KERKDIENSTEN TELEVISIE OP EN OM HE T BINNENHOF Vreemd gedrag van artsen-echtpaar rechtvaardigde insluiting RADIO BECKER Fa. DE VILDER Conclusie van Kamercommissie: autoriteiten treft geen blaam Uw bril klaar terwijl u wacht 8 HET ONDERZOEK IN DE ZAAK-MEULENBELT J. DE BOER - Mr. Opticien Kamer van Koophandel keurt begroting goed Hoed voor de verzameling Kinderdiensten Prijzen uitgereikt bij „De Reisduif" Lastige wedstrijden voor Watervlieters ZATERDAG 7 NOVEMBER 195 9 „Wanneer wij nu nagaan, of hier sprake is geweest van onjuiste toepassing van de Krankzinnigenwet, dan kunnen wij tot geen andere conclusie komen dan dat dit niet het geval is geweest. Van een onrechtmatige vrijheidsberoving was geen sprake", aldus wordt gezegd in het verslag van de vaste Kamer commissies voor Justitie en voor Volksgezondheid over hun overleg met de ministers betreffende de inbewaringstelling van het artsenechtpaar Meulenbelt in een psychiatrische inrichting. „Naar onze overtuiging", aldus het verslag, „kon dr. Van Erp Taalman Kip in redelijkheid tot de conclusie komen dat hier sprake was van krankzinnigheid en dat spoed vereist was". De commissies hebben een aantal stuk ken over de zaak-Meulenbelt bestudeerd en mondeling overleg gevoerd. Bij dit overleg waren de ministers vergezeld van mr. J. C. Tenkink, secretaris-generaal van het departement van Justitie, mr. E. J. Hoogenraad, directeur-afdelingschef bij dit departement, professor dr. P. Muntendam, directeur-generaal van de Volksgezond heid en de heer P. J. Piebenga, arts, hoofd inspecteur van de geestelijke volksgezond heid. De voorgeschiedenis De arts Meulenbelt, wiens vrouw inter- niste is, zo beginnen de commissies hun verslag, trad in het najaar van 1954 in dienst van het Leger des Heils als zenuw arts in opleiding bij de inrichting „Groot Batelaar", te Lunteren. Hoofd van de therapeutische staf van deze inrichting was dr. G. W. Arendsen Hein, zenuwarts. De heer Meulenbelt kreeg geen volledi ge dagtaak in deze inrichting. Hij werd tevens belast met werkzaamheden bij het neurosesanatorium „Stichting Veluwe- land", waarvan de heer Arendsen Hein geneesheer-directeur was en zou daaren boven in diens privé-praktijk assisteren. Het echtpaar Meulenbelt kreeg een dienst woning van de Stichting Veluweland. Een conflict over de omvang van de werk zaamheden van de heer Meulenbelt op „Groot Batelaar" tussen hem en de heer Arendsen Hein spitste zich op 14 februari 1955 toe. De heer M. besloot toen zijn werkzaamheden niet langer voort te zet ten. Op 18 februari ontving hij een brief van de heer Arendsen Hein, waarin deze hem op staande voet ontsloeg, voorzover het de dienstbetrekking tot hem persoon lijk betrof en waarin hij voorts op spoe dige ontruiming van de dienstwoning aan drong. In een tweede brief werd de heer M. door dr. Arendsen Hein beschuldigd van schending van zijn medisch ambts geheim. Vlucht door keukenraam De commissies laten hierna het vertrek van het echtpaar Meulenbelt via het keu kenraam in de bewoordingen van de heer M. volgen. Deze zegt o.m. dat hij „door een vitaal gevoel werd gwaarschuwd dat er gevaar dreigde". „In de vroege mor gen van 23 februari bespeurde ik eens klaps angst in mij. Mijn vrouw was bok angstig geworden. Wij besloten contact op te nemen met de politie. Wanneer wij door de voordeur waren gegaan, hadden wij door de tuin van „Veluweland" moe ten lopen. De kans was dan groot geweest dat personeelsleden of patiënten ons had den gezien. Collega Arendsen Hein had dan wellicht van ons vertrek vernomen en on ze plannen kunnen verstoren. Bovendien hadden wij sedert enkele dagen personen op het terrein van de stichting zien lopen, paadje op, paadje af, die wij niet kenden". Op het station Veenendaal De Klomp zagen de heer en mevrouw M. een auto aankomen, welke zij voor die van de heer Arendsen Hein hielden. Deze zou, zo meenden zij, trachten hun plannen te ver ijdelen. Zij verzochten de conducteur maatregelen te nemen opdat zij in Arn hem terstond onder bescherming van de politie zouden staan. Hiervoor heeft de conducteur gezorgd. De adjudant van gemeentepolitie die het echtpaar M. van het station Arnhem naar het bureau van politie had overge bracht heeft in een ambtsedig rapport on der meer verklaard dat het echtpaar hem had verteld dat zij uit de „Stichting Veluweland" waren gevlucht omdat zij ontdekt hadden dat ze gehypnotiseerd waren geweest. De hypnotiseur was vol gens hen dr. Arendsen Hein. Zij waren met de trein ontsnapt, omdat zij voelden dat zijn geest hen achtervolgde, hadden zij in de trein politieassistentie gevraagd. In verband met de zeer overspannen toe stand van beiden zijn ze per auto naar het politiebureau overgebracht. Daar zijn zij op last van een hoofdinspecteur door de directeur van de G.G. en G.D. bezocht. Zij wensten deze echter niet te woord te staan. De commissies halen voorts passages aan uit ambtsedige rapporten van ver scheidene politieambtenaren over de gang van zaken op het politiebureau. „U zit ook in het complot" In een rapport staat onder meer: De vrouw (mevrouw M.) begon mij op opge wonden toon te bevelen de agentenwacht te verlaten. Zij zei tot haar man ongeveer het volgende: „Zie je wel, hij vei-volgt ons ook. Ik zie het aan zijn ogen, hij wil ons hypnotiseren. Man hij moet weg, hij hoort er ook bij". Dr. Meulenbelt zelf viel zijn vrouw bij, trachtte mij bij de keel te grijpen en zei: „Ja u zoekt ons, ik heb het steeds wel gezegd. Uw ogen staan mij niet aan, ja u wilt ons hypnotiseren". In al de rapporten staat dat het echtpaar Meulenbelt de politieambtenaren verwe ten dat zij hun wilden hypnotiseren. Omstreeks vijf uur in de middag kwam de inmiddels van officiële zijde geroepen zenuwarts dr. L. F. C. van Erp Taalman Kip. Deze heeft van zijn bevindingen aan de hoofdinspecteur der geestelijke volks gezondheid onder meer bericht: „Beide mensen zaten in het politiebureau in op gewonden toestand, wilden het bureau niet verlaten, omdat zij zich bedreigd voelden, wilden niet met mij praten, omdat zij mij beschouwden als te behoren tot het com plot^ dat tegen hen gaande was en vorm den zodoende een volkomen verstoring van de openbare orde". Aangezien zowel dr. M. als zijn vrouw volkomen duidelijke verschijnselen ver toonde. die hen althans op dat moment als geestesziek moeten doen beschouwen en aangezien zij op geen enkele manier vatbaar waren voor overleg, restte mij niets anders dan een inbewaringstelling. Dit moest dan voor beiden gelden aange zien beiden in even grote intensiteit gees telijke stoornissen vertoonden en zich slechts met geweld van elkaar zouden hebben laten scheiden. Ik moet u eerlijk zeggen dat ik sinds dit gebeuren mij vele malen heb afgevraagd of ik anders had kunnen handelen dan ik gedaan heb. Ik heb geen andere oplossing kunnen vinden, ook niet nu er drie jaar zijn verstreken. Ik ben van mening, dat ik in een der gelijke situatie weer hetzelfde zou doen. Dr. Van Erp Taalman Kip rapporteer de aan de burgemeester dat dit een spoed eisend geval van krankzinnigheid als be doeld in artikel 14 van de Krankzinnigen wet was. De burgemeester besloot toen het echtpaar in bewaring te doen stellen in „Het groot Gaffel" te Warnsveld. De officier van Justitie in Zutphen heeft later de opsluitingstermijn van drie we ken verlengd met nogmaals drie weken, zulks na overleg met en op verzoek van de behandelende geneesheer. Deze proce dure werd mede in het belang van de pa tiënten gekozen. Op 6 april 1955 konden de heer en me vrouw Meulenbelt de inrichting verlaten. Afgaande op het advies van dr. Van Erp Taalman Kip, aldus de commissies, kon de burgemeester in redelijkheid de in bewaringstelling gelasten. Alleen indien de arts op grond van de hem bekende feiten niet in redelijkheid tot zijn con clusie had kunnen komen of indien de burgemeester in redelijkheid niet op het advies van de arts had mogen afgaan zou er sprake kunnen zijn van een onrecht matige vrijheidsberoving. Hiervan is de commissies niets gebleken. Wel menen de commissies dat bij een herziening van de Krankzinnigenwet voor de verlenging uitdrukkelijk een maximumtermijn moet worden gesteld. Dit is thans niet het geval. In het verslag hebben de commissies mededelingen gedaan uit vertrouwelijke dossiers. De regering had daar geen be zwaar tegen. De commissies betreuren dat dit persoonlijk minder aangenaam zou kunnen zijn voor de heer en mevrouw M. en anderen. Zij hebben echter het per soonlijk belang afgewogen tegen het al gemeen belang opdat de onrust kan wor den opgeheven, welke is ontstaan naar aan leiding van een voorstelling van zaken, als zou in Nederland wie dan ook geweldda dig uit de normale samenleving verwij derd kunnen worden door onnodige inbe waringstelling in een gesticht. Advertentie ALLEEN BIJ Lange Nieuwstraat 789 - Telef. 7119 MONTUREN v.a. ƒ6.35 De commissies zagen geen aanleiding de feiten die hun ter kennis waren geko men, nader te onderzoeken. Hun taak be perkte zich tot het nagaan van de vragen of de regering tekort is geschoten. De commissies is niets gebleken van enige tekortkoming aan de zijde der regering. Er is niet gebleken dat personen zonder grond in bewaring gesteld zijn. Dit is de mening van de grote meer derheid der commissies. Enkele leden konden vooralsnog hun verantwoordelijk heid voor de inhoud van de overwegingen en conclusies niet aanvaarden. Zij waren van gevoelen dat de regering eerst een uit eenzetting zou moeten geven van de ge beurtenissen en gedragingen, die hebben geleid tot de inbewaringstelling, en de handhaving ervan, van het artsenecht paar. Deze uiteenzetting zou kunnen worden gegeven in een brief aan de Kamer, dus in een openbaar stuk. Na de uiteenzetting der feiten door de regering en nadat het echtpaar Meulenbelt en zijn raadsleden de gelegenheid hebben gehad van die uiteen zetting en van alle stukken volledig ken nis te nemen, kunnen de commissies of de Kamer beoordelen, of er aanleiding is om verdere stappen te ondernemen en zich eventueel uit te spreken omtrent het ge voerde beleid. Deze leden achtten het niet. juist, dat een definitief oordeel wordt uitgesproken zonder dat de regering zelf ooit een open bare verantwoording van dat beleid heeft gegeven en zonder dat de regering of wel het echtpaar Meulenbelt om een goedkeu rend of afkeurend oordeel van de Kamer hebben gevraagd. De meerderheid acht deze overwegin gen niet ter zake dienende. De commissies hebben, zo meent zij, uitsluitend tot taak dè verantwoordelijkheid der regering vast te stellen. Wanneer een aangelegenheid, die tot ongerustheid over de wijze van uitvoering van een wet aanleiding geeft, ter kennis van de Kamer komt, is de Kamer uitei-- aard altijd bevoegd daarover een oordeel uit te spreken, ook al heeft niemand daar om gevraagd. Advertentie voor de nieuwste BANDRECORDERS Talloos zijn de mogelijkheden. Onbe taalbaar zijn de herinneringen, welke u er mee kunt vastleggen, terwijl de prijs van zo'n bandrecorder voor ieder betaalbaar is. Vraagt eens inlichtingen Trawlerkadc 64 - IJmuidcn - Tel. 6490 Advertentie Nog enkele exemplaren PHILIPS TELEVISIE, 43 cm met goede antenne compleet 745. Velserduinweg 173 - Tel. 4402 - 8073 Betaling in overleg. Op de algemene vergadering, die de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken donderdagavond hield, is de begroting 1960 goedgekeurd. Zij sluit met een batig saldo van 2620. Onder meer sprak men over de post van t 10.000 voor het verbouwingsfonds. De voorzitter, de heer B. F. Enschedé, deelde mee dat dit bedrag het begin vormt van reserveringen voor de verbetering van het gebouw van de Kamer aan het Nas- sauplein. Bij de verbouwing zal men een oplossing zien te vinden voor de twee aparte ingangen met de beide trappen. Met het voorstel subsidies 1960 gingen de leden eveneens akkoord. In de commis sie makelaardij benoemde men in de va cature B. W. Lasschuit de heer P. H. Borg- houts. De voorzitter heette het nieuwe lid welkom. WIJ 3 TEGEN „TWEEDE JEUGD". Het eerste en tweede voetbalelftal van „IJmuiden" zijn zaterdag vrij, zodat zij even tot bezinning kunnen komen. Het eerste elftal heeft het tot. nu toe niet zo slecht gedaan, maar de vijfde plaats op de ranglijst, zal in ieder geval behouden moe ten worden, wil dit elftal volgend jaar een klasse hoger geplaatst worden. IJmuiden II gaat trots aan de kop van de ranglijst met twee punten voorspi'ong op de naaste concurrent. Het derde elftal zal zaterdag de strijd aanbinden tegen Tweede Jeugd en heeft nog niet gewonnen, want de tegenstanders hebben het voetballen nog steeds niet ver leerd. IJmuiden IV wacht een zware uit wedstrijd tegen DSS. dat nog geen enkel verliespunt heeft. Ook het vijfde elftal staat bovenaan en zal waarschijnlijk geen moeite hebben met SIZO 4. IJmuiden VI, dat nog geen enkel verliespunt boekte, kriigt bezoek van Energie II. Het programma luidt: Tweede Jeugd— IJmuiden 3 (2.30 uur); DSSIJmuiden 4 (3 uur); IJmuiden 5SIZO 4 (3 uur); IJmuiden 6Energie 2 (3 uur). Eddie Constantine, Maurice Chevalier en Michel Renaud, die in Los Angeles tezamen zijn opgetreden in een Franse show, zijn in Frankrijk teruggekeerd. Op het vliegveld Le Bourget verzonken zij in vrolijke aandacht voor de Stet son-hoed. uit Texas, die Chevalier voor zijn hoedenver zameling had meege bracht. Zondag 8 november IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. G. van Doorn. De Rank, 10 uur: A. Vennik, jongerendienst. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 uur: ds. J. van den Berg; 18.45 uur: Kapelaan A. Rinkel en ds. J. van den Berg, oecu menische jeugddienst. Jeugdkapel, 10 uur: C. H. Vos. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 10 uur: ds. J. van Leeuwen; 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Petrakerk, 10 uur: ds. J. A. Tiemens; 17 uur: ds. W. Diepersloot; 19.30 uur: ds. G. Toornvliet. Geref. Kerk, Rambonnetlaan, 9.30 en 17 uur: ds. P. Lok. Chr. Geref. Kerk, geen opgave ontvan gen. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Geref. Gemeente, Cultureel Centrum, 10 en 17 uur: leesdienst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, geen dienst. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: vroegmis; 10 uur: hoogmis (Heilige Willibrordus); 19 uur: vespers. Woensdag 9 uur: heilige mis (Heilige Martinus). Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst; 19.15 uur: openluchtsamenkomst Kenne- merlaan.; 20 uur: openbare samenkomst. Baptistengemeente. Cultureel Gebouw, 10 uur: de heer F. Oosterwijk; 11.15 uur: zondagsschool. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cultureel Centrum, 17 uur: dienst. Ned. Herv. Evang op Geref. grondslag, Elonkapel, dinsdag 19.30 uur: M. de Vos. Volle Evangelie Gemeente, bovenzaal Bellevue, 10 uur: G. R. Mik; Cultureel Centrum, dinsdag 20 uur: opwekkings samenkomst, spreker J. J. Frinsel. Pool sterstraat 19, 20 uur: jeugdgroep „Im- manuel". Jehovah's getuigen, Cultureel Centrum, 19 uur: Wachttorenstudie over: Spant u als Gods werklieden krachtig in. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. van Ravenswaay; 19 uur: ds. J. H. W. Dickhout. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. W. Diepersloot; 17 uur: ds. J. A. van Leeuwen. Ver. v. Vryz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: ds. G. Nijenhuis, gezinsdienst. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare- niusstraat, 10 uur: rev. G. Brucks; 19.30 uur: Jb. Klein Haneveld; 11.45 uur: zon- dagsschood. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld, 9.45 uur: ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. J. H. W. Dickhout; 19 uur: ds. L. Brink. Geref. Kerk, ds. J. Knol; 17 uur: A. C. van Nood. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man; 18.45 uur: zangdienst; 19 uur: bij zondere dankdienst, jeugddienst, ds. W. M. van Asperen. Vrye Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal Van Diepenstraat, 10 uur: J. van Oostveen. BEVERWIJK: Maranatha, 10 uur: W. F. Kloos; 11.45 uur: zondagsschool; 9.30 uur: Th. Dikkes. Evang. Luth. Gem., 11 uur: ds. J. A. Ros kam. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. G. W. IJzerman; 19.15 uur: ds. M. Wendte. Irenekapel, 10 uur: ds. G. van Schuppen. De Opgang, 10 uur: da. E. A. Ruys. Oosterwijk, 10 uur: ds. F. P. Salverda. Jeugdkapel „De Opgang", geen dienst. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. A. G. van Wijk. Geref. Kerk, Moensplein, 9, 10.30 en 17 uur: ds. G. H. Homans. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: kindersamenkomst; 20 uur: verlossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 uur: ds. Zoekende zielen Nadat prof. Romme op de partijdag van de Katholieke Volkspartij een balletje had opgeworpen over de eventuele mogelijk heid van enig overleg bij Kamerverkie zingen tussen zijn partij en de Anti-revo lutionairen mitsgaders de Christelijk-His- torischen heeft men zich in het convent van de Anti-revolutionaire partij ook met die aangelegenheid bezig gehouden. He lemaal duidelijk was het niet, wat de voor zitter, dr. Berghuis, met zijn politieke vrienden in dezen in positieve zin willen. Ten aanzien van het negatieve viel er uit de gemaakte opmerkingen wel af te lei den, dat men zeker geen volstrekt afwij zend standpunt wenste in te nemen. Mo gelijk zat er iets in, er naar te streven wat meer op elkaar af te stemmen, anderzijds zou voorshands de opstelling van een ge meenschappelijk verkiezingsprogramma vermoedelijk toch nog rijkelijk ver gaan. Naar alle waarschijnlijkheid wordt trou wens in Anti-revolutionaire kring wel be seft, dat de Christelijk-Historische vrien den bepaald nog wat huiveriger zullen staan tegenover het denkbeeld-Romme. Al met al schijnt de indruk gerechtvaar digd, dat de Anti-revolutionairen op het punt in kwestie voorlopig min of meer zoe kende zielen zullen blijven. Het enige wat men van die zijde wel zonder moeite kon beamen was dat wanneer het eenmaal tot Europese verkiezingen komt, tot verkie zingen dus voor het Europese Parlement, dan een soortgelijk gemeenschappelijk be leid voor de hand zal liggen als in de Europese Vergaderingen reeds aanwezig is in de vorm van samenwerking als Chris ten-Demokratische fractie. Europees parlementair werk Van Europees Parlement en van Euro pese verkiezingen gesproken, daarbij gaan mijn gedachten vanzelf uit naar het pro bleem van reizende Kamerleden. Dat be gint van tijd tot tijd niet minder moei lijkheden te veroorzaken dan het hier al eens aangeroerde vraagstuk van reizende ministers. Meer dan eens komt het voor, dat bij niet onbelangrijke debatten in het parlement thuis verschillende kopstukken ontbreken doordat Europese parlementai re arbeid hen noopt elders werkzaam te zijn. Daarom meen ik, dat op de duur de combinatie van het lidmaatschap van een nationaal pax-lement, zeker wat een be trekkelijk weinig talrijk parlement als het Nederlandse betreft, met dat van het Euro pese Parlement ongewenst moet worden geacht. Vandaar dat ik het slechts verheugend kan achten dat de politieke commissie van de Europese Beweging in Nederland in de door haar aan het hoofdbestuur van die Beweging toegezonden conclusies heeft op genomen, dat „op de duur" het nationale en het Europese parlementaire mandaat in beginsel los van elkaar dienen te wor den gezien. Op de duur, want voorlopig acht de commissie een zekere band tussen het Europese Parlement en de nationale volksvertegenwoordigingen van belang. Nu is het merkwaardige, dat de drie Tweede Kamerleden Oud-Romme-Samkal- den, vóór zij vrijdag als sprekers moes ten optreden op een aan Europese ver kiezingen gewijde studieconferentie,*) een aantal stellingen hebben opgesteld, waar in niets voorkomt omtrent de noodzaak of althans wenselijkheid dat, wanneer er eenmaal een tot volle ontwikkeling geko men federaal Europa zal bestaan. het lidmaatschap van een nationaal parlement niet meer gepaard zal gaan met dat van het Europese Parlement. Sterker zelfs, vol gens prof. Oud behoort er geen wettelijke onverenigbaarheid te zijn tussen Euro pees en nationaal parlementslidmaat schap. Op zijn beurt meent prof. Romme, dat men het aan het gezond verstand van de politieke partijen mag en moet overla ten, wie zij als kandidaten voor het Euro pese Parlement naar voren brengen, in het bijzonder in hoeverre zij al dan niet leden van het nationale parlement op haar kandidatenlijst plaatsen. En als derde in de rij stelt prof. Samkalden, dat de band tussen het Europese Parlement en de na tionale parlementen waardevol blijft. Zie ik het wel, dan houdt in het bijzonder dez laatste stelling nauw verband met over wegingen, welke opgeld kunnen doen zolan wij nog in het vóór-federale tijdperk le ven. Mogelijk geeft genoemde studieconfe rentie ten aanzien van het punt in kwestie nog wel aanleiding om een volgende keer nog eens nader bij de hier slechts even aangeroerde problematiek stil te staan. Van Binnenhof naar Carnegieplein Nu er deze week op het Binnenhof wei nig te beleven viel, moge ik in gedachten de lezers dit maal vandaar meenemen naar het Carnegieplein om er het Vredes paleis te betreden. Daar speelt zich, nu al een zestal weken lang, in de grote rechts zaal een belangwekkend •>roces af. Portu gal en India voeren er een rechtsstrijd voor het Internationaal Gerechtshof. Aanleiding hiertoe was het volgende. Nadat in 1947 de Britten zich geheel en al terugtrokken uit India, dat toen een volkomen zelfstan dige staat werd en vervolgens ook de Fran sen hun laatste brokstuk kolonialisme in India lieten varen, is Portugal er nog steed gebleven. Begrijpelijkerwijze is dit India een doorn in het oog. Zeer in het kort komt de geschiedenis van het Portugese kolonialisme in India op het volgende neer. Portugal wist zich in het begin van de zestiende eeuw in Goa te nes telen, ruim 300 km. ten zuiden van Bom bay. Een kwart eeuw later verkregen de Portugezen het eiland Diu, nog iets zui delijker gelegen, en in 1558 werd Damao, 175 km. ten noorden van Bombay, aan de Indische westkust, een Portugese kolonie. Niet ver vandaar liggen twee zeer kleine gebiedsdelen, Dadra en Nagar-Aveli, elk geheel en al omsloten door Indisch grond gebied, welke in 1779 door het toenmalige Mahratharijk, dat in 1818 verdween toen de Britten heer en meester in India wer den. Portugal beweert nu, dat het een recht op doortocht naar Indisch grondgebied tus sen Damao-aan-de-kust en de zoëven ge noemde enclaves bezit. Dat doortochtsrecht, zo heet het verder, zou op om-echtmatige wijze zijn aange tast, sinds in juli 1954 een groep ijveraars voor de Goanese vrijheidsbeweging van India uit tot een inval in de enclaves was overgegaan en India daarop aan Portu gal de doorgang naar de enclaves had ge weigerd. Voor dat alles, mede voor de op stand in de enclaves, zou India aanspra kelijk zijn, altijd volgens Portugal. En nu komt de bij het Internationaal Gerechts hof door dat land tegen India aanhangig gemaakte eis er op neer dat de rechters verzocht wordt uit te maken, dat Portu gal inderdaad het opgeëist recht tot door tocht bezit, dat dit door India geëerbie digd dient te worden en dat laatstgenoem de staat aansprakelijk is voor de schen ding van de verplichting tot erkenning en verwezenlijking van Portugals recht. Natuurlijk hebben beide partijen er zich op toegelegd voor het Internationaal Ge rechtshof een grote hoeveelheid rechts gronden voor de over en weer ingenomen standpunten aan te voeren. Daarnaast vie len er echter ook heel wat politieke klan ken in de internationale rechtszaal te be luisteren. Bevreemdend was dit geens zins, want de werkelijke achtergrond van het hele proces is, dat Portugal zijn uiter ste best doet om zijn koloniaal bezit in In dia te handhaven en dat anderzijds India vurig gekant is tegen deze koloniale vast houdendheid. In dit verband was onge twijfeld wel typerend wat een van de pleiters voor India, de Engelse hoogle raar in het volkenrecht prof. Waldock, in verband met de Goanese vrijheidsbewe ging en het voorgevallene in de enclaves opmerkte. Andere koloniale mogendhe den hebben zich met hetzelfde probleem van opstand van een naar onafhankelijk heid strevende bevolking tegen het grond wettig gezag geconfronteerd gezien, zo zei hij. En hij liet er op volgen dat dit pro bleem niet kan worden opgelost door te trachten de wil van het volk te onderdruk ken, hieraan toevoegend dat het de we reld tijd heeft gekost om deze les te leren! Toen ik die woorden hoorde, moest ik on willekeurig terugdenken aan wat er, eer het in 1949 tot de soevereiniteitsover dracht aan Indonesië kwam, over dat vraagstuk ten onzent, en met name in 's lands vergaderzaal, te doen is geweest. Zo keerde ik dus al peinzend van mijn uit stapje naar het Vredespaleis toch weer terug op het Binnenhof! Dr. E. van Raalte Zie hiervoor pagina 1. M. Wendte; 19 uur: ds. G. W. IJzerman, jeugddienst. Geref. Kerk, Constantijn Huygensstraat, 9.30 uur: ds. A. C. van Nood; 17 uur: ds. Joh. Knol. CASTRICUM: Ned. Herv. Gemeente, 10.30 uur: ds. P. Salm; 10.30 uur: jeugddienst voorganger S. Mooy. Duinenbosch, 9 uur: ds. P. Salm. Gereformeerde Kerk, 10 en 17 uur: ds. Y. v. d. Zee. SANTPOORT: Ncd. Herv. Kerk, Dorpskerk, ds. G. H. van Willenswaard: 19 uur: ds. W. Ph. Leenman. Doopsgezinde Gemeente en Remon strantse Gemeente, Gebouw Spaarnberg, 10.30 uur: P. J. Schayck. Musis Sacrum, 10.15 uur: ds. J. C. Re- mijn. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. M. J. W. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, 10 uur: ds. J. C. Maris. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.15 uur: ds. E. L. Oosterhof; 15 uur: ds. P. Lok. IJmuiden-West: Ned. Herv. Kinderdiensten Insingerschool 10 uur; Comitéschool 10 uur. Ned. Herv. zondagsschool, Bethle- hemschool 10 uur. Ger. zondagsschool „De Zaaier", Ichthusburcht 12.15 uur. Chr. Ger. zondagsschool „Philippus", consistorie 11.45 uur. Leger des Heils zondagsschool, gebouw Edisonstraat, 12 uur. Oud-Katholieke zondagsschool, O.K. Veren.gebouw, 10 uur. Ger. Evang. zon dagsschool, Groen van Prinstererschool, 11.45 uur. IJmuiden-Oost: Ncd. Herv. zondags school, Julianaschool, 10 uur. Kinderkerk, Emmaschool 10 uur, Theo Thijssenschool 10 uur. Ger. zondagsschool, gebouw De Lariks, 11 uur. Ger. Evang. zondags school, Ossendorpschool, 10.30 uur. Doopsgezinden, West-Hilldienst voor kinderen van 6—8 jaar. Abelenstraat 1, 10.30 uur. Oriehuis-Velsen Dorp: Ned. Herv. zondags school, Marie Boreelschool, 10 uur; Wijk- gebouw Torenstraat, 12 uur. Doopsge zinden, West-Hilldienst, 46 jaar, De Savornin Lohmanlaan 21, 10.30 uur; Doopsgezinde zondagsschool, 8—12 jaar, Kriemhilde, 10.30 uur. Santpoort: Ned. Herv. zondagsschool, Jeugdhuis 512 jaar, 10 uur. Kinderkerk, kerk 11.30 uur. Velsen-Noord: Ned. Herv. zondagsschool, school aan de Banjaartstraat, 12.15 uur; school aan de Langeveldstraat 12 uur. Ger. Evang. zondagsschool, Da Costa- school, 11.30 uur. Het was voor de postduivenvereniging de Reisduif te Beverwijk noodzakelijk een speciale avond te wijden aan het uitreiken van de prijzen die deze zomer werden be haald op de verschillende vluchten. De prijsuitreikingsavond werd gehouden in café Sport. Op de bestuurstafel prijkten veel bekers, die tezamen zo veel ruimte in beslag namen dat men het bestuur ter nauwernood kon zien. Da voorzitter, de heer G. van der Winden, had de leden vooraf nog het een en ander te vertellen. Het moge vreemd klinken maar het was voor de postduivenhouders geen best jaar ondanks het prachtige weer.- Het werd zelfs een zwaar seizoen, door de oosten wind raakte men op de grote vluchten weer enige duiven kwijt. De Reisduif gaat in 1960 weer een club tentoonstelling houden in samenwerking met de Atoom uit Velsen-Noord en de plaatselijke zustervereniging Ons Ge noegen. De hoogstgeplaatsten waren: 1. C. Castri- cum 11.729 p.; 2. G. Grapendaal 9612 p.; 3. C. Smit 9540 p.; 4. S. van der Kolk 9053 p.; 5. H. Beentjes 9014 p.; 6. G. van der Winden 8905 p.; 7. D. Stiemer 8706 p.; 8. P. van Vuuren 8657 p.; 9. J. Luntz 7903 p.; 10. H. Zilleg 7463 p.; 11. R. Westrate 7350 pr, 12. A. Six 7096 p.; 13. J. Penning 6747 p.; 14. P. van de Outenaar 6509 p.; 15. C. Westrate 5797 p. Wisselbeker Orleans: H. Zilleg; wissel beker St. Quentin: H. Beentjes; Jan de Vries-beker Roosendaal: J. Demmers; overhemd: H. Blom; drie maal Vilvoorde: C. Castricum; bekerafdeling Haarlem drie maal Roosendaal: S. van der Kolk; beker firma D, Swart tweemaal St. Ghislain: G. van de Winden. Aangewezen kampioenen: oude duiven: C. Verstrate 3060 p.; jonge duiven: H. Beentjes 1740 p.; navlucht: G. van der Winden 1884 p.; geheel H. Beentjes 4058 p.; Vitesse: 1. S. van der Kólk 2325 p.; 2. C. Castricum 2217 p.; 3. G. Grapendaal 2129 p. Midfond: 1. C. Castricum 2230 p.; 2. C. Westrate 2079 p.; 3. C. Smit 1967 p. Fond: 1. D. Stiemer 2464 p.; 2. H. Beentjes 2288 p.; 3. C. Castricum 2150 p. Oude duiven: 1. C. Castricum 6597 p.; 2. D. Stiemer 5749 p.; 3. C. Smit 5066 p. Jonge duiven: 1. H. Beentjes 3330 p.; 2. C. Castricum 3066 p.; 3. G. Grapendaal 2995 p. Navlucht: 1. J. Penning 2580 p.; 2. G. Gx'apendaal 2554 p.; 3. G. van der Winden 2196 p. De komende competitiezondag brengt voor de korfbalvereniging „Watervliet" lastige uitwedstrijden met zich mee. Voor Watervliet 1 was het goed, dat men tegen Landlust in de eerste speelhelft de overwinning heeft behaald, want nu in Haarlem tegen Aurora 1 de eerste compe titiehelft wordt afgesloten, kan eenzelfde gedragslijn zijn nut hebben. Aurora ver loor op eigen veld alleen nog maar van Hespa en dat moet de Velsenaren voldoen de duidelijk maken, dat er hai-d gewerkt moet worden tegen de Haarlemmers om een gunstig resultaat te behalen. Hoewel Aurora 3 tot nu toe slechts één winstpunt behaalde zal Watervliet 3 aller minst op een gemakkelijke tegenstander kunnen rekenen. Een zware opgave is voor Watervliet 4 weggelegd in het bezoek aan Haarlem 5, dat nog zonder verliespunten is. Misschien kan een hoog opgevoerd tempo voor ver rassingen zorgen. Zaterdagmiddag spelen de aspiranten Watervliet B tegen Onder Ons A. Watervliet 1 speelt met de dames B. Hoen, B. I-Iessen. L. Kloosterman, R. Leije- naar, G. Polak, I. Waagmeester en de heren S. Hartman, J. van Dijk, J. van Ladestijn, F. Vos, G. v. d. Brink en D. van Ladesteijn.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 8