Panda en de meester*kok ió het zo Morgen wellicht weer regen „Wapens uit Europa brengen oorlog in Caraïbisch gebied" Wereldnieuws Amerika waarschuwt bondgenoten: TOHM verwacht winst voor 1959 O.E.É.S.-conferentie in Den Haag begonnen 'n ymiqfpee pop Hollandia Kattenburg wijzigt winstdeling Emissie van Koudijs V.S. helpen Italië bij bouw van kerncentrale Rubberfabriek te Pernis is bijna klaar FAO-conferentie begonnen SCHIMMEL SOORTEN halfzwaar iséöll Obligatielening 5 van Groninger Industrieele Crediethank Wereldspaardag werd succes in Amsterdam EEG-projecten in Afrika en Polynesië Arabische olieconferentie Oproep tot boycot van Algerijnse oliemijen Statutenwijziging van Hagemeyer Co. Carp's Garen zit ruim in de orders Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland MAANDAG 2 NOVEMBER 1959 NEW YORK (Reuter) Het Ameri kaanse blad „New York Times" schreef zondag, dat Europese wapenleveranciers het Amerikaanse streven naar een em bargo op verscheping van wapens naar het Caraïbische gebied hebben door kruist. De wapensmokkel uit de Verenig de Staten is afgenomen, maar de gehei me aanvoer van wapens van Westeuro- pese leveranciers, die vergunningen krij gen van hun regering, is dit jaar toegeno men. Door deze handel is er een bewape ningswedloop ontstaan tussen de elkaar vijandiggezinde regimes van premier Castro van Cuba en president Trujillo van de Dominicaanse republiek, aldus de New York Times. In Washington wordt ge vreesd, schrijft het blad, dat één van beiden de steeds toenemende hoeveelheid wapens zal gebruiken voor het uitrusten van een revolutionaire expeditie tegen de ander. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken hoopt, dat het tot een nauwere samenwerking met de regerin gen in Europa zal komen op het gebied van de wapenleveranties. Het overleg er over is volgens New York Times „vriend schappelijk en informeel". In handelskringen is vernomen dat Castro in oktober 5.000 automatische ge weren van Belgische makelijk heeft ont vangen. In totaal zouden 24.000 van deze moderne geweren geleverd worden, schrijft het Amerikaanse blad. Zes maan den geleden heeft de Belgische regering de uitover van 3.000 van die geweren naar Venezuela goedgekeurd ten behoeve van de marine. Het Venezolaanse leger zou Belgische, Zwitserse en Nederlandse ge weren beproeven om een keuze te maken. Volgens Trujillo steunt Venezuela Cuba bij het voorbereiden van een inval in de De Twentsche Overzee Handelmaat schappij verwacht dat 1959 kan worden af gesloten met een zekere winst. „Wij zijn niet pessimistisch", aldus de directie in de heden gehouden jaarvergadering. „Als de omstandigheden dit toelaten zullen er tussentijdse mededelingen worden gedaan over de gang van zaken. Na drie slechte jaren in Oost-Afrika heeft de T.O.H.M. zich kunnen aanpassen aan de situatie al daar". De directie deelde voortse mede dat de vennootschap financieel zeer sterk staat. De stille reserves waren voldoende om een verlies van 500.000 af te schrij ven. „En dan blijft er nog wel wat over", aldus de directie. De maatschappij heeft geen onzichtbare schulden, wel onzichtbare voordelen. Het winstgevend autobedrijf in Oost-Afrika levert nog maar zeer weinig op, nu de markt daar open is voor continentale merken, die zeer scherp kunnen concur reren met de Engelse. Van het autovak is de room af. De samenwerking met de Borsumij werd zeer goed genoemd. Dertig vooraanstaande economen, sta tistici en experts op het gebied van de onderwijsplanning uit veertien Europese landen en de Verenigde Staten zijn in Den Haag bijeen voor een driedaagse werk conferentie. Prof. P. de Wolff is voorzitter van de conferentie, die zich bezig zal hou den met het verzamelen van gegevens over de behoefte aan technici en wetenschappe lijk geschoolden en over de methoden om vraag en aanbod van wetenschappelijk en technisch personeel te voorspellen. Op de eerste dag wordt de betekenis van de intellectuele mankracht in verband met het economisch groeiproces besproken. Op de tweede dag komen de intellectuele bron nen en de ontwikkeling van het hoger on derwijs aan de orde, evenals de onderwijs planning in het licht van de technische be hoeften. Op de laatste dag zal men zich bezig houden met de technieken voor het voorspellen van de behoefte aan intellec tuele mankracht. Advertentie de wens van ieder meisje 5. - van f. 3,75 tot f. 28.50 Hollandia Kattenburg n.v. te Amster dam heeft haar statuten op de helling ge zet. Aan een op 16 november te houden buitengewone vergadering wordt aandeel houders voorgesteld hun goedkeuring te hechten aan een groot aantal wijzigingen, waaronder vele van redactionele aard of van minder belang. De belangrijkste van bestuurszijde voorgestelde wijziging be treft het systeem van winstverdeling. In de nieuwe statuten wordt voorgesteld, na afschrijving en reservering (inclusief be lasting-reservering), aan aandeelhouders een primair dividend uit te keren. Vervol gens wordt het statutair reservefonds ge doteerd, terwijl eerst daarna aan de direc tie een tantième wordt uitgekeerd. Onder de huidige statuten wordt na afschrijvin gen en noodzakelijke voorzieningen uit het resterende winstcijfer (de netto-winst) aan de directie een winstaandeel uitge keerd. en daarna het statutaire reserve fonds gedoteerd en aan aandeelhouders zes percent primair dividend uitgekeerd. Ook in de nieuwe statuten wordt het pri maire dividend gehandhaafd op zes per cent. Voorts wordt voorgesteld het tan tième van commissarissen terug te bren gen van 10 tot 7Va percent Verder wordt de mogelijkheid geschapen over de gaan tot de uitkering van een interim-div lend, wordt het maatschappelijk kapitaal ver hoogd van f 5 tot I 7,5 miljoen om de mar ge ten opzichte van het geplaatste kapitaal te verruimen en wordt aandeelhouders het keuzerecht toegekend hun aandelen óf op naam óf aan toonder te laten stellen. Dominicaanse republiek. De Dominicaanse vice-president, Bala- guer, heeft volgens het blad zaterdag meegedeeld, dat zijn land dit jaar moder ne Franse „Mystère"-straaljagers heeft aangekocht. Amerikaans verzet heeft geleid tot ver traging van de verkoop van „Hunter"- straaljagers door Groot-Brittannië aan Cu ba. WASHINGTON (Reuter) —Amerikaan se functionarissen hebben zondag verklaar dat het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken overleg pleegt met een aantal Westeuropese regeringen over de uitvoer van wapens naar Caraïbische lan den. In de verklaring wordt het bericht van de New York Times bevestigd. Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft zondag bekendgemaakt, dat immi gratieambtenaren de tweenonderd vlieg velden van Florida zullen bewaken om te verhinderen, dat clandestien vluch ten naar Cuba worden gemaakt. Over Nederlandse geweren, die door het Venezolaanse leger zouden worden be proefd is bij het ministerie van buitenland se zaken te Den Haag niets bekend, zo deelde dit ministerie bij navraag aan het ANP mee. De directie van de n.v. Koudijs' Voeder- fabrieken B.K. (Barneveldsche Kip) voor heen te Barneveld, heeft, onder goedkeu ring van de raad van commissarissen, be sloten over te gaan tot uitgifte van nomi naal 2.500.000,nieuwe aandelen. Deze aandelen zullen in de vorm van aandelen op naam en niet-royeerbare certificaten aan toonder ter inschrijving worden aan geboden tegen een koers van 150 percent in de verhouding van 1 1 aan houders van aandelen en niet royeerbare certificaten, in dier voege, dat op de aandelen uitslui tend met claimbewijzen van aandelen op naam zal kunnen worden inge schreven. De publikatie van het prospec tus kan binnenkort worden tegemoet ge zien. Voorts heeft de directie onder goedkeu ring als voormeld besloten aan de jaar lijkse algemene vergadering van aandeel houders voor te stellen over het boekjaar 1958/59 een contant dividend van 11 per cent (vorig jaar 10 pet) op de aandelen be taalbaar te stellen. (Zie advertentie op pag. li) De Export-Importbank te Washington heeft Italië een krediet van 34 miljoen dol lar verleend als hulp bij de bouw van een kerncentrale in Noord-Italië. De totale kos ten van de centrale, die gebouwd wordt onder auspiciën van de Italiaanse maat schappij Selni, bedragen 64 miljoen dollar. Het genoemde krediet zal worden gebruikt voor de aankoop van een reactor en een generator bij de Westinghouse-maatschap- pij in de V.S. Een Italiaanse onderneming zal in licentie van Westinghouse de turbi ne bouwen. De installatie, die over vier jaar gereed moet zijn, krijgt aanvankelijk een vermo gen van 165.000 kw., wat tot 225.000 kw. zal kunnen worden opgevoerd. Italië is van plan om nog twee van dergelijke centra les te bouwen. Einde dit jaar, begin volgend jaar gaat de in twee jaar tijd gebouwde synthetische rubberfabriek van de Shell Pernis draaien. Het is een project van 110 miljoen, waar 400 man werk zullen vinden. De produktie wordt 50.000 ton rubber per jaar, met mo gelijkheden tot uitbreiding voor het dubbe le. De oppervlakte van het nieuwe fabrieks complex bedraagt circa 17 ha. De rubber fabriek wordt een van de ruim tachtig fa brieken die de Shell in Pernis op een ter rein van 500 ha. heeft. Shell maakt er hon derd en een produkten, van vliegtuigben- zine tot waspoeder. De verwerkingscapa citeit is 15 miljoen ton aardolie per jaar, waarmee Pernis de grootste raffinaderij van Europa is. Dcor de bouw van de rub berfabriek is het tevens de grootste che mische industrie van ons land geworden. Tien jaar geleden bestond deze tak in het bedrijf, waar thans een 10.000 man wer ken, nog niet. Tot de rubberfabriek be hoort onder andere een eigen elektrische centrale met een vermogen van 25.000 kilo watt, voldoende om een hele provincie als Groningen van energie te voorzien. Leberiaan voorzitter In Rome is de tiende zitting begonnen van de Algemene Conferentie van de In ternationale Organisatie voor Voedsel en Landbouw (F.A.O.). Deze zitting, die elke twee jaar gehouden wordt, zal drie we ken duren en wordt bijgewoond door af gevaardigden van 76 landen. De eerste dag werden slechts procedurekwesties behan deld. De conferentie wordt bijgewoond door ministers van Landbouw van vele landen. De Liberiaanse staatssecretaris van Handel, Richelieu Morris, werd gekozen tot voorzitter, de Indonesiër Soesilo Hard- joprakoso, de Egyptenaar Sayed Marei en de Engelsman burggraaf de Waldgrave werden vice-voorzitter. ER zijn schimmels die tijdens de groei stoffen maken, die zich in de omgeving van de schimmëliïolonie "verspreiden en door giftige eigenschappen de groei van andere schimmels^o.f bacteriën onmogelijk maken. Dergelijke stoffen worden anti biotica genoemd, welk woord is afgeleid van de term antibiose, waarmee Vuillemin tegen het eind van de vorige eeuw het verschijnsel aanduidde, dat in planten- en dierenwereld het ene individu zich hand haaft ten koste van het ander. Dat geldt dus niet alleen ten opzichte van schimmels die welig tieren ten koste van andere schimmels of bacteriën, maar is eveneens van toepas sing op de leeuw die zijn prooi verscheurt. Dit roofdier gebruikt daarbij klauwen en tanden, die op deze wijze voortrede nerend strict genomen dus óók tot de antibiotica gerekend zouden moeten wor den. Maar zover heeft men het niet willen drijven, want de verwarring die daardoor zou ontstaan zou zelfs voor de behendigste puzzelaar niet meer te overzien zijn ge weest. Daarom heeft men het woord anti biose op een beperker gebied van toepas sing verklaard en wordt er de wederzijdse remming van de groei van micro-organis men onder verstaan. En de antibiotica zijn dus de door organismen afgescheiden stof fen die de groei van micro-organismen belemmeren. De hele afleiding van dit begrip anti bioticum duidt er op, dat er talloos vele antibiotica moeten zijn, want in de natuur leven duizenden en duizenden micro organismen ten koste van elkaar. Ja, zelfs het feit, dat het aardoppervlak nog steeds bewoonbaar is, wijst in die richting. Dat heeft de Amerikaanse arts Waksman ter dege beseft. Hij pijnigde zich jarenlang af met de vraag, hoe het ter wereld toch mogelijk is dat de aarde, waarin sedert honderdduizend jaren de lijken van ge storven of gedode dieren verzinken, of de slagvelden, waar de mensen in hun talloze oorlogen van hun kunnen hebben blijk gegeven, niet tot een vervuilde massa wor den Hoe komt het toch. zo vroeg hij ver der, dat lijken die tijdens het leven sterk bacterieel geïnfecteerd waren, na kort ver blijf in de grond geen spoor meer laten zien van de aanvallers die het leven te gronde richtten? Het antwoord vond hij in een klomp aarde van een kerkhof, waarin hij een schimmel ontdekte die het be- faamde antibioticum strepto- mycine afscheidt. Het in zuivere vorm be reide penicilline (afkomstig van de schimmel Penicillium notatum Westling) was slechts het eerste antibioticum, dat de lange rij zou openen. Bijkans overal, waar sprake is van actieve micro-flora, worden antibiotica aangetroffen. Zo werd in 1947 op een akker in Venezuela de schimmel gevonden die Chloromycetin vervaardigt, een anti bioticum dat een hoge werkzaamheid heeft tegen vein voor het menselijke or ganisme schadelijke bacteriën en zelfs tegen enkele virussen. En de Amerikaan Benjamin Duggar vond na onderzoek van bijna 2000 monsters aarde uit alle delen van de wereld 6000 verschillende schim- melsorten, waaronder een buitengewoon waardevol exemplaar die het aureomycin afscheidt, een antibioticum dat een dode lijke of verlammende werking uitoefent op minstens 50 verschillende soorten bac teriën. De lijst met antibiotica is momen teel dan ook onoverzienbaar, want elke maand komen er een paar bij. Als de natuur door antibiotica in even wicht wordt gehouden, spreekt het wel haast vanzelf, dat de mens reeds vroeg onbewust hiervan gebruik heeft gemaakt Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden Advertentie dié is het toch maarl Ook in Virginia en American HflMI Naar de Hollandsche Bank-Unie mee deelt staat op dinsdag 10 november de in schrijving open op 5 miljoen, 5 percent 25-jarige obligaties in stukken van 1000 ten laste v&'n de Groninger Industrieele Crediet Bank n.l. te Groningen tegen 100 percent. De obligaties worden aangeboden ter vrije inschrijving. Storting op 1 decem ber. Officiële beursnotering zal worden aangevraagd. De lening is aflosbaar a pa ri in 1965 tot en met 1984, op 1 december, in 20 jaarlijkse termijnen van elk f 250.000. Vervroegde algehele of gedeeltelijke aflos sing is voor 1 december 1970 niet toege staan. Op of na die datum, in de jaren tot en met 1974 a 101 percent, daarna pari. Over het doel van de emissie zegt het prospectus: De voortdurende expansie van de vennootschap en de overneming van het bedrijf van de Haba (Haagse Bank voor Handel en Crediet) maken het ge wenst tot deze emissie over te gaan ten einde de gezonde financiële structuur te behouden. Ter uitbreiding van de beschik bare middelen heeft de maatschappij in het verleden, en steeds met succes, een beroep op de kapitaalmarkt gedaan, uit gaande van het standpunt, dat het bank krediet als overbrugging moet fungeren om dan telkens, indien mogelijk, te wor den geconsolideerd. De directie meent dat het groeiproces van het afbetalingskrediet in Nederland nog niet is geëindigd. Het maatschappe lijk kapitaal is 5 miljoen, waarvan eind 1958 was geplaatst f 2 miljoen. In ver band met de overneming van de Haba in september 1959 werd het geplaatste en vol gestorte kapitaal verhoogd met 750.000. De aard van het bedrijf is het verlenen van kredieten aan handel, industrie en particulieren ter financiering van de aan koop van roerende goederen, waaraan huurkoopovereenkomsten ten grondslag liggen. Vooral na de tweede wereldoorlog heeft het bedrijf een grote expansie on dervonden. De directie meent dat het afbetalings krediet in onze samenleving reeds een vaste plaats heeft verworven. De vergro ting van de omzet in 1958 en de eerste helft van 1959 heeft een stijging van de be drijfskosten met zich meegebracht, maar deze stijging werd in de hand gehouden Dit betekent dat de rentabiliteit werd ver beterd. In 1958 kon dan ook een belangrijk hogere omzet worden verwerkt met een geringere oersoneelbezetting. De wereldspaardig 1959 heeft bij de Spaarbank voor de stad Amsterdam de volgende resultaten opgeleverd 1959 1958 Bedrag inbreng f 708.932 615.000) Bedrag terugbetaling 172.182 161.000) Aantal posten inbreng 14.451 11.332) Aant. posten terubet. 1.014 926) Aant. nieuwe ooekjes 1.534 1.984) Het normale aantal inbrengposten is dagelijks 2.000. De Raad van Ministers voor de Euro pese Economische Gemeenschap heeft goedgekeurd dat met gelden van het ont wikkelingsfonds vier investeringsprojecten zullen worden gefinancierd in Madagas car en Frans Polynesië. In Madagascar zullen twee bevloeiings werken worden uitgevoerd en zal een weg worden verbeterd. In Polynesië zal een haven worden aangelegd. Voor deze in vesteringen is in totaal een bedrag van 4.224.000 dollar beschikbaar gesteld. De Europese Commissie heeft voorts voorstellen goedgekeurd tot financiering van projecten van sociale aard in Soedan, in de nieuwe republiek Haute Volta en in het gebied van Comores. Het gaat hier om een totaal bedrag van 2.027 000 dollar 32. Tevreden liet de kapitein zijn blik ken dwalen over de bemanning. Het gaf hem een trots gevoel, dat hij deze ruwe lieden zo goed onder de duim had. Al zijn orders volgden ze stipt op, zelfs het bevel om deze maaltijd van Maitre Moutarde te nuttigen Maar plots werden zijn trek ken donkerrood van verontwaardiging Een van de zeerovers schoof met een kramp achtig vertrokken gezicht het eten van zich af. „Wulluffe knuf durruf", kermde hij. „Wat betekent dit, vriend?" bulderde de kapitein „Waarom eet je niet meer? Moet ik dit soms opvatten als muiterij?" De piraat staarde zijn commandant met uitpuilende ogen aan. Hij was ten prooi aan de grootste verwarring en slechts lang zamerhand drong het tot hem door, dat hij beter de verstandigste partij kon kiezen. „Kapitein" sprak hij bleek, maar vast beraden, „dit is inderdaad muiterij". Even heerste er een doodse stilte, toen werd die verbroken door het geluid van vallen de en brekende borden „Ik ben ook een muiter Ja, ik ook. Ik weiger om te eten.schreeuwden de zeelieden door elkaar. Voor de tweede maal op de ze dag stond de kapitein tegenover een si tuatie, die hij nog nooit eerder had mee gemaakt. Moet ik daaruit opmaken, dat jullie deze maaltijd niet lekker vinden?" vroeg hij onzeker. De commissie van Arabische petroleum- deskundigen in Djeddah heeft eenstem mig de aanbeveling gedaan, dat de rege ringen van olie-producerende landen een groot aandeel in de winst eisen van de maatschappijen die in hun grondgebied opereren, aldus het persbureau Midden Oosten. De commissie drong er ook bij de Arabische landen op aan alle buitenlandse oliemaatschappijen die in Algerije ope reren, te boycotten omdat „door hun werk Frankrijk wordt geholpen zijn agressie in Algerije voort te zetten". De voorzitter van de commissie van Arabische oliedeskundigen, Abdoellah el Tariki, heeft in een vraaggesprek met het onder leiding van de regering van de Ver enigde Arabische Republiek staande pers bureau voor het Nabije Oosten gezegd dat de buitenlandse oliemaatschappijen in het Nabije Oosten nationale maatschap pijen moeten worden onder leiding van Arabische regeringen om Arabische be langen te dienen. Abdoellah el Tariki zei dit tot een verslaggever van het persbu reau te Djeddah in Saoedi-Arabië. De tweede buitengewone vergadering van Hagemeyer en Co's Handelmaat schappij heeft het voorstel tot statuten wijziging met tenminste 2/3 van de uitge brachte stemmen aangenomen. Niettegenstaande het bestuur op een aantal in de eerste vergadering door aan deelhouders naar voren gebrachte sugges ties was ingegaan, bleek bij velen het be zwaar tegen de invoering van de oligarchi sche clausule toch dusdanig zwaar te we gen, dat zij zich tegen de nieuwe statuten uitspraken. De vraag wanneer de emissie te verwachten is, gaf aanleiding tot een gedachtenwisseling over de kwestie wat zou moeten geschieden, wanneer het departe ment van justitie onverhoopt bezwaar zou maken tegen de oligarchische clausule. Op het ogenblik-is de gang van zaken bij J. A. Carp's Garenfabrieken N.V. te Hel mond. aldus de directie in de heden ge houden buitengewone algemene vergade ring, bevredigend en zelfs beter dan ver leden jaar Aanvankelijk was men een beetje bang voor de komende maanden, maar dat is erg meegevallen want de n.v. is ruim van orders voorzien. Het tekort aan werkkrachten in Helmond en om streken is nog steeds aanwezig, en het is niet altijd mogelijk voldoende arbeiders tan te trekken De goudproduktie in Tsjechoslowakijc In het in Tsjechoslowakije verschijnende maand blad „Natuur en Gemeenschap" wordt beweerd dat in het gebied van Kremnice in Slowakije zo veel goud zit dat de binnenlandse behoefte voor driehonderd jaar is gedekt. Tsjechoslowakije's goudproduktie is in de laatste dertig jaar bijna vertienvoudigd. In 1929 werd maar 156 kilo ge produceerd. in 195" was dat gestegen tot 1479 Kilo. Samenwerking tussen Engelse en Westduitse vliegtuigindustrie Naar te Bonn werd vernomen zouden de Engelse Rolls-Royce-fabrieken en de Westduitse techni sche onderneming M.A.N. voorbereidingen treffen voor een samenwerking op lange termijn Aan genomen wordt dat er reeds een informele over eenkomst bestaat tussen beide ondernemingen voor samenwerking bij de ontwikkeling van een nieuw type kleine straalmotor voor vliegtuigen. Studenten. Vorige week zijn in de West duitse hoofdstad drie Russische stu denten aangekomen om er aan West duitse universiteiten te gaan studeren. Zij zijn de eerste drie sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog. Het drie tal is in Bonn onder auspiciën van het verdrag voor culturele betrekkingen, dat in 1958 tussen West-Duitsland en Rusland is gesloten. Stemming-maken. Het communistisch Chinese persbureau Nieuw China heeft 'aterdag een bericht uitgezonden, dat Nederland 10.000 man troepen uit Suriname en 800 uit Nederland naar Nieuw-Guinea heeft gezonden in ver band met toenemen van anti-Neder landse stemming daar. De troe pen zouden per vliegtuig zijn overge bracht via Australië en de Philippijnen. Rus worden. Een twintigjarige Ameri kaan, Lee Harvey Oswald, een oud marinier, heeft „om politieke rede nen" het Russisch staatsburgerschap aangevraagd „Ik wil nooit om welke reden ook terug naar de Verenigde Sta ten", vertelde hij aan een correspon dent van U.P.I. in Moskou. Oswald is de derde Amerikaan die de laatste maanden de Russische nationaliteit aanvroeg. Opvolger. President Eisenhower heeft Livingston T. Merchant, een functio naris van de Amerikaanse buitenland se dienst, beroemd tot opvolger van Robert D. Murphy als staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken. Dit werd bekendgemaakt na een onderhoud van de president met de minister van Bui tenlandse Zaken Herter. Vrijspraak. Een Westberlijnse rechtbank heeft de vroegere commandant van het kamp Boergenmoor", Wilhelm Rohde. vrijgesproken van moord en mishandeling. Rohde. die van 1938 tot 1941 kampcommandant was, werd in 1948 tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De openbare aanklager achtte hem schuldig aan moord en 69 gevallen van mishandeling. Werkzoekenden. De Engelse immigratie- autoriteiten hebben 57 Indiërs, die za terdag uit Calais in Dover aankwamen, verboden aan land te gaan. Men is er niet geheel van overtuigd, dat hun pas poorten en visa niet vals zijn. Veel In diërs komen naar Engeland om er werk te zoeken, sommigen met valse papie ren. Kaart. De Westduitse federatie van vluch telingen heeft opgeroepen tot een boy cot van de B.E.A. (British European Airways), omdat in sommige vliegtui gen enige tijd een kaart is gebruikt, waar het gebied ten oosten van de Oder en Neisse als Pools werd aange geven. De kaart is inmiddels vervan gen. na informele stappen van de Bondsregering. Verkeerd aangesloten. Een loodgieter te Crestview, een plaats van 10.000 inwo ners in Florida, heeft zaterdag paniek gezaaid door bij een reparatie de hoofd buis van de waterleiding aan te sluiten op eer groot reservoir met "utagas. In korte tijd deden zich ir drie huizen he vige ontploffingen voor. waarbij vijf personen werden gewond. Alle bewo ners werden gewaarschuwd, de water kranen dicht te laten totdat de fout zou zijn hersteld Geen behoefte. Ongeveer 20 negers en ne gerinnen hebben zaterdag te Johannes burg verhinderd, dat de Zuidafrikaan- se minister voor Onderwijs aan Ban toes, Maree. een school voor negerkin deren opende. Toen de minister bij de school in een negerwijk een redevoer- ring wilde houden, riep de menigte: „Ga weg" en „Ga naar huis, baas Maree". Superkikker. Een kikvors, genaamd 'Dia na Dors, heeft in een wedstrijd te Els- burg, nabij Johannesburg, zaterdag een sprong van 5,055 meter gemaakt. Hiermee zou het dier het wereldrecord dat met 4,902 meter op naam van de Amerikaanse kikvors Lucky stond, heb ben '-erbeterd. Wanhoop. Een 29-jarige Japanse kantoor employé. die zich in Nagasaki bevond, toen in 1945 een Amerikaanse atoom bom op deze Japanse marinebasis werd uitgeworpen, kreeg dezer dagen een dochtertje- met een hazenlip. Ervan overtuigd, dat deze gezichtsmisvor ming het gevolg was van de radio actieve straling, waaraan hij had bloot gestaan, nam hij zijn doehterite van enkele dagen mee naar een park. waar hij het kind wurgde Vervolgens nam hij zelf een zeer sterke dosis slaapmid delen in. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde kwam het weet op het vasteland van West-Europa gelei delijk meer onder invloed van hogedrukge- bieden. Wel veroorzaakten de opvullende oude depressies en zwakke frontensyste- men tijdelijk nog veel bewolking en plaat selijk wat regen of motregen, terwijl zich tijdens opklaringen gedurende de nacht op verschillende plaatsen mist vormde bij ta melijk 'age temperaturen. Op de oceaan trok een depressie met een luchtdruk in de kern van 980 millibar in noordoostelij ke richting langs het op 800 km. ten wes ten van Ierland gestationeerde weerschip. Deze depressie gaat in eet, beperkt gebied vergezeld van een zware storm, welke juist het noordelijk deel van de Noordzee zal kunnen bereiken Een koufront ervan zal ons land morgen naderen, waardoor er wat meer wind komt en de regenkansen weer groter worden. Ook zullen de temperatu ren komende nacht minder laag worden dan afgelopen nacht De depressie wordt gevolgd door een nieuw nog in betekenis toenemend geoied van hoge luchtdruk, dat •cich snel in de nehting var de Britse eilan den uitbreidt WERKRAPPORTEN Dinsdag 3 november Zon op 7.36 uur, onder 17.10 uur. Maan op 10.27 uur, onder 19.31 uur. Maanstanden 7 nov. 14.23 uur eerste kwartier. 15 nov. 10.42 uur volle maan. 23 nov. 14.03 uur laatste kwartier. 30 nov. 9.46 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 2 november loog water 4.11 en 16.30 uur ,aag water 12.18 en uur. Dinsdag 3 november loog water 4.56 en 17.14 uur. Laag water 0.40 en 12.57 uur. det hoog en laag watei te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden binnen en buitenland -H a w d u. a Neerslag laatste 'JA uur 5 o QJ S c3 Den Helder onbewolkt z 12 0,2 Ypenburg mist windst. 11 0 Vlissingen onbewolkt windst. 12 0 Pielde mist windst. 8 0,3 De Bilt mist w 9 0,3 Twente mist windst. 8 0,6 Eindhoven mist windst. 9 0 Zd Limburg mist windst. 9 0 Helsinki geheel bew zzw 7 0 Stockholm licht bew w 7 10 Oslo mist windst. 8 2 Kopenhagen mist wzw 7 0 Aberdeen half bew zzo 10 0,1 Londen geheel bew z 14 0 Amsterdam mist windst. 10 0 Brussel mist zw 12 0,3 Parijs mist windst. 13 0,6 Bordeaux geheel bew. windst. 16 0 Grenoble licht bew windst. 12 0 Nice onbewolkt nnw 17 0 Berlijn mist windst. 10 0) Frankfort motregen windst. 10 0,1 München geheel bew zw 8 0,2 Zurich onbewolkt windst. 8 0,1 Genève licht bew zw 10 0 Locarno onbewolkt '.O 14 0 Wenen half bew 'vindst. 12 0 Innsbruck zwaar be" w 8 1 Rome half bew no 13 4 Ajaccio licht bew ono 17 0 Madrid onbewolkt ndst 20 0 Mallorca zwaar bew ino 0 Athene zwaar bew windst. 22 1 Lissabon onbewolkt ono 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2