Beminde gast van Nederlands studentenhuis wordt keizerin Zware storm over Nederland HET WEER Schepen in moeilijkheden schade aan huizen en bomen DINSDAG 27 OKTOBER 1959 44e JAARGANG NUMMER 30U De Russische efficiency bij massaproduktie vee lYIUKKId before tjou vut/l FARAH DIBA BESTELT TROUWJAPON Nederlandse parlementa riërs bezochten Formosa Het woord is aan Socialisten verliezen twee kamerzetels in Zwitserland Voor het eerst sinds 1951 in de regering? Stormdepressies brengen koude poollucht Storm en buien In de krant van heden: Loopbrug omgewaaid; schade een miljoen de échte eierbeschuit Kracht van de storm IJmuiden zit dicht Loonsverhoging bij Philips goedgekeurd Voor de achterkant van de maan zie men pagina 3 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. 1! n no n m 1 V Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. |1 ÉnJ ^tïlllïllïl Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JjL Jh JL JL %aJL Ja JL Vs^L I f* franco 1** Post 8'15, Losse nummers 12 ct Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVER VV IJ K EN OMGEVING .IJmUlder Courant n0, 12^2SS- Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Een Amerikaanse deskundige op het. ge bied van industriële research, prof. Sey mour Meiman, verbonden aan de univer siteit van Columbia, heeft volgens de New York Times verklaard, dat de Sovjet- Unie gebruik maakt van de Amerikaanse technieken voor massaproduktie en daar mede sommige machinewerktuigen snel ler en goedkoper produceert dan Ameri ka. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LBDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN). AMSTERDAM TEL 223596 MOTOR - BROMFtETSKLEDJNG De hevige storm van vanochtend heeft ook in Amsterdam overal in de stad flin ke schade aangericht. De wind, die met een snelheid van gemiddeld 34 knopen (wind kracht 8) door de straten joeg en af en toe windstoten van nog veel meer kracht voortbracht, verbrijzelde honderden ruiten en dakpannen en deed het ergste vrezen voor de komende uren. De hardste stoot in de ochtenduren was volgens de registra tie van de metereologen op Schiphol 53 knopen (bjjna windkracht 11). Enkele tientallen bomen, waarbij hele grote, werden ontworteld, bijvoorbeeld aan de Keizersgracht tegenover nr. 30, waar een reus bovenop een woonschip terecht kwam en dit licht beschadigde. Ook op het Thorbeckeplein kantelde met krakend ge weld plotseling een hoge boom en verplet terde in zijn val niet minder dan vier al daar geparkeerde auto's. In diverse grach ten en in de havens werden woonschepen losgeslagen en op de hoek van de Maurits- straat en de Zwammerdamstraat gaf een hoge lichtmast de geest. Gedurende de eerste uren van de storm werden echter nergens persoonlijke onge- vliegtuig proberen de Süloy te bereiken. Een ander Noors schip, de 5833 ton meten de vrachtvaarder Granville, vreesde op de Zuidengelse kust te worden geworpen, maar slaagde erin het gevaar te keren. Een Duitse koopvaarder van 941 ton, de Hinrich Sieghold, seinde op de rotsen van het Westschotse eiland Rhum lek geslagen te zyn. Het bovendek stak nog boven wa ter uit maar de machinekamer was reeds volgestroomd. De bemanning stond mach teloos, daar het schip half op de rotsen ligt en seinde tegen de ochtend te zullen proberen aan land te gaan. De zee was echter bijzonder ruw en later werd een be richt opgevangen dat men gedwongen was aan boord te blijven. De Perzische studente Farah Diba, wier verloving met de sjah van Perzië, naar men verwacht, weldra bekend zal worden gemaakt, gefotografeerd met haar nieuwe kapsel. (Van onze correspondent in Parijs) „Het zal wellicht nog twee of drie we ken duren voor ik naar Parijs terugkom, maar als het mogelijk is zou ik erg graag mijn kamer aanhouden". Dat schreef Farah Diba, studente aan de afdeling bouwkunde van de Parijse Akademie nog geen veertien dagen geleden aan dr. W. Merkus, de actieve directeur van het Nederlandse huis in de cité universitaire te Parijs. Gisteren kon dr. Merkus in alle Parijse kranten lezen, dat het meisje, dat al twee jaar bij hem te gast was ge weest, wel was teruggekeerd naar Parijs, maar dat zij thans een suite in het hotel Crillon bewoonde, welke door de ambas sade van haar vaderland voor haar was gehuurd. Hij kon nog veel meer lezen, namelijk, dat zij naar alle waarschijnlijk heid de derde echtgenote van de sjah van Perzië zou worden en dat zij naar Parijs was gekomen om haar uitzet bij het huis Dior aan te schaffen. Voor wie Farah Diba in het Nederlandse huis heb ben gekend, bestaat er overigens geen twijfel of zij zou zeker dezer dagen nog eens terugkomen naar de Fondation Ju liana (zoals de officiële naam van het Nederlandse huis is), om haar oude vrien den en bekenden te ontmoeten. Zij heeft zich namelijk gedurende de tijd, dat zij daar woonde bij iedereen bemind gemaakt. Het huis wordt voor de helft bewoond door Nederlandse studenten en voor de helft door buitenlandse, inclusief Franse. Met twee vriendinnen behoorde Farah Diba tot het buitenlandse contingent. Dr. Merkus zegt: zij is een van de allerbeste meisjes, die ik sedert de jaren dat ik directeur ben, hier heb gehad. Intelligent, serieus en vriendelijk tegen iedereen. Ook het personeel vond haar aardig. Dat pleit heel erg voor de toekomstige vorstin, want juist uit het Nabije Oosten komen nogal eens gefortuneerde dochters naar Parijs, die er dan maar niet aan kunnen wennen, dat zij niet over een stoet eigen personeel beschikken zoals thuis. Niets daarvan bij Farah Diba. Zij hielp graag mee als er feestjes in het huis waren, zo als de traditionele sinterklaasavond. Het 21-jarige meisje, wier verloving met de meer dan twintig jaar oudere sjah binnenkort zal worden bekendge maakt, heeft de eerste dagen van haar nieuwe bezoek aan Parijs besteed, behal ve aan het ontwijken van de horde journa listen en persfotografen, die haar achter volgde, aan het bezoek aan een kapper en aan 'n modehuis. De verloving is, zoals gezegd, nog steeds een gerucht. Tegen Parijse vriendinnen heeft Farah echter geen twijfel laten bestaan omtrent haar toekomstige status. Verscheidenen heeft zij reeds voor het huwelijk uitgenodigd. Over de op de rotsen gelopen Duitse boot „Heinrich Sighold" wordt nader be richt, dat de reddingboot van Mallaig van morgen tien van de 14 opvarenden van boord gehaald en in de buurt blijft om de vier overigen, die aan boord zijn gebleven, zo nodig verdere hulp te bieden. Bewoners van Rhum Island zijn naar de kust ge komen om te trachten de gestrande Duit sers van de wal af hulp te bieden. Noordoostelijk van Ierland liep het Duit se schip Friedi vast en bij de klippen van Dover verkeerde de „Sally" korte tijd in kritieke toestand. Veer- en loodsdiensten gestaakt. De veerdienst Vlissingen-Breskens is ge stremd voor alle gemotoriseerd verkeer. De veerboot van deze dienst, de „Prinses Beatrix" heeft vanmorgen vroeg nog twee maal gevaren, namelijk om vijf minuten over vijf en vijf minuten over zes. Daar na kon deze boot, die een tamelijk hoge opbouw heeft door de storm de aanleg- fuik niet meer verlaten. Om tien over half zeven is daarna een kleiner schip gaan varen, namelijk de „Prins Hendrik". Dit schip kan echter alleen passagiers en wielrijders overzetten en het onderhoudt een onregelmatige dienst. Ook de bootdienst Enkhuizen-Staveren is gestaakt wegens de stormachtige wind. De loodsdienst te Hoek van Holland werd maandagavond om half elf gestaakt voor kleine schepen. De dienst te IJmuiden was om kwart over negen 's avonds reeds geheel stilgelegd. TAIPEH (UPI) De Nederlandse par lementaire missie van acht personen, die een bezoek van tien dagen heeft gebracht aan Formosa, heeft maandag de thuisreis aanvaard. De leider van de missie, het V.V.D.-Tweede Kamerlid mr. dr. C. Berk houwer, verklaarde voor het vertrek te genover journalisten, dat de industriële en economische ontwikkeling de verwachtin gen van de missie overtroffen heeft. De missie is ontvangen door president Tsjang Kai-Tsjek en andere regerings- en militaire functionarissen. Zij heeft als gast van de nationalistische regering mi litaire bases en industriële centra in Zuid en Midden-Formosa bezocht. James Legge: Een groot man is hij, die zijn kinder hart behoudt. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BERN (Reuter) Bij de algemene ver kiezingen die tijdens dit weekeinde in Zwitserland zijn gehouden, heeft de Zwit serse socialistische partij twee zetels ver loren. Zij is niet langer de grootste partij in het parlement. De socialisten die een ze tel verloren aan de radicale partij en een aan de boerenpartij, hebben nu 51 van de 196 zetels in de Nationale Raad (Tweede Kamer), evenals de radicalen. De rooms katholieke conservatieven krijgen 47 ze tels (ongewijzigd), de boerenpartij 23 (een zetel winst), onafhankelijken tien (ongewijzigd), democraten zes (een zetel winst), liberalen vijf (ongewijzigd) en de communisten drie (een zetel verlies). In de samenstelling van de Eerste Ka mer is geen wijziging gekomen. De socialisten maken geen deel uit van de federale regering. Na een verschil van mening over de financiële politiek in 1951 trokken zij zich terug. Het wordt waar schijnlijk geacht dat zij wel zullen deelne men aan de nieuwe regering die zal wor den gekozen op de eerste bijeenkomst van de nieuwe volksvertegenwoordiging in de cember. (Van onze weerkundige medewerker) De koude lucht die zich vorige week boven Noord-Europa ophoopte en waarin zondagmorgen in Moskou temperaturen tot 10 C. voorkwamen, wordt verder over Rusland verdreven. Toch blijft het b.v. in Noord-Scandinavië met 's nachts matige vorst nog vrij koud. Wij hebben de aan- wezigheid van Koning Winter in Europa voor kennisgeving aangenomen, want de komende dagen zijn xvij eerder kou van het poolgebied te verwachten dan uit Rus land. Bij IJsland begon zich maandag een actieve depressie te ontwikkelen waarvan het. centrum in de richting van Noord- Schotland en de Far Oereilanden trekt. Wij zullen daar zeker een staartje van mee krijgen. Het is mogelijk dat het storm- veld. van deze nog in betekenis toenemen de depressie zich tot de Noordzee en ons land weet uit te breiden. Aan de achter zijde stroomt nu met stormwinden koude lucht van de Groenlandse ijskap, verge zeld van sneeuwbuien, via IJsland naar het zuiden. Ook van deze koude poollucht kunnen wij de komende dagen een staart mee krijgen. De barometer die maanden achter een een bijzonder hoge stand te zien gaf, is de laatste 24 uur belangrijk (tot flink beneden 760 mm) gedaald. Alles wijst op onbestendig depressieweer waarbij de Wind- en Stormwaarschuwingsdienst de komende dagen ongetwijfeld af en toe van zich zal laten horen. Maarwat willen wij, zo vlak voor de novembermaand ook anders verwachten Stormen zijn in deze tijd van de herfst wel het m.eest normale verschijnsel. Hopen wij maar dat ze geen buitengewone activi teit aan de dag gaan leggen. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk tijdelijk storm tus sen west en noordwest. Morgen langzaam afnemend. Wisselende bewolking met nu en dan buien. Iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Advertentie MENU v. d. DAG - woensdag 28 oktober 1959 van 12 tot 20 uur: Soep - bal gehakt - rode kool - aard. 2.p.p. SCHAGEN'S CAFETARIA Bik en Arnoldkade 43-44, IJmuiden, Tel. 6564 pag. Achterzijde van de maan1, 3 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Op de Praatstoel3 Bruid van de Sjah 3 Staalstaking 3 Weg en Wiel4 Uit stad en omgeving .4, 5, 6, 7 ljmondagenda 5 Beurs 7 Kunst 9 Agenda van Haarlem 11 Oudheidkundige vondst11 Horen en Zien11 Feuilleton 11 Sport 13 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S'. Van gisteravond 21.15 uur af zijn alle loodsdiensten voor IJmuiden gestaakt. Op een enkele uitzondering na, bleven alle zee schepen op veilige afstand van de kust. Slechts een enkel klein schip, onder an dere de „Libra", waagde het op eigen risi co door de pieren tc varen. Ook de vis sersschepen bleven binnen, of op zee. Vanmorgen is een zware loopbrug op het haventerrein te Delfzijl door de storm om gewaaid, waarbij grote ravage werd aan gericht. De kraanmachinist, die bezig was met het lossen van hoogovennslakken, kon bijtijds op een loods springen en werd slechts licht gewond. De loopbrug vernielde twee loodsen, in een waarvan zakken kunstmest waren opgeslagen. Door het slechte weer werd er op het moment dat het ongeluk gebeurde, niet gewerkt, zodat zich geen persoonlijke ongevallen voordeden. De schade wordt geschat op een miljoen gulden. Advertentie Op de hoek van de Lorentzkade te Haarlem werkten enkele timmer lieden en brandweermannen uit volle macht om te voorkomen, dat de zij gevel en het dak door de heftige storm verder beschadigd zouden worden. Een zware, grote boom, waarvan de stam verrot was, viel vanmorgen op de hoek van de Prins Mauritslaan en de Middenlaan in Haarlem op een garage, die gedeeltelijk vernield werd. Dit is ons voorland. Erg bekoren kan het niet. Laat het een troost zijn dat het nu nog ver van ons huis is, ten minste De iniooners van Stockholm genieten de eer! Het College van Rijksbemiddelaars heeft de loonsverhoging van zes percent bij de n.v. Philips met ingang van 26 oktober goedgekeurd. In verband met reeds ge dane uitbetalingen en daarmede verband houdende consequenties heeft het College geen vrijheid kunnen vinden de gevraag de terugwerkende kracht tot 5 oktober te verlenen. De zeer zware storm, die in de afgelo pen nacht is opgestoken en die in het be gin van de morgen gepaard ging met he vige rukwinden heeft in korte tijd vrij grote schade aangericht. Een huis op de hoek van de Lorentzkade en de Dover- straat in Haarlem moest het het meest ontgelden. Eerst raakten er enkele stenen los, maar al spoedig volgden er meerde re en in een oogwenk lag een kwart van de buitenmuur van de zijgevel op straat, waarbij voorts nog een tuinmuurtje werd vernield. De bewoner van het huis, de bouwkundige M. L. Wildschut, waar schuwde politie cn brandweer en met man en macht begon men in de hevige wind en regen aan het aanbrengen van een be veiliging door middel van lange planken. „Het komt door het gedreun van de bus sen, daardoor is het huis gaan scheuren," zei de eigenaar, ,,'t Komt omdat er geen anker in die muur zit," zei een deskundige toeschouwer. Ook een huis op de hoek van de Poort straat en de Tweede Zuidpolderstraat in Haarlem raakte een deel van de zijgevel kwijt. De stenen veroorzaakten een rava ge op straat. Voorts vielen op diverse plaatsen oude bomen ten offer aan de storm. Op de Vijverlaan knapte een vele tientallen meters hoge boom af en even later moest de brandweer uitrukken naai de Middenlaan, hoek Prins Mauritslaan in Haarlem. Omstreeks elf uur dreigde een grote boom daar op een huis te vallen. Men trof uitgebreide voorzorgsmaatregelen, waar bij een gedeelte van het huis, dat de naam draagt „Hoe het groeide", zelfs ontruimd diende te worden. Toen de boom omviel raakten de takken en de stam slechts de garage, die voor een groot gedeelte ver nield werd, evenals een balkon, dat mee gesleurd werd. De paarlaarsteeg in Haarlem was van morgen om negen uur al afgezet omdat er een dak van een der huizen was afge waaid. Voorts kwamen uit alle delen van Haarlem bij de brandweer meldingen bin nen van min of meer grote stormschade. De brandweer werkte dan ook onder hoog spanning en overal zag men de rode wa gens rondrijden op weg naar een plaats waar weer assistentie verleend moest wor den. De N.Z.H. kreeg het uiteraard eveneens bijzonder druk. Want velen die anders per fiets of brommer naar het werk gingen verkozen nu de weliswaar volle, maar toch di-ogè bus. Van degenen, die het er toch per fiets op waagden was een 20-ja- rig meisje in bet Kenaupark in Haarlem zo ongelukkig van haar fiets geblazen te worden. Zij klaagde over pijn in de rug en moest naar het ziekenhuis worden over- gebx-acht. In Amsterdam lukken gemeld. Brandweer en politie had den het bijzonder druk met het verwijde ren van de obstakels. DEN HAAG (ANP) Het zware weer heeft in de afgelopen 24 uur verscheidene schepen in ernstige moeilijkheden ge bracht. De eerste noodseinen werden maandag middag om tien voor twee opgevangen van de Katwijkse logger „Rijnmond 4" (KW 15) van de rederij Parlevliet. De log ger werd zinkende gemeld op 70 mijl ten noordwesten van Den Helder. De K W 15 was op de haringgronden on der de Engelse kust op 53 graden noorder breedte en drie graden oosterlengte. De schipper meldde, dat de machinekamer vol liep. Een deel van de bemanning van de „Rijnmond" ging in de reddingboten en werd later opgepikt door de Katwijkse log ger „De Eendracht" (KW 168). Verschei dene schepen waren toen al naar de opge geven positie onderweg, de „Bali" (K W 129), het hospitaalkerkschip „De Hoop" en de Katwijkse logger „Vooruit" (KW 151). De gehele bemanning was inmiddels op „De Eendracht" overgegaan toen bleek dat de „Rijnmond" niet verder zonk. Daar om keerde de schipper om drie uur met een reddingsloep, alleen, aan boord terug. Hij deelde via de radioinstallatie aan de kapitein van het hospitaalkerkschip mee, dat het water in de machinekamer niet ho ger kwam. Het reikte tot de plaat rond de motor. De schipper deelde verder mee dat hij het lek met een flens gedicht had en daarop is de gehele bemanning aan boord teruggekeerd. Vannacht zijn de loodsdiensten Wielin gen en Oostgat voor alle schepen gestaakt. Afgedreven schepen. Maandagavond werden noodseinen op gevangen van het Noorse vissersscheepje Süloy dat met dertig opvarenden op de oceaan tussen Ierland en IJsland op drift was geraakt en om opsporing door vlieg tuigen verzocht. Drie schepen en een

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1