SIERADEN Weg en wiel Ook de auto zelf kan schuld hebben aan een ongeluk Naar een snellere afhandeling van bagage op Schiphol Strijd om erkenning vakdiploma voor rijschool-instructeurs Interdepartementale commissie doet voorstel aan de IC AO kunstnijverheid lederwaren Particulier Verkeersopleidingsinstituut in het geweer tegen VAMOR-examen A utorijders-latijn 4 Haarlemse politierechter Molenaarsknecht stal winst van zijn baas Boesmans streven naar ballonhaven in Etten Harpist Witsenburg gehuldigd BREESTR.40-42 BEVERWIJK Oecumenische Kunstmaanc in Nijmegen Groot Amsterdam in 1980 volgebouwd Huizenzee zal dan tot Weesp-Abcoude reiken Nationale schrijf- en tekenwedstrijd Geen samenwerking Verwarring groter Bouw van protestants ziekenhuis Kerkelijk Nieuws Rechtse afsplitsing bij Japanse socialisten Proces over service-prijzen in flats van Carlton De farmacie in Benelux TENTOONSTELLING IN MAASTRICHT DINSDAG 27 OKTOBER 19 5 9 Een der vraagstukken die opgeworpen worden door het in dienst stellen van straalvliegtuigen en schroefturbinevlieg- tuigen is dat van het afhandelen van de bagage van uitgaande en inkomende pas sagiers op de luchthavens. De vliegtijden worden in het straaltijdperk aanmerke lijk ingekort, terwijl de toestellen zelf meer capaciteit hebben verkregen, het geen betekent, dat zij meer passagiers kunnen vervoeren die dus ook meer baga ge meenemen. Degenen, die zich met het internationale luchtverkeer bezig houden willen het daarheen leiden, dat de facili teiten op de luchthavens dermate vereen voudigd worden, dat de tijdwinst in de lucht verkregen, op de grond niet dreigt verloren te gaan. Een interdepartemen tale faciliteiten-commissie, heeft deze aan gelegenheid geruime tijd bestudeerd en het resultaat is geweest een voorstel, dat aan het bureau van de I.C.A.O. te Mon treal is gezonden met verzoek dit op de agenda van de I.C.A.O.-commissie voor de faciliteiten, die begin december in Ro me bijeenkomt, te plaatsen. Uitgaande bagage In het voorstel wordt naar voren ge bracht, dat voor de vertrekkende passa gier een zg. „free checq-in" systeem zon der twijfel belangrijke tijdwinst zal kun nen opleveren. Wanneer de passagier de vertrekhal binnenkomt zal hij zich in de toekomst niet meer bij een bepaalde ba lie behoeven te melden. Tot nu toe is het zo, dat de luchtreiziger zich begeeft naar de balie, waar zijn vlucht en plaats van bestemming op staan aangegeven. Bin nenkort vervalt dat en de passagier gaat naar de balie, waar zich op dat ogenblik het minste aantal personen bevindt. Hoe wel de douane te allen tijde het recht be houdt ook de bagage van vertrekkende passagiers te controleren zal dit in de praktijk niet veel gebeuren en op het ogen blik wordt de bagage van de reizigers, die het land verlaten in praktisch alle ge vallen reeds naar het vliegtuig gebracht zonder vertoning aan de douane. Via een lopende band in de vertrekhal gaat alle bagage naar een grote sorteerkamer, waar de koffers geschift worden voor de verschillende bestemmingsoorden. De voordelen van dit systeem zullen blijken te zijn: kortere meldingstijd voor de pas sagier en sneller vervoer van de bagage naar de vliegtuigen, alsmede grotere rust in de vertrekhal. Aankomende bagage Het is bekend dat de wachttijd voor de passagiers, die op de luchthaven aanko men, soms aanzienlijk is. Zij passeren snel de gezondheidscontrole (indien no dig) en ook het tonen van het paspoort vordert weinig of geen tijd. Maar dan blijkt, dat de bagage nog niet in de aan komsthal is gearriveerd. Hierop moet men wachten alvorens men bij de douane ambtenaren aangifte kan doen. In de na bije toekomst zullen vele passagiers, soms honderden tegelijk, zich bij de doua ne melden, vooral als de K.L.M. met de DC-8 en de Lockheed Electra gaat vlie gen, de British European Airways met de Vanguard, Air France en Finnair met de Caravelle, Pan American met de Boeing enz. Thans wordt reeds door de douane, hoewel in het bijzijn van de bagage op de balies, genoegen genomen met een mon delinge aangifte. In de toekomst wil men een belangrijke tijdwinst boeken door de mondelinge aan gifte te handhaven echter zonder dat de bagage zich reeds in de aankomsthal be vindt. Indien de douane-ambtenaar deze Vijf maanden gevangenisstraf. Verbijs terd hoorde de 39-jarige molenaarsknecht uit Amsterdam maandag het vonnis aan dat de Haarlemse politierechter mr. H. J. Ferwerda over hem uitsprak. Het was hem aan te zien dat hij daar allerminst op han gerekend. De molenaarsknecht stond te recht voor verduistering van graan en meel ten nadele van zijn werkgever, een mole naar in Aalsmeer, meermalen gepleegd in de laatste drie jaar. „Het was molenafval, nog maar net ge schikt voor kippenvoer", verdedigde de verdachte zich. Maar de politierechter hield hem voor dat de verduisteringen van zo'n omvang waren geweest dat de winst van de molenaar erbij was inge schoten. „Het heeft u blijkbaar geen windeieren gelegd want u kon er een auto op na houden. Drie jaar lang hebt u uw baas een rad voor de ogen gedraaid, die maar niet begreep waarom hij geen winst maakte", zei de politierechter. Toen de politie de molenaarsknecht aanhield, trof zij vier zakken meel achter in zijn auto aan. De officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman vorderde zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezichtstelling van de reclassering. De politierechter veroordeelde de mole naarsknecht echter tot vijf maanden ge vangenisstraf. Wachtkamer Overeenkomstig de eis van de officier werd een 25-jarige inwoonster van Bad hoevedorp veroordeeld tot zes weken ge vangenisstraf. Verdachte had uit de wacht kamer van een kinderarts een suède jasje, een portemonnaie met inhoud en enige verpleegsterschorten weggenomen. Ver dachte was al eens eerder wegens diefstal veroordeeld en maakte nog een proeftijd door. Bigamie Een 69-jarige inwoner van Beverwijk, die niet was verschenen, werd wegens bi gamie veroordeeld tot een week gevange nisstraf voorwaardelijk met een jaar proeftijd nadat de officier een maand had geëist. Verdachte was in april 1958 in Dja karta met een Indonesische vrouw ge trouwd, terwijl hij gescheiden leefde van zijn eerste echtgenote. Verdachte had ver klaard dat een huwelijk tussen hem en de Indonesische de enige mogelijkheid was om haar mee naar Nederland te kunnen nemen. Zowel de officier als de politie rechter wilden met de bijzondere om standigheden rekening houden. mondeling aangifte aanvaardt, overhan digt hij de passagier een gestempeld for mulier of stempelt een biljet, dat de rei ziger reeds in het vliegtuig kreeg uitge reikt. Als de bagage inmiddels met de karretjes in de aankomsthal wordt ge bracht kan de passagier onmiddellijk ver trekken met zijn gestempeld bewijs voor zijn mee te nemen koffers. Natuurlijk blijft de douane het recht behouden zg. steekproeven te nemen. Het spreekt wel vanzelf dat dit systeem tijd bespaart en deze wordt zelfs aanzienlijk indien uit een vliegtuig honderd of meer passagiers stappen met bestemming Amsterdam of een plaats elders in Nederland. Van te vo ren is de bagage voor de transit-passa- giers reeds gesorteerd. Beide systemen voor de afhandeling van bagage, voor de vertrekkende en de aan komende passagiers, zullen worden inge voerd, als de Europavertrekhal en de aankomsthal op Schiphol zullen zijn ver bouwd. Binnen niet al te lange tijd zal men hiermede beginnen en men hoopt vóór de aanvang van het drukke zomerseizoen (1 juni 1960) met het grootste deel van de verbouwing gereed te zijn. De interdepartementale faciliteiten-com missie is evenwel nog verder gegaan. Men heeft een verdergaande mechanisa tie van de bagage-afhandeling bestudeerd en in een later stadium hoopt men bij de afhandeling van binnenkomende bagage het systeem toe te passen. Het Nederlandse ballonvaarderspaar Boesman heeft een bezoek gebracht aan Etten om met de bevoegde instanties te spreken over het tijdens de vliegfeesten te Etten-Leur geopperde plan in Etten een ballonhaven te stichten. De secretaris van de vliegfeesten, de heer P. Tempelaars, heeft meegedeeld dat bij de huidige stand van zaken het tot standkomen van een ballonhaven wel werkelijkheid zal worden. De ballonvaarders zijn enthousiast over de ligging van Etten: niet dicht bij grote wa tervlakten, dicht bij België en een goede leverancier van mijngas. Het ligt in de bedoeling in Etten een veldje aan te wijzen waarvan eens per vier weken Nederland se of Belgische ballonvaarders kunnen op stijgen. Burgemeester en wethouders van Etten-Leur hebben grote belangstelling voor het plan, dat naar verwachting in het voorjaar van I960 zijn beslag zal hebben gekregen. Bij het eerste concert van de serie B van het Residentie orkest, zaterdag in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag gegeven, heeft de dirigent Wil lem van Otterloo, voor de uitvoering van „dansen voor harp en strijkorkest" van De bussy, de harpist de heer Witsenburg ge complimenteerd met zijn prestaties op het onlangs gehouden harpconcours in Israël, waar hij de derde prijs verwierf. De heer Van Otterloo zei dat het gehele orkest hierop trots is en overhandigde de heer Witsenburg als aandenken een en veloppe met inhoud. Het publiek applau disseerde hartelijk en bracht de heer Wit senburg na afloop van zijn spel een ovatie. Advertentie I Zoals reeds eerder is gemeld, zal in november in Nijmegen een oecumeni sche kunstmaand worden gehouden. On der de naam „Voorhof" zullen manifesta ties op het gebied van kerkelijke kunst kerkenbouw, liturgie, kerklied en kerke lijk spel in de geest van het Engelse „religious drama" worden gehouden in samenwerking tussen de rooms-katholie ke en de protestantse kerk in Nijmegen Het initiatief tot deze kunstmaand is ge nomen door ds. Jan Wit van de Waalse gemeente en mgr. C. J. E. N. van Dijck deken van Nijmegen. Met hen zitten voorts in de leiding dr. W. van der Grin ten, r.-k. geestelijke, ds. F. H. Jansen predikant van de Nederlandse Hervorm de Gemeente in Ubbergen-Beek en hoofd ambtenaren van de gemeente Nijmegen. Deze samenwerking op liturgisch gebied die als unicum in Nederland wordt be schouwd, zal bestaan uit een reeks sym posia en populaire voordrachtsavonden waarop ds. W. Barnard, prof. dr. W. As- selbergs, ds. C. M. de Vries van het I.K.O.R., ds. W. G. Overbosch, voorzitter van de dr. van der Leeuw stichting en drs. W. M. I. van de Ende, secretaris van het bisdom Rotterdam zullen spreken Op de volksavonden zullen optreden on der meer Willem Mudde en Louis Toe bosch met hun koren en de koorleider pa ter B. M. Huybers en Frits Mehrtens, bei den uit Amsterdam. Bovendien wordt van 7 tot 29 november in de hallen van de Raad van Arbeid te Nijmegen een tentoonstelling van moder ne kerkbouw gehouden. Bij de opening hiervan zullen het woord voeren ds. Jan Wit en prof. dr. W. Asselbergs. Het ge meentebestuur van Nijmegen heeft een subsidie van vierhonderd gulden verleend en voorts verlenen het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, het Prins Bernhardfonds en het Gelders An jerfonds steun. Ook van het Nederlands episcopaat is morele en materiële steun ontvangen. BRIDGECOMPETITIE Nadat vijf ronden in de wintercom- petite van de Beverwijkse bridgeclub „Never Down" zijn gespeeld is de stand als volgt geworden: 1. H. DuinP. Pon- cin 291,65; 2. dr. Vosdr. Versélewel 289,67; 3. Van BalenTervoort 285,07. BILJARTTOERNOOI Het biljarttoernooi om de Lamersbeker is voortgezet met een wedstrijd van de Beverwijkse vereniging „Excelsior" en B.V. '45 uit Zaandam. Laatstgenoemde ver eniging behaalde een 124 overwinning. (Van onze Amsterdamse redacteur) Amsterdam zal maximaal 1.000.000 in woners kunnen herbergen. Dan is de stad vol en de bouwgrond op. Het tijdstip waarop het bordje „vol" aan de toegangs wegen komt te handen is 1980, aange nomen, dat er de volgende 20 jaren nog ruim 115.000 nieuwe woningen worden gebouwd. Dit is een zo korte termijn, dat de uitbreidingsplannen, of althans het structuurplan, thans reeds aanwezig moet zijn en om zonder stagnatie aan de uit bouw van de hoofdstad te kunnen voort- werken. Een speciale „stadsrand-commissie" is dezer dagen met het Amsterdamse struc tuurplan gereedgekomen. Het is een mooi plan, al zullen de buurgemeenten dit niet beamen. De commissie heeft namelijk de aanwezigheid van de gemeentelijke gren zen verwaarloosd. De bestuurstechnische zijde zal in de komende jaren nauwkeurig moeten worden bestudeerd, waarbij Die- men, Ouder-Amstel en Nieuwer-Amstel ongetwijfeld hun zelfstandigheid met hand en tand zullen verdedigen. Gezien de bodemgesteldheid kan het stadsgedeelte ten noorden van het IJ slechts beperkt worden uitgebreid. In het westen is de uiterste grens bereikt aan de groenstrook, die Amsterdam van Halfweg zal blijven scheiden. In het zuidwesten ligt Amstelveen, dat binnen enkele jaren ge heel aan Amsterdam zal zijn vastgegroeid. Amsterdam hoopt zijn grote slag te kun nen slaan in het zuidoosten, waar in de Bijlmermeer reeds gronden zijn aange kocht. Hier hoopt men over vijf jaar met het bouwen van woonwijken te kunnen beginnen. De huizenzee van Groot-Am sterdam zal tenslotte halt houden voor de grenzen van Abcoude en Weesp. Een ver heugend teken is, dat beide oevers van de Amstel onbebouwd zullen blijven, waar door een prachtig recreatiegebied ontstaat. Zoals bekend wordt ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het UNESCO centrum Nederland een nationale schrijf- en tekenwedstrijd gehouden voor de leer lingen van alle scholen in Nederland, Suri name en de Nederlandse Antillen. Naar wij vernemen zullen ook de leerlingen van tweeenveertig scholen in Nederlands Nieuw-Guinea aan deze grote wedstrijd deelnemen. Dit is de eerste keer, dat een dergelijke wedstrijd voor de leerlingen van alle scho len in ons koninkrijk wordt georganiseerd. De benodigde wedstrijdkranten werden reeds per luchtpost naar Hollandia verzon den, alwaar ze over de verschillende scho len zullen worden gedistribueerd. De zes beste werkstukken van iedere school (drie voor het schrijven en drie voor het tekenen) zullen naar een centraal punt in Hollandia worden gestuurd en vandaar naar Nederland worden verzonden, waar ze met de werkstukken van de leerlingen van de scholen in Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen zullen worden be oordeeld. Na de uitslag worden de bekroonde werkstukken uit alle rijksdelen geëxpo seerd in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam Het ligt in de be doeling de inzendingen van de koninkrijk en regionale prijswinnaars daarna te doen exposeren in de provinciale hoofdsteden van Nederland en in Suriname, de Neder landse Antillen, en Nederlands Nieuw- Guinea. (Van onze Haagse redacteur) Een Haagse assurantiebezorger, de heer J. Thonus, heeft de strijd aangebonden te gen de stichting VAMOR, die door het Cen traal bureau voor de afgifte van rijvaar digheidsbewijzen (C.B.R.) erkend is als een deugdelijke instelling voor het afne men van vakexamens voor instructeurs van autorijscholen. Zoals wij enige weken geleden naar aanleiding van de per 1 janu ari 1960 in te voeren wijzigingen in het rij examen meedeelden, zal het de instruc teurs die het VAMOR-examen met succes hebben afgelegd toegestaan worden het rij-examen van hun cliënt mee te maken. Uiteraard zal deze maatregel een sane rend effect hebben op het rijschoolwezen in Nederland, waarin, naar het oordeel van de directeur van het C.B.R., „zestig percent beunhazen werkzaam zijn". De heer Thonus heeft naast zijn assu- rantiebedrijf in 1955 een „Verkeersoplei dingsinstituut" opgericht als particuliere instelling van schriftelijk onderwijs aan rijschool-instructeurs. Dat bedrijf was echter pas in 1958 gaan werken. De heer Thonus wist niet precies hoeveel cursisten hij had opgeleid. Vrijdagmiddag deelde hij op een persconferentie mede, dat hij een project had uitgewerkt om te komen tot uniformiteit in de uiterlijke kentekenen van dè vakbekwaamheid der rijschool-in structeurs. Zijn „Verkeersopleidingsinsti tuut" zou een examen scheppen, waarvan het voornaamste kenmerk de „nazorg" zou zijn, hetgeen inhield, dat het diploma slechts geldig blijft zolang de rijschool instructeur zich onderwerpt aan een tucht- reglement, dat onder meer het gebruik van deugdelijk, WA-verzekerd lesmateri aal voorschrijft, rijschoolhouders de ver plichting oplegt tot het in dienst nemen van eveneens door het Verkeersoplei dingsinstituut gediplomeerd personeel en hen verbiedt bij het publiek illusies te wek ken in de trant van „Tien rijlessen voor vijftig gulden. Rijbewijs gegarandeerd". De heer Thonus wilde de examens door een rijksgecommitteerde laten bijwonen, waartoe een rapport over zijn plannen in behandeling is bij de departementen van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Verkeer en Waterstaat. Op de vraag of hij ook samenwerking na streeft met de stichting VAMOR, die hem met haar examen een flinke slag voor is, antwoordde de heer Thonus ontken nend. Zijn grote bezwaar tegen het VAMOR-examen is, dat het uitgaat van een aantal organisaties en dat andere ver enigingen van rijschoolhouders daarvan uitgesloten zijn. „De examencommissie van de VAMOR bestaat uit de bestuursle den van die organisaties", merkte hij op, een argument dat veel van zijn kracht ver loor toen even later bleek, dat de heer Tho nus zitting had genomer in de examen commissie van het Verkeersopleidingsin stituut, waarvan hij zelf directeur is. De luitenant-kolonel A. J. W. Becht. die zelf voorzitter is van de commissie voor de militaire rijbevoegdheid, was aanwe zig als toekomstig voorzitter van de exa mencommissie. Hij toonde zich ten aan zien van het betoog van de heer Thonus op meer dan één punt terughoudend en verklaarde, dat het hem slechts te doen was geweest om meer éénheid te brengen in de diploma's van de rijschoolhouders en een verbetering van hun gevoel voor het belang van een goede verkeersmenta- liteit. Hij zou samenwerking met de stich ting V.A.M.O.R., welke die éénheid im mers ook nastreeft en daartoe reeds de eerste stap heeft gedaan, wel toejuichen. De oud-commissaris van politie A. L. A. van den Berg had zich bereid verklaard om als voorzitter van de „commissie van tucht" van het Verkeersopleidingsinsti tuut op te treden. Velen zullen intussen vrezen, dat de heer Thonus met zijn plannen de reeds bestaande verwarring en tegenstellingen op het terrein van het rijschoolwezen eer der zal vergroten dan dat hij de eenheid zal bevorderen. Het is trouwens zeer de vraag in hoeverre de rijschoolhouders van een examenregeling gediend zijn. Ook in de kringen van de bonden die de stichting V.A.M.O.R. hebben opgericht heerst daarover ontevredenheid. Dat zijn de B.B.N. (Bond van bedrijfsautohouders in Nederland), de B.O.V.A.G. (Bond van autogaragehouders), de F.N.O.P. (de Fe deratie van Nederlandse organisaties op het gebied van het personenvervoer) en de A.B.A.N. (Algemene Bond van autorij schoolhouders Nederland). Daarnaast be staan er nog tal van andere, maar de hier genoemde zijn vertegenwoordigd in de commissie van overleg met het Centraal Bureau voor de afgifte van rijvaardig heidsbewijzen, hetgeen kan worden opge vat als een erkenning van hun bona-fidi- teit. De instelling van het V.A.M.O.R.-di ploma dat overigens voor iedereen open staat heeft de andere organisa ties en de niet-georganiseerden verontrust omdat zij daarin niet alleen een bevoor deling zien van de vier samenwerkende bonden, maar ook een bedreiging van hun bestaan. Het valt immers niet te ontken nen, dat het aan het V.A.M.O.R.-diploma verbonden recht tot het meemaken van de rij-examens der cliënten een sugges tieve reclamewaarde inhoudt. In Culemborg heeft de Commissaris dei- Koningin in de provincie Gelderland mr. H. W. Bloemers zaterdagmiddag een nieuw protestants algemeen ziekenhuis ge opend. Dit Prinses Beatrix-ziekenhuis telt 75 bedden; het heeft 2,3 miljoen gekost. In Den Bosch heeft burgemeester mr. H. Loef zaterdag de nieuwe vleugel van het protestantse ziekenhuis geopend, die vrijwel even groot is als het bestaande complex. Kinder- en kraamvrouwenafde ling kunnen nu aanzienlijk uitgebreid wor den, terwijl tevens een efficiëntere, ultra moderne inrichting voor de chirurgische afdeling mogelijk is. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ommen dr. J. de Bruijn te Leeuwarden. Aangenomen het beroep van de klassi kale vergadering van Amsterdam als pre dikante voor het bejaardenwerk mej. dr. J. C. Schreuder, geestelijk verzorgster „Amstelhof" aldaar. Aangenomen naar Sliedrecht C. den Boer te Veen, die be dankte voor Goudriaan-Ottoland. Aange nomen naar Rotterdam als diaconessen- huispredikant J. J. Hietkamp te Delfs- haven. Geref. Kerken Tweetal te Amsterdam-Zuid-(Sloter- vaart) W. Griffioen te Nijkerk en H. van der Wey te Emmen. Trots plegen sommige automobilisten om zich heen te zien, als ze hun „auto latijn" hebben zitten spuien, waarin heel dikwijls één bepaalde automobiel een rol speelt een wagen, die als men de verhalen zou geloven, tot de wereld wonderen zou moeten worden gerekend. Talloze keren horen we, hoe iemand al 80.000 kilometer heeft afgelegd. Triomfantelijk wordt dan gezegd: „en nog geen sleutel is er aan geweest". Ofwel.banden, die na 70.000 of nóg veel meer kilo meters nog „piekobello" zouden wezen. En dan die lak! „Nooit iets aan gedaan, altijd buiten gestaan en enfin, moet u zélf maar eens even kijken". Dat laatste verzoek moet u in de wind slaan: blijf veel liever rustig zitten genieten van die Münchhausen-verhalen, bijzonder leuk en leerzaam om aan te horen. Dus de mensen „kletsen laten", en een geïnteresseerd gezicht zetten. Want geen vakman zal ooit begrijpen, waar een auto zulke Methusalem-kwali- teiten vandaan zou hebben. Indien er inderdaad tijdens het jarenlange gebruik nog nooit een sleutel aan zou zijn geweest, dan zij we bepaald in het rijk der leugens aangeland en dan kan alleen nog maar worden gezegd, dat het ouderhoud in handen is geweest van iemand, die dus kennelijk zelfs nimmer de olie heeft afgetapt, nooit de cilinderkopbouten aanhaalde of de ontsteking en de kleppen bijstelde. Probeer overigens dat kunstje-met-die-banden vooral niet na te volgen, waarde lezer. Ongeacht het feit, dat de banden in de loop der jaren fantastisch veel zijn verbeterd, slijten ze (helaas) desondanks toch. Na een zeker aantal kilometers is het loopvlak van de èllerbeste band zóver versleten, dat het doorrijden erop niet langer veilig is. De ene band slijt sneller dan de andere de ene automobilist spaart zijn banden nu eenmaal veel meer dan een ander, die regelmatig bij het parkeren „een stoepje pikt", die snel aanzet en fel remt of „door de bochten scheurt" (waartegen de banden luidkeels protesteren). Vergeet niet, dat uw auto-assuradeur overwegend bezwaar heeft tegen het rijden op onveilige banden. „Maar dat ziet-ie tóch niet!", wordt er wel eens ge dacht. Maar de expert van de verzekering, die er na een of ander incident aan te pas komt, ziet het wel degelijk en rapporteert, het ook. Als dan blijken mocht, dat de banden bijvoorbeeld tien percent worden gewaardeerd, dan kan Leiden in last komen, want dan komt misschien zelfs de geldigheid van de verzekerings polis er aan te pas. Maar al gebeurt er niets van dien aard, er kan zoveel méér gebeuren in het verkeer. Heel dikwijls hangen er mensenlevens af van correct remmen (misschien wel uw eigen leven). En dan is er ook nog de verkeerspolitie, die akelige vragen kan stellen aan de man, die op versleten banden rondtoert. En achter dat uniform duiken de toga's op van de officier van Justitie en van de rechter. Dus: tijdig nieuwe banden kopen, dat is véél voordeliger. Soms is het mogelijk, een nog goede, tamelijk gladde band van een nieuw loopvlak te voorzien. Er bestaan fabrieken, die dit correct doen; zij weigeren te ver afgesleten banden of banden met canvas- breuken. Vergeet nimmer, dat het repareren van gebroken ledematen en gekneusde schedels veel en veel duurder is Helaas is het niets bijzonders, als de krant dagelijks melding moet maken van talrijke ernstige verkeersongelukken. Zoiets is eerder regel dan uitzondering. Maar onlangs gebeurden er enkele ongelukken, waaraan de auto's zelf schuld hadden: er was een stuur blijven vastzitten na een bocht en er waren twee auto's in brand gevlogen. Als regel zijn het de mannen of vrouwen aan het stuur, wie schuld treft. Want de automobielen zijn mechanisch al redelijk vervolmaakt, al blijft er nog wel iets te wensen, maar daarover zullen we het nu niet hebben. Dat „blijven vastzitten" van het stuur, nadat een bocht gemaakt wordt, is een gruwelijke sensatie, die helaas menigeen het hoofd doet verliezen. Krachtig rem men is dikwijls het enige, dat de bestuurder nog kan doen, al zal hij uiteraard proberen, door uit alle macht te trekken, het stuurwiel rond te krijgen. Een van de meest voorkomende oorzaken is het proberen verhelpen van stuurslijtage met lapmiddelen. Als bepaalde onderdelen in het stuurhuis te ver versleten zijn, móéten ze vernieuwd worden. Gaat men „eindeloos" door met bijstellen, dan kan er een moment komen, waarop de stuurinrichting nog wel redelijk goed werkt bij kleine stuuruitslagen. Maar als het stuurwiel geheel naar links of naar rechts wordt gedraaid, kan soms het mechanisme niet meer vrij teruglopen. Slechts een nauwkeurig onderzoek kan aantonen, of in een bepaald geval van deze oorzaak sprake was. Maar bij een routine-onderzoek kan een vakman, bij voorbeeld ter gelegenheid van de doorsmeerbeurt, constateren, of de stuurinrich ting zover heen is, dat er ernstige gevaren dreigen. Ook bij de objectieve auto analyses, waarvoor tegenwoordig van verscheidene zijden gelegenheid wordt ge boden, kan zoiets vrij eenvoudig aan het licht treden. Autobranden. waarover we reeds even spraken naar aanleiding van twee on gelukken op één dag, komen gelukkig zelden voor. Als we nagaan, hoe slordig met de benzine wordt omgesprongen, hoe vrolijk men bij het laden rookt en hoe verwaarloosd en van huis uit trouwens ook soms heel slecht, talrijke elek trische installaties van automobielen zijn, dan zou eigenlijk de autobrand aan de orde van de dag moeten zijn. Hoe men dus autobrand kan helpen voorkomen blijkt al gedeeltelijk uit hetgeen zojuist werd gesteld: houdt de elektrische instal latie goed in orde, vervang zekeringen door zekeringen en niet doorspijkers als er kortsluiting geweest is. Monteer een hoofdafsluiter en vooral ook: laat de oorzaak van benzinestankjes opsporen, want lekke leidingen zijn gevaarlijk, vooral als er brandstof op de hete uitlaat kan druppelen! Ja, ook de auto zelf kan schuld hebben aan een ongeluk. Maar als u dit stukje gelezen hebt zult u tot de conclusie komen, dat die schuld toch eigenlijk niet ligt bij de auto, maar bij de eigenaar, die zijn wagen niet goed heeft laten onderhouden en die meent dat het met die versleten stuurinrichting en dat lekje in de benzine leiding nog wel even kanTotdat hij meestal aan den lijve ondervindt, dat het niet meer kon TOKIO (Reuter) Een groep van drie endertig rechtse socialistische Japanse parlementsleden heeft zich zondag offi cieel van de Japanse socialistische partij afgescheiden en een nieuwe partij ge vormd. Een week geleden heeft de leider van de rechtervleugel der socialistische partij, Nisjio, bekendgemaakt, dat hij zou breken met de onder linkse leiding staande so cialistische partij. De nieuwe partij zal, volgens een ver klaring van de vorige week, op het demo cratisch socialisme gegrondvest zijn. Zij zal geen onderscheid maken tussen de vak verenigingen en het publiek in het alge meen. De socialistische partij had zich niet tot een „volkspartij" kunnen maken en was geleidelijk in een klassepartij ver anderd, aldus de verklaring. In haar bui tenlandse politiek had de socialistische partij de neiging vertoond meer naar het communistische blok over te hellen. Op binnenlands gebied was zij meer en meer onder de invloed van de vakverenigingen geraakt. De bewoners van de „service flats" in het gebouw van het Carlton hotel te Am sterdam zouden voor de diensten van de kamermeisjes samen 14.000 gulden per jaar meer betalen dan die kamermeisjes aan lonen krijgen uitgekeerd. Dertig van de 62 bewoners zijn van mening dat de eigenaar van het hotel, de bank voor on roerende zaken, te hoge servicekosten be rekent. Zij hebben thans een civiele pro cedure aanhangig gemaakt om verlaging van deze boven de huurprijs opgelegde kosten te krijgen. Mr. M. J. Th. Schoofs, die voor de huur ders optreedt, heeft voor de kantonrech ter als voorbeeld van de scheve verhou ding de doorberekening der lonen van de kamermeisjes naar voren gebracht. Hij heeft gevraagd een neutrale derde aan te wijzen, die de berekeningen van de bijko mende kosten zou moeten nagaan. Mr. W. C. van Peuven, die het standpunt van de bank verdedigde, wees erop dat de huur ders zich reeds eerder tot de huuradvies commissie hadden gewend, welke com missie de eigenaar van het gebouw in het gelijk had gesteld. Voorts zei hij dat mr Schoofs bii zijn berekeningen uitgaat van verouderde rapporten. De kantonrechter zal 19 november uitspraak doen. De In 1950 te Rotterdam opgerichte „Kring voor de geschiedenis van de far macie in Benelux-gehiedcn" bestudeert en benadrukt de historische en kulturele be tekenis van de farmacie in Nederland, België en Luxemburg, waarbij voortge bouwd wordt op de systematische onder zoekingen. welke op genoemd terrein reeds vóór 1940 werden verricht. Zowel België als Luxemburg zijn daardoor tot de er kenning gekomen van het belang van een méér uitgebreide kennis van de ontwikke ling der farmacie in België en Luxem burg. De kring heeft zaterdag en zondag te Maastricht een bijeenkomst gehouden, waaraan een historische tentoonstelling „De oude apotheek in het Maasland" was verbonden. De commissaris der Koningin in Lim burg. dr. F. Houben, heeft zaterdagmid dag deze tentoonstelling, ondergebracht in een der zalen van het Limburgse natuur historisch museum te Maastricht, ge opend. Hij achtte Maastricht voor een bij eenkomst over de farmacie in Benelux geschikt wegens het "eit, dat deze stad een belangrijk centrum is geweest voor de farmacie-beoefening. Hij herinnerde aan het bestaan te Maastricht in de vorige eeuw van een provinciale school voor apothekers en verbond daaraan de con clusie, dat in deze streek de farmacie op voortreffelijke wijze werd beoefend. De tentoonstelling omvat een collectie van eeuwenoude kruidboeken en incuna belen uit de Benelux met onder andere eerste drukken van de studiewerken der befaamde 16e-eeuwse kruid- en plantkun digen Rembertus Dodonaeus, Matteus Lo- belius en Carlus Clusius. Daarnaast is er een ruime verzameling van werken over kruiden en planten van de 15de tot de 19de eeuw, historische documenten en kostba re oude gebruiksvoorwerpen uit vroegere apotheken. Aparte afdelingen waren inge richt voor de verzamelingen uit de Luikse en Belgisch-Limburgse gebieden. ooc^^caxxfaxeetxyxerxxeacoxrnccoixxoorri-occooooooo WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 4