WYBERT Bezwaren tegen voorgestelde subsidiëring van woningbouw Dagboek van een afperser Agenda voor Haarlem Professor Doka en Robotto Kort en bondig Zwaaraem aker 4 Dichterlijke visie Orgelspel door Piet Kee De radio geeft dinsdag Televisieprogramma Requiem voor een zwaargewicht A merikaanse televisie Hongaren in Nederland herdachten de opstand van 1956 Kerkelijk Nieuws Bouwondernemers adresseren aan Tweede Kamer Katwijkse logger pikte verloren lading netten op Een andere manier van lekker onf&ijfen 8 De bestemmingen van het Nationale Geschenk DOOR PIERRE NORD MAANDAG 2 NOVEMBER 19 5 9 De zondagavond gaf eindelijk het volle pond aan televisiegenot. Deze wat profane aanduiding slaat op de opvoering in het N.C.R.V.-programma van Christopher Fry's „De Eerstgeborene", onder regie van Peter Koen. Het betrof hier een tele- recording. Wat de kijkers misschien aan beeldhelderheid hebben gemist maar dat was weinig kregen zij ruimschoots ver goed door de keuze der hoofdrollen, waar in de regie nu veel vrijer was. Over het geheel voldeed deze televisie realisering uitstekend. De grondslag legde Fry met zijn sterke zin voor vergelijking en beeld spraak, dichterlijk, wijs en wat de com positie van zijn spel betreft van een symboliek, die de lotgevallen van de kin deren Israëls hun actuele waarde ver schaft, het spel een klassiek uitzicht deed bieden op de wereldgeschiedenis, waarin de klok van de eeuwigheid nooit stilstaat de grootste hoofdstukken van de Bijbel kregen een verhevigde en opportune be tekenis. Wij zullen, gezien de reeds be sproken toneelopvoeringen, ons van ver der commentaar op het werk van Fry ont houden. Dat het ook op het beeldscherm prachtig tot zijn recht kwam en ogenblik ken van grote innerlijke bezinning en be zieling teweeg bracht mag gelden als een compiiment voor de auteur èn als een be tuiging van respect voor Peter Koen en zijn spelers, die het in de vorm, waarin het tot ons kwam. waarlijk deden leven. Vooral de beeldregie was vol dynamiek en contemolatie. Deze uitersten werden door Peter Koen knap beheerst. Hij was zeer intelligent in de keuze zijner beelden, die telkens beantwoordden aan de noodzaak der situatie, steunend op een harmonieus daarbij getrokken tekst. Van de hoofd figuren veel goeds. Een in zijn sobere waardigheid en imponerende explosies machtig aangezette Mozes van Robert de Vries. Fors van allure tegenover hem de Pharao in de grimmige verschijning, welke Johan Schmitz hem verleende. Mooie bij rollen voor Manfred de Graaf als een spon taan voelende en reagerende Ramses en van Hans Culeman met zijn gekwelde jonge Jood. De bijdrage van Loudi Nijhof was evenmin te verwaarlozen. Wij zagen haar zelden zo sterk van spanning als in haar vertolking van de zuster van de Pharao. de centrale bindende figuur in het stuk. Een prille verschijning, goed van toon. bleek Simone Rooskens, die on een mooi debuut terug kan zien. Moeiliiker naar de aard van haar optreden had Lous Han sen het, die in de sfeer niet detoneerde, hoezeer dat gevaar voorhanden was. Peter Zwart had de decorkwesties fraai opgelost. Het was een overwegend geïnspireerde voorstelling, die ons het gevoel gaf een dichterlijke visie te hebben aanschouwd, welke niet snel in ons zal uitdoven. Het A VR O-programma van zaterdag geleek op dat van vier weken geleden. De „men tali st" Chan Canasta, zette zijn expe rimenten voort, waarbij hij niet altijd succes had en de weekendshow bevatte minder hoogtepunten dan vroeger. Daar door kreeg Johnny Kraaykamp gelegen heid te tonen wat hij waard is. Hij was geweldig op dreef in een internationaal programma, waarbij hij Hans Moser. een Parijzenaar. een Londenaar en een Zuid- Amerikaan op goede wijze imiteerde. Beeldschermer In de serie „Orgelmuziek uit Noord- Europa" zond de BBC zaterdagavond een orgelbespeling door Piet Kee uit. Hij gaf een concert op het in 1721 gebouwde orgel van de oude kerk van Zwolle. Het pro gramma duurde drie kwartier. Advertentie (Zie advertentie op pag. 14) HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.25 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.. voor uit, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Pro menade-orkest en soliste. (12.30—12.33 Land- en tuinb.meded.). 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zon newijzer. 13.20 Platennieuws. 13.35 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Voor de platte landsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 15.50 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitzend. Rijksdelen overzee: Een tentoonstelling in Suri name, door W. Joseph. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Gram. 18.30 Brabants halfuur. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.30 Piano recital. 21.00 Radio-philharm.ork. 22.25 Boek van de dag. 22.30 Nieuws. 22.40 Dr. Zjivago, hoorspel. 23.20 Gram. 23.55 - 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek voor het gees telijk leven, causerie. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Pianorecital. 11.10 Voor de zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouw- rubriek. Van veevoederkern tot veevoedervereni ging. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Strijkkwart. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Zang en piano. 16.00 Van mens tot mens. causerie. 16.15 Orgelspel. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dieren wereld en wij, caus. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Operamuz. 19.40 Journaal. 19.55 Hang het aan de grote klok, propaganda-actie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Kamermuz. 22.30 Nieuws. 22.40 Kamermuziek. 23.00 40 jaar en dan te oud?, caus. 23.10 Gram. 23.5524.00 Nieuws. RUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.35 Tuinbouwkroniek. 12.40 Pianospel. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Dansmuziek. 16.00 Koersen. 16.02 Duitse les. 16.17 Gram. 16.30 Ork.concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Amus.muz.17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 13.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. VARA 20.20 Filmprogramma. Een scène uit „De eerstgeborene": staande Mozes (Rob de Vries) met Pharao Seti 11 (Johan Schmitz). Advertentie Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met In het door Rod Sterling geschreven, door Gerrit Kouwenaar vertaalde Ameri kaanse televisiespel „Requiem for a heavy weight", dat de A.V.R.O. de kijkers op zon dag 22 november presenteert, zal Ko van Dijk de hoofdrol spelen. De Amerikaanse Federale Commissie voor de Handel (F.T.C.) heeft zondag bij monde van haar Vöbh2ittër ESrLW; Kint- ner opnieuw een scherpe veroordeling uit gesproken tegen oneerlijke praktijken in de commerciële televisieprogramma's. De commissie heeft talrijke klachten ontvangen over bepaalde adverteerprak- tijken na de onthullingen over het quiz schandaal, aldus Kintner. Hij deed een beroep op de televisiemaatschappijen maatregelen te treffen tegen program ma's van slechte smaak, waartegen wet telijk niets kan worden gedaan, maar die wel „overdrijven, irriteren en afschuw verwekken". De commissie zelf zal haar optreden tegen bedriegelijke adverteer- methodes verscherpen door een verdubbe ling van zijn controlestaf. Het blad van de radio- en televisiemaat schappijen, „Broadcasting" zegt daaren tegen in zijn laatste nummer, dat het quiz-schandaal de houding van het pu- blike tegenover de televisie slechts wei nig beïnvloed heeft. Bij een door het blad georganiseerd opnie-onderzoek bleek 84,4 percent van de ondervraagden van het schandaal te weten, maar bij slechts 10,2 percent had dit het plezier van het kijken vergald; 57,4 percent sprak zich uit voer een terugkeer van de quiz op de televisie. Enkele honderden Hongaren, die na de opstand in hun land in Nederland hun toe vlucht hebben gezocht, hebben zondag tij dens een sobere plechtigheid in Krasna- polsky te Amsterdam de opstand van 1956 herdacht. Nadat de volksliederen van beide landen waren gezongen, sprak de heer F. Tarnoczy, vice-voorzitter van de stichting Hongaarse Federatie in Neder land. Hij zei dat de opstand niet de vrijheid heeft gebracht waar men zo naar verlang de en dat in dit opzicht de strijd vergeefs is geweest. Als winstpunt van de opstand in 1956 zag de heer Tarnoczy echter dat de wereld is wakkergeschud, doordat de Hongaren hun afkeer hebben doen blijken van een regiem, waaronder ook andere volken lijden. Hij sprak zijn erkentelijk heid uit voor het persoonlijk medeleven van Koningin Juliana en de hulp van het Nederlandse volk. Daarna hield de heer J. Darassdi, voor zitter van de vereniging Pro Libertate Hungariae, een rede in het Hongaars. Tot slot werd in aanwezigheid van militaire en burgerlijke autoriteiten, die de herden kingsplechtigheid hadden bijgewoond, een krans gelegd aan de voet van het nationale monument op de Dam. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Ouddorp (Z.H.) J. van Vliet te Zetten; naar Varsseveld (Ned. Prot. Bond) J. Bosch te Berkhout. Geref. Kerken Beroepen te Amsterdam-Zuid (Sloter- vaart) W. Griffioen te Nijkerk. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Toronto (Canada) als mis sionair predikant H. Knigge, kand. te Gro ningen. De Nederlandsche Bond van Bouwon dernemers heeft de Tweede Kamer een adres gezonden over de door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid voorgenomen subsidieregeling voor de wo ningbouw. De bond verenigt zich met de doelstel ling der regering om ook de woningbouw voor arbeiders en kleine middenstanders in de particuliere sector te brengen. Hij acht echter het stellen van de inkomens grens van 6.900 voor de woningwetbouw in strijd met de doelstelling, in de parti culiere sector arbeiderswoningen te bou wen Vrijwel alle arbeiders blijven onder deze grens, waardoor deze groepering evenals voorheen uitsluitend onder de wo ningwetbouw zal vallen, zo meent de bond. Als de inkomensgrens niet zodanig ver laagd wordt dat de normale arbeider een normale, in de particuliere sector gebouw de woning kan betrekken, blijft de bond ernstige bezwaren koesteren tegen de van rijkswege verleende faciliteiten aan de wo ningwetbouw, aangezien er dan naar zijn mening wat de arbeiderswoningen betreft geen sprake kan zijn van een keuze tussen particuliere en woningwetbouw. Het systeem van een premie met aflo pende jaarlijkse bijdragen, zo meent de bond, zal een stimulans moeten betekenen om rendabel te kunnen bouwen en de be legger zekerheid moeten bieden omtrent zijn toekomstige exploitatie. De bond mist echter deze beide elementen in de nieu we regeling. Het uitgangspunt van de huurprijsbepaling: een bruto-rendement van 7>/f percent van de netto-stichtings- kosten, zal volgens de bond tot gevolg heb ben, dat vanwege de hoogte der bouwkos ten het huurpeil voor deze woningen ho ger komt te liggen dan dat van andere na oorlogse huurwoningen. Voor de belegger zal dit moeilijk aanvaardbaar zijn en de bond acht, mede omdat de hoogte van de subsidie toch al gebonden is aan de vast gestelde huurgrenzen. het vervallen van de voorwaarde omtrent het bruto-rende ment noodzakelijk. De huren van de onder deze regeling ge bouwde woningen, zo wordt verder opge merkt, zullen bij elke huurverhoging wor den verhoogd met het percentage dat van toepassing is op na-oorlogse woningen, die op peil liggen. Voor de eerstbedoelde wo ningen betekent dit volgens de bond een irreële huurverhoging en bepaald geen vermindering van het verschil tussen de huren van oude en nieuwbouwwoningen. De jaarlijkse bijdrage zou met het bedrag van deze irreële huurverhoging worden verminderd, waardoor de exploitatie in on gunstige zin zou worden beïnvloed. Ook zonder huurverhoging, aldus het adres, zal de jaarlijkse bijdrage na acht jaar ver dwenen zijn, waardoor de exploitatie-uit komsten beneden een redelijk peil zullen dalen. De bond meent dat aan de bezwa ren wellicht zou kunnen worden tegemoet gekomen door een verhoging van het pre miebedrag en een verlaging van de bij drage. Wat de regeling voor de eigen wo ningen betreft komt het de bond onjuist voor, de premie uit te keren aan de eige naar-bewoner in plaats van aan de aan vrager-initiatiefnemer. LOWESTOFT (UPI) De Katwijkse logger „Nederland VI" heeft zondag de kostbaarste lading van het gehele seizoen in Lowestoft aan land gebracht: 800 pond netten. Schipper Teun van de Plas vertel de de netten 15 mijl van de Smith Knoll visgronden te hebben gevonden. „Het is de kostbaarste vangst van deze reis: we hebben maar weinig haring aan boord." De „Shepherd Lad" uit Lowestoft verloor de netten dinsdag in een hevige storm. Gelukkignu was de professor gered. Ze droegen hem de ladder af en Robotto klom er zelf achter aan. Nu hij weer in de frisse buitenlucht was, kwam professor Doka spoedig bij. Hij keek naar de brandweerlieden, die om hem heen stonden, en wist weer, wat er gebeurd was. Toen zag hij ook Robotto naast zich en men vertelde hem, dat die hem in veiligheid had gebracht. Prachtig gedaan, Robotto.' zei de prof. Aan jou heb ik het te danken, dat ik er goed afgekomen ben Dank je, beste jongen! En de mannen om hen heen knikten bewonderend. 9495 Advertentie Neemt vak< v TTkïiiL - -N- sr.,-.. De jam voor ma wnén:! Zoals men weet is aan Koningin Juliana bij haar vijftigste verjaardag als natio naal geschenk een bedrag van rond een miljoen gulden aangeboden, bijeenge bracht door de inwoners van het konink rijk en de in het buitenland levende Neder landers. De Koningin heeft met betrek king tot de verdeling van dit nationale ge schenk in de eerste plaats bepaald dat aan de Nederlandse Antillen en aan Suriname elk 80.000,- ten goede zal komen. Ook voor Nederlands Nieuw Guinea is een bedrag van 80.000 uitgetrokken. Zij heeft thans nader bepaald, dat 't bedrag bestemd voor Nieuw Guinea zal worden gebruikt voor het jeugdwerk in de stedelijke centra en dat de schenking voor de Nederlandse Antillen zal worden bestemd voor het werk onder de opgroeiende jeugd. Wat betreft Suriname moet de bestemming nog wor den vastgesteld. De voor Nederland resterende som werd door de Koningin gesplitst in vier bedra gen voor door haar aangewezen gebieden van maatschappelijk werk en volksge zondheid. De door de Koningin omtrent de nadere verdeling ingewonnen adviezen zullen in de loop van november worden uitgebracht, zodat voor het einde -an het jaar de toe wijzing haar definitieve beslag zal kunnen hebben. Bomen. Zevenhonderd bomen, die door de Nederlandse studentenorganisaties aan de gemeente Sluis werden geschonken als we- deropbouwgift, zullen worden omgehakt wanneer de restauratie van de stadswallen van Sluis zal worden uitgevoerd. De eerste van deze 700 bomen werd destijds officieel door de Koningin geplant. De provinciale dienst voor de werkgelegenheid heeft een plan tot restauratie van deze stadswallen opgemaakt en hierop is goedkeuring ver kregen. 95 percent van de totale kosten, ge raamd op ruim twee miljoen, zullen door het rijk worden gedragen. De resterende vijf percent, waarbij 300.000 gulden aan dervings- kosten en schadeuitkeringen komen, moeten door de gemeente Sluis worden gedragen. Zelfbediening. De Rotterdamse poli tierechter heeft een 39-jarige vrouw we gens diefstal veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De vrouw was betrapt in een zelfbedienings zaak toen zij een aantal artikelen wilde meenemen zonder te betalen. Bij een huis zoeking in haar woning trof de politie een grote hoeveelheid verpakte levensmiddelen aan. De vrouw had een tas met dubbele bodem en pleegde de diefstallen in drie zelfbedieningswinkels. Nieuwe bootdienst. De Hollandsche Stoomboot Maatschappij, die lijndiensten tussen Amsterdam en de belangrijkste Britse kustplaatsen onderhoudt, zal haar dienst uitbreiden met een wekelijkse af vaart van Vlissingen naar Shoreham. Het vertrek uit Vlissingen is bepaald op woens dag, de aankomst te Shoreham op donder dag, speciaal met het oog op het transport van groenten, fruit en aardappelen naar de markten in Zuid-Engeland. Het m.s. „Am- stelstroom" zal de dienst op 11 november openen. Drentse schapen mogen blijven. De actie om de schaapskudde te Ruinen te be houden, heeft het succes opgeleverd dat men zich er van voorstelde. Reeds is 10.278,02 ingezameld. Het tekort is nu weliswaar gedekt, doch er blijft geen re serve voor de schaapskudde over, nu de droge zomer de laatste resten van het pas ingezaaide weiland heeft vernield. Boven dien staat er door gebrek aan voer een kostbare winter voor de deur. Daarom is besloten de geldinzamelingsactie nog te laten voortduren. 34. Hij leverde ook aan het met Frankrijk in de oorlog zijnde Viet Minh, en de inkoopkanto ren, die onder het mom van Engelse of andere buiten landse bedrijven gevestigd waren te Hong Kong of el ders kochten alles tegen elke prijs, in elke muntsoort. Sachmann werd allerminst door nationale gevoelens ge dreven, hij was Zwitser, onderdaan van een neutraal land, en ging zeer listig te werk. Oorlogsmaterieel wist hij wel te krijgen. Hij haalde het uit alle werelddelen, uit Europa, Afrika, Noord- en Zuid-Amerika, en ik weet niet waar. De enige moei lijkheid was het transport. Om voor dit doel over de schepen van de Somacosemer te kunnen beschikken, had de bekwame Sachmann een eindeloos jaar opge offerd om door middel van dagelijks pokeren voldoen de vat op zijn slachtoffer, Varangeville, te krijgen. Men krijgt onwillekeurig bewondering voor een dergelijk doorzettingsvermogen- Het werd in deze zaak wel zeei voortreffelijk beloond. En nu mijn eigen rol in deze affaire. In 1951 droeg d< Amerikaanse Inlichtingendienst in Korea mij op een grondig onderzoek in in te stellen naar oorlogscontra bande, die bepaalde reders verscheepten. Zij stuurder mij naar Hong-Kong. Een nachtelijk en officieus on derzoek in het filiaal van Sachmann verschafte mij daai voldoende materiaal om hem begeerlijk wild voor de Amerikanen te maken en hem zijn werkzaamheden oj korte termijn te doen beëindigen. Hij behoorde echte) tot mijn vrienden. Moest ik hem uitleveren? Het werr een gewetenszaak voor mij. Ik had de indruk dat Sachmann hoofdzakelijk lever de aan Viet Minh, dat niet met Amerika in oorlog was Daarnaast deed hij ook nog wel eens iets voor commu nistisch China, dat kan ik niet ontkennen. Maar hij le verde zijn zendingen alleen in zuidelijke havens af. Er ik kende het land wel zo goed, dat ik er zeker van wa: dat het beste kanon en het beste kruit niet van zuir naar noord konden worden vervoerd zonder herhaalde lijk te worden geroofd, achtergelaten, vergeten, ver kocht en opnieuw verkocht, zodat deze wapenaanvoe) nooit of te nimmer tegen mijn Amerikaanse vriender in Korea zou worden gebruikt. Ik was er daarom var overtuigd, dat de zaken van Sachmann de Verenigde Staten op geen enkele wijze benadeelden en dus niel op mijn terrein lagen. Bijgevolg vertelde ik de Ameri kanen niets. Wel maakte ik een kleine omweg langs Singapore om Sachmann tegen dollars, nu ik ze toch kon krijgen, het origineel en vrijwel alle copieën te verkopen van een venijnig rapport tegen hem, door een „agent van de Inlichtingendienst" aan zijn Amerikaanse chef uit gebracht. Ik weet niet, of Sachmann begreep dat ik zelf die agent was. Waarschijnlijk wel. Maar ik was in Amerikaanse dienst, ik werd beschermd en kon an deren beschermen en ik was geen man die men straf feloos uit de weg ruimde. Sachmann gaf blijk van veel gezond verstand door mij als vriend tegemoet te komen en, zoals ik al zei: hij beschikte over gezond verstand. Hij was hartelijk voor mij. Hij ontving mij en ik heb bij hem gelogeerd. Ik heb van de gelegenheid gebruik gemaakt door met een camera, niet groter dan een horlogekast, opnamen te maken van bepaalde privé- correspondentie, die de heer Varangeville had laten slingeren en die Sachmann mij liet lezen ter staving van bepaalde theorieën aangaande de werkwijze in ons vak. Het was een zeer openhartig gesprek. De brieven waren al heel oud en zij kwamen uit Yville in Norman- 1ië. Zij waren ondertekend met „Christiane". Ik zal er uitvoeriger op terugkomen. Op deze plaats kan ik volstaan met de mededeling dat de combinatie van deze brieven met de paperassen die ik te Hong-Kong al in beslag had genomen en verzuimd had aan Sachmann 'erug te geven, mij een heel aardig dossier tegen dc- >omacosemer in handen speelde. Toen ik in 1953 te Parijs dit dossier ter hand nam leende ik er ogenblikkelijk en zonder speciale voor borgen gebruik van te kunnen maken, gezien het feit iat de handtekening onder de brieven aan Varangeville toevallig aan de eigenares en algemeen directrice van ie genoemde Somacosemer toebehoorde. Ik had haar 'e vast in mijn greep om de noodzaak van uitgebreide nformaties in te zien. De lezer vergeve het mij, wanneer ik een ogenblik af- Iwaal. Ben ik in dit geval onvergeeflijk onvoorzichtig ;eweest of alleen maar onfortuinlijk? Was er sprake van een lichtvaardig oordeel of lleen maar van een voorbarige, maar op zichzelf logische, gedachtengang? Ik overwoog: zij hoort tot het zwakke geslacht, dus ben ik sterker dan zij. Zij woont de helft van het jaar te Yville aan de Seinemond, het is een vrouw uit de pro vincie. Zij is veertig, dus een oude vrijster. Zij is de laatste uit een historisch geslacht, dus is ze verwaand en daardoor kwetsbaar. Haar zelfoverschatting om al leen een zo uitgebreid concern als dat van Engoult te kunnen leiden, wijst op weinig gezond verstand. Wan neer men op dergelijke voor de hand liggende gegevens niet meer kan afgaan, waar blijven we dan? Ik zal u mededelen waar ik gebleven ben. Ik heb de trieste overtuiging, dat ik in deze aangele genheid beneden mijn eigen formaat ben gebleven, ter wijl mijn kracht altijd had gelegen in de omstandigheid, dat ik nooit afging op voor de hand liggende gegevens. Ook in dit speciale geval zou ik inlichtingen hebben in gewonnen om een zeker schijnende zaak nog zekerder te doen zijn en vergissingen uit te sluiten, wanneer ik niet vrijwel toevallig een tweetal aanwijzingen had ont vangen, die mij de indruk gaven, dat hier de kans van mijn leven lag. Op haast bijgelovige manier meende ik dat het geluk mij in de schoot was gevallen en ik aar zelde niet het te grijpen. Mijn vriend Siamedjian kende het Nabije en Verre Oosten mogelijk nog beter dan ik. Toen ik eens met hem '.at te babbelen, bracht ik het gesprek op Singapore, de Somacosemer, de heer Varangeville en Sachmann. Draaien de zaken daar nog altijd? zei ik. Siamedjian, die er beginselen op nahoudt, gromde: Ik heb altijd gezegd, dat je van oorlogstuig moet afblijven. Daar zijn risico's aan verbonden. Sachmann is dom genoeg geweest om zich te laten verleiden. Hij had niet genoeg aan de onderste gedeelten in de ruimen van de schepen van de vicomte. Hij moest en hij zou schepen voor zichzelf hebben. Hij heeft open en bloot een vrachtboot gecharterd voor het verschepen van een volle lading zwavelkoolstof, zogenaamde kunstmest, bestemd voor Hong-Kong. Het was wat al te doorzich tig. Zwavelkoolstof wordt nu eenmaal eerder als een van de voornaamste bestanddelen van bepaalde ex plosieven beschouwd dan als meststof voor landbouw gewassen. Er is heel wat herrie door ontstaan. Ik heb 'le indruk, dat de vicomte en hij er zich wel zullen weten lit te draaien, maar zeker is dat niet. (Wordt vervolgd) Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: De Haagse Comedie met „Wie geeft de bruid weg?''. Concertgebouw: Dinsdag 20 uur: Orgel concert door Piet Kee. Minerva Theater: 20.15 uur: toneelge zelschap Johan Kaart met „Nachtdienst". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met donderdag 14 en 19.30 uur: „De tien ge boden", alle leeftijden. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur, woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Porto Fino", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: ,Moutar- de van Sonaansee", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Vakantie op Ischia", alle leeftijden. Donderdag 14 en 20 uur: „De prins-student", alle leeftijden. Minerva Theater: Dinsdag tot en met donderdag 20 15 uur en woensag 14.30 uur: „Inspecteur-generaal", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Some like it hot", 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30. 19 en 21.15 uur: „Je bent nooit te jong" alle leeftijden. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Wat een hondeleven", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag tot en met woensdag 20 uur: „Als een verre glimlach", 18 jaar. Donderdag 20 uur. „Die Sünderin von Ferner-Hof", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Bloemendaal): Tot 14 november dagelijks van 10-17 uur en zon dags van 14-17 uur: Expositie van diora ma's van dr. W. G. L. Wieringa. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 8 november op werkdagen van 11 tot 17 uur: Expositie van grafieken van Appel, Bazaine, Corneille, Dubuffet, Hartung, Heyboer, Lucebert en Miro. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 december dagelijks (ook zon dags) van 10 tot 22 uur: Expositie van wer ken van Theodoor Heynes. Museum „Het Huis van Looy" (Kam perlaan): Tot 16 november dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, zon dags van 14 tot 17 uur: Jubileumexpositie leven en werk van Jacobus van Looy. Vishal: Tot 8 november dagelijks (be halve zaterdagavond en zondag) van 14 17.30 uur en van 1921 uur: Expositie „Het kind en zijn boek". (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" op vrijdag 30 oktober.).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 4