De beurs van New York houdt zich best Panda en de meesteivkok Koud en mistig weer Fusies en concentraties met het oog op de Euromarkt Effecten -en Geldmarkt Fmancieringsmijen uit acht landen gaan samenwerken Wereldnieuws Twee kleine automaatschappijen in het voorste gelid I Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland NAAIMACHINES VRIJDAG 6 NOVEMBER 1959 2 Nationaal Grondbezit n.v. Nota over prijsregelingen Introductie Madison Fund EEG-ministers van Landbouw bijeen Von Brentano over de EEG DE EUROFINAS OPGERICHT (Van onze financiële medewerker) Het is min of meer merkwaardig dat, terwijl de staalstaking in de V.S. nog altijd niet is opgeheven en van alle kanten berichten over een verslapping van de industriële bedrijvigheid binnenkomen, de Newyorkse effectenbeurs zich, na een flink koersherstel op het verhoogde niveau kan handhaven. Een bekend tijdschrift uit het Amerikaanse bedrijfsleven stelt het door stakingen veroorzaakte produktieverlies reeds op een vierde van dat van de recessie in de periode 1957/58. De afnemende produktie van staal en ook van koper heeft met name voor laatstgenoemd produkt reeds tot een vrij scherpe prijsstijging geleid, grote ondernemingen als de General Motors worden gedwongen hun bedrijf grotendeels stil te leggen en de winsten van het derde kwartaal blijven in vele gevallen ver bij die van het tweede kwartaal en zelfs bij die van het derde kwartaal 1958 ten achter. De toenemende werkloosheid gaat gepaard met een stijging van de kosten van levensonderhoud, welke uiteraard de inflatieverwachtingen bevordert en het is dan ook niet onwaarschijnlijk dat dit thans een nieuwe koers daling op de aandelenmarkt tegenhoudt. Anderzijds is er het vertrouwen dat, nu de voorraden bij tal van ondernemingen slinken, het einde van de stakingen, dat toch wel weer komen zal, het begin zal zijn van een sterke opleving, doordat de vraag ondermeer in de automobielbranche tot dusver niet is verminderd en er straks dus een sterke neiging zal ontstaan om de voorraden zo snel en zo veel mogelijk aan te vullen. De fabrieken, die zich de laatste tijd op de produktie van kleine wagens hebben toegelegd en die blijkbaar nog over rede lijke staalvoorraden beschikken, profiteren thans niet alleen van de voorkeur, welke vele Amerikanen thans voor de kleine wa gens aan de dag leggen, maar ook van de mogelijkheid dat ze nog kunnen leveren. En op de New Yorkse beurs hebben dan ook de aandelen van de American Motors en van de Studebaker-Packard in sterke mate de aandacht getrokken en een nieuw koersavans kunnen behalen. Beide maat schappijen zaten een jaar geleden aan de grond en nadat eerst de American Motors met zijn „Rambler" kwam, zag en over won, is ook de Studebaker-Packard met een kleine wagen op de markt verschenen, de „Lark", waarvan er naar raming dit jaar 175.000 zullen kunnen worden ver kocht. Daar de verkoop van de „Rambler" voor dit jaar op circa 400.000 wordt ge raamd, zullen deze beide ondernemingen tezamen een kleine 600.000 wagens af leveren, waarmee dan ongeveer een tiende van de gehele Amerikaanse produktie van personenauto's wordt bereikt. Flinke dividenden Dit ongedacht succes heeft natuurlijk tot een aanmerkelijke verbetering van de financiële resultaten geleid, zodat de American Motors reeds in 1958 de divi dendbetaling kon hervatten en thans 0.60 per kwartaal uitkeert. De koers van de aandelen is dit jaar reeds van 25 tot 28' gestegen; de Studebaker-Packard heeft dit jaar nog een koers van 9% gekend, noteerde op 22 oktober nog circa 22, maar is deze week verder tot boven 27 gestegen en de aandelen van deze twee kleine automobielondernemingeh staan thans op de lijst van de meest verhandelde aandelen op de New Yorkse beurs. Terwijl de Studebaker-Packard in 1958 nog een verlies leed van ruim 13 miljoen, wordt voor het lopende jaar een winst van 20 miljoen verwacht, hetgeen dan zal overeen komen met meer dan 3 per aandeel. De American Motors, die zoals gezegd alweer geregeld dividend betaalt en dit binnen kort naar vermoed wordt, zal verhogen, behaalde in het op 30 september 1958 ge- eindigde boekjaar reeds een winst van 4.65 per aandeel, maar voor het lopende boekjaar wordt deze winst thans op meer De Raad van Toezicht van Nationaal Grondbezit n.v. te 's-Gravenhage heeft op voorstel van de directie besloten om in mindering van het te zijnertijd door de algemene vergadering vast te stellen di vidend over het boekjaar 1959 een inte rim-dividend uit te keren van 10 percent over het door aandeelhouders verplicht op hun aandelen gestort bedrag. Voorts wordt medegedeeld, dat de gang van zaken gedurende de reeds verstreken periode van 1959 in het algemeen gunstig is en dat de tot dusver behaalde finan ciële resultaten bevredigend zijn. Niet al leen de uitgebreide werkzaamheden dei- moedermaatschappij in de woningbouw sector, doch ook de activiteiten der hier te lande gevestigde dochterondernemin gen hebben daartoe bijgedragen. Er bestaat aldus de raad van toezicht aanleiding om met vertrouwen het eind resultaat over het lopend boekjaar af te wachten, terwijl verwacht wordt, dat onvoorziene omstandigheden uiteraard voorbehouden over 1959 een dividend over het per 1 september 1959 van 5.000.000,- tot 6.000.000,- verhoogde ka pitaal zal kunnen worden uitgekeerd dat zeker niet lager zal zijn dan dat over 1958. De commissie sociaal-economische poli tiek van de Raad voor het midden- en Kleinbedrijf heeft een nota opgesteld in zake minimumprijsregelingen. Dit als resultaat van een nadere opdracht die de raad aan deze commissie had gegeven in verband met de ontwerpprijzenwet. In het desbetreffende stuk -wordt onder scheid gemaakt tussen minimumprijsrege lingen in een periode van teruglopende conjunctuur en minimumprijsregelingen in de gevallen die bekend staan als brood- oorlogen, margarine-oorlogen en derge lijke. De commissie beveelt aan voor het vermijden van deze concurrentie-uitwas- sen aan publiekrechtelijke lichamen de be voegdheid te verlenen indien nodig mini mumprijsregelingen vast te stellen. In New York is bekend gemaakt dat de Madison Fund Incorporated, een gesloten beleggingsmaatschappij, haar aandelen op de Amsterdamse beurs heeft geïntrodu ceerd. De president van de maatschappij, Edward Merkle, verklaarde hierover dat deze stap is genomen in verband met de grote belangstelling die van Nderlandse zijde voor de genoemde aandelen bestaat. Merkle deelde voorts nog mede dat het fonds 20.000 aandelen KLM, 15.000 gewone aandelen Unilever n.v. en 31.500 aandelen Philips in portefeuille heeft. dan 11 per aandeel geraamd en het is dus geen wonder dat deze spectaculaire ontwikkeling de verbeelding van het Amerikaanse publiek prikkelt. Maar ook op de Amsterdamse beurs behoren de aan delen van deze beide ondernemingen in de Amerikaanse afdeling tot de meest ver handelde fondsen. Hoewel ook de grote automobielonder nemingen in de Verenigde Staten over de eerste negen maanden van dit jaar veel grotere winsten hebben kunnen behalen dan in 1958, zijn de resultaten van het derde kwartaal aanmerkelijk' slechter en terwijl de koersen van de twee kleine maatschappijen sterk zijn gestegen, no teren bijvoorbeeld de aandelen van de General Motors slechts een paar punten hoger dan bij het begin van het jaar. Ford Motors, die tot dusver nog het minst van de staking heeft geleden, heeft haar aan delen dit jaar nog van 51 tot 82 zien stijgen, maar vooreerst blijft de belang stelling van de New Yorkse en de Amster damse beurs het meest naar de aandelen American Motors en de Studebaker- Packard uitgaan. Beurzen rustiger Ofschoon op de Amsterdamse beurs de omzetten niet meer zo groot zijn als enige tijd geleden in oktober 68.4 miljoen tegen 75.6 miljoen in september en bijna 100 miljoen in augustus behoudt toch de aandelenmarkt haar levendig aspect, doorgaans in overeenstemming met de Londense beurs, waar de betere berichten over het Engelse bedrijfsleven telkens nieuwe kopers naar de markt brengen Ook de beurs van Düsseldorf is na een vrij scherpe koersdaling weer tot rust ge komen, hoewel het vaste voornemen van de regering om met het verhoogde disconto de industriële investeringen enigermate af te remmen, uiteraard aan een nieuwe hausse niet bevorderlijk is. Reeds is mede gedeeld dat na de thans grotendeels ge plaatste 5Va percent staatslening, groot Dm 300 miljoen, straks nog een dergelijke lening zal worden uitgegeven, klaarblijke lijk met de bedoeling de aandacht van de Duitse belegger enigszins van de aandelen markt naar de obligatiemarkt te doen overgaan. De buitenlandse beurzen hebben deze week derhalve meer een gunstige dan een ongunstige invloed op de Amsterdamse aandelenmarkt uitgeoefend en men heeft daarom de merendeels bemoedigende fac toren, welke er in de ontwikkeling van onze nationale economie aanwezig zijn, ten volle tot gelding kunnen brengen. Meer en meer blijkt dat de resultaten van vele Nederlandse ondernemingen voor het lo pende jaar uitgaan boven de verwach tingen, welke men er een jaar geleden van meende te mogen koesteren. Vraag naar locale waarden Terwijl tot voor kort de belangstelling zich voornamelijk op de internationale aandelen concentreerde, treden thans de locale industriële aandelen meer en meer op de voorgrond, waartoe niet alleen de tussentijdse mededelingen van verschei dene ondernemingen bijdragen, maar in niet minder sterke mate de berichten en geruchten over voortgaande samenwér- king van bedrijven en fusies. Het is ver heugend te kunnen constateren dat de Nederlandse bedrijfsleiders de tekenen van de tijd verstaan en zich door concen tratie sterk pogen te maken tegen de ge volgen van een vrijere concurrentie in het kader van de Euromarkt. Terwijl fusies vaak zo maar uit de lucht komen vallen, althans voor het gros van 'de aandeel houders en zich daarbij het euvel van de voorwetenschap voordoet, is het prijzens waardig dat sommige directies zich de laatste tijd openlijk over de mogelijkheden van een fusie uitspreken, gelijk dit bij voorbeeld bij Kromhout en Du Croo en Brauns het geval is. De aandelen van laatstgenoemde onderneming hebben daar door en mede door de betere vooruitzich ten van het nieuwe boekjaar, nieuwe kopers getrokken en een aanmerkelijk koersavans kunnen behalen. Een moedgevend bericht was er ook van Carps Garen en van Koudijs, die over 1958-1959 het dividend van 10 tot 11 per cent zal verhogen waarop reeds lang werd aangedrongen en 2'/a miljoen nieuwe aandelen zal uitgeven tot de koers van 150 percent, hetgeen in deze tijd als een haussemotief wordt beschouwd. Ook de emissie van Hagemeyer is thans aan gekondigd, l'/s miljoen aandelen a 105 percent, terwijl de betere gang van zaken in de houthandel tot uitdrukking is komen in een tussentijds bericht van Wil liam Pont, waaraan ook de andere hout aandelen zich hebben opgetrokken. Rentestand niet beneden 4'/i percent Op de obligatiemarkt zijn de omzetten verminderd, terwijl ook de af2et van pandbrieven in de eerste negen maanden van dit iaar in vergelijking met die pe riode van 1958 is teruggegaan, hetgeen verband kan houden met de verwachting dat de rentestand in de naaste toekomst eerder zal stijgen dan dalen. Ook uit het geen de minister van Financiën met be trekking tot het br-leid van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten heeft opge merkt, kan wel de conclusie worden ge trokken dat zowel de regering als de di rectie van genoemde instelling de finan ciering van overheidsuitgaven tegen een rente beneden 41/» Dercent vooreerst niet mogelijk acht. Behalve wat voor de ver dere consolidatie van de vlottende schuld der gemeenten nodig is, zal de Bank voor Nederlandsche Gemeenten per kwartaal 200 a 225 miljoen moeten lenen om de kapitaalbehoeften van de gemeenten te kunnen bevredigen, wat wil zeggen dat van die zijde nog tal van obligatie-uitgiften zullen mogen worden tegemoet gezien De ministers van Landbouw der zes E.E.G.-landen hebben te Rome beraad slaagd over het plan van de E.E.G.-com- missie voor een gemeenschappelijk land bouwbeleid. Het plan beoogt naar in Ro me verluidt regelen te treffen voor de uit voering van artikel 40 van het verdrag, waarin drieërlei maatregelen worden ver langd. Volgens het verdrag kan de orde ning van de markt naar gelang van de produkten geschieden door regels inzake mededinging, door verplichte coördinatie van nationale marktorganisaties en door de vorming va; een Europese marktorga nisatie. De gemeenschappelijke regels in zake de mededinging wil de commissie toegepast zien op groenten, fruit, wijn. Zij wil voorts het handelsverkeer voor ge normaliseerde produkten, dus merkarti kelen, die een bepaalde standaardkwali teit voldoen, geheel vrijgemaakt zien. Ver plichte coördinatie van nationale marktor ganisaties acht de commissie nodig voor vlees, eieren en gevogelte. De commissie is voorts van mening, zo wordt verder orgemerkt, dat er één Euro pese marktorganisatie zal moeten komen voor tarwe, voedergranen, suiker en zui vel. De commissie heeft daarnaast een plan opgesteld voor de voorziening der markt voor een aantal produkten, name lijk voor tarwe, voedergranen, suiker, bo ter, levend vee en bevroren vlees. Dit plan betreft een regeling van de invoer van deze produkten in verhouding tot de eigen produkten de eigen behoefte der aange sloten landen BONN (Reuter-XFP) Minister Von Brentano verklaarde in het debat over de buitenlandse politiek in de Bondsdag dat er, sinds de oprichting van de Europese Hij offerde de mogelijkheid van twee- maatregelen zijn genomen, die niet alleen een uitbreiding van de handel tussen de zes aangesloten landen tot resultaat heb ben gehad maar ook de handel tussen dé E.E.G. en andere Europese en niet-Euro- pese landen hebben doen toenemen. Hij is van oordeel dat er in Europa geen han delsoorlog zal uitbreken. De Bondsrepu bliek is het er met haar bondgenoten in de E.E.G. over eens, dat er middelen zijn om een dergelijke strijd te voorkomen. Economische Gemeenschap (E. E. G.) zijdige associaties, tussen de E.E.G. en an dere landen, zoals die tussen de E.E.G. en Griekenland en Turkije worden voor bereid. Volgens Von Brentano moet de E.E.G. hierbij steeds als een eenheid op treden. De minister zei dat de Westduitse re gering vastbesloten is, de Europese ver dragen te verwezenlijken en de bestaan de instellingen te versterken. Hij wilde de nadruk leggen op het „uitgesproken poli tieke karakter van deze verdragen", hoe wel hij de economische aspecten niet wil de verkleinen. Volgens hem is de Europe se gemeenschap een realiteit. Dankzij de ze Europese samenwerking is de grond slag gelegd voor een wederzijds begrip tussen Frankrijk en (West)-Duitsland. Ollenhauer, de leider van de sociaal-de mocratische oppositie maakte bezwaar tegen het politieke karakter, dat men aan de gemeenschap van de zes wil geven. Afgevaardigden van financieringsmaat schappijen, zowel namens hun landelijke organisaties als namens deze instellingen zelve uit België, Duitsland Engeland, Frankrijk, Nederland, Oostenrijk, Zweden en Zwitserland (totaal 76 afgevaardigden) zijn in een te Amsterdam gehouden ver gadering overgegaan tot de oprichting van de Vereniging van Europese Financierings maatschappijen, afgekort aangeduid als „Eurofinas". De statutaire doelstelling van deze ver eniging is: a. Het scheppen van een centrum, waar kwesties betreffende de ontwikkeling en de toekomst van het afbetalingskredietbe- drijf in Europa bestudeerd kunnen worden tot wederzijds voordeel van alle leden. b. De uitbreiding van de technische ken nis van financieringstransacties door het stimuleren van onderzoek en het ver zamelen en verspreiden van de resultaten Advertentie Lampen uit Scandinavië; Italië* Duitsland en Nederland tonen wij U in onze zo juist geopende afdeling „Moderne verlichting" j JjiG! filil Amerikaans crediet voor Belgische Kongo Het ministerie voor Belgisch Kongo en Roean- da Oeroendi heeft met een groep Amerikaanse banken een overeenkomst gesloten voor een kre diet van 20 miljoen dollar ter voortzetting van de financiering van plannen voor economische ont wikkeling, aldus meldt de Morgan Guaranty Trust. Het krediet zal worden gegarandeerd door de Belgische regering, die hiervoor de goedkeu ring van het Belgische parlement zal vragen. V.S. leveren 200.000 ton graan aan Polen De Verenigde Staten hebben met Polen een overeenkomst gesloten voor de levering van 200.000 ton graan aan Polen als veevoeder. De waarde van dit voedergraan wordt geschat op ruim 10 miljoen dollar. Met inbegrip van de transportkosten zou met deze overeenkomst een bedrag van ongeveer 12 miljoen dollar zijn ge moeid, aldus wed verklaard. 320 miljard franc voor Algerije Frankrijk zaJ het komenoe jaar minstens 320 miljard frank dertig percent meer dan dit jaar besteden aan de economische en sociale ontwikkeling van Algerië, zo blijkt uit plannen die woensdag bekend zijn gemaakt. Het program is goedgekeurd door de speciale commissie, die verantwoordelijk is voor de financiering van De Gaulles plan van Constantine. De Westduitse boter.invoer De sub-commissie voor ouiteniandse handel van de Westduitse Bondsdag heeft voorgesteld de invoerrechten voor boter op te heffen De com missie heeft voorgesteld de opheffing 10 novem ber te doen ingaan en te laten voortduren tot 31 maart 1960. In handelskringen werd verklaard dat het Westduitse parlement vrijwel zeker dit voorstel zal goedkeuren. De invoering van de zware frank De Franse tgei.ng neeit üe datum van invoe ring van de zwar<- '.ank he aald op 1 januari '60. De deviezenreserves van het sterlinggebied De reserves aan goud en converteerbare- devie zen van het sterlinggebied zijn in oktober met 93 miljoen pond sterling gedaald tot 1080 miljoen pond sterling op 31 oktober, zo is bekendgemaakt door het Engelse ministerie van Financiën. De daling hield verband met de aflossing van een lening van 250 miljoen dollar plus interest aan de Amerikaanse Export-Import Bank. Japanse plannen voor luchtlijnen met Europa Binnenkort zal Japan onderhandelingen openen met de regeringen van Pakistan, West-Dultsland en Italië voor het sluiten van luchtvaartverdra gen met die landen. Japan Airlines, de lucht vaartmaatschappij van Japan wil namelijk begin 1961 een dienst openen tussen Japan en Europa en wel tussen Tokio en Londen met tussenlandin gen in Anchorage, Kopenhagen, Hamburg of Düsseldorf. Amerikaanse goudvoorraad gestegen Het rtmeri^aanse ministerie van Financiën heeft bekend gemaakt dat de Amerikaanse goud- vooraad op 29 oktober met 2.847.000 ounces fijn goud ter waarde van bijna 100 miljoen dollar is toegenomen tot 559.587.000 ounces ter waarde van 19.585 miljard dollar. Philips in de V.A.R. Philips zal in de Verenigde Arabische Republiek deelnemen in enkele industriële projecten, zo be richtte radio Damascus. Volgens het bericht heb ben drie directeuren van Philips een conferentie gehad met de Syrische minister van Economische Zaken Khalil Al-Kallas. 36. Sinds Maitre M ontarde zo flink was opgetreden, durfde niemand zich meer tegen hem te verzetten. En dat had gro te gevolgen. Er kwam nu een eind aan de ruwe-vechtpartijen, waarin de piraten on derling altijd zo'n plezier hadden gehad. De kapitein deelde geen schoppen meer uit en er was dus niemand meer, die nog zin. had in werken Er passeerden vele schepen, maar niemand dacht eraan om ze aan te vallen en te beroven. Het leven aan boord werd nu helemaal geregeld door de kok en zijn etensbel. De zeero vers lagen meestal op het dek uitgestrekt en kreunden zachtjes. Als de etensbel rin kelde, kwamen ze overeind om te eten. Na afloop strekten ze zich weer uit op de plan ken en kreunden dan iets luider. Maitre Moutarde was met deze nieuwe toestand buitengewoon ingenomen, maar Panda maakte zich zorgen. „Ik vind, dat die zee lui er ziek uitzien." zei hij. „Inderdaad knikte de kok tevreden. „Mijn kookkunst is een moderne kunst en de daarop volgen de ziekteverschijnselen zijn dus logisch en verklaarbaar. Deze eenvoudige lieden moeten eerst nog leren. Maar als ze een maal gewend zijn aan mijn meesterwer ken, zullen zij me nooit meer willen mis sen. Maar zover was het nog niet. Juist op dit moment dromden de piraten om hun kapitein. Fluisterend bespraken zij mid delen om Maitre Moutarde kwijt te ra ken. En hoe bevreesd ze waren voor de kok, bleek wel uit de schichtige blikken, die ze om zich heen wierpen van zulke onderzoekingen onder de leden en anderen. c. Alles te doen wat wettelijk geoorloofd en noodzakelijk is of gewenst geacht wordt om bovengenoemde doelen te bereiken, als mede alles wat wettelijk geoorloofd is en passend geacht wordt ter bevordering van de belangen van Eurofinas zelf dan wel in samenwerking met andere instellingen De eerste taak zal zijn het vormen van een documentatie en informatiecentrum, omtrent beoefening, volume en wettelijke voorschriften der afbetalingsfinanciering in de betrokken landen, alsmede het be vorderen van onderlinge contacten. Als voorzitter heeft de vergadering gekozen de heer Th. J. M. Rees van den Ende (Neder land). Doel en werkprogramma van de heden opgerichte vereniging van Euro pese financieringsmaatschappijen Euro finas werden door hem uiteengezet. Hij be toogde dat Eurofinas een bijdrage wil leveren tot het vervolmaken van het af betalingskrediet in Europa, vooral voor zo ver de financieringsmaatschappijen daarbij betrokken zijn. Eind 1958, zo vervolgde spreker, was het belang van het afbetalingskrediet in de acht aan Eurofinas deelnemende landen globaal ruim 15 miljard gulden, waarvan (in miljoenen guldens) in Engeland 7.850, Duitsland 3.188, Frank rijk 1.605, Zweden 1.117, België 653. Nederland 400, Zwitserland 259, Oosten rijk 225, totaal 15.297. Telt men daarbij Italië en landen als Noorwegen, Dene marken, Finland, Ierland, Spanje, Por tugal en Turkije, dan is men niet ver verwijderd van de 20 miljard gulden. Veel van hetgeen voorheen luxe was dient nu als noodzakelijk te worden be schouwd. De uitgaven voor radio en tele visie dienen, volgens spreker, in het index cijfer der kosten voor levensonderhoud te worden opgenomen. In verscheidene lan den, vooral in Nederland, valt een be grijpelijke neiging tot concentratie bij fi nancieringsmaatschappijen waar te nemen. Ook mag worden verwacht, dat een gro tere belangstelling zal ontstaan voor het aangaan van afbetalingszaken over de eigen grenzen heen. Concentratie en inter nationalisatie zijn de aangewezen mid delen om tot economisch verantwoorde omzetvergroting te geraken. Mede met het oog op de Europese economische samen werking is het voor de landelijke finan cieringsmaatschappijen gewenst zich reeds nu te oriënteren op de Europese afbe talingswereld van morgen, zo' besloot spreker. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Lopen. De Belgische auto- en motorbon den hebben besloten aan te dringen om op 14 november niet te rijden uit protest tegen de regeringsplannen tot verhoging van de benzineprijs. Geen tendens. De resultaten van de loka le verkiezingen van dinsdag in de V.S. zijn niet van dien aard, dat daaruit een bepaalde tendens naar voren is geko men, die van nationale betekenis zou kunnen zijn voor de presidentiële ver kiezingen van 1960. Het ging dinsdag voornamelijk om plaatselijke kwesties en beide partijen boekten zowel winsten als verliezen. Campagne. De Philippijnse politie heeft strenge veiligheidsmaatregelen ge troffen om een ordelijk verloop van de dinsdag te houden verkiezingen te kun nen waarborgen. In de provincies schijnt de politieke spanning van dag tot dag toe te nemen. Dit jaar zijn in to taal 61 mensen om het leven gekomen en 178 gewond bij politieke relletjes. Executie. De dertigjarige Canadese foto graaf van Duitse afkomst Guenther Fritz Podola is Donderdagochtend in de Wands worthgevangenis te Londen terechtge steld wegens moord op een Londense re chercheur in juli van dit jaar. Voor de gevangenis had zich een honderdtal men sen verzameld. Loopbaan. Voor zijn collega's in het Lon dense hotel Dorchester was de kleine, 71 jarige Julian Ulrytsj met zijn witte ha ren een van de vele bordenwassers. Pas toen hij vorige week overleed kwamen zij tot de ontdekking dat deze borden wasser voor de oorlog minister van spoorwegen en energievoorziening in Polen was geweest, kolonel van het Poolse leger in beide wereldoorlogen en voorzitter van de Poolse verzetsbe weging in 1914. Instorting. Bij Syracuse, Sicilië, is don derdagochtend door'de vele regens een grotwoning van acht gezinnen ingestort. Volgens de eerste berichten zijn drie personen om het leven gekomen en zes levensgevaarlijk gewond. De grot is on bewoonbaar verklaard maar door de eigenaar illegaal verhuurd. Straling. In Phoenix in de Amerikaanse staat Arizona zijn een man en vier jon ge kinderen in observatie in een zieken huis opgenomen, omdat wordt ge vreesd dat zij aan radioactieve straling hebben blootgestaan. Ze hadden in een opslagplaats van het Indianenreservaat Salt River twee flessen gevonden met het opschrift: „natrium radio-fosfaat, moet worden afgeschermd" en „radio actief materiaal". Torens. Het Nabije Oosten telt nog vele torens die op de bijbelse toren van Ba- bel lijken, aldus heeft de Franse ar cheoloog prof. Roman Ghirshman me degedeeld. De toren van Babel is volgens de hoogleraar een „ziggurat" geweest, een trapvormig gebouw met een tempel op de top. In Irak zijn de resten van der tig „ziggurat's" gevonden, in Perzië be staat een toren van ongeveer 21 meter, die ruim 52 meter hoog moet zijn ge weest. Knalfietsen. De politie van Kopenhagen begint vandaag haar lang verwachte actie tegen geknal van. bromfietsen, die hiér ijknallert" genoemd wórden. Als maximum geluidssterkte werd vastge steld 79 decibel. De politie is uitgerust met nieuw materieel, waarmee het ge luid kan worden gemeten. Zij verwacht dat het geld voor deze apparaten er vlug uit zal zijn door de boetes die geheven zullen worden. Op bevel. In het proces te Hagen, hande lend over het neerschieten tijdens de oorlog van 151 Russische dwangarbei ders zijn donderdag tegen drie S.S.-of- ficieren levenslang, vijf jaar en zes jaar geëist. De openbare aanklager ver klaarde zich niet ontvankelijk voor het argument der beklaagden, dat zij han delden op bevel en in een noodtoestand. Nieuwe leden. Op de algemene vergade ring van de F.A.O., de voedsel- en land bouworganisatie van de UNO, zijn don derdag te Rome bij geheime stemming twaalf landen tot de organisatie toege laten. Het zijn Cyprus. Guinea, de fede ratie van Rhodesia en Nyassaland, de federatie van Nigeria, Kameroen, Soma- liland, Tsaad Madagascar, Gabon, Se negal, Soedan en Togoland De F.A.O. telt thans 88 leden. Gangstervonnis. Een der beruchte leden van de New Yorkse onderwereld. Frank Abbatemarco, is woensdagavond door twee gemaskerden doodgeschoten. Hij kreeg acht schoten in het gezicht en de maagstreek Abbatemarco is vele malen veroordeeld wegens handel in verdovende middelen en gokken. Zijn eerste vonnis dateert van 1921. WEERRAPPORTEN In de afgelopen 24 uur is de luchtdruk daardoor tamelijk koud weer blijven met boven Scandinavië verder gestegen, zo- plaatselijk mist. De regenkansen zijn dat daar een afzonderlijk hogedrukge- gering, bied ontstond. Tegelijkertijd deed het front van een depressie bij de oostkust van Groenland de luchtdruk ten westen van Ierland aanzienlijk dalen. Het hogedruk- gebied, dat zich ten zuidwesten van Ierland bevond, nam daardoor in beteke nis af. Door deze ontwikkeling draaide de wind in ons land naar noordoost tot oost twee graden onder nul. In Engeland werd plé vorst gemeten. lijke tot zuidoostelijke winden zal hel Zaterdag 7 november Zon op 7.44 uur, onder 17.03 uur. Maan op 13.47 uur, onder 23.58 uur. Maanstanden 14.23 uur eerste kwartier. 7 nov. 15 nov. 23 nov. 30 nov. 10.42 uur 14.03 uur 9.46 uur volle maan. laatste kwartier, nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 6 november Hoog water 7.19 en 19.44 uur. Laag water 2.54 en 15.19 uur. Zaterdag 7 november Hoog water 8.18 en 20.48 uur. Laag water 3.47 en 16.13 uur. 10 tot J 5 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen W> l C P. 00 t iSg binnen- en buitenland. wind richt: 2 Neerslag: laatste 24 uur. 2 O Sü Den Helder zwaar bew O 9 2 Ypenburg mist nno 10 0,5 Vlissingen mist ono 9 0,1 Eelde onbewolkt O 9 1 De Bilt mist no 9 0 Twente mist no 6 0 Eindhoven mist windst. 8 0 Zd Limburg mist nno 7 0 Helsinki zwaar bew nw 6 5 Stockholm onbewolkt nw 5 0 Oslo mist n 6 0 Kopenhagen geheel bew no 6 0,1 Aberdeen regen z 10 1 Londen tn wol kt n 11 0 Amsterdam mist windst. 11 0,3 Brussel mist n 8 0 Luxemburg regen nno 4 1 Parijs mist nnw 10 0 Bordeaux mist windst. 12 1 Grenoble geheel bew windst. 5 3 Nice licht bew. nnw 17 0 Berlijn motregen ono 5 1 Frankfort zwaar bew no 7 1 München sneeuw no 3 4 Zürich regen nnw 3 5 Genève geheel bew ono 5 1 Locarno zwaar bew windst 14 0 Rome zwaar bew windst 15 5 Aiaccio licht oew ono 16 0 Madrid onbewolkt nnw 18 0 Mallorca licht bew. nno 21 0 Lissabon licht bew. nno 22 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2