t NÜ 'n TIP ®SH0Dfl Westelijke topconferentie op 19 december in Parijs Dibelius kon ongehinderd preken in Oost-Berlijn TIP van BOOTZ Parijs zeer voldaan over Kroesjtsjevs mildheid CRITIEK OP GERBRANDY VAN GRAAF ALANBROOKE r DE FKKM Kongo's toekomst herenoverjassen Frankrijk acht zich internationaal en nationaal vrijgevig bediend <=Praatótoel \Van dag tot dag Wigtiy bepleit belangen der kleine NA VO-landen Meer dan 1400 doden na stormramp in Mexico Overweldigende belangstelling in Mariènkirche Het huurkoopsysteem in Tsjechoslowakije Prins Bernhard naar Mexico vertrokken Concilie vereist nog drie jaar voorbereiding Filmster bestolen Gp de Britse veldmaarschalk wilde in Oost-Indië niet de kastanjes uit het vuur halen A rnhem Oost-Indië Repliek MAANDAG 2 NOVEMBER 1959 Het smeulende vuur van de Kongolese rebellie is opgevlamd en heeft tientallen mensenlevens gekost. Terwijl Belgische legereenheden met drastische middelen de zwarte furie te lijf gingen, werd de agitator Loemoemba gearresteerd. De op stand is neergeslagen doch het totale beeld van deze troebelen heeft daardoor een sombere gelijkenis gekregen met re volutionaire ontwikkelingen elders, die zich steeds hebben gekenmerkt door een snelle groei naar volkomen chaos on danks aanvankelijke militaire successen van de koloniale regimes. Wat in Stanleystad is gebeurd, kan wor den gezien als een inleiding tot een zeer moeilijke periode in de Belgische kolonia le geschiedenis. De nationalistische be weging in Kongo heeft in tamelijk korte tijd een zekere bezieling weten te ontke tenen, die de ongetwijfeld op verandering van betrekkingen voorbereide Belgische regering heeft overrompeld. De primitie ve gemoederen der inlanders zijn gemak kelijk tot een snelle ontbranding te bren gen. De arrestatie van nationalistische topfiguren zal die ontbranding eerder tot een grotere verspreiding brengen dan blus sen. Martelaren zowel de gevallenen als de gearresteerden spreken bijzonder navrant tot de inlandse verbeelding en de neiging tot doodsverachtend fanatisme wordt erdoor aangewakkerd. Dit beeld is niet nieuw. Het is steeds weer opgedoken in koloniale vrijheidsoorlogen en de vol trekking van nieuwe verhoudingen tussen moederland en overzees gebied is altijd weer door de heftigheid en de hartstocht der vrijheidsstrijders in bloed en leed ge dompeld. Geen progressiviteit, hoe doortastend ook, kan een dergelijke ontwikkeling vóór-zijn of zelfs maar bijhouden. Uit parlementaire debatten in België is reeds gebleken, dat men bij onze Zuider buren weinig illusies koestert ten aanzien van een mogelijke „harde hand", die de rust in Kongo blijvend zou kunnen her stellen zonder dat tegemoet gekomen wordt aan de eisen van de revolutionaire beweging. Het Franse voorbeeld heeft de Belgen wellicht een nuttige les geleerd. De liquidatie van een koloniaal regime met gelijktijdige vervulling van verant woordelijkheden tegenover inlanders en kolonisten is een zeer gecompliceerde zaak, die een maximum aan inzicht in en aanvaarding van moderne ontwikkelingen in de verhoudingen tussen mensen, na ties, mensengroeperingen en rassen ver eist. Nationaal-economische overwegingen komen daar vaak vertragend tussen doch de zich telkens weer herhalende tragediën in diverse delen van de wereld onderstrepen toch, dat op den duur die economische belangen slechts tot blij vende factor kunnen uitgroeien, wanneer men tevoren niet te huiverig is geweest om ze voorlopig ondergeschikt te maken aan de plannen voor een nieuwe struc tuur. (Van onze correspondent in Parijs) Het officiële bericht, dat de staatshoof den of regeringsleiders van de Verenigde Staten, Groot-Brittannic, Frankrijk en West-Duitsland op 19 december in Parijs in nader overleg zullen treden met het oog op de latere topconferentie met de Sovjet- Unie, wordt in diplomatieke kringen als een ontegenzeggelijke overwinning voor president De Gaulle beschouwd. Bij dat vooroverleg willen de Amerikanen en de Britten zowel de datum voor de topconfe rentie als de agenda bepalen. Op het ogen blik zijn de westelijke mogendheden het over beide punten nog niet eens. Frank rijk houdt voorlopig vast aan een datum, die op zijn vroegst in de meimaand zal vallen, in de hoop voor dien zijn eigen kernbom tot explosie te kunnen brengen. Londen en Washington wensen daarente gen de conferentie bij voorkeur zo spoe dig mogelijk te houden, liever morgen dan overmorgen. Wat de agenda betreft is de steen des aanstoots vooral tussen Bonn ener- en Lon den en Washington anderzijds gelegen. Bondskanselier Adenauer zou alleen over ontwapeningsproblemen willen spreken. Eisenhower en Macmillan wensen ook de Duitse hereniging op het diplomatieke me nu te plaatsen. Adenauer vreest dat het Westen op het ogenblik gevaar zou kun nen lopen inzake die beide laatste proble men te grote concessies aan de Russen te doen. Frankrijk heeft zich over die even tuele programmapunten nog niet uitge sproken. Vermoedelijk hoopt De Gaulle hier een bemiddelende rol tussen Ade nauer en de beide Angelsaksische leiders te kunnen spelen. In Parijs verwacht men wel, dat op 19 december een zware druk op De Gaulle zal worden uitgeoefend de datum van de topconferentie zo spoedig mogelijk te stellen. Dat De Gaulle zich echter op 19 december heel plooibaar zal tonen acht men hier nu nog minder waar schijnlijk geworden, nu Kroesjtsjev zich zaterdag in zulke welwillende termen je gens Frankrijk en zijn president heeft uit gelaten. Eisenhower gezond WASHINGTON (Reuter) —President Eisenhower heeft zaterdag na het jaarlijk se onderzoek het Walter Reed hospitaal verlaten. In een medisch bulletin wordt gezegd dat de president uitstekend gezond blijft maar alleen een chronische lichte bronchitis heeft. De artsen adviseren de president steeds wanneer dit mogelijk is naar een warm en liefst droog klimaat te gaan. BONN (AFP) De seci'etaris-generaal van de NAVO, de Belg Paul Henri Spaak, wordt vrijdag in Bonn verwacht waarna hij besprekingen zal voeren met Adenauer MEXICO (AFP) De wervelstorm, die dinsdag een uitgestrekt gebied aan de Mexicaanse westkust heeft getroffen, heeft volgens officiële gegevens meer dan 1.400 mensen levens geëist. Verder zijn er 200.000 getroffenen. De schade wordt geschat op 3,5 miljard pesos (ruim één miljard gul den). Van de 1471 inwoners van het mijn- bouwplaat.ie Minatitlan in Manzanillo zijn meer dan 800 mensen omgekomen. Van de 51 inwoners van het gehucht Parota over leefde slechts één de ramp. Advertentie VERTROUWENSNAAM ANEGANG HOEK L VEERSTRAAT (Van onze correspondent in Bonn) Dr. Otto Dibelius, voorzitter van de zaad van de evangelische kerk, en bisschop van Berlijn-Brandenburg, heeft gisteren ongehinderd in de Mariënkirch te Oost- Berlijn kunnen preken. Er kwamen niet zoals men had verwacht demonstra ties van communistische Oostduitse zijde voor en evenmin heeft men gepoogd Di belius de toegang tot Oost-Berlijn te be letten. Er was alle reden voor deze verwach tingen. Dibelius heeft onlangs in een brief aan de Hannoverse Evangelische bisschop Lilje gezegd, dat een christen eigenlijk niet gehoorzamen kan aan een communis tische overheid. Dat zette kwaad bloed bij de Oostduitse regering, de Oost-Ber- lijnse loco-burgemeester Schmidt dreigde dat Dibelius, die in het begin van iedere maand in Oost-Berlijn pleegt te pi'eken de toegang tot dit stadsdeel zou worden ont zegd. Er was een overweldigende belang stelling voor deze dienst: tweeduizend ge lovigen kwamen naar Dibelius luisteren. Wel scholden enige communisten jour- In de laatste twaalf maanden heeft het systeem van huurkoop, in de communis tische wereld eens gebrandmerkt als een .kapitalistisch kwaad", in Tsjechoslowa- kje een hoge vlucht genomen. Tussen juli en september van dit jaar, zo melden Tsjechische kranten, werden 16.194 televi sietoestellen, 28.281meubelen en 14.585 notorfietsen verkocht. k De autoriteiten in Tsjechoslowakije kwamen in november orig jaar op hun af keer van het huurkoopsysteem terug. Sindsdien hebben 144.000 personen van de mogelijkheid dezer wijze van aanschaf fing gebruikgemaakt. Voor een bedrag van 530 miljoen Tsjechische kx-onen is tot op heden in termijnkoop verhandeld. nalisten en fotografen voor de kerk uit, maar de honderden gelovigen die geen plaatsje in de kerk konden vin den en buiten moesten blijven staan, wer den ongemoeid gelaten. Het afgelopen weekeinde heeft men van Oostduitse zijde getracht van Dibelius een soort loyaliteitsverklaring ten gunste van het communistische regime in Oost- Berlijn los te krijgen. In besprekingen met het Oostberlijnse stadsbestuur en in de Oostberlijnse pers had men de Evan gelische bisschop gedreigd met uitslui ting uit de stad. indien hij niet zou buigen voor het communistische regime. Applaus De tekst van Dibelius' preek was: „za lig zijn die hongeren en dorsten naar de gerechtigheid, want zij zullen verzadigd worden" (Mattheüs 5:6). Voor het grootste deel handelde de preek over Luther's strijd voor zijn begin selen. Slechts de volgende passage zou men kunnen beschouwen als een zijdeling se verwijzing naar zijn geschil met de Oostduitse autoriteiten: Luther schreef dat christenen zich aan iedereen behoren te onderwerpen, maar vrij zijn in hun be slissingen wanneer zij de weg van God volgen". In de preek kwam het woord „overheid" niet voor; wel gebruikte hij het in zijn slotgebed waaarin hij zei: „Geef iedere overheid de geest van de wijsheid en van de gehoorzaamheid te genover uw wil". Toen Dibelius de kerk verliet, begroetten honderden mensen hem met applaus. Inmiddels is in West-Duitsland nog al tijd een debat aan de gang over de stel ling van Dibelius, inzake de gehoorzaam heidsplicht van de christen aan de over heid van een totalitaire staat. Dibelius krijgt daarbij steun van Gerstenmaier. de president van de Westduitse Bondsdag (Tweede Kamer) te Bonn, maar de voor zitter van de Evangelische kerk in West- falen Wilms kantte zich er tegen. Volgens Wilms rechtvaardigt Dibelius' stelling op geen enkele wijze de ernst van de toestand, waarin de christen in Oost-Duitsland ver keert. en de minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, over de voorbereiding van de NAVO-conferentie die medio december in Parijs zal worden gehouden. BRUSSEL (UPI) De Belgische minis ter van Buitenlandse Zaken Paul Wigny zal op 9 december naar Londen gaan voor besprekingen met zijn Britse ambtge noot Selwyn Lloyd. Op 13 november gaat minister Wigny naar Bonn voor besprekin gen met Adenauer. Minister Wigny huldigt het standpunt dat de kleine NAVO-landen volledig op de hoogte moeten worden ge houden van alle stappen die aan de top conferentie voorafgaan. Spaak zou heb ben voorgesteld de NAVO-conferentie, die op 15 december in Parijs zou beginnen te verschuiven, zodat deze zou samenvallen met de topconferentie. Advertentie per hele fles f 6.15 (Van onze correspondent in Parijs) Parije regeringskringen hebben met uit gesproken voldoening kennis genomen van de rede die premier Kroesjtsjev zaterdag voor de Opperste Sovjet heeft uitgespro ken. jn uitlatingen in algemene zin over de internationale situatie hadden, zo merkt men hier op, evengoed uit de mond van iedere leidende westerse staatsman kunnen komen. De reden waarom men in Parijs bijzonder gelukkig is over deze Mos- kovitische klanken ligt in de verklaringen die de Russische premier aan de voor Frankrijk alles overheersende Algerijnse kwestie heeft gewijd. Na Frankrijk eerst een welwillende klop op de schouders te hebben gegeven om dat ook Parijs de Oder-Neisse linie als de finitieve grens tussen Polen en Duitsland heeft aanvaard, zei de Russische leider, dat generaal De Gaulle thans maatrege len genomen heeft waardoor Algerije zich vrij en onafhankelijk zal kunnen ontwik kelen, terwijl de levensbelangen der bei de partijen niettemin gegarandeerd zul len kunnen blijven. Vooral vanwege die laatste toevoeging is men in Parijs in niet geringe mate op getogen. Kroesjtsjev, zo laat men hier uitkomen, heeft nu met zoveel woorden het beginsel der traditionele en historische banden tussen Frankrijk en Algerije er kend. De uitnodiging van generaal De Gaulle aan Kroesjtsjev om binnenkort naar Pa rijs te komen de datum is nog altijd niet vastgesteld heeft zo, in de ogen van Franse regeringskringen, haar eerste vruchten al afgeworpen, die zowel op in ternationaal als op binnenlands terrein kunnen wórden opgeraapt- Voor de Franse' positie in de UNO is het inderdaad niet zonder betekenis dat de Russische premier voor de debatten over de Algerijnse kwestie nu uit het vaatje der tegemoetkomendheid tapt. En voor de binnenlandse vrede is deze uitlating van niet minder gewicht, nu deze week de Franse communisten hun partijcongres in Parijs zuilen houden. Het is trouwens hier al opgevallen, dat de partijsecretaris, Maurice Thorez, in een recent hoofdarti kel in het partijblad L'Humanité De Gaul le's Algerije-plan bijzonder welwillend heeft bejegend. Voor al te luidruchtige juichtonen is het ogenblik voor Frankrijk echter nog niet gekomen. Zowel Kroesjt sjev als Thorez heeft voldoende slagen om de arm gehouden om onmiddellijk de vrij heid en oppositie te hernemen indien de Franse regering eens geen verdere gevol gen zal geven aan de liberale voornemens, die De Gaulle op 16 september heeft gepro clameerd. Die duidelijke reserves van Russische zijde zouden overigens voor Frankrijk als een niet overbodige stimu lans kunnen dienen om het na precies vijf jaren Algerijnse oorlog gisteren was het de verjaardag ten aanzien van De Gaul le's vredesvoorstellen niet bij woorden te laten. In dat licht zien diplomatieke kringen met nog meer spanning uit naar de ver klaringen die De Gaulle op 10 november bij zijn persconferentie zal afleggen. Doch in het algemeen kan toch wel reeds wor den vastgesteld, dat Kroesjtsjevs waarde rende uitlatingen er niet weinig toe heb ben bijgedragen om het klimaat van zijn aanstaande ontmoeting met De Gaulle in Parijs duidelijk te verbeteren. (UPI) Zondag ging de Algerijnse oor log zijn zesde jaar in met een reeks inci denten, waarbij achttien personen, allen mohammedanen, werden gewond. Het ge weld heeft in vijf jaar aan ruim 1.700 Europeanen en ruim 12.000 mohammeda nen het leven gekost. Behalve de meer dan 13.700 personen die door terroristische ac tiviteit het leven lieten, zijn naar schatting 10.000 Franse militairen gedood en is het aantal rebellen dat viel volgens sommige schattingen tien maal zo hoog. Peruaans plan voor jungle kolonisatie door Nederlanders LIMA (UPI) Voor zijn vertrek per vliegtuig naar Mexico heeft prins Bern hard zaterdag in Lima besprekingen ge voerd met de Peruaanse minister van openbare werken, Alfonso Rizo Patrón. Na afloop van dit overleg verklaarde de Prins aan een UPI-verslaggever met levendige belangstelling te hebben kennis genomen van een Peruaans plan voor Nederlandse kolonisatie van onontgonnen gebieden in Peru. Het ministerie van Openbare Wereken zal deze kwestie bestuderen en van zijn bevindingen een rapport naar Nederland zenden. Het bezoek van Prins Bernhard aan Pe ru is bijzonder gevarieerd geweest. Hij maakte een tocht met een' militair trans portvliegtuig naar een vliegveld in hel oerwoud dat met machetes was uitgekapt en voerde lange gesprekken met kolonis ten over de kansen op succes bij ontgin ning, de technieken die hierbij worden toe gepast en de omstandigheden waaronder wordt gewerkt. Per jeep bezocht de Prins Satipo. De verkeersweg die Satipo met het veertig ki lometer verder gelegen Lima verbond is. onlangs door een aardbeving vernield, en slechts per jeep is het mogelijk de hoofd stad te bereiken. Het verkeer gaat nu voornamelijk door de lucht naar San Ra mon, dat nog een wegverbinding met Li ma heeft. Als gevolg van de slechte verbindingen kunnen sinaasappelen, ananassen en kof fie niet worden vervoerd. De oogst ligt te rotten op de velden. Volgende maan hoopt men de weg echter zoverre te hebben her steld dat zij in beperkte mate kan wor den gebruikt. In dit gebied. Chanchamayo, is onlangs hoogwaardig mangaan- en ijzererts gevon den. De voorraden zijn zo groot dat het niet uitgesloten moet worden geacht dat Peru het eerste mangaanland ter wereld zal worden. Zaterdagavond vertrok prins Bernhard naar Mexico City en Los Angeles. Hij werd uitgeleide gedaan door de Nederlandse ambassadeur in Lima, jhr. mr. G. Bee- larts van Blokland en leden van de Ne derlandse gemeenschap. •:en beeld van het bezoek van Prins Bernhard aan Peru: de Prins in ge sprek met de Peruaanse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Porras Bar- renechea en de echtgenote van de president, van de republiek, mevrouw Malaga de Prado, tijdens een ontvangst in Lima ROME (Reuter) De pauselijke staats secretaris, kardinaal Tardini, heeft vrij dagavond te Rome gezegd dat het concilie dat Paus Joannes XXIII bijeengeroepen heeft, zeker nog drie jaar voorbereiding vereist. Kardinaal Tardini zei op een pers conferentie. dat he't concilie in de Sint Pieter bijeen zal komen onder de naam ..de tweede Vaticaanse raad". De raad zal een uitnodiging opstellen voor alle christe nen, onder wie orthodoxen en pi-otestan- ten. „tot hereniging in de rooms-katholieke kerk". Het concilie is een interne zaak van de rooms-katholieke kerk, aldus Tardini Nfet-rooms-katholieken kunnen alleen als waarnemer de bijeenkomsten bijwonen. I-Iij dacht niet, dat niet-rooms-katholieke kerken zullen worden uitgenodigd waar nemers te zenden, daar dergelijke uitnodi gingen in bepaalde gevallen misschien ver warring zullen wekken. Volgens de staats secretaris zal de Paus zich niet verzetten legen de aanwezigheid van waarnemers. „De rooms-katholieke kerk heeft niets te verbergen", zei hij. Verder zei hij dat de rooms-katholieke kerk hoopt dat leden van andere kerken zullen worden aangetrokken zowel door het schouwspel van de eenheid der rooms- katholieke kerk als door de maatregelen die genomen zullen worden ter zuivering en versterking van de kerk. In de nacht van zaterdag op zondag is er uit het huis van de filmactrice Martha Hyer voor 75.000 dollar (ongeveer 285.000 gulden) aan juwelen, bont en schilderijen gestolen. Onder de gestolen schilderijen bevonden zich Renoirs „Gabrielle" en een straatgezicht in Montmartre van Utrillo. Minder valide In het houten doosje, dat de timmer man altijd bij zich heeft, werden spijkers gegooid, glimmende, gladde spijkers met vlijmscherpe punten. Ze kwamen vers van de grossier. „Zo, dat is voor morgen," zei de am bachtsman en ruimde z'n boel op. Het bleef even stil in de doos. Niet lang. Toen bleek er tussen de nieuw aangeko- menen een botte spijker te liggen. Eerst werd er zacht gefluisterd van: „Wat een prul! Kijk es wat een rampfi guur, zeg!" Daarna kwamen er brutale vragen: „Jó wat denk je wel van jezelf, hoe durf je je tussen onze prachtig gefabriceerde licha men te vertonen, hoe kom je aan die stom me kop? Verbeeld je maar niet, dat je roestvrij bent." Er werd gegiebeld en branie gemaakt van jewelste tot de volgende morgen. De wat mislukte spijker, die zich be deesd tegen de wand van de doos drukte, zei niets terug. Was hij beschaamd of on gelukkig? Voelde hij zich zwaar beledigd of berustte hij in het feit niet geslaagd te zijn, niet voldoende gevormd te zijn voor het leven? Toen kwam de timmerman. Met forse klappen (spijkers houden van de hamer) sloeg hij de hele prachtig ge punte voorraad in vers hout. In de deur post, in de vloer, in het kozijn en in de drempel. Muurvast zaten ze, prachtig op hun plaats. Ze gnoven van genoegen, knipoogden uit de verte begrijpend tegen elkaar in de richting van het afgebotte ding, dat door de werkman op tafel apart was gelegd. Ze giebelden toen het ten slotte toch werd op gepakt. „Nu gaat'ie bij het oud roest", meenden zij. Maar, lieve deugd... Ineens nam de man een hamer en drevelde met behulp van de afgekeurde spijker al het jonge goed nog eens extra op de verworven plaats, wel één, twéé millimeter in het hout. Daarna kwam de schilder en maakte, eerst met plamuur en later met verf, de ijzeren koppen volkomen onzichtbaar. De spijker leefde nog lang en gelukkig in de gereedschapskist te midden van voor name werktuigen. Soms praatte hij daar mee over het ge wone spijkervolk. Clemens Pincet Advertentie oon sensatie f (Zie advertentie op pag. 14) (Van onze correspondent in Londen) In het tweede deel van de oorlogsdag boeken van de vroegere chef van de Brit se generale staf veldmaarschalk graaf Alanbrooke, dat door Collins in Londen is gepubliceerd (over de periode 1943-1946, bewerkt door de historicus Arthur Bryant onder de titel „Triomf in het Westen") be weert Alanbrooke, dat generaal Eisenho wer kort voor Hitlers offensief in de Ar dennen aan het golfspelen was bij Reims. Hij schrijft, dat Eisenhower er buiten stond en vrijwel geen deel ha«d aan de oorlogvoering. In het afgelopen weekeinde is hiertegen scherp geprotesteerd door een Amerikaanse ra dioreporter, die er getuige van was, dat Eisenhower het op dat ogenblik juist zo druk had met voortdurende conferenties en inspecties, dat hij nauwelijks tijd ge had heeft om ook maar een blik op de golfbaan te werpen Eisenhower's pers chef, Hagerty, heeft op een persconferen tie verklaard, dat het Witte Huis geen commentaar zal leveren op critiek op Eisenhower's beleid als opperbevelhebber tijdens de oorlog. In dit vervolg op het eerste dagboek, dat twee jaar geleden werd gepubliceerd „Ommekeer van het getij" wemelt het van critiek op Eisenhower, die door Alanbroo ke een uitstekende en charmante coördi nator, maar een slecht aanvoerder ge noemd wordt. Montgomery en Alanbrooke heffen in hun gesprekken en brieven bij na dagelijks jammerklachten aan over Eisenhowers besluiteloosheid en andere tekortkomingen. Hij was geen echte bevel hebber, maar meer een scheidsrechter tussen de onderscheiden belangen en liet de eigenlijke leiding aan anderen over, zo zeggen zij. Het scherpste punt van critiek is, dat Eisenhower een veel te zware taak op zich had genomen door de combinatie van het opperbevelhebberschap met het commando van de grondstrijdkrachten. Eisenhower wordt ook verweten, dat door zijn aarzeling wie de voorrang te ge ven, Montgomery in het noorden of Brad ley in het zuiden, de operatie bij Arnhem is mislukt. De Britten achtten het een ele mentaire fout, dat Eisenhower in Metz liet aanvallen toen Montgomery zijn handen vol had met Arnhem. Eisenhower vond het belachelijk, dat Montgomery alle voorra den voor zich opeiste. Ook volgens Alan brooke was Montgomery te voortvarend. Hij verwijt hem dat hij tot de aanval bij Arnhem is overgegaan voor zich van Ant werpen als toegangshaven te hebben mees ter gemaakt. „Maar," zegt Alanbrooke, „Eisenhower nam voor deze fout edelmoe dig de blaam op zich." Men mag zich door dit boek niet laten misleiden. Niemand zal beweren dat Eisenhower geen tekortkomingen bezat, maar Alanbrooke gaat als een typische on politieke militair veel te ver door Eisen hower persoonlijk van allerlei mislukkin gen de schuld te geven. Hij laat zich daar bij op sleeptouw nemen door Montgome ry, die zich zo vaak aan overdrijving schuldig maakt. Alanbrooke vergeet, dat Eisenhower onder politieke druk van Wash ington stond en dat hij niet vrij was in vele van zijn beslissingen. De grote fout zat eigenlijk in het gehele systeem van be velvoering. Eisenhower was ten slotte de man, die toen het erop aan kwam de groot ste morele moed toonde door het slechte weer ten spijt, het startsein voor de inva sie te geven. De supercritische Alanbroo ke kan er trouwens niet onderuit Eisen hower te roemen voor zijn optreden in cri- tieke ogenblikken. Dan juist komt altijd de wezenlijke Eisenhower naar boven. Met politieke problemen kon Alanbrooke zich niet ophouden. Zijn reacties op Ger- brandy's weeklacht" over de toestand in Nederland was dan ook uitermate koel en hij heeft geen goed woord over voor de klemmende betogen van Nederlandse zij de over Oost-Indië. Zijn korte dagboekno tities dienaangaande doen denken aan de uitingen van een dictator. Hij voelt er niets voor om, zoals hij zegt, voor de Ne derlanders de kastanjes uit het vuur te ha len. Als voorwaarde voor hulp aan de Ne derlanders die de kracht van de Indone sische beweging onderschatten, noemt hij de afkondiging van de dominionstatus. „Doen ze dat niet, dan laten we ze aan hun lot over," zegt hij, maar korte tijd la ter is hij toch bezorgd over Java en het stafcomité besluit er een extra divisie heen te sturen. Alanbrooke tekent zichzelf als de man, die alles ltijd beter wist en nagenoeg onfeilbaar is. maar zijn werke lijke persoonlijkheid komt in dit dagboek niet tot haar recht. Bryant onderstreept, dat dit geen biografie of geschiedschrij ving is. De aantekeningen zijn vaak on der grote spanning neergeschreven. Zo wel Churchill als Alanbrooke gingen her haaldelijk diep gebukt onder de zware last van hun verantwoordelijkheden, waren vaak uitgeput en uiterrpate prikkelbaar. Alanbrooke gaf later toe, dat hij Churchill soms verkeerd heeft beoordeeld en hij ge tuigt er in zijn inleiding van, dat er zonder Churchill geen triomf zou zijn geweest, maar zijn scherp oordeel over Eisenho wer handhaaft hij in een van zijn speciale recente aantekeningen bij het dagboek. Alanbrooke was oorspronkelijk wars van publikatie ervan bij zijn leven, maar hij ging daartoe over om de Amerikanen van repliek te dienen. Dit geschrift zal men daarom ook tegen andere soortgelijke boe ken moeten afwegen om de hele waarheid te ontdekken. Als een rode draad loopt door het betoog het bekende verschil i.i strategische opvattingen tussen de Britten en de Amerikanen, waardoor de oorlog voering zo bemoeilijkt werd. De nationale aspiraties van Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten speelden in dit interne con flict een grote rol. Het zat de Britten dwars dat zij, gezien het materiële Amerikaan se overwicht een ondergeschikte rol moes ten spelen en zij hunkerden naar een zelf standig initiatief.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3