Het Rotterdams Toneel met ,,'n Hete Zomeravond Natuurvrienden bespraken noodsituatie in het Gooi November-betalingen zijn weer achter de rug Rechter van instructie weigert Pesquet in hechtenis te nemen 9 Nieuwe plannen van Toneelgroep Podium Prof. Wenckebach geeft opdracht terug De vijf omgekomenen in de Nubische woestijn Fris concert van Kid Ory in Amsterdam Théatre du vieux Colombier komt naar Nederland Journal of Commerce wordt in A'dam gedrukt Beroemde hobbelpaarden GROTE „VERZOENDAG" IN BOLLENVAK Iedereen heeft schulden weer voldaan Hij belaagde in september ook Bourgès-Mautioury Paul Perigord overleden Nieuwe baanbeveiliging Nijmegen-Blerick MAANDAG 9 NOVEMBER 1959 SINDS „All God's chillun got wings" van Eugene O'Neill in de twintiger jaren van deze eeuw, waarbij de verwachte protesten van Amerikaanse toeschouwers achterwege bleven, zijn er heel wat stukken over de problematiek van huwelijken tussen negers en blanke vrouwen ten tonele gebracht. De menslievende bedoelingen waren daarbij in de meeste gevallen sterker dan de artistieke kwaliteiten. Na de oorlog heeft vooral „Deep are the roots" (in Nederland vertoond als „Van ander ras") van Arnaud d'Usseau en James Gow veel indruk gemaakt. Daarin wordt, zoals men zich zal herinneren, het anachronisme van de onverdraagzaamheid jegens kleurlingen, die men nota bene heeft laten vechten ter handhaving van de demo cratische vrijheden, heftig gehekeld. Dit idealistisch verantwoorde melodrama vond ruimschoots navolging. Zo heeft nu de Engelse schrijver Ted Willis, wiens sociale lichtbewogenheid ons reeds bekend was, de bigotterie van de dubbele moraal in „Hot summer night" tot thema gekozen. Het Rotterdams Toneel heeft Ab Visser een veraling hiervan laten maken, die aan het einde van de vorige week onder de lelijke titel 'n Hete Zomeravond de Nederlandse première beleefde. In Engeland liggen de verhoudingen anders dan in de Verenigde Staten, vandaar misschien dat in het toch heel erg simplistische schema de echte zwai't-wit-werking ontbreekt en daarmee het schokkende element. IN DERGELIJKE stukken worden door gaans met sympathieke oogmerken mora- liter onhoudbare stellingen aangevallen. Ted Willis heeft de vooroordelen, waarop in dit geval de rassendiscriminatie be rust, in verschillende geledingen gedemon streerd. Mogelijk heeft hij daarbij de ten dele ook wel gerealiseerde verwachting ge had zijn spel dusdoende levensechter en interessanter te maken. Maar onmis kenbaar werd daardoor het heroische van een tragisch conflict teruggebracht tot het niveau van kleinburgerlijkheid, in welk realisme de gewetensstrijd geen reliëf kreeg. Dit kleine drama is in wezen niet meer dan een gedramatiseerd gemengd bericht, dat van de weeromstuit gemeng de gevoelens oproept. Het begin van mede lijden met de alom gehate geliefden wordt vergezeld door een begaanheid met het verdriet van de ouders. Het is er de auteur kennelijk om te doen geweest te doen uit komen welk levensgroot verschil er be- s'aat tussen praktijk en principes. Dat r-inklinken van de „het-zal-je-maar-ge- ,rcn"-stemming brengt een populair ak- teweeg: men kan zich de eenvoudig r 'c',etste omstandigheden volledig inden ken. Maar men wordt er niet veel wijzer ven. Te minder, omdat de heer Willis er ook n:et. uit is gekomen en de boel ten sioive na betrekkelijk lang heen en weer gepraat veelbelovend in het vage laat. DE MOEILIJKHEDEN voltrekken zich ten huize van de energieke en eerlijke vak bondsbestuurder Jacko Palmer, die'n dui delijk uitgesproken verachting heeft voor de ongelijksoortige behandeling van kleur lingen. Hij komt uit alle macht op voor de rechten van de talrijke Westindische ar beiders in zijn maatschappelijke omgeving. Maar als zijn dochter Kathie met een van hen wil trouwen, wordt de zaak een per soonlijke aangelegenheid, die hem bepaald niet prettig ligt. Hij probeert het voorge nomen huwelijk met schijnbaar redelijke argumenten te verhinderen. Zijn vrouw gaat in haar ontzetting verder en strekt DE TONEELGROEP „Podium" voert dinsdag 10 november, in Utrecht in „K. en W." het toneelspel ,,'t Gaat om je le ven" „Es geht um dein Leben") van Hel mut Harun op, onder regie van Han Kö- nig. Dit stuk zal dit seizoen in meer dan dertig plaatsen hier te lande, van Dor drecht tot Winschoten, worden opgevoerd. Dit toneelgezelschap werd, dank zij het initiatief en de activiteit van Jo Nobel in januari tot een stichting geconsolideerd. Dé leiding stelt zich ten doel de toneel kunst te dienen vanuit de protestants- christelijke levensbeschouwing. Zij streeft naar meer contact met het deze geloofs overtuiging toegedane volksdeel dat men tot dusver slechts incidenteel wist te be reiken. Er bestaat, aldus „Podium", in wezen géén tegenstelling tussen christelijk geloof en kunst in het algemeen dit laatste met inbegrip van toneelkunst. Alleen: het komt er op aan uit de toneellitteratuur die stuk ken te kiezen, die de christelijke levens overtuiging dienen en helpen versterken. En zulke stukken zijn niet zeer talrijk. Over het toneelspel van Helmut Harun, waarin het probleem van de ontspoorde, op de rand van de misdaad levende jeugd van deze tijd wordt behandeld, is de re gisseur Han König, van mèning, dat het een zeer positieve bijdrage levert. Men jaagt in eerste instantie geen com merciële resultaten na. „Podium" ziet zeer wel in, dat de vraag naar toneel in pro testants-christelijke kring nog gericht en gevormd moet worden. Het zal aanvanke lijk npg de juiste sleutels op het slot van de ware toneelbelangstelling bij dit volks deel moeten vinden. Dit geldt vooral voor diegenen onder het publiek die nog weinig met goede tonee'kunst vertrouwd zijn. „Podium" hoopt hierbij op de steun moreel zowel als materieel van plaat selijke protestants-christelijke kringen te mogen rekenen. Niet alleen serieuze stuk ken, maar ook blijspelen, eventueel shows en musicals zal men ten tonele brengen. Indertijd heeft het gemeentebestuur van Delft aan prof. L. O. Wenckebach opdracht gegeven een standbeeld te vervaardigen van de priester-dichter Stalpaert van der Wiele, ter plaatsing op het Begijnhof aldaar. Blijkens de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag op de ontwerp-ge- meentebegroting voor 1960 heeft prof. Wenckebach deze opdracht teruggegeven, waarna B. en W. contact hebben opge nomen met de beeldhouwer Teeuwisse te Amsterdam, die het beeldje van Geer- truid van Oosten voor Delft heeft ge maakt. B. en W. delen mee, dat verwacht mag worden dat de heer Teeuwisse de op dracht van prof. Wenckebach zal over nemen. VICTOR MCLAGLEN OVERLEDEN De Amerikaanse filmacteur Victor McLaglen is zaterdag, 72 jaar oud, in zijn woning te New Port Beach overleden. In zijn 37-jarige loopbaan heeft hij ten min ste in een film per jaar gespeeld. Zijn grootste succes was „The informer", waar voor hij in 1935 een „Oscar" ontving. McLaglen begon zijn filmcarrière met rol len van een kwaadaardige geweldenaar. Bekende films, waaraan hij meewerkte, zijn „King of Khyber rifles". „Beau Geste en „Call out the marines". haar hysterische aanval gewapenderhand (met een keukenmes) tot de ongewenste schoonzoon uit.-De oude grootvader pro beert met ongemotiveerde wijsheid de par tijen te verzoenen. Het gevolg van alle opschudding is, dat Jacko Palmer tot het inzicht geraakt hoeveel hij jegens zijn echtgenote tekort is geschoten, hetgeen hem tevens tot hernieuwde verdraagzaam heid inspireert. Ware er nog een vierde Ina van Faassen en Donald Jones in ,,'n Hete zomeravond" van Ted Willis. bedrijf, het zou stellig op een verzoendag spelen. REGISSEUR Ton Lutz heeft voor 'n pak kende opvoering gezorgd, waarvan zater dagavond het publiek, dat de Rotterdamse Schouwburg geheel vulde, kennelijk nogal onder de indruk kwam. De medespelenden hebben vee] fantasie met vakmanschap moeten verenigen om van de stereotiepe rolfiguren levende personen te maken. Na de pauze wisten zij zowaar de onmogelijk heid van deze opgave gedeeltelijk te doen vergeten. Op het eerste plan gaven Ina van Faassen, Enny Meunier en Pim Dik kers in verschillende toönaai'den gevoeli ge vei'tolkingen, met vaardige beheersing aangepast bij de omstandigheden. In bij rollen kwamen Trees van der Donck, Onno Molenkamp en de voor de ziekgeworden Jan Lemaire sx\ invallende Wim Grelinger met begrip voor de vereisten goed voor het voetlicht. De van de televisie bekende Do nald Jones vex-leende aan het geheel het accent van authenticiteit en schonk vooral voldoening zolang hij niet emotioneel be hoefde te spelen en zijn onhandige natuur lijkheid als een deugd kon blijven gelden. Hans van Norden heeft een mei'kwaar- dige decor ontwoi-pen: een naturalistisch gedetailleerde woonkamer tegen een drie- kleurige achtei'grond van doeken. Lang nadenken heeft mij niet duidelijk gemaakt waax'om in de derde akte van de hemel links (van de toeschouwei') gloeiend rose en rechts diep blauw moest zijn. Bij wijze van culturele uitwisseling hing er als sym bolische bijdrage tot de lokale kleur een ets van Toorop aan de wand. Iedex-e verwax-- ring met een stuk van Tsjechov werd uit gesloten, doordat men door de regenpijp uit de dakgoot geen di-uppel water hoorde vallen, 'n Avond ouderwets toneel, al met al. Daar houden ze in Rotterdam van. En waarschijnlijk daar niet alleen. David Koning CAIRO (UPI) „Niets kan ons redden van de dood dan een beetje goed geluk, een kans die ons het er levend zou doen afbrengen". Dit zijn de laatste woorden in de dagboeken van twee Amerikaanse en twee Franse studenten, die in de zon- geblakei-de Nubische woestijn omkwa men toen „dat beetje goed geluk" niet kwam. Het werd geschreven op 30 juli door de Franse student Yves Tommy- Martin. Zijn stoffelijk overschot en dat van zijn landgenoot Jean Pillu, de Ameri kaan John Armstrong en van een Nubi sche gids. wei-den in september in een desolate zandvlakte bij hun auto's aange- tx-offen. Het lichaam van de tweede Amerikaan, Donald Shannon, is nooit gevonden en hoewel men aanneemt dat ook hij is be zweken. wordt het zoeken naar hem voort gezet. De aanhef van Tommy-Martin's laatste notitie luidt: „het leven loopt ten einde. We hebben de hele omgeving afge zocht naar water maar niets gevonden". „Onze gids is geduldig en een goed mens. Hij praat niet veel. eet weinig en drinkt maar een keer per dag. Deze reis heeft óns afgemat". De politie in Cairo maakte enkele, da gen geleden bekend, dat sectie op de li chamen had uitgewezen, dat de gids werd vermoord en dat de andere drie van dorst omkwamen. Het gezelschap was op 25 juli in de Soe dan aan zijn tocht begonnen, welke dwars door de onherbergzame Nubische woes tijn leidde. Plaatselijke autoriteiten had den hoofdschuddend opgemex-kt, dat zelfs ex-varen woestijnreizigers nimmer zouden pi-oberen de woestijn door te trékken on het tijdstip, waarop de studenten dat de den en in de kleine auto's, die ze tot hun beschikking hadden. Blijkens het dagboek van Shannon had den de twee Amerikanen Tommy-Martin op 25 mei in Parijs leren kennen. Sarnen hadden zij de Afrikaanse xeis besproken. In een slechts matig bezet Concertge bouw in Amsterdam gaf Kid Ory in de nacht van-zaterdag op zondag een concert in de oude, overbekende New-Orleansstijl. Deze zo gemakkelijk in hel gehoor liggende „jazz in oude stijl" werd opmerkelijk fris gespeeld door een lang niet jonge bezet ting. Kid Ory is thans 73 jaar, maar des ondanks bleek hij nog weinig van zijn oude speelcapaciteiten te hebben ingeboet. Hij vormde in de jaren twintig het eerste negerorkest ivaarvan een grammofoonplaat werd gemaakt. Kid Ory destijds be roemd om. zijn glissando-effecten, die hij thans zelf als min of meer grappige illu straties inlast gaf een bijzonder mooie, melodieuse solo in High Society. In zijn beroemde vertolking van Muskrat Ramble bewees hij nog niets van zijn vitaliteit verlorep. te hebben. Dit geldt eigenlijk in alle nummers voor trompettist Red Allen kennelijk de drij vende kracht van het orkest die met zijn lange melodische lijnen, zijn strakke toon, en zijn zoem-effecten telkens ova ties oogstte. Maar in de zacht gespeel de partijen schoot hij soms tekort in ademtechniek, waarvoor zijn hoge leeftijd wellicht de verklaring is. Klarinettist Bob by McCi-acken kwam vooral tot zijn recht in Basin Street Blues en St. James Infir- mery. Zijn toon is vol en zuiver en hij speelt zonder enig effectbejag, maar he laas hier en daar bijna onhoorbaar. Dit komt mede voor i-ekening van de bijna „duivelachtig" drummende .Squire Gush, die soms werkelijk de indruk maakte voor een militaix-e parade te trommelen. Hij toonde zich een blues-zanger van klasse in Basin Street Blues en het is alleen maar jammer, dat men niet. meer zang van hem te horen kx-eeg. Kid Ory zelf zong ook en kele chorussen, of liever declameerde ze zoals in Do you know what it means to miss New-Orleans maar bijzondere kwaliteiten als zanger kunnen wij hem niet toeschrijven. Vaak bijna niet te ho- ren, moet hij het voornamelijk van zijn mimiek en zijn gebaren hebben, waarmee hij echter successen bij het publiek be haalde. Een pittig en fi-is concert toch, waaraan velen plezier zullen hebben beleefd. Onder auspiciën van de Franse ambas sade zal het Parijse „Théatre du vieux Colombier" enkele voorstellingen in ons land komen geven. Het „Théatre du vieux Colombier" geeft thans voorstellingen in Canada. Hier te lande zal ten tonele wor den gevoerd „L'ölage" (de gijzela.--) van Paul Claudel. De eerste vooi-stelling wordt eind novem ber in Den Haag in de Kurzaal gegeven. De volgende dag zal in Amsterdam wor den gespeeld. De Amerikaanse „Journal of Commer ce" heeft aangekondigd, dat een deel van zijn veertiendaagse internationale editie vanaf eind volgende maand in Amster dam gedrukt zal worden, zodat zijn lezers in Europa en Afrika het blad eerder in hun bezit kunnen hebben. De 77-jarige Brit Jervis Collinson (foto) zijn zoon, zijn kleinzoon en zijn schoondochter, werken heden ten dage nog in de fabriek van hobbelpaarden, welke William Collinson, hun voor vader, in 1836 te Liverpool heeft ge sticht. Een van de eerste klanten was William Gladstone uitde Rodney Street in Liverpool, die een van Enge- lands beroemdste premiers is gewor den. Het fabriekje, gelegen in de scha duw van de kathedraal van Liverpool, levert per jaar zevenhonderd hobbel paarden af in verschillende afmetingen. Spaarregeling rijkspersoneel. Minis ter Toxopeus heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het in het voornemen ligt de in het utizicht gesteld gepremieer de spaarregeling ten behoeve van het rükspersoneel per 1 januari in werking te doen treden. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) De eerste november is voorbij en met een zucht van verlichting constateert de bloembollenstreek, dat de handel weer goed gegaan is. Eén november is de grote verzoendag in het bloembollen- vak. Iedereen betaalt dan iedereen, maar aangezien de prijzen van het na jaar hoog waren, ontstond er vrees dat s'orhfrt'igë èxpófteurs hun inkopen niet geheel zouden kunnen betalen. De banken schijnen echter geen steun te hebben geweigerd, zodat alles naar wens verlopen is. Iedere keer als men een buitenstaander vex-telt hoe de verrekening van de trans acties in haar werk gaat, dan lacht hij verbaasd. Kort gezegd, komt het hierop neer: een exporteur koopt van september tot aan het exportseizoen in augustus bloembollen in bij de kwekers. Die kwe kers leveren van half juli tot half augus tus hun bollen af. De expox-teurs kopen dan ook op de veilingen en alles wat men tot 1 oktober koopt, dient men 1 novem ber te betalen. Dat zou niet zo erg zijn, als alle af nemers in het buitenland een week of veertien dagen na ontvangst de bloem bollen betaalden. Maar vijftig tot zeventig percent van de bollen gaat nog naar de broeibedrijven en winkels. Men is in krin gen van exporteurs van mening, dat men deze bedrijven niet anders kan leveren dan op een lang krediet. Officiël loopt dat krediet tot aan maart. Meer dan eens heb ben wij horen beweren, dat men al blij is als men het geld voor het nieuwe seizoen binnen heeft. De broeiers schijnen altijd eerst alle andere levei-anciers te betalen. In Duitsland is het iets anders. Daar moeten de kopers 25 pet. vooruit betalen. In Amerika wil men overgaan tot een sys teem van betaling bij ontvangst van de documenten. Zoals de Japanners dat al jaren doen. De exporteurs op Amerika komen wat dat betreft dus op fluweel te zitten. De anderen moeten rente betalen en dat veroorzaakt nog meer vreemde situaties. Indien een kweker, die soms niet het hele jaar rond kan komen van de opbrengsten van de bollen voor één november om zijn geld komt, dan krijgt hij een „voorschot"! De exporteur trekt rente af, „wegens ver vroegde betaling". Dat is heel gewoon. In feite is het geld van de kweker, want hij heeft al lang geleverd en moet dus rente betalen van zijn eigen geld. Bleef dat alles inaar een gezellig onder onsje van exporteurs en kwekers, dan zou niemand deze traditie aantasten. Die eer ste november zit echter zo vastgeroest in de gedachten van de bollenmensen, dat ze ook proberen alles wat ze kopen per november te betalen. Machines, verwar mingsinstallaties, stellingen, zelfs levens middelen, kortom ieder die levert zou eigenlijk tot november moeten wachten op zijn geld. De bedrfjven die in de streek zelf ge vestigd zjjn en er hoofdzakelijk van moe ten leven, nemen er dikwijls genoegen mee. Grote fabrieken echter niet. Die wil len onmiddellijk geld zien. Deze opvatting heeft, naar wij ons hebben laten vertellen, verscheidene fabrieken er van weerhou den om in de bloembollenstreek met hun produkten te komen. Dit is ons gebleken op de verpakkingsbeurs, die dit voorjaar in de RAI te Amsterdam werd gehouden. Generaliseren is altijd gevaax-lijk. Er zijn grote en ook kleine bedrijven, die de pro dukten van buiten het vak wel onmiddel lijk betalen. Men gaat zich meer en meer aanpassen aan de normale situatie. Vroe ger was het nog ei-ger, toen betaalden de kopers pas op 1 mei. nadat ze dus al het geld van buitenlandse klanten hadden ont vangen. De kwekei-s financierden dus eigenlijk de voorschotten aan de broeiers. Al die historisch gegroeide eigenaar digheden spruiten voort uit het feit, dat de kwekex-s en expox-teurs eigenlijk hun geld maar één keer per jaar kunnen laten cir culeren. Indien zij ook nog gladiolen telen of verhandelen, kan de circulatiesnelheid wel wat hoger worden. Deze handel heeft in de winter plaats. De afx-ekening hier van gebeurt normaal op 1 maart.. Ze maakt echter maar 12'/2 percent van de totale export uit, zodat ze niet zo veel invloed heeft. Er zijn nogal wat exporteurs, die pro beren door het leveren van andere tuin- bouwartikelen, zoals rozen, heesters 'en vaste planten wat meer continuiteit in de roulatie te krijgen, maar het ziet er nog niet naar uit dat de eex-ste november bin nen afzienbare tijd als betaaldag zal ver dwijnen. (Van onze correspondent in Parijs) De Paryse rechter van instructie, Braunschweig, die is belast met de voor bereiding va'n het proces tegen Robert Pesquet heeft geweigerd het vroegere poujadistische Kamerlid in hechtenis te laten nemen. Het verzoek tot Pesquets arrestatie was van de minister van Justi tie, de linkse gaullist Michelet uitgegaan. Braunschweig heeft zijn weigering ge motiveerd met het argument dat hy de affaire als een gewone strafzaak wil be handelen en daarom het politieke <??ccent niet wenst te verzwaren. Het parket heeft nu gedurende 24 uur gelegenheid appèl tegen deze weigering aan te tekenen. In de kringen rond senator Mitterrand is men slecht te spreken over de houding van de rechter van instructie, op wie al eerder scherpe ci-itiek werd uitgeoefend omclat hij met twee maten zou meten. Men vestigt de aandacht op het contrast in de behandeling van Mitterrand en van Pesquet. Het werd Mitterrand, zo mer ken zijn vrienden op, zwaar aangerekend dat hij bij het politieverhoor na de aan slag niet terstond de naam heeft genoemd van de x-echtse activist Pesquet, die hem enige dagen tevoren waarschuwde. Mit terrand heeft zijn goede trouw niettemin aannemelijk gemaakt. Hij wilde Pesquet, die hij in geen enkel opzicht als de aan rander verdacht, niet in moeilijkheden, of zelfs levensgevaar, brengen. Maar Pes quet blijft op vrije voeten, ofschoon hij leugen op leugen heeft gestapeld, erkende de aanslag met een-verboden-stengun te hebben gepleegd, en, getuige de verklarin gen van oud-premier Boux-gès-Maunoury, bovendien nog een recidivist blijkt te zijn. Oud-premier Maurice Bourgès-Maunou- ry is in het Paleis van Justitie komen ver tellen, dat Pesquet hem in september met dezelfde verhalen over een bedreiging van zijn leven achtervolgd had. Ook bij Bour- gès-Maunoury was Pesquet met het ver- De „Vereniging van Vrienden van het Gooi" heeft zaterdag in Hilversum, in sa menwerking met de Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming, de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten en de A.N.W.B., een congres ge houden over de vraagstukken van ruimte lijke ordening in het Gooi. Het congres stond onder leiding van de voorzitter van de Vereniging van de Vrienden van het Gooi, mr. J. P. van Erk. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordhol land, dr. M. J. Prinsen, opende de bijeen komst. Inleidingen werden gehouden door mr. H. P. Gorter, directeur van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, prof dr. H. de Vries Reilingh, hoogleraar in de sociale geografie aan de gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, en mej. ir. E. F. van den Ban uit Haarlem. Dr. Prinsen constateerde, dat er voor het Gooi een noodsituatie dreigt. Het is een belang van de eei'ste ox-de, dat on danks de nijpende behoefte voor woning bouw en industrie van de beperkte ovex-ge- bleven recreatiegebieden geen duim breed wordt prijsgegeven. Wanneer aan de toenemende bevolking van het Gooi wex-kelijk huisvesting wordt geboden, dan zal er in 1980 op een bevolkingsvermeer dering van 100.000 personen moeten wor den gerekend. De uitbi-eidingsplannen ge ven ruimte aan 50.000 inwoners, waarin inbegrepen de 25.000, aan wie ruimte moet wox-den verschaft voor opheffing van woningnood. Er is dus feitelijk een bevol- kingsvermeex-dei'ing van 25.000 personen op te vangen. Het industrie-, woningbouw- en huisvestingsbeleid zal gericht moeten zijn op die bedrijven en personen, die van wege essentiële belangen een vestigings plaats moeten vinden of behouden in het Gooi. Soelaas kan de inpoldex-ing van Zui delijk Flevoland bieden. Er kunnen drie stedelijke kernen worden ontwikkeld, één aan het Oostvaarderdiep, één tegenover Muiderberg en één tegenover Huizen. Bo vendien, aldus de Commissaris der Konin gin, woi-dt dan de mogelijkheid geschapen voor een nieuwe wegverbinding van Am sterdam x-ichting Amsersfoort, zodat een noodzakelijke, ingrijpende vex-betering en vei'andering van x-ijksweg 1 in het Gooi achtex-wege kan worden gelaten. „Gruwelstad Gooi" Mr. H. P. Gorter drong er bij de gemeen tebesturen op aan, vast te houden aan de gezamenlijk vastgelegde richtlijnen, op dat de thans nog aanwezige natuuiTuimte behouden kan blijven. Reeds doemt een schrikbeeld op: een aaneengeklitte agglo- mei-atie: Hilvex-sum-Bussum-Naax'den- Laren, met uitlopers naar Huizen en Bla- x-icum: de gx-uwelstad Gooi. Prof. dr. H. D. de Vries Reilingh wees erop dat ever 20 jaar bij de huidige ont wikkeling de bevolkingsdichtheid in het Gooi 3600 inwoners per vierkante kilome ter zal bedragen. Wanneer men bedenkt, dat Rottei'daxn een dichtheid heeft van 4900, kan men zich een vooi-stelling maken van de toekomstige bebouwing. Hij zag weinig heil in intex-communale samenwer king. Elke gemeente wordt uiteindelijk ge dreven door ovei-wegingen van eigenbe lang en prestige en als het er opaan komt gaat men veeleer een concurrentie-hou- ding aannemen, waardoor een ondexdinge wedloop dreigt te ontstaan. Mejuffrouw ir. E. F. van den Ban noem de nog enige, overigens dubieuze, uitwijk mogelijkheden in of nabij het Gooi. maar achtte het toch vooral van belang dat Zuid-Flevoland zo spoedig mogelijk be schikbaar komt. Er dient naar te worden gesti-eefd. dat de plaats van de stad tegen over Huizen een aantal jaren vóór 1970 klaar komt, eventueel in de vorm van een tijdelijk eiland, al was het alleen maar om hiex-op vast beplanting aan te brengen. Aanvankelijk zou men voor deze stad kun nen denken aan 10.000 a 20.000 inwoners, een aantal dat na het in cultuur brengen van de polder zou kunnen uitgx-oeien tot 50.000. Zij meende dat ook aandacht moest worden geschonken aan mogelijkheden op •gx-otere afstand van het Gooi, b.v. bij Nij- kei'k en ten nooi'd-oosten van Amersfooi't. „Ministers hebben het te druk" Burgemeester J. J. G. Boot van Hilvex-- sum deed namens de Gooise gemeentebe- stui-en een aanval op de centrale overheid, die hij gebrek aan medewerking verweet. „De ministex's hebben het te druk en zij hebben ook niet veel aardigheid in het pro- bleem. Zo lang men geen keus durft te maken tussen dwang en vrijheid, zolang men niet jaarlijks drie miljoen uittrekt voor kex-n-saneringen om vestiging in het oosten en noox-den van het land aantrekke lijk te maken, zal men niets bei'eiken". De heer Boot bepleitte de instelling van een rijkscommissie voor het Gooi en voorts wettelijke voorzieningen voor de streek. Met name moet het mogelijk wox'den ge maakt dat de Gooise gemeenten zeggen schap krijgen in de nieuwe polder. De architect W. M. Dudok verklaarde nog steeds achter het jai-en geleden door hem opgestelde begx-enzingsplan te staan. De steden moeten wettelijk binnen de per ken worden gehouden, zo niet, dan dreigen zij dood te groeien. Een grote kwaal eist grote geneesmiddelen: decentralisa tie, migratie, en waar nodig redelijke be grenzing. Snellere inpoldering Prof. ir. Thijsse stelde vast dat de toe komst van het Gooi een pi'obleem op rijks niveau is. Vóór alles moet worden ge streefd naar een versnelling van de inpol dering van Zuid-Flevoland, hetgeen vol gens prof. Thijsse ook mogelijk is. Er zal dan echter meer geld beschikbaar moeten komen. In dit verband stelde hij de vx-aag zinsel aan boord gekomen, da't hy door een organisatie van rechtse terroristen op de zwarte lyst zou zyn geplaatst. Pesquet, ofschoon hij zich als lid van die gangsterbende aandiende, had Bourgès- Maunoury om humanitaire redenen ech ter het leven willen x-edden. Boux-gès-Mau- noury, die nog meer ministerportefeuil les dan Mitterrand op zijn naam heeft staan, was, in tegenstelling met het vol gende slachtoffer van Pesquet, echter zo verstandig geweest niet op de praatjes in te gaan. Hij had, zonder Pesquet's naam te noemen, de directeur-generaal van de Franse veiligheid gewaarschuwd, die toen de bewaking van de voornaamste politie ke figuren uit de vierde republiek ver scherpte. Na deze onthulling van Bourgès-Mau- noury gelooft, buiten diens „geestverwan ten", als we dit woord hier gebruiken mo gen, nu wel niemand meer in de versie van Pesquet volgens welke de gehele aan slag doorgestoken kaart met het slachtof fer Mittei'rand zou zijn geweest. De Franse scherpslijpers gingen blijk baar volgens een vast scenario te werk. Eerst hun politieke tegenstanders angst aanjagen en vervolgens te pogen ze in hun netten te vangen. Het resultaat van een aanslag kon dan tweeledig zijn. Ofwel de tegenstander werd uit de weg geruimd, zo als 'de laatste jaren met zovele liberale politici vooral in Nooi"d-Afrika is gebeurd, ofwel ze werden in hun eer of menselijke waai'digheid aangetast en zo politiek on schadelijk gemaakt, het doel dat Pesquet met Mitterrand al bereikt meende te heb ben. Schuld Er is intussen eveneens uitgekomen, dat Pesquet en Dahuron samen ook nog in een proces ..gewikkeld waren over een schuld van twee miljoen'franc, die nog tus sen de hei-en vex-effend moest worden. Door die schuld zou nu ook kunnen worden ver klaard waarom de tuinman Dahuron zich zo gehoorzaam leende voor het karwei met de mitrailleur, een opdracht die over het algemeen niet onder de taken van tuin lieden pleegt te vallen. Mitterrand, die voor de tweede keer is verhooi-d door de senaatscommissie, wel ke een rapport over de opheffing van zijn parlementaire onschendbaarheid moet opstellen, lijkt de verdex-e ontwikkeling van deze affaire nu wel met een gerust hart te kunnen afwachten. Hij had er ze ker beter aan gedaan het voorbeeld van Bourgès-Maunoury te volgen, maar aan de andere kant is het begrijpelijk, dat iemand die, als Mitterrand, dagelijks dreigbi'ieven ontving, waarbij de onverla ten ook zijn vrouw en kinderen niet ont zagen, in een angstpsychose kon geraken, waardoor een koele beoordeling niet al tijd bevorderd werd. NYACK, New York (UPI) De 77- 'jai-ige schrijver, lei-aar en held uit de eer ste wereldoorlog, Paul Perigord, is vox-ige week aan een hai-taanval overleden. Hij werd in Toulouse in Fx-ankrijk geboren maar ging in 1902 naar de Verenigde Sta ten. Hij studeerde aan de Harvax-d-univer- siteit en kwam in 1914 als soldaat in dienst. Hij bereikte de rang van kapitein en ontving verschillende onderscheidingen, ondermeer het „Croix de guerre". Toen hij uit de militaire dienst was teruggekeerd schx-eef hij verschillende boeken over geschiedenis en politiek en maakte een rondreis door de Verenigde Staten om het voorstel van px-esident Woodrow Wilson voor de Volkenbond te px-opageren. De Nederlandse spoox-wegen zullen be gin 1961 een nieuwe beveiligingsinstallatie in bedrijf stellen op het 60 km. lange baan vak Nijmegen-Blerick. Bij een Amerikaan se industx'ie hebben de spoorwegen een af standsbedieningsinstallatie besteld, die be gin volgend jaar zal worden geïnstalleerd. Alle overwegen zullen worden geautoma tiseerd en het baanvak zal geschikt wor den gemaakt voor het rijden met een snel heid van 125 km. in plaats van, zoals thans, 90 km. per uur. of het niet mogelijk is een deel der kosten ten laste van het nageslacht te bx-engen' door middel van een lening. Het zou dit na geslacht immers veel meer kosten om de gevolgen van de vertraging der inpolde ring ongedaan te maken. Al de door mej. Van den Ban genoemde uitwijkmogelijkheden achtte prof. Thijsse lapmiddelen met ongewenste consequen ties. Hij voelde ook niets voor uitbreiding op afstand. Er zijn wettelijke maatrege len op bestuurlijk niveau nodig. Prof. Thijsse achtte een overkoepelëhd or gaan voor het Gooi nodig met vergaande bevoegdheden op een beperkt terrein. Voor het verkrijgen van een oplossing zal men ook over provinciale grenzen moeten stappen. Besloten werd een audiëntie bij de mi- nister-president aan te vragen om de con clusies van het congres toe te lichten.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9