Subsidie voor woningwetbouw aan loongrens gebonden Parijs wenst topgesprek pas in het voorjaar HET WEER zW M 0 R RIS'êefore tpu êuif! voortdurend Inkomen van de huurder beslist over toekenning van rijkspremies Extra toewijzing voor probleemgebieden Het woord is aan MINISTER VAN AARTSEN ONTVOUWT ZIJN PLANNEN Vliegtuig met kernbom in Amerika verongelukt TIEN JAAR UNESC®«CENTRUM IN NEDERLAND Koude nacht Franse regering wil een degelijke voorbereiding Eerste prijs KNVB-toto voor elf winnaars Herstel van de militaire tribunalen op Cuba In de krant van heden: Afschaffing van de huur blokkering op til Chinezen dringen in Ladakh steeds verder zuidwaarts Buitendijkse polder van 150 h.a. overstroomd Water loopt na terug WOENSDAG 28 OKTOBER 1959 44e JAARGANG NUMMER 301 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I Mtffciinii m one ag *i® Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I B W jg 1 1 J|b®w3 Wl g j jT f W J Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL Jl-,, JL %b^Üo eJn JLt JL JL JL franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. MrS8! iSas' DAGBLADVOOR VELSEN - IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVER W IJ KEN OMGEVING Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 1529o. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Wisselende bewolking met voor namelijk in de kustprovincies enkele buien. In het binnenland plaatselijk nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Zwakke tot matige westelijke wind. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Emerson: De stijl van een mens is de stem van zijn geest. Door de gespannen situatie op de zuivelmarkt blijft de prijs van room boter nog steeds stijgen. Thans kost een pakje boter voor de consument reeds circa 1,60. In kringen van de groothandel houdt men er rekening mee. dat een verdere aanpassing van de boterprijs niet is uitgesloten. Begin vorige week steeg de groothan- delsprijs voor roomboter met 12 cent per kilogram. Aan het eind van die week kwam daar nog 20 cent bij en in het begin van deze week nog eens 24 cent, zodat in een tijdsbestek van zeven dagen de groot handels-kiloprijs voor boter met 56 cent omhoog liep. Op de hoek van het Rembrandtplein en het Thorbeckeplein in Amsterdam I personenauto's heeft een door de storm ontwortelde boom in zijn val vier geparkeerde vernield. NIEUW DELHI (Reuter) Een woord voerder van het Indische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld dat Chinese militairen zijn waargenomen in de omgeving van het vliegveld van Tsjoesjoel, het voornaamste vliegterrein in het zuidoosten van Ladakh. Volgens de onafhankelijke „Hindustan Times" zijn de Chinezen reeds twee weken geleden in de omgeving van dit vliegveld, dat het van groot belang noemt voor de verdediging van Zuid-Ladakh, waargenomen. De Indische woordvoerder zei voorts dat India communistisch China heeft ver zocht plaats, datum en tijd op te geven voor het overdragen van de tien gevangen genomen leden der Indische grenswacht en de stoffelijke overschotten der negen Indiërs, die verleden week in Oost-Ladakh bij een gevecht tegen een Chinese over macht zijn gesneuveld. HATTIESBURG (UPI) Een top- geheime Amerikaanse bommenwerper van het type B-58, met naar verluidt een kern bom aan boord, is gisteravond neergestort en ontploft in een bosgebied bij Hatties- burg in de staat Mississippi. De bemanning van drie verliet het toestel voor het on geluk op een hoogte van 7.500 meter. De piloot is teruggevonden, naar de twee anderen wordt nog gezocht. De piloot wil de niet vertellen, waarom zij uit het vlieg tuig gesprongen waren. De Amerikaanse luchtmacht heeft de plats waar het vlieg tuig brandend neerstortte afgezet. Verwachting tot morgenavond: In het Koninklijk Instituut voor de Tro pen te Amsterdam is dinsdag het tienjarig bestaan gevierd van het UNESCO-centrum Nederland, het nationale orgaan van de UNESCO, de UNO-organisatie voor onder wijs, wetenschap en cultuur. De voorzitter van de raad van bestuur, prof. dr. A. N. J. den Hollander, gaf een kort overzicht van de vele acties en andere activiteiten die door het Centrum zijn ont wikkeld. In totaal heeft men 225.000 gulden kun nen inzamelen, bestemd voor UNESCO- projecten over de gehele wereld. De op brengst van de geschenkbonnenactie be droeg dit jaar tot dusver reeds ruim 100.000 gulden, een record waarmee Nederland met deze actie de tweede plaats heeft in genomen achter de V.S. Dankzij dit alles neemt Nederland een der eerste plaatsen in onder de zgn. „donorlanden" en kreeg ons land een niet te onderschatten sym pathie in de gehele wereld, aldus prof Den Hollander. Namens de directeur-generaal van de UNESCO te Parijs uitte dr. J. Zuckermann een gelukwens. Hij zei o.m. dat de UNESCO de hulp van de nationale organen niet kan ontberen. Nederland heeft zonder twijfe' de beste organisatie op dit gebied. De heer G. L. Puri, zaakgelastigde van de Indiase ambassade, opende daarna een tentoonstelling van tekeningen en voor werpen van handenarbeid, vervaardigd door kinderen uit India. Hij sprak de dank uit namens zijn land voor de „Actie-Bom- bay", waarmee Amsterdamse schoolkinde ren geld hebben ingezameld voor de bouw van een vleugel aan een ziekenhuis in Bombay. De tentoonstelling is geopend tot en met 1 november a.s. Volledige weerrapporten op pagina twee. SUÈDE DAMESJASJES In kleuren Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van het Unesco Centrum Neder land is in het Amsterdamse Tropen instituut een tentoonstelling van tekeningen en handenarbeid van kin landgenoten. deren uit India geopend. Twee kinderen van leden der Indische ambassade in Nederland, de vijfjarige Asha Puri en de tien jaar oude Shakti Kaul, be wonderen hei werk van hun jeugdige (Van onze correspondent in Parijs) Waarschijnlijk om enigszins te ant woorden op de critiek van Britse zijde heeft de Franse regering gisteren in beide huizen van de volksvertegenwoordiging een regeringsverklaring laten voorlezen, waarin zij haar standpunt ten opzichte van de conferentie aan de top uiteenzet. In de senaat heeft premier Debré zich van de voorlezing gekweten, in de As semblee Couve de Murville, de minister van Buitenlandse Zaken. De verklaring was kennelijk opgesteld door president De Gaulle. Zij verried zijn stijl en argumen tatie. Uitweidingen wan-n blijkbaar opge nomen om vorige regeringen, dus eigen lijk de socialisten, enigszins te vriend te houden. Frankrijk, aldus de verklaring, acht het aanstaande voorjaar het geschikte tijdstip voor deze conferentie en is van oordeel dat zij een zeer degelijke voorbe reiding vraagt, terwijl men in het weste lijke kamp eerst de zekerheid moeten heb ben, dat de ontspanning tussen Oost en West, waarvan men reeds voortekenen heeft kunnen bespeuren, doorzet. De Fran se regering deelt mede dat er de laatste weken een geregelde gedachtenwisseling tussen de westerse mogendheden, inclu sief de Duitse Bondsrepubliek heeft plaats gehad, teneinde te kunnen vaststel len hoe nieuwe besprekingen over een sa menleven van de westerse wereld en het communisme het meeste succes zouden kunnen opleveren. Eerst besprekingen De Franse regering hecht terecht veel waarde aan een zeer degelijke voorbe reiding van die conferentie op het hoogste niveau. Zou die mislukken, of zou zij te haastige besluiten nemen dan is niemand daarbij gebaat. De Franse regering is van oordeel dat de reis van Kroesjtsjev naai de Verenigde Staten een begin is geweest van een werkelijke ontspanning en zij ziet een voortzetting daarvan in het bezoek van Kroesjtsjev aan De Gaulle, omdat, zo zegt de regeringsverklaring, dan niet alleen de Frans-Russische betrekkingen zullen worden behandeld, maar ook alle kwesties Duitsland betreffende en de mo gelijke ontwapening, alsmede verminde ring van bewapening. De Franse regering meent dat aan die ontmoeting op het hoogste vlak ook besprekingen van rege ring tot regering vooraf moeten gaan en in dat verband noemt zij de bezoeken, welke, onafhankelijk van elkander, Sel- wyn Lloyd en dr. Adenauer aan De Gaulle zullen brengen. Zij verwacht te vens dat Frankrijk ook nog besprekingen met andere Europese bondgenoten zal voeren. Men kan veilig aannemen dat die Euro pese bondgenoten dan alleen Italië en Spanje zullen zijn, omdat de anderen met name de Benelux er geen voor deel in zullen zien zich achter het vaandel van De Gaulle te scharen. Zij hebben de NAVO en nog wel andere organisaties om hun belangen te behartigen en zij verge ten niet dat de Verenigde Staten en Groot- Brittannië de oorlog hebben gewonnen. Er zullen ditmaal wel wat teleurgestel- den zijn bij de prijswinnaars van de K.N.V.B.-toto. De eerste prijs van 137.750, wordt door elf winnaars gedeeld, hetgeen voor ieder overigens nog ongeveer 12.500 betekent. Zij behaalden 13 punten. Voor de tweede prijswinnaars is de spoeling wel heel dun: 110 deelnemers verdelen f 59.040. Voor ieder dus nog ruim 500. HAVANA (Reuter/UPI) Het Cubaanse kabinet heeft zijn goedkeuring gegeven aan de wederinstelling van militaire tri bunalen en vuurpelotons met het oog op de huidige activiteit van „contra-revolu tionairen" en „verraders". President Osvaldo Dorticos van Cuba heeft het protest verworpen dat Washing ton heeft aangetekend tegen premier Cas tro's uitlating, dat de Verenigde Staten het uitwerpen van propagandapamfletten boven Havana door uit Amerika afkom stige vliegtuigen toegestaan hadden. pag- Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Van Dag tol Dag3 Op de Praatstoel 3 Tweede Kamer dringt aan op belastingverlaging 3 Britse troonrede 3 IJmondagenda 4 Uit stad en omgeving4, 5, 13 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Agenda van Haarlem7 Kinderboekenweek 9 Provinciale begroting 9 Sport 11 Produktschap Siergewassen 11 Beurs 13 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S'. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft de Tweede Kamer in kennis gesteld van zijn plannen met be trekking tot de wijziging van de bestaan de subsidieregelingen voor de woning bouw. Hij meent, dat thans om verschil lende redenen het ogenblik is gekomen om in het bijzonder voor huurwoningen, de subsidietechniek te wijzigen. Nu het woningtekort zich steeds meer blijkt toe te spitsen op de categorie van woningen voor arbeiders en kleine mid denstanders zal de woningproduktie in de ze categorie nog dienen te worden opge voerd, zeker het aandeel daarvan in de gesubsidieerde woningbouw. Voorts is, ge zien de ontwikkeling van het algemeen welvaartsniveau en de geleidelijke aan passing van het huurpeil aan de kostprijs- huur van nieuwe woningen, steeds min der aanleiding aanwezig om voor duurde re woningen subsidies te verstrekken. De ze woningen zullen tot stand moeten ko men in de vrije sector, die op dit ogen blik een praktisch te verwaarlozen om vang heeft. Anderzijds zal de woningwet- bouw, waarvan de risico's geheel voor re kening van de overheid komen, zich ge leidelijk aan meer tot haar oorspronke lijke doelstelling moeten gaan beperken. De regering zal er naar streven in de naaste toekomst tot normale omstandig heden terug te keren, hetgeen o.m. wil zeg gen dat behoudens uitzondering voor financieel zwakke groepen de woning exploitatie dan zelfdekkend dient te zijn. Woningwetwoningen Het is in de bedoeling de jaarlijkse bij dragen voor nog te bouwen woningwetwo ningen met 2/7 te verminderen. De jaar lijkse bijdrage zal daardoor van gemiddeld f 350 per woning verlaagd worden tot ge middeld 250 per woning. In de overige faciliteiten van de woning wetbouw komt geen wijziging. Aan de subsidietoekenning zal de voor waarde worden verbonden, dat de woning wetwoningen verhuurd moeten worden aan personen wier inkomen niet boven de weistandsgrens ligt. De vraag of voor fi nancieel zwakke groepen nog aanvullende maatregelen zouden moeten worden ge troffen wordt nog nader bezien. Particuliere bouw Voor eigen woningen (woningen die door de eigenaar worden bewoond) blijft het systeem van de premie gehandhaafd. De premie zal voortaan echter in afwijking van de thans geldende regeling worden uitgekeerd aan de eerste eigenaar-bewo ner. De gemeentelijke garantie die inge- Minister Van Aartsen volge het Besluit Bevordering Eigen-wo- ningbezit thans slechts betrekking heeft op de zogenaamde top (dit is het gedeel te van de lening, dat 60 pet. van de netto- stichtingskosten te boven gaat) zal ver ruimd worden tot een volledige garantie voor 90 percent van de netto-stichtings- kosten. Huurwoningen Voor de subsidiëring van particuliere huurwoningen zal de premie worden ver vangen door een systeem van aflopende jaarlijkse bijdragen. Bovendien zal nog een premie ineens van betrekkelijk be perkte omvang worden gegeven. Deze pre mie dient als afkoopsom voor eventuele risico's na het aflopen van de jaarlijkse bijdrage. Zowel jaarlijkse bijdragen als premie zullen worden toegekend aan de eerste eigenaar-exploitant. De nieuwe regeling zal niet voor ge meenten, doch wel voor woningbouwver enigingen openstaan, zij het dan voor deze laatsten op dezelfde basis als voor particulieren. Dit betekent o.m. dat vast moet staan dat de gemeente niet door kre dietverlening, garantieverstrekking of an derszins in het risico van de woningen deelt en dat een exploitatieopzet wordt aangehouden zoals bij particuliere bouw gebruikelijk is. De minister heeft de Voorlopige Raad voor de Volkshuisvesting over zijn voorne mens geraadpleegd. Voorzover deze raad in zijn advies in afwijzende zin heeft ge adviseerd is hij daarop in zijn brief aan de Tweede Kamer nader ingegaan. Bouwkosten en produktie Minister Van Aartsen meent dat de da ling van bouwkosten in 1958 zich het sterkst heeft gedemonstreerd in de mid- Minister Van Aartsen heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat een wetsontwerp tot wijziging van de Huur wet teneinde per 1 april 1960 tot verdere huurverhoging te geraken in vergevor derd stadium van voorbereiding is. De in diening daarvan zal zoveel mogelijk wor den bespoedigd. De indiening van een wetsontwerp tot afschaffing van het Grootboek voor Wo ningverbetering kan binnen zeer korte tijd woorden tegemoetgezien. Het ligt in het voornemen de gestorte gelden met bekwa me spoed uit te betalen. De liquidatie zal dan nog in de loop van 1960 voltooid kun nen zijn. delgrote en grote gemeenten en vooral in het westen van het land. Hij meent, dat hij met de beschikbare gegevens omtrent de ontwikkeling van de arbeidsmarkt en met de kennis van de op- drachtenstroom redelijk de bouwmarkt kan reguleren. Dit kan echter nooit zo nauwkeurig geschieden, dat overal het preciese evenwicht van vraag en aanbod wordt bereikt. Voor een deel wordt het produktievolu- me 1960 mede bepaald door de woning bouw, die in 1960 zal worden goedgekeurd. De begroting voorziet voor dat jaar in de subsidietoewijzing voor 37.500 woningwet woningen Van het overige aantal wonin gen van 42.500 mag gerekend worden op ten hoogste 40.500 subsidietoewijzingen volgens de oude of de gewijzigde regelin gen voor eigen woningbezit en voor par ticuliere huurwoningen. Het staat niet vast hoeveel woningen in de vrije sector zul len worden aangevangen. De minister meent, dat tegen enige overschrijding van het aantal van 80.000 uit hoofde van het bouwprogramma 1960 geen bezwaar be hoeft te bestaan. Niettemin meent hij, dat een sterke uit breiding van het programma voor de wo ningbouw in 1960 onvoorzichtig zou zijn, nu rekening gehouden moet worden met een aanmerkelijke stijging in de sector in dustrie en nu het inmiddels opgevoerde scholenbouwprogramma ook een belang rijke verhoging van het produktievolumen met zich zal brengen. Probleemgebieden Het ligt in het voornemen om bij de ver deling van het aantal woningwetwoningen dat in 1960 gesubsidieerd zal worden, ten behoeve van de probleemgebieden een aantal woningen uit het landelijk aantal af te zonderen en extra toe te wijzen, uit sluitend voor de bevordering van vesti ging en uitbreiding van de industrie in de aangewezen kerngemeenten. Omtrent dit aantal is het overleg gaande. Advertentie MENU V. D. DAG - donderdag 29 okt. 1959 van 12 tot 20 uur: Soep - hutspot - klapstuk 2.p. p. SCHAGEN'S Cafetaria Bik en Arnoldkade 43-41, IJmuiden - Tel. 6564 Ten gevolge van de opstuwing van het IJsselmeerwater door de Zuidwesterstorm is dinsdag de 150 hectare grote Makku- merwaard, vóór de I.Tsselmeerkust, over stroomd. Het water sloeg in grote golven over de zomerkaden heen, die rond de als wei- en hooiland in gebruik zijnde waard ligt. Het was niet de eerste keer, dat dit buitendijkse land overstroomd werd, maar nog nooit steeg het water zo hoog als ditmaal. Boeren, die schapen en jongvee op de Makkumerwaard hadden grazen, hebben die met veel moeite in veiligheid gebracht. In zeer korte tijd was de waard veranderd in een wild schuimende watermassa. Hooi mijten werden weggespoeld en tientallen hazen zochten een toevlucht op deze drij vende hooieilandjcs. In de loop van de dag spoelde veel dood en versuft wild aan de kust aan. Hazen, die nog in leven waren werden door vogel wachters in auto's geladen en achter de dijk in de weilanden gezet. Landbouwma chines, wagens, melkmachines en gereed schappen werden in de loop van de mid dag, toen het water begon te zakken, door de boeren opgevist. Honderden muizen, ratten en ander ongedierte hebben de dood in de golven gevonden. Overal kon men langs de rand van de waard zelfs vele mui zen en ratten in de topjes van het jonge ge boomte zien zitten. Tegen drie uur dinsdagmiddag ontdek te een der kantonniers van het waterschap Schouwen-Duiveland, dat de basaltglooi ing van de dijk ten westen van de haven De Val op verschillende plaatsen begon af te brokkelen. De basaltglooiing bleek na melijk door onderuitholling hier en daar te zijn ingestort. Onmiddellijk werden maatregelen geno men. De kantonniers van het waterschap sloegen palen en wierpen basaltstenen in de bedreigde gaten. Men achtte namelijk uitbreiding wegens de opkomende vloed in de avonduren en de waarschuwing voor zware storm niet denkbeeldig. Tot half ne gen 's avonds hebben de mannen hard ge werkt en gevaar voor uitbreiding bestaat thans niet.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1