Spaak stuit op onwil bij de westelijke vier r Moeder Wel Vietnamese gezichten, maar geen geregelde troepen gezien Van dag tot dag WITTE KRUIS AaaC~£aiia 3 Tapijt kopen is vertrouwen geven. Laat U adviseren, want WWMiMÊÊM Prognose en beleid Baby-huidje ^★BABYDERM miïF'SS Kort nieuws TOESTAND IN LAOS VAAG UNO-commissie brengt rapport uit DE £chi& PIJNSTILLER Westduits vrachtschip in Cherbourg doorzocht Himalaya-expeditie verongelukt? Vergeefs pleidooi voor de kleine NA VO-landen rWoe is het ontstaan Dit woord: PARTICULIER ZATERDAG 7 NOVEMBE R 1959 FAMILO: Het praktische, levendige, 190 cm brede lus-pool tapijt, vervaardigd van prima haargaren met danufloor-vezel. f 17.50 per vierkante meter. Let op de ingeweven naam! door enorme omzet en jarenlange ervaring, door het verrichten van minutieuze onderzoeken van vezel, sterkte, slijtweerstand en weefwijze, door inzage en selektie van alle binnen- en buitenlandse fabrikaten, zijn wij tapijtspecialisten bij uitnemendheid SUPER-HAIRLUS: Het uiterst soliede, veerkrach tige niet besmettelijke haargaren lustapijt op 130 cm breed cl f 22.70 per vierkante meter. Let op de ingeweven naam! ROYAL SUNART: Het luxe, zuiver wollen, veer krachtige lus-pool tapijt. Zeer verfijnd, maar ook zeer soiiede. f 38.50 per vierkante meter. Let op de ingeweven naam! RONYFELT: Het handige, zelf te leggen, niet besmettelijke vilttapijt op 150 cm. breed, f 20.75 en f 18.75 per vierkante meter HAIRRUB: Het bekende, haargaren tapijt op rubber ondergrond, 120 cm breed, per vierkante.meter f 19.95 10 moderne tinten. U kunt „bouwen" op het eerlijke advies van Stouten beek's tapijtspecialisten Regeren is vooruitzien. Vandaar, dat el ke overheid, en dus ook elk gemeentebe stuur, gaarne een blik in de toekomst wil werpen om enig inzicht te verkrijgen in de te verwachten ontwikkeling van zijn gebied. Prognoses kunnen zulk een blik verschaffen. Amsterdam heeft één van zijn gemeentelijke diensten opdracht ge geven een prognose te maken van de te verwachten ontwikkeling van de havens en industrieën langs het Noordzeekanaal. Het grootste deel van het door de dienst van Havens en Handelsinrichtingen uitge brachte rapport is geheim, maar iets er van is enige tijd geleden openbaar gewor den. F-n van deze publikatie zijn verschei dene gemeentebesturen toen erg geschrok ken. Als westelijke grens van de toekomstige Amsterdamse expansie werd namelijk de toekomstige rijksweg beoosten Haarlem aangegeven. Van dit punt af zal het gehe le gebied tussen Noordzeekanaal en Am sterdamsevaart uit. industrie- en haven terreinen bestaan. Het behoeft geen ver wondering te verwekken, dat een derge lijke stormachtige ontwikkeling van grote en ingrijpende invloed op Haarlem en ook op Velsen bezuiden het Noordzeeka naal zal zijn. Het zal dan ook niemand verbazen, dat het Haarlemse gemeente bestuur zijn ongerustheid in een nota heeft uitgedrukt. Verscheidene rapporten zijn in de loop der jaren aan de industrialisa tie van westelijk Nederland gewijd. In de zesde industrialisatienota stippelde de re gering een beleid uit, dat erop gericht is de druk op de Randstad Holland te ver minderen. Desondanks kwam de regering tot de conclusie, dat bij voorbeeld de ves tiging van nieuwe projecten in de petro chemische sector voor de gemeente Am sterdam praktisch beperkt blijft tot een gebied van 2500 hectare ten westen van de Hembrug en ten zuiden van het Noord zeekanaal. Dezelfde nota sprak de ver wachting uit, dat dit gebied in de toekomst zeker niet voldoende ruimte zal bieden voor de industriële ontwikkeling in 't al gemeen. Ook een studie van de Werkcom- missie Westen des Lands, uitgegeven door de Rijksdienst voor het Nationale Plan, komt tot deze conclusie en beveelt een na dere bestudering van het gebied langs het Noordzeekanaal aan. Opmerkelijk is, dat in geen van beide gevallen gesproken wordt over de westelijke begrenzing van het industriegebied. Het openbaar gemaakte gedeelte van het Amsterdamse rapport doet dat wel. Daaruit blijkt, dat de uitlopers van de toe komstige havens tot aan de oostelijke randweg zullen reiken. Hipruit spreekt wel 'duidelijk het grote belang, dat Haar lem en Velsen bij deze ontwikkeling heb ben. Het is dan ook dringend nodig, dat deze gemeenten zich, wat hun toekomst betreft tijdig bezinnen. B. en W. van Haar lem willen dit blijkens hun aan de raad aangeboden nota inderdaad op koi'te ter mijn doen. Bovendien zal Haarlem zijn stem moeten kunnen doen horen ten aan zien van de toekomstige ontwikkeling en samen met de andere belanghebbende ge meenten invloed op de richting, waarin deze ontwikkeling zich zal ontplooien, moeten kunnen uitoefenen. De expansiedrang van Amsterdam moet tevens gezien worden in het licht van de concurrentiestrijd tussen de hoofdstad en Rotterdam. Begrijpelijk is dat Am sterdam in deze strijd zo sterk mogelijk probeert te staan. Dat de hoofdstad daar bij de belangen van andere gemeenten slechts in de tweede plaats ziet, behoeft dan ook geen verwondering te wekken. De ze gemeenten zullen dus zelf voor hun be langen moeten opkomen. Iets anders is, dat het betrokken gebied ook bij de regering onderwerp van een scherp omlijnd beleid is. Kortgeleden is het wetsontwerp tot opheffing van de ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwou- de bij de Tweede Kamer ingediend. Het grootste deel van het door Amsterdam be geerde gebied ligt binnen de grenzen van die gemeente en zal na aanvaarding van het wetsontwerp bij Haarlemmermeer ko men. Als motivering hiervoor wordt aan gevoerd, dat het nodig is een „groene, agrarische bufferzone" tussen de elkaar steeds meer naderende agglomeraties van Amsterdam en Haarlem te scheppen, om te voorkomen dat één aaneengesloten in dustriegebied zou ontstaan De Amsterdamse prognoses gaan blijk baar aan deze motivering voorbij. De vraag is nu, welke instantie het in deze zal winnen: de regering of de gemeente Amsterdam. Het antwoord op deze vraag zal in grote mate de toekomstige vorm van het omstreden gebied bepalen. Advertentie Terugkeer. Met het m.s. „Bintang" arriveert 19 november te Amsterdam de 72-jarige mevrouw M. G. SchultzWesse- ling, die in Soerabaja een der meest voor aanstaande figuren in het maatschappelijk werk is geweest. Voor haar sociale activi teiten ontving zij het Ki-uis van Verdien ste, van het Nederlandse Rode Kruis. Later werd zij benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. NEW YORK (Reuter) De subcom missie van de Veiligheidsraad, die de vo rige maand poolshoogte van de toestand in Laos nam, heeft vrijdag in een ver slag over haar missie gesteld, dat uit de haar verstrekte inlichtingen niet duide lijk is gebleken of er inderdaad sprake is geweest van indringing van regerings troepen uit communistisch Noord-Viet- ham. Getuigen hadden verklaard, dat er in sommige gevallen sprake was geweest van optreden door gewapende elementen met Vietnamese gelaatstrekken, die ech ter niet als soldaten van het geregelde Noordvietnamese leger waren geïdentifi ceerd. Uit de verklaringen van de regering van Laos en sommige getuigen bleek, dat en kele van deze vijandige operaties centraal geleid moeten zijn geweest. Bijna alle ge tuigen (40 van de 41) waren van mening dat de vijandige elementen steun van Noordvietnamees grondgebied ontvingen, voornamelijk bestaande uit uitrusting, Advertentie Inderdaad, op Witte Kruis kunt u zich rustig verlaten. Witte Kruis de enige pijn stiller in 3 vormen verkrijgbaar Tabletten, poeders, cachets! wapens, munitie en politiek kader. Dit was ook uit officiële Laotiaanse documenten gebleken en uit stille getuigen. Geklaagd was over het totale gebrek aan regerings controle op de grens, waar aanvallende Pathet Lao-rebellen zich elke keer weer ongestraft over de Noordvietnamese grens in veiligheid konden stelten. Vab mid- den-september af was blijkens Laofische rapporten de tactiek veranderd en werd de guerrilla in het hele land gevoerd, be geleid door ondermijnende propaganda en ronseling. Rusland tevreden De Sovjet-Unie heeft, vrijdag verklaard dat „sommige kringen'' pogen de UNO te gebruiken om de overeenkomst van Genève over Laos te ondergraven De Rus sische delegatie bij de UNO gaf een ver klaring uit waarin gezegd werd dat het rapport van de subcommissie van de Vei ligheidsraad „aantoont dat van alle ab surde beschuldigingen van de Laotische regering en van hen die haar steunden, niets is overgebleven" Zij verzocht om directe hervatting van het werk der internationale commissie voor toezicht en controle in Laos, die be staat uit afgevaardigden van India, Cana da en Polen. Als deze commissie haar werk in de na bije toekomst niet hervat dan zou het vol gens de Russische regering nodig zijn on verwijld een conferentie bijeen te roepen van de staten, die deelnamen aan de con ferentie van Genève over Indo-China in 1954 om de situatie in Laos te bestuderen. In diplomatieke kringen te New York wordt aangenomen, dat de westelijke mo gendheden thans hun plan om de veilig heidsraad in Laos te laten optreden zullen laten vallen. Zoals bericht is beweerde de regering van Laos, dat eenheden van het Noordvietnamese leger de communis tische opstandelingen steunden. „In het algemeen kan vorden gezegd dat hoewel het aantal personen dat bij de ge vechten was betrokken sterk varieerde en de gevechten zelf in karakter verschilden, de strijd het karakter van een guerilla draagt. Uit verklaringen van dt Laotiaan se autoriteiten en verschillende getuigen blijkt echter dat enkele operaties (van de opstandelingen) centraal waren gecoördi neerd", zo wordt in het rapport gezegd. JIHI ANTWOORD "Hik GEZELLIG Utree htschNieuwsblad ver telde van de indrukwekkende hulde, gebracht aan schrijver W. G. van de Hulst. De kinderen zongen hem toe Plet blad stelt ten slotte de vraag: „en ivie zal zeggen of het niet deze kinderstemmen waren, die de jarige jubilaris het meest troffen?" 1-Iet doet mij groot genoegen het Utrechtsch Nieuwsblad antwoord op deze vraag te kunnen geven: de jarige jubilaris. TAAL Utrechtsch Nieuwsblad ver telt dat de Amerikaan R. K. Clark een eis tot schadevergoeding heeft ingediend omdat hij 40.000 dollar winst heeft gedorven". Zo hoorde ik gisteren iemand zeg gen: „zodra de notaris mij heeft uit betaald wat ik van m'n ouwe oom heb georven zal m'n hele huis wor den opgevorven". ^Hll Deze zag ik in de Gooi- en Eem lander: Te koop closetpot met waterreser- voir enz. compleetmah. 3 pers. zitbank, Groest 88. Hilversum. E Gezelligheid kent geen tijd. KOLDER De Tielse Courant schrijft in |j een toneelkritiek: j= diverse scènes waren zo rijk aan kolder, dat. de toeschouwers het. lachen moeilijk konden bedwin- gen". Moeilijk of niet als het maar ge- lukt is, dat is het voornaamste. PROMOTIE „Raad van Rhenen verhoogt reini- gingsrechter" deelt het Nieuw Utrechtss Dagblad mede, zonder te ver- i melden tot wat; maar ik vermoed dat dat wel Reinigingsraadsheer zal wezen. Talarius - II# CHERBOURG (Reuter-AFP) De Franse marine-autoriteiten hebben don derdag in Cherbourg een aantal kisten van het Westduitse vrachtschip „Bilbao", dat woensdag in Het Kanaal was aange houden, in beslag genomen. Er is niet meegedeeld waaruit de inhoud van de kisten bestaat, maar in militaire kringen zei men dat geen vuurwapens of mu nitie zijn gevonden. Het schip dat op weg was naar Noord-Afrika werd opgebracht omdat men vermoedde dat het oorlogs- mpteri?'-:! voor de Algerijnse opstandelin gen aan boord had. De' ..Bilbao" kon gisteren de -reis naar Casablanca voortzetten nadat de gernorigde lading, \yeer aan boord was gebracht door gewone havenarbeiders. (UPI) De Franse autoriteiten heb ben verklaard dat zij „gevonden hadden wat zij zochten", maar dat nimmer ge zegd was dat zij geweren en munitie ver wachtten te vinden. Ir. een tijdsbestek van zeven uren werd iedere kist geopend en de inhoud gecontroleerd. HAMBURG (UPI) De „Bilbao" voer buiten de territoriale wateren toen zij door de Franse marine werd aangehouden, al dus heeft gezagvoerder Herbert Oszowski de reders bericht. Onder bedreiging met kanonnen werd het schip naar Cherbourg opgebracht. Het „oorlogsmaterieel" dat van boord werd gehaald waren honderd kisten jachtmunitie en 73 dozen stormlan- taarns. Een woordvoerder van het West duitse ministerie van Transport heeft laten doorschemeren dat de zaak „zou kunnen worden geregeld" wanneer de Franse re gering haar excuus aanbiedt. In de Nepalese hoofdstad Katmandoe vreest men 'dat een hele Himalaya-expe ditie van drie Japanners en 29 Sherpa's, dragers en een Nepalese verbindingsoffi cier bij een beklimming van de 7500 meter hoge Gauri-Sjankar nabij de Mount Ever est om het leven is gekomen. Drie weken geleden waren de 32 mannen naar. 6000 me ter hoogte geklommen om daar een kamp op te slaan, maar sedertdien is niets meer vffn'héivvërnömén. Mëri vreest dat zij in lievige sneeuwstormen zijn omgekomen. Pogingen om het kamp te bereiken faal den totnogtoe en vliegtuighulp is moeilijk daar men niet dicht genoeg bij de berg wanden kan komen om goed waar te ne men. Niettemin heeft de Nepalese regering ï-eddingsploegen uitgezonden en een lucht- inspectie gelast. De Japanse expeditie was reeds begin september uit Katman doe vertrokken en had een basiskamp aan de voet van de berg bij het dorp Tsjimmi Koltsji gemaakt. Een Zwitserse alpinist, die vijf jaar geleden de Gauris Jankar probeerde te beklimmen, noemde de Hi- malaya-reus „onbeklimbaar van Nepal uit". (Van onze correspondent in Bonn De secretaris-generaal van de Noordat- lantische Verdragsorganisatie, de Belg Spaak, vertoefde gisteren in Bonn, waar hij een gesprek voerde met de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano Spaak poogde te Bonn, zoals hij al te Londen heeft gedaan en zoals hij vol gende week te Parijs opnieuw zal doen, aanhang voor zijn plan te vinden om de kleine NAVO-landen te betrekken bij het westelijke vooroverleg over de topconfe rentie met Kroesjtsjev. Spaak's officiële missie is: spreken over „een verbetering van de samenwerking in de NAVO," maar in diplomatieke kringen wordt gezegd, dat de Belg een hartstochtelijk pleidooi heeft gehouden voor de vertegenwoordiging van Nederland. België. Denemarken, Noorwe gen en andere landen. Het gaat hierbij vol gens Spaak om belangen, die de gehele NAVO aangaan, niet slechts militair, maar ook politiek. De NAVO kan zijns in ziens verdiept worden en in betekenis toe nemen. wannéér van Britse, Amerikaan se, Franse en Westduitse zijde bereidheid wordt getoond om het gehele Atlantische hondgenootschap te raadplegen. Daartoe wenst Spaak dat de- NAVO- conferentie. die op 15 december te Parijs wordt gehouden, zodanig te verlengen, dat daarop het westelijke topoverleg tus sen Eisenhower, Macmillan, De Gaulle en Adenauer op 19 december zal volgen. Hij wil de NAVO-conferentie laten overgaan in het westelijke topoverleg, dat een ver lengstuk zou worden van de NAVO-confe rentie. Op deze wijze zouden de kleine NAVO-landen kunnen meewerken aan de voorbereiding van de grote topconferen''e, althans hun mening kenbaar kunnen ma ken op een moment, dat dit van invloed kan zijn op de bijeenkomst van de 19e de cember. Spaak heeft voor dit plan te Lon den geen begrip ontmoet en Von Brenta no zou er ook niet veel oren naar hebben Bonn zelf staat niet erg stevig in de klei ne kring van westelijke grote machten: het is bekend dat men van Franse, en ook van Amerikaanse kant Adenauers deelne ming aan het westelijke overleg op 19 de cember wil beperken tot de bespreking van de kwesties Berlijn en Duitse hereni ging. Een goedkeuring van Spaaks denk beelden kan Bonn, zo zegt men, duur te staan komen. (Voil onze correspondent in Parijs) Parijs en Bonn tegen In diplomatieke kringen te Parijs ge looft men niet dat Spaak tot dusverre bij de grote westelijke landen voor zijn orga nisatie, of hemzelf, een beslissend succes heeft mogen boeken. In elk geval heeft hem nog geen uitnodiging van een der g - te westelijke vier bereikt om zich met de regeringsleiders aan dezelfde groene tafel te zetten. Vooral Frankrijk en West-Duits- land, die hun fauteuil in de club der wes telijke vier niet graag willen laten deva lueren, hebben, naar het schijnt, dat denk beeld van Spaak voor een diplomatieke sandwich-conferentie zonder veel omhaal onder de tafel gewerkt. Paul-Henri Spaak lijkt zich terug te trekken op de laatste linie ter verdediging van de belangen dei- kleine landen, die niet enkel voor spek en bonen mee willen doen. Na de confe rentie der NAVO-ministers in december zou er voor januari in Parijs een tweede beraad van hetzelfde gezelschap worden belegd. Intussen zouden de gedachten, die bij de grote westelijke vier zijn opgeweld, dan wat vollediger kunnen uitkristallise ren. Het is echter nog niet bekend hoe de grote vier op dit „bescheiden" verlangen der kleine landen, waarvan Spaak zich als pleitbezorger heeft opgeworpen zullen reageren. Wigny naar Londen LONDEN (UPI) De Belgische minis ter van Buitenlandse Zaken Pierre Wigny zal maandag een kort bezoek aan Londen brengen en besprekingen voeren met zijn Britse ambtgenoot Sehvyn Lloyd. Onder werp der besprekingen die op voorstel van Wigny worden gevoerd is het ko mende westelijke topoverleg. Woensdag en donderdag zal minister Selwyn Lloyd daarvoor in Parijs besprekingen voeren met minister Couve de Murville. Het Latijnse woord pars betekent: deel. Het verkleinwoord luidt particula: deeltje, stukje. Hiervan is ons woord particulier afgeleid. De oudste beteke nis is dan ook: betrekking hebbend op een deel, niet algemeen. De Statenbijbel spreekt van particuliere watervloeden in tegenstelling tot de zondvloed. Van daar dat particulier gaat betekenen: al wat te maken heeft met één persoon. Men spreekt van particulier bezit, een particuliere school, particulier secretaris enz. Dan breidt de betekenis zich uit tot: afwijkend van anderen, bijzonder, zelfs: meernd Dit komt mij al zeer particulier voor. wil zeggen ik vind dit hoogst eigenaardig Hef Engelse particular heeft ongeveer dezelfde betekenisont- '^wikkeling doorgemaakt. Advertentie C oor diner en Ik ben dol op mannen van de PTT, natuurlijk in het platonische. Vooral op hen, die aan de oppervlakte treden en ons iets onthullen van die geheime warwinkel van draden en draadjes, moffen en af takkertjes en allerlei andere geheimzin nige verrukkelijkheden, die er voor zorgen dat onze min of meer belangrijke ge sprekken de juiste persoon bereiken. Want hoe gaat dat in zijn werk? Op een morgen rolt er voor je deur een stoere grauwe auto, en als die zich opent rollen er uit zijn ingewand vele in grauw ge klede mannen, die in bliksemtempo uit wat ijzeren stokken en een zo op het oog erg vieze lap een allerliefst tentje prutsen. Dat zetten ze voorlopig ergens neer en dan gaan ze zoeken naar een mooi plekje om te beginnen. Ze trappen er op, beproeven het op hardheid en gelaagdheid en dan komen de houwelen en wordt er op los gebeukt. De aarde opent zich onder hun felle slagen, er komt een diep gat met een bodem vol draden en draadjes en moffen en aftakkertjes. En dan wordt helaas het tentje aangesleept en er over gestulpt, want wat nu volgt is te heilig voor ordi naire lekenogen. Een wonder, niet minder dan een wonder noem ik het, dat u na die operatie nog kunt telefoneren zonder met wildvreemde lieden verbonden te worden. En je vraagt je af of er nu nooit eens een stoute telefoonman de verkeerde draadjes in een mof aan elkaar bindt Maar blijkbaar let men er op dat extra- brave mannen in dienst worden genomen, want zoiets gebeurt nooit! Dan gaat het tentje weer weg, de aarde zit weer dicht en alleen een litteken ge tuigt van wat er gebeurd is. Hondjes en poesjes vinden het zachte plekje nuttig en kleine kindjes pulken er graag met hun vingertjes in. Maar dat. duurt niet lang. Een andere auto verschijnt, ook vol man nen. Beladen met een donderendmachien en nog donderender klopdingen, die er bij behoren. Met een drum vol asfalt en een hoop vol grint. Met houwelen. Met schep pen. Zonder tentje. Deze mannen zijn als het ware de plastische chirurgen, die daar beginnen waar de gewone chirurg op houdt. Aan hen de taak, met asfalt en grintjes het velletje van het trottoir weer glad te maken. Sneu voor de hondjes en poesjes en kindjes, maar fijn voor de wandelaar s-in-het-donker, die nu niet meer struikelen en lelijke taal uitslaan. Het trottoir is weer glad als een schaak bord. Het leven is wel. Dan rijdt twee dagen later de grauwe auto weer voor. Er rollen grauwe mannen uit met pikhouwelen. Ze stampen, ze tasten af. Ze slaan het houweel vol wel lust in het nog zachte asfalt. „Lekker zacht", zeggen ze, „werkt vlot!" En in een mum is er een gat gemaakt, waardoor je haast je tegenvoeters kunt zien! De asfalt- klodders liggen nog week in de zon te broeien. Draden en draadjes, moffen en aftakkertjes laten zich zien. Het tentje is er en tenslotte ook weer het flink grote litteken. Maar één ding snap ik met mijn domme hoofd niet. Aan wie wordt nu later de rekening gepresenteerd voor een twee maal .herhaaflde .plastische chirurgie van een trottoir? Sporry Advertentie uw Modehuis Haarlem, Grote Houtstraat 54, tel. 11955 a-************************* Laat u eens door Miss Arden's persoon- lijke assistente verwennen. Haar schoon heidsbehandeling maakt een ander mens van uverfrist, uitgerust en vol zelfvertrouwen. Maak morgen een afspraak! Elisabeth Arden salons vindt u in Amsterdam, Haarlem en Rotterdam alleen bij Gerzon... waar ook het volledige assortiment schoonheidspre paraten steeds voorradig is...

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3