V estigmgsmogelijkheden worden onderzocht Panda en de meesterkok Wereldnieuws Meer wind, minder koud 2 Industriële commissie naar Suriname T abaksproduktenafzet Nederland ondervindt grote moeilijkheden in Italië Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Pletterij Enthoven Delft Het sparen bij de Boerenleenbanken De condensmelkexport Nederland protesteert te Brussel och ió het zo V Gebruik van anti-biotica j Staatsmijn Wilhelmina Produktie 50 miljoen ton Groothandel in vlees en de EEG Bier af zet stijgt OEES en dollarcrisis Dollar discriminaties moeten verdwijnen Afrika grootste afnemer Steun aan werkloze mijnwerkers wordt voortgezet Uw portret Atelier Nell Herbert Maatregelen om kleine spaarders te beschermen Funke's Roggebrood F U N K E s 0 4 MAANDAG 9 NOVEMBER 1959 De Nederlandse industriële missie, die naar Suriname is vertrokken, heeft over het doel van haar reis enige mededelingen gedaan aan de pers. Als haar woord voerder trad op de heer W. Bruynzeel, die ook leider van deze missie is. Hy zettft uiteen, dat de reis wordt gemaakt onder auspiciën van het Algemene Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Katholieke Verbond van Werkgeversverenigingen en het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland. Over het ontstaan van het initiatief zeide de heer Bruynzeel, dat de leiders van Nederlandse bedrijven, die reeds in Suriname zyn gevestigd, in Nederland uiting hebben gegeven aan het in Suriname bestaande gevoel, dat het Nederlandse bedrijfsleven voor het Surinaamse rijksdeel meer belangstelling aan de dag dient te leggen dan tot nu toe het geval is geweest. Het is niet de bedoeling, alleen moge lijkheden te onderzoeken voor de Neder landse bedrijven in. meer engere zin, doch om de ervaring, die zal worden opge daan, te algemenen nutte te doen zijn; daarom maakt onder andere van de mis sie deel uit mr. B. J. Geveke, directeur van de Nederlandse Economische Voor lichtingsdienst, alsmede dr. M. Weisglas, algemeen vertegenwoordiger van de Ne derlandse industrie en voor de Industriële Stichting voor Internationale Belangen. Op een vraag naar de verwachtingen, die de reizigers hebben, antwoordde de heer Bruynzeel. zeer zeker resultaten te verwachten. Echter en dat wil hij ook in Suriname goed duidelijk maken de verwachtingen moeten niet te hoog wor den gespannen, in dier voege, dat men nu niet moet denken, dat bijvoorbeeld een paar weken na het bezoek er drie of vier nieuwe grote bedrijven voor Suriname ,.uit zullen rollen". Maar er zullen wel de gelijk ondernemers zijn, die naar aanlei ding van het bezoek bepaalde projecten gaan uitzoeken. „En als het nodig blijkt, gaan we er dan nog eens heen". Van Gelder neemt proeven Dat zulk een onderzoek naar de econo mische mogelijkheden niet zo eenvoudig is, zetten de heren Smidt van Gelder, van Van Gelder's Papierfabrieken, en ir. van Mourik Broekman van de Ned. Zoutin- dustrie te Hengelo, aan de hand van enke le voorbeelden uiteen. Zo is, reeds voor de oorlog, vier maal getracht, in Suriname een houtontginning op grote schaal te stichten, daarin is telkens ongeveer 1 De Nederlandse sigarenindustrie be gint hoe langer hoe sceptischer gestemd te worden wat betreft de mogelijke kan sen die zij heeft bij de afzet van haar pro- dukten in Italië en Frankrijk, waar de ta- bakshandel een staatsmonopolie is, aldus bericht de „Financial Times". Het blijkt, zo vervolgt het blad, dat in Italië het voe ren van een reclamecampagne voor ta- baksprodukten onder eigen handelsmerk de goedkeuring behoeft van de Regie, het Italiaanse staatsmonopolie, en dat het niét toegestaan is de propaganda direct op de winkeliers te richten. Nederlandse sigaren mogen alleen gedistribueerd wor den via de depots van het monopolie en uitsluitend wanneer er voldoende vraag naar is. Het bureau voor de Sigarenindustrie te Eindhoven heeft het A.N.P. desgevraagd medegedeeld, dat Italië op verzoek van de E.E.G.-commissie maatregelen geno men heeft om het monopolie open te bre ken ten gunste van België, Nederland, Luxemburg, Duitsland en Frankrijk. De ze maatregelen bevatten echter weer zo vele beperkingen en voorwaarden, dat er in de praktijk geen enkele garantie is dat landen met een vrije handel op de Ita liaanse markt kunnen opereren. Het betreft niet alleen sigaren, doch ook sigaretten en kerftabak. Bij de im port uit genoemde landen blijft het mono polie volledig ingeschakeld en oefent het controle uit. De situatie is nu zo, dat de Nederlandse tabaksverwerkende industrie slechts kan verkopen via haar concurrent. Zij kan aan het Italiaanse monopolie pro- dukten sturen, die ze tegen kleine vergoe ding opslaat. De Nederlandse industrie mag in Italië bekend maken dat haar si garen in Italië verkrijgbaar zijn, doch mag de kleinhandel niet met reizigers be werken. Bestaat er vraag bij de winke liers naar Nederlandse sigaren, dan wor den deze door het monopolie bevoorraad. In theorie is er dus vrijheid, aldus het bu reau, maar in de praktijk heeft het met normale handel niets meer te maken. Zo lang deze in wezen discriminerende be perkingen blijven gelden, kan er van ex port praktisch geen sprake zijn. Tegen de ze gang van zaken zijn protesten inge diend en er is voortdurend overleg met Belgische en Duitse fabrikanten, die met dezelfde moeilijkheden kampen. Ook wordt de Nederlandse regering hierover doorlopend benaderd, aldus voornoemd bureau. Voedselschaarste in Oost-Duitsland Twee Oostdultse ministers hebben tijdens een televisie-uitzending verklaard dat in hun land een tekort aan boter, vlees, groenten, aardappe len en veevoer bestaat. Reichelt verklaarde dat de langdurige droogte verantwoordelijk is voor het voedseltekort. Vooral veevoeder is schaars geworden, zei hij. De aanvoer van aardappelen en graan is veilig en er zal geen verandering ko men in de prijs van deze artikelen. Statutenwijziging Tricotbest In een op 25 november te houden buitengewone vergadering van Tricotbest n.v. te Best zal aan deelhouders goedkeuring worden gevraagd voor een wijziging in de statuten, waarbij het in de toekomst mogelijk zal zijn buitenlanders in de directie en de raad van commissarissen op te nemen. President Eisenhower en de inflatie Sprekende over het inflatiegevaar heeft presi dent Eisenhower in een conferentie van afge vaardigden van 48 nationale organisaties het Amerikaanse publiek verzocht het congres „te overstromen" met brieven, waarin de eis wordt gesteld, dat de Amerikaanse economie op een gezonde basis gegrondvest moet blijven. Suriname en de E.E.G. De Staten van Suriname hebben op een comité vergadering, waarbij de volledige regering aan wezig was. zich aangesloten bij het voornemen van de Surinaamse regering om onderhandelin gen te openen over associatie van Suriname bij de E.E.G. De Shell in Zweden De Svenska Shell en de Stora Koppar Bergs Bergslag a.g. hebben een definitieve overeen komst gesloten waardoor de Shell de helft van de oliebelangen verwerft van deze Zweedse maat schappij. In een later stadium is ook een nauwe re samenwerking op chemisch gebied mogelijk. Dit laatste zal door belde partijen nader worden bestudeerd. miljoen Ned. guldens gestoken, doch steeds mislukte de poging. Van Gelder heeft voor de papierfabri cage op grote schaal in Suriname enige jaren geleden proefaanplantingen aange legd, een uit Honduras ingevoerde pinus- soort. Daarmede worden nu proeven ge nomen op droge en natte savannes, om één grondstof te krijgen voor de papier fabricage. De proef verloopt tot dusver hoopvol, maar iets definitiefs is er nog niet van te zeggen. Als dan wordt overgegaan tot aanplant in het groot, zal het nog min stens 15 jaren duren voordat er sprake kan zijn van rentabiliteit. En zo is het wat de aanloopperiode betreft, voor alle te vestigen industrieën. Arbeidsmarkt gunstig De heer Bruynzeel noemde wat betreft de arbeidsverhoudingen in Suriname het „klimaat" gunstig. Na de oorlog heeft de vakbeweging er zich ruim ontwikkeld en de leiders der vakbeweging hebben de voorkeur gegeven aan een opbouw naar Nederlands model. De vakbeweging is in Suriname georganiseerd per bedrijf, een vorm die men elders niet aantreft, en de verhouding tot de werkgevers is goed te noemen. Over de mogelijkheid om in Suriname voldoende arbeidskrachten te werven was de heer Bruynzeel evenmin pessimistisch, in de centra is nogal werkloosheid en de bevolking neemt jaarlijks met ongeveer 4 percent toe. Zeven percent der manne lijke beroepsbevolking is werkloos. De heer Bruynzeel die ook uiteenzetting gaf van de maatregelen van de Surinaam se overheid op fiscaal en ander gebied om industrieën aan te trekken, deelde op een desbetreffende vraag nog mede, dat na lange aarzeling, Suriname enige dagen geleden heeft besloten, associatie aan te vragen met de landen van de Euromarkt „hetgeen voor beide partijen allerlei aan gename perspectieven opent." Advertentie Het eerste halfjaar van 1959 geeft de directie van de n.v. Pletterij voorheen L.I. Enthoven en Cie te Delft aanleiding tot de volgende opmerkingen. De produk- tieve bezetting is in vergelijking met het laatst van 1958 vooruitgegaan en is ook in de tweede helft van 1959 behoorlijk. Het aantal aanvragen blijft groot, re sulterend in een betrekkelijk groot aantal opdrachten, zij het meestal van kleinere omvang. De nawerking van de beste dingsbeperking is nog steeds niet over wonnen. Vooral de binnenlandse prijzen blijven naar de mening van de directie on nodig gedrukt. Voor het buitenland heeft het bedrijf intussen in toenemende mate werk onderhanden voor nieuwe afnemers De directie verwacht geen onbevredigen de uitkomsten over 1959. Bij de stichtingen spaarbank van de boerenleenbanken, aangesloten bij de te Eindhoven en de Coöperatieve Centra le Raiffeisen-bank te Utrecht, bedroegen de stortingen en terugbetalingen in okto ber respectievelijk f 151.800.000 en 120.200.000, zodat er een spaaroverschot was van 31.600.000. In september bedi-oeg het spaaroverschot 35.900.000. Langs diplomatieke weg heeft Nederland bij de Belgische regering geprotesteerd tegen de instelling van een minimumprijs regeling voor de invoer in België van Ne derlandse, ongesuikerde gecondenseerde melk. Het departement van Landbouw licht deze stap als volgt toe: De door de Belgische regering vastge stelde minimum prijs is zodanig (Belgi sche frank 6.90 per blikie van 411 gram), dat de invoer onmogelijk wordt gemaakt. De Belgische regering heeft deze maat regel ingesteld, nadat Nederland princi pieel bezwaar had gemaakt, inzake de minimum prijs overleg te voeren. Dit be zwaar vond grond in de afspraak tussen de Belgische en Nederlandse ministers tij dens de Hoge Veluweconferentie van 27 en 28 juli 1959, waarbij werd overeenge komen. dat de Nederlandse en Belgische condensproducenten een regeling zouden uitwerken om prijsbederf op de Belgische markt te voorkomen. Ondanks het feit, dat de Belgische regering nadien heeft me degedeeld aan het betrokken Belgische bedrijfsleven te zullen verzoeken met Ne derlandse collega's in gesprek te treden, heeft België thans eenzijdig besloten een minimum prijsregeling in te stellen. De Nederlandse regering heeft hierover haar grote teleurstelling uitgesproken. Zij heeft verzocht op de kortst mogelijke termijn de maatregel in te trekken tot het overleg van het wederzijdse bedrijfsleven heeft plaatsgehad. WE zouden de Verenigde Staten het land van de overdrijving kunnen noemen. Met deze term willen we niet te kennen geven, dat Amerikanen alleen maar op snijden, maar dat zij vaak geen maat weten te houden. Dat verschijnsel heeft zich ook geopenbaard ten opzichte van het grootste geschenk dat wij van de natuur hebben leren kennen, t.w. de antibiotica, die dat spreekt toch eigen- lijk wel voor zichzelf met grote voorzichtigheid behoren te worden toegediend. In de Verenigde Staten wordt dit voorbehoud echter genegeerd, zodat volgens schattingen van deskundigen ongeveer 90% van de antibiotica worden verbruikt zonder dwingende noodzaak. Toen de penicilline haar zegetocht be gon, kon dit geneesmiddel in Amerika vrijelijk in drogisterijen worden verkocht. Het werd mode een penicillinekuur te doen of dit antibioticum op allerlei andere manieren in te nemen. De Amerikaanse bevolking reinigde zich de tanden met penicillinetandpasla, snoepte penicilline- bonbons, slikte penicillinepoeders, ver maalde penicillinekauwgom en gebruikte pencillinecrearns als gold het een even normaal verbruïksartikel als zuurstof uit de lucht. Bovendien werkte iedere arts met penicilline zodra hij ook maar ergens een onschxddige ontsteking vermoedde. Het gevolg hiervan was, dat de resistentie van bacteriën tegen penicilline met spron gen omhoog ging, waardoor steeds andere antbiotica dienen te worden ontwikkeld om de resistent geworden bacteriën te kunnen bestrijden. Een veel groter bezwaar treedt bij mis bruik van antibiotica op van de zijde der patiënten, bij wie een overgevoeligheid voor het geneesmiddel (dus een soort al lergie) kan ontstaan, terwijl ook het op treden van allerlei ongewenste nevenver schijnselen, die van zeer ernstige aard kunnen zijn, herhaaldelijk is geconsta teerd. De conclusie, dat de antibiotica dus uitsluitend en alleen door de arts gehan teerd mogen worden, is dan ook voor de hand liggend. De resistentie waar wij het zojuist over hadden, heeft prof. J. Klosa op het denkbeeld ge bracht de bacteriën te nopen een antibioticum tegen een be paalde ziekte te produceren. Uitgaande van het verschijnsel, dat micro-organismen afweer- stoffen tegen hun vijanden vervaardigen, bracht hij bepaalde bacteriën in gezelschap van ziekteverwekkers. Het resultaat was verbluffend, want na verloop van tijd gin gen de bacteriën inderdaad afweerstoffen tegen hun vijanden vervaardigen. Zo slaagde Klosa er bijv. in een bacteriën- soort, die onder normale omstandigheden geen antibioticum produceert, een afweer- stof te laten afscheiden tegen de bacil die bij vogels tuberculose veroorzaakt. Op deze wijze zouden de artsen er in kunnen sla gen theoretisch gesproken althans tegen elke bacteriële ziekteverwekker een antibioticum te vinden. Maar zo ver zijn we nog lang niet. Wist U overigens, dat de stippeltjes op de dekschilden van het lieveheersbeestje niets met zijn leeftijd te maken hebben? Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden) De Staatsmijn Wilhelmina in Terwinse- len nabij Heerlen heeft, sinds zij in 1906 in exploitatie kwam, 50 miljoen ton kolen, uitsluitend antraciet, gedolven. De 50 miljoenste ton is dezer dagen met enig officieel vertoon omhoog gebracht. In 1906 bedroeg de jaarpdoduktie van deze oudste staatsmijn 3172 ton. Volgens de oorspronkelijke plannen zou zij maxi maal 300 duizend ton kolen per jaar gaan produceren, maar in 1948 „trok" zij al 1 miljoen 400 duizend ton kolen, wat het maximum is gebleven. Haar jaarlijkse produktie schommelt momenteel rond de 1 miljoen ton en heeft een dalende ten dens. Ze heeft nog een exploiteerbare voor raad, waarmee zij ongeveer 15 jaar uit de voeten kan. Rond 1974 zal zij „uitgeput" zijn. De bedoeling is geweest, dat de Staatsmijn Beatrix, welke nu in het Vlo- dropveld wordt aangelegd, deze produk- tie-uitval zou opvangen. De Nederlandse bond van groothande laren in vlees heeft zijn tiende jaarver gadering gehouden in het Kurhaus te Scheveningen. In zijn openingsrede zei de voorzitter, de heer M. Th. Teeuwen uit Utrecht, dat tien jaar na de opheffing van de vleesdistributie de voorziening van de consumenten met vlees voor 75 percent via de groothandel in vlees geschiedt. De secretaris, mr. J. H. Koolschijn, deed enige mededelingen over de plannen, die bij de administraite van de Europese Economische Gemeenschap bestaan voor het te voeren handelsbeleid op het ter rein van vee en vlees. Men denkt zich een Europees bureau, dat marktordenend zal optreden voor de zes landen. Spreker achtte dit een groot gevaar voor de ont wikkeling van het vrije handelsverkeer. De Nederlandse vleesgroothandel moet het van de vrijheid hebben. Na afloop van een tweedaagse zitting van de commissie voor economische poli tiek van de O.E.E.S., heeft de commissie een verklaring gepubliceerd waarin wordt aanbevolen de Europese discriminatie van de invoer uit dollargebieden te be ëindigen. De commissie merkt op dat sommige O.E.ES.-landen reeds maatregelen heb ben genomen ter bestrijding van het „grote deficit" op de betalingsbalans van de Ver enigde Staten dat in scherpe tegenstelling staat tot het Westeuropese overschot over de eerste 6 maanden van dit jaar ten be drage van 5 miljard dollar op jaarbasis. Volgens de commissie „behoren de O.E.E.S.-landen voor zover dit mogelijk is de discriminatie van de invoer uit het dollargebied op te heffen, de kapitaaluit- voer van Europa naar economisch minder ontwikkelde gebieden te vergemakkelij ken, en de protectie te verminderen die nu wordt toegepast door kwantitatieve in voerbeperkingen, door invoerrechten en door andere maatregelen die gelden voor de invoer van landbouw- en lichte in dustriële produkten". Frankrijk heeft alle invoerbeperkingen op een groot aantal goederen uit het dol largebied en de landen van de O.E.E.S. afgeschaft. De verruiming geldt onder an dere voor textiel en kleding, elektrisch en fotografisch materieel, landbouwmachi- scheerapparaten, huishoudelijke verwar mingsapparaten en knopen. Het bierverbruik vertoont nog steeds een stijging. In het afgelopen (derde) kwartaal bedroeg de omzet hier te lande 854.100 h.l., vergeleken met 703.153 h.l- in het overeen komstige tijdvak in 1958. In het brouwerij jaar (oktober 1958 tot en met september 1959) kwam de binnenlandse omzet hier door op 2.504.013 h.l., tegen 2.192.391 in het voorafgaande jaar, een toeneming der halve van 14,2 percent. Ook de export laat een stijging zien. In de eerste negen maanden van dit jaar be droeg de uitvoer, inclusief scheepsprovisie. 677.180 h.l., vergeleken met 587-607 h.l. in de overeenkomstige periode in 1958. Hier beliep de toeneming dus 15,2 percent. Wat de uitvoer nog betreft, de grootste stijging gaf de export naar Europese landen te zien (43,3 percent). In absolute cijfers is Afrika de grootste afnemer: 202.011 h.l., daarna volgt Europa met 173.704 h.l- Het verdrag van de Europese Kolen en Staal Gemeenschap (E.K.S.G.) zal wor den gewijzigd om het voortzetten van uit keringen aan werkloos geworden mijnwer kers mogelijk te maken. Dit heeft de Fran se minister van Industrie, Jean-Marcel Jeanneney na besprekingen met de voor zitter van de Hoge Autoriteit van de E.K.S.G., Piero Malvestiti, die op reis is langs de Europese hoofdsteden, medege deeld. Krachtens artikel 56 van het ver drag kunnen slechts tot 10 februari uitke ringen worden verstrekt. Mavestiti zeide „zeer bevredigend" te hebben gesproken over coördinering van de politiek inzake energieproblemen van de zes landen. Zijns inziens is het pro bleem der steenkooloverschotten „in het kader van een energieke politiek op lan ge termijn" eenvoudig op te lossen. Thans moeten echter verschillende „dringende sociale problemen" worden opgelost. De coördinering van de energie-politiek der zes landen zal moeten leiden tot opstelling van regels die een eerlijke concurrentie tussen de diverse energiebronnen moge lijk maken, zonder echter in een bepaal de sector werkloosheid te veroorzaken, al dus Jeanneney. Jeanneney zei, dat op de werkbijeen komst, die bijna drie uur heeft geduurd, in het bijzonder aandacht is besteed aan de kleine hervorming" van het verdrag van de E.G.K.S., de kolencrisis in België en de coördinatie van de energie. Wat de .kleine wijziging van het verdrag" betreft zei Jeanneney het geheel eens te zijn met de Hoge Autoriteit, (met de „kleine wij ziging" wordt een verandering van arti kel 56 van het verdrag bedoeld waardoor de hoge autoriteit in staat is, de steun voor de herscholing van mijnwerkers ook na 10 februari 1960 voort te zetten.) Advertentie maakt voortreffelijk Lange Veerstr. 11-13, Haarlem, tel. 11178 EEN GOEDE FOTO blijft een aantrekkelijk bezit. Speciaal adres voor reproducties naar oude foto's. Geen spuitwerk. Financiële schandalen in Londen (Van onze correspondent in Londen) Er bloeien nieuwe schandalen in de city, het financiële centrum, van Londen. Het conservatieve Lagerhuislid van Canadese afkomst Ted Leather heeft hierover reeds enige tijd geleden in het parlement een waarschuwing laten horen. Hy had een on derhoud met de kanselier van de Schat kist, die hij nauwkeurig heeft ingelicht over de aan hem bekende feiten. Omge keerd heeft de kanselier in grote lijnen tegenover Leather zijn plannen onthuld, welke ten doel hebben de spaarders en kleine beleggers er tegen te beschermen dat hun geld voor miljoenen-speculaties zal worden gebruikt. De regering zal waarschijnlijk binnenkort controle op allerlei minder gewenste trans acties, welke de city een slechte naam drei gen te geven, gaan uitoefenen. Bovendien stelt reeds een commissie een diepgaand onderzoek in naar de werking van de wet op de naamloze vennootschappen, welke sommige bedenkelijke praktijken moge lijk maakt. Op basis van het toekomstige rapport van de commissie zullen verdere maatregelen kunnen worden tegemoet ge zien. Leather heeft als verreweg de be langrijkste maatregel verklaard dat geen beroep op het. publiek mag worden gedaan om geld te steken in allerlei projecten in dien de prospectussen niet eerst nauwge zet door de autoriteiten zijn onderzocht. Verder wil hij verbieden dat hypotheek banken hun geld voor iets anders dan wo ningbouw gebruiken. Ook is het volgens Leather dringend noodzakelijk dat voor komen wordt dat hypotheekbanken geld lenen aan andere maatschappijen waarin de commissarissen van de hypotheekban ken belangen bezitten. Het Britse depar tement van Handel heeft aangekondigd dat een onderzoek zal worden ingesteld naar een verzekeringsmaatschappij welke tot de Jaspergroep behoort en wier doen en laten onlangs zoveel beroering heeft gewekt. 38. Panda, die in de kombuis bezig ivas, hoorde de opgewonden stemmen aan dek. Nieuwsgierig klom hij naar boven en plots bleef hij luisterend staan. Een zeerover deed zijn collega's op gedempte toon een verhaal en dit was blijkbaar nogal aan grijpend. Eén van de toehoorders stopte zijn vingers in zijn oren en kermde: „Houd op! Ik kan het niet langer aanhoren. „Het is niet waar!" riep een andere, ter wijl hij in tranen uitbarstte. Zoiets kan niet waar zijn. Het is tè erg!" „Het is de waarheid," zei de verteller somber. „Zul ke dingen gebeuren op dat eiland daar. Het is een plaats, waar ik zelfs mijn ergste vijand niet naar toe zou wensen." „Lieve help," prevelde Panda angstig, „dat is dan wel een heel gevaarlijk eiland. En we zijn er vlakbij! Waarom varen we dan niet vlug weg. Op dat moment ont waarde hij de kapitein ev. Maitre Mou- tarde, die arm in arm het dek betraden. „Mannen," riep de kapitein, „ik heb goed nieuws voor jullie. Onze kok zal naar het eiland roeien om daar verse kruiden te zoeken. Daarmee zal hij zijn heerlijke maaltijden nog smakelijker maken. Hoe vinden jullie dat.Er volgde eerst een lange stilte. Toen barstten de zeerovers uit in een hees, maar geestdriftig hoera geroep. Advertentie Sinds 1834. en nog steeds stukken beter Hofleverancier Vermoeden. Een ingewandsstoornis, die vermoedelijk het gevolg is geweest van een wijziging in de voeding, zou volgens artsen de dood hebben veroorzaakt van 32 negerbaby's van de stam der Gwabi, die in de omgeving van Port Shepstone in Natal woont. De kleintjes waren al len jonger dan zes maanden. Volgens een bepaalde lezing zijn het kinderen van vrouwen die in hechtenis werden genomen na onlusten in dit gebied. Mond gesnoerd. Osman Boloekbasi, de lei der van de Turkse boerenpartij, is tot 'n jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens belediging van de Nationale Ver gadering, welke hij twee jaar geleden zou hebben gedaan. Als het beroep, dat Boloekbasi tegen deze uitspraak heeft gedaan wordt verworpen, verliest hij alle burgerrechten. Plakkaten. Voorstanders van rassen scheiding te Miami, in de Amerikaan se staat Florida, zijn een campagne be gonnen om integratie tegen te gaan. Op talrijke plaatsen verschenen aan houten geweren bevestigde plakkaten met leuzen als „Schiet de rasvermen- gers neer" Miami is de eerste stad in Florida waar negers worden toegelaten op scholen die tol nu toe uitsluitend door blanke leerlingen werden bezocht. Thans eisen de negers ook toelating tot alle stadsparken en zwembaden. De plakkaten zijn door de politie verwij derd. Hulp. De Verenigde Staten zullen aan Jor danië in vier maandelijkse termijnen in totaal 16,4 miljoen dollar schenken ten behoeve van de Jordaanse begrotingsuit gaven. In december zal de eerste ter mijn worden overgemaakt. Jordanië heeft van de Verenigde Staten reeds driemaandelijkse schenkingen van twintig miljoen dollar elk ontvangen. Koning Hoessein van Jordanië vertrekt morgen naar Europa voor een particu lier bezoek aan enige landen. In zijn af wezigheid zullen de staatszaken worden behartigd door een raad van vier onder leiding van kroonprins Mohammed, een jongere broer van de vorst. Overleden. De bekende psychiater dr. Frederick S. Weil is te New York op 59-jarige leeftijd overleden aan een hersenbloeding. Dr. Weil werd geboren in Bazel waar hij psychiatrie en psycho analyse beoefende. Hij kwam in 1941 in de Verenigde Staten waar hij zijn prak tijk voortzette en lid werd van het New- yorkse instituut voor psycho-analyse. Herkend. Na de tweede wereldoorlog was Adalbert Bartkowiak uit Bruay-en-Ar- toir door de rechtbank van Bethune bij verstek ter dood veroordeeld, omdat hij tijdens de bezetting in de gendarmerie voor de Duitsers had gewerkt. Hij was in 1945 verdwenen, men dacht naar Duitsland. Gisteren kwam Bartkowiak, thans zestig jaar oud, een kijkje ne men in zijn oude woonplaats, vergezeld van zijn dochter. Hij werd door vroege re buren herkend. De politie werd ge waarschuwd en Bartkowiak werd gear resteerd. Ambassadeur. President Eisenhower heeft de 54-jarige beroepsdiplomaat Walter C. Dowling tot ambassadeur te Bonn benoemd. Dowling volgt David Bruce op, die om particuliere redenen ontslag heeft genomen. Dowling was in 1953 en 1954 Hoge Commissaris in Bonn en laatstelijk ambassadeur in Zuid-Ko- rea. Afgeschaft. Badgasten van de Belgische badplaats Knokke zullen volgend jaar in zee kunnen gaan zonder daarvoor be taling aan de gemeente verschuldigd te zijn. Tot nu toe moest iedereen, die een zeebad wilde nemen, een heffing beta len, welke de gemeentekas ten goede kwam. (Dit gebruik bestaat in vrijwel alle Belgische badplaatsen). Het toe zicht op de badgasten door de reddings dienst zal voortaan worden beschouwd als een dienstverlening door een instel ling van openbaar nut Onopvallend. Vijf Newyorkse politieman nen, die hun baard hadden laten staan om zich onopvallend in Newyorkse ar tiestenkringen te kunnen bewegen, heb ben dertien mensen aangehouden we gens het verhandelen van verdovende middelen. Bij deze actie en optreden van de politie in andere wijken van de stad werden verdovende middelen ter waarde van een miljoen dollar in be slag genomen. Verhouding. Twee blinden, de 25-jarige Maximilien Levesque en de 47-jarige Anna Bnrbini, zijn te Aix-en-Provence, in Zuid-Frankrijk elk tot acht jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens moord op de 51-jarige echtgenoot van Anna, Barbini. Er bestond een verhou ding tussen Levesque en mevrouw Bar bini. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde bevond ons land zich onder een hogedrukgebied. Tij dens de nachten kwamen daardoor vrij la ge temperaturen voor: zondagmorgen werd plaatselijk 4 graden vorst gemeten. Het hogedrukgebied verplaatste zich in de afgelopen nacht, al afnemend, naar het zuidoosten, onder invloed van een opdringend oceaanfront. Dit front behoort bij een diepe depressie, die gisteren, ver gezeld van zware stormen, langs de zuid kust van IJsland naar het noordoosten trok. Het front veroorzaakte een belang rijke toeneming van de wind. Het zal in de komende nacht met regen ons land passe ren waarbij de wind weer wat zal afne men. De continentale lucht, waarin ons land zich bevond, wordt dan vervangen door oceaanlucht, waardoor het vooral in de nacht en ochtend minder koud zal zijn. Over IJsland stroomt koude lucht, waarin regen- en hagelbuien voorkomen, naar het zuiden. Deze lucht zal ons land waarschijnlijk niet vóór morgenavond bereiken. Het weer krijgt door dit alles opnieuw een onbestendig karakter. WERKRAPPORTEN Dinsdag 10 november Zon op 7.49 uur, onder 16.58 uur. Maan op 15.10 uur, onder 2.17 uur. Maanstanden 15 nov. 10.42 uur volle maan. 23 nov. 14.03 uur laatste kwartier. 30 nov. 9.46 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmaiden Maandag 9 november Hoog water 10.54 en 23.35 uur. Laag water 6.06 en 18.38 uur. Dinsdag 10 november Hoog water 12.13 en uur. Laag water 7.34 en 19.54 uur. Maximum - tempera turen M .5 J jsé binnen- en buitenland. «2 a ea Neerslag laatste 24 uur. C ■3 O O ëa Den Helder geheel bew z 7 0 Ypenburg zwaar bew. zzw 7 Vlissingen geheel bew zzw 7 0,1 Eelde geheel bew z 8 0 De Bilt zwaar bew. z 5 0 Twente licht bew. z 8 0 Eindhoven half bew. zzw 6 0 Zd Limburg geheel bew. z 6 0 Helsinki motregen zo 4 2 Stockholm zwaar bew windst. 3 0,1 Oslo geheel bew zo 3 3 Kopenhagen zwaar bew zw 7 0 Aberdeen onbewolkt zzw 9 1 Londen zwaar bew zzw 9 0,2 Amsterdam zwaar bew. z 6 0 Brussel zwaar bew z 6 0 Luxemburg zwaar bew z 5 0 Parijs onbewolkt zzw 5 0 Bordeaux mist windst. 8 0 Grenoble geheel bew windst. 0 Nice onbewolkt nnw 15 0 Berlijn licht bew. wzw 8 0 Frankfort mist ozo 8 0 München licht bew windst. 3 1 Zurich geheel bew nw 4 0 Genève geheel bev windst. 5 0 Locarno onbewolkt n 0 Wenen regen wnw 5 20 Innsbruck geheel bew windst. 5 0 8 Belgrado zwaai hpv. w 7 Athene zwaar bew windst. Rome onbewolkt no 15 0 Ajaccio onbewolkt ono 16 0 Madrid onbewolkt windst. 16 0 Mallorca licht new n 13 0 Lissabon onbewolkt wnw 21 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2