11. De zachtste van alle Wollen Dames- Pullovers rieven aan de redactie IJmond-agenda Havenberichten 95 Uw tientje is elf gulden waard Schoenhandel DAVO-haarden 5 Trijntjewijntjegeintje H. F. Koelemey gehuldigd na 40 jaar PTT Pontveer-gezagvoerder G. F. W. Blötevogel overleden WASMACHINES - CENTRIFUGES Fa. DE VILDER Velsen liet het afweten Duitsers op zoek naar nieuwe visgronden Voor de jeugd in Velsen-N. Gymnastiekuitvoering door sportvereniging „Velsen" Interessante forumavond voor leden KAB Castricummer J. Lute biljartkampioen 2de klasse van Noordholland LOENDERSLOOT DINSDAG 27 OKTOBER 1959 In de wijngaarden van Oppenheim in Hessen (West-Duitsland) springt men volgens een oude traditie vrolijk, zij het enigszins ruw, met bezoekers en bezoeksters om. Onder het zingen van een schallend lied tillen de wijn bouwers hun gasten aan armen en benen op om hen vervolgens enkele malen vrij onzacht neer te zetten op een stuk doek waaronder een tros druiven is verborgen. Als het slacht- ojjer „nattigheid voelt" is het spel afgelopen. Advertentie V-hals met lange mouwen, in de kleu ren koren, geel, mos, rood en bleu maten 38 t/m 46 van 14.95 voor Zo lang de voorraad strekt. WOENSDAG om HALF 9 begint de verkoop hiervan. Maakt dat u er bij komt. Lange Nieuwstraat/Marktplein IJmuiden - Telefoon 5205 V ELSE N-IJ MUI DEN DINSDAG 27 OKTOBER Thalia, 20 uur: „Gezocht wegens moord". Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: De Plankeniers met „Zo begon het". Pieter Vermeulenmuseum, 1416.30 uur. Alcoholics Anonymous, van 20 uur af: spreekuur. WOENSDAG 28 OKTOBER Thalia, 20 uur: „Gezocht wegens moord" Rex, 20 uur: „Vrouwengevangenis". Nieuwe Kerk, Kanaalstraat, 20 uur: Ge meenschappelijk concert door de geza menlijke Ned. Herv. Zangkoren uit de IJmnod. Pieter Vermeulenmuseum, 1416.30 uur. Raadhuis, 10—12 uru: Spreekuur wet- houder van Sociale Zaken. BEVERWIJK DINSDAG 27 OKTOBER Kennemer Theater, 18.45 en 21.15 uur- „Rio Bravo" Luxor Theater, 19.30 uur: „Het dagboek van Anne Frank". Hotel „Parkzicht", 20 uur: Ledenverga dering „Vogelvreugd". Kennemer Theater, 20 uur: Journalisten cabaret (Abonnementsvoorstelling). VOENSDAG 28 OKTOBER Kennemer Theater en Luxor Theater. bioscopen: als dinsdag. Luxor Theater: Filmmiddag ter gelegen heid van de opening van de Kinderboe kenweek. Noodschool Prins Bernhardlaan, 19.30 21.30 uur: Tentoonstelling „De schoon heid van oude tegels". De besteller eerste klasse H. F. Koele mey van het P.T.T.-kantoor te IJmuiden herdacht maandagmiddag de dag dat hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de PTT en wel als hulpbesteller op het kantoor Velsen, welk kantoor destijds nog hoofd kantoor was. Tijdens de reeptie ten huize van de jubi laris heeft de waarnemend directeur, de heer J. Wiersma, de door het staatsbedrijf der PTT beschikbaar gestelde oorkonde en gouden draagspeld met enige hartelijke woorden uitgereikt, alsmede de gebruiker lijke gratificatie. Tevens werd hem namens het gehele personeel een cadeau, bestaande uit een mooie TV-toestel aangeboden Mevrouw Koelemey kreeg bloemen. De heer De Groot, personeelschef van het districtpostkantoor te Haarlem, bracht de gelukwensen van het postdistrict over. alsmede een persoonlijk schrijven van de directeur van het Pd, die wegens vakan tie verhinderd was zelf te komen. Het bijna voltallig personeel was op deze geslaagde receptie aanwezig. Ook vele niet P.T.T.-ers hadden blijk gegeven van hun belangstelling. De jubilaris dankte voor de vele goede wensen en geschenken. Op 64-jarige leeftijd is overleden de heer C. F. W. Blötevogel, chef-gezagvoerder bij het Rijkspontveer te Velsen. Woensdag middag om half één, zal het stoffelijk overschot ter aarde worden besteld op de begraafplaats „De Biezen". De heer Blötevogel werd op 12 mei 1895 in Amsterdam geboren. Hij kwam bij Rijks waterstaat op 1 februari 1918 en werd toen als brugknecht te Zijpe (N.-H.) te werk gesteld. Na hier enige tijd te zijn ge weest, werd hij overgeplaatst naar Aker sloot. Hij werkte later in nog enkele andere plaatsen, onder anderen in Pur- merend en in Amsterdam. In maart 1935 kwam hij in Velsen bij het pontveer, als gezagvoerder-pontwachter, later gewijzigd in gezagvoerder B. Op 1 april 1948 werd hij bevorderd tot gezagvoerder A, welke titel later werd veranderd in chef-gezag voerder. Tot zijn dood is de heer Blöte vogel dat gebleven. Ter gelegenheid van de verjaardag van Hare Majesteit de Koningin, werd hij dit jaar onderscheiden met de bronzen eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau wegens zijn veertig jaar trouwe dienst bij Rijkswater staat. In mei volgend jaar zou hij met pensioen gaan. Het stoffelijk overschot zal door ambte naren bij het Rijkspontveer in Velsen, grafwaarts worden gedragen. Voetbaluitslagen IJmuiden heeft het sterke Spakenburg (in Spakenburg nog wel) weten te bedwin gen, en behaalde een verrassende 22 resultaat. De protestcommissie heeft echter 't laatste woord van deze voetbalwedstrijd, daar IJmuiden tegen het laatste doelpunt, de gelijkmaker, heeft geprotesteerd. In een spannende wedstrijd hebben de elftallen van S.V.IJ. en Vogelenzang de punten broederlijk gedeeld: 1—1, een uitslag die krachtsverhouding goed weer gaf. Advertentie VERKOOP - INRUIL De grootste keuze en de beste service. Het aloude en bekende adres VELSERDUINWEG 173 - TELEFOON 4402 Koopt bij de vakman! Maandag kwamen in IJmuiden aan: Santa Lu cia van Brake; Fram, Chattam, laden Hoogovens; Urania, Klaipeda; Oslofjord, Oslo; Hanna, Ar changel, hout lossen Zaandam; Fennia. Kotka; Tubo, Aalborg; Hydra, Puerto Ordaz; Ahoy, Sun- naes; Vechtstroom, Liverpool; Bonn.Kristiansand; Clangula, Liverpool; Midas, Kopenhagen; Eddy- stone, Waja, hout voor Zaandam; Asterope, Nor- tolk; Theano. Dublin; Essenberg, Rotterdam; Libra. Swansea. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Vera naar Great Yarmouth, zout van IJmuiden; Witbey Ab bey. Hull; Karimata, Genua; Stad Amsterdam. Pepel, ledig Hoogovens; Henriette B. Londen, walsmateriaal; Araton. Nordenham, ledig Hoog ovens; Waalborg. Bohus, zout van IJmuiden: Ni- cola. Hamburg: Magdalena Oldendorff, Hampton Roads: Frey. Londen: Neth. Coast. Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Vuile lucht De Britse natie is tot de slotsom geko men dat de dreiging van de rookbevuiling niet langer getolereerd kan worden. Sir Henry Brooke, minister van Huisvesting heeft dit aangekondigd toen hij de Inter national Clean Air Conference toesprak de grootste van haar soort die ooit is gehouden die te Londen is geopend. De gemeente Velsen, via de Vei-eniging van Nederlandse Gemeenten uitgenodigd om deel te namen aan deze conferentie, heeft hier geen gebruik van gemaakt. Minister Brooke, vervolgde: „Wij zijn be gonnen met ons recht op zonneschijn en zuivere lucht terug te eisen. Hierdoor zal een gevestigde internationale grap worden geliquideerd de gele mist van een Lon- dense winter. Om bevuiling uit de lucht te verwijderen is een enorme taak, maar elk jaar zal ons dichter brengen bij de uitein delijke overwinning. De hele wereld be seft dat de kosten van vuile lucht, in ter men van materiële economische scha de, extra werk in het huishouden, ziekte en zelfs dood, gigantisch zijn. De conferentie die wordt bijgewoond door meer dan 1200 afgevaardigden uit 29 lan den, wei-d geopend door de burgemeester van Londen, Sir Harold Gillet. In 'n bood schap aan de conferentie zeide de Hertog van Edinburgh dat het probleem van de bevuiling van de lucht bekend is aan alle industriecentra overal ter wereld en dat het daarom zo bemoedigend was dat zo ve le afgevaardigden uit het buitenland naar Londen waren gekomen om deel te .Herriep aan de conferentie. Uit Bremerhaven is de Westduitse traw ler „Island" vertrokken voor een speur tocht naar nieuwe visgronden in het wes telijk deel van de Atlantische Oceaan. Dit is de tweede tocht, die in het kader van het nieuwe programma van het West duitse visserijbedrijf voor het opsporen van nieuwe visgronden wordt onderno men. De Bondsrepubliek heeft voor de uitvoering van dit programma een be drag van 475.000 mark beschikbaar ge steld. De trawler „Thunfisch" heeft de eerste tocht gemaakt. Het schip maakte een reis naar de vorig jaar ontdekte nieuwe vis gronden bij Labrador. Vorig jaar werd hier zeer veel roodbaars gevangen. Maar de „Thunfisch" ving tot verrassing van de opvarenden en de zich aan boord be vindende wetenschapsmensen vrijwel niets. De Westduitse trawlervloot werd hiervan op de hoogte gesteld, zodat vele schepen, die voor de reis naar deze gron den werden uitgerust, een vergeefse tocht werd bespaard. De „Thunfisch" wendde daarna de ste ven naar een gebied bij Newfoundland en trof daar grote scholen kleine rood baars aan, die een lonende visserij moge lijk zou maken. Een aantal Duitse traw lers profiteerde van deze ontdekking en keerde met rijke vangsten in de thuisha ven terug. De oorzaak van de verandering van visgronden door de roodbaars werd niet gevonden. De Duitse visserijonderzoekers zijn van mening, dat er op dit soort vra gen alleen een bevredigend antwoord kan worden gegeven wanneer de onderzoe- kingsreizen op internationale basis door meer onderzoekingsvaartuigen zullen wor den ondernomen. Over de tot nu toe be haalde resultaten van dit Duitse onder zoek is men overigens niet ontevreden. Er is meer vis in Duitsland aangevoerd door de ontdekking van nieuwe gronden. De besturen van de speeltuinen „Schul pen" en „De Meerweiden" hebben voor de kinderen weer een nieuwe vorm van nut tige vrijetijdsbesteding kunnen invoeren, namelijk ballet en ritmisch dansen. De les sen beginnen op woensdag 11 november, in het jeugdhuis „De Pan" aan de Wijker- straatweg. Mevrouw Tjepkema is bereid gevonden de leiding op zich te nemen. Met de speeltuindrumband gaat het opwaarts, er kunnen nu weer vijf bazuinblazers aan het korps worden toegevoegd. De mond harmonica-club kan nieuwe leden ge bruiken. Op zaterdag 31 oktober is er weer een filmmiddag in het gementelijk ontspan ningslokaal. Reeds nu staat vast. dat het Sinterklaasfeest op woensdagmiddag, 2 december wordt gehouden. Tafeltenniswedstrijden Champion speelde tegen Togido en won met 82. VTC 2—Rapidity 3 8—2; VTC 3—Rytel- bi I 6—4; VTC 4—CTTC 5 10—0; Hotac 5 —VTC 5 4—6; VGZ 3—VTC 6 5—5. Dameswedstrijden: VTC 1Oranje Zwart 2 1—0: RKTVU 1—VTC 2 9—1; VTC 3—Te Zaanen 2 4—6. Junioren: VTC-junioren—TOG-junioren 0—10. Advertentie (Verkort weergegeven) Broodoorlog. U zoudt ons ten zeerste verplichten, wanneer u ons in de gelegen heid stelt, het ingezonden schrijven van de heer Manschot, geplaatst in uw editie van zaterdag te mogen beantwoorden. De heer Manschot is tegen de zegels, aan gezien dit de klanten aan een bedrijf bindt. Gezien deze uitlating schijnt de heer Man schot geen hoge dunk te hebben van de zelfstandigheid van de Nederlandse huis vrouw. Naar onze mening is de Neder landse huisvrouw te democratisch aan gelegd en te zelfstandig om zich te laten binden door welk bedrijf ook. Wat haar wel aan een bedrijf doet hechten zijn kwaliteit en goede bediening. Goede be diening houdt ook in, dat de leverancier ook wel eens iets extra's mag overhebben voor zijn klant. Vele andere levensmiddelenbedrijven hebben reeds lang ingezien, dat zij vele gezinnen een grote dienst bewijzen door deze in de gelegenheid te stellen ongemerkt met kleine bedragen te kunnen spai-en. Men gaat met een stuiver of dubbeltje niet naar een spaarbank, maar wel vindt men het prettig en gemakkelijk om dit tijdelijk in zegels te beleggen en na een zeker bedrag gespaard te hebben daar iets voor te kopen of voor lange tijd te be leggen, hetzij bij de spaarbank, of in een obligatie. De heer Manschot vindt dit een te grote rompslomp voor de bakkerij; de financiële gevolgen zouden voor vele bak kerijen te zwaar zijn. Deze bewering van de heer Manschot is ons niet duidelijk, als men ziet hoe kleine zelfstandige be drijven als kleine kruideniers, melk- en groenteverkopers dit wel kunnen doen Waarom kan de kleine bakker dit dan ook niet doen, of meent de kleine bakker, dat hij maar minder dienstbetoon aan zijn cliënten moet verlenen, dan de andere levensmiddelenbedrijven. die wel bereid zijn om de cliënten in de gelegenheid te stellen om met kleine bedragen te sparen Verder is de heer Manschot van mening, dat de bakkerij zijn ondergang tegemoet gaat. wanneer de bakker zegels geeft. Onzes inziens ligt het juist andersom; de bakkerij gaat haar ondergang tegemoet wanneer onze bedrijven geen zegels geven. Wat toch is het geval? Het broodverbruik in ons land neemt elk jaar per hoofd van de bevolking af. Was het broodverbruik per gezin van vier personen voor een aantal jaren plus minus tien broden per week, thans is dit nog slechts vijf a zes broden, een daling dus van 45 percent. Gezien deze daling, zal het een ieder duidelijk zijn. dat de bakker van brood alleen niet meer kan leven, doch dat hij een groot gedeelte van zijn ver dienste zal moeten halen uit de verkoop van bij-artikelen, zoals beschuit, ontbijt koek, koekjes. Tegenwoordig ook choco laterie en suikerwerkartikelen. Op het terrein van deze zogenaamde bijartikelen vindt hij echter de kruidenier, die niet bij zijn koloniaalwaren is gebleven, de melk boer, die ook niet alleen bij zijn zuivel is gebleven etc. Deze leveranciers zijn echter wel bereid om de klanten een extra dienst te bewijzen, door middel van de spaar- zegel. Wil de bakker zijn verkoop van bij artikelen behouden, dan zal hij dit ook moeten doen. Wil een bakkerij zijn ver kopers een goed loon kunnen geven en goede sociale voorzieningen voor zijn per soneel kunnen treffen, dan zal dit voor een belangrijk deel moeten geschieden uit de verkoop van bijartikelen. De bakker mag onzes inziens niet met armen over el kaar gaan zitten en zijn bijartikelen, die vanouds bij de bakkerij zijn geweest, laten wegtrekken naar andere soort levens middelenbedrijven. Wij vinden het jammer, dat een kleine groep van bakkers dit niet wil inzien en het uitgeven van spaarzegels door Ver- maat's Bakkerijen n.v. ziet als een aanslag op het bestaan. Niets is echter minder waar, daar voor de gehele Haarlemse Bakkerij een voorstel is gedaan een ge zamenlijke spaarzegeluitgifte te organi seren onder neutrale leiding. Alle groot bedrijven en zeker 80 percent van de kleine bedrijven hebben toegezegd hier aan te willen deelnemen. Door een klein groepje is dit helaas niet geaccepteerd. Dit kleine groepje van onbezonnen bakkers heeft gemeend een broodoorlog te moeten ontketenen om Vermaat's Bakkerijen te dwingen het uitgeven van zegels te stop- oen. Ieder weldenkend mens zal kunnen begrijpen, dat aan deze ondemocratische dwingelandij niet kan worden toegegeven, ook al verhelen wij ons niet. dat wanneer deze broodoorlog een tijd duurt, v^le bakkers hiervan de dupe worden Wij hebben deze broodoorlog niet gewild. DRS. S. VERMAAT (Beide partijen zijn thans aan het woord geweest. De kleine bakkers zetten zaterdag bij monde van de heer Manschot hun standpunt uiteen, het grootbedrijf is van daag in de persoon van de heer Vermaal aan het woord. Wij geloven niet, dat een verdere discussie in deze rubriek zin heeft. In de rayonale bakkerijcommissie heeft mén ook reeds talrijke vergaderingen aan dit onderwerp gewijd, zonder dat de beide groepen nader tot elkaar zijn ge komen. Redactie) Advertentie De -r.-kv sportvereniging „Velsen" heeft maandagavond in. het Patronaatsgebouw te IJmuiden een gymnastiekuitvoering ge geven. Het betrof deze keer geen de monstratie van een elitegroepje. Alle le den uit IJmuiden-Oost en IJmuiden-West, en dat zijn er heel wat, kregen de kans hun kunnen te tonen. Zij waren in ver schillende leeftijdsgroepen ingedeeld. De kleuters en meisjes stonden onder leiding van mejuffrouw T. Delder. Het publiek amuseerde zich kostelijk met het optre den van de kleintjes. De meisjes werkten zeer gedisciplineerd. Bij de jongens was alles wat onbeheerster. Na de pauze was het de beurt aan de oudere leden. Wat die lieten zien bij de vrije oefeningen, op de springkast en op de evenwichtsbalk was zeer lofwaardig. De heer J. Oldenburg mag tevreden zijn over zijn leerlingen. Zondag hebben de Santpoortse leden van de r.-k. sportvereniging „Velsen" aan ouders, vrienden en bekenden hun presta ties op gymnastisch gebied laten zien. Advertentie dank zij onze jubileum-reductiebonnen van 10 °/o van uw aankopen. Kennemerlaan 63, Tel. 4781, IJmuiden In het Jozefhuis te Velsen-Noord is voor leden van de afdeling van de Katholieke Arbeiders Beweging, een forum gehouden. Vijf sprekers hebben hier over verschillen de onderwerpen het woord gevoerd. De eerste die sprak was de aalmoezenier van het Bedrijfsapostolaat, de heer H. A. J. Dürr. Om het bedrijfsleven goed te leren kennen volgt hij een cursus voor opzich ter. Vervolgens sprak de rector van het Paus Pius X-college, de heer dr. K. H. Groensmit, over het onderwijs dat aan zijn school wordt gegeven. Dc voorzitter van de Velser Jeugd Centrale, de heer P. Mathijssen illustreerde met cijfers het jeugdwerk in de gemeente Velsen. Hij ver telde dat ondanks het toegenomen jeugd werk onder de jongeren, er nog circa 4500 niet bereikt worden. Ook stelde de spre ker het „dansprobleem" nog aan de orde. Men is doende hiervoor een oplossing te vinden (Zo men weet staat het gemeen tebestuur zeer sceptisch tegenover dans avonden, Red.). De heer J. van Leeuwen, lid van de K.V.P.-raadsfractie had het over de wo ningnood in de gemeente. Hij meende dat de bouw van ongeveer 1100 woningen de acute woningnood zouden kunnen oplos- Tot slot sprak de heer A. A. J. v.d. Velden over de Peregrinus-stichting te Bever wijk; het instituut, dat zich met de vreem delingen, die in de IJmond werken, be moeit. De spreker deelde mede, dat er nog ongeveer tweehonderd Italianen zijn, die in Beverwijk in „Casa Nostra" een tehuis vinden. De Castricummer J. Lute is er te Alk maar in geslaagd beslag te leggen op de titel biljartkampioen 2de klasse van Noord- holland. De heer Lute won zijn partij na met 110 caramboles op zijn naam ruim 30 caramboles te hebben achtergestaan bij zijn tegenstander, die echter in de volgen de twee beurten slechts twee caramboles bijeenbracht. Met een serie van 25 bracht toen de heer Lute het kampioenschap op zijn naam. Badmintoncompetitie De Badmintoncompetitie van de Neder landse Badminton Bond is nu van start gegaan. De Badmintonclub „Velsen" neemt dit jaar met 6 teams deel aan deze competitie. Het eerste team speelt in de 2de klasse der landelijke competitie en de overige 5 teams zijn ingedeeld in de districts compe titie, het 2de team in de 1ste klasse, de overige teams in de tweede klasse. Het eerste team (jeugd) speelde te Haar lem tegen het zeer sterke Duinwijck 4 en wist na een enerverende strijd met 5-3 te zegevieren. Een zeer goede start van dit team. Velsen 2 aanvaardde zondagmorgen vroeg de verre reis naar Den Helder en behaalde na een sportieve strijd tegen „Zeemacht" I een 6-1-overwinning. Duinwijck 8 was de tegenstander van Velsen 3 en versloeg dit team met 4-3. Velsen 4 zorgde zondagmorgen voor een overwinning door Duinwijck 9 met 7-0 te verslaan. Velsen 5 trok zondagmiddag naar Hil versum 4 en wist zeer verrassend met 6-1 te zegevieren. Velsen 6 leed de kleinst mogelijke ne derlaag tegen Badhoevedorp 3 n.l. 4-3. Voor 't komende weekend staan de vol gende wedstrijden op het programma: Zaterdagavond aanvang half 8: Vel sen 1Vedo 2. Zondagmorgen aanvang 10 uur: Velsen 5Hilversum 4. Zondagmid dag 2 uur: Velsen 3EGBC 3. Alle wed strijden der B.C. „Velsen" worden ge speeld in de sportzaal van het Gymna sium (Sportpark Schoonenberg). Advertentie ALLE MODELLEN CENTRUM GALERIJ Lange Nieuwstraat 433 - 435 SINTERKLAASFEEST De personeelsverenigingen van de n.v. Pelt en Hooykaas, de n.v. Nederlandse Steenwolfabriek, beide te IJmuiden en de n.v. houthandel Altona te Rotterdam, zijn voornemens op zaterdag 21 november in het Jozefhuis te Velsen-Noord de kinde ren van leden een Sinterklaasmiddag aan te bieden. Er komt een kindercabaretge zelschap en boven zullen Sint Nicolaas en Zwarte Piet een bezoek aan Velsen-Noord brengen. Op zaterdag 7 november zullen de ge zamenlijke personeelsverenigingen in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandts- laan te IJmuiden-Oost het eerste lustrum vieren met een feestavond, waarop Rens van Dorth en zijn gezelschap zullen op treden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5