Meningen van gedetineerden over de rechtspleging FILATELIE Europese jeugdconferentie PUZZEL NUMMER NEGEN Straf wordt geaccepteerd, maar niet de „manier waarop 9 „SCHOKKENDE ERVARINGEN" Belediging per telegram gestraft v.a.f 74.50 Oliekachel ontplofte KERKELIJK LEVEN JAGO SHAWLS waar warmte helpt, helpt PHILIPS Infraphil beter Injectiespuit voor blinde suikerzieken Modeacademie Pfi. Jansen Tien jaar cyclotron in Amsterdam „Casino Slotania" in Amsterdam gesloten Nieuwe elektronische long ZATERDAG 7 NOVEMBER 1959 99 Een groot deel van de gedetineerden in Nederland beleeft de toepassing van het recht als onrecht. Niet doordat ze gestraft worden, want da't wordt over het alge meen geaccepteerd („daar heb ik het naar gemaakt"), maar door de manier waarop ze door politie, justitie, gevangenisperso neel en reclassering behandeld worden. Dat blijkt uit het boek „Meningen van gedetineerden over de strafrechtple ging", ontstaan uit een onderzoek, inge steld door het Criminologisch en straf rechtelijk instituut aan de rijksuniversi teit te Utrecht, in samenwerking met het ministerie van Justitie. Dr. R. Rijksen heeft in het kader van dit onderzoek in acht Huizen van Bewaring en elf gevangenissen de op schrift gestel de ervaringen verzameld van gedetineer den van het ogenblik af dat de politie hen kwam halen tot zo mogelijk het einde van de reclasseringspoging. De gedetineerden konden vrij en ano niem hun hart luchten. Ongeveer twee der de van de gevraagden heeft meegedaan: 901 gedetineerden stelden hun ervaringen op papier, waarna dr. Rijksen uit hun soms lange brieven die gedeelten, welke op de strafrechtpleging betrekking had den. verzamelde in het boek, dat onge veer een jaar geleden ter vertrouwelijke kennisneming is toegezonden aan hen, die aan de strafrechtpleging deelnemen. Het rapport heeft binnenskamers tot ve le discussies geleid en is nu aan de open baarheid prijsgegeven. „Het negatieve van de reacties van de gedeti '.eerden heeft onze zwartste ver wachtingen overtroffen", zegt prof. dr. G. T. Kempe, directeur van het Crimino logisch instituut. „Het opnieuw beginnen in de maatschappij wordt een illusoire zaak bij gedetineerden, die zoveel negatie ve gevoelens koesteren." Uit de weergegeven ervaringen blijkt dat in vele gevallen de gedetineerden zich in verschillende fasen van de strafrecht pleging niet menswaardig behandeld voe len. Deze subjectieve beleving is, los van de vraag of de behandeling daartoe aan leiding geeft, van fundamenteel belang voor de strafrechtpleging. Want niet al leen voelt de delinquent zich tekortgedaan maar tevens wordt daardoor een belang rijk doel van de strafrechtpleging geweld aangedaan. Hoe kan men verwachten, dat een ontslagen gevangene als volwaardig deelnemer aan de samenleving terugkeert beeld het gerechtshof in Den Bosch op grond Advertentie "We genieten na meer bewegingsvrijheid" „Vroeger, met die omslachtige methode, waren wij hele dagen maar een half mens. En wij voelden ons rampzalig Maar tegenwoordig? Dank zij de moderne o.b.-hygiëne doen miljoenen vrouwen weer aan alles mee: dansen, fietsen, uitgaan, sport. Altijd en overal zijn zij volkomen „safe" met o.b.-tampons, de Onmerkbare Bescherming, handig weggestopt in het kleinste tasje." de moderne hygiëne per pakje van 10 tampons,voldoende voor maandelijks gebruik: Normaal J,-. Speciaal 125 Advertentie „OOM BOEMLALA EN ZIJN ZES HONDJES" door D. A. Cramer-Schaap (Uitgeverij Van Gorcum Comp. n.v., Assen). Oom Boemlala, die eigenlijk ge woon oom Toon heet, komt Doortje, een meisje dat al heel lang ziek is, met zijn gedresseerde vriendjes wat opvrolijken. Het blijkt een beste medicijn te zijn, want spoedig kan Doortje weer buiten spelen, maar eer het zover is heeft ze heel wat met de hondjes te stellen gehad. Een aardig boekje voor de kleintjes die de kunst van het lezen al een beetje machtig zijn. „TIKO DE MUIS" van G. C. L. Blank- waardt-Natan en H. F. H. Blankwaèrdt, uitgegeven bij Ploegsma in Amsterdam, is weer een verhaal met foto's, tekst en tekeningen in de Bambi-reeks. Drie pas geboren muisjes groeien in het nest van moeder Tiko op. Ze stoeien met elkaar, spelen allerlei spelletjes en worden lang zamerhand zelfstandig. Alleen al om de suggestieve foto's zullen ook reeds de kleintjes van een jaar of twee veel ple zier aan de lotgevallen van deze muizen familie beleven. „ERIK EN KARLSSON VAN HET DAK", door Astrid Lindgren, uitgegeven bij C. P. J. van der Peet in Amsterdam, werd vertaald door Rita Verschuur. In een heel gewoon huis in een heel gewone straat in Stockholm woont Erik met zijn ouders, zijn zusje Bettie en zijn broer Bernard. Maar op het dak, in een apart huisje, woont Karlsson, een klein zelf verzekerd mannetje, dat kan vliegen door een motortje op zijn rug. Hij is Eriks beste speelkameraad en samen beleven zij een massa avonturen. ging telkens de indruk krijgt, dat hij on waardig is? Wat kan men anders verwach ten dan dat hij zich steeds weer buiten de samenleving plaatst en op den duur de weg terug niet meer kan vinden? „Bezinning nodig" Schokkend: dat is het oordeel van prof. Kempe en dr. Rijksen over de aard der ervaringen die de gedetineerden hebben opgedaan. Met volledig inzicht in het subjectieve van de weergegeven meningen is prof. Kempe van mening, dat een diepgaande bezinning nodig is op de bezwaren, die met het huidige strafrechtstelsel inherent zijn. Ten dele zijn die bezwaren gebonden aan het huidige systeem van het strafproces en vooral van het gevangeniswezen, ten dele ook zijn ze terug te voeren tot admi nistratieve kwesties en ten slotte heeft een belangrijk deel betrekking op de persoon lijke benadering. Juist op dit laatste heeft een groot deel van de klachten betrekking. In vakkringen heeft het rapport geleid tot levendige gedachtenwisselingen en de eerste resultaten daarvan beginnen zich reeds af te tekenen. Zo heeft bij voor wanneer hij tijdens de hele strafrechtple- van het rapport een enquête in zijn ressort ingesteld, die onder meer geleid heeft tot verbetering van de cellen in de politiebu reaus. Ook in de ressorten van andere ge rechtshoven wordt op het ogenblik de vraag bestudeerd: Wat kunnen we doen? Als voorbeeld van de manier, waarop gevangenen hun behandeling zien, volgen hier enkele aanhalingen uit het boek die representatief geacht mogen worden voor klachten, die telkens naar voren komen. Onderzoek door de politie „Ik vind het niet fair van de politie om te zeggen tegen een vrouw „hij komt zo terug", terwijl zij weten dat het niet zo is. „De stromatras had meerdere malen kennis gemaakt met substanties en vloei stoffen, welke door drank benevelde men sen van boven en van onderen hadden ver wijderd." „De recherche is over het al gemeen nogal humaan, van het meren deel der politie, vooral de jongeren, kan ik dit niet zeggen." „Op het bureau zei den ze tegen me: „Als je nou alles vlug vertelt mag je naar huis gaan en kan je nog naar de bruiloft van je zuster," want die trouwde de volgende dag. Ik vertel de alles en toen zeiden ze: „Dacht je nu heus dat we zo gek waren om je te laten gaan." Dit zijn smerige streken van de recerce." ,En ik niet gauw genoeg be kende toen het met geweld te proberen en mij van de ene hoek naar de andere trap te.." Confrontaties Ik werd tussen 5 rechercheurs ge plaatst, die zagen er verzorgd uit, ik be doel, keurig geschoren, haar netjes ge kamd en zo, maar ik had mij die twee dagen niet" kunnen scheren, mijn haar niet netjes kunnen kammen, mijn strop das niet keurig kunnen omdoen, omreden er geen spiegel aanwezig is op het poli tiebureau. Toen ik tussen die 5 recher cheurs stond, viel ik natuurlijk ontzettend op." „Je zit vijf of zes dagen op het po litiebureau en bekent niet. Nu komen ze met getuigen naar voren. Er stellen zich 10 politiemannen in rij in burger op en jij als verdachte moet er dan tussenin gaan staan, ongeschoren en zonder boord. „Dus automatisch wordt vermoed die man, met de baard en slecht verzorgd uiterlijk is de dader." Officier van justitie „Maar deze heer ging zo tegen mij te keer of ik de grootste bandiet was die rondloopt, o.a. losbol, dief. Kijk, en je mocht zelf niets terugzeggen." „Bij mijn voorgeleiding aan de officier van Justitie werd ik door hem als een hond aange blaft." Zitting „Als de president iets vroeg en je gaf antwoord, dan zat men je allemaal uit te lachen. Men wordt gewoon voor de gek gehouden." „Tevens wil ik u er graag op wijzen dat de meeste pro-deo advocaten, zoals ook de mijne, op z'n Hollands ge zegd „waardeloos" zijn. Detentie. „De gevangeniskleding is een aanfluiting voor elk denkbaar eergevoel en men ziet van bezoek af teneinde de familie niet de schrik op het lijf te jagen". „Dit is het ergste. Cellulair. Eenzaam heid. Niemand om tegen te spreken. Hele maal alleen met je gedachten. Dat moet weg". „Gedurende de tijd dat ik gedetineerd ben heb ik een pracht onderwijs gehad in autostelen en inbreken". Ik zit hier enveloppen te plakken, een geestdodend werk. Het gerechtshof in Den Haag heeft een gevangenisstraf van twee maanden, waar van de helft voorwaardelijk, opgelegd aan een 42-jarige vertegenwoordiger uit Den Haag, die in november van het vorige jaar een buitengewoon beledigend telegram had verstuurd naar zijn ex-vrouw in Canada. Hij was in beroep gekomen van een von nis van de Haagse politierechter, die hem twee maanden onvoorwaardelijk had op gelegd. De president van het gerechtshof zei niet te kunnen begrijpen hoe de P.T.T. een telegram met een dergelijk schande lijke inhoud voor verzending had kunnen accepteren. Waarom schapen tellen om In slaap te komen? Eenvoudiger en veel aangenamer is: ga slapen op een EPEDA matras. Wagemana A van Tuinen NV, fabrikante van Artlfort meubelen an Epeda raatreaMft In minder dan een uur tijds is vrij dagavond in Utrecht de eerste verdieping van een huis in de Werner Helmichstraat volkomen uitgebrand. Twee gezinnen zijn hierdoor dakloos geworden en een bejaard echtpaar is al zijn kleren kwijtgeraakt. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door de ontploffing van een oliekachel op de eerste verdieping. Terwijl dit gebeurde zaten de bewoners van deze etage beneden naar de televisie te kijken. NALATENSCHAP VAN DE MILLE "Vandaag is onthuld dat de filmpionier Cecil B. de Mille een erfenis heeft nage laten ten bedrage van 4.043.607 dollar. Een groot deel van de erfenis, waarbij een mil joen dollar contant, gaat naar zijn doch ter. Voor zijn weduwe is niets weggelegd, omdat, aldus het testament, er voor haar al gedurende het leven van De Mille is ge zorgd. De rest van het geld en de bezittingen worden verdeeld over drie aangenomen kinderen en kleinkinderen van De Mille en over 27 vrienden, relaties en employés van de filmproducer. Aclvpr' PVT1P Van 13-24 juli 1960 zal te Lausanne een Europese jongerenconferentie worden ge houden, georganiseerd door het jeugdde- partement van de Wereldraad van Ker ken. Er worden 1500 deelnemers verwacht vanaf 17 jaar. Ook zal er een niet onaan zienlijke groep niet-Europeanen voor de ze conferentie worden uitgenodigd. Veel nadruk wordt gelegd op de aanwezigheid van jongeren uit de landen, waar de Oos- ters-orthodoxe kerk sterk is, zoals in Grie kenland en de landen achter het ijzeren gordijn. Er is voor deze bijeenkomst een voorbe reidend comité samengesteld, bestaande uit ongeveer twintig leden uit de meeste Europese landen. Tot hen behoort ook een Nederlander, namelijk ds. A. H. van den Heuvel, secretaris van de Oecumenische Jeugdraad in ons land. Deze heeft, om de jongeren op „Lausanne 1960" attent te maken, hierover een en ander verteld in „Gemeenschap der kerken", het maand blad van de Oecumenische Raad van ker ken in Nederland. Gaarne geven wij hem deze week in onze rubriek het woord. Wie weet of het voor een of enkele van onze jeugdige lezers aanleiding is om zich als deelnemer voor deze belangwekkende conferentie aan te melden. Ergens in het Zwitserse kanton Vaud ligt de stad Lausanne. En ergens in Lau sanne ligt de Belvédère school waar het klinkt als een oosters sprookje over de ha rem nog nooit een jongeman binnen is geweest. Het is een kostschool voor meis jes, waarvan het plein uitziet over het meer van Genève en versierd is met klei ne kunstmatige vijvertjes en fonteinen. In deze school zullen het volgende jaar de deelnemers aan de Eerste Oecumenische Jeugd Assemblée hun discussiegroepen hebben. Reeds drie maal in de geschiedenis van deze eeuw is er een wereldconferentie voor jongeren gehouden. Eerst in 1939 in Horizontaal: 1. jacht hond; 4. verschoten; 8. gem. in Limb.; 10. kettingraadje in een uurwerk; 12. gem. in Gelderl.; 13. deel van het oor; 15. achting; 16. voorzetsel; 17. dichter; 19. volks naam voor de kauw; 20. volgens de regel; 22. stad in Rusland; 24 ongemanierd; 26. azijn; 28. afgestoken stuk gras; 29. voor voegsel; 30. ontvang kamer; 32. muziek noot; 34. lied; 35. dui kereend; 36. soort café; 37. muzieknoot; 38. rivier in Midden- Af rika; 40. welaan; 41. landschap in de Peloponnesus; 43. steenklomp; 45. stap; 47. iemand de achting geven, welke hem toekomt; 49. stad in Spanje; 52. maan stand; 54. kubieke meter; 55. deel van de bijbel (afk.); 56. gem. in N.-Brab.; 58. eiken schors; 59. melk- schaap; 60. gordel; 62. einde; 63. kruipend dier; 64. laagte in de Sahara. Verticaal: 1. smekend woord; 2. buitenha ven; 3. slede; 5. spil van een wiel; 6. voer- voegsel; 7. oningewij de; 8. zuiver gewicht; 9. fijne haren zeef; 11. bindlat; 13. oude lap; 14. vrouw van Jakob, 17. verzekeringsbrief; 18. stok bij 't kaartspel; 20. land in Euro pa (afk.); 21. gewicht in Denemarken en Noorwegen; 23. soort van hert; 25. suiker stroop; 27. bedelaar; 28. jaargetijde; 29. familielid; 31. plomp; 33. vogel; 38. water in Limb.; 39. stok; 42. laag schoven op de dorsvloer; 44. baan voor balspel; 45. kwe ker; 46. gem. in Friesland; 48. begrip; 50. onheilaanbrengende godin; 51. vaartuig; 53. dolk (Mal.); 55. ongaarne; 57. vlies, vel; 59. gewicht; 61. familielid; 62. bekende afkorting. Oplossingen inzenden per briefkaart vóór donderdag. Prijzen: 7.50, 5. 2.50. Oplossing puzzel no. 8: Horizontaal: 1. ra; 3. accordeon; 10. do; 12. erf; 14. aar; 15, olm; 16. lef; 17. mos; 19. besef; 21. non; 23. koe; 25. nis; 26. gek; 28. a.p. 30. pro; 32. pil; 33. ab; 34. log; 36. abdomen; 39. pad; 40. drek; 42. ee; 43. an; 44. tali; 45. zaal; 46. iris; 47. ibis; 49. in; 51. eb; 52. lena; 54. kan; 55. psalmen; 58. nat; 59. er; 60. hak; 61. Lot; 63. pi; 64. ros; 65. mal; 67. ram; 69. lam; 70. ratel; 72. sen; 74. aap; 75. oor; 76. eer; 78. set; 80. as; 81. abber- daan; 82. ee. Verticaal: 1. re; 2. arm; 4. ca.; 5. cab; 6. oren; 7. does; 8. elf; 9. om; 10. den; 11. of; 13. fok; 16. lok; 18. sop; 20. silo; 21. nel; 22. aal duiker; 24. era; 26. gin; 27. abdicatie; 29. por; 31. obelisk; 32. penibel; 33. aal; 35. gezin; 37. de; 38. ma; 38. pasen; 41. kas; 44. til; 48. bar; 50. na; 51. em.; 53. nap; 55. pas; 56. laat; 57. nor; 60. hom; 62. tas 64. rap; 65. mare; 66. leed; 68. mes; 69. las; 70. rob; 71. Lea; 73. nee; 74. aa; 75. ob; 77. ra; 79. te. Prijswinnaars: 7.50: Mevr. Lanser, Velserduinweg 280. IJmuiden-Oost; 5.G. C. J. Koning, Brandtstraat 10, Haarlem; 2.50: J. den Heyer, Gerardusstraat 12, IJmuiden. Advertentie denk daaraan ook bij rheumatiek en verkoudheid Prijzen: ."75 Amsterdam, vervolgens in 1947 in Oslo en in 1952 in Travancore. Nu hebben wij be sloten om een Europese Jongeren-confe rentie te houden om drie redenen: ten eerste om onze veranderde relatie met Azië en Afrika duidelijk onder ogen te kunnen zien; ten tweede om ons diep gaand bezig te houden met de vragen die speciaal aan ons, jongeren uit Europa, worden gesteld; ten derde om onze plaat selijke gemeente te toetsen aan de eisen van het Evangelie in de vragen van deze tijd. Om de technische gegevens maar met een op een rijtje te zetten: Van de 1500 gedelegeerden (17-30 jaar) zullen er tach tig uit Nederland mogen komen. Er zijn vier officiële conferentietalen namelijk Frans, Duits, Engels en Zweeds, terwijl de oosters-orthodoxen voorzien zullen wor den van speciale tolken voor Grieks en Russisch. De nationale oecumenische jeugdraden doen het voorwerk en selec teren de deelnemers. Lausanne is bijzon der geschikt voor een dergelijke mam- moethconferentie: de befaamde Zwitser se kazernes en het Palais de Beaulieu die nen ons namelijk tot slaap- en vergader ruimte. Het belangrijkste wat op een zo grote conferentie gebeurt is het gezamenlijk vie ren van de liturgie. Nog wel niet de volle liturgie, maar toch belangrijke stukken er uit. Er zullen twee massale diensten zijn in de cathedraal. Iedere morgen is er een ochtendgebed volgens de traditie van één confessie en ook hebben de verschillen de kerken gelegenheid om voor dag en dauw hun eigen liturgie volledig te vie ren. In de werkkampen en op internatio nale oecumenische conferenties zijn deze diensten het vaak, die het diepst de ver bondenheid der kerken doen gevoelen. In groepen van 400 mensen zal er ver volgens Bijbelstudie zijn, die verband houdt met het hoofdthema „Jezus Christus het Licht van de Wereld". De Wereldraad heeft voor zijn derde Assemblee dezelfde tekst gekozen. Als derde activiteit is er de themastu die. En naast al dit conferentiewerk zijn de middagen vrij om te zeilen, te roeien, te zonnen en te klimmen. Genoeg gelegen heid dus om vriendschappen te sluiten, 's Avonds zijn er algemene manifestaties, verzorgd door de verschillende nationale delegaties, avonden voor de Lausannebe- volking, een avond met de Zwitserse jeugd van kanton Vaud enzovoort. Allerlei vragen betreffende de positie van Europa en de verhouding ten aanzien van Afrika en Azië zullen aan de orde ko men ook al worden ze niet alle opge lost, zij zullen worden opgetild uit de broeierige sfeer van een al te kleine kring en ze zullen worden gesteld en bepraat in de wijdheid van Christus' kerk in Europa. In Nederland is een werkcomité in het leven geroepen, dat tot taak heeft de de legatie te trainen. Zeer binnenkort ver schijnt het studiemateriaal over de drie thema's. Het zal ook in het Nederlands worden uitgegeven. Zij die voor deelna me in aanmerking willen komen, dienen zich met het oog op de voorbereiding reeds nu op te geven aan de Oecumenische Jeugdraad in Nederland, Janskerkhof 15 te Utrecht. De Delftse hoogleraar prof. ir. R. G. Boiten heeft een nieuw soort injectiespuit ontwikkeld, welke in het bijzonder is be stemd voor blinde en slechtziende suiker zieken. Het is een kleine hulpinrichting voor de bestaande injectiespuiten en heeft als voornaamste onderdeel een instelbare aanslagnok, waarmee men, wanneer de spuit op de gewenste hoeveelheid insuline is ingesteld, op de tast de toediening van deze hoeveelheid kan bepalen. Een normale injectiespuit zal door deze voorziening slechts enkele tientallen gul dens duurder worden zodat de aanschaf fing voor geen enkele diabeticus een be zwaar zal zijn. Het is echter ongewenst een dergelijke injectiespuit voor iedereen verkrijgbaar te stellen. Het risico van in jecties is namelijk dat er ook lucht in de spuit kan worden opgezogen, die in het li-r chaam een gevaarlijke crisis kan veroor zaken. Advertentie Aanv-cursus Opi. Coupeuse- Ook v. eig. gebruik. Tevens knippatr. naar maat. Aanm. Gr. Houtstr. 3, ing. Spekstr. Op 10 november zal het tien jaar ge leden zijn dat het cyclotron te Amsterdam officieel in gebruik werd genomen. Gedurende deze periode heeft dit instru ment het was in 1949 het grootste appa raat van deze aard in Europa niet al leen de produktie hier te lande van de zo belangrijke radioactieve isotopen mogelijk gemaakt, die steeds meer toepassing vin den op medisch, biologisch en technisch gebied, maar ook de beoefenaars van de natuurwetenschap in ons land de moge lijkheid geboden fundamenteel onderzoek te verrichten op het gebied van de kernfy sica. De ontwikkeling op het gebied van de cyclotrons gaat nog steeds voort. In het Philips' natuurkundig laboratorium is men bezig met de on'wikkeling van een geheel nieuw type. het isochrone cyclotron, waar voor zowel in binnen- als buitenland veel belangstelling bestaat. LUXEMBURG. Op 2 december zullen de jaarlijkse Caritas-zegels worden uit gegeven. Met deze serie wordt de in 1956 begonnen reeks met afbeeldingen van Luxemburgse kantonnale wapens voortgezet. De 30 c. 10 c. en 2,50 fr. 50 c. vertonen het wapen van Clervaux, de 1 fr. -(- 25 c. en 5 fr. 50 c. het wapen van Remich en de 1,50 fr. 25 c. en 8,50 fr. 4,60 fr. het wapen van Wiltz. De zegels zijn uitgevoerd in kleurendruk bij de Zwitserse drukkerij Courvoisier S. A. t, La Chaux-de-Fonds. VERENIGDE ARABISCHE REPU BLIEK (EGYPTE). Het eeuwfeest van het Cairo Museum zal onder meer wor den gevierd met een postzegel van 10 mills (olijfbruin), waarop het museum gebouw is afgebeeld. De eerste dag van uitgifte is 18 november. ZWEDEN. Honderd jaar geleden werd de vermaarde Zweedse schei kundige Svante Arrhenius (18591927) geboren. Dit feit zal onder meer wor den herdacht door de uitgifte (op 10 de cember) van twee postzegels. Het zijn een 15 óre (bruin) en een 1,70 kr. (blauw), beide met zijn portret. ZWITSERLAND. De jaarlijkse Pro Juventute-serie zal op 1 december wor den uitgegeven. Zoals gewoonlijk be staat de serie weer uit vijf waarden. De laagste waarde, de 5 5 rp. (bruin achtig karmijn), vertoont het portret van de vijftig jaar geleden overleden professor Karl Hilty (18831909), hoog leraar in het staatsrecht en auteur van talrijke geschiedkundige, filosofische en juridische werken. Op de overige waar den komen, evenals verleden jaar, wei de- en tuinbloemen voor: 10 10 rp. (groen, geel en bruin), dotterbloem; 20 10 rp. (blauwachtig karmijn, rood, oranje en groen), klaproos; 30 10 rp. (olijfkleurig, geel, oranje en groen), capucijner; 50 10 rp. (blauw, licht rood, groengeel en grijs), lathyrus odo- ratus. OOST-DUITSLAND. Ter herinnering aan het feit, dat een jaar geleden de roman- en toneelschrijver Johannes R. Becher (18911958) overleed, is een postzegel van 20 pf. (rood en blauw) uitgekomen met zijn portret. De zegel is voorzien van een aanhangsel (z.g. tab), waarop enige regels van het Oost- duitse volkslied voorkomen met Bechers handtekening. De rode neon-letters „Casino Slotania" bovenaan de trap van het gelijknamige hotel in Amsterdam-west, hebben vrij dagavond niet gebrand. De speelzaal met het „24-spel", veertien dagen geleden ge opend door de toen zeer optimistische Duitse exploitant M. Gustavus, was ge sloten en in het café-restaurant zaten de leden elkaar teleurgesteld aan te kijken. Casino Slotania, is „vrijwillig" gesloten, nadat de officier van Justitie de Duitse initiatiefnemer bij zich had ontboden en hem had aangeraden, het spel te staken. Als dit niet zou gebeuren zou de Justitie zelf tot sluiting overgaan. De officier is van oordeel dat het „24- spel" tot de hazardspelen kan worden ge rekend. Hij heeft, nadat een uitvoerig rap port naar het ministerie van Justitie was gezonden, onafhankelijk hiervan een ge rechtelijk onderzoek bevolen, waaruit ver moedelijk een vervolging tegen de heer Gustavus zal voortvloeien op grond van artikel 254 bis van het Wetboek van Straf recht. Overigens heeft de heer Gustavus blijk gegeven, prijs te zullen stellen op een ver volging, omdat hij een uitspraak van de rechter wenst. Van deze uitspraak zal niet alleen afhangen, of het Casino Slotania wordt heropend maar tevens, of er soort gelijke speelclubs in Zandvoort en Sche- veningen worden opgericht. In Engeland is een nieuwe elektronische long vervaardigd ter vervanging van de ijzeren long die thans gebruikt wordt voor polioslachtoffers met verlammingen aan de ademhalingsorganen. De patiënt hoeft niet meer in een omsloten ruimte te ver blijven, zoals bij de ijzeren long. Hij ligt naast het toestel, dat via twee plastic bui zen zijn ademhalingsmechanisme regelt en controleert. De elektronische long wordt gevoed door twee droge batterijen van lange levensduur, zodat de patiënt zich zo nodig, per vliegtuig of auto. ver plaatsen kan. Het apparaat weegt onge veer 240 kilo en de prijs is minder dan de helft van die van vergelijkbare Ameri kaanse apparaten.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9