Engelands investeringen in het Britse Gemenebest E s Westduitse staatslening van 300 miljoen mark Panda en de oieester^kok HÖUT-0-LUX 7 Peek&Cloppenburg Zware Noordwesterstorm Wereldnieuws Ruim f 2.5 miljard in vijf jaren DE H0UTWERF N.V. „Allround- coat" Vrij baan voor het zes percent type NAAIMACHINES 2 n nieuw Houtwerfproduct De Observer schrijft: W.-Europa moet meer hulp aan ontwikkelingslanden bieden Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Interne reorganisatie van de Hoge Autoriteit Amerikaanse experts over Russische economie Trekking premielening Zuid-Holland 1959 Welterusten elke woensdag 5 Lufthansa wil landings rechten beperken Nederlandse melk voor Parijs Gebr. Schuitema verwacht onv. dividend (8 Landelijke hypotheekbank DINSDAG 27 OKTOBER 1959 Gedurende de laatste vijf jaren heeft Engeland ieder jaar 240 miljoen pond (672 miljoen dollar) in het Britse Gemenebest geïnvesteerd. Dit komt neer op meer dan één percent van het nationaal inkomen, zo meldt de Britse schatkist in het maande lijks „Bulletin voor de Industrie". Naar het sterlinggebied van het Gemenebest vloei de 200 miljoen pond, het resterende ge deelte werd in Canada geïnvesteerd. De kapitaalexport valt in drie categorieën: 1) particuliere investeringen 2) leningen en giften van de Britse regering aan Ge menebest-landen 3) terugbetalingen van leningen of interest op leningen, die door de Britse regering tijdens de oorlog zijn aangegaan. Dit slaat uitsluitend op Cana da en het gemiddelde bedrag ligt bij 20.000.000 pond in de afgelopen jaren. Publieke fondsen worden aan het Ge menebest op drie manieren ter beschik king gesteld: 1) leningen en giften op re- gering-aan-regering-basis. 2) via de Kolo niale Ontwikkelings Maatschappij, die in 1948 werd opgezet om ontwikkelingsprojec ten in de Britse koloniën tot stand te hel pen komen. De maatschappij is volgens commerciële principes opgezet en kan voor een totaal van 160 miljoen pond lenen. 3) met sterling dat door de Wereld Bank wordt vrij gemaakt. In 1953 kondigde het Verenigd Koninkrijk aan om voor de ko mende vijf jaren 60 miljoen pond ter be schikking te stellen van de sterling Geme nebest-landen. Al dit geld is nu uitgeleend en een verdere 20 miljoen pond wordt nu beschikbaar gesteld. Particulier kapitaal wordt door Londen Advertentie Een luxe betimmering van massief hout voor een normale beurs. Bruynzeel kasten en keukens Kampersingel 20-24 - Tel. 12104 - 11932 De „Observer" heeft zondag de aan dacht gevestigd op de mogelijkheid van een verlaging van de Amerikaanse hulp aan onderontwikkelde landen en heeft er bij de Britse regering op aan gedrongen het initiatief te nemen Europa op te wek ken een grotere rol te spelen bij deze hulp. Het onafhankelijke zondagsblad stel de dat de onmacht om de vruchten van zijn groeiende produktiviteit op een inter nationale schaal te verdelen de ernstigste tegenstelling in het moderne kapitalisme is. De nationale inkomens van de vooraan staande industriële landen zijn billijker verdeeld dan een generatie geleden, doch naar verhouding werd niets gedaan om de levensstandaard van de achtergebleven gebieden omhoog te brengen. In feite is de internationale verdeling van het inko men veel onbillijker dan voor de oorlog, aldus de Observer. Het risico bestaat dat de problemen van de onderontwikkelde landen nog ernstiger zullen worden nu de Verenigde Staten zelf moeilijkheden op de betalingsbalans ondervinden. Zoals John Hay Whitney, de Amerikaan se ambassadeur te Londen verleden week heeft gezegd aldus het blad kunnen de moeilijkheden in de V.S. leiden tot een ernstige vermindering van de hulp van het westen aan deze landen, tenzij alle voor aanstaande industriële landen Japan inbegrepen instemmen met een nieuwe politiek van hulpverlening. Dit zou bete kenen dat andere landen dan de V.S. een groter deel voor hun rekening zouden moe ten nemen. Het blad besluit het artikel met de opmer king dat er hier voor Groot-Brittannië een gelegenheid ligt voor een diplomatiek ini tiatief, dat de goede wil van de nieuwe regering aan de arme volkeren toont. En daar veel van de hulp uit Europa zou moe ten komen zou het initiatief mogelijk een basis kunnen zijn voor de zeer noodzakelij ke toenadering tot de landen van de ge meenschappelijke markt. Veerdienst NoorwegenNederland onrendabel Een woordvoerder van de rederij Fred Olsen te Oslo heeft bekend gemaakt, dat zijn maatschap pij het Nederlands-Noorse plan voor een veer dienst tussen Noorwegen (Kristiansand) en Ne derland (Delfzijl) wegens ,,de geringe winstmo gelijkheden totaal verwerpt". Tsjechoslowaakse handelsmissie Een Tsjechoslowaakse handelsmissie zal in de loop van november een bezoek aan ons land brengen op uitnodiging van het ministerie van Economische Zaken en van het Centraal Orgaan voor economische betrekkingen met het buiten land. De leiding van de missie zal berusten bij de vice-minister voor de buitenlandse handel van Ts j echoslowakii e. Lufthansa naar San Francisco De Westduitse luchtvaartmaatschappij „Luft hansa" opent op 15 mei 1960 een nieuwe lijn tussen FrankfortParijs en San Francisco via de route over de poolcirkel. De heer Belford Brown, de directeur van de luchthaven in San Francisco, deelde dit nieuws mede nadat hij in de afgelopen weken besprekingen over deze aangelegenheid heeft gevoerd met de leiding van de Lufthansa in Bonn. Frankrijk verzacht invoerrechten Aan de vooravond van de G.A.T.T.-conferentie 'e Tokio heeft Frankrijk zijn discriminerende in voerbeperkingen voor goederen uit landen buiten -ie O.E.E.S. en het dollargebied aanzienlijk ver acht. De' regering heeft zaterdag een nieuwe ijst van goederen gepubliceerd, waarvoor in het verslag geen kwantitatieve invoerbeperkingen meer zullen gelden. De lonen in Frankrijk De secretaris-generaal van het Franse socialis- ische vakverbond Force Ouvrière, Bothérau. .eeft verklaard dat de lonen met zeven percent noeten worden verhoogd om het evenwicht tus- n prijzen en salarissen te herstellen. Vier per- jnt zou direct moeten worden gegeven en drie ercent in het volgende jaar. langs drie kanalen naar het Gemenebest geleid: 1) directe investeringen door Brit se firma's 2) fondsen van de Londense kapitaalmarkt. Toegang tot deze markt is voornamelijk beperkt tot debiteuren in de sterling gemeenschap. 3) De Gemene best Ontwikkelingsfinanciering-maat schappij, die in 1953 werd opgericht om de externe positie van het stérling-gebied te versterken. Deze maatschappij tracht de ontwikkeling te bevorderen door particu liere ondernemingen te steunen. Het kapi taal van deze maatschappij bedraagt 26 miljoen pond, bij elkaar gebracht door Britse bedrijven en de Bank van Engeland. De Hoge Auroriteit heeft donderdag en vrijdag een speciale zitting gehouden die gewijd was aan de reorganisatie van haar werkgroepen en haar administratie, aldus heeft de voorlichtingsdienst van de Euro pese gemeenschappen zaterdag meege deeld. Er waren verscheidene redenen voor reorganisatie onder meer omdat de coördinatie van energiepolitiek in de E.G.K.S. een belangrijke rol is gaan spe len en voortaan haar kolenbeleid zal bepa len. Verder is doordat de overgangstijd achter de rug is, het accent van de ver schillende werkzaamheden van de Hoge Autoriteit en haar diensten verlegd. Verder is besloten dat er in plaats van werkgroepen van vier leden van de Hoge Autoriteit groepen van twee leden zullen zijn. Er zijn zeven van deze groepen ge vormd. De werkgroepen en de voorzitters ervan zijn: voor concurrentie- en ver- voersregels de Belg prof. Coppé), voor voorlichting (de Luxemburger Wehrer), voor sociale problemen (de Belg Finet), voor financiën en investeringen de West duitser Potthoff), voor economische poli tiek en omschakeling van de industrie (de Fransman Reynaud), voor coördinatie van het energiebeleid (de Fransman La- pie) en voor de kolen- en staalmarkt (de Westduitser Hellwig). Dit vereenvoudigde stelsel van werk groepen stelt de voorzitter van de Hoge Autoriteit, Malvestiti, in staat zich gemak kelijker te laten bijstaan door de Neder landse vice-voorzitter, de heer D. Spieren burg, die niet met het voorzitterschap van een werkgroep is belast. Een groep experts in de Russische eco nomie hebben verklaard dat Rusland zijn produktie sneller aan het vergroten is dan de V.S. teneinde zijn economische, militai re en politieke positie in de wereld te ver sterken. In hun rapporten voor een con- gressionele commissie betwijfelen zij ech ter of de Russische economie zo snel groeit als premier Kroesjtsjev en andere Russi sche functionarissen hebben beweerd. In ieder geval hebben de Verenigde Staten een grote voorsprong. Een deskundige ver wacht dat Rusland de V.S. in de niet te verre toekomst zal hebben ingehaald ten zij de Amerikaanse produktie aanzien lijk wordt vergroot. Een andere verklaar de dat Rusland zijn versneld produktie- tempo zal gebruiken om onderontwikkel de landen over te halen het communisme te omhelzen. Bij de heden gehouden trekking van de 2V2 percent premielening Zuid-Holland 1959 is de premie van 100.000 gevallen op nummer 5 van serie 26522. Een prijs van 10.000 viel op nr. 8 van serie 26653 en een prijs van 5.000 op nr. 4 van serie 24485. Verder werden met 2.500 uitge loot nr. 9 van serie 24485 en nr. 5 van serie 39243; met 1.000 nr. 4 van serie 20687, nr. 4 van serie 21732, nr. 4 van serie 29029, nr. 1 van serie 35864 en nr. 2 van serie 38425. Prijzen van 500 vielen op nr. 9 van serie 21661. nr. 1 van serie 21732, nr. 10 van serie 23119, nr. 1 van serie 24485 en nr. 8 van serie 26522. Ten slotte werden alle niet genoemde num mers van deze series en van serie 30415 uitgeloot met 125. Advertentie Kunt u niet slapen door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en u slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere midde len falen. Togal zuivert de nieren en is on schadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95. f 2.40 en f 8.88. AdvprlPVti" Op c/e warmte komt hef aan wollen velours in moderne ruitdessins, geheel gevoerd, Italiaans model met rugceintuur en capuchon. Speciale J.M. prijs jaar kleine stijging per maat. Van onze correspondent in Bonn) Dezer dagen zal er op de Westduitse kapitaalmarkt een staatslening van 300 miljoen mark geplaatst worden met een looptijd van twaalf jaar tegen een rente van 5Vs percent en een koers van uitgifte van 96,5 percent, zo is gisteren te Frank fort meegedeeld. Daarmee overschrijdt men de oorspronkelijke opzet met liefst vijftig miljoen mark. Met deze eerste etappe van de staatslening van in totaal een miljard mark is de ban gebroken, die reeds lange tijd boven de Westduitse kapitaalmarkt hing. Nu hierbij thans sprake is van een 5Vt percent lening ter wijl de eerste 6 percent bandbrieven reeds zijn aangekondigd zegt niets want de lening heeft een korte looptijd, een lage emissiekoers en een nominale rente van S'/s percent, waardoor hetzelfde ef fect wordt bereikt als dat van een nor male lening van 6 percent. Het rende ment is namelijk 6.12 percent. In elk geval is de situatie op de West duitse geld- en kapitaalmarkt thans dui delijker dan de afgelopen drie maanden. De weg daartoe effende vorige week de Westduitse, centrale bank te Frankfort aan de Main, de Bundesbank, met haar discontoverhoging tot 4 percent en de ver groting van de verplichte minimum-reser ves van de gewone banken bij de centrale bank met tien percent. Daardoor werd in tijd van enkele dagen de aandelenmarkt geconsolideerd, zoals uit de koersen van de laatste dagen blijkt. Men voelt alge meen dat door deze maatregelen de over verhitte conjunctuur afgekoeld zal wor den. Er kan door deze restrictieve krediet- politiek van de Bundesbank, die thans een koers vaart van dure kredieten in plaats van goedkoop geld, gesproken wor den van een rem op de kredieten en dus op de investeringen. Men hoopt dat daar door een voorlopige stop zal worden gezet op de al te snelle uitbreiding van de or ders en op het begin van een prijsverho ging, vooral in de voedingsmiddelensector, en dat daardoor eisen tot loonsverhogin gen straks voorkomen zullen worden! Aan de ene kant gelooft men dus wer kelijk aan de Bundesbank als verdediger bij uitstek van de monetaire zuiverheid, die met haar maatregelen even liet zien. dat zij ook maar welke schijn van inflatie, vooral in de loonsector, de kop wenst in te drukken. Maar aan de andere kant ver wijt men de Bundesbank dat zij met haar restrictieve maatregelen die op de aan delenmarkt tot consolidering van de koer sen na een periode van snelle stijgingen en een snel koersverlies leiden de baan vrij heeft gemaakt voor minister van Fi nanciën Etzel. Laatstgenoemde bedrijft namelijk een politiek van „gaan langs de Advertentie Alle merken, dus ruime keuze *NGEl. Gr. Houtstr 181 Te! 144*4 afgrond" van het deficiet van de staats begroting. Het is thans zover dat door al lerlei stijgende uitgaven, vooral in de so ciale sector, de minister voor tekorten wordt geplaatst. Die tekorten dekt hij nu en de komende maanden met leningen op de kapitaalmarkt een kapitaalmarkt die vorige week door de maatregelen van de centrale bank „week" is gemaakt voor Etzel en de zijnen! Terwijl namelijk aan de ene kant het bedrijfsleven ten ge volge van de kredietrestricties, door de discontoverhoging en de vergroting van de minimum-reserves genoodzaakt zal zijn zijn handen af te trekken van de dure kapitaalmarkt, ontstaat aan de andere kant een brede kapitaalstroom naar de staatskas, want geld is hier genoeg. Er wordt gespaard als nimmer tevoren! Het is om dit alles dat de huidige finan ciële politiek in de Bondsrepubliek met critische ogen wordt bekeken. Dat de staatslening niet, zoals eerst aangekondigd, 250 miljoen, maar 300 miljoen mark groot is, vergroot het wantrouwen, het wantrouwen, waaronder de beleggers niet. zullen lijden-, want zij zijn de afge lopen maanden juist bijzonder terughou dend geweest in de verwachting van ho gere rente en die komt thans los: de staatslening met een rendement van 6.12 percent en in haar kielzog de fces percent pandbrief. In elk geval is de Westduitse geld- en kapitaalmarkt thans na de maat regelen van vorige week en de aankondi ging van gisteren weer vrij van onge wenste druk. Advertentie Warme schotels f2. LUNCHROOM Grote Houtstraat 105 Tel. 18598 De Westduitse luchtvaartmaatschappij „Lufthansa" heeft het federale ministerie van vervoer verzocht, de rechten van buitenlandse luchtvaartmaatschappijen in West-Duitsland te beperken, aldus heeft een directeur van de Lufthansa medege deeld. Volgens de technische directeur van de Lufthansa, Gerhard Höltje, heeft de Lufthansa het ministerie verzocht, bui tenlandse luchtvaartmaatschappijen al leen toe te staan op één Westduitse lucht haven te landen en hun te verbieden pas sagiers van de ene Westduitse luchthaven naar de andere te vervoeren. Höltje legde op een persconferentie ver band tussen dit verzoek en het tekort van de Lufthansa van 32 miljoen mark in 1958. Hij sprak de hoop uit, dat de voorgenomen fusie van de luchtvaartmaatschappijen van West-Duitsland, Frankrijk, Italië en België in april 1960 de kwestie van bin nenlandse vluchten „onschadelijk" zou maken. 27. Maitre Moutarde sloeg in een ver trouwelijk gebaar zijn arm om de kapi tein. Deze geraakte hierdoor in grote ver warring, want nog nooit had hij van zijn bemanning zoveel hartelijkheid ondervon den. „Nobele kapitein," kreet de kok. Ge hebt zeer juist gezien, dat dit eten slecht was. Van nu af aan zal alles nemen een andere loop.„Een kanonsloop," zei de kapitein somber. „Ik ga indrukwek kende kunstwerken scheppen," vervolgde de kok. „Uw voortreffelijk inzicht en ver fijnde smaak zullen mij aanvuren. „Aanvuren is het juiste woord," stemde de kapitein in. .aanvuren tot grote da den. Uit de grauwheid van bonen en spek zal ik opstijgen als een. „Kanonsko gel," vulde de gezagvoerder aan Hoe roerend is onze eensgezindheid!" riep de kok met tranen in de ogen. „Ik ga spijzen koken, waarvan ge zelfs nog nooit hebt ge droomd!" Hij porde de kapitein enthou siast in de ribben en vervolgde: „Ver steld zult ge staan. .ademloos!" „Wel. dat ben ik nu al," hijgde de kapitein, ter wijl hij zijn pijnlijke ribben betastte. „Kom, kleine Panda", jubelde Maitre Moutarde. „Aan het werk! Een parelende stroom van nieuwe ideeën, doet mij beven van ijver!" Panda beefde ook, maar dat kwam meer door de nare toespelingen, die de kapitein op het kanon had gemaakt. PARIJS (UPI) De eerste Nederland se melk die de Franse regering heeft aan gekocht is zondag in Parijs aangekomen. Drie tankwagens brachten 60.000 liter. Een Franse regeringswoordvoerder deel de mede dat de eigen melkproduktie als gevolg van de dx-oogte aanzienlijk is ver minderd. Daarom zal dagelijks ongeveer 200.000 liter uit Nederland worden ge- importeerd. De belasting op de invoer van melk is opgeheven. De Franse regering heeft zich bovendien bereid verklaard het prijsver schil tussen Nederlandse en Franse melk te betalen. Dit verschil bedraagt ongeveer vijf francs per liter. De directie van n.v. Gebr. D. Schuite ma te Amsterdam deelt over de gang van zaken in het bedrijf het volgende mede: De omzetten blijven zich gunstig ontwik kelen. De netto bedrijfsresultaten over de eerste negen maanden van het lopende boekjaar liggen op hetzelfde niveau als over dezelfde periode van het vorige jaar. De tot dusven-e bij de vennootschap pen waarin wordt deelgenomen, bereikte resultaten kunnen bevredigend worden ge noemd. Op grond hiervan verwacht de di rectie dat, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, een dividend van 8 percent in het vooruitzicht kan worden gesteld, zo als ook ter gelegenheid van de introductie van de aandelen ter beurze van Amster dam in juni werd medegedeeld. Tot dusverre zijn sinds 1950 telken jare op 1 november door de landelijke Hypo theekbank n.v. te 's-Gravenhage de ver schenen coupons van de 3'/2 percent pand brieven betaalbaar gesteld en is een ge deelte van de hoofdsom van genoemde pandbrieven aflosbaar gesteld. Teneinde hieromtrent misverstand te voorkomen deelt de directie mede dat zij dit jaar, ge zien de stand van de boedel, hiervoor geen termen aanwezig acht. Advertentie FIFÏÏ FIFTY de moderne i Amerikaan die u van twee kanten W:. laat genieten: van de prijs ;.7i en van de kwaliteit 20 i§ stuks Clowns. Communistisch-Chinese troepen troepen in Tibet hebben onlangs clowns die leken op Kroesjtsjev en Nehroe ten tonele gevoex-d om uiting te geven aan hun stalinistische gezindheid, aldus be licht het Engelse liberale blad „Guar dian". „De Chinezen trekken zich niets aan van de publieke opinie of Russi sche adviezen", aldus de Guardian. Een grote menigte Tibetanen zag de soldaten net doen alsof zij de Kroesjt sjev- en Nehroe-clowns sloegen en schopten. Elektrische stoel. De 41-jarige Frank Wojculewicz is maandagavond te Wethersfield in de Amerikaanse staat Connecticut op de elektrische stoel te- x'echt gesteld. Hij was ter dood veroor- deeld wegens moord op een politieman en een voorbijganger. Hij werd zelf door een kogel in de ruggegraat getroffen en bleef dientengevolge vexdamd. Woj culewicz heeft zeven jaar op zijn te rechtstelling moeten wachten. Collectief. Het congres van Poolse advo caten heeft besloten over te gaan tot collectivisering. De Poolse advocaten zullen in het vervolg werken in combi naties van vijf tot zeven juristen, die gezamenlijk kantoorruimte huren en ook gezamenlijk betaald worden. De Poolse minister van Justitie vindt dat het maatschappelijk aanzien van de ad- vocatenstand verhoogd moet worden. Beter. De gasfabriek in Bazel heeft sedert een jaar met succes een installatie in gebruik waai-door lichtgas gifvrij wordt gemaakt. In deze stad is sedertdien geen enkel geval van gasverstikking meer voorgekomen. Het gas bevat nu nauwelijks meer dan een percent kool monoxide waardoor gasvergiftiging vrijwel onmogelijk is. Onervaren. In de Nubische woestijn zijn de lichamen ontdekt van een Ameri kaan en twee Fx-ansen, die behoorden tot een groepje van vier studenten dat al dx'ie maanden vermist werd. Een Amerikaan is nog zoek. Het groepje was drie maanden geleden vertrokken voor een autoreis door de woestijn. Zij hadden een gids van wie later is ver teld dat hij onervaren was. Het lichaam van de gids is bij de andere drie gevon den in een heuvelachtige streek onge veer 400 kilometer ten zuidoosten van Aswan. Financiën. President De Gaulle, premier Debré en een aantal leden van diens ka binet hebben beraadslaagd over de vraag, of Frankrijk Parijs kandidaat moet stellen voor de volgende wereld tentoonstelling die tussen 1964 en 1968 zal worden gehouden. Het staatshoofd, de eerste-minister en enige ministers zouden voor deze kandidatuur voelen, doch minister van Financiën Pinay zou er tegen zijn met het oog op de kosten. Heen en weer. De Fx-anse en Britse doua nes hebben een groep van 34 mensen met Indische paspoorten, maar van on bestemde nationaliteit, het afgelopen weekeinde heen en weer over Het Ka naal gestuurd, totdat zij tenslotte wer den opgesloten in een Britse gevangenis. Zij kwamen zaterdagmorgen aan op ver schillende plaatsen in Engeland, maar de immigratieautoriteiten stuurde hen terug naar Calais. De Franse douane re tourneerde de mensen daarop met de boodschap dat de paspoorten niet klop ten. Aardbeving. Bij een aardbeving zijn zon dag in Oost-Turkije tenminste zeven tien mensen omgekomen en acht zwaar gewond; 350 huizen zijn ver nield. De meeste schade werd aange richt in het district Hinis, ten zuiden van Erzoeroem, en in het gebied van Varto in de provincie Moes. Maandag is een nieuwe aardschok gevoeld, maar er is geen melding gemaakt van schade. Ondanks de koude bleven de mensen de gehele nacht op straat. Berekening. Het bestuur van het Engel se graafschap Bedfox-dshire heeft be paald, dat bij alle grotere huizen een garage gebouwd moet worden voor twee auto's. De regenten zouden hun optimisme baseren door een bereke ning van statistici, dat in het jaar 2000 een van elke drie Bi-itten een auto zal hebben. Doodstraf. In de sociale UNO commissie heeft Zweden, bij monde van mevrouw Agda Rosel, een resolutie ingediend, waarin wordt gevraagd een studie te ondernemen over de kwestie van de doodstraf en over het gevolg van de afschaffing van de doodstraf op de om vang van de criminaliteit. De resolutie is medeondertekend door vertegen woordigers van Oostenrijk, Ceylon, Ecuador, Ux-uguay en Venezuela. Het K.N.M.I. deelt mede. De depressie, die gisteren in het zeege bied tussen Groenland en IJsland lag, nam in de afgelopen 24 uur aanzienlijk in diepte toe en veroorzaakte in geheel West-Europa een belangrijke daling van de luchtdruk. De kern van de depressie trok vanmorgen met een barometerstand van ongeveer 955 mb over Schotland. Het bijbehorende frontensysteem pas seerde vex-gezeld van zware regen Enge land en bex-eikte in de loop van de och tend ons land. Aan de voorzijde van het front woedde een zware Zuidwesterstorm. De Nedex-landse lichtschepen meldden gemiddelde windsnelheden van meer dan 100 km per uur. De kern van de depressie trekt naar de Noordzee. Zij vertoont een trogvormige uitloper die vanavond ons land kan bereiken. Daarbij zal de wind ruimend naar west tot noordwest en op nieuw tot storm of zware storm aanwak keren. In de onstabiele lucht die uit deze richting wordt aangevoerd, zullen mor gen buien voorkomen die door enkele op klaringen zullen worden afgewisseld. Met het wegtrekken van de depressie in oostelijke richting zal de noordwester storm morgen weer langzaam afnemen. WEERRAPPORTEN Woensdag 28 oktober Zon op 7.26 uur, onder 17.21 uur. Maan op 2.44 uur, onder 15.50 uur. Maanstanden 31 oktober 23.41 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 27 oktober Hoog water 11.47 en uur. Laag watex 6.57 en 19.26 uur. Woensdag 28 oktober Hoog water 0.20 en 12.52 uur. Laag water 8.22 en 20.37 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vi'oeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen ee 10 J binnen- en buitenland. d n H p Neerslag: laatste 24 uur. 5 o SB S S 4) c3 Den Helder regen zzw 14 15 Ypenburg regen zw 14 5 Vlissingen geheel bew. zzw 13 0 Eelde regen zzw 12 6 De Bilt regen zzw 12 1 Twente zwaar bew. zzw 13 0 Eindhoven zwaar bew. zzw 12 0,4 Zd Limburg geheel bew. zzw 11 0 Helsinki regen zzw 5 0,4 Stockholm zwaar bew. zzw 8 0,6 Oslo regen no 5 2 Kopenhagen regen zzw 10 3 Aberdeen zwaar bew. w 2 Londen regen zw 14 Amsterdam regen zzw 12 5 Brussel zwaar bew. zzw 13 0 Luxemburg zwaar bew. zzw 8 0 Parijs zwaar bew. zzw 14 0 Bordeaux licht bew. z 16 Grenoble geheel bew. windst. 16 4 Nice regen n 19 6 Berlijn zwaar bew. z 11 0 Frankfort zwaar bew. zzw 6 0 München zwaar bew. zzo 14 0 Zürich geheel bew. windst. 14 0 Genève geheel bew. zw 17 0 Locarno regen windst. 14 2 Wenen half bew. ozo 19 0 Belgrado zwaar bew. windst. 18 0 Athene onbewolkt windst. Rome licht bew. zzo 23 0 Ajaccio regenbui no 21 13 Mallorca regen nnw 6 Lissabon licht bew. nnw 25 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2