. van Emmenes. In Engeland komt vandaag het negende onafhankelijke televisiestation in de lucht, dat op een eigen kanaal ongeveer 2 mil joen kijkers bereikt. Het is „Anglia TV", en zendt uit als aangeslotene bij de „Inde pendent Television Authority", de instan tie waaronder in Engeland de onafhanke lijke (lees: commerciële) televisie ressor teert. van allerlei materiaal. Zo werden er on der meer de afdrukken van vloertegels in gevonden. Waarschijnlijk is dit de bodem van een drinkwaterreservoir geweest. Daarbij aansluitend, ontdekte prof. Brunsting een dichtgeworpen greppel, die hij eerst voor een loopgraaf aan zag. In deze greppel zat echter een zware loden buis verborgen van drie kwart meter lengte en van een door snede van twintig centimeter. Het lood van de buis was meer dan een centi meter dik. Het was niet moeilijk, dit voorwerp te identificeren als een Ro meinse waterleidingbuis, zoals deze in de oud-Romeinse steden gevonden zijn. Daar van het gehele buizennet alleen dit ene stuk is overgebleven, vermoedt men, dat indertijd een hier ploegende landbouwer de leiding heeft ontdekt en de lange reeks zware loden buizen als een buitenkansje in de wacht heeft gesleept. Gelukkig voor de wetenschap, heeft hij een stuk ver geten. Tot nu toe heeft men niet kunnen ontdek ken hoe het water uit de put in het bassin werd gebracht. Dit kan geschied zijn door slavenarbeid of door emmers aan katrol len, die de Romeinen ook reeds kenden. Prof. Brunsting noemt deze vondst uniek en opzienbarend, omdat men niet wist, dat de Romeinse legioenen waterleidingen van deze aard in hun legerplaatsen hadden. Een dergelijk systeem van watervoorziening was namelijk onder keizer Nero als „over bodige luxe" fel gekritiseerd. Smederij gevonden Een andere belangrijke vondst tussen de beide zware muren was de ontdekking van een smederij in de fundamenten van een stenen gebouw. Talloze slakken wijzen er op, dat hier een smidse moest hebben ge staan. Het onderzoek naar de barakken verkeert nog in een beginstadium. Een derde vondst was van prehistori sche aard. De hoogleraar vond namelijk onder de resten van het voormalige Ro meinse legerkamp sporen van de zoge naamde „klokbekercultuur" in de vorm van ringsloten en door de Romeinen ge slechte grafheuvels, waarin scherven van klokbekers werden aangetroffen. Uit de vroeg-Romeinse tijd ('t begin on zer jaartelling) dateert een urn met cre matie-overblijfselen, die eveneens ter plaatse gevonden werd. De opgravingen zijn nog niet afgesloten en men hoopt ze het volgend jaar te kun nen voortzetten. Advertentie „Ja, heerlijk hè? Je hebt zo veel méér aan een japon met jasje, als de jurk zelf ook een ingezet mouwtje heeft. En het zit zoveel beter!" Wat wilt u nog meer weten van onze herfstcollectie japon nen-met-jasjes? Dat er, behal ve mooie jacquard-stoffen, ook veel wol met zijde voor is gebruikt? Dat we ze t/m maat 52 hebben Dat het jasje een mouw heeft? Dat de kleu ren.... maar komt u toch zélf eens kijken, mevrouw! U vindt er zoveel moois bij charmante japonnen-met jasjes. maten 42 t/m 52 v a. f 49,75 VERTROUWENSNAAM ANEGANG HOEK L. VEERSTRAAT In Stadskanaal zijn vier personen door gasverstikking om het leven gekomen. Het zijn de 74-jarige heer E. Hamminga, zijn 73-jarige echtgenote mevrouw Hamminga- Treuper, de 88-jarige heer H. Streuper en de 88-jarige mejuffrouw R. Hamminga. De politie, gewaarschuwd door een melkboer, die op zijn bellen geen gehoor kreeg, for ceerde de deur van de woning, waar zij het viertal slachtoffers levenloos aantrof. De gaskraan bleek niet goed gesloten te zijn. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Joure J. van der Beek te Urk - te Houten T. Langerek te Vinke- veen. Bedankt voor Waddinxveen J. v. d. Velden te Dordrecht. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Urk H. van Leeuwen te Arnhem. Beroepen te Haamstede-Kerk- werve W. Ruiter te Baarn. Bedankt voor Doesburg D. v. Wilsum te Dedemsvaart. Zo werd de avond een triomf voor professor Doka. Niemand twijfelde meer aan de prachtige robot, die hij had gemaakt. Aan het eind van de avond dankte de professor alle aanwezigen en ook Robotto maakte een keurige buiging. De volgende dag stonden alle kranten vol met het grote nieuws over de wonderlijke robot. De portretten van professor Doka en Robotto stonden erbij afgedrukt. De professor voelde zich trots en voldaan, toen hij het las 8485 De geschiedenis van de aanslag op de ex-minister van Justitie Francois Mitter rand blijft de Parijse politie nog steeds bezig houden. De overtuigingen en de me ningen van de partijen zijn nogal toege spitst en naarmate er meer bijzonderhe den bekend worden, gepubliceerd door Mitterrand en door Pesquet, lijkt de ge schiedenis ingewikkelder te worden. Mit terrand heeft in ieder geval een winst punt geboekt: de rechter van instructie heeft zijn aanklacht tegen Pesquet ontvan kelijk verklaard. Hij heeft tegen deze poujadistische afge vaardigde van de Nationale Vergadering een eis tot schadevergoeding ingediend omdat hij van oordeel is dat Pesquet de aanslag op touw heeft gezet om hem (Mit terrand) in diskrediet te brengen. Het is zijn goed recht en in het algemeen kan men wel zeggen, dat de antecedenten van Mit terrand zeker zo zijn, dat iemand die te gen hem wil ageren, echt wel van goede huize moet zijn om enige kans te maken door onbevooroordeelde waarnemers van deze onverkwikkelijke geschiedenis te wor den geloofd. Toch blijven er —objectief gezien slechts twee mogelijkheden: Mitterrand liegt of Pesquet liegt. Meer uitgebreid kan men het probleem stellen door te vragen: a) heeft Pesquet getracht Mitterrand mee te lokken om hem in een onmogelijke po sitie te brengen? b) Hebben Mitterrand en Pesquet samen de zaak op touw gezet om de publieke opinie wakker te maken? c) Is Pesquet bedreigd geweest door de ultra's (Hij is. dat staat vrijwel voor ieder een vasl,. een zwakke schertsfiguur) en heë'ft"hij1 het'vege lijf willen redden door' contact op te nemen met Mitterrand, van wie hij wist dat hij een integere figuur is? En hebben zij samen de aanslag daarna op touw gezet voor Pesquet om zich te redden en voor Mitterrand om te ontko men aan een veemmoord? Het is nog steeds uiterst verward en ver boven deze bijzonderheden speelt het Al gerijnse probleem. De tegenstelling die het Franse volk niet alleen verdeelt in twee partijen maar die maakt dat in wezen klei ne gebeurtenissen worden opgeblazen tot staatsaffaires, waardoor zelfs intelligente staatslieden als Mitterrand zich laten mee sleuren in vreemde zaken omdat hun zegs lieden (in dit geval Pesquet) hun hebben verteld dat niet alleen hun eigen leven gevaar loopt, maar ook dat van hun kin deren. Mening van Juin (Reuter) De Franse maarschalk Juin, die vele jaren in Noord-Afrika heeft doorgebracht, schrijft in „L'Aurore" dat De Gaulle bij zijn aanbod voor „een vrede van de dapperen" alle politieke onder handelingen met de „voorlopige Algerijn se regering", bij voorbaat heeft uitgeslo ten. Er blijft dus slechts een weg over, aldus de maarschalk, en dat is de weg van onderhandelingen met de strijdende militaire leiders van de Algerijnse rebel len. Juin is voorts van mening dat de ter mijn van vier jaar, die De Gaulle wense lijk acht voor een volksstemming in Al gerije nadat de pacificatie een feit is ge worden, zijns inziens te lang is. Deze volks stemming, waarbij de Algerijnen over hun eigen toekomst zullen beslissen, moet zo spoedig mogelijk na de pacificatie gehou den worden, aldus de maarschalk. Vierentwintig van de 34 Franse senato ren uit Algerije en de Sahara, onder wie 21 mohammedanen, hebben een oproep gepubliceerd waarin zij stellen dat „alle nodige wegen en middelen, zonder uitzon dering" moeten worden gebruikt om in Al gerije een wapenstilstand tot stand te brengen. De 24 senatoren scharen zich onvoorwaardelijk achter de politiek van De Gaulle, die gericht is op zelfbeschik king voor Algerije. Zij menen dat de strijd der Algerijnen „nutteloos" is. De Parijse politie heeft de afgelopen week bij een reeks overvallen 23 vooraan staande leden van de Algerijnse verzets beweging F.L.N. aangehouden. Het aantal moordaanslagen op Algerijnen in Frank rijk is dit jaar sterk gedaald. In de eerste acht maanden van dit jaar vielen er 268 slachtoffers, tegen 902 in dezelfde periode van het vorige jaar. (Van onze Amsterdamse redacteur) Bij graafwerkzaamheden ten behoeve ,van een nieuwe centrale verwarmingsin stallatie in de Westerkerk te Amsterdam is een uitgestrekt „massagraf" gevonden waarin zich hoogstwaarschijnlijk het stof felijk overschot bevindt van Nederlands grootste schilder, Rembrandt van Rijn. Enige weken gelden stuitte men op een stapel skeletdelen, die onder de kerk be graven bleken. Voorzover is na te gaan strekt deze hoeveelheid zich uil over een zeer grote oppervlakte onder de kerk. De Amsterdamse predikant ds. H. A. Visser constateert in het Hervormde Wijkblad „De kerk thuis" dat onze voorouders bij zonder oneerbiedig met de doden zijn om gegaan. De Westerkerk is gebouwd in 1620 Tot 1854 zijn er doden in de kerk begra ven. De vooraanstaande burgers kregen een eigen graf, de overigen werden ge woon in kuilen opeengestapeld. Rembrandt Harmenszn. van Rijn stierf op 4 oktober 1669 in grote armoede. Zijn lichaam werd begraven in de Westerkerk Vele nasporingen zijn reeds verricht om de juiste plaats van zijn graf te bepalen Een werkelijk diepgaand onderzoek had plaats toen men een gedenkplaat wilde aanbrengen. Het leverde echter geen re sultaat op. Het vinden van het massagraf heeft de aannemelijke theorie doen ont staan, dat zich hierin ook het gebeente van Rembrandt bevinden moet. 29. Ja, maar vertel me eerst eens een en ander over hem. Is hij ook een zeer behoorlijk mens, volgens jou? Het is een man van beschaving, die Charles Lor- rain. Twee-en-vijftig jaar oud. Vrijgezel. Geen kluize naar. Hij neemt het er goed van. maar hij gaat zich niet aan uitspattingen te buiten. Hij is vroeger administra teur in de koloniën geweest. Besteedde zijn vrije tijd in de tropische regionen aan litteratuur in diverse vorm, en wel op hoog peil. Een groot talent. Voor de tweede wereldoorlog heeft een bekend Engelsman eens over hem geschreven: „Als hij in Frankrijk niet de plaats bekleedt die Rudvard Kipling in Engeland vervulde, valt Frankrijk te beklagen, want men heeft er be grip voor formaat verloren". In 1941 trachtte hij het Franse gebied in Oost-Afrika bij het vrije Frankrijk te voegen. Dit mislukte Hij begaf zich naar het vrije equatoriale Afrika, en nam dienst. Bij het beëindigen van de oorlog was hij kolonel van de tirailleurs. Op vijf enveertigjarige leeftijd begon hij een geheel nieuwe loopbaan. Dat is wat mij het meest verbaast. Hij wist kapitaal bijoen te krijgen en richtte het weekblad La Ligne Frangaise op, waarvan de naam de strekking al inhoudt. Hierin kon hij zijn hartstochtelijk en onstuimig karakter uitleven. Hij schrijft wat hij denkt, hij weert bepaalde gematigde publicisten uit zijn kolommen. Lor- rain is een strijdbare figuur en zijn onderwerpen zijn nooit bloedeloos of onbelangrijk. Hij wordt nooit per soonlijk, maar hij is zo scherp, dat hij zich met vrij wel elk woord een vijand op de hals haalt. Ik zal je een paar voorbeelden geven: „Als er een comité, France-Maghreb, wordt gevormd voor steunverlening aan een sultan van Marokko, een verwoed tegenstander van Frankrijk, dat hij in de oor log heeft verraden, schrijft Lorrain: „Wij zullen een Partij van Frankrijk oprichten tegen deze Partij van de Sultan. Wij verwijten deze laatste niet, dat zij niets be grijpt van degenen die bloed en zweet gestort hebben voor Marokko: Men mag van niemand meer verwach ten dan hij in staat is te geven. Tragisch achten wij het echter, dat deze lieden, die beweren dit land door en door te kennen, er zelfs nooit een druppel toeristenzweet hehb in gestort." De doctrines van zijn tegenstanders veroordeelt hij als volgt: Zij verlangen van ons, dat wij onze vrienden in oorlog brengen (want het zou een oorlog worden) om hun onze gemeenschappelijke vijand op te dringen en dit noemen zij politiek. Hun woordvoerder, doorkneed in het uitleggen van Gods bedoelingen met de gebeur tenissen in onze eeuw, maakt de Marokkaanse Fransen uit voor koloniale uitbuiters en sjacheraars. En dit is dan hun Christelijke liefdadigheid, om van hun kennis van zaken maar te zwijgen. En al zou men hen volgen, dan nog zou de Sultan per slot van zaken moeten heen gaan, omdat zijn volk hem niet meer wil. Frankrijk zou de schijn op zich laden tegen wil en dank te zwichten voor de wensen van het Marokkaanse volk, waarna er een nieuwe Marokkaanse kwestie zou zijn geboren. Op deze wijze vatten zij het nationaal belang op. Mogen de boekenwurmen zich voortaan bepalen tot datgene wat zij beheersen: hun bibliotheken!" Door deze wijze van schrijven kreeg hij talrijke vijanden, zei Duchemin. In feite is hij een van de Neo-nationalisten uit de school van de Union Fran gaise. Hij zal de massa niet bereiken in een land dat nog druk bezig is zijn wonden te herstellen en dat stellig niet warm zal lopen voor een voortijdige uitbarsting van nationaal idealisme. Weinig vrienden dus. De paar die hij bezit, zijn hem met hart en ziel toegedaan. Óver een halve eeuw wordt er waarschijnlijk een standbeeld voor deze man opgericht. Op het ogenblik eert men hem al lerminst. Zijn blad heeft financieel een moeilijke tijd door gemaakt. Vindon geeft daarvan een uitvoerige be schrijving, waaraan wij zelf nauwelijks iets kunnen toevoegen. Lheureux liet Charles Lorrain binnenbrengen en ver ontschuldigde zich bij hem over het tijdverlies, dat het voorlezen van wat hij noemde „een hoofdstuk uit het testament van uw overleden medewerker" waar schijnlijk zou blijken te zijn. Ik zal met groot genoegen luisteren, antwoordde Lorrain. volkomen op zijn gemak. In de eerste plaats wel omdat ik Delforge, die onschuldig is, als een van mijn beste vrienden beschouw en alles voor hem zal doen wat ik kan. Bovendien zal Vindon vermoedelijk dingen aanroeren, die mij grote schade zouden kunnen toebrengen. En ten slotte beken ik, dat een dergelijk monster mij sterk boeit. Gaat uw gang Lorrain, die ondanks zijn kale schedel eerder jong dan oud leek, ging er gemakkelijk voor zitten. Hij maakte een zo vitale en intelligente indruk, en hij leek zozeer gespeend van alle terughoudendheid, dat Du chemin met genoegen naar hem keek. Ik moet u waarschuwen, zei hij, dat elk woord, elk gebaar, of elk stilzwijgen van Vindon maar één doel had: zijn medemens een rad voor ogen te draaien. Waarschijnlijk is dit eveneens zijn enige drijfveer ge weest toen hij een tenstament ging schrijven. Vergeet geen ogenblik dat hij deze aantekeningen voor u heeft achtergelaten. Wantrouwen is hier zeker op zijn plaats, vooral van uw kant. De rechter keek lachend zijn vriend de commissaris aan. Meneer Lorrain, zei hij, u had meneer Du chemin geen groter genoegen kunnen doen. Hij zoekt in elke uitlating van Vindon een misleiding. Dat is de re den waarom wij u verzocht hebben deze bladzijden aan te horen: u zult ons op het spoor van mogelijke onjuist heden kunnen brengen. En in deze sfeer van gespannen aandacht begon Du chemin het hoofdstuk in kwestie voor te lezen. IV. Een vlotte transactie. Na een paar maanden inwerken kende ik la Ligne Frangaise door en door. Al gauw zag ik een mogelijk heid voor een van die kleine ondernemingen, die als het ware in de lijn liggen en niet te veel aandacht kos ten. De baten zouden voor iemand, die zo slecht in zijn contanten zat als ik, zeer de moeite waard zijn. De krant zat om geld te springen. Dit blad zal trou wens nooit een goudmijn worden als gevolg van hoog moed van de directeur, die van mening is dat men schrijft om te worden gelezen en niet om geld te verdie nen. Hij weigert in te zien dat men, om gelezen te wor den, gedwongen is zich te verkopen Charles Lorrain is een patriot, een ouderwetse idealist. Hij kan zich moei lijk schikken in de afnemende Franse invloed in de overige wereld. Hij blijkt niet in staat de geringste concessie te doen aan een aan vermoeidheidsverschijn selen lijdende openbare mening, die hij nieuwe kracht wil inblazen door op inspanning en offers aan te drin gen. (Wordt vervolgd) Smaldeel huiswaarts. Het Nederland se vliegtuigmoederschip „Karei Doorman" en de jagers „Limburg" en „Drenthe" hebben maandag na een driedaags bezoek aan Noorwegen de haven van Oslo ver laten. De schepen zijn nu weer op weg naar Nederland. Overleg met Bonn. Dr. H. R. van Houten, staatssecretaris voor politieke zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken, is in Bonn aangekomen. Hij zal de besprekingen over de Nederlands-Duitse problemen voortzetten. Kweekschoolonderwys. Aan dr. G. Kalsbeek, hoofdinspecteur van het kweek- schoolonderwijs is met ingang van 1 januari 1960 wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de diensten, aan het rijksschooltoezicht be wezen. Artemis-beeld. Een groep Franse oud heidkundigen heeft bij opgravingen in het oude Klaros een Artemis-beeld uit de zevende of achtste eeuw voor Christus ge vonden. Klaros ligt 30 km van de Turkse havenstad Izmir. Compositie van Orthel. Samuel Brill (cello) en Marinus Flipse (piano) zullen op uitnodiging van het Instituut Néerlandais te Parijs op 6 november de eerste uitvoe ring geven van de tweede cello-sonate van Leon Orthel. De componist schreef deze in opdracht van de stad Amsterdam en heeft hem aan Samuel Brill opgedragen. Shakespeare-folio. Op een veiling bij Sotheby's is te Londen een uit 1623 date rend Shakespearefolio, een unicum, voor 13.000 gulden van eigenaar veranderd. Aan dit eerste folio ontbreken twee bladzijden, en er zijn verschillende minder belangrijke beschadigingen aan. Advertentie Bij guur weer H kunt U verkoudheid voorkomen met Concertgebouw: Vandaag 20.15 uur: Concert N.Ph.O. Woensdag 20 uur: Con cert Haarlems Opera-Koor. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „De held van Pork Chop Hill", 18 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „08/15", deel II. Frans Halstheater: Vandaag 20 uur, woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De vallei van de zon", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Mou- tarde van Sonansee", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14 en 20 uur: „De vrouw en de verdoem de", 18 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „De deur naar de afgrond", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag besloten voorstelling. Woensdag 14, 15.15, 16.30, 19, 20.15 en 21.30 uur en donderdag 19, 20.15 en 21.30 uur: „Prinses Beatrix bezoekt de Verenigde Staten en bezoek van koning Boudewijn aan Nederland". Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Some like it hot", 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Moord in code", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Les cousins", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag en woensdag 20 uur: „De hel van Tarawa", 14 jaar. Donderdag 20 uur: „On der de mantel van de nacht", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 8 november op werkdagen van 11 tot 17 uur: Expositie van grafieken van Ap pel, Bazaine, Corneille, Dubuffet, Har- tung, Heyboer, Lucebert en Miro. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 november dagelijks (ook zon dags van 10 tot 22 uur: Expositie van teke ningen van Frans Verpoorten. Kunstzaal Oud Ambacht (Omvals- poort): Tot 2 november dagelijks van 10 tot 17 uur en zondags van 13 tot 17 uur: Expositie van schilderijen, tekeningen en aquarellen van Toon de Haas. Museum „Het Huis Van Looy" (Kam perlaan): Tot 16 november dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, zon dags van 14 tot 17 uur: Jubileumexpositie leven en werk van Jacobus van Looy. Vishal: Tot 8 november dagelijks (be halve zaterdagavond en zondag) van 14- 17.30 uur en van 19-21 uur: Expositie „Het kind en zijn boek". (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 23 oktober).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11