Noel Baker is vergrijsd in strijd voor ontwapening Belgisch parlement geeft fiat aan Kongo-politiek J0 MEUBELSHOW r Van dag tot dag Stuwende figuur achter oprichting van de Volkenbond en de UNO Eerlijke toon <~Praatóteel Max Merten gearresteerd bij aankomst in Miinchen 3 z'm BEZOEKT v. DUIVENB0DEN Nieuw schaduwkabinet van Labourpartij Noel Baker door jonger politicus vervangen Bedekte Oostduitse dreiging aan het adres van Dibelius deelt weer rijksdaalders uit! Socialisten steunen de Kongolese oppositie de wie niet tegen pijn kan neemt „Akkertjes" AKKERTJES ÏEit öf SjprlFÖPïi Mill 200 Jaar geleden VRIJDAG 6 NOVEMBER 1959 Toen de zo groots opgezette Nieuw-Gui- nea Expeditie door geldgebrek voortijdig beëindigd dreigde te moeten worden en de Nederlandse regering zich niet bereid toonde bij te springen, stelde de Nederland se scheepsbouwer Verolme zich garant voor een bedrag van twee ton, waarmee het te kort zou kunnen worden gedekt. Tegelij kertijd deed hij en niet de regering een beroep op het Nederlandse volk om door financiële bijdragen de expeditie niet te laten mislukken. De door hem op touw gezette „Steun Expeditie Nieuw-Guinea" actie, is inmiddels gesloten en heeft een bedrag van 60.000 opgebracht. Men kan dus niet zeggen, dat het Ne derlandse volk noch het bedrijfsleven in het algemeen diep in de zak hebben ge tast, integendeel het leeuwedeel van het tekort zal door de initiatiefnemer tot de actie moeten worden bijgedragen. Daaruit blijkt het volkomen gebrek aan interesse bij zeer vele landgenoten voor een overzees gebiedsdeel, „waarin men toch geen economische mogelijkheid ziet." Ook het bedrijfsleven schijnt deze mening te zijn toegedaan, anders had het heus niet de eerdergenoemde scheepsbou wer met de eer laten strijken. Maar wat zal men doen voor een land, waar toch niets te verdienen valt? Men kan over Nederlands politieke en economische toekomst in Nieuw-Guinea denken hoe men wil, de expeditie had een meer dan nationale betekenis. Tal van we tenschappen kunnen met de daar gedane ontdekkingen gediend zijn. Op dit moment valt daarover nog niet zoveel te zeggen, omdat men eerst met de moeizame uit werking der gegevens is begonnen. En ook al zou er niet veel wetenschappelijk waar devols zijn ontdekt, dan nog is de poging lofwaardig. Nederlands naam in de inter nationale wetenschappelijke wereld kan door deze expeditie alleen maar beter worden. Het is betreurenswaardig, dat zowel de regering als het bedrijfsleven voor deze kant van de zaak zo weinig be grip hebben getoond. Krenterigheid is een hardnekkige nationale eigenschap, maar ze siert ons niet; ze maakt ons soms be lachelijk, zoals in dit geval. Advertentie vrijblijvend een permanente SPAARNE 11 t.o. de Damstraat De meest verwende cliënt slaagt bij onze „groep C 20" van fabriek naar particulier SPAARNE 11 - HAARLEM Tel. 13608 - 17165 - 34200 LONDEN (Reuter) Het nieuwe scha duwkabinet van de Britse labourpartij bestaat uit de volgende personen: Harold Wilson, minister van financiën, James Callaghan, minister van koloniën, sir Frank Soskice (oud procureur generaal), Alfred Robens (oud-minister van arbeid), Fred Lee, Anthony Greenwood, Tom Fra- ser, George Brown, Patrick Gordon-Wal ker oud-minister voor gemenebestbetrek- kmgen), Gilbert Mitchison, Fred Willey, Denis Healy (een van de belangrijkste deskundigen voor buitenlandse zaken van de Labourpartij). Gaitskell en Bevan ma ken u'it hoofde van hun officiële posities eveneens deel uit van het schaduwkabinet. Noel Baker verloor zijn zetel in het scha duwkabinet evenals dr. Edith Summers- kill. Politici sloten de mogelijkheid niet uit dat de uitslag der stemming voor Noel Ba ker anders zou zijn geweest als de partij ervan op de hoogte was geweest dat aan hem de Nobelprijs voor de vrede zou wor den toegekend. Vele socialisten schrijven zijn nederlaag toe aan het huidige streven om jongere 'mensen naar voren te brengen na de verkiezingsnederlaag. De nieuwelin gen in het schaduwkabinet zijn allen be trekkelijk jong. BERLIJN (UPI) Het blad van de Oostduitse communistische partij „Neues Deutschland" heeft op bedekte wijze met gevangenneming van de evangelische bisschop Dibelius gedreigd. Het blad zegt dat Dibelius in strijd met de Oostduitse wetten heeft gehandeld en dat de Oost- berlijnse politie de zaak in handen moet nemen. Deze dreiging met de gevangenis schijnt de reactie te zijn op Dibelius' ne gering van de ban, toen hij zondag toch in Oost-Berlijn preekte. Neues Deutschland vergelijkt Dibelius met kardinaal Mindszenty, die in de Ame rikaanse ambassade van Boedapest ver toeft sinds de mislukking van de Hongaar se opstand. Het blad zegt dat beiden hun kerkelijke ambten hebben misbruikt voor de belangen van de reactie en zich heb ben verbonden met fascisten, waardoor zij zich hebben afgescheiden van de vre delievende christenen. Het blad her-haalt 'fat Dibelius het recht heeft verloren om ujn activiteiten in Oost-Berlijn voort te rtten omdat hij tegen de Oostduitse re uring heeft geageerd. Het zegt dat Dibe- us' maandelijkse kerkdiensten in de Ma- mkirche propagandabijeenkomsten zijn worden voor bondskanselier Adenauer. LONDEN (Reuter en AFP) Juist nu de Britse Labourpartij hem heeft laten vallen als lid van haar schaduwkabinet heeft de zeventigjarige Philip Noel-Baker uit Oslo vernomen, dat hem de Nobelprijs voor de Vrede is toegekend. Het comité noemde geen specifieke reden voor de verkiezing van Noel-Baker maar in diploma tieke kringen in Oslo werd verklaard, dat het symptomatisch /is voor de internatio nale situatie in de wereld van na de Tweede Wereldoorlog, dat het Nobel-comité van het Noorse parlement moest teruggrijpen op een figuur uit het tijdperk tussen de Wereldoorlogen, om iemand te vinden die de Nobelprijs voor de Vrede waardig is. Zij zeggen, dat ook een van de redenen voor de verkiezing van Philip Noel-Baker is, dat deze Brit is opgetreden als adviseur voor de grote Nobelprijswinnaar van Noorwegen, Fridtjof Nansen, in de twintigbr jaren, toen Nansen zich moeite gaf voor de Europese vluchtelingen na de Eerste Wereldoorlog. Een andere factor die het comité kan hebben beïnvloed, is Noel-Bakers positie als auteur van verscheidene boeken over ontwapening, een onderwerp dat steeds zijn grote belangstelling heeft gehad, sedert hij tijdens de vredesonderhandelingen te Versailles na de Eerste Wereldoorlog is opgetreden als secretaris van Lord Cecil, en gedurende de arbeid betreffende de oprichting van de Volkenbond. Noel-Baker krijgt prijs en diploma op de sterfdag van Alfred Nobel, de 10-de de cember. In aanwezigheid van koning Olaf van Noorwegen zal Noel-Baker het diplo ma ontvangen van de voorzitter van het Nobel-comitè, Gunnar Jahn, in de aula van de-universiteit van Oslo. Vorig jaar ging de prijs naar de Belgi sche monnik pater Georges Pire, wegend diens arbeid voor de vluchtelingen. In 1957 werd de vroegere Canadese minister van buitenlandse zaken Lester B. Pearson uit verkoren, wegens zijn aandeel in de op richting van de N.A.V.O. In 1955 en 1956 werd de prijs niet verleend. Quaker (UPI) Philip Noel-Baker, 70 jaar, een vroeger Labour-minister en nog steeds parlementslid van Labour voor Derby South, heeft het grootste deel van zijn le ven gewijd aan de strijd voor internatio nale vrede en samenwerking. Hij is een afstammeling van een familie van Qua kers. Noel Baker heeft een rol van beteke nis gespeeld bij de oprichting van de Vol kenbond en was een van de vroegste leden van het secretariaat ervan. Ook heeft hij geholpen de oprichting van de UNO te stimuleren. Hij was Brits gedelegeerde op de eerste" en tweede Assemblee van de UNO en hij heeft deelgenomen aan een groot aantal internationale conferenties, welke op vre de en ontwapening waren gericht. De climax van zijn strijd van 30 jaar voor de ontwapening, kwam vorig jaar met een boek, waarin hij een uitgebreid „program voor wereldontwapening" had neergelegd. Zijn campagne was gekoppeld aan een politieke carrière,, welke hem tot topfunc ties in de Labourpartij bracht. Hij is voor zitter van de partij geweest en hij was se dert 1951 lid van het „schaduwkabinet" van Labour. Sedert 1929 was hij in het par lement. Hardlopen Een ander internationaal lichaam, dat Noel Baker lang gediend heeft, is de Raad der Olympische Spelen. Hij was lid sedert 1924, na de olympische ploeg van Enge land in 1920 en 1924 te hebben aangevoerd en na Engeland in de spelen van 1912 ver tegenwoordigd te hebben als hardloper. Noel Baker toonde zijn kwaliteiten als sportman het eerst op Haverford College, een school der Quaker's te Haverford in Pennsylvania. Na een jaar te Haverford, studeerde hij aan de Parijsë Sorbonne en in Cambridge sloot hij zijn studie af, waar hij cum laude promoveerde in de econo mie. Hij won ook een beurs voor internati onaal recht. Verpleger Bij het uitbreken van de Eerste Wereld oorlog, hielp Noel-Baker de ambulance afdeling van de Quakers te organiseren, welke groep met onderscheiding gediend heeft in Frankrijk, België en Italië. Als gedelegeerde op de conferentie van Versailles in 1919, bleef hij achter om te helpen de volkenbond op te richten en die te dienen. Hij werd daarop hoogleraar voor internationale betrekkingen aan de economische hoge school van Londen, kwam in het parlement en begon het eer ste van een lange serie boeken. Reeds dat hield verband met ontwapening: „de par ticuliere fabrikage van wapens". Minister In de Tweede Wereldoorlog sprak hij via de B.B.C. tot bezet Europa, alle zes talen benuttend, welke hij beheerst. Na in de labourregering staatssecreta ris voor luchtvaart en voor betrekkingen van het Gemenebest te zijn geweest, werd hij in 1950 minister voor brandstof en ener gie. Noel Baker werd in november 1889 ge boren als Philip Baker. Toen hij in 1915 met Irene Noel huwde, adopteerde hij de achternaam van zijn vrouw. Hij ontmoet te haar toen beiden in de eerste wereldoor log in de ambulance-afdeling van de Qua kers dienden. Zij overleed in 1956. Zijn zoon, Francis Noel-Baker, is een auteur en journalist, die van 1945 tot 1950 als La- bour-lid deel uitmaakte van het Lagerhuis en dat sedert 1955 opnieuw is. „Om de zaak" In reactie op het nieuws zei Noel Baker: „Ik kan mij een gelukkig mens noemen omdat ik, na mijn terugkeer van het front in de Eerste Wereldoorlog, vele jaren nauw mocht samenwerken met Lord Ce cil, Fridtjof Nansen en Arthur Henderson, die dé drie grote kampioenen voor de ont wapening zijn geweest in de jaren tussen de beide wereldoorlogen. Dit alles in aanmerking genomen ben ik van mening, dat de toekenning van de Nobelprijs eerder een beloning is voor een „zaak" dan voor een individu. Noel- Baker zei te hopen dat de ontwapenings commissie van tien, die in Genève bijeen zal komen, spoedig een ontwerpverdrag, komen, spoedig een ontwerpverdrag zal opstellen, dat dan door de diverse landen op een ontwapeningsconferentie aanvaard zal worden." „De grondslag voor de ontwapening is de volgende these," aldus Noel-Baker, „hoe verder men op dit punt gaat, hoe in grijpender de besnoeiing. Hoe ingrijpen der de besnoeiing, des te gemakkelijker de opstelling van het verdrag en des te eenvoudiger de inspectie. Ik hoop dat de onderhandelaars hiermee rekening zullen houden." Advertentie Stophoest, 't hèlpt en 't is Schrijf deze zin over op een briefkaart en vul het ontbrekende woord in. Plak er dan 2 Stophoest-agenten bij (U vindt ze op elke rol Stophoest van 17 cent) en zend de briefkaart vóór donderdagmor gen 12 nov. aan Red Band - Roosendaal. De eerste 200 goede inzendingen wor den beloond met elk 2 rijksdaalders. Prijstoekenning onder controle van Nota ris Mr. Jos van Gastel, Roosendaal. Let op de advertentie van volgende week met een nieuwe kans op rijksdaalders. Van onze correspondent in Brussel) Het debat over Kongo in het Belgisch parlement is besloten met een vertrou- wensmotie voor de regering-Eyskens. Het beleid van de minister van Kongo, de heer De Schrijver, werd met 116 stemmen van de rooms-katholiek-liberale meerderheid, tegen 78 stemmen van de socialistische oppositie, en een liberale onthouding goedgekeurd. Die uitslag heeft niemand verbaasd, daar het sedert enkele weken duidelijk was dat de socialistische fractie zich van de regeringspolitiek inzake de Kongolese onafhankelijkheid zou losma ken. De socialistische oppositie vreest dat de gemeenteraadsverkiezingen van de cember zullen mislukken en is van oor deel dat een ronde tafelconferentie tus sen het Belgisch parlement en de Kongo lese politici in Brussel „nog alles kan red den", zoals de president van de socialis tische partij, de heer Collard, nogmaals verklaarde. De liberale woordvoerder, de heer Janssens, zei dat het ontslag van de vo rige minister van Kongo, de hegr Van He- melrijck, in het geheel een detailkwestie is geworden. Waar het op aankomt is dat de regering de in januari vastgelegde po litiek volgde en in dit opzicht is ook de liberale partij van oordeel dat het onmo gelijk is de verkiezingen van december aanstaande uit te stellen. Alleen door de verkiezingen zullen de Kongolezen kunnen onderscheiden tussen de politieke leiders welke hun vertrouwen verdienen en de onverantwoordelijke opruiers. De liberale kamerfractie is het eens met alle door minister De Schrijver voorgestelde finan ciële steunmaatregelen ten behoeve van de Kongo, al wees de woordvoerder van de liberale fractie op het gevaar van een' te nauwe band tussen de Belgische en de Xongolese frank op een tijdstip; dat Bel gië geen enkele garantie heeft over de mogelijkheid om een Belgisch'-Kongolese gemeenschap tot stand te brengen. Daar entegen betreurden alle socialistische in- terpellanten dat minister De Schrijver tussen 20 en 30 november in Leopoldstad wel met de inlandse politieke leiders zal spi'eken maar zich hardnekkig blijft ver zetten tegen een ronde tafelconferentie. Die conferentie zou volgens de socialis tische opvatting een permanente instelling moeten worden, welke zetelt tot de dag van de onafhankelijkheid is bereikt. Gisteren hebben 150 studenten van de Brusselse universiteit een betoging geor ganiseerd tegen het eventueel mobiliseren van dienstplichtige soldaten voor de hand having van de orde in Kongo. De Kongole se grondwet stelt dat alleen militaire vrij willigers naar Kongo mogen worden ge stuurd. Studenten van de politieke en van de geneeskundige faculteit scholden hun manifesterende vrienden met „Naar Mos kou" De conclusie van het hoogstaande de bat over de moeilijke Kongo-kwestie is dat alleen de verkiezingen van december zullen kunnen bewijzen of de politiek van minister De Schrijver „voorzichtig en wijs" is geweest, in een land dat door de nationalistische passie wordt beroerd. De Belgische socialisten schijnen te geloven dat het politiek verstandiger is zich voor lopig afzijdig te houden en een vriend schappelijk contact te zoeken met de poli tieke leiders in Kongo, van wie men ech ter niet weet of zij werkelijk een groot deel van de openbare mening der inlanders achter zich hebben. Sommige waarnemers zijn van oordeel dat het optreden van de politie en de rijkswacht in Stanleystad het Belgisch gezag in die provincie heeft ver stevigd en vele inlanders heeft gerustge steld. De voorzitter van de roomskatho- lieke partij, mr. Lefèvre, heeft er op ge wezen dat in het Britse territorium van Oeganda verkiezingen werden georgani seerd zonder de steun van een der grootste partijen. Deze verkiezingen werden niet temin een succes. (ANP) In zijn antwoord verklaarde minister De Schrijver, dat het zijn bedoe ling is, dat een aantal parlementsleden, vertegenwoordigers van de drie grote par tijen in België (roomskatholieken, socia listen en liberalen) hem terzijde zullen staan tijdens het algemeen overleg, dat te Leopoldstad met Kongolese leiders zal worden gehouden. In Leopoldstad is het Belgische plan om Kongo in stadia onafhankelijkheid te ver lenen verworpen door twee van de groot ste partijen. Deze partijen, de Abako en de Afrikaanse Solidariteitspartij, zonden ge- zamelijk een brief aan zes westelijke con suls-generaal in Leopoldstad, met een pleidooi voor het houden van een inter nationale conferentie over de toekomst van Belgisch Kongo. Laten we afspreken dat wij u en ik gewone werk- dagjes-mensen zijn, die nu en dan eens voorzichtig en opge wonden naar een concert, een toneelstuk of een film gaan. Wij overzien dan de zaal rond om ons met het feestelijke ge voel dat we iets prettigs zul len beleven iets leuks, iets tragisch mapr in beide geval len iets prettigs, waarop we onszelf bijwijze van egoïstisch weldaad je hebben getrakteerd. En dan gaat het doek om hoog de dirigent buigt zich het podium op of het film beeld bedekt onze gezichtsein der. Het prettige begint. Plet neemt ons op in zijn klanken-, kleuren- of beeldenrijkdom en het vertelt ons wat. Zo is het toch? Wij horen dan als doodge wone mensen, met het doodge wone verlangen naar de mild heid van een geestelijke gym nastiek, wat Bach of Verdi of Hugo Claus of Cecile B. de Mille ons te zeggen heeft en vangen de tonen die ons doen trillen. En soms wel, soms glipt een lastige traan uit onze ooghoek op ons beste pak. Dat betekent dan, dat wij begre pen hebben wat 'ons verteld werd. Men moet die dingen een voudig en oprecht zien. Uit de chaos van snorkende affiches met vlammende titels en schreeuwende namen stapt nu en dan voor ons een stukje ontroering, amusement of kunstgenot naar voren, dat wij tot ons nemen zoals kinderen een stukje marsepein genie ten, uitgezocht uit de over vloed van een volle etalage. Doch altijd is de kern van onze vreugde de kleine vonk van mens lot. mens, die over het voetlicht springt. Wat is kunst? De critici zul len het ons vertellen het schijnt een moeilijk begrip te wezen, want zij kleden hun verklaringen in vreemde ter men en ingewikkelde formu leringen, die soms als kreupel hout het vogelnest der vreug devolle beleving aan het oog onttrekken. Géén kwaad woord over critici zij moeten er zijn en zij vervullen een onmisbare maatschappelijke functie. Doch ik meen met goed recht te mo gen volhouden, dat zij niet tot taak hebben te treden in het individuele recht en de indi viduele plicht van ieder mens afzonderlijk, om voor zichzelf uit te maken wat voor hem persoonlijk de waarde van het gebodene is. Het zou een miskenning en een discriminatie van de cri ticus zijn, wanneer wij hem zouden willen belasten met de monopolistische vorming van ons eigen oordeel. En daarom is het dom, de critici na te praten. Waarom is ons een eigen onder scheidingsvermogen gegeven?' Waarom zouden wij de stem van ons gemoed het zwijgen moeten opleggen of het als een papegaai moeten leren spre ken volgens vreemd recept? Ik kan me niet voorstellen, dat een rechtgeaard criticus dit zou wensert. Want een rechtgeaard criticus is hij, die zijn taak verstaat: het geven van hulp aan anderen bij de vorming van hun eigen oor deel. En nu dit alles voorzichtig en oprecht gezegd is, waag ik een persoonlijk woord te wij den aan het verschijnsel van de Nederlandse film. Het is gebleken dat velen, die twee noemenswaardige cinemato grafische voortbrengselen van Nederlandse bodem hebben aanschouwd „Fanfare" en „Moutarde" zich in heftige gemoedsaandoeningen bevin den. Zij hebben namelijk van de meerheid der critici vernomen dat „Fanfare" wél en „Mou tarde" niét tot de geslaagde produkten mag worden gere kend. En nu wil liet geval dat hun gevoel het hun precies andersom vertelt Wat nu? Wees gerust, piekeraars en wanhopigen. Ge weet nu dat de critici slechts het onbaat zuchtige oogmerk hebben ge had, u op weg te helpen bij de vorming van uw eigen mening. Welke die eigen me ning tenslotte is, deert hen niet. Zij hopen slechts dat ge uw gezonde gevoel voor de overspringende vonk zult heb ben kunnen openstellen. Onze dankbaarheid aan hen zal slechts behoeven te bestaan uit de vrijmoedige openbaring van onze eigen opinie. Welnu, als ik het zeggen mag: Ik denk óók precies an dersom. „Moutarde" is geen film, zegt men. Welnu: wil iemand mij vertellen hoe een film moet zijn om een film te we zen? Wie de film als een kunst uiting wil zien, zal zich moe ten neerleggen bij de ken schetsing daarvan: volstrekt onafhankelijk van het gebe zigde middel, bepaalt de mate van expressie de waarde. Er is geen geijkte formule voor de film, evenmin als die er is voor de schilderkunst of de muziek. Er is geen geijkte formule voor kunst, ook al is men in kortzichtigheid soms geneigd de traditionele vorm als geijkt te beschouwen. Inderdaad „Moutarde" is geen film. Het is geen film in de zin van het navrante drama op celluloid, met de technisch ingeburgerde foefjes en truc jes en proceduurtjes., „Moutar de bevat scènes waarbij men dreigt in slaap te vallen. Maar terwijl „Fanfare" het schal lende koper gebruikte om de toeschouwer het inslapen te beletten, gaat „Moutarde" nu en dan op de tenen voorbij, om vooral niet te storen. Daar voor kunnen we Toon Her mans slechts erkentelijk zijn vooral ook. omdat hij tegelij kertijd zorg droeg voor een onmiddellijk amusement bij het ontwaken: men had niets gemist, doch men kon meteen weer meedoen. Misschien is dit enigszins te sterk gezegd, want echt ge slapen heb ik niet. Doch het soezerige gevoel van milde rust, niet kunstmatig verdre ven door lawaai en trillende dramatiek, doch op peil ge houden en gekoesterd door zachte humor, komt de wel dadige slaap nabij. En wat deert mij de kleinzielige ruzies tussen domme dorpelingen over een fanfare van vals al lure, wanneer ik rusten kan op de armen van het deinende leventje in Sonaansee? Wat ik zeggen wil is dit: Toon Hermans, de clown, heeft per film gebiecht. Hij heeft zich het publiek tot biechtvader gekozen en de knieën gebogen op het bank je der maatschappelijke con ventie. Hij heeft met veront schuldigende gebaren zijn zon den beleden, die geen zonden zijn wanneer ze door een clown bedreven worden. Hij heeft zichzélf binnenstebuiten gekeerd en daarbij gevraagd: vindt u óók dat het er bij mij binnen zo raar uitziet? Het ziet er raar bij hem uit zoals bij ons allemaal. Want is ons aller binnenste niet een bonte lappendeken van vreemde grillen, onconven tioneel en onfatsoenlijk dus, van stukjes pastorale wee moed en weerbarstige passie, van honger naar humor en er gernis over zakelijkheid, van spot met heilige dingen en eer bied voor wat boven heiligheid gelegen is een lappendeken van felle kleuren die vloeken en toch zo wonderlijk passen bij elkander? Toon Hermans is aan zelf verheerlijking gaan doen, zegt men. Als de maker van „Fanfare" zegt: kijk eens wat ik kan! En Toon Hermans zucht: kijk eens wat ik ben! kan men re detwisten over de vraag, wie van beiden het ijdelst is. Doch als een mens zijn ijdelheid aantrekt als een potsierlijk clownspak, mag ik hem liever dan dat hij dorpelingen aan het vechten zet om zich met de roem van vredestichter te kunnen tooien.... „Moutarde" is geen film en het hele geval draagt boven dien zo duidelijk het stempel van een experiment. Doch en nu meer dan ooit als niet- criticus sprekend ik moet hopen dat de ban eindelijk ge broken is, waarin onze Neder landse speelfilmerij bijeenge bonden lag als knutselwerk. De ban van het kleine, piet luttige Nederlandse straatjes leven, waarin geen dromen en geen vonken kunnen leven waarin toneelspelers hun dia logen netjes en wellevend op zeggen waarin de juiste hoeveelheden molenwieken en Hollandse luchten zijn ge mengd waarin het mieze rige Nederlandse plagiaat mensje heen en weer fietst als een aapje in een hokje. En dat de gebroken ban ruimte geeft aan de echte mens, zodat hij uit het te nau we pakje naar buiten barst en durft te fantaseren zoals echte mensen doen. Nu met „Moutarde" einde lijk eens een echte mens in Nederlandse taal per filmbeeld heeft gezegd wat hij zo graag zeggen wilde, is er weel een vonkje hoop, dunkt mij Wij en F arak Diba U moet u er maar flink op voorbereiden, dat het op z'n minst een half jaar Farah Diba geblazen is, want als de Sjah van Perzië gaat trouwen dan moet er na tuurlijk alles precies van weten; dan behoort op de hoogte gehouden te wor den. Nietwaar, als zou gaan trouwen, dan zou de Sjah daar ook alles van willen weten. Het wordt dus Farah Diba en u zult die naam nu op z'n minst zes maanden zes maal per dag tegenkomen. U moogt dan Soraya vergeten (al zal u dat niet ge makkelijk vallen!) en misschien Peter Townsend ook, al zult u toch wel op de hoogte blijven van alles wat met diens huwelijk samenhangt. Maar dat komt, naar wij hartelijk hopen, wat eerder dan dat van Pa Levie en Farah Diba, zodat u toch nog enige tijd uw belangstelling niet be hoeft te splitsen en die dan als Peter goed en wel vêrzorgd is uitsluitend op Teheran kun vestigen, tenzij er in die tijd iets met Margaret of Boudewijn gebeurt u kunt nooit weten een mens wordt tegenwoordig soms zó in beslag genomen, nietwaar? Enfin van Farah Diba zoeten wij nu, dat zij 21 is en dat zij een suite heeft in hotel Crillon in Parijs en dat zij ijverig doende is aan haar trouwjapon en dal hè t leger tje het legertje persfotografen, lekker druk in de weer is om plaatjes van Farah voor u te schieten. Uw damesblad zal trouwens óók al wel de zenuwen hebben en achter kleuren foto's van haar aanzitten plus haar levens geschiedenis van de wieg af met paps en mams Diba, de broers en zusters en dat het zo'n lief, zachtmoedig en eenvoudig meisje is. Dit laatste staat bij voorbaat' voor mij vast, want er is nog nooit een keizer voor u in het huwelijk getreden met een meisje, dat niet lief, zachtmoedig en eenvoudig is. Alle bruiden van alle keizers en koningen en prinsen zijn al tij d lief, zachtmoedig en eenvoudig. Snoezen. Maar het wgrdt nu dus Farah Diba en er staan u dus prettige, poëtische dagen te wachten, die het u aan niets van Farah Diba zullen doen ontbreken. Ik ken de ijver van journalisten en fotografen te goed om u niet te kunnen garanderen, dat u alles in de puntjes zal worden voorgezet. Het is natuurlijk eigenaardig dat u tot voor twee weken uw leventje naar harte lust hebt kunnen leven zonder Farah Diba en alleen maar met magere Peter. Maar, u zult het ervaren, dat leven wordt van nu af aan veel voller en poëtischer en ik durf zelfs wel te zeggen: opwindender. Ik voorspel u een heerlijke tijd, vervuld van Farah Diba, de Sjah-in-Sjah en alle sprookjes zonder welke uw leven maar een schrale bedoening zou zijn. Ik mag dus wel eindigen met u hartelijk te feliciteren met deze verloving. Floris Flaneur Advertentie flitsen de pijn weg MüNCHEN (UPI) De Duitse oor logsmisdadiger Max Merten, die gister morgen uit een Griekse gevangenis werd ontslagen, is gisteravond bij zijn aan komst op het vliegveld van Miinchen door de Westduitse politie gearresteerd. Mer ten was tijdens de Duitse bezetting van Griekenland militair adviseur in Saloniki. Hij werd in Miinchen gearresteerd we gens oorlogsmisdaden en om te voorko men dat hij zou vluchten voordat hij ver hoord is. Onlangs nam het Griekse parlement een wet aan krachtens welke de vervolging van Duitse oorlogsmisdadigers werd ge staakt en veroordeelde oorlogsmisdadi gers op vrije voeten kwamen. De minis ter van Buitenlandse Zaken Averoff heeft ontkend dat het ontwerp onder Westduit se pressie was ingediend. Merten werd op 5 maart van dit jaar tot 25 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Rohde De Westberlijnse procureur-generaal is in beroep gegaan tegen de vrijspraak voor Wilhelm Rohde, die van 1938 tot 1941 hoofd was van het nazi-kamp Boergermoor in Noord-Duitsland. In 1950 was hij tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens misdaden tegen de mensheid. In 1954 werd hij om gezondheidsredenen vrijgelaten en vroeg revisie van zijn proces aan. Een Westberlijnse jury sprak hem vrij wegens gebrek aan bewijs. Hofmann De vroegere majoor van de S.S., Franz Hofmann, is in staat van beschuldiging gesteld wegens het plegen van dertig moor den in zes concentratiekampen: Auschwitz, Dachau, Bisingen, Schönberg, Bautmer- gen en Schörzingen. Oprechte Dingsdagse Haerlemse Courant den 6 November 1759 YMAND genegen zynde om als VROED- VROUW te komen in de Stad van Philippine, op een tractement van 75 Guldens in het Jaar en verdere Emolumenten, die addres- seere zich aan den Magi- straat aldaar. C. E. GRAF. Muziek-Compositeur aan het Hof van Z.H.P.v.O., adverteert, dat op zvne Sinfonien, (a 9 Partyen) die uMuno Novembris aansbiónHe staan uyt fe Ko men. noch kan inggteékend wot.H-n" -ot den 20 November, a één Ducaat of 5-5; zullende na dato niet minder als 8 Guld., met dubbele Bassen verkogt worden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3