LIEYLE-V IJMUIDEN ALS BADPLAATS .Tro,soopa De mode Rederij zou tijdens haringrace verordening hebben overtreden Aanvoer van groenten verminderd KOM NAAR VELSEN Succes voor Kijk Uit-reserves: Halfweg met 6-4 verslagen Uw tientje is elf gulden waard Schoenhandel kollekti BAZAR Lydia 70 jaar EEN HALVE METER MAAR DONDERDAG 29 OKTOBER 1959 ECONOMISCHE POLITIERECHTER Eis f 2500-; boete f 300.- CJCJvécA^i N.V. Mij. Vriesvaart opgericht Witte Kruis-Velsen naar tienduizend leden Twee koren geven concert Persoonlijke smaak DUO HALF-ZWARE SHAG C. F. W. Blötevogel begraven Middenstandsbonden steunen bakkerspatroons „Luchtpost" Nobelprijswinnaar JAPONNEN ROKKEN a JUMPERS en VESTEN m Minder veilingsdagen Op 24 mei van dit jaar liep de SCH 117 de I.Tmuider haven binnen met 28 kantjes „Hollandse nieuwe". De haringrace was in volle gang. De volgende dag was de SCH 177 tot op een uur van de haven ge naderd. Het schip had 68 kantjes van het zeebanket aan boord. De SCH 117 verliet de haven weer, het andere schip tegemoet en nam 18 kantjes over. Volgens de veror dening, die het produktschap op verzoek van de reders heeft ontworpen, mogen per schip niet meer dan 50 kantjes worden „ge land". De visserijmaatschappij die de beide schepen ter haringvangst had uitge stuurd, werd geverbaliseerd omdat zij de verordening zou hebben overtreden. Zoals wy gisteren reeds meldden eiste de officier van Justitie tijdens de behandeling voor de Haarlemse economische politierechter, mr. H. R. Rambonnet, 2500 boete. De politie rechter veroordeelde de maatschappij tot 300. De directeur van de rederij was van mening dat hij de verordening niet heeft overtreden, omdat hij op elk van zijn bei de schepen niet meer dan 50 kantjes haring heeft aangevoerd. „Ik heb volkomen open kaart gespeeld. Over de radio heb ik ge zegd dat de bemanning de haring kon zouten, omdat we in totaal 100 kantjes mochten aanvoeren", zo zei hij. De ambte naar van de algemene inspectie in IJmui- den merkte als getuige op dat de maat schappij de 18 kantjes had kunnen aanvoe ren als verse haring in plaats van als groe ne haring. In het laatste geval brengt de haring echter veel meer op, aldus getuige. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, meende dat het verschil in veiling- prijs ongeveer 2000 zou hebben be dragen. „De maatschappij heeft dit voordeel gekregen door een handig heidje", aldus mr. Wiarda. De directeur be twistte dit. „Ik heb volkomen open kaart gespeeld", zei hij nogmaals. Het hoofd van de juridische afdeling van het produkt schap zei als getuige dat men onder aan voeren moet verstaan het brengen van de haring van de vangplaats naar de vaste wal. Per zeereis mogen niet meer dan 50 kantjes worden aangevoerd. Iedereen zou het aantal kantjes dat hierboven uitgaat wel tot vlak bij de haven kunnen brengen en laten overnemen. Een dergelijke pen deldienst zou de regeling echter in de war sturen, aldus deze getuige. De directeur wierp tegen dat de duur van de reis niet in de verordening wordt genoemd: of het schip nu een uur buiten is of 24 uur maakt volgens hem niet uit. Advertentie dank zij onze jubileum-reductiebonnen van 10 ®/o van uw aankopen. Kennemerlaan 63, Tel. 4781, IJmuiden Door de n.v. Maatschappij Zeevaart en de heer G. A. Fontein is opgericht de n.v. Maatschappij Vriesvaart te Rotterdam. Deze nieuwe vennootschap heeft ten doel het bezitten, kopen en verkopen, bevrach ten, huren en exploiteren van eigen of ge huurde schepen, in het bijzonder van koel en vriesschepen en het doen van zaken die daarmede verband houden. Het bedrijf kan ook deelnemen in zaken van anderen die een soortgelijk of aanverwant doel be ogen. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 500.000, verdeelt in 500 aandelen van 1000, waarvan zijn geplaatst en in contanten volgestort 10Ö aandelen. De Maatschappij Zeevaart neemt deel voor 99 aandelen. De heer Fontein parti cipeert voor 1 aandeel. Het aantal leden van de afdeling Velsen van het Witte Kruis is dit jaar gestegen tot 9700. Voorzitter P. Waardenburg be treurde het echter, tijdens de woensdag avond in het wijkgebouw aan de Kenne merlaan te IJmuiden gehouden ledenver gadering, dat er nog steeds Velsenaren geen lid van de vereniging zijn. Men hoopt echter binnen afzienbare tijd de tiendui zend te halen. De propaganda wordt voort gezet. Er zijn in het geheel zeventig dames en heren bij het Witte Kruis in Velsen werkzaam. Maar ook hier geldt het motto „erbij blijven", meende de heer Waarden burg, niet alleen voor het „buitenperso- neel" maar ook voor het administratieve personeel. De stichting „De Stea" heeft het Witte Kruis verzocht het gebouw „Heideheu- vel" te Hilversum, dat eigendom van het Witte Kruis is, aan haar te verkopen. „Heideheuvel" wordt door „De Stea" ge bruikt om asthmatische kinderen in on der te brengen. Omdat men uitbreidings plannen heeft, wil de stichting het gebouw van het Witte Kruis kopen. De samenstelling van het bestuur van de afdeling Velsen van het Witte Kruis bleef ongewijzigd. De drie aftredende leden werden herkozen. Twee Santpoortse koren zullen op dins dag 3 november een concert geven. Het zijn het Kennemer vrouwenkoor onder lei ding van Annie Schoen en het r.k. gemengd koor „Da Pacem" onder leiding van Lou Tervoort te Beverwijk. Een strijkensem- ble zal ook medewerking verlenen Op het programma staan onder andere werken van Mozart, Haydn, Gounod. Strategier en Pergolesi. Kaarten voor dit voor Santpoort unieke concert kunnen worden verkregen bij mevrouw Serlie, Marnixlaan 15 te Drie huis en in Santpoort onder andere bij me juffrouw Fernhout, Narcissenstraat 31 Het concert wordt gegeven in de zaal van „Zomerlust" en begint om acht uur des avonds. De officier van Justitie zei in zijn requi sitoir dat reders gebruik kunnen maken van een combinatie, waarvan een schip eventueel als jager fungeert. Als ver dachte zo'n combinatie had willen maken had hij dit vroegtijdig moeten opgeven bij het produktschap. Hier %was overigens geen sprake van een zuivere combinatie, aldus de officier. De SCH 117 had al een reis gemaakt en voer opnieuw en dat voor een uurtje uit om wat de SCH 177 te veel bij zich had over te nemen. De officier zei het voordeel dat de maatschappij gehad zou hebben door het verschil in veilingprijs in de geëiste boete te willen verdisconteren en hij eiste f 2500. De directeur hield vol dat de reisduur niet in de verordening vast staat. Er zijn ook! reders die snelboten, die zelf hele maal niet vissen naar de vangplaatsen sturen om haring te halen. De politierechter meende evenwel dat de overtreding bewezen is, maar veroor deelde de maatschappij tot een veel lagere boete dan de geëiste, namelijk tot 300. Advertentie Op de begraafplaats „De Biezen" te Santpoort is woensdagmiddag het stoffe lijk overschot van de heer C. F. W. Blöte vogel ter aarde besteld. De heer Blötevo gel was chef-gezagvoerder bij het Rijks- pontveer te Velsen. De kist met het stoffelijk overschot werd door leden van het personeel van het Rijkspontveer naar de groeve gedragen. Bij het graf sprak hoofd-ingenieur L. J. Berger. De overledene liet zowel in eigen familiekring als in zijn werk zijn diep menselijk gevoel voor alles spreken, zo zei de heer Berger. Hij heeft zijn dienst eerlijk, betrouwbaar en goed verricht. Ir. Berger sprak de hoop uit dat de blijken van belangstelling vooral van de zijde van het pontveerpersoneel een troost mogen zijn voor de weduwe en haar dochter. Die belangstelling is immers het bewijs van waardering die men voor de heer Blöte vogel had, aldus de heer Berger. Met een kort dankwoord, namens de naaste familie van de overledene werd de plechtigheid besloten. TOOGDIENST C.H. JONGEREN. Op zaterdag 31 oktober houdt het pro vinciaal bestuur van de federatie van Christelijk Historische Jongerengroepen in Noordholland een toogdag in 't Hervormd Jeugdhuis te IJmuiden. C.H.-jongeren uit alle delen der provincie zullen naar IJmuiden komen. De commissie van overleg van de chris telijke, rooms-katholieke en koninklijke middenstandsbonden heeft thans formeel besloten zich geheel te scharen achter de bakkerspatroonsbonden in het midden- en kleinbedrijf, die zich verzetten tegen het advies van de Sociaal-Economische Raad aan de staatssecretaris van Sociale Zaken betreffende de werktijden in het bakkerij- bedrijf. De drie centrale middenstandsbonden hebben, aldus een gezamenlijk uitgegeven communiqué, besloten een wetenschappe lijke commissie in te stellen, die dit spe ciale nrobleem nader zal moeten onder zoeken. Daarbij zal bezien worden wat de maatschappelijke ontwikkeling is en wat de consequenties zijn voor de middenstand als geheel. Tevens zullen de drie bonden de vaste commissie voor de middenstand in de Tweede Kamer en de staatssecretaris van Sociale Zaken van hun zienswijze op de hoogte stellen. De commissie van overleg is van me ning. dat het doorvoeren van de nacht arbeid in de bakkerij door middel van een oloegenstelsel de positie van de midden- en kleinbedrijven, die 99 percent van het aantal bakkersbedrijven omvatten en 87.4 percent van de totale broodproduktie ver zorgen, sterk zou ondermijnen. Met name zou doorvoering van het ploegenstelsel be tekenen. dat de bakkerspatroon weer vol ledig „de nacht wordt ingedreven". De Castricumse duivensportvereniging „De Luchtpost" heeft in hotel Ammeraal haar jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden als sluitstuk van een succesvol vliegseizoen. Tijdens deze bijeenkomst zijn de afdelingskampioenen gehuldigd door de voorzitter de heer J. Zentveld, die hun de prijzen overhandigde. Besloten werd om een tentoonstelling te houden op 12 en 13 december. Dr. Jaroslav Heyrovsky, de Praagse hoogleraar aan wie de Nobelprijs voor scheikunde van dit jaar is toegekend voor de ontdekking van de polaro- grafische analyse, met behulp waarvan onderzoekers de samenstelling van stoffen met een ingewikkelde schei kundige structuur kunnen vaststellen. Dr. Heyrovsky is de eerste Tsjecho- slowaak die een Nobelprijs heeft ge kregen. Advertentie wordt eenvoudiger, maar niet minder aantrekkelijk Dit bewijst onze nieuwe betoverende U vindt daarin o.a. een keurkollektie Dames- en Herenmodes Confectie Maatkleermakers Kennemerlaan 36 IJmuiden Tel. 4453 De aanvoeren op de groenteveiling te Beverwijk worden kleiner. Met ingang van vandaag wordt er nu nog maar drie maal in de week geveild: de tussendagen, het veilen op dinsdag en donderdag ko men te vervallen. Maar met ingang \'an vandaag gaan de speciale schorseneren- en peenveilingen beginnen, deze duren meestal tot het ein de van het jaar. De noteringen op de woensdag waren: andijvie 8-20. sla 5-12. bloemkool 15-50, bospeen 15-37. waspeen 10-24, spinazie 8- 73, prei 12-33, tomaten 20-87, groenenkool 18-28, rodekool 16-29. Ook op de groenteveiling van Ons Be lang te Castricum worden de aanvoeren minder en heeft men besloten de komen de week slechts maandag en vrijdag vei ling te houden. Behoudens de peenveilingen zal er dus slechts twee keer per week worden ge veild. De peenveilingen hebben de volle belangstelling en geven zeer goede note ringen te zien. Het zijn vooral Duitsland, Engeland en Zweden die voor dit produkt flinke prijzen betalen. De gehele aanvoer van 130.000 kilogram werd grif verkocht. Vooral de B-peen. die ruim f 30 per 100 kg. opbracht, is gewild. Maar ook de peen voor het binnenland kon gretige afnemers vinden, die er goede prijzen voor over had den. De noteringen waren: peen B. 24,80- 30,70; peen C. f 23,30- f 23,80; peen D. 22,40-/ 23,00; peen O. 10,00-/ 20,60. Voor IJmuiden is 1959, dank zij een prima zomer, een uitstekend strandjaar ge weest. Er zullen maar weini gen zijn, die de geboorte van IJmuidens badplaats hebben meegemaakt. In „Het Neder- landsche Zeewezen" van een dikke dertig jaar terug, heeft een zekere mr. K. Wes terling een lang artikel ge schreven over IJmuidens kansen als badplaats. Vele kansen, door hem gezien, zijn gebruikt, vele (nog) niet. Mr. K. Westerling was se cretaris van de „Vereniging IJmuidens Bloei". Volgens hem, „was het in 1899, dat op het duin tus- schen de pieren een badpa viljoen verrees, welk feit als geboorte van de badplaats IJmuiden mag gelden. Naar ik van bevoegde zijde ver nam, kunnen we veilig aan nemen, dat voordien het strand hier niet anders be zocht werd dan door een en kelen schelpenvisscher, de kustwacht en de strandjut ters. En na deze late geboorte was de ontwikkeling der badplaats nog geen voorspoe dige, integendeel, de toestand bleef tamelijk constant; er verschenen successievelijk wel eenige badstoelen en badkoetsjes, er kwamen wel eens gasten in het badpavil joen; er kwamen wel eens wandelaars of fietsers vanuit Wijk aan Zee of Zandvoort langs het strand naar IJmui den, maar na een bezoek aan den pier verdwenen deze als regel weer zoo spoedig mo gelijk naar meer bekende en meer herbergzame oorden. Het strand bood dan ook steeds een tamelijk verlaten aanblik. Deze toestand heeft zich bestendigd tot voor eenige jaren, toen geleidelijk het aantal der dagjesmenschen, die op mooie Zondagen per Alkmaar-Packet, per trein of per fiets hierheen kwamen, is gaan stijgen. Dit gebeurde zonder aanwijsbare oorza ken; de accommodatie aan het strand verbeterde niet, immers het badpaviljoen, anno 1899 gesticht, was nog steeds het eenige zitje aan zee, en de verbinding van het dorp met het strand was ook verre van schitterend. Omstreeks 1924 heeft men te IJmuiden ingezien, dat het niet voldoende was dat de strandbezoekers kwamen, maar dat ze ook moesten blijven komen. En men heeft toen tevens ingezien, dat om dit te bereiken allereerst de IJmuidenaren zelf de handen uit de mouwen moesten ste ken teneinde zowel de ver bindingen met als het ver blijf aan het strand voor de bezoekers geriefelijker te maken. De vereeniging „IJmuidens Bloei" is gemeld jaar opgericht, heeft zich onmiddellijk na haar oprich ting met kracht aan deze vraagstukken gewijd; het gemeentebestuur heeft zich voor de kwestie geïnteres seerd; particulieren toonden het noodige initiatief en van dit alles zijn de gevolgen merkbaar geweest. IJmuidens Bloei heeft in het voorjaar van 1925 reeds ingezien, dat voor de ont wikkeling van het strand ten Zuiden van de pieren een betere verbinding een eerste vereischte was en in Maart van dat jaar verzocht zij aan den gemeenteraad om tot het leggen van een nieuwe strandweg te besluiten. Bij dit verzoek werd voorgesteld om een bestaand voetpad van de haringhaven naar de Zuidpier te verharden en te verbreeden en dezen weg aan het einde op de duinen te leiden. Het verzoek werd door Burgemeester en Wethouders gesteund." Mr. Westerling was echter niet tevreden met alleen maar een verharde en iets breder weg Hij pleitte toen al voor een Zeeboulevard. En als die Zeeboulevard er eenmaal zou zijn, „dan zul len zonder twijfel in zeer korten tijd de hotelplannen (weer) worden ter hand ge nomen en ten uitvoer ge bracht. De ondernemings geest der IJmuidenaren is daar borg voor. Dan zullen ook spoedig naast dit hotel pensions en andere zomer verblijven verrijzen en dan zal de ontwikkeling van IJmuiden als badplaats, dit maal als „echte" badplaats, nog slechts een kwestie van tijd zijn." Wel, de Zeeboulevard en het hotel en de pensions aan het strand zijn er vandaag de dag nog niet. Dit is wel jammer. Gelukkig is, dat veel van wat hij aan het slot van zijn artikel schreef, nu nog wel het geval is. „Als slot een enkel woord over hetgeen IJmuiden zijn badgasten naast het strand en de strandgenoegens kan aanbieden. Daar is in de eer ste plaats de scheepvaart, die men hier steeds en in allerlei vormen kan gadeslaan, de trawlers die ter vischvangst uitvaren en rijkbeladen te rugkomen, de loggers die uit zeilen ter haringvangst, de vrachtschepen die uit Oost en West voor Amsterdam hun lading aanvoeren en dan vooral de gr-oote mailbooten, wier vertrek een indrukwek kend en dikwijls aangrijpend gezicht is. Dan is daar de1 visschershaven met de enor me vischhallen die 's mor gens in de vroegte de moeite van een bezoek overwaard zijn en waar de vreemdeling kan zien hoe en in welke overweldigende hoeveelhe den de zeevisch wordt aange voerd, afgemijnd en getrans porteerd. Dan zijn daar de Hoogovens en andere groote industrieën, die dichtbij genoeg zijn om bezien te worden, al zal dit bezien zich uiteraard meestal tot den buitenkant beperken, en anderzijds genoeg verwijderd zijn om aan het strand de be zoekers niet te kunnen hin deren. En eindelijk is daar het ge meentelijk wandelpark „Vel- serbeek", dat eenige jaren geleden door de gemeente is aangekocht, verfraaid en voor het publiek opengesteld, een daad, die niet genoeg geprezen kan worden, zoo wel omdat hier een waarlijk schitterend landgoed ontko men is aan den houthakker als omdat de bevolking een heerlijke wandelplaats rijker geworden is. Deze omstandigheid, dat IJmuiden de bezoekers op de meest verschillende manie ren kan vermaken, dat het „elck wat wils" hier werke lijkheid is, zal niet weinig medewerken om de bad plaats tot bloei te doen ge raken. Moge deze bloei niet lang meer op zich laten wachten!" Op vijf, zes en zeven no vember houden de Ned. Her vormde vrouwenvereniging „Draagt elkanders lasten" en de meisjesvereniging „Kleine kracht" een bazaar in het ge bouw „De Rank" aan de Ko ningin Wilhelminakade te IJmuiden. De opbrengst van de bazaar is bestemd voor „De Rank". Er zal heel wat te koop zijn. „Het rad van Een kleine vergissing in een kruimel van vorige week dienen wij recht te zetten. In „Jongens bouwen race auto" zijn de namen van de bouwers verwisseld. De ne gentienjarige ontwerper van de zelfgebouwde racewagen heet Koen Ros, zijn assistent is de vijftienjarige Anton van Kuyk. Dit schreef ons vanuit Amsterdam de trotse grootvader van Koen, de heer K. Ros, Rijnstraat 57 in Amsterdam-Zuid. De groot vader schrijft: „Mijn klein zoon is inderdaad een beetje verlegen, maar bezit een on- uitblusbare energie en door zettingsvermogen. Als zes tienjarige jongen, maakte hij reeds ontwerpen van race wagens en beloofde toen reeds, dat als hij zou gaan verdienen, hij er een zou bouwen. Ieder vrij uur offer de hij op om zijn doel te be reiken. Thans is het dan bij na zover. Begin december moet hij in militaire dienst. Dan moet de auto klaar zijn. Het is een race met de tijd, maar die zal hij ook wel winnen", meent de trotse grootvader. De Ned. Hervormde vrou wenvereniging „Lydia" in IJmuiden viert donderdag 29 oktober haar zeventigjarig bestaan. Zeventig jaar is een respectabele leeftijd voor een vereniging. „Lydia" is, zoals het bestuur het uitdrukt „op vaste grond gebouwd, een grond waarin ook nu nog het anker veilig rust". De vrou wenvereniging mag zich de laatste jaren verheugen in een bijzondere bloei. avontuur" met zijn prijzen zal voor de nodige spanning zorgen en er zullen veel at tracties zijn. De bazaar zal op vijf november worden ge opend door ds. G. van Doorn. Het is velen een raadsel, waarom het smalle voetpad langs de Lange Nieuwstraat op het gedeelte tussen de Engelmundusstr-aat en de Velserduinweg te IJmuiden nog niet is verbreed. Langs de gehele Lange Nieuwstraat vindt men een breed trottoir, alleen daar niet. Het is een soort sluis geworden, waar moeders met tassen en kin derwagens elkaar nauwelijks kunnen passeren. Het is er ook gevaarlijk, want naast het trottoir kunnen zij zich niet begeven zonder kans om te worden aangereden door een gebruiker van het fiets pad. Men kan toch moeilijk vergen dat zij het miniatuur duinlandschap aan de andere kant van het voetpad in gaan. Het scheelt soms een haartje of er gebeuren daar ongelukken: fietsers en brom fietsers gaan soms rakelings langs de wandelaars. In het belang van wandelaars en fietsers vragen wij: kan dit pad niet een halve meter breder? Op het verlanglijstje van Velsen staat, zoals men in de „IJmuider Courant" heeft kunnen lezen, ook een kan toorgebouw voor de markt meester op het IJmuider Marktplein, in welk gebouw dan ook een bureau voor het vreemdelingenverkeer zou kunnen worden onderge bracht Onder die Velsenaren die 's nachts niet best kon den slapen omdat naar hun smaak nog lang niet genoeg werd gedaan om het toeris tenbezoek ir. hun stad en omgeving te bevorderen, zijn nu optimisten die in de vol-, gende zomer een gedrang van jewelste verwachten aan de balie van het VVV-bureau daar op het Marktplein. Maar er zijn ook pessimisten, die volhouden dat Sinterklaas z'n baard wel enkele centi meters gegroeid zal zijn voor het zover is. Intussen gaat „IJmuidens Bloei", zoals in alle jaren van haar bestaan, rustig door met haar activiteiten om va kantiegangers, landgenoten en buitenlanders hierheen te trekken. Zo ligt er een kleu- renfolder op de werf; de be doeling is vijftieduizend exemplaren in alle delen van Nederland te verspreiden. Een bureau voor het vreemdelingenverkeer op het Marktplein? „Goed zo!" zégt „IJmuidens Bloei", „tegen centralisatie (onze schrijfta fels liggen nu wel wat ver spreid over IJmuiden) kan niemand bezwaar hebben". „IJmuidens Bloei" is van mening dat een flinke aan pak van het toerisme hier, zoals onlangs in de raad is bepleit, slechts is te realise ren door een belangrijk gro tere subsidie aan deze ver eniging. Men wil een VVV- directeur, maar dat zal dan ook een prima vakman moe ten zijn. Die zal wel niet be neden de tien mille per jaar gaan kosten. En met wat er dan bij hoort, zijn de jaar lijkse uitgaven op een twin tig tot dertigduizend gulden te begroten. De vraag is maar, wanneer zijn die kos ten verantwoord? Voorlopig niet, meent „IJmuidens Bloei", de ac commodatie die Velsen te bieden heeft is er (nog) niet naar. Wanneer zal die er wèl zijn? Wie zal het weten, in deze tijd dat Velsen maar steeds nul op z'n request krijgt wanneer het gaat om toe stemming voor gebouwen die naar zijn mening geen ver der uitstel kunnen verdra gen. Het is goed, dat „IJmui dens Bloei" met beide benen op de grond blijft staan, zich niet vergaapt aan plannen, plannen en nog eens plan nen, en voorlopig rustig door gaat haar nuttig werk, on danks critiek (die niet aan geeft hoe hef dan wèl moet en ook kan). DE EERSTE WEDSTRIJD van de Kijk Uit-reserves in de eerste klasse van de Noordhollandsche Schaakbond is een groot succes geworden. Na het vorig seizoen een moeilijke promotiestrijd met goed gevolg te hebben afgelegd, hadden de IJmuidenaren het in hun nieuwe omgeving al meteen tegen de grote kans hebber in de eerste klasse, de Schaakclub Halfweg op te nemen. Onbevangen is er strijd geleverd en het resultaat was een volkomen onverwachte 6—4 De eerste vier borden van Halfweg werden stuk voor stuk door gerenom meerde spelers ingenomen. Het kon Kijk Uit niet imponeren, getuige de 2l1/? zege op dit kwartet. De IJmuidenaren hadden uitstekend begrepen waar hun kans lag. De hoogste borden geen risico's nemen en trachten de balans in evenwicht te houden om vervolgens te pogen in de „staart" de slag te slaan. En deze opzet is uitstekend geslaagd. Zo boekte P Heiden- reich een zeer fraaie overwinning, terwijl W. Doornenbal zijn club al zeer snel een voorsprong verschafte door zijn argeloze tegenstander middels een listige penning de koningin afhandig te maken. De volledige uitslag van de wedstrijd luidt: Kijk Uit 2Halfweg: J. L. Wijdoogen— F. van Setten remise W HuiserT, Slagt sr. remise. G. L. de HaasT. Slagt jr. re mise, M. J. WarnezP Roubos l—0. H AartsW. Boterman 01. T. Langedijk- T. Oosterom 01. W, Doornenbal—C Molenaar lj-0, H, van Nieuwenhuizen— R. Bosch remise; A. ZeijlmansD. Blees 10, P. HeidenreichG. Arbeek 10. Totaal 6—4. Voor de onderlinge competitie zag in de eerste groep -J. Blok zijn puntentotaal weer met één vermeerderd. Hij won na melijk van P. LanSer, die een incorrect stukoffer bracht, waarvan hij uiteraard zelf de wrange vruchten moest plukken Door de wedstrijd Kijk Uit 2--Halfwes stond in de tweede afdeling de competitie stil. Niet echter in groep 3 waar twee remisepartijen tot stand kwamen Zij wer den genoteerd in de ontmoetingen W v d BergP. Kramer jr. en J. v. d. Doel— C. Gravemaker (V?Het was voor W v. d. Berg al het vierde gelijke snel uit evenveel partijen De derde groep is door het toetreden van T L. Berkhout deze week uitgebreid tot tien deelnemers F J Broertjes nam in de vierde groep de lei ding over van W Laneediik door zijn af gebroken partii tegen J Kroese in winst om te zetten C Abspoel noteerde in deze afdeling opnieuw een afgebroken onrtii De tegenstander was deze keer H. van Bockhooven. De stand is hier: 1. F. J. Broertjes4 4 2. W. Langedijk 4 3'/2 3-4. A. Schelvis 4 2 H. Wolthuizen 4 2 5. C. Abspoel 3 ll/s 6. H. v. Bockhooven 4 l'/s 7. G. Koomen 5 l'/s 8. J. Kroese 3 1 9. P. Kramer sr3 0 Donderdagavond zullen in het Cultureel Centrum te IJmuiden gespeeld worden de partijen KraayenoordGordijn, Warnez— Hölscher, AartsZeijlmans, Deelder— Meijer (afgebr. pax-tij), S. Kistemaker—Vis en BerkhoutVerkooijen. Maandagavond wordt weer gewijd aan de bondswedstrijden. Kijk Uit gaat dan in Alkmaar een wel zeer lastige wedstrijd tegen VVV tegemoet, temeer nu de IJ muidenaren het zonder clubkampioen F. J Walda en de sterke ir. W. Mees moeten stellen. Vermoedelijk zal in de volgende samenstelling worden gespeeld: 1. J Blok. 2. K. Steijn, 3. Tj. de Jong, 4. G. Maas. 5. A Kistemaker. 6. P Lanser, 7. J. L Wijdoogen. 8. Th. Hölscher. 9. C. J. Gor dijn en 10. T. Langedijk Gelijkertijd speel' Kijk Uit 3 een thuiswedstrijd tegen Zand voort. Een op papier sterkere tegenstander die met de volgende snelers zal worden bestreden: 1. H. v. d. Plas, 2. K. Meijer 3. A. v. d. Plas. 4. W. Deelder. 5 A. Zeijl mans. 6 J Plugboer. 7.-.A J. van Nie- kerken 8 .T v d. Doel, 9. J. Vis en '0 C Donker. SCHAKEN. Zaterdag 21 en zondag 22 november zal in Deventer een schaakwed strijd Nederland- -België worden gespeeld. Het Nederlandse team i. nog niet samen gesteld, maar het is reeds zeker dat er en kele jonge spelers in zullen worden opge nomen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5