Na 116 dagen is de staaistaking voorlopig geëindigd DRIE ZUSTERS DOODGEREDEN DOOR DRONKEN CHAUFFEUR Conflict heeft 6 miljard gekost HET WEER Stamoorlog tussen Watoetsis en Bantoes in Roeanda Dr. Mansholt zal niet aftreden Kroesjtsjev zal een bezoek aan Italië brengen Al hart ie winter Enkele opklaringen MÜKKIfr before you êuy! Het woord is aan Geen spoor van de vermiste Himalaya-expeditie Verdwenen meisje in Amsterdam opgespoord Eerste verbouwde pont in de vaart In de krant van heden: Derde prijs in KNVB-toto? Korting Kigeri V stelt bezoek aan Brussel uit ZEVEN DODEN IN HET VERKEER Grote zege voor Bourguiba en zijn Neo Destour Tanker in brand in haven van Houston Zeven doden, 18 gewonden MAANDAG 9 NOVEMBER 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 45e JAARGANG NUMMER 6 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het Amerikaanse Opperste Gerechtshof in Washington heeft zich achter de uitspraak van een lager gerechtshof geschaard en de 500.000 stakende staalarbeiders bevolen het werk gedurende een afkoelingsperiode van 80 dagen te hervatten. De uitspraak van het Opperste Gerechtshof, die op de 116de dag van de staalstaking/ is afgekomen, kwam met zeven stemmen tegen een tot stand. Volgens het Opperste Gerechtshof is de voorziening van de Wet van Taft en Hartley, volgens welke een staking voor 80 dagen kan worden verboden als de nationale veiligheid in gevaar komt, in het geval van de staalstaking van toepassing. Volgens de bond van staal arbeiders heeft president Eisenhower ten onrechte een beroep op de Wet van Taft en Hartley gedaan en de bond was dan ook van de uitspraak van de lagere rechter by het Opperste Gerechtshof in beroep gegaan. De voorzitter van de bond, McDonald, heeft toen reeds verklaard dat een bevel van het Opperste Gerechtshof zal worden opgevolgd, doch als na de periode van 80 dagen nog geen overeenstemming mét de werkgevers zal zijn bereikt, zal de staking worden hervat. Dr. S. L. Mansholt, vice-president van de Europese Economische Gemeenschap, en de Belgische minister van Landbouw zijn gisteren per vliegtuig naar huis terug gekeerd, na in Rome een zitting van de mi nisters van Landbouw van de E.E.G. te hebben bijgewoond, ter bespreking van diverse landbouwproblemen. De Neder lander en de Belg deden berichten volgens welke meningsverschillen waren ontstaan tijdens deze besprekingen, met schouder ophalen af. De heer Mansholt dementeerde met kracht de berichten volgens welke hij voornemens is af te treden indien zijn plan voor een gemeenschappelijk agrarisch beleid wordt verworpen. „De Europese Ge meenschap vordert volgens de plannen en wel zodanig dat andere naties voornemens zijn zich aan te sluiten", aldus Mansholt. ROME (Reuter-AFP) Premier Kroesjtsjev zal president Vorosjilov ver gezellen als deze een bezoek brengt aan Italië ter beantwoording van het bezoek dat de Italiaanse president, Gronchi, be gin januari aan Moskou zal brengen, zo heeft Palmiro Togliatti, de secretaris- ge neraal van de Italiaanse communistische partij, op een bijeenkomst in Rome ver klaard. President Gronchi zal een bezoek aan de Sovjet-Unie brengen, op uitnodi ging van Kroesjtsjev, zo is zaterdag be kendgemaakt. Verdeelde reacties De Italiaanse pers levert uitvoerig com mentaar op het bezoek van president Gronchi, aan de Sovjet-Unie. De rechtse persorganen onderstrepen de gevaren die daaraan verbonden zijn, de gematigde bladen aanvaarden het beginsel van een bezoek met een zekere voldoening, maar nemen ook veel reserve in acht en de linkse pers juicht de reis enthousiast toe ofschoon zij het betreurt dat deze niet voor het bezoek van Eisenhower aan Ro me en de westelijke topconferentie valt. De reserve die de grote bladen in acht nemen, wordt gematigd door de voldoe ning Italië een belangrijke internationale rol te zien spelen. „II Messagero" schrijft dat de uitnodiging terecht bewijst dat Ita lië op internationaal gebied niet een twee derangs positie inneemt. „II Corriere Delia Sera" bespreekt de kwestie van het tegenbezoek aan Rome en eventueel aan het Vaticaan, dat „een zeer pijnlijke uitwerking zou kunnen hebben op de rooms katholieken in de satellietlan- den en op de zwijgende kerk. Maar bij een weigering zou men de Heilige Stoel beschuldigen van het tegenwerken der totstandkoming van ontspanning." Rechter Douglas, die tegen stemde, meende dat het federale gerechtshof dat als eerste instantie de hervatting van het werk had gelast, diende na te gaan in hoeverre de staalstaking het algemeen welzijn bedreigt en in welke fabrieken het werk zou moeten worden hervat om een hoeveelheid staal te produceren die vol doende is om de nationale veiligheid te ver zekeren. Hij geloofde nl. niet dat alle 500.000 arbeiders aan 't werk zouden moe ten om de voor de defensie benodigde hoe veelheid staal te produceren. Een der vertegenwoordigers van de Ame rikaanse staalindustrie verklaarde zater dag, dat de maatschappijen direct maat regelen zullen nemen om de fabrieken te openen. De bond van staalarbeiders heeft direct na de uitspraak telegrammen aan de plaatselijke afdelingen gezonden waar in wordt verklaard dat het werk hervat moet worden. De staking heeft tot op he den een produktieverlies van bijna vijf miljard dollar opgeleverd. De stakers heb- benruim een miljard dollar aan loon ge derfd. Vlag halfstok Wayne Morse, een democratisch lid van de Amerikaanse Senaat, heeft in een ver klaring als zijn oordeel te kennen gege ven, dat men in de V.S. overal gedurende tachtig dagen de vlag halfstok zou moeten hangen als protest tegen de Wet van Taft en Hartley, op grond waarvan de arbei ders in de staalindustrie het werk moeten hervatten. Morse verklaarde dat de uit spraak van het Opperse Gerechtshof „de absolute noodzaak" aantoont om deze wet in te trekken, opdat de arbeidsvrijheid blijft bestaan. De arbeiders in de staalin dustrie, zijn, volgens Morse, gedwongen zonder contract te werken onder het be vel van werkgevers „die voortdurend van hun minachting voor het openbaar belang blijk hebben gegeven". De Amerikaanse minister van Arbeid, Mitchell, verklaarde in een televisie-vraag gesprek, dat de Wet van Taft en Hartley volgens welke stakingen die het algemeen welzijn in gevaar brengen moeten worden opgeschort, diepgaand moet worden her zien. De wet is in totaal reeds 155keer toe gepast, doch in 60 percent van deze geval len werd de staking na de afkoelingsperio de weer hervat. Joseph Finnegan, de voornaamste rege ringsbemiddelaar, verklaarde dat hij zich onmiddellijk met beide partijen in ver binding zal stellen. Hij hoopte heden te kunnen meedelen wanneer de besprekingen worden hervat. De kosten Het aantal arbeiders uit de automobielin dustrie dat op wachtgeld is geplaatst be draagt reeds 206.065. Men verwacht dat dit aantal de komende weken nog aanzienlijk zal stijgen. Eerst over anderhalve maand Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk enige regen, morgen overdag enkele opkla ringen, maar ook hier en daar een bui. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde of stormachtige wind tussen zuid en west. Minder koud in de nacht en ochtend. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het Amsterdamse Minervapaviljoen was zaterdag herschapen in een win tersportcentrum: Er lag een dikke laag „sneeuw" er was een skihelling en er stond een blokhut: Al met al een kleurige en gepaste entourage voor de skisportkledingshow, welke daar werd gehouden. Voor de mannequins was het wel jammer, dat de temperatuur niet aangepast was aan de dikke kleding Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LtlDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN! AMSTERDAM TEL. 223596 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN zal de levering van koudgewalste plaat aan de automobielfabrieken kunnen worden hervat. De fabrieken kunnen in deze pe riode echter hun laatste voor noodge vallen bewaarde voorraden aanspreken. Nu de ongeveer 500.000 metaalarbeiders weer aan het werk gaan, zijn economen aan het rekenen gegaan hoeveel de sta king heeft gekost en nog zal kosten... voorlopig zijn zij tot een eindbedrag van 6000 miljoen dollar gekomen. Aan gederfde lonen komt men op een be drag van 1.135.000.000 dollar, de verkoop- verliezen van de staalindustrieën worden op 4.000 miljoen dollar geschat. De be drijfsverliezen van de 32 staalfabrieken die bij de staking werden betrokken, worden op 108 miljoen dollar geschat. De verlie zen die de staalverwerkende industrieën en de toeleveringsbedrijven voor de staal fabrieken hebben geleden (de autoindus trie en de kolenmijnen) zijn op geen stuk ken na te bepalen, ook al omdat de ge volgen van de staking zich nog lang zullen doen gelden, omdat de staalfabrieken nog maar langzaam op gang komen. Het zal nog wel een week of zes duren voor er in die fabrieken weer op volle toeren wordt gewerkt. Ook de regering heeft een klap mee van de staalstaking gekregen. Bijna het hele overschot op het budget van 95.000.000 dol lar, dat voor 1960 was voorzien, wordt op geslokt door de vermindering van belas tingopbrengsten tengevolge van de sta king. Dan zijn dit nog maar de verliezen die aanwijsbaar zijn. Hierin zijn nog niet begrepen de verliezen die zijn veroorzaakt door de daling van de koopkracht in de Verenigde Staten met naar schatting 5000 miljoen dollar. Aan produktieverlies kan men ongeveer op 48.000.000 ton rekenen. Kalmpjes aan beginnen In de Amerikaanse staalfabrieken is maandagochtend vroeg het werk hervat. Het zal echter zeker zes weken duren voor de geheel afgekoelde hoogovens weer vol ledig in bedrijf zijn en de produktie van voor de staking, die 116 dagen geleden begon, weer is bereikt. De leider van de bond van staalarbeiders, McDonald, verklaarde, dat de arbeiders bij zonder geprikkeld zijn door het feit dat zij aan het werk moeten op een ogenblik dat de werkgevers moeilijkheden als ge volg van de staking gaan ondervinden. Hij verwachtte dat de staalarbeiders het werk „kalmpjes aan" zouden doen. La Rochefoucauld: Wanneer ge een korte wijsheid met waardering leest, hebt ge de waarheid ervan eerder al ondervonden. KATHMANDOE (UPI) Op de hellin gen van de Gauri Sankar heeft men geen spoor kunnen vinden van de 32 leden van de Japanse Himalaja-expeditie die wordt vermist. De vliegtuigen konden echter vanwege gevaarlijke „luchtzakken" niet bened°n de 6.000 meter dalen De minister van Transport en Verbin dingen van Nepal, Ganeshman Singh, be vond zich aan boord van een der vliegtui gen die aan de opsporingswerkzaamhe den deelnemen. Een der dragers die het bericht van de vermissing overbracht zat in de uitkijkkoepel. De politie heeft het vijftienjarige IJmui- dense meisje Annie Margaretha van B., dat sinds woensdag 4 november werd ver mist, zaterdagavond weer teruggevonden. Het geestelijk gestoorde meisje bevond zich in Amsterdam. De Velsense politie had zaterdag een signalement van haar via de radio verspreid. Vandaag is de eerste verbouwde pont bij Velsen in de vaart genomen. Zo men wel licht weet worden alle stoomponten van het rijkspontveer te Velsen omgebouwd tot motorponten. Met de verbouwing is men vorig jaar ale begonnen. De motoren produceren tamelijk veel geluid. Te Amersfoort is zaterdag de traditio nele St. Hubertusjacht gehouden. Toen de jachtstoet uittrok, leverde dat weer een van die taferelen op, waaraan het oog te gast kan gaan. pag. Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Toch is het zo 2 Op de Praatstoel 3 Feuilleton 4 Horen en Zien 4 Agenda van Haarlem 4 Uit stad en omgeving ....5, 67 Beurs 7 JJmondagenda 7 Kunst .9 Sport .11, 12, 13 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S*. Het KNVB-bestuur overweegt om na toestemming van de Justitie een derde prys in te stellen bij de toto. Een en ander zal, indien het doorgaat, op 3 januari in gaan. als de toto onder een nieuwe ver gunning van de autoriteiten wordt voort gezet. (Van onze correspondent in Brussel) In Roeanda zijn sedert enkele dagen on lusten uitgebroken, aldus heeft het agent schap Belga gemeld uit Usumbura. de hoofdstad van dit Belgisch mandaatgebied in Afrika. De dertigjarige koning van Be- randa, Kigeri V (een lid van de Watoetsi- stam) zou vandaag in Brussel aankomen voor een onderhoud met koning Boude- wijn, die hem had uitgenodigd. Maar de ..Mwami" van Roeanda heeft laten weten, dat hij in de huidige omstandigheden zijn land niet kan verlaten. Er heerst een bur geroorlog tussen de heersende Watoetsi's, een negerstam die enkele eeuwen geleden uit Ethiopië en Egypte moet zijn gekomen en de Bantoe-negers, die de overgrote meerderheid van de bevolking vormen. Vyftig doden By bloedige gevechten tussen gewapende groepen van beide stammen bij de plaats Kihojo zyn volgens een bericht van het Belgische persbureau Belga uit Oesoem- boera vyftig doden gevallen. Het aantal slachtoffers van andere botsingen is nog niet bekend. Men vermoedt echter dat het dodencijfer „vrij groot" zal zyn. Afdelin gen van het Belgische leger trachten, waar mogelijk, de vechtenden te scheiden- Het bergachtige terrein maakt tussen komst echter moeilijk. De militaire pa trouilles moeten langs dikwijls nauwelijks gebaande paden van heuveltop tot heuvel top klimmen. Te Batwa is de leider van de politieke partij der Bantoes, Augustin Sacjoego, vermoord. De Watoetsi's heersen met hun stam hoofden over Roeanda volgens een feodaal stelsel, dat pas in 1952 door de Belgische administratie enigszins werd gewijzigd ten voordele van de Bantoe-negers. De Belgische administratie die aldaar in de naam van de Beheerschapsraad van de UNO optreedt, heeft getracht een betere verstandhouding tussen de Watoetsi's en de Bantoes tot stand te brengen, maar is daarin niet geslaagd. De Belgische regering is van oordeel, dat het ogenblik rijp is om de beide ko ninkrijken Roeanda en Oeroendi onafhan kelijk te maken, maar de Bantoe-negers wensen eerst van de UNO en voorname lijk van de Belgische administratie, de garantie te krijgen dat zij niet langer dooi de Watoetsi's zullen worden onderdrukt. De toestand in Oeroendi is minder ge spannen daar de Watoetsi's zich in dat land meer met de Bantoes hebben ver mengd. De koning van Oeroendi, Charles Mutara, komt vandaag in Brussel aan als gast van koning Boudewijn. De onderdruk te Bantoes hebben hun meesters onver wachts aangevallen. De boerderijen van de Watoetsi's worden door de Bantoes in brand gestoken en de bewoners uitge moord. De Belgische administratie heeft de rijkswacht en troepen uit Belgisch Kongo bevolen de orde te handhaven. De minister van Kongo, de heer August de Schrijver, zal morgen een politieke verklaring afleggen over de totstandko ming van de onafhankelijkheid van Roean da en Oeroendi. Daar in die beide beheer- schapsgebieden een feodaal regime moet worden vervangen door een democratisch bestel van vrije verkiezingen, wil minis ter De Schrijver voorzichtig te werk gaan. Het is voor de Belgische administratie een netelige toestand. De vice-gouverneur van Roeanda en Oeroendi. de Belg Har- roy, heeft via de radio de bevolking tot kalmte en rust gemaand. Over 1959 was op de Belgische rijksbe groting een gift van 600 miljoen frank ten behoeve van de beide mandaatgebieden uitgetrokken, een bedrag dat over 1960 tot 750 miljoen frank zal worden verhoogd. Gouverneur naar Brussel (ANP-AFP) De gouverneur van Bel gisch Kongo, Cornelis, is door minister De Schrijver voor overleg naar Brussel ontboden. Hij wordt vandaag in de Belgi sche hoofdstad verwacht. De vice-gouver- neur-generaal van Roeanda-Oeroendi, heeft besloten niet naar Brussel te gaan. CAïRO (UPI) De Afrikaans-Aziati sche solidariteitsraad heeft te Caïro aan gekondigd dat op 25 november demonstra ties zullen worden gehouden als protest tegen de „wreedheden" die in Belgisch Kongo zouden zijn begaan. De groep wil erop aandringen dat een internationale missie wordt gezonden om een onderzoek ter plaatse te verrichten. Een vreselijk verkeersongeluk heeft zondagavond om tien voor nege nen op de Vlierdenseweg tussen Os- ten en Deurne het leven gekost aan drie zusters uit het gezin Kuyten uit Deurne. De-drie meisjes, Martha (21 jaar), Maria (18) en Wilhelmina (16) liepen achter elkaar, aan de arm van hun verloofden, aan de linkerkant van de rijweg, toen uit de richting Asten een personenauto naderde, be stuurd door een zekere B., die onder invloed van sterke drank zou zijn geweest. Ter hoogte van de drie paar tjes gekomen, reed de auto met grote snelheid op de drie meisjes in, die let terlijk van hun verloofden werden losgescheurd en daarbij zulke ernstige verwondingen opliepen dat zij ter plaatse overleden. De chauffeur is doorgereden, maar dankzij een kop lamp van zijn wagen, die bij de hot sing van de auto gerukt werd, heeft men later zijn identiteit kunnen vast stellen. Hij is ingesloten. De auto is in beslag genomen. Op een landweg onder het gehucht Oost- indië bij Leek (Groningen) zijn zondag avond twee voetgangsters, mevrouw H. WesterveldVorenholt, uit Delfzijl, en haar zuster, mevrouw L. HummelVoren- holt, uit Leek. door een achteropkomende bromfietser aangereden. De 54-jarige me vrouw Westerveld was op slag dood. Haar zuster en de bromfietser werden niet ge wond. Beide dames liepen in het donker rechts van de weg. De bromfietser heeft hen niet, of niet tijdig gezien. De 46-jarige motorrijder H. Maas uit IJmuiden is op de nacht van zaterdag op zondag op de Hagelingerweg te Velsen verongelukt. Uit het onderzoek heeft po litie geconcludeerd, dat de motorrijder na een slip op het linker weggedeelte tegen een boom moet zijn gereden. De man moet na de botsing vrijwel terstond zijn over leden. De 58-jarige A. J. Geurts gaf een dezer dagen op de hoek HertogenpleinVan dei- Bruggenstraat te Nijmegen geen voorrang aan een trolleybus. Hij werd aangereden en kreeg zware hoofdwonden. Zaterdag is TUNIS (Reuter/AFP) De verkiezin gen, die zondag in Tunesië zijn gehouden, hebben tot resultaat gehad, dat president Bourguiba voor een ambtstermijn van vijf jaar is herkozen en dat zijn Nieuwe Grond wetspartij alle negentig zetels in de Na tionale Vergadering heeft gekregen. Voor het presidentschap waren er geen tegen kandidaten. In de Nationale Vergadering hadden de kandidaten van de Neo Destour (Nieuwe Grondwetspartij) vrijwel geen tegenstanders. Op de twee communistische lijsten, die te Gafsa en in een district van Tunis waren uitgekomen, werden 242 en 3.229 stemmen uitgebracht. In een derde district hadden de communisten zich te ruggetrokken, omdat de kiezers volgens hen aan intimidatie blootstonden. Ook de onafhankelijke kandidaten hadden zich teruggetrokken. Bourguiba kreeg ruim 99 percent van de geldig uitgebrachte stemmen, zo is offi cieel meegedeeld Meer dan 91 percent van de ruim een miljoen kiesgerechtigden nam aan de stemming deel. de man aan de gevolgen van de aanrijding bezweken. Zondagmorgen is uit het Noordhollands Kanaal bij Koedijk het lijk opgehaald van de 43-jarige J. Schotten uit Bergen (N.H.), die zaterdagavond laat door tot dusver on bekende oorzaak met zijn auto in het Ka naal was gereden. Dit was opgemerkt door een inwoner van Koedijk, die onmiddellijk de politie waarschuwde. Door de duister nis vond men echter pas zondagmorgen om half vier de auto, die leeg bleek te zijn. Zes uur later werd het stoffelijk overschot van de heer Schotten, die niet kon zwem men, een eind verderop aangetroffen. HOUSTON (AFP/Reuter) Tengevolge van een reeks ontploffingen aan boord van een Amerikaanse tankboot, die in de ha- van van Houston benzine laadde, zijn ze ven mensen omgekomen. Van de overige 34 opvarenden van het schip de 12.572 ton metende „Amoco Virginia" wer den er achttien gewond. De rest bleef on gedeerd. Onder de doden is de gezagvoer der van de tankboot. De brandweer heeft het vuur, waardoor in het begin van de brand een gehele rij benzinetanks gevaar liep, onder controle. Zestien van de 41 bemanningsleden van de Amoco Virginia hebben zich kunnen red den door over boord te springen en naar de wal te zwemmen. Eén van hen was 72 jaar. Hoewel hij niet kon zwemmen wist hij toch in het water een afstand van 45 meter af te leggen. Bij de blussingsarbeid zijn acht brand weermannen onwel geworden door de rook en de damp van de schuimblusmidde- len. Het wrak brandt nog steeds. Sleepboten hebben vergeefs geprobeerd het schip te verplaatsen, maar er deden zich toen klei ne ontploffingen voor, waardoor het wrak zonk en op de bodem van het havenbassin kwam vast te zitten. De brand moet begonnen zijn ergens tus sen een olielichter en het tankschip, op het moment, dat al 150.000 vaten oliepro- dukten in de tanks van de Amoco Virginia waren overgepompt. De eerste explosie smeet brandende olie over drie kaden en drie lichters en op de tanker zelf schoten de vlammen meer dan 125 meter de lucht in. De navolgende explosies waren minder zwaar, tot de zesde kwam. Toen schoot opnieuw een gordijn van vuur omhoog. Zo lang alle overboord gesprongen leden der bemanning nog niet opgemerkt waren, vreesde men dat er in totaal meer dan dertig doden zouden zijn. De zeven slacht offers zaten ingesloten door het vuur en de ontploffingen en konden niet meer weg ko men. Nog een scheepsbrand LISSABON (UPI/AFP) Het 2.394 ton metende Portugese vracht- en passagiers schip „Monte Brasil" seinde zondag, dat het tussen Madeira en de Azoren op de Atlantische oceaan in brand was geraakt. Er zijn twaalf passagiers aan boord. De brand, die in één van de ruimen was ont staan, breidde zich snel uit. Later werd be richt ontvangen dat, de twaalf passagiers die de Monte Brasil aan boord had, over genomen zijn door de „Arthur Stove", een Noors schip van 10.000 ton. Van Faial, op de Azoren, is een Neder landse zeesleper ter assistentie uitgevaren. Het Portugese patrouillevaartuig Vouga heeft eveneens koers gezet naar de bran dende Monte Brasil. De Nederlandse sle per zou maandag tegen de middag bij het vrachtschip kunnen zijn.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1