Hongaars beleid: volle politieke onmondigheid maag moet goedmaken ROOMBOTER Cabailero Duidelijke economische vooruitgang in drie jaren na de revolutie Mitterrands onschendbaarheid als senator wordt opgeheven HONGARIJE II Zoekt U iets beters? Geremde industrie NOG GEEN SPOOR VAN DE TWEE WESTDUITSE STRAALJAGERS Achterlijke landbouw DONDERDAG 29 OKTOBER 1959 13 Oneerlijke onderofficier veroordeeld Bonn „verwonderd" over Von Papens Kamer heerschap Arrestatiebevel in West- Berlijn tegen Mertens Nieuw soort golfbreker Duitse onderscheiding voor prof. P. Geyl Pesquet en Dahuron in staat van beschuldiging Alléén is boter en boter is niet te vervangen! Rook dan morgen eens Hirsch wil met Russen samenwerken KAAN Kerkelijk Nieuws Welnu: de Hongaren eten thans meer vlees dan Italianen, Grieken en Portugezen, meer vet dan de Fransen, net zoveel eieren als de Noren en hun dieet (al is het vol gens Hongaarse regeringsbronnen nog een zijdig plantaardig) bevat meer calorieën dan het Nederlandse, Franse of Zweedse. De troost in de alcohol is hen evenmin vreemd: zij drinken per hoofd en per jaar dertig liter wijn en dertig liter bier. Waar draagt de Hongaar zijn volle maag naar toe, wat draagt hij erom heen? Zijn behuizing is goedkoop (4,5 percent van zijn salaris) maar uitgesproken slecht: 2,5 personen per vertrek in uitge woonde en slecht onderhouden huizen. Doet zijn volle maag hem pijn, dan kan hij gratis een doktef consulteren, ten minste als hij voldoende geduld heeft om papieren in te vullen en in de rij te staan. Zo niet dan moet hij zijn niét zo volle por tefeuille aanspreken. Het Hongaarse huis houdboekje vertoont in het algemeen een treffende gelijkenis met dat van andere Oosteuropese landen: eten, huur, sociale verzorging en cultureel vertier zijn rela tief goedkoop, kleding, schoeisel en duur zame verbruiksgoederen zoals auto's, koelkasten, televisie, meubelen, motor fietsen variëren van duur tot onbetaalbaar (of onverkrijgbaar). Het gemiddelde maandinkomen van een Hongaar is 1.700 forint, voor een redelijk pak moet hij een maand werken, voor een paar behoorlijke schoenen tien dagen, voor een televisie toestel vier maanden. De kwaliteitsfactor is daarbij nog niét in rekening gebracht: de duurste kleding in Boedapests' beste winkels zou bij ons in de goedkoopste kle dingmagazijnen liggen. Dat de Hongaren naar Oosteuropese maatstaven toch redelijk kunnen leven, wordt alleen,, mogelijk gemaakt door het feit dat hun vrouwen (en in vele gevallen hun kinderen) meewerken en zo het fa milie-inkomen tot ongeveer 3.000 forint omhoogschroeven. En eerlijkheidshalve dient vermeld, dat de Hongaarse arbeiders het zeker veel be ter hebben dan voor de oorlog. Toen had den zij het uitgesproken slecht. Ongeveer even slecht als leden van de voormalige Hongaarse aristocratie of welgestelde bourgeoisie het nu hebben. Tegen hen en hun kinderen wordt namelijk stelselma tig gediscrimineerd. De klassehaat zit diep. De nieuwe bourgeoisiehoge rege ringsfunctionarissen, bedrijfsleiders en partijgetrouwe intellectuelen en kunste naars heeft het daarentegen uitgespro ken goed: aan eigen villa's en auto's, bui tenlandse goederen en vakanties man keert het hen niet. Het nog slechts ten dele afgebouwde hoog oven- en staalbedrijf Stalinvarosz werkt naar schatting met dertig percent verlies. Men begint zich echter meer en meer te concentreren op wat onder Hongaarse om standigheden de aangewezen weg lijkt: lichte en arbeidsintensieve industrie (che micaliën, elektronica en dergelijke). Hon garije heeft namelijk weliswaar geen werkloosheid meer, maar wel overbezet ting van de bedrijven: „underemploy ment". De „Raad voor wederzijdse economi sche bijstand" waarin de Sovjet-Unie en haar satellieten hun economische plan nen coördineren, een taakverdeling op stellen en technische kennis en gegevens uitwisselen, begint de laatste jaren ook beter te functioneren. Hongarije's buiten landse handel speelt zich overigens nog steeds voor het overgrote deel binnen het Russische blok af. Vergeleken met landen als Tsjechoslowakije en Oost-Duitsland komt Hongarije op de open internationa- le markt nog steeds slecht mee. Techno logische achterstand, gebrek aan investe- ringen en een stroef werkend staatshan- delsapparaat lijken hier de grote handi caps. Een groeiend besef voor zulke rea liteiten is overigens thans ook in officiële publikaties te bespeuren. Veel meer ten achter gebleven dan de industrie is overigens de landbouw, die in dit agrarisch rijke land nog steedsnau welijks meer produceert dan voor de oor log, relatief dus zelfs minder. De afge- Als de moeders tcerken gaan de kindoren uniform gokleed onder deskundige leiding uit wandelen. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) De krijgsraad te velde West heeft de be- roepssergeant-majoor J. de J. uit Den Helder veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf met aftrek en ontslag uit de dienst zonder ontzegging van de bevoegdheid, bij de gewapende macht te dienen. Hij had, als hofmeester en penningmeester van de onderofficiersmess te Harderwijk, onge veer 3800.uit de kas van deze mess verduisterd. Advertentie BONN (AFP) De ambassadeur van de Duitse Bondsrepubliek bij het Vati- caan, graaf Rudolf Strachwitz, heeft een stap bij de Heilige Stoel ondernomen om te informeren naar de juistheid van een bericht volgens hetwelk de voormalige vice-kanselier Franz von Papen tot ge heim kamerheer van de Paus benoemd zou zijn, aldus is op het Westduitse mini sterie van Buitenlandse Zaken vernomen. De ambassadeur zou het Vaticaan van de „verwondering" van zijn regering over een dergelijke onderscheiding voor Von Papen, vice-kanselier onder Hitier, hebben doen blijken. BERLIJN (UPI) Een rechtbank in West-Berlijn heeft een arrestatiebevel uit gevaardigd tegen dr. Max Mertens, een Duitse oorlogsmisdadiger die in Grieken land een gevangenisstraf van 25 jaar uit zit. De Griekse regering heeft een wets ontwerp ingediend dat beoogt de vervol ging van alle Duitse oorlogsmisdadigers te staken en de veroordeelden op vrije voe ten te stellen. Men verwacht daarom dat Mertens spoedig naar West-Duitsland zal komen. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken Evangelos Averoff heeft in het par lement te Athene ontkend dat het rege ringsbesluit onder Westduitse pressie is genomea Het geheim? Die schol is gebakken op de allerbeste manier waarop een vis gebakken kan worden - in gouden roomboter! In Dover heeft men een nieuwe golf breker gebouwd, aan weerskanten waar van onder water een ongeveer 300 meter- lange polyetileen-buisleiding is gelegd. Door 6 compressors op de wal wordt samengeperste lucht daarin gepompt, die door talrijke gaatjes in de huid der buizen ontsnapt en als luchtbelletjes naar de op pervlakte van het water rijzen. Daardoor wordt het ritme van de stroom onder broken; er ontstaat zo te zeggen verwar ring in het water met het gevolg dat de hoogte van de golfslag op zijn minst met de helft wordt verlaagd. HET NEDERLANDS ZU1VEIBUREAU - RIJSWIJK (2.H.) De Nederlandse historicus prof. dr. P. Geyl is onderscheiden met de Duitse orde „Pour le mérite" voor wetenschappen en kunst. De bij de onderscheiding behorende versierselen zijn prof. Geyl in de Duitse ambassade in Den Haag overhandigd dooi de Duitse ambassadeur, dr. J. Löns. Advertentie Zoals het huishoudboekje van de Hon gaarse burger vertoont ook dat van de staat een treffende gelijkenis met dat der andere Oosteuropeselanden. Men begint langzaam aan heen te komen over de er fenis van de stalinistische periode: in zwaar geforceerd tempo opbouwen dei- zware industrie, veronachtzaming der fa bricage van verbruiksgoederen, een met terreur afgedwongen collectivisatie in de landbouw. Men is nog steeds niet helemaal in de jas gegroeid van de zware industrie. Om aan een redelijk gezinsinkomen te komen, moet ook de Hongaarse vrouw een beroep uitoefenen. Haar kinderen worden dan verzorgd in de crèche van het bedrijf. (Van onze correspondent in Parijs) Ned. Herv. Kerk Beroepen te Utrecht (als 2de studenten predikant) dr. G. van Leeuwen, studenten predikant te Amsterdam te Utrecht (vac. prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker) W. L. Jens, secr. A.M.V.J. te Amsterdam te Utrecht (vac. A. J. Brinkman) S. Gerssen te Huizen (N.H.) te Slochteren B. Spaans te Vrouwenparochie te Hoenderlo (toez.) W. W. Verhoef, vicaris te Voorburg te Harich (Fr.) (toez.) A. van der Schoot, vi caris te Drachten. Aangenomen het beroep van de classis Rotterdam-Zuid als oredikant voor bui tengewone werkzaamheden (geestelijk ver zorger Delta Ziekenhuis Poortugaal) K. P. van der Graaf te Heino. Geref. Kerken Tweetal te Dieren (vac. H. van der Plaat) W. Griffioen te Nijkerk en H. R. Zijlstra te Koudekerk aan de Rijn. Beroepen te Culemborg H. Scholing te Zuidland. Be roepen te 's-Gravenmoer C. M. v. d. Loo te Dordrecht. Chr. Geref. kerken Tweetal te Sneek G. J. Buijs te Papen- - drecht en W. Heerma te Veenendaal. dwongen collectivisatie en het gebrek aan investeringen (die naar de industrie gin gen) veroorzaakten die achterstand. De landbouw krijgt nu meer investeringen, tegelijkertijd is het collectivisatiepro gram met hernieuwde kracht ter hand ge nomen (een belangwekkend aspect van de Hongaarse situatie, waar ik in een volgend artikel op zal terugkomen). Begin 1957 be sloeg het gezamenlijk areaal van staats- en collectieve boerderijen nog slechts twintig percent van het totaal. Nu is het alweer vijftig percent. De Hongaarse plannenmakers hebben in hun vijfjarenplan, dat gekoppeld is aan het zevenjarenplan van de Sovjet-Unie, en tegelijk ermee (in 1965) gereed moet zijn, nogal stoutmoedige doelen gesteld. De in dustriële produktie moet met zeventig percent toenemen, de agrarische met der tig, de produktiviteit per arbeider met veertig, het nationaal inkomen met vijftig, de reële lonen met 29, het verbruik met 40-45, de export met zeventig. Zonder verwezenlijking van die doelen als vaststaand aan te nemen, doet men er wijs aan haar niet al te zeer in twijfel te trekken. Het is zeer wel mogelijk dat de grote offers, die men zich bij de veelal ge forceerde ontwikkeling getroost heeft, op den duur vrucht zullen gaan afwerpen. Er is geleidelijke vooruitgang in de Hongaar se economie merkbaar, het is zeer wel mo gelijk dat die vaart versneld kan worden. Neemt men de ongunstige start en de historische achterstand die Hongarije al had in rekening, dan verzacht zich de nei ging tot critiek op louter economische gronden, resteert voornamelijk de critiek op de middelen die het regime soms toe past. Niet alleen van eten kan men de buik vol krijgen. Dat hebben de Hongaren hun cynische regeringswoordvoerder ten spijt drie jaar geleden duidelijk bewe zen. (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad werd gister avond duidelijk dat er nog altijd geen enkel spoor is gevonden van de twee jachtbommenwerpers van het type straal jager F-84-F, die sedert vorige week don derdag verdwenen zijn op een oefenvlucht in Zuid-Duitsland. Minister van Defensie Strauss acht het uitgesloten dat de straal jagers naar een communistisch land zijn gevlogen. Twee bosarbeiders beweren echter dat zij vorige week vlak bij de grens twee straaljagers laag over hebben zien vliegen in de richting van Tsjechoslowakije. West duitse en Amerikaanse soldaten, geholpen door helikopters, zoeken reeds zes dagen lang naar de vliegtuigen waarvan de beide piloten als bijzonder betrouwbaar en kundig worden beschreven. Men houdt het erop dat de vliegtuigen neergestort zijn en zich ergens in een moeilijk bereik baar zuidduits woud diep in de grond hebben geboord, dan wel in de lucht zijn ontploft. De hulpactie werd dezer dagen op laaghartige wijze gestoord door een stoorzender, die de piloten van de Ameri kaanse helikopters in het Engels bevelen gaf, in de verkeerde richting zond of te rugstuurde naar hun vliegveld. Men ver moedt dat deze stoorzender achter het ijzeren gordijn staat. Het verdwijnen van de toestellen heeft aanleiding gegeven tot critiek op de op leiding der Westduitse straaljagerpiloten. Volgens de Frankfurter Allgemeine Zei- tung zijn in vier maanden elf straaljagers verongelukt. Iedere tien dagen komt dat neer op een verlies van een straaljager met bemanning. Het blad vraagt zich af of er daar de F-84-F bij de Amerikaan se luchtmacht een zeer goede naam heeft iets niet in orde is met de Westduitse piloten. De Westduitse luchtmacht moest reeds geruime tijd geleden er toe overgaan haar eisen bij het aantrekken van aspirant piloten merkbaar te/Verlagen. Waar eerst alleen jongelui met een einddiploma van een middelbare school werden aangeno men, daar zoekt men thans, weliswaar zeer kieskeurig, de aspiranten ook in be langrijke mate onder de jongelui met la gere school en een voortgezette technische opleiding. Men gelooft nu dat die opleiding te kort is voor het veelzijdige werk, dat een straaljagerpiloot moet doen en waar voor hij een geschoold verstand nodig heeft. Advertentie Bedriegen de voortekenen niet dan zijn wij nog niet aan het einde van de „zaak-Mitterrand". Gisteren heeft de Franse minister van Justitie besloten, dat aan de Senaat, van welke Mitterrand lid is, zal worden gevraagd, diens politieke onschendbaarheid op te heffen. Hij moet worden vervolgd omdat hij tijdens de ver horen niet tegen de politie heeft gezegd dat hij de naam wist van degenen die de aanslag hebben gepleegd, althans dat hij kon vermoeden wie zij waren. Aan de an dere kant worden Pesquet en zijn hand langer Dahuron vervolgd omdat zij de be schikking over wapens hebben gehad, wel ke zij niet hadden aangegeven. Tenslotte is de aanklacht van Mitterrand tegen „on bekenden" wegens moord wel ontvanke lijk verklaard. Alles wijst erop dat de Franse overheid vast het plan heeft deze affaire te behan delen volgens de officiële en wettelijke procedures, maar dat zij daarbij onder geen beding wil toestaan dat die behande ling in het moeras daarvan ten onder gaat. Naar het schijnt heeft De Gaulle, die een zwak heeft voor Mitterrand, zoals hij een zwak heeft voor allen die rebelleren tegen zijn huidige positie en houding, maar die in de donkere oorlogsjaren hebben bewe zen dat zij hun vaderland boven alles stellen, duidelijk laten weten, dat hij wenst dat deze zaak snel en grondig wordt onderzocht. Mitterrand heeft verklaard dat hij in de Senaat zelf zou stemmen voor het ophef fen van zijn onschendbaarheid. De tradi tie wil dat in zo'n geval meteen gevolg wordt gegeven aan het verzoek van de minister van Justitie. Pesquet heeft aan de procureur van de republiek vterzocht hem politiebescherming te geven. Twee In het Paleis van Justitie te Parijs is aan de heren Robert Pesquet en Abel Dahuron, die betrokken zijn bij de gefingeerde aanslag op Frangois Mit terrand, medegedeeld dat zij zullen worden vervolgd wegens het verboden bezit en transport van wapens. Zij zijn tegen betaling van een borgsom voor waardelijk vrijgelaten. Bij het verlaten van het Paleis van Justitie links Da huron en rechts Pesquet die door een radioreporter worden ondervraagd. Abel Dahuron, een vriend van Pesquet, bij zijn aankomst voor een verhoor door de ciminele recherche aan de Quai des Orfèvres te Parijs. Dahuron heeft bekend de schoten op de auto van Mitterrand te hebben gelost. onbekenden zouden hem hebben verzocht zelfmoord te plegen, anders zouden zijn vrouw en kinderen gevaar lopen. Ook Mitterrand is gedreigd met repressailles op zijn gezin. Het is voor het aanzien van Frankrijk in de beschaafde wereld drin gend nodig dat deze dingen uit de doeken worden gedaan en dat schuldigen zonder aanzien des persoons streng worden ge straft. Aan De Gaulle zal het zeker niet liggen, maar men mag hopen dat hij zich zal weten los te maken van dat deel van zijn omgeving dat nog te zeer de politieke zeden van de vorige republieken is toege daan. BOEDAPEST, oktober. „Denkt u, dat het de Hongaren een steek kan schelen of de Russische troepen zich al of niet uit hun land terugtrekken? Als zij hun buik maar vol krijgen". De man, die van deze verheven opvatting om trent zijn landgenoten blijk gaf, was een der hoogste woordvoerders van het regime. Ogenschijnlijk steunt zijn cynische uitlating vandaag in Hongarije op de werkelijkheid, al lijkt Hongarije's vroeger en recent verleden ermee in tegen spraak. De Hongaren die voor hun politieke aspiraties tevergeefs met duizenden doden en gewonden, tweeduizend vluchtelingen, twintigduizend gearresteerden, en meer dan duizend geëxecuteerden betaalden, hébben hun buik nu inderdaad vol. Het regime van Janos Kadar dat de „contra-revolutionairen" meedogenloos strafte, de intellectuelen muilkorfde en de arbeiders onmondig maakte door de arbeidersraden van de kaart te vegen, stelde daar een loonsverhoging van vijftien tot twintig percent tegenover. De Sovjet-Unie, die met één hand de Hongaarse opstand neersloeg, schonk met de andere investeringskredieten tot een totaal van 1.300 miljoen roebel. Het beleid van de Hongaarse regering is er boven alles op gericht de materiële wensen van de bevolking tegemoet te komen. 'CONSTANTE KWALITEIT) Etienne Hirsch, voorzitter van de Eura- toomcommissie, heeft op een persconfe rentie in Luxemburg verklaard, dat er op het ogenblik nog niet met de Russen kan worden samengewerkt op het terrein van het kernonderzoek en de toepassing hier van, omdat de Russen de Euratoom nog steeds beschouwen als een militaire orga nisatie. Maar als dit vooroordeel eenmaal uit de weg zal zijn geruimd, zie ik geen reden waarom wij niet met de Russen kun nen samenwerken, aldus Hirsch. Hij zei voorts dat de doelen, die de zes zich heb ben gesteld voor de produktie van door kernenergie opgewekte elektriciteit, in derdaad bereikt kunnen worden, maar niet zonder enige zij het kleine vertra ging. Advertentie DRALON TERLENKA ORLON VESTEN en ROKKEN GEN. CRONIéSTR. 129 HAARLEM

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13