Pö^-Limb"^d ZWITSALETTEN H (i elpen U eraf Veel Arabieren staken over van communisten naar Joodse partij 'ortret v, een vijanl Besluit om Kilb niet verder te vervolgen wekt onrust Israels bewindvoering verstevigd door het gebleken vertrouwen Beter voorkomen dan genezen! .e wapen! fa Indische socialisten zijn vóór defensie 3 STEMBUSVERRASSING IN ISRAEL Weer pech voor VS. Ontdekker VI!" liet capsule niet los „Tuimelende vlucht door de ruimte DOC/QlAANDE taputkever niet van ges IET OOK Jacht in voi .ijtkever nu ook aleerd Dtf '^U 'wk TTAMSTEIWAM cesicnaimrd^ Tapijtkever op mars houè van wollen stof cn warmt* Affaire der geleende auto's De Chinezen in Ladakh !N UW MIDDAGPAUZE EEN KOSTELIJK DESSERT Vraag FYFFES bananen met het blauwe etiket Bonn blijft behoedzaam in het geval met de Bilbao Oppositie en pers zijn minder beschroomd Bonn voelt er niets voor Kroesjtsjev te inviteren Op cle ^Praatótoal «5^ f i De negen muzen MAANDAG 9 NOVEMBER 19 5 9 (Van onze correspondente in Israel) De dag waarop Joden en Arabieren, Christenen en Mohammedanen in vrije en algemene verkiezingen, hun stem voor de samenstelling van Israels vierde Knes- seth mochten uitbrengen, werd tot natio nale feestdag ofwel „feest der democra tie" geproclameerd. Pittoresque toneel tjes bleven ook bij deze verkiezingen van drie november niet uit. Tot de eersten vij- voorbeeld, die in groepsverband in de vroege ochtenduren bij een stemlokaal zich kwamen melden, behoorden de leden van een bekende, de regeringspartij van Ben Goerion niet goedgezinde bedoeïnen- stam. Zij hadden zich bij zonsopgang voor hun tenten verzameld en trokken in een karavaan door de woestijn om met rus tige trots de stembriefjes, met hun duimafdruk voorzien bij wijze van handtekening af te leveren. Een niet onbelangrijk gedeelte van Israels bevolking stemde voor het eerst van zijn leven in vrije verkiezingen. Een hoog per centage van hen kan niet lezen. Een op merkelijk verschijnsel is dan ook de sta biliteit en de voorkeur voor de bestaande grote partijen geweest tijdens de laatste verkiezingen. Ongeoorloofde politieke druk heeft men over het algemeen verme den. De verleiding om op het politieke arme gedeelte der uit Arabische landen geïmmigreerde bevolking of bij de Ara bische kiezers een dergelijke politieke druk uit te oefenen, hebben alle partijen weerstaan. Na onderling overleg werd men het zelfs over de grootte en de te ge bruiken kleuren in de verkiezingsaffiches eens. Niet minder dan vier en twintig partijen hebben deze keer naar een vertegenwoor diging in het honderd en twintig zetels tel lende parlement gedongen. Echter, van de twaalf nieuw-ontstane splinterpartijtjes behaalde slechts één der nieuwe Arabische lijsten het minimum aantal stemmen voor een zetel. De drie met de socialistische re geringspartij Mapai verbonden Arabische lijsten leden een kleine teruggang. Zij zul len de Joodse Mapai-fractie met drie in- plaats van de vroegere vijf man verster ken. De overige nieuwe groeperingen waarin Marokkanen, Irakezen, Jemenieten en verscheidene Europese immigranten vertegenwoordigd waren, zijn als water in de woestijn verdwenen. Voor politieke waarnemers in Israël is het een verheu gend feit, dat het Israëlse kiezerscorps sterker dan voorheen het geval was, zich tegen politieke versnippering heeft uitge sproken. De tendens is duidelijk: een steu nen der bestaande grote partijen. Dit heeft tot gevolg gehad dat verscheidene snipper- partijen, aan de linker en rechter kant van de gematigde socialistische partij van Ben Goerion, aanzienlijk verzwakt in de poli tieke arena zullen terugkeren. De partij 'van Ben Goerion heeft do grootste verkie zingswinsten geboekt. Zij is van 40 zetels op .48 zetels. ,gekpm,en. Tezamen met de drie Arabische afgevaardigden zal zij met haar 51 zetels, Israëls invloedrijkste par tij blijven. Dit is een opmerkelijk succes aangezien alle overige partijen in hun verkiezings campagne het voor Israel gematigde re giem van Ben Goerion die vanaf Israels ontstaan, de leiding heeft, op harde wijze hebben aangevallen. „Het wordt tijd het roer om te gooien" was hun favoriete leu ze. In de verkiezingswinst van de Mapai komt het vertrouwen in dit bewind tot uiting en de wens naar politieke stabili teit in het binnenlandse en buitenlandse beleid van de staat. Vele problemen vra gen nog naar een dringende oplossing. Vooral bij de oriëntaalse Joden blijkt een sterk verlangen naar reformatie op so ciaal gebied aanwezig te zijn. Men blijkt de partij van Ben Goerion. deze reforma tie toevertrouwd te hebben. Interessant is de nederlaag der com munisten. Zij hebben drie van hun zes zetels verloren. In het enige land in het Midden-Oosten waar het volk zich in vrije verkiezing kan uitspreken, schijnt er geen plaats te bestaan voor de com munistische partij, die het in Israel voor al van Arabische stemmen moet hebben. Opmerkelijk is tevens, dat de Arabieren, die deze partij de rug toekeerden voor het overgrote gedeelte op een Joodse politie ke partij stemden. Deze politieke evolu tie bij de Arabische bevolking, welke te lang door de bestaande Joodse partijen „RIN TIN TIN EN DE VERBORGEN SCHAT", door Charles Spain Verral, uit gegeven bij de Zuidnederlandse Uitgeverij n.v. in Antwerpen en De Bezige Bij in Amsterdam. De jongen Rusty heeft met zijn trouwe hond Rin Tin Tin een belang rijk aandeel in de schermutselingen tussen het garnizoen van Fort Apache en de In dianen. Rusty komt er achter dat een ge mene goudzoeker de oorzaak van alle na righeid is. De goudzoeker gaat tenslotte achter slot en grendel en het is weer vrede op de prairie. Jongens van 8 tot 12 jaar zullen dit spannende boek, waarin ver scheidene van de tekeningen prachtig ge kleurd zijn, met gloeiende oren lezen. „ALS EEN VAN ONS" van Coos Covens en Dora van der Meiden-Coolsma, uit gegeven bij Van Gorcum Comp. n.v. in Assen, bevat vijfentwintig adventsverhaal- tjes voor jonge kinderen, die aansluiten bij de Nederlandse adventskalender nr. 5 Het geeft in verhaalvorm een indruk van de wijze waarop men zich in allerlei lan den op het kerstfeest voorbereidt. Deze ..reis door de wereld" begint op 1 decem ber in Zwitserland en eindigt op 25 decem ber in de stal van Bethlehem, waar ieder een mag binnenkomen. De illustraties zijn van Lies Veenhoven. werd onderschat, zal in de toekomst er zeker toe leiden, dat de met Joodse par tijen verbonden Arabische vertegenwoor digers op directe wijze de Joodse partij fracties zullen aanvullen. Israels tweede partij, de Heroeth, boek te één zetel winst, hetgeen in feite een nederlaag betekent, aangezien deze par tij zich als de alternatieve regeringspar tij aan het kiezerspubliek heeft voorge steld. Haar aanvoerder, de ultra-nationa listische leider heeft vooral bij de oriën taalse immigranten veel aanhang. Tot de programmapunten van deze partij be hoort de annexatie van de in Jordanië ge legen rechter oever van de Jordaan. Ook de grootste der drie bestaande religieuze partijen boekte een kleine winst. -De Mapai heeft al één van haar nieuwe programmapunten de verandering van het huidige kiesstelsel der evenredige vertegenwoordiging beloofd. In een te ge nuanceerde politieke vertegenwoordiging ziet de genoemde partij een gevaar voor het goed functioneren van een democra tisch staatsapparaat. De Mapai bezit een grote invloed, echter geen absolute meer derheid en men kan dan ook verwachten, dat een compromis oplossing tussen regio nale verkiezingen en de huidige, aan zal moeten geven, op welke wijze de demo cratie in Israël op de meest efficiënte wij ze bestuurd kan worden. Vast staat, dat de Mapai de kiezers in de volgende ver kiezingen zal laten stemmen zowel op lijsten als op namen, hetgeen deze keer niet het geval is geweest. Wat de ver nieuwing en verjonging der partijlijsten betreft, staat de Mapi tijdens de laatste verkiezingen met de meest gedurfde ver anderingen voorop. Tot Mapai's „new look" behoren gene raal Dayan, die de Israëliërs in 1956 door de Sinaï voerde en Israels ex-ambassa deur te Washington Abba Eban. Zij trok ken tezamen met Mapai's grootste lijst trekker, de „Israels geharnaste profeet" Ben Goerion, massale opkomsten .tijdens de zeer lange en uiterst rustige verkie- zings-campagne. Alhoewel aan de formatie van een nieu we coalitie-regering nog hard gewerkt zal moeten worden, staat reeds vast, dat de continuïteit en de stabiliteit in Israels binnenlands en buitenlands bewind, dooi de jongste verkiezingsuitslagen in ver hoogde mate gegarandeerd zal wezen. Dit houdt in de buitenlandse politiek in, dat Israel onder meer zal trachten, de band met het Westen te verstevigen en het even wicht tussen Oost en West zal trachten te handhaven door vriendschappelijke be trekkingen met zo veel mogelijk staten aan te gaan. Op de vrije doorvaart door het Suezkanaal zal Israel met alle kracht blijven aandringen. Uitnodiging TEL- AVIV (Reuter/AFP) Premier Ben-Goerion van Israel heeft zondag te Tel Aviv-op-een bijeenkomst van zijn Mapai- partij alle politieke partijen, met uitzon dering van de communisten en de uiterst nationalistische Heroeth-partij. uitgeno digd met de Mapai een nieuwe regering op brede basis te vormen. Voorwaarde was echter dat deze partijen de collectieve ver antwoordelijkheid van het kabinet aan vaarden. Zo zouden de linkse partijen Ach- doeth Haavoóa en Mapam, die in juli de re gering ten val brachten doordat zij het niet eens waren met de politiek ten aanzien van West-Duitsland. duidelijk vóór of tegen een nieuwe regering moeten kiezen. VLIEGBASIS VANDENBERG. Califor- nië (UPI) Een nieuwe Amerikaanse sa telliet de Ontdekker VII. die zaterdagmid dag gelanceerd is. bevindt zich in de ruim te, maar een poging om 27 uur na de lan cering een 310 pond wegende capsule van de satelliet op de aarde terug te krijgen is mislukt. Door een defecl in het elektrische instrument, dat de scheiding van de hou der van de satelliet had moeten bewerk stelligen. maakt de houder nog steeds deel uit van de kunstmaan. Een woordvoerder van de luchtmacht deelde voorts mee, dat de Discoverer 7 niet een normale baan beschrijft, maar een „tuimelende" vlucht door de ruimte maakt. De „Ontdekker VII" zal nog ongeveer twee weken om de aarde blijven draaien Het is de vierde maal dat een poging is mislukt een deel van een aardsatelliet na terugkeer uit de ruimte te bergen. De omlooptijd van de satelliet was op 95 minuten berekend. Daarbij zou de satelliet de aarde naderen tot op 104 mijl en er op het verste punt 550 mijl bij vandaan zijn Het is nog nooit gelukt om een door de mens vervaax-digd object terug te bren gen, nadat het een baan om de aarde had beschi-even. Men had deze keer speciale maatrege- len genomen om zo veel mogelijk de kou de te weren Men gelooft namelijk, dat de werking van de kleine kwik-accu's in de satellieten nadelig beïnvloed wordt door koude. De satelliet is overigens de vijfde van de zeven „Ontdekkers" die in een baan is ge komen. (Reutex-) De betrokken Amerikaanse deskundigen meenden erin geslaagd te zijn een euvel te herstellen, dat verhinderde de houders van de Ontdekker V en Ontdek ker VI te bergen. Deze waren wel afgesto ten maar wei-den op aarde niet terugge vonden. Advertentie Meine, bruine boosdo T0SIEBEN CREEK. NIET TE VERWARREM T»Rm, •y-O— «mniin T#I «OT TT, rfKt-eiv w WAT DOE ER TECKJ Jn raiZT,dn% i'o K Wanneer bij het vervaardigen van textiel een behandeling met EULAN wordt toegepast, zijn de stoffen voor altijd tegen tapijtkever en ook tegen motten beschermd. Eis daarom bi[ aankoop van alle soorten wollen stoffen en andere goederenvan dierlijke vezels vervaardigdhet EULAN-etiket! rmickev^r00Toener in aanml Mn:cninvasie "'^Taputkever heeft het op e jLre families voowjenJJ ÏT ''-ycj t gesign TA.pl]' r$£s*lm Is l *V' 'eist [apijtkevers ricll aan in vrijgezel ■Sm"'~iniLraa IorrcJ| vj BESTRiI^ÏkiI m Kever versolt in iet Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad was men het afgelopen weekeinde bepaald onrus tig over het besluit (dertig pagina's lang!) van de Bonner rechtbank om geen proces wegens corruptie te voeren tegen Adenau er's voormalige assistent Kilb en de di rectieleden van de Daimler-Benz fabrie ken Könecke en Staelin. Een der dagbla den in de Westduitse hoofdstad, dat tame lijk dicht bij de C.D.U. staat, had het over een „besluit met een onaangename bij smaak". Men zegt overigens, dat een pro ces met een vrijspraak voor Kilb bepaald veel meer rust zou hebben geschapen dan deze beslissing, waarover de gewone man zo zijn gedachten zal hebben.. Het is inmiddels bekend geworden, dat het besluit van de rechtbank inzake Kilb, die ervan beschuldigd is van Daimler Benz auto's te leen te hebben gekregen voor door hem bewezen diensten, als volgt gemotiveerd wordt: Kilb zou niet als ambtenaar, dus als assistant van Ade nauer, auto's te leen "hebben gekregen, maar als lid van de C.D.U., waarvan Adenauer voorzitter is. In dit geval zag men Kilb's verhouding tyt Adenauer dus niet als ambtenaar-bondskanselier, maal ais C.D.U.-lid-partijvoorzitter Daarmee kon Kilb niet meer verweten worden, dat hij als ambtenaar corruptie had gepleegd. Woensdag of donderdag aanstaande zal het openbaar ministerie te Bonn beslis sen of het zich bij dit besluit van de recht bank zal neerleggen dan wel opnieuw een aanklacht zal indienen. De affaire-Kilb houdt nu vijftien maanden lang Bonn in spanning. Zij begon in juni 1958 met een eerste beschuldiging van de socialistische toenmalige minister van Binnenlandse Za ken van Noordrijn-Westfalen Biernath. Daarna werd op 8 september 1958 Kilb ge arresteerd. Hij zat tot 23 december in voorlopige hechtenis. De officier van justi tie te Bonn beschuldigde Kilb ervan als ambtenaar tot tweemaal toe een auto „te leen" te hebben ontvangen van Daim ler Benz in ruil voor v'in voorspraak bii Adenauer inzake de verkoop van een dure Mercedes-300 aan de kanselier, zijn mede werking bij de verkoop van 750 Mer- cedes-autobussen aan Perzië en zijn invloed inzake de parlementaire strijd over maten en gewichten van vrachtwa gens. Kilb heeft dit alles steeds ontkend. In de Westduitse pers heeft men niet mals op de beslissing van de Bonner rechtbank gereageerd. Men wijst erop, dat de rechter, die voor het geval-Kilb was aangewezen, de onbuigzame Quirini. te elfder ure een andere taak werd toege wezen en men verwijt Adenauer, die Kilb steeds ten volle gedekt heeft, openlijk te hebben ingegrepen in deze zaak. De Bon ner General Anzeiger schreef zaterdag: „De eigenlijke verwikkeling van het geval zit daarin, dat een schuld van Kilb zonder een gelijktijdige schuld van Adenauer nauwelijks denkbaar is. Om tegen de Bondskanselier midden in de Berlijnse crisis en de moeizame beklimming van de top nu wegens de relatief onbelangrij ke geleende-auto-geschiedenis een proces te beginnen, i- ook voor de strengste rech ter een roekeloze gedachte". En dat schreef een blad dat dicht bij Adenauer's partij, de C.D.U. staat! De oppositie-partij, de S.P.D., reageer de zaterdagavond uiteraard nog feller. Bonn, aldus de socialisten, wordt in een moeras veranderd. De these over het ver schil tussen de kanselier en de partijvoor zitter Adenauer is volgens de S.P.D. niet via de rechtbank maar via de laatste ge tuigenverklaringen van Adenauer uit de bus gekomen. „Adenauer zal nog eens voor zijn beslissing inzake de aankoop van de Mercedes-300 ter verantwoording wor den geroepen wanneer andere mensen dan totdusver inzage in de akte krijgen", aldus de S.P.D. BOMBAY (Reuter) In een bijeen komst te Bombay van de Indische socia listische Pradja-partij is een resolutie aan genomen, waarin de regering verzocht wordt communistisch China een ultimatum te stellen om het „met geweld door de Chinese communisten bezette gebied" weer te ontruimen. „Indien de Chinese volksrepubliek dit niet wil, moet de rege ring dergelijke militaire en diplomatieke maatregelen nemen, dat China gedwon gen is het bezette Indische gebied te ver laten", aldus de resolutie. In de resolutie wordt ook gezegd: „niet slechts de territoriale onschendbaarheid van India, doch de vrijheid, veiligheid en vrede van geheel Azië zijn afhankelijk van de wijze, waarop India de communistisch- Chinese bedreiging beantwoordt". De indiener van de resolutie, H. V. Ka- math, verklaarde, dat Nehroe zich niet heeft gerealiseerd dat de in 1950 door de Chinese volksrepubliek op Tibet onderno men aanval een „onderdeel is van de voor uit opgestelde uitbreidingspolitiek van het internationale communisme". Het socialistische parlementslid Nath Pai verklaarde, dat het geen toeval is, dat de Chinese actie nu werd ondernomen. „Zij vloeit voort uit een met dodelijke zekerheid opgesteld plan. Indien de Chi nese communisten eenmaal de Himalaja over zijn, is de positie "an het gehele In dische schiereiland en van de vrije Aziati sche landen kwetsbaar geworden. Door de Mac Mahon-lijn de grens tussen India en Tibet te verdedigen staan wij niet slechts in de bres voor de onschendbaar heid van India, doch evenzeer voor die van andere vrije staten", aldus Nath Pai. Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) Hoeveel de Westduitse regering op het ogenblik gelegen is aan haar goede ver houding tot Frankrijk blijkt uit de aarze ling te Bonn om fel te protesteren tegen het aanhouden door Franse oorlogssche- oen buiten de territoriale wateren van het Westduitse vrachtschip Bilbao. In de Westduitse hoofdstad is in het afgelopen weekeinde gezegd, dat men niet van plan is de zaak te overdrijven. De Fransen schrikken er echter kennelijk niet voor terug bij hun strijd tegen de wapenleve ranties aan de Algerijnse opstandelingen een van de oudste regels van het volken recht te overtreden. Te Bonn, waar men dit heel goed on derkent. slikt men thans bijzonder veel van de Franse regering. Men wijst voor alles op de goede politieke samenwerking vooral bij de voorbereiding van het wes telijke topoverleg. Men zal pas een „ener giek protest" indienen, als na een uitvoe rig onderzoek zal zijn gebleken, dat de Franse marine in opdracht van de rege- ring-Debré heeft gehandeld. Met andere woorden: de Franse marine kan er best onder uit. als zij zegt niet in opdracht van haar regering te hebben gehandeld Ook bestaat de mogelijkheid dat Aden auer het ministerie van Buitenlandse Za ken te Bonn zal dwingen deze zaak te la ten rusten omdat hij er zelf met De Gaulle in december over wil praten, waarbij hij eveneens over de activiteit van de Franse terroristen-organisatie „De rode Hand zal spreken. De bondskanselier vindt de Frans-Westduitse verhouding, zo zegt men buiten regeringskringen te Bonn, zo belangrijk, dat hij zo nodig bereid is het gebeuren met de Bilbao te nemen als een al te scherp Duits protest de politieke sfeer zou kunnen verstoren. Piraterij Van oppositie-zijde windt men er te Bonn geen doekjes om. De S.P.D. sprak zaterdag over Franse piraterij en meent dat „De rode hand" ook hier meegespeeld heeft. De aandacht van de Franse marine zou door berichten uit West-Duitsland op de Bilbao zijn gevestigd. De Westduitse pers zwijgt deze zaak evenmin dood. De Frankfurter Allgemeine Zeitung legt de nadruk op de Franse overtreding van het volkenrecht en zegt ten slotte: „De aanslagen met bommen op Algerijnen en wapenhandelaars hebben ons reeds ver toornd. Een beslist protest van Bonn lijkt nodig te zijn om Parijs er opmerkzaam op te maken, dat dit de meest ongeschik te weg is om een onpopulaire oorlog bij zijn bondgenoten populair te maken". Geheel in overeenstemming met de wantrouwende Westduitse houding tegen over de Sovjet-Unie voelt men te Bonn niets voor een gesprek in het voorjaar tussen de Russische minister-president Kroesjtsjev en bondskanselier Adenauer Berichten uit Moskou maakten melding van de Russische geneigdheid om in het voorjaar een ontmoeting Adenauer-Kroes- jtsjev te arrangeren. Daarvoor was no dig dat van Westduitse kant enige toena dering en zelfs initiatief zou worden ge toond. Maar te Bonn ziet men geen drin gende zaken, die een dergelijk gesprek no dig of gewenst zouden maken. Eerder wantrouwt men Kroesjtsjevs reisdiploma- tie, die men beschouwt als een poging om onrust te zaaien in de westelijke gelede ren. Een bezoek van Kroesjtsjev aan Bonn wordt nutteloos geacht. Men wil kennelijk voorkomen, dat Kroesjtsjev ook in de Bondsrepubliek schallend en breedvoerig sprekend politiek gaat bedrijven, terwijl Kroesjtsjev de Duitse eenwording geen stap naderbij wil brengen, tenzij geheel Duitsland communistisch wordt. Adenau er en de zijnen willen het voorlopig hou den op het schrijven van vriendelijke brie ven aan Moskou en het daadwerkelijk contact met Kroesjtsjev overlaten aan Eisenhower, Macmillan en De Gaulle. Twee figuren Namens u allen heb ik dezer dagen een avond doorgebracht op de tribune van het Feijenoord-stadion in Rotterdam. Daar, na melijk, werd een voetbalwedstrijd ge speeld tussen de Noren en de Nederlan ders, die in die landen verondersteld wor den het best te kunnen voetballen. U zult uit deze aanhef begrijpen, dat deze bij drage geen werkelijke nieuwswaarde meer heeft. Snellere, efficiëntere journa listen dan ik hebben u al dagen geleden meegedeeld hoe het allemaal is gegaan en hoe het is afgelopen. „Wij", zoals dat dan heet, „hebben gewonnen." „Onze jon gens", zoals het evenzeer heet, „hebben de schande van Keulen uitgewist". „De Noren", om u dan nog één voorbeeld te geven, „werden overklast." Het woord overklassen moet hierbij worden be schouwd als een verrijking van de taal, in dezelfde geest als „het nerveus gesne den broekje" dat een Nederlands sport journalist eens een vérspringer op het lijf heeft geschreven. Maar goed, terzake, wij zouden het over die avond in het Feyenoord-stadion heb ben. „De fijngeschoren grasmat baadde in een zee van licht en daarop sponnen de Nederlanders hun subtiele patronen", Mijn excuses, u ziet hoe moeilijk het is om uit de vaktaal van de specialisten te ko men. In eerste instantie wilde ik u namelijk vertellen over twee figuren, die in mijn onmiddellijke nabijheid op die tribune za ten. De een had een trompet meegeno men en blies daar, telkens als hij er aan leiding voor zag of misschien ook wel al leen maar omdat hij het niet kon laten, „Hup Holland Hup" op. Hij hoefde maar twee tonen te blazen om het gehele pu bliek te bewegen tot meezingen, zulks met aanmerkelijk meer volume dan waar mee men vooraf het Wilhelmus kracht van overtuiging had gegeven. De ander was een kleine, intense man. Hij heeft tot twintig minuten vóór het ein de stil-ineengedoken zitten kijken. Als Ne derland een goal maakte stak hij één keer scherp de handen in de lucht, riep „Hoi" en keek verder. Maar toen, twin tig minuten voor de afloop, werd het hem te machtig. In één beweging stond hij op, nam zijn hoed af en riep met verbijsterend krachtige stem twee keer „ABE". Ik zal u niet hoeven uit te leggen aan wie hij op dat ogenblik dacht. Overigens moet hier bij met enige spijt worden opgemerkt, dat hij weinig aanhang kreeg bij zijn uitroe pen. De stand was toen danook al 4-1 voor Nederland en werkelijke reden voor een verlangen naar de ongetwijfeld stimule rende kracht van Abe's aanwezigheid leek er niet te zijn. Het vraagstuk is echter, wat deze men sen er toe heeft gebracht om zich op deze wijze te uiten. Heeft de ene man om ze ven uur 's avonds tegen zijn vrouw ge zegd „Kom, ik moet eens opstappen, het begint om acht uur"? En heeft toen zijn vrouw gezegd: „Denk om je shawl, Kees. En, jongen, vergeet je trompet niet. Je weet hoe leuk het daarmee kan worden"? Of zou het zijn eigen idee zijn? Zou hij al wekenlang geoefend hebben, op een zuivc re weergave van voornoemd Hup-lied? En die. andere man dan. Kwam die kreet om Abe inderdaad uit het diepst van zijn ziel opwellen? Werd het hem te mach tig? Of hoort hij misschien bij een be taalde claque-organisatie, die bereid is zowel in concertzalen en schouwburgen als bij boks-, schaak- en voetbalwedstrij den op te treden? En, in dat laatste geval, hoeveel zou dat dan betalen? Hoe dan ook, hij heeft deze keer geen succes gehad en hij zal de mogelijk gebruikelijke premie voor een algemeen overnemen van zijn kreten moeten ontberen. Dat is nu het wonderlijke, zulke men sen. Niet de juichers, de fluiters, de zuch- ters en de springers bij zo'n wedstrijd. Zelfs niet degenen, die met kussentjes gaan gooien, of met flesjes. Maar wel de ze trompettist en de eenzame roeper. Mochten de beide heren zich onder mijn lezers bevinden, willen zij zich dan bekend maken. Ik zou hen zo graag eens willen ontmoeten. E. Romayn Advertentie Advertentie Herman Krebbers. Herman Krebbers zal op 28 november in Lissabon concerten van Mozart en Mendelssohn vertolken met het symfonie-orkest van Lissabon. Krebbers zal in dit seizoen tevens solistisch concer teren in Duitsland en Italië.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3