kök Amsterdams hoogste gebouw zal in mei 1960 gereed zijn Fa. DE VILDER IJ mond-agenda Dr. Alb Vis gehuldigd in de kerk „De Opgang" Joodse studenten in Duitsland verlegen met speciale égards WSm HARTENDORP Daarna wordt terstond begonnen met de bouw van een zijvleugel 5 Kunst na Arbeid met Plantage Tamarinde Bemanning van Brits vaartuig verslagen Van Heerde en De Jong samen aan de kop Em. Pastoor G. H. J. Goes overleden Onbekende slaat man bewusteloos Broei in balen vismeel Stuurman van kotter mm Redder Douwe Tot overleden Electrolux brengt 4-voudïg comfort ïn 1 wasmachine! r „The Smash" behoudt ongeslagen record D. Brink klopt J. Bos brak been Herdenkingsdienst voor Hongaarse doden Alarm om alarmpistolen Jim Mollison, beroemd solovlieger, overleden Brief van Indonesische vakbond aan Wereldraad Klacht op een studenten- ontmoeting iiiAndernach Ontslag bij rederij Vrolijk in Scheveningen Huldiging loodscommissaris E. J. Visser MAANDAG 2 NOVEMBER 1959 In de kerk „De Opgang" aan de Flora straat te Beverwijk heeft dr. Alb. Vis, doopsgezind predikant in die plaats, zon dag herdacht dat hij veertig jaar geleden in de Doopsgezinde Vermaning te Wit- marsum tot predikant werd bevestigd. Een korte kerkdienst stond onder leiding van ds. P. J. Smidts van Wormerveer, die zijn tekst had gekozen uit Ps. 103 vers 19 en 22. De voorzitter der doopsgezinde gemeente van Beverwijk, de heer S. van der Wal, liet daarna de veertig predikantsjaren de revue passeren in een „Dit is uw leven". Toen dr. Vis in 1919 zijn intrede deed in Witmarsum was de heer Blanksma voor zitter van de kerkeraad. Nu kwam een kleinzoon de gelukwensen overbrengen van alle doopsgezinde Witmarsummers. Dr. Vis ontmoette tijdens de huldiging leden van een door hem opgericht zangkoor, maar ook de heer Veldman uit Herenveen, waar mee hij indertijd een vredesactie was be gonnen. Ook de Texelse tijd werd niet vergeten en zo kwamen enige Texelse broeders hun oud-predikant de hand schudden, onder wie wethouder Roeper. De Beverwijkse periode kreeg volle aandacht en rector Wolterstein van het Alkmaarse lyceum, waar dr. Vis Hebreeuws doceert, vertelde hoe de jubilaris het klaar speelt om de jeugd deze moeilijke taal te laten leren. Eerst laat hij de jongelui bij zich komen en onthaalt ze ais een goed Beverwijker op aardbeien. Bij deze aardige leraar wil- Hans Keuls' toneelspel „Plantage Ta marinde" schijnt op onze amateurs een grote aantrekkingskracht uit te oefenen want betrekkelijk kort nadat het Bever wijkse „Kunst Na Arbeid" van dit stuk in de IJmond de première had gegeven volg de zaterdagavond in het Patronaatsge bouw aan de Wiilemsbeekweg een twee de opvoering, nu door de toneelvereniging „Kunst en Vriendschap" uit IJmuiden. Re kening houdend met de krachten, welke dit ensemble voor een dergelijk moeilijk te spelen stuk beschikbaar heeft, kan ik er- onmiddellijk aan toevoegen dat het een zeer verdienstelijke voorstelling is gewor den. Weliswaar had de regisseur meer inzicht in gegeven en situatie kunnen to nen terï gunste van een levendiger actie beeld, maar daartegenover behaalde hij ten opzichte van zijn Beverwijkse confrater- met de rol van Philip een belangrijk winstpunt. Bij „Kunst en Vriendschap werd deze figuur als halfbloed en niet als neger uitgebeeld, hetgeen niet alleen de bedoeling van de auteur is geweest, doch met welke opvatting ook het verloop der intrige logischer werd. Op die manier kon Maria's liefde voor hem gemakkelijker worden begrepen en werd bovendien meer de aandacht gevestigd op de conservatie ve houding van Sjon Jan. Verder was deze voorstelling, wat decor, kostuums en rol- kennis betreft met veel toewijding voor bereid, welk enthousiasme bij de opvoe ring op een verheugende wijze tot uit drukking is gekomen. In dit stuk kunnen de dames volstaan met het uitbeelden van haar specifiek vrouwelijke gevoelens, zoals moederlief de en de ontwakende genegenheid voor een jeugdvriend. Hier waren het de dames Zwierstra en Klaassen, die respectievelijk als Sjon Henrika en Maria deze sentimen ten in de juiste proporties hebben aange geven. Mevrouw Bontenbal en de heer Gra venmaker waren als de beide kleurlingen niet beter of slechter dan de types die ge woonlijk op het amateurtoneel verschij nen. De belangrijkste figuren in dit stuk: Sjon Jan en Philip, gespeeld door de heren Leeuw en Spanjaard, waren vrij sterk bezet. Eerstgenoemde kon de conservatieve planter zeer behoorlijk in dit milieu laten gelden en ook Philip was door zijn into natie bijzonder karakteristiek. Van de heer Marcus zagen wij verder een sympathie ke ingenieur, Jan de Dood van „Kunst Na Arbeid", kon wegens ziekte van een der- spelers zijn gemoedelijke pastoor in IJmui den herhalen. De lichtzinnige Hendrik wer het zwakst gespeeld. Ook zijn uitspraak verre van fraai moet worden genoemd Over het geheel genomen was het een op voering, waarmee „Kunst en Vriend schap" ook bij het kennelijk geboeide pu liek ie nodige eer heeft ingelegd. GemeenteWotton 83 Het voetbalelftal van het Britse visserij inspectievaartuig H.M. „Wotton", dat een officieel bezoek aan IJmuiden heeft ge bracht, heeft het zaterdagmiddag niet kunnen bolwerken tegen een ploeg van Velsens gemeentepersoneel. De Engelsen scoorden uit een strafschop en maakten twee fraaie „echte" doelpunten, maar dat bleek niet voldoende, want de gemeente mannen doelpuntten liefst acht keer. Terwijl de Britse voetballers van het visserij inspectievaartuig op het groene veld werden „ingevroren", kreeg het pu bliek gelegenheid hun schip te bekijken Zondagmorgen is H.M. „Wotton" weer uit IJmuiden vertrokken. len de jongens en meisjes wel komen, ook al is het dan voor de moeilijke taal. Aan ds. en mevrouw Vis werd daarna het cadeau van de Beverwijkse gemeente aangeboden, namelijk een bedrag van 1054 als bijdrage voor een reis naar Israel, die de predikant en zijn vrouw in 1960 hopen te maken. Verschillende afgevaardigden brachten daarna hun gelukwensen over. Ds. Daalder uit Haarlem deed dit voor de Algemene Doopsgezinde Sociëteit. Burgemeester J. G. S. Bruinsma verklaarde dat het gemeente bestuur het altijd waardeert .wanneer hel een kerkelijke gemeente en haar predi kant goed gaat. Ds. Boer sprak namens de kring Noordholland van doopsgezinde pre dikanten.. Nadat nog vele anderen hadden gespro ken, dankte dr. Vis. Om provinciale damtitel De beslissing is in de laatste ronde van het damtoernooi om het persoonlijk kam pioenschap van Noordholland nog niet ge vallen. Er zal een na wedstrijd van drie partijen tussen P. van Heerde (Jozeph Blankenaar en Wim de Jong ('t Oosten) worden gehouden om uit te maken wie damkampioen van Noordholland wordt. Beide spelers hebben het recht veroverd uit te komen in het damkampioenschap van Nederland 1960. Dit resultaat kwam tot stand doordat beide spelers hun partij wisten te winnen. De Jong boekte een normale overwinning. Van Heerde had veel geluk, door in een verloren positie toch nog te kunnen win nen. De uitslagen der laatste ronde luiden: R. Berk verliest van Wim de Jong, C. Wes- terveld remise met J. Bus, Jan Metz en Arie Grooteman remise, J. Mekken wint van M. Krijgsman, P. van Heerde wint van P. Smit, N. Riebeek verliest van Eddie Holstvoogd, H. Veenstra remise met Theo Tielrooy. De eindstand na 14 partijen luidt: 1. en 2. Wim de Jong en P. van Heerde, 22 pun ten, 3. J. Metz 20, 4. J. Bus 17, 5. Theo Tielrooy, 6. Arie Grooteman, 7. J. Mekken, 8. Eddie Holstvoogd, 9. H. Smit, 10. C. Westerveld, allen 15 punten. 11. en 12. R. Berk en J. Belien 10. 13. H. Veenstra 8. 14. N. Riebeek 7 en 15. ir. M. Krijgsman 3 punten. Op 74-jarige leeftijd is zaterdagmorgen in het ziekenhuis te Alkmaar de emeritus pastoor van Castricum de zeer eerwaarde heer G. H. J. Goes overleden. Pastoor Goes werd in 1885 te Alkmaar geboren en werd op 15 augusus 1910 tot priester gewijd. Een Beverwijker is zondagavond bewus teloos in een portiek van een slagerij aan de Breestraat aangetroffen. Hij is met een hersenschudding in het Rode Kruis zieken huis opgenomen. Een meisje vertelde dat de man zonder- enige aanleiding een klap had gekregen van een andere man. De identiteit van de klappengever is nog niet bekend. Het slachtoffer, wiens toestand niet zo ernstig is als zij aanvankelijk leek, kon evenwel nog niet worden gehoord, zodat vanmor gen van het motief van de mishandeling nog niets bekend was. Zondagmiddag brak als gevolg van broei in een aantal balen vismeel brand uit in een opslagsplaats van de vismeelfabriek „De Toekomst" aan de Trawlerkade in IJmuiden. De brandweer heeft een groot aantal balen vismeel nat gehouden. Onge veer tweehonderd balen zijn verloren ge gaan. Zaterdagnacht is brand uitgebroken in een woning aan de Velserduinweg in IJmuiden-Oost. Een 24-jarige jongeman was na zijn late thuiskomst in bed een si garet gaan roken, waarbij plotseling het beddegoed in brand vloog. De familieleden konden het vuur zelf blussen. k'&ii - r:v'.-vvv. -SéS Hedenmorgen is op West-Terschelling over leden de oud-schipper van de reddingboot ..Brandaris", de heer Douwe Tot. Hij was bezig met reparaties aan een sloep. Toen deze kantelde geraakte de 72-jarige heer Tot er onder. In februari 1923 was hij in dienst gekomen bij de N.Z.H.R.M. als stuurman van de „Bran daris". Op 1 oktober 1930 werd hij schipper. Tot 1 oktober 1950. toen de heer Tot gepen sioneerd werd. is hij 143 keer uitgevaren, waarbij totaal 249 mensen konden wprden ge red Bejaarde vrouw aangereden Een bromfietster van 76 jaar uit Velsen- Noord is op het kruispunt Stationsplein Velserweg te Beverwijk door een auto aangereden. De bejaarde dame stak zonder uit te kijken plotseling over. Zij liep een blocduistorting in een van haar benen op. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ccaceccccoocoyvyyzvyxccccoyyxxioyxoxcozxcaccc&xo Advertentie h Dubbelwandige kuip: Uw sopje blijft heerlijk warm! 2. Roestvrij stalen binnenkuip: geen springend email, geen roestvlekken! 3. Ingebouwde eleclrischt verwarming! 4. Waterafvocrpompgeen gemors, geen gesjouw met emmers water Verkrijgbaar bij: Velserduinweg 173 - Tel. 4402 Verkrijgbaar bij G\\\ Kruisstraat 5 - Haarlem Tel. 18908 Voor Electro-Lux Wasmachines Stofzuigers, Wascombinaties, Centrifuges en Koelkasten GEN. CRONJéSTRAAT 43 HAARLEM - TELEFOON 52760 Als kapelaan verrichtte hij achtereen volgens zijn priesterarbeid te Oude Tonge Heemstede, Amsterdam en Haarlem. In 1930 werd hij tot pastoor benoemd te De Rijp en zes jaar later kwam hij als pastoor naar Castricum. Hier kwamen onder zijn pastoraat voor kerk en katho lieke scholen vele verbeteringen tot stand en men beschouwde zijn emiritaataanvrage in oktober 1958 dan ook als een groot ver lies voor de St.- Pancratiusparochie. Bij dit afscheid werd hij tot; Ridder in de orde van Oranje Nassau benoemd. De plechtige uitvaart is vastgesteld op woensdagmorgen tien uur op het Pa rochieel kerkhof te Castricum. Het eerste herenteam van de Castricum- se volleybalclub „The Smash" heeft het ongeslagen record tegen T.O.G. uit Hoorn kunnen handhaven. De dames deden het minder en verloren met 30, maar on danks deze nederlaag hebben zij evenals haar tegenstanders goed spel te zien gege ven. Dit houdt een belofte voor de verdere wedstrijden in. Aan aantrekkelijkheid heeft het ook in de herenwedstrijd niet ontbroken. Daar brachten onder meer de keiharde smashes van de oud-speler van RVC De Vries spanning. In de laatste twee sets had de Smash geen verweer tegen deze exposies van een man, die meermalen meehielp RVC kampioen van Nederland te maken. De dames moesten optornen tegen een team van T.O.G., waarin onder meer een speelster uit het nationale team uitkwam, namelijk mevrouw Van der Horst. Dit bleek een te zware opgave, waardoor de dames met 30 ten ondergingen. De set standen waren: dames: 415, 1015, 11 15 (0—3); heren: 15—4, 15—16. 9—15, 11— 15 (2—2). Om het persoonlijk schaakkampioen schap van Noordholland werden het afge lopen week-einde te Castricum twee par tijen gespeeld. In de hoofdklasse B wist D. Brink uit Krommenie te winnen van .1. Bos uit Alk maar; In de eerste klasse A moest P. van der Strings uit Alkmaar de Zaandammer K. ten Gensendam remise toestaan. De stuurman van een IJmuidense kotter, de IJmuiden 7, is zaterdagmiddag bij het afmeren in de vissershaven met een been bekneld geraakt in een tros. Als gevolg daarvan brak hij dit been. De stuurman is in het Antoniusziekenhuis opgenomen. Dinsdag zal pater R. P. Radanyi, aal moezenier van de Hongaren in Nederland, om half negen 's avonds een plechtige hei lige mis van requiem opdragen in de deke nale kerk aan de Breestraat in Beverwijk tot intentie van de slachtoffers van de Hongaarse vrijheidsstrijd. IJmuidenCSV Dindua: 22 Met veel moeite is de voetbalclub IJmui den aan een nederlaag ontsnapt tegen het niet al te sterke Dindua uit Enkhuizen. Voor de rust waren de ploegen aardig tegen elkaar opgewassen met IJmuiden iets gevaarlijker. Het werd 10 voor IJmuiden, toen Homburg zich prachtig vrij speelde en hard inschoot. Na de rust had IJmuiden de wind in de rug en was nu overwegend sterker. Dindua moest het hoofdzakelijk hebben van enkele uitvallen, die gevaarlijk waren. Na 20 minuten maak te de midvoor prachtig gelijk en nog in dezelfde minuut strafte hij een misver stand tussen R. de Boer en doelman Prin- cen af: 12. Hierna werden de IJmuide- naren steeds sterker, maar de Enkhuizer doelman was in prima vorm: schoten van back De Boer en C. Post wist deze doel man prachtig te stoppen. Toen 10 minuten voor het einde R. de Boer een penalty tegen de paal schoot, dacht niemand meer aan een gelijkspel. Toch kwam het nog zo ver: drie minuten voor het einde schoot p; de Boer uit een voorzet'van-'Homburg prima in (22). IJmuiden doet er goed aan in de verdere competitie zijn tegenstanders niet te onder schatten. In Velsen-Noord" heeft de politie zater dagavond twee Belgische zeelieden aange houden in het vermoeden, dat zij vuurwa pens oij zich zouden hebben. De zeelieden bleken bij controle in het bezit te zijn van tweealarmpistolen. Aangezien het in ons land verboden is vuurwapens zonder- vergunning in zijn bezit te hebben en de Nederlandse wetgever onder vuurwapens ook alarmpistolen verstaat, nam de politie de Belgen hun speelgoed af. Zij hadden de alarmpistolen in Amerika gekocht en wil den ze als souvenir mee naar huis nemen. Rooswijk heeft meer dan honderd leden De honk- en softbalvereniging Rooswijk doet er goed aan met te trachten de zomer- sportbeoefenaars(sters) ook in de winter maanden bijeen te houden. Zo is zaterdag een gezellige contactbijeenkomst in sport- paviljoen Watervliet gehouden. Voor de komende maanden staan verschillende contactavonden op het programma. Roos wijk heeft nu meer dan honderd leden en dit illustreert wel de belangstelling voor honkbal in de IJmond-Noord. LONDEN (UPI) De Engelsman Jim Mollison, die in de dertiger jaren be faamd werd door talloze solo-afstandsre cords in de luchtvaart te vestigen, is vrij dag in een verpleeginrichting in een Lon- dense voorstad overleden. Hij was 54 jaar- en hij leed aan longontsteking. Er is een tijd geweest, dat Mollisons naam onmiddellijk achter die van de Ame rikaan Charles Lindbergh werd genoemd. Lindbergh werd beroemd om de door hem gemaakte eerste solovlucht over de Atlan tische Oceaan in 1927. Hij vloog van West naar Oost. Vijf jaar later maakte Molli son de eerste solovlucht op de moeilijker route Oost-West. Zijn eenmotorige Muss Moth „The heart's content" was zolfs nog kleiner dan de „Spirit of St. Louis" van Lindbergh. Toen Mollison deze prestatie leverde, was hij reeds de held van het Britse publiek door zijn solo-records En- geland-Australië en Engeland-Kaapstad. Toen hij in Kaapstad uitstapte, drong zich een knappe brunette tussen het publiek door en zij riep: „Welkom mister Molli son U bent geweldig". Zij was Amy John son, die spoedig zelf beroemd zou worden in de luchtvaart. Binnen enkele weken na Jims aankomst in Kaapstad, werd Amy zijn vrouw. Zij waren het eerste echtpaar, dat over de Atlantische Oceaan vloog. Dat was in 1933. Samen en afzonderlijk vlogen zij over de hele wereld. In 1937 liet Amy Johnson zich van hem scheiden. Geduren de de Tweede Wereldoorlog hielden zij zich bezig met pendelvliegen. Amy over leed in 1941 toen haar vliegtuig boven de monding van de Theems neerstortte. Mol lison bleef na de oorlog vliegen. Hij bracht meer dan 1.300 toestellen over. Met het af leveren van een Brits vliegtuig aan Bra zilië, maakte hij enkele jaren geleden zijn laatste grote vlucht. Sinds 1949 was hij ge huwd met Marie Kamphuis, weduwe van een kolonel van de Nederlandse lucht macht. (Van onze Amsterdamse redacteur) In het in aanbouw zijnde havengebouw te Amsterdam klom de Amsterdamse wet houder van Financiën, mr. R. van den Bergh, op een tafel. Toen bevond hij zich bijna veertig meter boven de Amsterdam se bodem, want die tafel stond op de elfde verdieping van het 14 verdiepingen hoge havengebouw aan de IJ-oever ten westen van het Centraal Station. „Dit is het hoog ste gebouw van onze stad. Straks wordt hierboven, op de 13de verdieping, een res taurant ingericht. Dat wordt wel niet het hoogste restaurant van Nederland, want daar is Rotterdam mee bezig met zijn Euromast. Maar dit hebben wij op Rot terdam voor: Wij bouwen een restaurant met een heel gebouw eronderaldus de wethouder. Rond de tafel stond op de nog onafge werkte betonnen vloer een heel gezelschap verheugde mensen de aandeelhouders van de n.v. Havengebouw, het gemeente bestuur, de architect, de aannemer- en de onderaannemers en de toekomstige huur ders van het gebouw. Zij waren verheugd omdat tevoren in een aandeelhoudersver gadering was meegedeeld dat de geraam de bouwsom niet zal worden overschreden en dat het havengebouw begin mei 1960 kan worden geqp.epd, preciqs .twee .jaar nadat de eerste van de 210 negentien me ter lange heipalen in de grond werd gesla gen. De gemeente Amsterdam participeert in de n.v. Havengebouw. Wethouder Van den Bergh is president-commissaris. De ge meente is tevens één van de huurders, want de havendienst is een van de instel lingen. die er zullen worden gevestigd. Voorts komt er het kantoor van een ver zekeringsmaatschappij, die de bouw gro tendeels hééft gefinancierd, en het kantoor van de Nederlandse vestiging van de „Tra- dax" in verband met het graanoverslag- bedrijf. Vanuit het restaurant, op 46 meter hoogte heeft men een prachtig uitzicht. Er ziin weinig steden die zulke fraaie vergezich ten opleveren als Amsterdam. Daar zijn slanke torens die uit de oude stad omhoog- rijzen, de miniatuur-treintjes die in en uit het Centraal Station kronkelen, de ..Oran je" die na een verre reis het IJ opglijdt. de ponten, die telkens 't kopje van de file wachtende auto's afsnijden, het Noordzee kanaal, dat als een zilveren lint naar de zee buigt en het tot de verre einder uit strekkende polderland van Noordholland. Voor het havengebouw hebben zich zo veel huurders gemeld dat na mei 1960 on middellijk kan worden voortgebouwd aan een zijvleugel, die aanvankelijk pas op een BEVERWIJK MAANDAG 2 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De hond van Baskervilles". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Als de kraanvogels overvliegen". VV.B. Theater, 20 uur: „Het veld van eer". Statenhuis Velserweg. 1820 uur: Ruil beurs. Het Centrum, 20 uur: Vergadering Par tij van de Arbeid met oud-minister J. G. Suurhoff. De Groentebeurs, 20 uur: Vergadering Katholieke Actie. De Groentenbeurs. 20 uur: Vergadering Aquariumvereniging. >INSDAG 3 NOVEMBER Kennemer Theater. 19 en 21.15 uur: „Ke tenen van haat". Luxor Theater. 19 en 21.15 uur: „Als de kraanvogels overvliegen". Het Centrum, 20 uur: dr. Jef Last spreekt voor de Personeelsvereniging C. Maters N.V. Kennemer Theater, 20 uur: Film voor ontheemden. V E LSEN-IJMU1DEN VIAANDAG 2 NOVEMBER v Thalia, 19.30 uur: „Het Dagboek van Anne Frank". Rex, 20 uur: „Het Spookhuis op de Heu vel". Raadhuis, 15-17 uur: Spreekuur wethou der van Onderwijs. DINSDAG 3 NOVEMBER Thalia, 19.30 uur: „Het Dagboek van Anne Frank". Zaal Abelenstraat, van 20 uur af: Spreek uur Alcoholics Anonymus. SANTPOORT DINSDAG 3 NOVEMBER Zaal Zomer lust, 20 uur: Concert twee Santpoortse koren. veel later tijdstip was geprojecteerd. Het hoofdgebouw is 75 meter lang en 22'/» me ter breed. De inhoud is 49.610 kubieke me ter, de nuttige kantoorruimte van de eer ste tot en met de elfde verdieping 8200 vierkante meter. Tussen de kantoren en het restaurant komt een groot dakterras. Tot dusver heeft de bouwer, de Bataaf- sche Aannemingsmaatschappij, 3940 kubie ke meter beton en 355.000 kilo betonijzer (een afstand van Amsterdam naar Parijs) verwerkt. Er is in het gebouw ruim 88 km. elektrische leiding aangebracht. In de gevelpanelen zijn 225.620 tegels ver werkt. die onder hoge druk in betonplaten zijn gedrild. Deze platen werden daarna met behulp van een kraan op de juiste plaatsen aangebracht. Een voor Nederland nieuw systeem maakte het mogelijk dat de bouw in het tempo an één etage per 14 dagen vorderde. Thans is men bezig met het aanbrengen van de 621 alluminium ra men, die van 5510 vierkante meter glas zullen worden voorzien. Ten slotte zal er 200.000 kilo verf nodig zijn om alles van binnen en van buiten te schilderen. DJAKARTA (UPI) De Indonesische christelijke vakbond heeft in een brief aan de Wereldraad van Kerken verzocht zijn invloed te gebruiken opdat „West-Irian'' aan Indonesië wordt overgedragen. De vak bond oefende critiek uit op „bepaalde wes telijke staatslieden" die tegen overdracht aan Indonesië zijn wegens de communis tische invloed in dat land. „Het zijn juist die mensen, die beweren christenen te zijn, maar wier leven vol zijn van begeerten, genot, slechte moraal en haat, die toelaten dat het communisme overal bloeit", aldus de bond, „hoe langer het imperialisme in Indonesië stand houdt en hoe langer West- Irian in Nederlandse handen is, des te be ter gaat het communisten". „Men moet niet vergeten, dat de com munistische groei in de wereld vooral te wijten is aan de hebzucht in de vorm van imperialisme. Daarom moet het imperialis me ook verdwijnen, indien wij het commu nisme wensen uit te roeien". De bond ver zocht de Wereldraad van Kerken „zijn wijsheid en invloed te gebruiken om poli tieke partijen en politici overal ter wereld te inspireren en te overtuigen". Kolonialisme is in strijd met de christe lijke beginselen, aldus de bond, die er te vens op wees dat de Christen „verplicht is het kolonialisme van het aardoppervlak weg te vagen". ANDERNACH (UPI) Voor de tweede keer is er in Andernach aan de Rijn een bijeenkomst gehouden waarop een twin tigtal Israëlische studenten en een gelijk aantal Duitse studenten spraken over hun persoonlijke onderlinge verhouding. De eerste bijeenkomst werd gehouden in 1957, toen er slechts vijftig studenten uit Israel in West-Duitsland studeerden. Hun aantal is sindsdien gestegen tot 125. De bijeen komst van dit jaar kreeg een officiëel tintje door de aanwezigheid van een lid van de Israëlische missie in West-Duits land. Algemeen was bij de Israëliërs het ver langen om behandeld te worden als iede re andere student uit het buitenland. De meeste Duitse studenten gaven toe, dat dat zeer moeilijk voor hen was vanwege de herinnering aan de misdaden tegen de Joden in de Nazi-tijd. Maar juist tegen deze eerbiedige discriminatie, tegen deze speciale égards tekende een van de Israë lische studenten fel protest aan. Houdt eens op met deze omzichtigheid, zei hij. Bekijk Israel niet steeds met zoveel ver goelijking. Wij hebben ook onze dieven en misdadigers. Laat uw filmmannen in Is rael ook eens beelden maken van een rij werklozen in Tel Aviv. Een andere Israëliër sprak zich uit te gen het idee van collectieve schaamte van het Duitse volk tegenover de Joden gepro pageerd door ex-president Heuss. Ik wil niet te maken hebben met iemand, die zich schaamt om me in de ogen te zien, zei hij. De meeste Israëliërs zeiden, dat het hen minder kon schelen af en toe eens een anti-semitische uitdrukking te moeten ho ren dan voortdurend behandeld te wor den als iets aparts, als iemand die men met omzichtigheid moet benaderen. Maar- een student merkte ook op, dat hij elke nieuwe kennis dadelijk vertelt, dat hij uit Israel komt, teneinde te verhinderen dat de ander ongelukkige opmerkingen maakt. Een vertegenwoordiger van de centra le raad van Joden in Duitsland deel de mee, dat opinie-onderzoeken duiden op een vermindering van het antisemitisme. Op de vraag of zij van mening waren dal Duitsland beter af zou zijn, als er geen Jo den zouden wonen, antwoordde in 1952 37 percent met „ja". Het slechte verloop, dat de visserij nabij de Engelse kust te zien geeft, baart in Schevem'ngse rederskringen grote zorgen. De laatste veertien dagen heeft de visserij daar namelijk bijna niets opgeleverd. Als gevolg hiervan heeft bij voorbeeld de Scheveningse rederij Vrolijk, die zestien loggers in de vaart heeft, een interne reor ganisatie moeten invoeren. Dit betekent dat een anatal arbeiders onder andere haringpakkers en chauffeurs is ontsla gen. Het aantal ontslagenen is niet bekend gemaakt. In 1956 was dit aantal gedaald tot 29 percent. Het aantal mensen, dat ant woordde met neen, steeg van 20 percent in 1952 tot 35 percent in 1956 en 39 per cent dit jaar. In al die jaren zei ongeveer 40 percent geen mening te hebben. Van deze 40 percent zal het nu afhangen, zo waren alle studenten van mening, of de Jonden een toekomst zullen hebben in Duitsland. Een aanwezige merkte op, dat de Duit sers behoefte hebben tegen iets te zijn. Het anti-semitisme uit vroegere jaren maakt nu plaats voor anti-communisme. In aanwezigheid van het korps IJmui- der loodsen voor zover niet door dienst verhinderd en vertegenwoordigers van scheepvaartmaatschappijen en overigens alle bedrijven die iets met de scheepvaart hebben te maken, heeft zaterdag de directeur van het loodswezen-Amsterdam, kolonel J. B. Kennema, de heer E. J. Vis ser, commissaris van het loodswezen te IJmuiden, huldigend toegesproken in ver band met het feit dat de heer Visser zijn huidige functie op die dag vijfentwintig jaar bekleedde. Kolonel Kennema wees er op dat hij de heer Visser had leren kennen als een func tionaris, die zich volkomen bewust is van de grote verantwoordelijkheid die op hem rust. Hij zou deze functie wegens de voortdurende, nooit verzwakkende plichts betrachting die zij eist aan niemand beter dan aan de heer Visser kunnen toever trouwen. Na kolonel Kennema kwamen nog ver scheidene andere sprekers aan het woord. De heer Visser, die niet vergezeld was van zijn echtgenote zij ligt in het zie kenhuis was in gezelschap van zijn zoon, dochter en andere familieleden naar de loodsensociëteit gekomen om de spontane huldiging door zijn superieuren, onder geschikten en een zeer groot aantal vrienden in ontvangst te nemen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5