Aanbevelingen van de commissies stimuleren verschuiving studiekeuze naar techniek De Eerste Kamer geeft haar mening over het kabinet In 1980 aantal studenten twee keer zo groot DAM PO GENEEST Nadruk valt op vergroting van de bestaande universiteiten Regionale spreiding begrensd door materiële mogelijkheden 11 UITBREIDING EN SPREIDING VAN HOGER ONDERWIJS verkoudheden Concentratie Amsterdamse broodfabrieken Ongerustheid hij de kleinere bakkers Eerste streekraad in Biak geïnstalleerd Fries stamboekvee per vliegtuig naar Perzië Geen mammoetschool Kortere opleiding 68.000 34890 Koningin bezocht rijks- psychiatrische inrichting Kort nieuws reilt eeft kind Veel insubordinatie bij soldaten die bepaalde sporten beoefenen? Hoe besteden zeelieden hun vrije tijd? WOENSDAG 11 NOVEMBER 19 5 9 (Van onze Haagse redacteur) In chronologische volgorde luiden de voorstellen van de Commissie spreiding hoger onderwijs en de Commissie spreiding technisch hoger onderwijs als volgt: In 1960-1961 uitbreiding van de Technische Hogeschool te Eindhoven met opleidingen in de theoretische wiskunde, theoretische natuurkunde en theoretische scheikunde. In 1961 verdubbeling van de capaciteit van de tandheel kundige opleiding der Rijksuniversiteit te Groningen en uitbreiding van de Rijksuniversiteit te Leiden met een economische faculteit ten dienste der belastingweten schappen en een algemene baccalaureaatsopleiding. In 1962 dient de opening van een nieuwe universiteit in het oosten van het land te volgen met een technische facul teit voor de studie in de werktuigbouwkunde, de elektro techniek en de scheikundige technologie; faculteiten voor rechtsgeleerdheid en economische wetenschappen en studie mogelijkheid voor sociologie en kandidaatsopleidingen voor wis-, natuur- en scheikunde met de mogelijkheid tot uitgroei tot volledige opleidingen. De meerderheid van de commis- De Commissies, die bun rapport inlei den met een algemene beschouwing, waar in onder meer wordt opgemerkt, dat het niet alleen een zaak van rechtvaardigheid maar ook van welbegrepen eigenbelang van de maatschappij is om ten volle ge bruik te maken van het aanwezige intel lectuele potentieel, hebben hun voorstellen met overwegingen van kwantitatieve, structurele en regionale aard gefundeerd. In de kwantitatieve sector, waarbij het rapport van de Commissie-Dalmulder van het Universitair Contactorgaan tot uit gangspunt diende, kwam men tot de con clusie, dat het aantal studenten tegen 1975 zestig- tot zesenzestigduizend zal bedragen dat is het dubbele van 1957. Hoewel er voor alle studierichtingen tezamen in 1980 geen groot verschil tussen vraag en aanbod aan afgestudeerden zal bestaan, lopen de prognoses voor de afzonderlijke faculteit sterk uiteen. In de techniek en in de tand heelkunde zullen tot 1980 grote tekorten te zien zijn, terwijl men in de overige studierichtingen met overschotten reke- Ad, bij Vader, Moeder en Kind (Van onze Amsterdamse redacteur) Drie grote broodfabrieken in Amster dam zijn in overleg getreden over een mogelijke samenwerking. Het zijn de Amstel-bakkerijen, Kwakmans Broodfa brieken en de n.v. Hoeve, welke laatste deel uitmaakt van het concern van Al ert Heyn. Het doel van de besprekingen is om met behoud van eigen zelfstandig heid door samenwerking de omzet te ver groten. De kleinere bakkers zijn door dit streven ernstig verontrust. Zij hebben bij herha ling betoogd en dit cok bij de minister kenbaar gemaakt, dat de destijds inge voerde broodsanering door de grootbedrij ven is doorkruist. De sanering beoogde de kleinere bakkerijen een betere economi sche basis te geven. Hoewel het aantal bakkerijen sinds de sanering is afgenomen, is daarentegen het aantal verkooppunten van brood en banket aanmerkelijk toege nomen. Dit laatste is een gevolg van het streven der grootbedrijven om steeds meer filialen te openen, niet alleen in de nieuwe maar ook in de oude wijken. Bij het kleinbedrijf wordt het gesprek tussen de broodfabrieken gezien als een poging aan die zijde een eenheid te vor men tegen de oppositie van de kleinere bakkers. HOLLAND IA (ANP) Maandag heeft gouverneur Platteel van Nederlands Nieuw-Guinea in Biak de onlangs inge stelde streekraad Biak-Noemfoer geïn stalleerd. Hij deelde mede, dat bij de verkiezing voor de streekraad, de opkomst der kie zers 83 procent heeft bedragen. Als objec ten van zorg voor de nieuwe raad noemde hij o.a. het ontwikkelen van een sociaal dorpsleven, onderling hulpbetoon en de zorg voor de wegen en schoolgebouwen. Hij achtte de bevoegdheid van de streek raad verstrekkend op het stuk van het treffen van regelingen en voorzieningen, het beheer van de eigen geldmiddelen, de eigen belastingheffing en het maken van bindende voorschriften, zo nodig met straf sanctie. De rede van de gouverneur, die in het Nederlands werd uitgesproken, werd door een tolk overgebracht in de Biakse taal. Holland-Avia Transport op Schiphol heeft in opdracht van een Fries exportbe drijf van stamboekvee te Deersum een DC-6c gecharterd van „Eagle Aviation", welk vliegtuig morgen van de Amster damse luchthaven vertrekt met 18 vaar zen en twee stieren voor Perzië aan boord De dieren zijn „gekleed" in dekken en halsters in de nationale kleuren van Perzië. Vannacht zullen de dieren met veewagens van Friesland naar Schiphol worden vervoerd. In de DC-6c zijn verstel bare stallen geplaatst voor het vee. ning moet houden. De spreidingscommis sies zijn daarom van oordeel dat in de pe riode 1968/72, ten opzichte van de periode 1955/57, een aanzienlijke verschuiving in de belangstelling van de eerstejaarsstuden ten van de a-wetenschappen naar de b- wetenschappen geboden is. Over de structurele aspecten van het vraagstuk heeft de Commissie voor de spreiding van het technisch hoger onder wijs opgemerkt, dat vier- tot vijfduizend studenten het gunstigste aantal voor de totale omvang van een technische hoge school moet worden genoemd. Een aan tal van acht- tot tienduizend studenten acht de commissie beslist te hoog. Wat betreft de omvang van de universi teiten en economische hogescholen meent de betrokken commissie, dat de opvanging van de verwachte toeneming van het aan tal studenten voor de bestaande instellin gen noch uit onderwijskundig, n^ch uit bestuurlijk oogpunt bezwaren behoeft op te leveren, mits tijdig de noodzakelijke materiële en personele voorzieningen wor den getroffen. Toch meent de commissie dat een sterke matiging in de uitzonderlij ke groei van sommige universiteiten Amsterdam en Utrecht welkom zou zijn. De beide commissies hebben voorts in overweging gegeven, het probleem van het massale karakter dat het hoger onder wijs de laatste jaren heeft gekregen nog geheel afgezien van de geboortegolf is het aantal studenten in de laatste vier jaar met .vijftig percent gestegen en dat yan' de verkorting van de studieduur na der te onderzoeken. Naast het probleem van de verkorting van de reële duur van de bestaande op leidingen heeft de invoering van nieuwe, korte opleidingen, af te sluiten door een universitair examen (baccalaureaat) de aandacht der commissies gehad. Zij heb ben de indruk, dat, mede door het ontbre ken van de mogelijkheid tot een univer sitaire studie van eenvoudiger opzet en kortere duur een deel van het intellectuele potentieel niet op efficiënte wijze wordt sies heeft zich uitgesproken voor Deventer als vestigings plaats, een minderheid is voor het landgoed Drienerlo tussen Enschede en Hengelo geporteerd. In 1964 behoort volgens de commissies de opening van een derde technische hogeschool in de omgeving van het Noordzeekanaal te volgen. In 1966 is de uitbreiding van de rooms-katholieke univer siteit te Nijmegen met een sectie voor tandheelkundige studie aan de medische faculteit geprojecteerd. Zonder tijdsaanduiding worden vermeld de uitbreiding van de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam met een juridische faculteit ten dienste van de studie der belastingwetenschappen en een opleiding in de sociologie in samenhang met de instelling van een studierichting „bestuurswetenschappen" en de uitbreiding van de Katho lieke Economische Hogeschool te Tilburg met een juridische faculteit, evenals in Rotterdam ten dienste van de belasting wetenschappen. gebruikt. De baccalaureaatopleiding zou wellicht kunnen dienen voor de vorming van een type academicus, dat tegemoet komt aan de behoefte van overheid en be drijfsleven aan personen die een assiste rende taak kunnen vervullen ten behoeve van de meer zelfstandige werkers of die door hun niet gespecialiseerde opleiding geschikt zijn voor functies met een coördi nerend karakter. De Commissie spreiding hoger onderwijs ziet in de plannen van de Senaat van de Rijksuniversiteit te Leiden een veelbelovende poging in die richting. De commissies hebben zich ook bezig gehouden met het vraagstuk der studen tenhuisvesting. Zij hebben de indruk dat het in Engeland toegepaste „residential system" een proefneming verdient bij voorkeur aan een nieuwe instelling, met name die in het oosten des lands. Ten slotte wordt door de commissies de „samenwoning" natuux-wetenschappen en technische wetenschappen, maar ook zo als de voorzitter van de Commissie sprei ding technisch hoger onderwijs, dr. L. Neher, op een persconferentie duidelijk liet blijken, met de geesteswetenschappen, krachtig aanbevolen. Van het nieuwe uni versiteitstype in Overijsel wordt wat dat betreft veel verwacht. HET TOTAAL AANTAL STUDENTEN THANS 1980 (Van onze Haagse redacteur) Hoewel het grootste deel van het rap port van de Commissies spreiding hoger onderwijs uiteraard gewjjd is aan de regionale facetten van dat vraagstuk, is men er toch van uitgegaan, dat beperking van het aantal nieuw op te richten instel lingen noodzakelijk is, in het bijzonder waar het de oprichting van nieuwe facul teiten wis- en natuurkunde betreft. Dit duidt al op de spanning in dit rap port: enerzijds het belang van de intellec tuele ontsluiting van de landprovincies, anderzijds de noodzaak om de beperkte personele en materiële middelen niet te versnipperen. De aanwezigheid van de directeur van de rijksbegroting, dr. W. Drees jr., in de beide commissies zal daar aan wel niet vreemd zijn geweest. Van daar ook, dat er geen instellingen van hoger onderwijs zijn voorgesteld voor Lim burg. Een zekere filiaal-verhouding tot de rooms-katholieke universiteit van Nij megen en de technische hogeschool van Eindhoven zou daarbij denkbaar zijn ge weest, maar de omstandigheid dat beide instellingen zelf een periode van storm achtige ontwikkeling doormaken heeft de commissies ervan weerhouden deze sug gestie in haar rapport op te nemen. Even zeer heeft men voorlopig volstaan met het aanbevelen van kandidaatsopleidingen in de wis-, natuur- en scheikunde voor de voorgestelde universiteit in Overijsel. De doctoraalstudie in deze richtingen brengt de noodzaak van kostbare laboratoria met zich, zodat men deze studie beter gecon centreerd kan laten in de traditionele uni versiteitssteden. Dat neemt niet weg, dat er alle aanlei ding is om tot een betere spreiding van de hoger-onderwijsmogclijkheden te komen. Terwijl „overig Nederland" 52 percent van de bevolking omvat tegen het westen 48 percent, is zestig percent van de Ne derlandse studenten uit het westen afkom stig. Rond tachtig pereent der Nederland se studenten studeert aan universiteiten en hogescholen in het westen. Deze beide aspecten - de schaarste dei- middelen en de gewenste mobilisatie van alle intellectuele krachten hebben de commissies verdisconteerd in haar uit voerige berekeningen en haar waardering van de kwantitatieve gegevens. Terloops zij vermeld, dat deze uitvoerige studies werden verricht door niet minder dan zeventien werkgroepen waaraan honderd hoogleraren deelnamen. Het resultaat van de overwegingen hebben wij elders in be knopte vorm weergegeven. Daarbij is het wel opmerkelijk, dat de omgeving van het Noordzeekanaal is aan bevolen voor de vestiging van een hoge school, hoewel uit deze omgeving nog nim mer een „actiecomité" daarop aandrang heeft uitgeoefend in tegenstelling tot de talrijke organisaties welke zich in oost, noord en zuid voor dat doel hebben inge spannen. Van de drie gegadigden in Over ijsel is Zwolle afgevallen, maar de combi natie Enschede-Hengelo heeft het in de subcommissie, welke onder voorzitter schap van dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk dit vraagstuk onder de loep nam, tenminste nog tot een goede minderheid gebracht. Deventer heeft de competitie daar voorlopig gewonnen, voornamelijk omdat het wat gunstiger ligt ten opzichte van het aan te trekken studie-areaal. Om tenslotte een indruk te geven van de gevolgen van de in het rapport ver vatte voorstellen tot oprichting van nieuwe en tot uitbreiding van bestaande universi teiten en hogescholen volgt hieronder een uiteraard globaal overzicht van de bezettingen van alle bestaande en voor gestelde instellingen van hogqr onderwijs in 1980, vergeleken met de bezetting van Rijksuniversiteit te Leiden. Rijksuniversiteit te Utrecht Rijksuniversiteit Groningen Gem. universiteit te A'dam Vrije Universiteit te A'dam R.k. universiteit te Nijmegen Universiteit in Overijsel Techn. hogeschool te Delft. Techn. hogeschool Eindhoven Techn. hogesch. Nrdzeekan. Landb.hogesch. Wageningen Ned. Econ. Hoogesch. R'dam Kath. Econ. Hogesch. Tilburg 1959: 1959 1980 4842 8000 5730 9750 2796 4200 6594 9750 2621 4500 2459 5750 3400 6104 9500 513 3300 2100 917 2000 1556 3600 758 2100 Totaal 34890 ±68000 Veel interesse toonde de Koningin voor de expositie van werkstukken, vervaardigd door de verpleegden. Koningin Juliaha heeft dinsdag een be zoek gebracht aan de Rijkspsychiatrische inrichting aan de Boschdijk te Eindhoven, aan de rand van de stad. In de kantine, waar de geneesheren en de geestelijke verzorgers der R.P.I. wer den voorgesteld, gaf de geneesheer-direc teur dr. L. Ph. Schreinemachers een kor te uiteenzetting over het werk in de in richting, waar op het ogenblik ongeveer 900 mannen en vrouwen worden ver pleegd. Hij wees erop, dat in de R.P.I. rijkspatiënten, justitiepatiënten en ge meentepatiënten worden verpleegd. Ver der bracht hij naar voren, dat de justitie patiënten herhaaldelijk in andere inrich tingen worden geweigerd, omdat er geen plaats is, omdat men niet voldoende in staat is om ontvluchtingen te voorkomen, of omdat men niet gesteld is op zoge naamde gevaarlijke geesteszieken, die een of meer misdrijven hebben begaan. Hierdoor zijn in de R.P.I. meer justitie patiënten dan in enige andere psychia trische inrichting. Uiteraard vormen de ze voor het verplegend personeel een ex tra zware belasting. De geneesheer-direc teur bracht voorts naar voren dat de in richting honderdtien personeesledeij te kort komt. Begeleid door de geneesheer-directeur bracht de Koningin daarna een bezoek aan een drietal paviljoens. Onder meer be zichtigde zij de ziekenzaal van de patiën ten die veel toezicht nodig hebben, ver blijven van invalide patiënten, slaapzalen, kamers van het verplegend personeel en een isolatiekamer. Ten slotte begaf het gezelschap zich naai de toneelzaal. Hier gaf de mondharmoni caclub van verpleegden een vrolijk num mertje ten beste en met applaus dankte de Koningin voor deze muzikale hulde. Na dat enkele leden van het verplegend per soneel waren voorgesteld bezichtigde Hare Majesteit een kleine tentoonstelling van door patiënten vervaardigde voor pen als uitingen van de actieve ontspan ningstherapie, die in de R.P.I. wordt toe gepast. 's Middags bezocht de Koningin de rij- instructieschool in de Constant Rebeque- kazerne aan de Oirschotsedijk. Gepakt. Uit het rijksopvoedingsge sticht te Amersfoort zijn drie jongens ont snapt, twee 17-jarigen en een van 16 jaar. Zij stalen na hun ontsnapping een auto, waarmee zij naar Amsterdam reden. Van daar wilden zij naar Den Haag gaan. Toen de benzine op was, lieten zij de wagen aan de kant staan en gingen liftend naar Den Haag. Daar vielen zij door hun ge- sticht-skleding op. Weldra waren zij opge pakt. II pm. H gironummer sso De VPRO beperkt haar actie „Redt een kind", die in eerste aanleg is bedoeld om 3300 maal honderd gulden in te zamelen om 3300 Algerijnse vluchte- lingetjes nog voor de winter aan te kleden, niet alleen voor televisie en radio. De Hilversiimse grafische ont werper Cor van Veisen heeft boven staand affiche vervaardigd ten be hoeve van deze hximanitaire actie. Pro fessor dr. L. J. van Holk heeft in het televisieprogramma van morgen zijn plaats aan de schrijftafel afgestaan aan ds. J. A. Nieuw enhuijzen die nog iets zal zeggen over de actie „Redt een kind". Een 20-jarige dienstplichtige soldaat uit Utrecht moest zich voor het Hoog Militair Gerechtshof verantwoorden, omdat hij in augustus van dit jaar op wacht had gesla pen en, toen hem was gezegd een geweer te oliën, dit op een bureau had gesmeten en een adjudant had aangevallen. De krijgsraad had deze soldaat veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie maanden en ontslag uit de militaire dienst. Een psychiatrisch rapport wees in middels uit, dat de soldaat niet geschikt was om wapenen te dragen. De jongeman, die veel aan judo, worstelen en boksen doet, werd bijna debiel genoemd. De raadsman vroeg zich af, of de straf hoger moet gaan dan de schuld rechtvaar digt. Volgens hem zou er van strafverzwa- ring sprake zijn geweest, omdat in leger- kringen de mening bestaat, dat er steeds meer gevallen van insubordinatie voorko men van jonge soldaten die aan judo, bok sen en worstelen doen. Het Hoog Militair Gerechtshof zal op 24 november arrest wijzen. Het „Nederlands studiecentrum voor zeevarenden" te Rotterdam zal in sa menwerking met het studentendispuut „Geographica et Amicitiae" te Amster dam onder de zeevarenden ter koopvaar dij een opinieonderzoek naar de vrije tijds besteding houden. De resultaten van deze enquête worden voor 't studiecentrum van groot belang geacht, daar dit zich ten doel stelt een zinvolle vrije tijdsbesteding te stimuleren. De algemene politieke beschouwingen in de Eerste Kamer werden geopend door de C.H.-afgevaardigde mr. R. P o 11 e- m a. Hij zei, dat het kabinet-De Quay is opgetreden zonder duidelijk program en zonder politiek elan. Ook had hij de indruk dat het in sommige partijen soms aan de bereidheid heeft ontbroken de beste men sen voor het kabinet af te staan. Over deze vraag heeft de minister-president zich, terecht of ten onrechte, in de Tweede Kamer op zwijgrecht beroepen, aldus mr. Pollema. Met betrekking tol Europese verkiezin gen zei mr. Pollema niet voetstoots het optimisme van prof. Romme te delen, dat tussen protestanten en katholieken wel zoveel gemeenschappelijke punten be staan, dat een nationaal program voor deze verkiezingen niet op voorhand onmo gelijk is. Evenals een derde macht wees mr. Polle ma ook het socialisme af. Dit sluit ech ter bereidheid tot samenwerking niet uit. WiT'züïleh, zö verklaarde hij, dit kabinet zeker -krachtig' steunen in zijn streven naar meer vrijheid en persoonlijke ver antwoordelijkheid. Daarbij zagen wij ech ter gaarne wat meer elan van regerings zijde. Wat de behandeling van de loonpoli tiek in de Tweede Kamer betreft, vroeg hij zich af, of het staatsrechtelijk juist is, dat een minister spreekt door de mond van een staatssecretaris. Beiden hebben hun eigen verantwoordelijkheid. Dat een pas afgetreden minister zijn opvolgende ambtsdrager interpelleert achtte mr. Pol lema staatsrechtelijk eveneens minder juist. Mr. J. in 't V e 1 d (P.v.d.A.) informeer de wat er terecht zal komen van de toe zegging van oud-ministerpresident Drees inzake het verzamelen van persoonlijke herinneringen over de verhouding tussen Nederland en Indonesië tussen 1945 en 1950 teneinde een heldere analyse te kun nen maken. Twijfel Hij twijfelde aan de homogeniteit van denken en werken in het kabinet en waar schuwde tegen romantisering van de be zitsvorming, zoals deze in de eerste nota is neergelegd. Overigens betwijfelde hij of de bezits vorming nu wel zo'n sterk desideratum van de christelijke partijen is. Hij zei voorts dat fervente tegenstanders van dirigisme er braaf aan meedoen, zodra men er voordeel van heeft. Het is onjuist, de schuld voor impopulaire maatregelen op de Partij van de Arbeid te schuiven. Zeer bezorgd toonde hij zich over de voor genomen woningbouwpolitiek, die zijns in ziens het evenwicht in de volkshuishou ding zal verstoren en de woningkwaliteit onder de druk van winstbejag van bou wers en eigenaars zal leiden. Hij betwij felde ook of de regering met de loon- en prijspolitiek op de goede weg is. Daarbij drong hij aan op scherper beheersing van prijzen tot stand is gekomen met libera- prijsbeheersing. „Geen verandering" Prof. mr. A. A n e m a (A.-R.) consta teerde, dat wederom een kabinet op bre de basis tot sta d is gekomen met libera len in plaats van socialisten. Van A.-R.- standpunt is dit principieel geen grote verandering. Beide groeperingen staan immers principieel tegenover ons, aldus mr. Anema. Onze positie ten opzichte van het kabinet is dus niet veel veranderd. Wij moeten waken tegen maatregelen, die strijdig zijn met onze beginselen en opvattingen en positief bevorderen wat met onze wensen overeenstemt. Het ver heugt ons daarom, dat enige leden onzer partij in dit kabinet zitting hebben, aldus prof. Anema. Dr. G. C. J. D. Kropman (K.V.P.) sprak de wens uit, dat de Partij "an de Arbeid te eniger tijd weer in staat zal zijn constructief aan een regering deel te ne men, maar dan op basis van compromis en niet van dictaat. De reden, waarom de P.v.d.A. uit de regering trad, was hem nog niet geheel duidelijk. De fractie van de heer Kropman had een goede indruk van het kabinet. Naar zijn mening zouden zonder een li berale stembusoverwinning en zonder li berale ministers overigens ook de kunst matige elementen uit ons economisch be stel worden verwijderd door een kabinet van louter christelijke partijen. De heer J. Schipper (A.-R.) be sprak vervolgens een reeks sociale desi derata van zijn partij. Hij hoopte, dat een synthese of compromis zal worden ge vonden op het gebied van de woningpoli- tiek, zoals dit ook op ander gebied is ge beurd. Iets dergelijks geldt voor de in komensverdeling. „Laatdunkend" Mr. H. van R i e 1 (V.V.D.) ging in op de beschouwing van de heer Pollema, dat sommige groepen niet hun beste mensen voor het kabinet zouden hebben afgestaan. „Een liberale minister", aldus mr. Van Riel „komt en gaat wanneer hij dat wil, er is geen kwestie van ter beschikking stellen. Ik vind dergelijke opmerkingen laatdunkend ten aanzien van de zittende ministers," zei hij. Hij vindt het ook niet de essentiële vraag, welke ministers er in een kabinet zitten, maar wel, wat een ka binet doet. Zoals het nu staat kon hij niet anders dan trots zijn, dat drie liberalen aan dit kabinet deelnemen. Mr. Van Riel had er geen behoefte aan een „generale lijkschouw" van de brede basis te houden. „Deze is bovendien niet absoluut dood." „Ik ben geen vriend van de dode," aldus mr. Van Riel. Hij vond het overbodig nodeloos tegenstellingen als principeproblemen op te werpen. Het be hoort tot de taak van het kabinet naar een zo groot mogelijke harmonisatie van te genstellingen te streven, zei hij. „Wij hebben thans een kabinet zonder afspraken. Hier ligt het accent op per soonlijk contact en vertrouwen. Daarom is het jammer, ofschoon geen staatsrech telijk verzuim, dat bij dit experiment in de persoonlijke sfeer de minister-presi dent niet een korte kennismaking met de fractievoorzitters uit de Eerste Kamer heeft gearrangeerd. Mr. Van Riel zei met nadruk, dat zijn fractie in beginsel vrien delijk tegenover het kabinet staat, hetgeen niet wegneemt, dat men wel eens iets te gen een minister kan hebben zonder dat het gehele kabinet hierin betrokken wordt. „Weest op uw hoede" Wijzende op de meningen in de Neder landse pers zei mr. Van Riel naar zijn mening 'n „Weest op uw hoede" te moe ten laten horen jegens de minister-presi dent en diens minister van Sociale Zaken. „Er is een lichte golf van aarzelend amu sement gegaan door ons volk over een op merking van een minister, die het te druk had met de sanitaire voorziening van zijn ministerie om zich van de geleide loonpo litiek op de hoogte te kunnen stellen." Mr. Van Riel zei ten behoeve van de ambtenaren te moeten waarschuwen te gen een systeem van „merit-rating", dat groepspsychologische bezwaren oproept. Hij was benieuwd naar het wedervaren van bezuinigingsinspecteurs. Het moet mogelijk zijn administratieve omwegen af te snijden en verdere vereenvoudigin gen door te voeren. Kwestie-Meulenbelt Mr. Van Riel wilde geen enkel oordeel vellen inzake de kwestie-Meulenbelt. Wel zou hij gaarne weten of bij de behande ling voldoende situatie-gevoel tot uiting is gekomen. „Het medische beoordelen ge schiedt in het belang van de patiënt en ook ter bescherming van de maatschappij. Strafvervolgingen en zelfs medisch-tucht- rechtelijke uitspraken zeggen mij niets of niet voldoende." Ir. H. Fokker (S.G.P.) ontwikkelde ernstige bezwaren tegen dwangmaatrege len in de landbouw en tegen de algemene ouderdomsvoorziening, die naar mening van een aantal mensen niet stroken met Gods woord. De heer L. Seegers (C.P.N.) richtte zich voornamelijk tegen de Nederlandse vriendschap en samenwerking met de Verenigde Staten. „De dollars voor de kou de oorlog verminderen", aldus de heer Seegers, „en daarom alleen willen de Amerikanen praten. Dit moet voor het ka binet een waarschuwing zijn. We kunnen met de Amerikanen geen enkel vertrou wen in ontwapening hebben. Tengevolge daarvan moeten enorme bedragen in de bewapening worden gestoken en deze wor den aan welvaart en ontwikkeling van ons volk onttrokken." De heer Seegers zag in een christelijk- sociale politiek allereerst het veilig stellen van kapitaalwinsten en in de vrijere loon politiek een middel om de vrijheid te heb ben de lonen zoveel mogelijk te kunnen drukken. Hij pleitte gedeeltelijke vrijstel ling van belasting voor de werkende ge huwde vrouw. Hij vond de oppositie van de Partij van de Arbeid zo tam, dat zij zelfs deze regering het geld wil geven om de wensen van de P. v.d. A. niet uit te voe ren. „Men moet de regering, tegen wie men opponeert, de centen onthouden om haar plannen door te voeren", aldus de heer Seegers. Vandaag wordt de vergadering voortge zet.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11