Panda en de meesteivkok Het blijft koud en mistig Binnenlandse handel maakt praktisch geen winst meer Crisis op Duitse botermarkt Wereldnieuws Invoerrecht tijdelijk opgeheven 2 BOTERHANDEL EN -PRIJS Nieuw Zeeland koopt waarschijnlijk F 2Ts Tender voor schatkist promessen Waarde aandeel Obam Protest tegen Belgische benzineprijsverhoging Enkes past statuten aan Winst deling gewijzigd d.%daiduiüa Unilever biedt op twee Duitse oliefabrieken Heveafabrieken gaan uitbreiden De kernenergie Tot 1975 Europa in experimenteel stadium Statutenwijziging bij Kern o Corsetfabriek Du Pont in Dordrecht Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland V.M.F. verwachten lagere winst EMISSIE KOUDIJS Huicfgenezing Puistjes verdrogen door Purol-poeder ZATERDAG 7 NOVEMBER 1959 Voor een juister oordeel over de boterhandel en vooral de boterprys heeft de heer A. Kaptein, voorzitter van de Vereniging van Amsterdamse Boterhandelaren, een uiteenzetting gegeven van de situatie op dit gebied. De boeren leveren hun melk aan de coöperatieve en ook particuliere fabrieken, waarby zij zyn aangesloten. Van een deel van de melk fabriceren die bedrijven de boter. Het zyn de coöperatieve verkoopverenigingen en particuliere (groot)-handelaren, die deze boter van die fabrieken afnemen. Onderling stellen deze afnemers (de groothandel) de zogenaamde voorlopige afrekeningsprys vast die zy aan de producenten betalen zulks zoveel mogelyk aangepast aan de wereldmarktprijs. De groothandel ontvangt uiteraard bij oplopende markt hogere dan de verwach te winst. Van dat meer-ontvangene wordt jaarlijks de zogenaamde nabetaling bere kend. In de te maken overeenkomsten is namelijk mede vastgelegd dat de fabrie ken meer voor de geleverde boter zullen ontvangen dan hun afnemers, (de groot handel) hogere winst maken. De fabrie ken op hun beurt keren die als nabetaling ontvangen bedragen aan hun leden de melkleverende boeren uit. Merkwaardig is nu dat de meergenoem de afnemers streven naar een zo hoog mo gelijke nabetaling. Naarmate zij meer in die vorm aan de hun leverende fabrieken afdragen, zijn zij als „betere klant" be ter gewaarborgd in de toekomst de hun nerzijds gewenste hoeveelheden boter ge- levrd te krijgen. Nu geen boter in de koel huizen behoeft te worden opgeslagen, voornamelijk omdat de export sterk is ge stegen, maken de voorraadhouders ruime winsten. Deze zullen sterk in de nabetaling tot uitdrukking komen. De binnenlandse detail- en consumenten prijzen zijn steeds gebaseerd geweest op de voorlopige prijs en een kleine nabeta ling. In deze prijsstelling is praktisch geen wijziging gekomen, alhoewel de werkelij ke inkoopprijs dit jaar belangrijk hoger zal zijn dan in de voorgaande jaren. De bruto winstmarge ligt daardoor op dit ogenblik dusdanig laag, dat verscheide ne handelaren in het binnenland nauwe lijks meer van winst kunnen spreken. Ook voor de detaillisten is de boterhan- Advertentie "Binnen enkele"dagen verwacht men-een definitieve beslissing inzake het vraagstuk van de vervanging der DC-3 toestellen van de New Zealand National Airways Corporation door een nieuw type vlieg tuig, waarvoor de luchtvaartmaatschappij zelf de keus zou hebben laten vallen op de Fokker F 27 Friendship. De directie van de maatschappij heeft dienaangaande een voorstel ingediend bij de regering van Nieuw-Zeeland. Volgens berichten, af komstig uit officiële kringen in Welling ton, zou de beslissing ten gunste van de Fokker-toestellen uitvallen. De regering zou namelijk volgens dezelfde zegslieden het advies van de maatschappij hebben goedgekeurd. Berichten van vroegere datum ver meldden, dat het hier om een bestelling van tenminste vier F 27 toestellen zou gaan met een optie op een aantal andere Friendships. De NZNAC heeft een vloot, waarin onder meer 22 DC3's zijn opge nomen. De heer F. J. L. Diepen, commer cieel directeur van de Fokkerfabrieken, bevindt zich op het ogenblik in Welling ton. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat op dinsdag 10 november 1959 ten kan tore van de agent van het ministerie van Financiën te Amsterdam de inschrijving zal worden opengesteld op schatkistpro messen met een looptijd van respectieve lijk drie en twaalf maanden, tot en bij de toewijzing vast te stellen bedrag. De schat kistpromessen zijn, zoals gebruikelijk, groot 100.000 en worden uitgegeven on der dagtekening van 12 november 1959. De prijs, waartegen wordt ingeschreven, dient te worden uitgedrukt in een dis contopercentage per jaar, afgerond tot op zestienden. De directie van de Onderlinge Be- leggings- en Administratiemaatschappij Obam n.v. deelt mede, dat het vermogen der vennootschap per ultimo oktober 14,3 miljoen bedroeg, overeenkomende met een waarde van 247 per aandeel b van 50 nominaal. Een woordvoerder van de Koninklijke Automobielclub in België heeft verklaard, dat de verenigingen voor het gemotori seerde verkeer in België de automobilis- mingen en benzinestations zal verzoeken mee te doen aan een staking op 14 novem ber als protest tegen de plannen van de regering om de benzineprijs te verhogen. De bedoeling is, dat door de staking het wegverkeer op de Belgische wegen tot een minimum beperkt wordt. De Koninklijke Automobielclub heeft haar leden biljetten toegezonden die op de ruiten van de auto's geplakt moeten wor den. De tekst luidt: „Nee, nee, nee - wij protesteren". Hoewel nog niet is bekend gemaakt hoe groot de prijsverhoging is venvacht men dat zij ongeveer 50 centime per liter zal zijn. del dit jaar niet aantrekkelijk. Met oplo pende prijzen waardoor omzetverminde- ring ontstond, is hun winst sterk terugge lopen. Deze is nog slechts de helft van die op margarine, die bovendien een veel gro tere omzetsnelheid heeft. De heer Kaptein dringt er op aan in de publikatie van en de gesprekken over boterprijzen „zich te houden aan de prijs van gerenommeerde merken en niet, zoals in het verleden wel is voorgekomen, aan een prijs die niet ge heel met de realiteit overeenkomt. Deze prijzen worden hier en daar wel eens ge lanceerd in zaken die het artikel roombo ter verlagen tot een lokmiddel". Boter duurder De verhoging van de roomboterprijs be draagt twaalf cent. Bij deze prijsaanpas sing is mede van invloed geweest dat West Duitsland de invoerrechten op boter (tij delijk) heeft opgeheven. Aandeelhouders in Enkes n.v. te Leid- schendam zal in een op 23 november te houden buitengewone vergadering een aantal van bestuurszijde voorgestelde statutenwijzigingen ter goedkeuring wor den voorgelegd, die merendeels dienen om de huidige statuten aan te passen aan de tegenwoordige tijdsomstandigheden. De voornaamste wijziging heeft betrek king op de winstverdeling. Voorgesteld wordt uit de winst na vorming en ver hoging van reservefondsen als door di rectie en commissarissen nodig wordt ge acht zo mogelijk aan aandeelhouders tot vijf percent aan dividend uit te keren, waarna houders van oprichtersbewijzen van het overblijvende 15 percent ontvan gen. Van het hierna resterende bedrag wordt aan aandeelhouders zo mogelijk 1 percent superdividend uitgekeer-d. Het daarna resterende wordt als volgt ver deeld: 20 percent aan commissarissen te zamen, 20 percent aan het gezamenlijke personeel (met uitzondering van de di rectie) en 60 percent aan aandeelhouders te zamen. Onder de huidige statuten komt uit de zuivere jaarlijke winst na af schrijvingen en nodige geachte dotatie aan het reservefonds - zo mogelijk 5 per cent aan aandeelhouders. Het daarna res terende wordt als volgt verdeeld: 15 per cent aan commissarissen te zamen, 15 per cent aan houders van oprichtersbewijzen te zamen en 70 percent aan aandeelhou ders te zamen. In het maatschappelijk ka pitaal der yennootschap wordt geen wij ziging aangebracht, dit blijft 4 miljoen, verdeeld in 4000 aandelen van 1000, waarvan geplaatst en geheel volgestort 1.625.000. (Van onze correspondent in Bonn) De Bondsdag te Bonn besloot het wets ontwerp om het invoerrecht op boter op te heffen met ingang van 11 november tot en met 31 maart 1960 te aanvaarden. Met deze maatregel die voor de landen van de Europese Economische Gemeenschap neerkomt op het wegvallen van een in voerrecht van 22,5 percent, voor de lan den buiten de E.E.G. van 25 percent, be oogt men in te grijpen in de Westduitse botercrisis. De toestand op de Westduitse botermarkt is uiterst kritiek. Men schat het boterverbruik in deze maand en in de cember aanstaande op een totaal van 64.000 ton, maar de Bondsrepubliek zal in de komende acht weken slechts 47.500 ton produceren. Men is in,staat op grond van recente boterinschrijvingen nog 11.000 ton uit lan den als Nederland. Denemarken, Nieuw- Zeeland en Australië in te voeren, maar daarna ontstaat een compleet gat in het aanbod: er zal namelijk een ongedekte behoefte zijn van ten minste 5500 ton, wel ke zal leiden tot, naar men vreest, nieu we prijsstijgingen vooral vlak voor Kerst mis. Tenzij de actie van de consumenten organisaties, die, de verbruikers hebben opgeroepen voorlopig helemaal geen bo ter meer te kopen succes heeft. Te Bonn gelooft men niet dat een tijde lijke opheffing van het invoerrecht van boter veel zoden aan de dijk zal zetten; immers de prijzen van boter in het bui tenland liggen evenals in de Bondsrepu bliek aan de hoge kant. Buitendien gaat het om zeer tijdelijke verzorging, daar men te Bonn gelooft dat het tekort slechts twee maanden, namelijk tot en met Kerst mis, zal duren. Na de Kerstdagen zal men in Duitsland waarschijnlijk wel weer min der boter gaan etenOverigens is de commissie voor de buitenlandse handel van de Bondsdag, die het eerst heeft voor gesteld om het invoerrecht tijdelijk op te heffen, van mening, dat de boterprijs ge subsidieerd moet worden: een mening die in de Bondsdag waarschijnlijk geen meerderheid zal vinden, omdat een der gelijke maatoegel gepaard zal gaan met het uitgeven van begrotingsgelden, die thans bijzonder schaars zijn. De prijs van boter zogenaamde ver se Duitse boter uit het vat bedraagt in het noorden en westen van de Bondsrepu bliek thans voor de groothandel 6,80 mark per kilo. De afgifteprijs van buitenlandse boter ligt tussen 6,90 en 7 mark. Men ge looft dat de verkoop van 2600 ton Nieuw- zeelandse boter volgende week te Ham burg en de mogelijkheid van vrije boter- import zal leiden tot een zekere rust op Advertentie Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 de botermarkt, maar in geen geval tot prijsdaling. De Westduitse huisvrouw zal ook volgende week nog wel 1,80 tot 2,10 mark moeten betalen voor een half pond boter in de winkel! Algemeen spreekt men dan ook ten deze van schandalige prijzen en gelooft men dat er ontzaglijke voorra den boter door boterhandelaren zijn ge hamsterd. Aan een binnenkort te houden buiten gewone algemene vergadering van F. Thoerl's Vereinigte Hamburger Olfabri- ken Aktiengeseilschaft en de Verein Deutscher Olfabriken wordt voorge steld deze maatschappijen overeenkom stig de desbetreffende Duitse wettelijke bepalingen te fusioneren met de Margari ne Union te Hamburg, waarvan de Uni lever n.v. te Rotterdam indirect het ge hele kapitaal bezit. Thoerl en V.D.O. ex ploiteren oliefabrieken te Hamburg, Har burg en Mannheim; het overgrote deel der door deze fabrieken geproduceerde oliën wordt in de margarinefabrieken der Mar garine Union verwerkt. Reeds meer dan 35 jaren bevindt de meerderheid der aan delen in Thoerl, respectievelijk V.D.O. zich in.-.het, .bezit -van UnjJ,eyer, .respectievelijk haar voorgangers Jurgens en Van den Bergh. Thans is nog slechts een klein gèdè'éltê der aandelen Thoerl en V.D.O. in het bezit van derden, aan wie nu de gelegenheid wordt geboden hun aandelen te verwis selen tegen certificaten van gewone aan delen in Unilver n.v. op de voet van nomi naal Dm 1.000 Thoerl tegen nominaal 750 Unilever en nominaal Dm. 1.000 V.D.O. tegen 1.000 Unilever. Wanneer ten volle van de geboden gelegenheid ge bruik wordt gemaakt, zal het uitstaande gewone kapitaal van Unilever n.v. thans groot nominaal 476.082.000 met nominaal 1.260.000 worden verhoogd. De n.v. Vereenigde Nederlandsche Rub berfabrieken (Heveafabrieken) deelt me de, dat met de Dayton Rubber Company (Verenigde Staten), waarmede Hevea reeds enige jaren een overeenkomst heeft lopen betreffende technische voorlichting bij de fabricage van riemen, thans over eenstemming is bereikt om deze techni sche voorlichting uit te breiden tot een reeks van technische en huishoudelijke ar tikelen. De financiële deelneming van Dayton zal zich beperken tot een participatie van 50 percent in het kapitaal der binnenkort op te richten n.v. Dayton-Hevea-Verkoop- maatschappij, die zich zal belasten met de verkoop van de nieuwe artikelen. Door het opnemen van deze nieuwe artikelen in het produktieprogramma is het noodzake lijk de fabricage van rubberschoeisel over te brengen van de fabriek te Heveadorp (Gld.) naar Raalte (O.), waarvoor laatst genoemde fabriek binnenkort belangrijk zal worden uitgebreid. Tot circa 1965 blijft de ontwikkeling van atoomenergie in Europa in een experimen teel stadium, aldus heeft R. P. Perret, we tenschappelijk adviseur van het Europese Agentschap voor Atoomenergie (E.N.E.A., European Nuclear Energy Agency) ver klaard. Perret sprak op een bijeenkomst van de A.I.F. (Atomic Industrial Forum) in Washington. Tot ongeveer 1975 zal atoomenergie niet economisch verantwoord kunnen concurreren tegen de conventionele energiebronnen. Maar andere dan finan ciële factoren zullen de ontwikkeling van atoomenergie in de periode 1965/75 wel bevorderen. De afgelopen jaren is de Europese brand stofvoorziening meer en meer afhankelijk geworden van importen uit buiten-Euro- pese gebieden. Sinds 1956 wordt ongeveer een kwart van de primaire brandstoffen buiten Europa betrokken. Men heeft be rekend dat van heden tot 1975 de energie behoefte jaarlijks met 2,3 tot 3 percent zal stijgen. De E.N.E.A. verwacht dat de Euro pese kernenergieproduktie in 1956 8.500 megawatt zal bedragen. Doch met uitzon dering van Engeland en in mindere mate Italië zullen de kernreactors in Europa overwegend van een experimen teel karakter zijn. In deze periode kunnen de verschillende economische aspecten van het gebruik van atoomenergie beter wor den bestudeerd. Euratoom heeft 375 voorstellen ontvan gen voor het doen van researchwerkzaam- heden, aldus heeft Jules Guéron, directeur van de afdeling research en ontwikkeling van Euratoom medegedeeld. De werk zaamheden zullen worden uitgevoerd in het kader van het programma voor samen werking tussen Euratoom en de Verenigde Staten. Het aantal van 375 „heeft de meest opti mistische verwachtingen overtroffen", al dus Guéron. Van de 375 voorstellen zijn 219 afkomstig uit Europa, 73 uit de Ver enigde Staten en 83 uit Europa en de Ver enigde Staten. In een op 20 november te houden buiten gewone vergadering zal het bestuur der n.v. Kemo Corsetfarielc te Amsterdam aan deelhouders goedkeuring vragen voor een aantal statutenwijzigingen. De belangrijk ste betreft een wijziging in de winstver deling, waardoor de volgorde der onder scheiden afschrijvingen en reserveringen nader bepaald en in een voor aandeelhou ders gunstige zin gewijzigd wordt. Het bestuur benut deze statutenwijzi gingen voorts om het maatschappelijk kapitaal ad 1.504.000, dat geheel geplaatst is, te verhogen tot 3.004.000 om een even tuele verdere uitbreiding van het ge plaatste kapitaal mogelijk te maken. Het tekent hierbij aan dat het niét in het voor nemen ligt op korte termijn tot een emis sie over te gaan. Voorts wordt, om de ver handelbaarheid van het aandeel te bevor deren. voorgesteld alle bestaande aandelen van f 600 om te wisselen in aandelen van f 100.—. De eerste uit een groep van ongeveer 50 Nederlandse ingenieurs, technici en leidinggevende employés, die in Amerika zullen worden opgeleid voor bepaalde functies in de „orlon" acryl vezelfabriek die in Dordi-echt gebouwd zal worden, is gisteren per vliegtuig vertrokken naar de Du Pont fabriek te Waynesboro (Virgi nia). De fabriek te Dordrecht, die door Du Pont de Nemours (Nederland) n.v. ge ëxploiteerd zal worden, is het eerste Europese produktie-apparaat voor „or lon" acryl vezel, en zal voornamelijk de Westeuropese markt voorzien. Zij zal voorlopig een produktie-capaciteit hebben van 15.000.000 pounds (ongeveer 7000 metr. ton) per jaar en zal 4ogen het einde van 1961 in bedrijf worden genomen. Met de bouw van de fabriek zal in de loop van deze maand worden begonnen. Informatiekoersen gouden munten H. Drijfhout en Zoon's Ecleimetaalbedrijven n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen van gouden tientjes: 27.60-/ 28,60 27,50— 28,50». De andere noteringen bleven onveranderd. Ook de goud- en zilvernoteringen bleven gelijk. Frankrijk had kredieten niet nodig Frankrijk heeft gisteren de in januari met 21 Amerikaanse banken gesloten overeenkomsten beëindigd waarbij Frankrijk toezeggingen had ontvangen voor kredieten van in totaal 200 mil- joen dollar indien het land deze nodig zou heb ben ter stabilisatie van de Franse bank. Frankrijk heeft geen gebruik gemaakt van deze mogelijk heid. Lening Breda Labouchère en Co. n.v. te Amsterdam deelt mede dat de inschrijvingen op de 4Vi percent 30- .iarige obligatielening 1950, groot 10 miljoen, ten laste van de gemeente Breda ten volle kunnen worden toegewezen. Het restant der lening is in middels geplaatst. 37. Terwijl de kapitein zich fluisterend onderhield met zijn mannen, klonken er plots doordringende kreten over het dek. „Kapitein.gilde een hevig ontstelde zeerover. „We zijn in groot gevaar. De gezagvoerder werd krijtwit. W-viatstamelde hij. „K-komt de k-kok er aan.„Nee, het is bijna nog erger," schreeuwde de piraat. „We nade ren de kust van Rampland!" De uitwer king van de naam Rampland was verplet terend. De zeerovers begonnen gezamenlijk en over al hun leden te sidderen en de ka pitein veranderde opnieuw van kleur. Zijn gelaat kreeg nu een zachtgroene tint en met. een hese piepstem zei hij: „Mannen, we zijn verloren. Ons wacht een gruwelijk lot. Het komt allemaal omdat ik zo ziek ben, anders was ik wel in een grote kring om dit afschuwelijke eiland heengevaren. Dit is de schuld van de kok.ineens be gonnen zijn ogen koortsachtig te glinste ren en hij schreeuwde: „Mannen, ik krijg een idee! We varen recht op de kiist van Rampland toe. Schiet op! Volle kracht vooruit!" De rovers begonnen te jamme ren, maar één van hen siste: „Stil! Niets zeggen! Hij is helemaal van streek. Dat eten is hem in het hoofd geslagen. Nu moe ten we hem vooral niet tegenspreken. Gevulde orderportefeuille In de afgelopen maanden van 1959 was het mogelijk voor vrijwel alle fabrieken van de Verenigde Machine Fabrieken (Stork-Wcrkspoor) voldoende nieuwe or ders te verkrijgen, waardoor de bezetting weer voor langere tijd verzekerd is. Het percentage aan exportorders van deze binnengekomen bestellingen bleef op het hoge peil van de laatste jaren, namelijk gemiddeld 40 percent, zo deelt de direc tie mede. Ondanks deze ontwikkeling zal echter voor het boekjaar 1959 met een lagere winst dan het vorige jaar rekening moeten worden gehouden, onder meer omdat nu de resultaten van die orders worden ver werkt, die in de laatste anderhalf jaar voor slechtere prijzen genomen moesten worden om zoveel mogelijk een continuï teit in de bezetting voor de verschillende fabrieken te bereiken. De directie ver wacht, dat de reserveringen, die de laat ste jaren op een hoog peil hebben gelegen, in elk geval in dit jaar belangrijk lager zullen zijn. De exportfinanciering in haar verschil lende facetten blijft de voortdurende aan dacht vragen om die projecten te kunnen behandelen, waarvoor een zeer lange voor bereidingstijd noodzakelijk is. Dit geldt nog te meer, waar een van de belangrijk ste binnenlandse opdrachtgevers voor de Nederlandse machine-industrie, name lijk de scheepsbouw, de laatste tijd min der nieuwbouworders heeft geboekt, waar door uit deze sector minder bestellingen te verwachten zijn, aldus de directie. Op 17 november staat bij de Nederland sche Handel Mij. n.v. de inschrijving open op de reeds aangekondigde emissie van aandelen en/of niet-royeerbare certifica ten door de n.v. Koudijs' Voederfabrieken B.K. (Barneveldsche Kip) te Rotterdam tot een totaal bedrag van 2,5 miljoen tegen 150 percent. De stukken zijn groot 500. De aandelen zijn op naam, de stukken aan toonder gesteld. Zij delen ten volle in de resultaten van het boekjaar 1 augustus 1959/31 juli 1960 en de volgen de boekjaren. De inschrijving staat uit sluitend open voor houders van claims van aandelen en niet-royeerbare certificaten in dier voege dat uitsluitend met claimbe- wijzen van aandelen kan worden inge schreven op nieuwe aandelen. De verhou ding is 1:1. De claimhandel zal beginnen op 10 november. De stortingsdatum is 15 december. De niet-royeerbare certificaten worden reeds officieel ter beurze geno teerd. De opbi-engst van de emissie zal in de eerste plaats worden gebruikt ter finan ciering van belangrijke investeringen in gebouwen en machines ter vergroting van de silo- en expeditiecapaciteit, waartoe de zich steeds uitbreidende omzetten de di rectie noodzaken en waarmede tevens een beter gebruik van de capaciteit van het bestaande fabriekscomplex zal worden verkregen. Voorts is nog op een verdere stijging van het debiteurencijfer te reke nen. Het maatschappelijk kapitaal is groot f 5 miljoen, waarvan geplaatst f 2.5 mil joen. De vennootschap beweegt zich op het gebied van de handel in en fabricage van' gespeciali'seérdè veevoeders'. De ver vaardigde produkten worden in hoofd zaak in Nederland afgezet. Het bedrijf wordt sinds 1948 uitgeoefend in 's-Herto- genbosch. Over 1957-58 en 1958-59 belie pen de saldi exploitatierekening respectie velijk f 857.832 en 895.863, de saldi winst respectievelijk f 457.506 en 478.004. Over 1957-58 werd 10 percent dividend uitge keerd. In de verstreken periode van het lopende boekjaar zette de stijgende lijn in omzet ten zich voort. Thans nog niet te voorzie ne ontwikkelingen voorbehouden, in het bijzonder op het gebied van de prijzen, verwacht de directie dat de resultaten over 1959-60 niet bij die van het vorige boekjaar zullen achterblijven en dat ook over het vergrote kapitaal toch wel een bevredigend dividend zal kunnen wor den uitgekeerd. Advertentie Huidzuiverheid -Huidqezondheid Offerte. De Russische commerciële advi seur Alchimov heeft vrijdag te Wash ington gezegd, een gedetailleerde of ferte voor Amerikaanse hefschroef- vliegtuigen aan zijn regering gezonden te hebben. Alchimov zei, dat de onder neming, die de Sikorsky-58 maakt, waarvan president Eisenhower ge bruik maakt en waarin ook president Kroesjtsjev tijdens zijn Amerikaanse tournee gevlogen heeft, offerte had ge maakt. De gevraagde prijs was „meer dan een miljoen dollar voor drie toestel len". Lot. De Amerikaanse ambassade te Praag heeft namens de Westduitse Bondsrepubliek vrijdag de Tsjechoslo- waakse regering een nota overhan digd met het verzoek een onderzoek te doen instellen naar het lot van de twee Duitse jachtbommenwerpers, waarvan de verdwijning op 22 oktober werd ge meld. Quadrugamie. Vier Amerikaanse vrou wen hebben vrijdag met spanning in Fort Worth het proces gevolgd tegen een man, Eugne Cason, met wie zij alle vier getrouwd zijn en die juist om deze reden nu trecht stond. Hij werd wegens bi- (of eigenlijk quadru)gamie veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf. Zijn trouwlust kwam aan het licht, toen vrouw 1 en vrouw 3 elkaar leer den kennen en vriendinnen werden. Heropening. De rooms-katholieke Foe Yen-universiteit, die vroeger was ge vestigd in Peking, maar daar door de communisten werd gesloten, zal her opend worden op Formosa, zo is in Taipeh bekendgemaakt. Paus Joannes XXIII heeft daarvoor 100.000 dollar be schikbaar gesteld en de verbannen aarts bisschop van Nanking, Paul Yoepin, wordt kanselier van de universiteit. Moord. De vroegere chefstaf van de Cu baanse luchtmacht Pedro Diaz Lanz, in de Verenigde Staten verdacht van moord en poging tot moord, is tegen een borgsom van 5.000 dollar in vrijheid gesteld. Diaz Lanz heeft zelf verklaard vliegtuigen naar Cuba te hebben gezon den, die bommen en pamfletten uitwier pen. Dicht. Engeland is vanmorgen ontwaakt in de eerste grote mist van dit najaar. Het dichtst was hij in Zuid-Engeland en op sommige plaatsen in Midden-En- geland. Het verkeer ondervindt er zeer veel hinder van. Het luchtvervoer naar de luchthavens van Londen is stilgelegd. Vliegtuigen uit Parijs, Brussel, Schip hol en Frankfort werden terugge stuurd of bleven daar aan de grond. Luisteren. Twee Amerikaanse natuurkun digen hebben de mensheid opgeroepen het oor te luisteren te leggen in de ether, omdat er op andere planeten misschien wezens druk in de weer zijn om met ons in contact te komen via radiosignalen. De beste golflengte zou daarvoor 1.420 megacycle zijn, aldus de twee geleerden, Giuseppe Cocconi en Philip Morrison van de universiteit van Cornell, in een artikel in het we tenschappelijke tijdschrift „Nature". Volhouden. De ambassadeur van de Ver enigde Staten en China in Warschau, Jacob Beam en Wang Ping-Nan, heb ben vrijdag voor de twintigste maal be sprekingen gevoerd. Zij zullen elkaar op 8 december opnieuw ontmoeten. Het Amerikaans-Chinese contact werd in september vorig jaar naar Warschau verplaatst, nadat de Ambassadeurs in Zwitserland reeds jaren lang bespre kingen hadden gevoerd. Te lief. In Chicago heeft een wanhopige moeder van vier kinderen geprobeerd een wisselkantoor te beroven. Mevrouw Weilburg stapte het wisselkantoor bin nen met een revolver en een briefje: „Dit is een overval. Druk niet op de alarmschei, maak geen onverwachte be wegingen en niemand zal gewond raken. Doe natuurlijk en geef me het geld. Sla geen alarm voordat ik een minuut weg ben. Geef me dit briefje terug." Maar de aldus bedreigde stapte achter een ko gelvrije glazen deur en stelde het alarm systeem in werking. De vrouw werd in gerekend. Nu wel. Vladimir Dedijer, de vroegere Joegoslavische verzetsleider en biograaf van Tito, heeft van de Joegoslavische regering toestemming gekregen het land te verlaten. Dedijer kreeg twee jaar ge leden een aanbod een jaar op te treden als gastdocent aan de universiteit van Manchester. Hij was toen echter in onge nade en kreeg geen visum. Dedijer zal lezingen houden over de partizanenstrijd tegen de Duitsers. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied, dat gisteren boven Scandinavië lag, neemt weer af onder in vloed van een storing, die langs de Noorse kust naar de Poolzee trekt. In onze om geving bleef een zwak hogedrukgebied achter, dat vanmorgen weer in betekenis begon toe te nemen. Het rustige weer zal daardoor zondag aanhouden. Vanmorgen kwam weer op vele plaatsen mist voor, waarin de temperatuur hier en daar twee graden beneden nul was. Ook de komende 24 uur zal veel mist in ons land blijven voorkomen. In de tempe ratuur is niet veel verandering te ver wachten. De neerslagkansen blijven ge ring. WERKRAPPORTEN Zondag 8 november Zon op 7.46 uur, onder 17.01 uur. Maan op 14.18 uur, onder uur. Maandag 9 november Zon op 7.47 uur, onder 17.00 uur. Maan op 14.45 uur, onder 1.08 uur. Maanstanden 7 nov. 14.23 uur eerste kwartier 15 nov. 10.42 uur volle maan. 23 nov. 14.03 uur laatste kwartier. 30 nov. 9.46 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 7 november Hoog water 8.18 en 20.48 uur. Laag water 3.47 en 16.13 uur. Zondag 8 november Hoog water 9.29 en 22.07 uur. Laag water 4.45 en 17.16 uur. Maandag 9 november Toog water 10.54 en 23.35 uur. Laag water 6.06 en 18.38 uur. tiet hoog en laag watei te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen 00 c M 2 S binnen- en buitenland. c. e Neerslag laatste 24 uur. sS E 4) ■ra c3 Den Helder mist z 6 0 Ypenburg zwaar bew windst. 4 0 Vlissingen geheel bew O 4 0 Eelde mist windst. 7 0 De Bilt mist nw 3 0 Twente mist windst. 8 0 Eindhoven geheel bew windst. 3 0 Zd Limburg geheel bew nnw 4 0 Helsinki motregen zo 2 0,2 Stockholm licht bew windst. 4 Oslo geheel bew w 1 0 Kopenhagen half bew ono 8 0 Aberdeen geheel bew nw 9 3 Londen mist windst. 11 0 Amsterdam licht oew w 4 0,3 Brussel mist nnw 3 0 Luxemburg geheel bew n 5 0 Parijs geheel bew nno 6 0 Bordeaux óp bewolkt nno 11 0 Grenoble zwaar bew 6 0 Nice '•qht Ppw. nnw 10 5 Berlijn geheel bew nno 5 0 Frankfort geheel beu no 7 0 Miinchen geheel bew nnw 3 2 Züricn geheel bew n 5 Locarno onbewolkt O 9 0 Wenen regen nw 7 12 Innsbruck sneeuw windst. 4 11 Athene 'cht bew z 22 0 'lome geheel bev zw 16 1 Aiaccio zwaar bev ono 16 0 Madrid onbewolkt windst. 17 0 Lissabon regenbui no 21 0,3

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2