Prof. Gerbrandy en dr. Rutgers ereleden der A.R.-partij Ere-tentoonstelling in Tilburg van werk van Theo Swagemakers Nederlands Danstheater met „Legende' MAANDAG 2 NOVEMBER 19 5 9 9 Negen doden in het verkeer Schuimplasticfabriek in Den Helder uitgebrand Werkgevers tegen protest van werknemers Rotterdam opgenomen in KLM-luchtlijn op Londen Kardinaal Tedeschini in Rome overleden Overlevende zat bij wrak van neergestorte Dakota Nederlandse dank voor Franse gastvrijheid Hoeveel geven wij uit aan woninginrichting? Geweigerd werk krijgt plaats in museum Mr. In 't Veld opende Humanitas-congres De voorzitter van de Anti-Revolutionai re Partij, dr. W. P. Berghuis, heeft tijdens het te Utrecht gehouden partijconvent der A.R. Partij de oud-vice-president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers, en de minister van staat prof. mr. P. .S Ger brandy als ereleden van de Anti-Revolu tionaire Partij geïnstalleerd. Hij schetste prof. Gerbrandy als een spectaculaire figuur, een volkstribuun, en dr. Rutgers als een patriarch. „Gerbran- dy's moet je hebben in een politieke par tij", aldus dr. Berghuis, „zij het met ma te". „Rutgersen kun je niet missen omdat anders de bodem eruit gaat". Beide nieuwe ereleden dankten voor de ze benoeming, waarbij prof. Gerbrandy opmerkte, dat de A.R. Partij momenteel een crisis doormaakt. Hij zei, dat de A.R. Partij de greep op de volksconsciëntie dreigt te ontglippen en niet meer dat uni versele karakter draagt, dat volgens hem noodzakelijk is. Als anti-revolutionairen alleen gaan spreken voor anti-revolutionai ren betekent dit volgens hem de dood in de pot. „Berg dan de partij maar op", zei hij, „want dan dreigt ze te worden een sta in de weg in de christelijke staatkun- de". Bij de verkiezingen van leden van het centraal comité der A.R.-Partij werden gekozen ds. P. M. van Galea te Gorin- chem, A. Borstlap te Utrecht en W. C. Bakker, wethouder van Financiën van Haarlem. Formules In zijn openingsrede, waarvan in ons blad van zaterdag nog een gedeelte werd opgenomen, heeft dr. Berghuis ook ge sproken over wat hij noemde een uiterst moeilijk probleem van deze tijd: het ge vaar dat men loopt te verstrikt te raken in een organisatorische gecompliceerdheid waarbinnen een doelmatige en doeltref fende afdoening van zaken steeds moeilij ker wordt. Het leven op allerlei terrein, ook dat van het staatsbestuur, wordt steeds meer opgehangen aan formules, die alleen nog maar door super-specialisten kun nen worden gehanteerd. Dat men als nor maal ontwikkeld mens de systematiek van bij voorbeeld de loonvorming niet meer kan volgen wijst er op, aldus dr. Berghuis, dat er iets niet in orde is. Het gevaar be staat dat het algemeen bestuursbeleid, met veronachtzaming van andere aspec ten, aan deze formules ondergeschikt raakt. Wat de binnenlandse situatie betreft, sprak dr. Berghuis de hoop uit, dat er thans enkele jaren van normaal politiek leven komen zonder verkiezingen en zon der kabinetsformaties. Uitvoerig besprak hij de rol die de vakbeweging in de he dendaagse politiek speelt. Hij zei te me nen, dat vanwege hetgeen de vakbeweging maatschappelijk representeert, het acht geven op de stem van de werknemersgroep door de regering en door de politiek in het algemeen niet alleen in overeenstemming met de feiten maar ook politiek juist is. „Vakbeweging te veel in vechthouding" De sociale kwestie noemde dr. Berghuis in wezen geen specifiek arbeidersvraag stuk. Zij heeft zich zelfs in toenemende mate buiten het terrein der arbeidsver houdingen doen gelden. Hij vroeg zich af of de vakbeweging in deze tijd, waarin zij zich over de verworven positie in het sa menspel der maatschappelijke krachten geen zorgen meer behoeft te maken, soms niet de aangeboren vechthouding te veel tot uiting doet komen en of zij soms niet te sterk een eisende toon laat horen die Op de rijksweg ValkenswaardOver- pelt, op ongeveer 8 km van de Belgische grens, is zondagmiddag een auto-ongeluk gebeurd, waarbij drie mensen om het le ven kwamen. Een vierde werd ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond. Allen waren afkomstig uit Diisseldorf en op thuisreis van een bezoek aan het Duitse militaire kerkhof te Lommei in België. Op onverklaarbare wijze begon plotsé- ling hun auto te slingeren. Op enige af stand van deze auto volgde een auto waar in zich familieleden bevonden van de ver ongelukten. De eerste wagen reed tegen een boom, die doormidden brak, waarna de wagen tegen een andere boom tot stil stand kwam. De chauffeur van de auto, de 47-jarige heer Bednars en het in de auto zittende bejaarde echtpaar Birck waren op slag dood. Zwaar gewond werd me vrouw Birck-Sartorius, wier man als mili- cair sneuvelde en op het kerkhof in Lom- •nel werd begraven. In Slochteren wilde de 21-jarige brom fietser M. Krans een auto rechts passe ren. De auto reed echter naar rechts een zijweg in, waardoor de bromfifetser tegen de wagen botste. Hij was vrijwel op slag dood. Zijn 19-jarige broer, die achterop zat, kwam er zonder letsel af. Op Wieringen is 's nachts een personen auto, bestuurd door M.B. met grote snel heid in een bocht van de weg omgesla gen. De bestuurder werd eruit geslingerd en overleed enkele ogenblikken later. Het tweejarige zoontje van de familie Roost uit Stevensweert (Limburg) liep plotseling van achter een stilstaande melk wagen de rijweg op. Het kind werd door een passerende personenauto aangere den. Het was op slag dood. In Opijnen in de Betuwe is het drie ënhalf jaar oude zoontje van bakker Al dus onder een achteruit rijdende vracht auto geraakt. Het kind was op slag dood. In De Horn in Limburg is de 77-jarige heer Reynders uit Iiaelen tijdens het oversteken van de rijksweg door een per sonenauto aangereden. Hij was terstond dood. In Nijmegen stak de 83-jarige heer L. van Kempen plotseling de Molenstraat over. Hij werd aangereden door een scoo ter en zwaar gewond. Hij overleed later in een ziekenhuis. Negen personen werden gewond, van wie één ernstig, toen in de nacht van za terdag op zondag te Utrecht twee perso nenauto's op elkaar botsten. De autobe stuurder Th. van H. uit Hillegom, die met een auto met zes personen over de Catha- rijnesingel reed, gaf geen voorrang aan een van rechts komende auto. In deze laat ste auto zaten eveneens zes personen. Met een enorme klap vlogen de wagens tegen elkaar. Een dame uit Harmeien werd met een zware hersenschudding naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. De andere gewonden konden ter plaatse door de eerste hulpdienst worden behan deld. onnodig prikkelend en daarom averechts werkt. Ten slotte sprak dr. Berghuis nog over de herziening van de ondernemings vorm. De arbeider is er volgens hem niet klaar mee zijn werk goed te doen en aanspraak te maken op goede arbeidsvoorwaarden. Zijn verplichtingen strekken verder. Als mens, als deelgenoot in de onderneming, dient hij zich verantwoordelijk te weten voor de onderneming zelf en voor het wel slagen daarvan. En om voor die verant woordelijkheid geplaatst te worden moet hij volgens dr. Berghuis als volwaardig en verantwoordelijk deelgenoot in de on derneming worden erkend en als zodanig worden ingeschakeld in de organisatie vorm daarvan. „Bokkesprongen" bij het landbouwbeleid Het Tweede Kamerlid de heer A. W. Bie- wenga heeft gesproken over het landbouw beleid. Hij noemde de nog te geringe ar- beidsproduktiviteit een zwakke plaats in ons agrarisch bedrijfsleven. In het bijzon der in de periode 1930-1945 zijn er volgens hem te veel mensen in de landbouw blij ven hangen. Van 1947 tot 1956 verminder de het aantal landarbeiders met 35 per cent, het aantal boerenzoons met 20 per cent en het aantal bedrijfshoofden met 5 percent. De gewenste stijging van de ar- beidsproduktiviteit zal volgens hem al leen maar kunnen worden bereikt door vermindering van het aantal werkers in de landbouw. Uitvoerig besprak de heer Biewenga vervolgens het garantiebeleid, zoals dit door de Sociaal-Economische Raad is ge formuleerd. Het beleid van de nieuwe mi nister van Landbouw wijkt, volgens de heer Biewenga, op belangrijke punten niet af van dat van zijn ambtsvoorgangers. Het is, zo zei hij, op verschillende punten iets beter gefundeerd, maar doet in schriel heid niet onder voor dat van zijn voor gangers. Bij de uitvoering van zijn beleid maakt de minister, volgens de heer Bie wenga, evenwel heel gekke bokkespron gen. Zaterdagmiddag is de schuimplastic fabriek van de n.v. Van Straaten, op het industrieterrein in Den Helder, in een uur tijds volkomen uitgebrand. Om kwart over vijf zag een kantonnier van Rijkswater staat een grote steekvlam uit de fabriek omhoogschieten. De gemeentelijke brand weer en de marinebrandweer bestreden met vijftien stralen de enorme vuurzee. Tegen half zeven was de fabriek een ruïne. Alle machinerieën en de gehele voorraad goederen zijn verloren gegaan. Het gebouw bleef gedeeltelijk behouden. Er was 's middags in de fabriek nog ge werkt om enige spoedbestellingen uit te voeren. De directeur had de fabriek om vijf uur verlaten en niets onregelmatigs geconstateerd. Hoe groot de schade is, kon men zater dag zelfs bij benadering niet zeggen. Het bedrijf is tegen brandschade verzekerd De „Nederlandsche vereeniging van werkgevers in het bakkersbedrijf" meent, nu van de zijde van de ambachtelijke bak kerij door groots opgezette massameetings protest wordt aangetekend tegen het on langs uitgebrachte S.E.R.-advies over in voering van het ploegenstelsel in het bak kersbedrijf, uitdrukkelijk te moeten stel len, dat daarbij van onjuiste gegevens ge bruik wordt gemaakt. Hierdoor wordt een vertekend beeld' ge geven van de positie van de werknemers in het bakkersbedrijf en van het consu mentenbelang. De vereniging acht deze wijze van cri- tiekoefening op een S.E.R.-advies tenden tieus en derhalve strijdig met het alge meen belang. De „Nederlandsche vereeniging van werk gevers in het bakkersbedrijf" vertegen woordigt zowel het groot- als het midden bedrijf. Het was vandaag een belangrijke dag voor de luchthaven Rotterdam, het vlieg veld van de Maasstad in de Polder Zes tienhoven, want de K.L.M. heeft vandaag Rotterdam opgenomen in haar lijn Am- sterdam-Londen. Toen rond het middaguur het eerste uit Londen op het Rotterdamse vliegveld neerstreek werd het onder andere opge wacht door Rotterdams burgemeester, mr. G. E. van Walsum. mr. A. H. C. Gie- ben, secretaris-generaal van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat, die de mi nister vertegenwoordigde en de Britse ambassadeur, Sir Paul Mason. In een toespraak zei de burgemeester te hopen, dat deze vlucht voor de ontwikke ling van het Rotterdamse vliegveld van historische betekenis zou zijn. Hij was zich ervan bewust, dat de beslissing om Rotter dam aan te doen voor de K.L.M. een zeer moeilijke is geweest, omdat dit het aan vaarden van een zekere decentralisatie in haar bedrijf betekent. De burgemeester verklaarde, dat Rot terdam niet de pretentie heeft zijn vlieg veld te doen uitgroeien tot een grote lucht haven. Aan een duplicaat van Schiphol wordt niet gedacht. „Het wordt tijd, dat men gaat begrijpen en geloven, dat Rot terdam niet alles wil en kan", zei hij. Rotterdam erkent, dat er in ons kleine land geen plaats is voor twee grote lucht havens met intercontinentale verbindin gen. Rotterdam moet echter als zeehaven een eigen bescheiden luchthaven hebben, die tevens 's Gravenhage ten dienste kan staan. Vastgegespt in stoel ROME (Reuter) Kardinaal Federico Tedeschini, aartspriester van de St. Pieter basiliek, is maandag op 86-jarige leeftijd gestorven. De kardinaal heeft twee maan den geleden een maagoperatie ondergaan. Het aantal leden van het college van kar dinalen is nu nog 71. Als kardinaal-bis schop behoorde de overledene tot de hoog ste orde van kardinalen. Hiervan zijn er slechts zes in het college. (ANP) Federico Tedeschini werd op 12 oktober 1873 te Antrodoco geboren, in 1896 tot priester gewijd en in 1933 door Paus Pius de XI tot kardinaal benoemd, maar deze benoeming werd pas in 1935 open baar gemaakt. Kardinaal Tedeschini was bisschop van Frascati bij Rome. In de jaren dertig werd hij bekend door zijn advies aan de Rooms-katholieken in Spanje om het republikeinse regime niet te bestrijden. Hij drong er op aan de ge dachte van herstel van de monarchie in Spanje door middel van geweld te laten varen. Hij was nuntius in Spanje. Commissie IJselmcerpolders. Bij be schikking van de minister van Verkeer en Waterstaat is een commissie ingesteld, die tot taak heeft richtlijnen en aanwijzingen te geven voor het recreatieve gebruik van de randmeren van de IJselmeerpolders. Voorzitter is ir. F. J. B. G. Geers, hoofd van de Dienst der Zuiderzeewerken. Een der mooiste inzendingen voor de Schildersprijsvraag 1959 van het Ver bond van Nederlandse Werkgevers: „Deltawerken" van H. Berserik. WAYNESBORO (Reuter) Zondag hebben reddingsploegen het wrak bereikt van een neergestorte Dakota, die vrijdag uit Washington naar Charlottesville was vertrokken. Slechts één van de 27 inzitten den van het vliegtuig, 24 passagiers en drie bemanningsleden is levend aangetroffen. Het is de 33-jarige zakenman Phil Brad ley die nog in zijn stoel zat vastgegespt. De stoel bevond zich een eind van het wrak af. In het ziekenhuis te Charlottesvil le zei Bradley dat vlak voor het neerstor ten het hoofdlicht was uitgegaan. De pas sagiers kregen opdracht de riemen vast te maken en niet meer te roken. Toen stortte het toestel plotseling neer. „Ik zat rechts achterin het vliegtuig. Ik geloof, dat ik naar voren werd geslingex'd. Ik schreeuwde om te horen of er overleven den waren, maar ik kreeg geen ant woord." Bradley's heup blijkt ontwricht te zijn. LA COURTINE (AFP) De Neder landse militairen die de afgelopen maan den in La Courtine oefeningen hebben ge houden, hebben zaterdag als bewijs van hun erkentelijkheid voor de genoten gast vrijheid een vlaggemgst overgedragen, die op het terrein vóór de" officierskantine in het kamp is opgericht. De gelden voor het geschenk zijn door de Nederlandse mili tairen bijeengebracht. De commandant van het Eerste Leger korps, luitenant-generaal P. Gips, droeg het geschenk over: de commandant van het Vierde militaire gebied in Frankrijk, generaal Thomas de Labarthe, aanvaard de het. „Onze twee volkeren bezitten de zelfde kleuren, wij hebben dezelfde idealen, streven dezelfde doelen na en wij hebben dezelfde beschaving", aldus de Franse generaal. Hij bracht vervolgens hulde aan de Nederlandse militairen voor hun uit stekend optreden en voor de hartelijkheid, die zij tegenover het Franse leger en je gens de bevolking hadden getoond. Na een défilé reikte luitenant-generaal Gips onderscheidingen uit aan een aan tal Franse officieren. Op een bijeenkomst in de officierskantine werden later heil dronken uitgebracht op Koningin Juliana en op president De Gaulle. HET NEDERLANDS Danstheater heeft zijn repertoire uitgebreid met „Legende" door Aart Verstegen, die muziek van Clau de Debussy gebruikte ter ondersteuning van zijn plastische uitwerking van een Ja pans gegeven. In het programma staat de volgende samenvatting van de verhalende inhoud afgedrukt: „OP een langvergeten begraafplaats in een bos heerst nog steeds de geest van een jonggestorven courtisa ne. Een voorbijgaande houthakker komt onder de bekoring van deze sfeer. Nog eenmaal weet zij de illusie van haar schoonheid te doen herleven." Het is moei lijk om niet toe te geven aan de verlei ding tot een ironische interpretatie van wat aldus de indruk wekt van een roman tische allegorie. Maar ook als men wat de criticus behoort te doen alleen af gaat op het visueel waargenomene, vraagt men zich af wat de zin is van deze postu me vrijage met het Duitse expressionisme van toen. Choreografisch is deze verbeelding, die herhaaldelijk (vooral in het begin) aan „La belle et la béte" van dezelfde maker herinnert, al heel weinig interessant. Er wordt veel gymnastiek met diepzinnige strekking in bedreven, waaraan Milly Gramberg inderdaad enige sierlijkheid en koketterie weet te verlenen. De poëtisch bedoelde duetten zijn kennelijk afgestemd op illustraties van oosters minnespel en voltrekken zich in eigenaardig gevarieei'- de zithoudingen. Ook het rollebollen en ouderwetse manipulaties met een zwarte shawl ontbraken niet ter onderbreking en afsluiting van de moeizaam geforceerde evoluties. Bijdragen tot nieuwe ontginning heeft de kalme houthakker in de gedaan te van Aart Verstegen niet geleverd. Jo- han Greter ontwierp de scènische ele menten ter bepaling van de achtergrond. De rest van het programma, dat zondag- avond onder veel belangstelling van har telijk gestemde bewonderaars in de Arn hemse Schouwburg werd vertoond bevat te verder geen noviteiten. Gaarne wil ik verklaren, dat de presentatie van „De maan in de trapeze" van Hans van Ma nen (op een pianoconcert van Benjamin Britten) thans aanzienlijk is verbeterd en door Marianna Hilarides en Jaap Flier voortreffelijk en met veel spanning werd uitgevoerd. Men zag dit tweetal ook in de met veel tegenslagen op de piano begelei- TOT 8 NOVEMBER wordt in Tilburgs Paleis-Raadhuis een eretentoonstelling van het werk van de schilder Theo Swagemakers gehouden. Voor ons wat ver van huis maar voor Swagemakers niet, want hij werd daar geboren. Theo Swagemakers is zijn zuidelijke aard trouw gebleven. Hij is een fel levende man ondanks het feit dat zijn gezondheid de laatste jaren een en ander te verduren had. In plaats van af te schrikken won hij vele vrienden. En door hen eigenlijk deze tentoonstelling. Want Swagemakers betrekkelijk goed kennende, weet ik, dat hij er heus niet zo erg ge brand op was te exposeren op een wijze als deze. Hij kent de betrekkelijkheid van alles wat ons als waardevol wordt voorgedragen en hij kent de betrekkelijke waarde van zijn eigen werk. Juist om zijn waarschuwingen tegen onrechtvaardige voorkeuren, zijn vechten voor in de schaduw gebleven of geraakte waarden, en om de soms zo gelukkige resultaten van eigen zuiver streven in de schilderkunst voelden zijn vrienden voor een eretentoonstelling. Voor zover ik de leden van het grote erecomité ken of ontmoette en dat is veel meer dan de helft zijn het vrienden, kameraden en goede kennissen van Swagemakers. Zijn vrienden leven met Swage makers mee om de altijd moeilijke positie van de schilder, die zowel uit roeping als voor zijn beroep werkt. SWAGEMAKERS is namelijk een nogal gewild portretschilder. In zijn onderhoud moest hij dus vooral steunen op opdrach ten. En dat is niet altijd even gemakke lijk. Men heeft geen vrije keuze wat het onderwerp betreft. In de opdracht kan iets gezonds zitten door de dwang tot con tact met de maatschappij. Het blijft ech ter moeilijk om altijd geïnspireerd te wer ken. En dan moet men op zijn hoede blijven niet te vervlakken. Als vakman kan Swagemakers tegemoetkomen aan wen sen van de opdrachtgever. Het gevolg kan dan echter ontevredenheid zijn over het feit niet geheel zichzelf geweest te zijn. Om fris te blijven dient de schilder tus sen de opdrachten door steeds „voor zich zelf te werken", zoals schildebs dat ondèr elkaar noemen. Daarvoor had Swagema kers' niet altijd' Voldoende gelegenheid. Zo kwam het dat men jarenlang niet veel meer van hem wist dan dat hij portretschil der was. Enkele geëxposeerde stillevens konden door hun kwaliteiten wel opvallen, maar leken Swagemakers' oeuvre toch niet direct te kenmerken. DE LAATSTE JAREN is hierin veran dering gekomen. In de eerste plaats kreeg Swagemakers genoeg werk, dat hij „voor zichzelf maakte". De mogelijkheid na de oorlog weer op reis te gaan bracht hem weer meer tot het landschap. In voor zich zelf geschilderde portretten, waaronder vele naar zijn vrouw, werd hij zich be wuster van eigen kwaliteiten. De over tuiging iets eigens aan het bestaande en naast anderen toe te voegen te hebben heeft altijd in hem geleefd, maar zij werd in zoverre sterker dat hij met dat „eigen" werk meer naar buiten optrad. Bij een atelierbezoek bij Swagemakers consta teerde ik bovendien dat hij over ruim vol doende beschikte om een kleine en naar mijn smaak fijne eigen expositie te kun nen maken. Daar het echter de vraag was of het „klimaat" hiertoe wel gunstig was voelde Swagemakers daar nog weinig voor. Milly Gramberg en Aart Verstegen in „Legende". de pas-de-deux uit „De Notenkraker" van Ivanov Tsjaikofsky, waarin laatstgenoem de danser gelukkig bewees zijn veelgepre zen vorm grotendeels te hebben hervon den. Wat is er verder voor nieuws te ver tellen? Alleen dat de Zweedse balletmees- ter Ivo Cramer zijn „Truffaldino" op mu ziek van Domenico Scarlatti komt instu deren en dat er drie nieuwe werken uit eigen studio worden voorbereid. David Koning Hij voelde er niet voor zich te laten „af maken" door de critiek. Swagemakers is niet bang maar ook niet onzakelijk. Voorts kent hij geen valse bescheidenheid maar weet eigen werk te vergelijken met het geen hij zelf bewondert. MISSCHIEN is het klimaat thans gun stiger. Een feit is dat de waardering voor zijn werk toenam en dat ook zijn kwa liteiten in het werk meer naar voren kwa men. Zo werd hij beloond met de eerste prijs op een tentoonstelling van reisschet sen, georganiseerd door de Nederlandse Reisvereniging. Later behoorde hij ook tot degenen die een reis met de K.L.M. en een buitenlands verblijf kregen aangeboden. In stillevens, bloemstukken en'ook enkele portretten werd zijn schilderen breder. Swagemakers bleef niet staan bij het eens verworvene. Het is vooral in kleinere za ken dat een ruimtelijkheid kwam, een dieptewerking, die ook van de geest ge noemd mag worden. Een voor Swagema kers moeilijke periode resulteerde in en kele treffende schilderijen van een ge kruisigde Christus. Hij blijft echter toch steeds beschroomd tegenover religieuze onderwerpen door de eenvoud en wezen lijke diepte van zijn geloof. SWAGEMAKERS studeerde aan de Academie Royale des Beaux Arts te Brussel. Zijn Belgische begin stond onder invloed van het Vlaamse expressionisme. Grote indruk heeft de leraar Opsomer op hem gemaakt en nog graag citeert hij diens vaak kernachtige uitspraken. Veelal is zijn werk gekenmerkt door een hang naar werkelijke chic, die hij op gevoeli ge wijze kon voordragen. Later werk, zo als gezegd, is breder en soms zelfs rui ger Het is mogelijk dat de portretschil der te veel aan ijdelheid gezien heeft. Hij werd ook warmer en eenvoudiger. Bob Buys Uit de resultaten van een onderzoek dal de Stichting Propaganda Woninginrichting heeft gehouden naar het bestedingspatroon van het publiek met betrekking tot de woninginrichting blijkt onder meer, dat degenen die gingen trouwen zonder dat zij over een eigen huis beschikten, gemiddeld ongeveer 2000 aan hun woninginrichting besteedden. Zij die wel direct een eigen woning konden betrekken, betaalden 3000 voor meubels, vloerbedekking, gor dijnen, vitrages, bedden, matrassen, de kens en behang. De „inwoners" die later een eigen huis kregen, gaven bij het be trekken daarvan nogmaals een bedrag van 2000 uit. Op de vraag, hoeveel een aanstaano echtpaar dient te sparen om bij het trou wen een driekamerflat behoorlijk te kun nen inrichten, wanneer de man een maandsalaris heeft van 362,70 netto, was het gemiddelde antwoord 4150, een bedrag dat 1150 hoger lag dan dat welk het gezinsbegrotingsinstituut te Rotter dam had berekend. De ondervraagden bleken bij verhui zingen gemiddeld 1000 te hebben besteed voor de aankoop van woninginrichtings artikelen. Bij verhuizing werden in bijna alle gevallen gordijnen en vitrages aan geschaft, in 92 percent vloerbedekking, in 60 percent meubels, in 50 percent behang, dekens en bedden. Meer dan de helft van de ondervraagden deelde mede, dat zij in 1958 voor normale vervanging en aanvulling van woning inrichtingsartikelen een bedrag tussen 100 en 500 hadden uitgegeven. Elf per cent van de inzenders had hieraan 1000 of meer besteed. Het gemiddelde bedrag lag rond de 480. Deze som is hoger dan gemiddeld te berekenen valt, indien men de totale Nederlandse consumptieve be stedingen ad 600 miljoen stelt tegenover een bevolking van elf miljoen zielen. Gor dijnen en vitrages werden in 1958 het meest vervangen of aangevuld, daarna volgden behang, vloerbedekking, meu belen, bedden en matrassen. Verrassing voor Volt en (Van onze Haagse redacteur) De opening van de tentoonstelling van de vierendertig uit de driehonderd inzen dingen voor de Schildersprijsvraag 1959 van het Verbond van Nederlandse werk- gevei's geselecteerde schilderijen, welke vrijdagmiddag in het Haagse gemeente museum plaats vond, heeft een verrassing opgeleverd. Het werkgeversverbond heeft namelijk een werk van A. Volten, dat door de jury niet als een schilderij werd beschouwd en daarom buiten de naar de prijs van vijfduizend gulden dingende in zendingen werd gehouden, aan het Haagse gemeentemuseum geschonken uit erken telijkheid voor de ter gelegenheid van deze expositie verleende medewerking. In het onderhavige werk van A. Volten, een beeldende kunstenaar die veel bekend heid verwierf door de toepassing van me taalplastieken in beweegbare vorm, is met name aluminium gebruikt voor de re liëfwerking in een wandversiering waar van de vlakken de industriële dynamiek tot uitdrukking brengen. Wat dat betreft bleef Volten dus binnen de grenzen van het prijsvraagreglement, dat immers ge richt was op een geschilderde uitbeelding van de moderne industrie. De ingezonden schilderijen met voorstellingen ontleend aan het pastorale bedrijf bijvoorbeeld koeien die gemolken worden werden dan ook afgewezen. Volten had zich wel aan het onderwerp gehouden, maar geen verf gebruikt. De jury vond het weliswaar geen schilderij, maar wel een werk van bijzondere kwaliteit. Men heeft de kunste naar bereid gevonden zijn werk buiten me dedinging te exposeren, welk compromis dus door de schenking van het plastiek aan het museum een eervol accent kreeg. Het schildex'ij „Landschap in de mijn streek" van J. van Diederen kreeg de prijs van vijfduizend -gulden, welke eenstem mig werd toegekend. De jury' prees zich overigens gelukkig, dat zij "geen tweede prijswinnaar behoefde aan te wijzen, want er waren heel wat inzendingen van vrij wel gelijk en tevens goed niveau. Zo om vatte de groep schilderijen die de „halve finale" haalden een geestig „Deltawerk" van H. Berserik, een grijze „Afgraving" van Jan van Heel, een boeiende „Staats mijn Wilhelmina" van Nols en een myste rieuze „Ontbranding" van Verdijk. Maar ook onder de andere negenentwintig doe ken is veel belangwekkends, zoals de voorstelling „Electronica" van Franz, de „Hoogovens" van D. ten Hoedt en de „Scheepswerf" van Lex Horn. Het jubilerende werkgeversverbond hoopt, dat dit initiatief ertoe zal bijdra gen. dat de traditionele jubileumgeschen ken eens worden afgewisseld door de aan bieding van kunstwerken. Het Centraal Sociaal Werkgeversverbond heeft aan die wens reeds gevolg gegeven door aan het Vei'bond van Nederlandse werkgevei's een schilderij uit de collecte te schenken. De tentoonstelling is tot 22 november te be zichtigen. Pleidooi voor samenwerking in maatschappelijk werk In Rotterdam is zatei-dag een congi'es van „Humanitas" gehouden. In zijn openingsrede hex-innei'de de voor- zitter, mr. J. in 't Veld, ex-aan dat „Hu manitas" in de veertien jaar van zijn be staan 14000 leden heeft kunnen winnen. Zijn indi'uk was, dat de ontwikkeling op het terx-ein van het maatschappelijk werk steeds meer gaat in de richting van inte- gi'atie, door Humanitas gewezen, zodat de ze organisatie in zekere zin als pionier kan worden beschouwd. De meeste zox'g baarde volgens mr. In 't Veld de vraag, hoe aan het maatschap pelijk werk een eigen functie kan worden gegeven, naast dat werk op confessionele gi-ondslag en vooral, hoe aan niet-confes- sioneel ingestelden op de meest effectie ve wijze hulp kan worden geboden. Het hoofdbestuui-, zei hij, heeft nu aan het congres een nieuwe redactie voor de rich tinggevende beginselen neergelegd in de statuten. In de eeste plaats staat het be ginsel van de eerbiediging van de mense lijke persoonlijkheid en van de daaruit voortvloeiende erkenning van het recht op, en de plicht tot zelfbestemming en zelfontplooiing binnen de grenzen, door het belang van de gemeenschap getrok ken. Mr. In 't Veld zei in het vervolg van zijn rede, nog altijd te hopen dat het mogelijk zal blijken in het maatschappelijk werk een nauwere samenwerking tot stand te bx-engen tussen christelijke en buitenker kelijke Humanisten. Dit spreekt zijns in ziens te meer als wij de geweldige uitda ging van de kant van het communisme zien. Het Westen zal daarop het juiste ant- wooi-d dienen te geven. Humanisme en vx-ijzinnig christendom kunnen naar zijn mening gezamelijk optrekken, zo niet in één verband dan toch in sterke vei'bonden- heid. Mr. In 't Veld verklaai'de vei'volgens het congres voor geopend, waarna men over ging tot het huishoudelijke deel van de agenda. Gezaghebber. Minister F. J. C. Beau- ion van de Antillen is benoemd tot gezag hebber van Aruba. Hij is zaterdag door gouverneur Speekenbrink beëdigd.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9