Achterkant van de maan is veel eentoniger dan zichtbare zijde KOU ITALIANO De keerzijde van de maan ADENAUER NAAR PARIJS VOOR STAATSBEZOEK KAISER HEEFT STAALAKKOORD de lekkere FOTO'S VAN LOENIK III TONEN: Grootste deel gevormd door bergen, maar veel minder zeeën en kraters Tussen 19 november en 15 december '"Qra.atótoel 3 Rem op Duitse aanmaak van projectielen weggenomen Ex-adjudant van politie verdacht van verduistering Diepvries bloed DE STAALSTAKING ANDERE ONDERNEMINGEN ZULLEN WAARSCHIJNLIJK VOLGEN Opperste Sovjet in het Kremlin bijeengekomen Op de Gezin van 14 dakloos door boerderijbrand Incident na auto-ongeluk in Belgisch Kongo DINSDAG 27 OKTOBER 1959 MOSKOU (Tass) De Sovjet-Unie heeft maandag de eerste lotos van de van de aarde afgewende zijde van de maan met de nodige beschrij vingen vrijgegeven. Er is veertig minuten lang gefotografeerd zodat een groot aantal foto's van de maan verkregen zijn. Het ontwikkelen en afdrukken van de films is automatisch geschied aan boord van de Russische waarnemingskoepel. Het toestel voor de opnamen van de maan en de doorzending van het beeld naar de aarde aan boord van het interplanetaire station werd op 7 oktober in werking gesteld. Het nemen van de foto's geschiedde op een ogenblik, dat het station zich tussen de maan en de zon, die ongeveer 70 percent van de achter zijde van de maan verlichtte, moest bevinden. Het station was toen zestig- tot zeventigduizend kilometer van de maan verwijderd. Prof. Aleksander Michailov, voorzitter van de astronomische raad van de academie van wetenschappen verklaarde in een radioboodschap dat een opmerkelijk resultaat van de foto's was, dat men nu wist, dat de achterzijde van de maan „aanzienlijk eentoniger is dan de naar de aarde gekeerde kant". Er waren minder zeeën en minder contrasten. „De sterrenkundigen en geologen zien zich zo geplaatst voor een opwindend vraagstuk namelijk een verklaring te vinden voor dit verschijnsel dat ongetwijfeld verband houdt met de kwestie van de oorsprong van het reliëf van de maan", aldus prof. Michailov. (Reuter, AFP) Prof. Michailov deelde mee, dat ongeveer dertig percent van de foto's bestaat uit details van het maanop pervlak nabij de oostelijke zijde, die van de aarde zichtbaar is. De overige foto's be troffen de onzichtbare kant van de maan. De donkere vlekken van de zogenaamde zeeën waren duidelijk zichtbaar. Volgens Tass zijn de foto's via een televisieappa raat in het interplanetaire station over een afstand van 480.000 km. naar de aarde overgebracht. Toen de foto's van de achterzijde van de maan later op de Moskouse televisiescher men werden vertoond, zag men grote wit te vlekken met zwarte stukken, die de leek weinig zeiden. De eerste indruk was, dat het duidelijke foto's waren en niet alleen maar vage in drukken. In tegenstelling tot de zichtbare kant van de maan, ziet de achterzijde er glad en eenvormig uit met uitzondering van een grote zwarte vlek en ongeveer een tiental kleinere vlekken. Niet een opper vlak vol kraters, maar veeleer het uiter lijk van een pompoen, waarin een kwajon gen hier en daar zijn vinger heeft gestoken. Tass publiceerde drie foto's één van de maanachterkant, een van het interpla netaire station Loenik III, en een diagram van de positie van de maan en de rich ting van de zonnestralen toen de Loenik III de achterzijde van de maan fotogra feerde. De Loenik III ziet er volkomen anders uit dan de andere tot dusver gelanceerde ruimtevoertuigen. Aan de voorkant steken er vier antennes uit en van achteren twee. Benamingscommissie De academie van wetenschappen van de Sovjet-Unie heeft een commissie ge vormd voor het geven van namen aan de kraters, bergen en andere kenmerkende delen van het maanlandschap aan de ach terzijde van de maan. Wat de waarnemingskoepel zelf aan gaat. wordt gezegd, dat die nog ongeveer een half jaar, gerekend vanaf het ogen blik van de lancering, in de ruimte zal vliegen en elf tot twaalf banen om de aar de zal beschrijven. Daarna zal Loenik III in de dichte luchtlagen van de damp kring neerkomen en verbranden, aldus Tass. Een grote ki-ater ten noorden van de evenaar van de maan, die een doorsnede '•an 300 kilometer heeft, heeft van de Rus sen de naam „zee van Moskou" gekre gen. Een andere krater met een middel lijn van ongeveer 100 km met een heuvel in het midden op het zuidelijk halfrond is naar de Russische ruimtetheoreticus ">vof. Tsiolkovski genoemd. Een derde krater heeft de naam van de Franse na tuurkundige Frédéric Joliot-Curie gekre gen, die vorig jaar augustus overleed. Een krater aan de grens van het zicht bare en het onzichtbare gedeelte van de maan is naar Michail Lomonosov ge noemd. een visserszoon die in de 18de eeuw de Russische academie van weten schappen oprichtte. Een nabijgelegen bergketen kreeg de naam „Sovjet-ber gen". De opnamen, die Loenik III van de maan heeft gemaakt, zijn per televisie naar de aarde gezonden, maar in een veel lager tempo dan bij de gewone televisie. De foto's zijn opgenomen op een speciale filmband van 35 millimeter en wel met be hulp van twee lenzen met een brandpunts afstand van respectievelijk 200 en 500 mil limeter. Met de ene lens kreeg men een to taalbeeld van de maan, de andere gaf bij zonderheden van een deel van het maan oppervlak. Britse geleerden waren verbaasd over de duidelijkheid van de foto. Zij noemden het werk van de Russen een „reusachtige prestatie". De Britse bladen brachten dinsdag de foto van de achterkant van de maan op de voorpagina's en hun weten schappelijke medewerkers waren vol lof over de Russische prestatie. LONDEN (Reuter) De zeven landen van de Westeuropese Unie (Engeland, Frankrijk, West-Duitsland. Italië, België. Nederland en Luxemburg) hebben de be perkingen op de vervaardiging door West- Duitsland op eigen bodem van geleide pro jectielen voor de luchtverdediging opge heven. (Dc bedoelde projectielen zijn projectielen, die van de grond of uit de lucht op doelen in de lucht worden afge vuurd.) Volgens een communiqué is de maat regel aanbevolen door de geallieerde op perbevelhebber in Europa, generaal Nor- stad. Het doel van de maatregel is, de mede werking van West-Duitsland mogelijk te maken aan de gemeenschappelijke pro- duktie der andere leden van de W.E.U. van wapens van deze categorie. Het protocol krachtens hetwelk in 1954 West-Duitsland afzag van het recht om ze kere kern-, biologische en chemische wa pens op zijn gebied te vervaardigen, hield in, dat de lijst van deze wapens bij eenpa rig besluit van de W.E.U.-raad zou kunnen worden gewijzigd. Tass meldde later dat uit de foto's is ge bleken, dat de achterkant van de maan voor het grootste deel uit bergen bestaat. Ten zuid-zuidoosten van de zee van Hum boldt één van de kraters aan de voor kant van de maan, de kant dus die men van de aarde af kan zien, strekt zich een bergketen uit over '2.000 km. Deze keten loopt over de evenaar tot ver in het zuide lijke halfrond. Achter de keten was een groot continent. Het Amsterdamse gerechtshof heeft dinsdag een 62-jarige voormalige adjudant van de rijkspolitie destijds commandant van de parketgroep Amsterdam, in beroep veroordeeld tot 12 maanden gevangenis straf, waarvan acht voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en ondertoe zichtstelling van de reclassering. Het hof achtte bewezen, dat de man zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering in dienstbetrekking en aan valsheid in ge schrifte. Als chef van de parketgroep had de ver dachte ten eigen bate te hoge transport kosten opgegeven voor gevangenen, die van het Huis van Bewaring naar het Pa leis van Justitie werden vervoerd. Hij zou op deze wijze in vier jaar tijds 3000 gulden hebben buitgemaakt. Hij zou bo vendien schoonmaakartikelen hebben ver duisterd. De procureur-generaal had zes maanden gevorderd. In eerste aanleg was de man veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Het hof achtte niet bewezen, dat de thans gepensioneerde adjudant destijds misbruik zou hebben gemaakt van zijn ambt. Terwijl men zich in hel Westen nog afcroeg of er wel een camera aan boord, van de Loenik III was geweest, omdat, de Russische geleerden zich daar niet over hadden uitgelaten, werd in Moskou onder andere ook déze foto voor publikatie gereedgemaakt. Terwijl de Loenik III er op 70.000 kilometer overheen trok werd zeventig percent van de achterkant van de maan door de zon verlicht. Op de foto zijn een paar hulplijnen aangebracht, de zwarte stelt de as van de maan voor en de witte stippellijn de maan-evenaar. Dc verticale stippellijn geeft de grens aan lussen dat deel van de maan dat ook van de aarde af waargenomen kan worden (links) en het nu voor het eerst aanschouwde deel van de maan (rechts). Op het eerstgenoemde gedeelte geven Romeinse cijfers enkele bekende punten aan, zoals de Humboldtzee (I), de „Zee der Crisis" (11), de „Regionale Zee" (111), de „Zee der Golven" (IV), de „Smithzee" Vde „Zee van Vruchtbaarheid" (VI) en de „Zuidelijke Zee" (VII), clie zich voort blijkt, te zetten op het van de aarde afgewende deel van de maan. De naam „zeeën' is hier wal misleidend, aangezien er cp de maan geen water voorkomt, het gaat hier om geweldige stof gebieden. Nu het. Juna incognito" rechts ven de witte stippellijn. Rechtsboven ziet men de „Zee van Moskou" (1) met de „Baai der Astronauten" (2), middenonder het' nieuw ontdekte stuk van de „Zuidelijke Zee" (3), rechts daarvan de Tsjol- kov ski-krat er" (4), linksboven, vlak bij de rand van het zichtbare deel de Lomonosoven de „Joliot-Curie"-kraters (5 en 6'), rechts daaronder de reusachtige „Sovjet-bergketen" (7) en tenslotte helemaal rechtsonder de „Zee der Dromen" (8). (Van onze correspondent in Bonn) Eind november of begin december zal de YVestduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer een officieel bezoek aan de Franse hoofdstad brengen, aldus heeft de YVestduitse regeringsperschef Von Eckardt gisteren op een persconferentie verklaard. Dc datum van dit totdusver steeds ontkende bezoek staat nog altijd niet vast. Eerst zal Adenauer van 19 no vember de Britse eerste minister Mac- millan te Londen bezoeken en trachten daar de Brits-Westduitse tegenstellingen inzake de Europese economische samen werking en de Britse opvattingen over beperkte ontwapeningszones in Europa uit de wereld te helpen. Op 15 december begint te Parijs de jaarlijkse NAVO-con- ferentie. Daar tussen in zal Adenauer een staatsbezoek aan president De Gaulle brengen. Op de persconferentie te Bonn bleek, dat men zich niet het hoofd breekt over de vraag of niet de regeringsleider maar het staatshoofd Lübke, een staatsbezoek aan Frankrijk behoort te brengen. Men legde dit als volgt uit: totdusver hebben Adenauer en De Gaulle elkaar over en weer slechts werkbezoeken gebracht. Nu De Gaulle gepromoveerd is tot staats hoofd met grote bevoegdheden in de dage lijkse politiek, dus met functies die totdus ver aan de minister-president behoorden kan Adenauer alleen naar Parijs gaan voor een werkbespreking door een staats-* bezoek af te leggen. Velen te Bonn denken hier het hunne van. Het lijkt erop of dit bezoek zal vallen na dat van Kroesjtsjev aan De Gaulle. Men zegt dat de „bezoeken-carrousel" de wes telijke eenheid slechts ten goede kan ko men, maar men ontkent anderzijds niet, dat er over de datum van het topoverleg of van een conferentie tussen de westelijke regeringsleiders geen eenstemmigheid heerst. Brits beroep LONDEN (Reuter) Uit gewoonlijk welingelichte bron te Londen is vernomen TONAWANDA (ANP-AFP) Een Ame rikaanse chemische fabriek heeft zondag meegedeeld een methode ontdekt te heb ben om menselijk bloed in bevroren toe stand zeker drie jaar te kunnen bewaren. In de Nederlandse ziekenhuispraktijk kan men het bloed voor rechtstreekse transfu sies nu nog slechts een tiental dagen in de ijskast bij een bepaalde temperatuur goed houden. Hoogstens drie weken blijft het dan nog bruikbaar voor proefnemingen. Zoveel mogelijk gaat het bloed echter nog dezelfde dag van donor naar patiënt. Gedroogde bloedplasma kon echter reeds twee a drie jaar goed geconser veerd blijven. De directie van de Kaiser staalfabrieken heeft de onderhandeling met de vakbond van arbeiders in de staalindustrie beëindigd, nadat een nieuw arbeidscontract tot stand is gebracht dat voor geen der partijen meer vraagtekens openlaat. Y'oor wat Kaiser, de kleinste van de groep der grote staalfabrieken betreft, is de staking, die 104 dagen heeft geduurd, achter de rug. De Kaiser Steel Corporation is de eerste van de grote staalfabrieken die door de knieën gaat. Het nieuwe contract loopt tot 30 juni 1962. Het werk zal onmiddellijk hervat worden. McDonald, de voorzitter van de U.S.W. heeft meegedeeld dat het totaal van loonsverhogingen en sociale voorzieningen in de periode van twee jaar een totaal van 22,5 dollarcent per man per uur beloopt. McDonald zei met deze berekening in te stemmen. Als het ontwerp- contract nu door de leden van de stakende afdeling bij Kaiser goedgekeurd wordt, kunnen de werkzaamheden in de fabrieken te Montana (Californië) hervat worden. Kaiser produceert ongeveer 2 percent van dc Amerikaanse staalproduktie, maar desondanks vermoedt men dat de druk op de overige elf grote ondernemingen nu wel zeer sterk zal worden. Reeds lopen er geruchten dat een andere directie het voorbeeld van Kaiser wil volgen. Wat Kaiser betreft zijn de moeilijkhe den nog niet uit de wereld. De staalovens zijn geheel afgekoeld, en de stenen van de ovenwand zijn gekrompen. Voordat de ovens weer kunnen produceren zullen om vangrijke herstelwerkzaamheden moeten worden uitgevoerd die tijdrovend en kost baar zijn. Maar dit geldt in even sterke mate voor de overige staalfabrieken. Hun ovens zijn allemaal afgekoeld (in beginsel mag een eenmaal aangestoken en op tem peratuur gebrachte oven nooit worden ge doofd, en reperaties worden dan ook uit gevoerd terwijl de oven nog heet is) en re paraties zijn overal nodig. Het Amerikaanse hof van appèl heeft bekendgemaakt dat dinsdagmiddag om vier uur uitspraak zal worden gedaan in zake 't door de United Steelworkers Union gedane beroep tegen de Taft-Hartley-wet dagvaarding tot hervatting van het werk. Naar verluidt zal de U.S.W. onmiddellijk in beroep gaan bij het Hooggerechtshof in Washington wat ook de uitspraak van het hof van appèl zal zijn. Hierdoor zou opnieuw uitstel van hervatting van het werk worden verkregen. Intussen zijn in de automobiel-industrie 117.300 arbeiders werkeloos geworden als gevolg van tekort aan staal. dat Groot-Brittannië een beroep zal doen op president De Gaulle, toe te stemmen in een vroegtijdige westelijke topconfe rentie in Parijs. Volgens Britse functiona rissen hoopt Londen dat het begin van dit overleg een kwestie van weken zal zijn. (UPI) De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Howard Green, is in Europa aangekomen voor overleg met De Gaulle en Macmillan inzake de topconfe rentie. Uit de Canadese hoofdstad wordt gemeld dat de regering het houden van een topconferentie voor het einde van het jaar niet van essentieel belang acht. MOSKOU (UPI) Vanochtend is in het Kremlin de nieuwe zitting van de Opper ste Sovjet (parlement) geopend. Premier Kroesjtsjev, die de leden van het presi dium van de Opperste Sovjet voorging naar het podium, ontving een staande ova tie. De meesten van de 1.378 kamerleden bestudeerden voor de zitting begon de door Loenik III genomen maanfoto's. Het en thousiasme daarover was groot. De agen da voor de vierdaagse zitting van de Op perste Sovjet de Sovjet van de Unie en de Sovjet van de Nationaliteiten is: 1. economische plannen voor 1960, 2. begro ting, 3. wet op de begrotingsrechten van de Russische republieken, 4. wet op de te rugroeping van afgevaardigden, -5. inter nationale situatie en buitenlandse poli tiek, 6 ratificatie Van d'é voorstellen die sedert de vorige zitting van de Opperste Sovjet tot wet zijn verheven door het pre sidium. Nieuwe droom Gisteravond heb ik een foto zitten bekij ken van Salvador Dali's rare snor; verder had ik een artikel gelezen over de Tweede- Kamervoorzitter, mevrouw Stoffels-van Haaften en iemand had tegen mij gezegd, dat hij een lange, luie zeereis ging maken. Die drie, niet bijzonder belangrijke on derwerpen hebben blijkbaar toch een of andere indruk op mij gemaakt, want ik heb vreemd gedroomd, dat ik met de heer Dali in een roeibootje zat en dat mevrouw Stoffels in een gouden badpak boven in een palm op een eilandje naar ons zat te wuiven, maar toen liep ik ineens op straat en burgemeester De Ranitz zat op mijn rug; dat viel bijzonder mee moet ik zeg gen; de burgemeester was vederlicht en hij zong een vreemd exotisch lied. Ik vroeg aan President De Gaidle, die het verkeer stond te regelen op Liberation Place want wij waren op onverklaarbare wijze in Cairo aangeland of hij ook wist in welke taal de burgemeester zong en de President antwoordde „ik geloof dat het Takki-Takki is; wat ze in Suriname spre ken". Toen zat. ik op het kantoor van een scheepvaartmaatschappij, een enorme zaal, waar een rossige man achter een heel klein kinderschrijftafeltje zat. Hij keek niet op toen ik vóór hem stond en ik heb hem doodgeschoten met een harde knal. Ik werd wakker van het knallen van een motorfiets op straat en dat was het dan. Dromen zijn bedrog, maar hoe komt een mens op zó iets raars in de nacht? Droombevoegden onder mijn lezeressen en lezers zullen dat wel precies kunnen uit leggen, maar zij moeten dat niet doen. Ik houd er niet van dat alles wordt uitge legd en ik vind de dromerij een veel te mooi en geheimzinnig privé-terrein dan dat buitenstaanders erop moeten gaan grasduinen. Het is trouiuens een grote uitzondering, dat ik deze droom onthouden heb. Het is een bekend verschijnsel, dat ge onmidde- lijk bij het ontwaken nauwkeurig weet, welke dromen ge gedroomd hebt, maar dat dat vijf minuten later totaal vervluch tigd is. Ge kunt u daar dan een rotje op peinzen, maar die bizarre nacht-avontu ren komen niet weer terug in het kleine grauwe kopje, waar ze, toen dat nog op de peluw lag, zo dartel in hebben rondge spookt. Da's óók zo iets raars. Het mooie van dromen is, dat men er zich zo moeiteloos in verplaatst. Zelfs de K.L.M. kan u niet zo vlug van Hengelo (O.) naar Bagdad brengen, en dat ge er allerlei mensen in ontmoet in situaties die even onwaarschijnlijk als boeiend zijn. Men kan de heer Romme als treinconduc teur zien fungeren in Apeldoorn, om on middellijk daarna met Anita Ekberg pof fertjes te eten op Fifth Avenue, terwijl uw oude tante op een autoped rondjes maakt op de Place de la Concorde. Dat zijn plezierige situaties, waarin ge, zonder droom, nooit geraken kunt en daar om is het bedrog der dromen mij vaak on eindig liever dan de werkelijkheid, die Anita nooit aan mijn zijde brengt, zelfs niet voor duizend poffertjes. Ik schrijf .dit stukje onmiddellijk na het opstaan, de motorfiets staat nóg te knal len en dé slaap zit mij nog in de ogen. Daarom moet u het maar niet lezen. Floris Flaneur Advprlpvtie r EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFA8RIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK Maandagmiddag zijn de boerderij, twee hooibergen en een schuur van de land bouwer W. G. Kogelman te Linderte „ge meente Raalte", tot de grond toe afge brand. Van de inboedel kon zo goed als niets worden gered. Een groot aantal kip pen en een dozijn biggen kwamen in de vlammen om. De boerderij was slechts laag verzekerd. Het gezin van K, bestaan de uit veertien personen, is dakloos gewor den. De brand begon waarschijnlijk door dat kinderen met lucifers speelden in een hooiberg. De brandweer uit Raalte was spoedig ter plaatse, maar het vuur greep zo snel om zich heen door de harde wind, dat aan blussen niet te denken viel. BRUSSEL, KONGO (UPI) Bij een incident als gevolg van een verkeers ongeluk in Stanleystad in Belgisch Kongo, zijn gisteren negen politiemannen gewond geraakt. Volgens de berichten die in Brus sel werden ontvangen was een twaalf jarige negerjongen aangereden door een auto van een blanke, bestuurd door een negerchauffeur. De jongen overleed later in het ziekenhuis. Onmiddellijk na het ongeval verzamelde zich een grote menigte die de auto met stenen bekogelde. Toen de politie arri veerde keerde de menigte zich ook tegèn de politiemannen. Twaalf Afrikanen en de Europese eige naar van de auto werden gearresteerd. Het aantal gewonden onder de menigte werd niet genoemd.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3