Tweede Kamer verdeeld over tweede hoogovenbedrijf Noel Baker krijgt Nobel-Yredesprijs „Ploegenstelsel in bakkerij maakt verkorting arbeidstijd mogelijk" HET WEER Smit, 0 van Rijsbermen Resolutie tegen voorgenomen Franse kernwapenproeven VAN PRAAG BROEKEN Kleine bakkers kunnen - mits zij zich concentreren - blijven concurreren Regering vraagt SER nieuw advies over bakkerijparagraaf Gerard van Praag VRIJDAG 6 NOVEMBER 1959 45e JAARGANG NUMMER 4 Roomboterprijs blijft maar stijgen Nederlandse vereniging van werkgevers IJmuiden heeft topproduktie nog niet bereikt Nevelig éeè MORRIS before ifouêuij! Drie slachtoffers van gasvergiftiging Krijgshaftige Miss Britse pers steekt de hand in eigen boezem Algerijnen schieten twee Parijse agenten neer Het woord is aan Nederlands pleidooi voor „vergeten" vluchtelingen Drie doden in het verkeer In de krant van heden: MONTY-COATS en PARKA'S Patisserie DEKKERS uurSctuW" wsfc MOORKOPPEN of BANANENSOEZEN HAZENBERG Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OSLO (Reuter-AFP) In Oslo is be kendgemaakt, dat de Nobelprijs voor de vrede is toegekend aan Philip Noel-Baker, een lid van het Britse parlement voor de Labour-partïj. De prijs bedraagt dit jaar 220.678,14 Zweedse kronen (bijna 160.000 gulden). De toekenning ervan is aange kondigd door het Nobel-comité van het Noorse parlement. Noel-Baker is een van de voornaamste woordvoerders van de Britse socialisti sche partij over ontwapening, een onder werp waarover hij een boek heeft ge schreven. Hij is minister voor de betrek kingen met het gemenebest geweest. Noel-Baker is de achtste Engelsman aan wie de vredesprijs is toegewezen. (Zie verder pag. 3) De prijs van de roomboter blijft maar stijgen. De gespannen situatie op de zui- velmarkt is hier de oorzaak van. Vandaag, zo vernemen wij, ziet het er naar uit dat in de groothandel de kiloprijs van room boter met tenminste tien cent omhoog zal gaan. In bevoegde kringen gaf men ons te ver staan, dat de teneur op de botermarkt wel iswaar nog steeds er één is van stijgende prijzen, doch dat men zich intussen gaat afvragen of inmiddels niet èen peil is be reikt, waarop de notering zich zal hand haven. Op een door het hoofdbestuur van de Nederlandse vereniging van werkgevers in het bakkersbedrijf uitgeschreven pers conferentie is gistermiddag in het Kur- haus in Scheveningen het standpunt van deze vereniging ten aanzien van het on langs door de Sociaal-Economische Raad aan de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid uitgebrachte advies over een eventuele wijziging van de brood- bakkerijparagraaf van de Arbeidswet 1919 nader toegelicht. De directe aanleiding tot het beleggen van deze persconferentie lag in de protestbijeenkomsten, georganiseerd door de bonden van bakkerspatroons, waarbij, aldus de werkgevers, gegevens van tendentieuze aard worden verstrekt. Mr. C. M. Corporaal, secretaris van de vereniging, die als een der drie deskundi gen de door de S.E.R. ter voorbereiding van het advies ingestelde commissie in haar werkzaamheden heeft bijgestaan, heeft tijdens de conferentie de volgende cijfers verstrekt: Het totaal aantal tot brood en bakkersartikelen verbakken ba len bloem en/of meel bedroeg in' 1958 14,5 miljoen (balen van 50 kg.). Het aandeel hierin van de zogenaamde industriële bakkerij was 3,25 miljoen, of 22 percent. De industriële bakkerij is gevestigd in dertig gemeenten met een inwonertal per gemeente van 40.000 of meer. Het totale aantal inwoners in deze dertig gemeenten bedraagt 4,5 miljoen. Het totale aantal bakkerijen in deze dertig gemeenten is 2425. Het aandeel van de industriële bak kerij in de totale produktie van deze der tig gemeenten is tenminste 70 percent, het aandeel van de ambachtelijke bakkerij in deze dertig gemeenten is ten hoogste 30 percent. Mr. Corporaal heeft voorts medegedeeld dat het totale aantal bakkerijondernemin gen in ons land per 1 augustus jl. 12.046 bedroeg. Van dit aantal betrekken tenmin ste 1246 bakkerijen brood van industriële bakkerijen, zodat het totale aantal bak kers dat thans nog zelf brood vervaardigt ten hoogste 10.800 kan bedragen. De heer Corporaal vermeldde verder dat 1200 al leen werkende bakkers een vergunning be zitten welke het mogelijk maakt dat ze naar goeddunken 's nachts werken. Deze 1200, zo stelde de heer Corporaal, zullen bij een eventuele invoering van ploegen- stelsels geen verandering in hun werktij den ondervinden. Blijven over 9600 bakke rijondernemingen die theoreti~ch invloed zouden kunnen ondervinden van ee even tuele wijziging van de bakkerijparagraaf. Van dit aantal zouden de in de dertig ge meenten met een inwonertal van 40.000 of meer zielen gevestigde 2425 bakkerijen direct betrokken zijn bij de invoering van ploegenstelsels. Het aantal bakkerijen dat niet direct beïnvloed wordt in dat ge val bedraagt dan 7175 bakkerijonderne mingen, aldus mr. Corporaal. (Van onze parlementaire redacteur Bij de behandeling van de begroting van Economische Zaken in de Tweede Kamer heeft de heer Janssen (K.V.P.) gisteren verklaard, dat hij het op prijs zou stellen als de regering te zijner tijd met voortvarendheid de plannen voor de vestiging van een tweede hoogoven- bedrijf op Rozenburg, aan de mond van de Rotterdamse Waterweg, zal willen steunen. Het gaat om een project dat zo groot is dat men onvermijdelijk een beroep op de schatkist zal doen. Daarbij Advertentie VOOR DE KOOPVAARDIJ KAMGAREN UNIFORMEN... 144. TERLENKA UNIFORMEN 165. GABARDINE UNIFORMJASSEN ƒ105.— U niform-specialisten Zijlstraat 71 Haarlem Tel. 1696S Verwachting tot morgenavond: Op vele plaatsen mist of laag hangende bewolking. Overigens droog weer. Zwakke, later ma tige wind uit oostelijke richtin gen. Vrij koud. Volledige weerrapporten op pagina twee. zal de werkgelegenheid volgens de heer Janssen dan beslissend moeten zijn. Is een tweede hoogovenbedrijf econo misch wel verantwoord, vroeg de heer A. R. Vermeer (P.v.d.A.), zolang de hoog ovens in IJmuiden hun topproduktie nog niet hebben bereikt? Zal de vestiging van een hoogovenbedrijf op Rozenburg niet leiden tot een voortgaande bevolking van de Randstad Holland? Compenseert dat niet alle maatregelen tot bevordering van industrievestiging elders? Hij vroeg ern stige overweging van de gedachte de in dustrievestiging in het westen te beperken. In het gebied van Londen en Parijs heeft men ook reeds vergunning nodig voor de vestiging van een industrie i9 het niet gewenst het westen van Nederland te reserveren voor industrieën, die beslist daar gevestigd moeten zijn? De regering heeft verklaard dat deel neming van de overheid in het kapitaal van een tweede hoogovenbedrijf onver enigbaar is met een meerderheidspositie van een buitenlands concern (Krupp) met betrekking tot de financiering en/of de lei ding van de geprojecteerde onderneming. Acht de regering een minderheidspositie van buitenlands kapitaal dan wel aan vaardbaar?. vroeg de heer Nederhorst (P.v.d.A.). Het wilde de: heer Van Leeuwen (V.V.D.) voorkomen dat allereerst moet worden be zien of het zinrijk is dat in het huidige tijdsgewricht wordt begonnen met de ver werkelijking van een tweede hoogoven bedrijf in verband met de vraag of de hoogovens in IJmuiden reeds aan de ge wenste capaciteit toe zijn. Men zou eerst een overzicht moeten hebben over de mo gelijkheden en de plannen tot verdere uit breiding vart de staalindustrie in IJmui den. De investeringskosten voor uit breiding zullen aanmerkelijk lager zijn dan die voor een nieuw bedrijf. Het laatste woord over het tweede hoog ovenbedrijf is nog lang niet gesproken. Dinsdag zal minister De Pous er het een en ander over zeggen. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRMT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 FALCON WOLLEN TWEEDMANTELS Het totale aantal in bakkerij-onderne mingen werkzame mannelijke werkne mers van 19 jaar en ouder betrokken bij de produktie en) de distributie van brood (uitgezonderd administratief personeel) bedraagt 20.500 (over het aantal vrouwe lijke werknemers zijn geen gegevens be schikbaar). Het totale aantal mannelijke werknemers in de industriële bakkerij be draagt ruim 8000, of 40 pet. van het totaal aantal in bakkerij ondernemingen werkza me mannelijke deelnemers. Overtredingen Uit door de arbeidsinspectie verzamelde gegevens blijkt, aldus mr. Corporaal, dat meer dan een derde gedeelte van alle pro- cessen-verbaal opgemaakt wegens over tredingen van de arbeidswet betrekking heeft op overtredingen van de bakkerij paragraaf. Dit cijfer springt naar zijn mening te meer in het oog wanneer in aanmerking wordt genomen dat slechts 4 pet. van het totale aantal vestigingen in handel en nijverheid vestigingen van bak kerijen (fabrieken en winkels) zijn. In deze bedrijfstak wordt over de gehe le linie de arbeidswet overtreden tenge volge van het feit, dat in de loop van het bestaan van de Arbeidswet 1919, die een bescherming beoogt te geven van de so ciale positie van de arbeider met name wat zijn arbeidstijd betreft, onder de druk van de omstandigheden een verslechtering van deze sociale positie in de sector van de broodbakkerij is opgetreden. De Sociaal-Economische Raad in zijn geheel, zo bracht mr. Corporaal in herin nering, heeft in de algemene beschouwin gen over de broodbakkerijparagraaf op gemerkt, „dat de sociale positie van de arbeiders in déze bedrijfstak belangrijk ongunstiger is dan die van de arbeiders in het merendeel van de overige secto ren van het bedrijfsleven". Als voordelen van de wijziging van de bakkerijparagraaf ziet de Neder landse vereniging van werkgevers in het bakkersbedrijf de invoering van een twee- of drie- ploegenstelsel waardoor een di rect realiseerbare verkorting van de ar beidstijd mogelijk wordt. Verder een on middellijk realiseerbare vrije zaterdag, terwijl het voorts mogelijk wordt de pro duktie op te voeren en het voor de distru- butie over het algemeen verouderde wa genpark te motoriseren. Dit laatste brengt weer met zich mee, dat het verloop onder het personeel voor de bezorging geringer wordt dan thans het geval is. Voor en tegen De vraag of het de voorzitter van de Ne derlandse vereniging van werkgevers in het bakkersbedrijf bekend was, dat slechts 29 leden van de S.E.R. zich voor standers hadden getoond van invoering van ploegenstelsels werd beantwoord met de wedervraag, dat toch niet kan worden aangenomen, dat die leden van de Raad die zich het lot van de arbeiders in de broodbakkerijen aantrekken verstek heb ben laten gaan toen het advies in behande ling werd genomen. Van de zijde van de vereniging werd voorts opgemerkt, dat de niet-aanwezige leden geen tegenstanders zijn van de invoering van ploegenstelsels. Waren zij wel aanwezig geweest dan zou de meerderheid in de S.E.R. nog groter zijn geweest. In het begin van deze persconferentie bleef mr. Corporaal bij de beantwoording van de vraag of de kieine bakkers in de loo£> der jaren niet sterk de druk van de industriële bakkerijen zouden gaan voe len vrij vaag, maar aan het slot gaf hij toch toe, dat de mogelijkheid, dat de klei nere bakkers afgevoerd zouden worden niet geheel uitgesloten was. Daaraan voeg de mr. Corporaal echter toe, dat de klei ne bakkers diverse mogelijkheden heb ben om zich te concentreren waardoor zij de eerlijke concurrentiestrijd met de in dustriële bakkerijen als gelijkwaardige partner kunnen voeren. SCENARIOSCHRIJVERS WILLEN STAKING BEGINNEN HOLLYWOOD (UPI) Meer dan 450 Amerikaanse scenarioschrijvers hebben hun bond verzocht een staking te procla meren wanneer hun contracten met film maatschappijen 17 november aflopen. Op 10 oktober legden de scenarioschrij vers van 56 onafhankelijke studio's het werk voor een korte periode neer. De scenarioschrijvers eisen betaling voor na 1948 vervaardigde films, die voor de televisie zijn vertoond. Een eventuele wijziging van de brood bakkerijparagraaf in de Arbeidswet 1919, is een zo belangrijk vraagstuk, dat voor dat een desbetreffend wetsontwerp zal worden ingediend, vermoedelijk opnieuw het advies van de Sociaal-Economische Raad zal worden gevraagd. Dit blijkt uit de beantwoording door de heren Roolvink, staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, en dr. Veldkamp, staats secretaris van Economische Zaken, van hen schriftelijk door het Tweede-Kamer lid de heer Van de Wetering (C.H.U.) gestelde vragen over een eventuele wijzi ging van de broodbakkerijparagraaf. De staatssecretarissen vestigen er de aandacht op, dat in dat geval vanzelf sprekend alle belanghebbenden in de ge legenheid zijn bij de S.E.R. van hun ziens wijze te doen blijken. Het gaat in deze zaak overigens niet uit sluitend om een middenstandsbelang doch ook om een werknemersbelang en, waar het een volksvoedsel bij uitstek be treft, is de oplossing van het vraagstuk te vens van belang voor het gehele Ne derlandse volk, aldus het antwoord. Het door de S.E.R. vastgestelde advies, hetwelk de heer Roolvink een dezer da gen officieel in definitieve lezing heeft bereikt, zal eerst moeten worden bestu deerd, alvorens de staatssecretarissen antwoord kunnen geven op de hier ge stelde vragen. De daarin genoemde aspec ten van het vraagstuk kunnen immers al leen met vrucht worden beoordeeld in het kader van de gehele vraagstelling, zoals deze aan de S.E.R. is voorgelegd. De staatssecretarissen stellen er echter prijs op te verklaren, dat zij bij het bepalen van een standpunt met deze aspecten ten volle rekening zullen houden. In een woning in de Talmastraat te Gouda zijn de bewoner, zijn vrouw en een van hun twee kinderen dood in de keuken aangetroffen. De slachtoffers zijn de 34- jarige rijksambtenaar M. P. van de Berg, zijn 29-jarige vrouw en een 2-jarig zoontje. Er werd in de keuken gestoomd omdat het jongetje ziek was. Vermoed wordt dat de bewoners de gasgeiser hebben aange stoken om wat warmte te hebben en dat zich in de keuken koolmonoxyde heeft ge vormd. Deskundigen zullen dit onder zoeken. De vrouw had haar moeder in Den Haag opgebeld in verband met de ziekte van het kind en haar gevraagd naar Gouda te komen. Toen de moeder kwam, trof zij de familie levenloos aan. Het tweede kind, een 7-jarig meisje, was naar school. De 18-jarige Israëlische schone Ziva Sjarrat vervult haar dienstplicht. Ze is voor twee jaar onder de wapenen. Dat belet haar niet mee te dingen naar de titel van „Miss World" in Londen. Met speciaal verlof vertrekt ze naar Engeland, waarschijnlijk niet in wa penrok NEW YORK (Reuter-AFP) Marokko en negentien andere landen van het Afri kaans-Aziatische blok hebben bij de poli tieke commissie van de UNO-Assemblee een ontwerp-resolutie ingediend, waarin uitdrukking wordt gegeven aan „de ern stige bezorgdheid" van de algemene ver gadering over het voornemen der Franse regering om kernproeven in de Sahara te houden en waarin Frankrijk met klem wordt uitgenodigd, zich van dergelijke proeven te onthouden. De afgevaardigde van de Verenigde Ara bische Republiek, Farid Zeinedinne heeft in het eerste debat over deze kwestie het volgende gezegd: „Europa zal vergiftigd worden, zo niet fysisch dan toch moreel en politiek". Het aanzien van Frankrijk in de wereld zal eerder afnemen dan toe nemen. Meer en meer landen zullen over kernwapens gaan beschikken, en „nie mand zal zich veilig voelen zonder kern wapens". LONDEN (Reuter) De Britse pers toont zich bezorgd over de ontwikkelingen in Frankrijks plannen voor kernproeven. De Guardian schrijft dat Frankrijks han den weliswaar vuil zijn, maar dat Groot- Brittannië nog vuilere handen heeft en uiteindelijk verantwoordelijk is voor de Franse kernbom. Als wij niet de eerste van de kleinere mogendheden waren ge weest die er op stond zijn eigen kernwa pen te hebben, zou Frankrijk zich niet ge noopt gevoeld hebben de tweede te wor den, aldus de Guardian. De Scotsman ziet in de Britse steun voor de Franse proef een diplomatieke zet om Frankrijk in een betrekkelijk onbelangrij ke zaak wat toe te geven als tegenwicht voor de tegenkanting in andere vraagstuk ken. De Daily Herald noemt de positie van de Franse UNO-afgevaardigde Moch ver nederend omdat deze eerst jaren lang vu rig pleitte voor ontwapening en nu „het onverdedigbare verdedigt". PARIJS (Reuter) Algerynen hebben vrijdagochtend te Parijs het vuur geopend op twee politieagenten, van wie er één on middellijk overleed. De ander werd, vol gens de eerste berichten, zwaar gewond. Bernard Shaw: Een militair is iemand, die bereid is het land te redden. Een militairist is iemand, die bereid is de oorlog te redden. NEW YORK (ANP) Nederland heeft in de sociale commissie van de UNO-As semblee een ontwerp-resolutie ingediend, waarin de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen wordt gemachtigd een deel van de gelden die tijdens het „Vluchtelin- genjaar" beschikbaar zullen komen, te doen bestemmen voor die ontheemden, die niet onder UNO-zorg vallen. De ontwerp-resolutie, die mede werd on dertekend door Oostenrijk, Columbia, Griekenland, Perzië en Zweden, werd toe gelicht door pater L. C. J. Beaufort, die reeds eerder deze week in een rede in de ze commissie de aandacht vroeg voor de vele duizenden vluchtelingen daarbij wijzende op de Chinese ontheemden in Hongkong die niet door de UNO wor den geholpen. De Nederlandse afgevaar digde zei dat met vertrouwep bevredigen de financiële resultaten van het Vluchte- lingenjaar kunnen worden verwacht en dat anderzijds moet worden verzekerd, dat deze manifestatie inderdaad een waar lijk internationale humanitaire beweging zal worden, in het bijzonder door het we reldwijde karakter van de verdeling der gelden, zodat alle groepen ontheemden daarvan zullen kunnen profiteren. In het Diaconessenhuis in Haarlem is in de afgelopen nacht de 82-jarige H. J. C. Lammerts uit Nieuw-Vennep overleden ten gevolge van verwondingen, die hij woens dagavond bij een aanrijding heeft opge lopen. Een ongeluk op het terrein van een be- tonfabriek te Zwijndrecht heeft aan de 17- jarige W. P. uit Nieuwe Pekela het leven gekost. De jongen was als bijrijder meegekomen met een vrachtwagen met aanhanger, waarmee een lading stenen moest worden gehaald. Tijdens een manoeuvre met de wagen sprong de jongen üit de cabine. De band van zijn polshorloge bleef daar bij aan een haak van een der zijkleppen hangen, waardoor deze klep naar bene den kwam en hem tegen de grond sloeg. Daarna kreeg hij een der wielen over zich heen. Tijdens het vervoer naar een zieken huis te Dordrecht is hij overleden. In Nijmegen verleende de 53-jarige wiel rijder A. J. C. Voerman op een kruispunt geen voorrang aan een vrachtauto. Hij werd overreden en ernstig gewond. In een ziekenhuis is hij later overleden. pag. Weerrapporten I, 2 Noel-Baker 1, 3 Tweede Kamer 1, 5 Economisch nieuws2 Van Dag tot. Dag3 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld 3 Droogte in Noordholland 5 IJmondagenda 7 Uit stacl en omgeving7, 9, 11 Beurs 9 Medische verzorging U Kunst 13 Esperanto-cursus 13 Feuilleton 15 Horen en Zien 15 Uitgaan in Haarlem15 Agenda van Haarlem 15 Sport 17 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. Drie carnavalspoppen uit Mexico in het Instituut voor de Tropen, waar op het ogenblik de tentoonstelling „Mexi co" wordt gehouden. Deze poppen wor den i in de straten opgehangen en op Vastenavond verbrand. Vallen ze uit elkaar, dan komen er zakken snoep te voorschijn. Oorspronkelijk stelden ze de figuur van Judas voor. Nu zijn ze ook gewijd aan andere minder beminde verschijningen. Advertentie Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501 ENORME SORTERING Advertentie Men smult van DEKKERS' ZWITSERSE TAARTPUNTEN 12 soorten MOCCONA HAZELNOOTGEBAK 28 ct. per stuk BOTERSTAVEN 1.80 per stuk 100 amandelen 100 °/o roomboter CENTRUM GALERIJ - TEL. 4302 Advertentie Advertentie PLEIN 1945 No. 48 ROCK 'N ROLL PANTALONS grijs - lichtgroen - mosgroen - zwart 5 jaar 8.95 (met kl. st. p. mt) Advertentie NEEM DEZE ZATERDAG nog eens onze Rijk gevuld met slagroom. De prijs is dan slechts 30 ct. p. st. Advertentie MENU v. d. DAG - zaterdag 7 november 1959 van 12—20 uur: Soep - saucijsjes - bloemkool - aard. 2.— p. p. SCHAGEN'S Cafetaria Bik en Arnoldkade 43-44, IJmuiden - Tel. C564

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1